Uit de Provincie Een vaste, oeververbinding de enige oplossing voor Zeeuws-Vlaanderen Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden De harmonie van de landbouwpolitiek indeBenelux SUNARJO MOET OPERATIE ONDERGAAN Egypte zal politieke gevangenen vrijlaten J ;4&?- s? MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. Onderscheiding voor Belgische Minister RETRANCHEMENT. SLUISKIL. SLUIS AGENDA. 2o-2Q (Slot.) is in het kader van de conjunc tuur kwetsbaar en het is dus op Haven van Terneuzen. zichzelf niet zo onbegrijpelijk, dat Voor de ontwikkeling van eende arbeiders de voorkeur geven haven is een achterland onmis- j aan het zoeken van werkgelegen- baar. Doordat België de preferen. heid elders. tiële spoorwegtarieven, welke nog j Het scheppen van de aanvullen voor de eigen havens toestaan, aan de voorwaarde voor industrieves- Terneuzen heeft ontnomen, is het tiging zal ertoe kunnen leiden, achterland thans hoofdzakelijk dat er een grotere spreiding in de beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. i 'bedrijvigheid komt cn dit op haar Terneuzen is steeds vrij belang- beurt zou de arbeidskrachten rijk geweest als opslagplaats van voor Zeeuws-Vlaanderen kunnen kunstmeststoffen voor de land-doen behouden en door de ophef - bouw en als exporthaven van fing van het isolement zelfs in de aardappelen, uien en fruit. De ge-1 vorm van forensisme of, indien brekkige verbinding met overig voldoende behoorlijke woongele- Zeeland en overig Nederland ech- genheid wordt gecreëerd, in die ter heeft hier een nadelige in- van permanente vestiging tot vloed. I aantrekking van arbeiders van De ligging van Terneuzen als elders leiden, haven is gunstig, zeker in ver- j Bevordering van industrie in houding tot Antwerpen en Gent.Zeeuws-Vlaanderen zou geheel Wil deze ligging evenwel baat af- passen in het kader van de rege- werpen, dan is een gunstige ver-ringspolitiek, omdat daarmede de binding met het achterland onmis- spreiding in de industrievestiging baar. Immers, een haven kan zou worden bevorderd en omdat eerst dan tot betekenis komen, in- dan vestging in een agrarisch ge- dien een voldoende frequentie bied zou plaatsvinden, waardoor van scheepvaart kan toestaan en de urbanisatie, met de vorming dit is alleen denkbaar, indien een van grote agglomeraties, zou snelle aanvoer en een snelle dis-worden tegengegaan, tributie mogelijk, zijn. Voor de haven van Terneuzen Het feit, dat tussen 23.50 uur zou het scheppen van deze inter en 4.20 uur de veerdienst is ge- nationale route voor het beroeps- staakt, en het risico van vertra ging in de overvaart tijdens de diensturen, zijn hier 'belemmeren de factoren. Uien en aardappelen b.v. werden regelmatig van Zuid- Beveland en verder afgelegen streken ter verscheping via de haven van Terneuzen aangevoerd. Deze aanvoer geschiedt veelal op het laatste moment. Door de Plantenziektenkundigen Dienst te Terneuzen voor export afgekeur de zendingen kunnen door het ontbreken van een nachtdienst op de ponten en door de onmogelijk heid 's nachts de douaneformali teiten in hoefijzerverkeer te ver vullen, niet tijdig worden vervan gen, zodat thans overwegend be ter bereikbare havens voor uit voer worden gekozen. Een vaste oeververbinding brengt Terneuzen in korte en onge stoorde verbinding met Brabant, Limburg en een gedeelte van West-Duitsland en zal dus tot een belangrijke toeneming van het vervoer via deze haven kunnen leiden. Terneuzen als haven krijgt, in dien het Deltaplan wordt uitge voerd. ook een nationale beteke nis. Bij de moderne oorlogsvoe ring toch zijn de havenmonden van Rotterdam en Amsterdam uitermate kwetsbaar geworden en zal het in het kader van de be wapening noodzakelijk zijn om in alk geval bepaalde uitwijkhavens te creëren. Deze zullen vanuit zee zo gemakkelijk mogelijk bereik baar moeten zijn zodat dus Delfzijl in dit opzicht van geen betekenis is en bij een afslui ten van de Oosterschelde komen hiervoor Vlissingen en Terneuzen in aanmerking, waarbij Vlissin gen voor haar verbindingen met overig Nederland kwetsbaarder fis da/i Terneuzen met een vaste oeververbinding. Een voorziening in het raam van de bewapening zou er dus op zichzelf reeds voor pleiten de accomodatie van Ter neuzen in vredestijd zo gunstig mogelijk te maken. Internationaal goederenvervoer Een dergelijke vaste oeverver binding zou echter een betekenis kunnen krijgen, welke vèr boven de locale belangen uitgaat en daardoor voor deze ook weer van groot belang wordt. De internationale routes van het beroepsgoederenvervoer langs de weg uit Denemarken, West- Duitsland en Nederland naar West-België en Frankrijk tot Pa rijs toe, lopen thans voor een be langrijk gedeelte via de tunnel van Antwerpen, omdat dit ver keer met zware vrachtauto's in het algemeen het heuvelgebied ten zuiden van Brussel mijdt. Dit betekent, dat de ongunstige weg via Antwerpen naar Wuustwezel, welke behalve door Antwerpen, door een aantal andere gemeen ten leidt, wordt gekozen. Een vas te oeververbinding in het ver lengde van Saeftinge zou echter niet alleen een kortere route mo gelijk maken, doch bovendien de noodzaak van het rijden door de kom van een aantal gemeenten opheffen. Deze beide voordelen zijn van zodanige betekenis, dat zij zullen leiden tot een uitgespro ken voorkeur voor deze route. Voor Zeeuws-Vlaanderen zou dit betekenen, dat het isolement ineens zou worden vervangen door het opgenomen zijn in het verkeer op een van de belang rijke internationale routes. Voor land- en tuinbouw en dus ook voor die in het Land van Saeftinge zou dit de nieuw ge opende perspectieven nog kunnen verbeteren; een intensieve cul tuur van hoogwaardige kwaliti- teitsprodukten zou betere moge lijkheden kunnen bieden. Voor de industrie zou het kun nen toetekenen, dat de door de op. heffing van het bijzondere spoor wegtarief ontnomen vestigings voorwaarde van het transport zou worden hersteld, thans via het goederenvervoer langs de weg. Aan de 'bestaande voorwaarden van de gunstige ligging en de goede verbinding over water zou zodoende een derde worden toe gevoegd met als gevolg, dat ook het vraagstuk van de arbeids kracht in een ander licht zou ko men te staan. Immers, de bestaande industrie is in belangrijke mate verdeeld over een klein aantal grote onder nemingen en overigens ook over relatief weinig bedrijfstakken. Zij goederenvervoer betekenen een belangrijke vergroting van het achterland, wat zowel voor de aanvoer als voor de afvoer van goederen van betekenis zou zijn. Daardoor zou aan deze haven de basis kunnen worden verstrekt, op welke een harmonieuze uit bouw mogelijk zou worden. Betekenis in ander opzicht De vraag zou dan zelfs, mede in verband met het belangrijke kolenvervoer van Limburg naar dit gebied, aan de orde kunnen komen of op deze wijze niet de voorwaarden zouden worden ge schapen voor een directe spoor weg verbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en overig Nederland. Immers, op het ogenblik zijn Goes en voor het kolenvervoer ook Kruiningen overlaadstation voor de zendingen, welke voor dit ge bied zijn bestemd; overlading en tweeërlei vervoer maakt de tarie ven voor dit gebied hoog. Bovendien kan bij een vaste oeververbinding een betere plan ning in de bedrijfsvoering plaats vinden, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat door gedeeltelij ke overheveling van eigen- naar beroepsgoederenvervoer een be sparing op het vrachtautopark zou worden bereikt. Dit zou op zichzelf dus een kleiner autover keer brengen, waartegenover staat, dat het verlossen van Zeeuws-Vlaanderen uit zijn isole ment door de beschreven factoren tot een groter autoverkeer in het algemeen zal leiden. De betekenis van deze factor, welke aanstonds ook in de maat schappelijke offers van deze veer dienst tegenover een vaste oever verbinding zal worden opgeno men, kan blijken uit het feit, dat het huidige stukgoedtarief van de Nederlandse spoorwegen voor Zeeuws-Vlaanderen belangrijk hoger ligt dan voor andere niet insulaire Nederlandse bestem mingen. Dit verschil loopt per 100 kg van 0,10 bij een zending tus sen 10 en 20 kg tot 0,30 k f 0,40 voor zendingen boven 100 kg. In. dien wordt bedacht, dat mede hierdoor ook het eigen vervoer is bevorderd, dan ligt hier een be langrijk bedrag aan maatschap pelijke offers. Voor het bevolkingsbeloop en ook voor de migratie in het alge meen kan deze verlossing uit het isolement alleen maar gunstige gevolgen hebben. Deze vaste oeververbinding zou bovendien de druk op het veer BreskensVlissingen verlichten, doordat het naar overig Neder land doorgaande verkeer uit Wes telijk Zeeuws-Vlaanderen en Bel. gië ongetwijfeld de kortere en zonder stagnatie verlopende weg over Saeftinge in plaats van het veer met het daaraan verbonden tijdverlies zou prefereren. Een verbetering van de sociale en culturele contacten met overig Nederland kan voorNde bevolking van Zeeuws-Vlaanderen alleen maar winst betekenen; een winst welke al evenmin als andere ge noemde aspecten op geld valt te waarderen. Dit is ook niet mogelijk voor het psychologische aspect, dat niettemin uiterst belangrijk is. Indien het Deltaplan zou worden verwezenlijkt, dan zou Zeeuws- Vlaanderen met de Wadden-eilan den, nog het enige deel van Ne derland zijn, dat niet via een vaste verbinding contact heeft. In een lezing voor het Nederlands Ver- keersinstituut heeft ir A. G. Ma- ris betoogd dat door het Deltaplan het Deltagebied niet langer zal zijn een ten aanzien van het ver keer stiefmoederlijk bedeeld landsdeel, doch dat het zal worden ingeschakeld in het vastelands- verkeer en dat daardoor een maatschappelijke opbloei mag worden verwacht. Hoeveel te sterker geldt dit niet voor Zeeuws-Vlaanderen, waarvan kan worden gesteld, dat de veerdien sten meer en meer het aspect krijgen van verkeerbelemmeren- de in plaats van verkeerbevorde- rende factoren. Na een overzicht van de offers voor de gemeenschap aan de ve ren verbonden, besluit de Stich ting voor Economisch Onderzoek der Universiteit van Amsterdam haar rapport met de conclusie dat, gegeven de onvermijdelijk heid van een vaste oeververbin ding, het geen aanbeveling ver dient met dure tussenoplossingen het tijdstip van haar totstandko ming te vertragen, doch dat het integendeel gewenst is, dat deze voortijdig zal gereedkomen, om dat op grond van de minimum veronderstellingen, welke aan de berekeningen ten grondslag ig- gen, reeds omstreeks 1967 het tijdstip zal zijn bereikt, waarop in de spitsperioden vier diensten het uur van beide zijden zullen moeten varen. De openbare aanklager, Sunar- jo, moet een operatie ondergaan, aldus verneemt de correspondent van het ANP in Djakarta. De 49ste zitting -in de zaak Schmidt, die a.s. maandag zou worden gehouden, zal naar aan leiding hiervan waarschijnlijk worden uitgesteld. De Egyptische premier, Nasser, heeft in een interview met het semi-officiële Egyptische blad ,,A1 Gomijouria" verklaard, dat 571 politieke gevangenen vóór 23 juni zullen worden vrijgelaten. Op genoemde datum zal 'n volks stemming over een nieuwe grond wet en een president van de re publiek worden gehouden. Nasser zei, dat er thans een door wetten beperkt kapitalistisch stelsel in Egypte is. „Ik streef naar een coöperatieve gemeen-i schap voor mijn land. Ik geloof in een gezond, positief parlemen tair stelsel". Vóór 23 juni zal de perscen- suur worden afgeschaft. De 350 leden tellende nationale vergadering, die in oktober zal worden gekozen, zal „de doelen van de revolutie beschermen en de oprichting van semi-wettige organisaties van aanhangers van het imperialisme verhinderen, al dus Nasser. LET OP COLORADOKEVERS. Woensdagmiddag zijn de bad plaatsen op Voorne gealarmeerd voor coloradokevers, die uit zee op het strand aanspoelden. In Nieuw-Hellevoet en Oostvoor- ne werden onmiddellijk maatrege len genomen. Met behulp van de schoolkinderen werd het strand afgezocht. Dit gebeurde ook des avonds na de vloed. In totaal werden honderden van deze gevreesde kevers gevonden en onmiddellijk vernietigd. Verbreek de boeien waarin het bouwbedrijf gevangen zit. Door. méér vrijheid méér woningen !y Méér reële huren door evenwicht tussen huren en exploitatiekos- i ten/ Haal de bezem door al dat dode formalisme, waarin energie ondernemingszin verstikken. In het dorp Oudega in de ge meente Smallingerland is don derdagmorgen het 7-jarig meisje Titie Adema, dat van een rijden de tractor sprong, onder daaraan gekoppelde wagens gekomen en gedood. OPENING DORPSHUIS TE REN ES SE. Op 2 juni zal te Renesse het aldaar gebouwde dorpshuis wor den geopend, dat tot stand is ge komen dank zij giften van een hulpfonds, dat de Nederlandse en Belgische „Lions Clubs" hebben gesticht na de stormvloed van 1953. Voor de stichting van dit dorpshuis was een bedrag van 70.000,beschikbaar gesteld. Het huis, dat als centrum voor ontspanning en ontwikkeling, zo wel voor Renesse zelf, als voor andere gemeenten op Schouwen zal dienen, zal worden geopend door de district-governor van de Nederlandse Lions Clubs in tegenwoordigheid ondermeer van de Commissaris van de Koningin in Zeeland. 19e Alg. verg. der Kamer van Koophandel. Bij de bovenvermelde vergade ring, die op dinsdag 1.1. te Hulst in „De Koning van Engeland" werd gehouden, zijn nog enkele instanties genoemd aan wie het bekende rapport Haccoü zal wor den gezonden, welke niet in ons verslag van woensdag 30 mei werden genoemd. Dit waren de N.C.B., de C.B.T.B., alsmede de drie vakbondcentrales. Bekroning. Op de nationale slagersvakten- toonstelling met slagersvakwed- strijd op 29, 30 en 31 mei te Dor drecht behaalde de heer P. J. de Koeijer een le prijs met bacon, 2e prijzen voor rolham en Cou- burger ham. De heer A. de Koeijer een -le prijs voor droge varkensworst, een 2e prijs voor gevuld ontbijtspek en een 3e prijs voor blaasham. K.V.P.-forum. Een groot aantal belangstellen den was aanwezig in 't parochie huis ter bijwoning van 't K.V.P.- forum, dat aldaar werd gehou den. De voorzitter van de K.V.P.-af deling Terneuzen, de heer W. We- terings, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van wel kom aan de aanwezigen en spe ciaal aan het forum, dat bestond uit de heren ir G. Dikötter, lid van G.S., als gespreksleider; J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg; P. V. M. Vercaute- ren, burgemeester van Clinge; Em. van Ruymbeke te Nieuw- Namen; E. Lansu, secretaris der K.V.P.,kring Middelburg, en Buc- kens, voorz. Statenkring Sluis. In zijn openingswoord sprak de heer Dikötter zijn voldoening uit, dat Katholiek Terneuzen ip zo'n grote getale was opgekomen. Bij dit forum werden verschil lende problemen en enkele speci fiek Zeeuws-Vlaamse behandeld. De eerste vraag die de heer Van Ruymbeke te beantwoorden kreeg, hield verband met de nieu we ouderdomsverzekering, die per 1 januari 1957 zal worden toe gepast. De vragensteller wilde n.l. weten hoe het dan staat met de verplichte ziekteverzekering. De heer Van Ruymbeke ant woordde, dat de overheid daar nog geen volledige beslissing in heeft genomen, waarop de heer Weterings aanvulde, dat degenen die minder dan 2100 zullen trek ken, verplicht verzekerd blijven, maar dat de premie van 1,50 op 2 zal worden gebracht. Een uitvoerige uiteenzetting gaf de heer Vercauteren over de verdeling der gronden in de Braakmanpolder. De N.C.B, ver zet zich krachtig tegen een ver deling volgens landelijke of Zeeuwse verhouding, n.l. volgens het percentage Katholieken en niet-Katholieken. De heer Vercau teren meende dat, waar de Braak man wordt omringd door Katho lieke gemeenten ook degenen die de gronden krijgen toegewezen Katholieken moeten zijn. Bij de eerste toewijzing zijn zes niet-Ka- tholieke boeren gekomen uit het door de watersnood getroffen ge bieden. Spreker vond dit redelijk. Voor 'n volgende verdeling heeft de minister negen boerderijen aan Katholieken toegezegd. De heer Van Dongen had wei nig goede woorden voor het Del taplan. De verhoging der dijken gaat zeer veel geld kosten onge veer 400 miljoen gulden). Er zul len grote problemen ontstaan en door de korte verbindingen zal Zeeland recreatie-oord worden van de randstad Holland. Boven dien zal Zeeuws-Vlaanderen nog meer geïsoleerd worden, tenzij er een vaste oeververbinding komt. Na de pauze werd een film ver toond over de manifestatie van 26 maart 1955 in verband met de scho-i1 -'rijd in België. Me- een woord van dank aan forum en de belangstellenden sloot de heer Weterings deze avond. V erkeersper ikelen Daar de Noordstraat een druk ke winkelstraat is, staan er ge regeld auto's geparkeerd, het geen medebrengt dat de chauf feurs niet alleen alle aandacht moeten schenken aan het ver keer, maar ook aan de gepar keerd staande auto's teneinde een onverwachte botsing te voorko men. Dit ondervonden de heren De K. uit Koewacht en B. uit Oudelande, wier auto's in botsing kwamen. Het ongeval liep met enige materiële schade af. Openbare speeltuin. In een deze week in het raad huis gehouden vergadering van de speeltuinvereniging werd me degedeeld, dat de werkzaamhe den op het terrein van de speel tuin zover gevorderd zijn, dat weldra de eerste openbare speel tuin in gebruik zal kunnen wor den genomen. Zilveren priesterjubileum. Gisteren herdacht pastoor Van Mechelen alhier zijn 25-jarig priesterjubileum. Nadat des morgens de jubilaris door bruidjes en misdienaars was ingehaald, vond een plechtige hei lige mis met assistentie plaats, na afloop waarvan de leerlingen der R.K. lagere school de pastoor toe zongen. Ten huize van de Belgische ambassadeur heeft minister Mansholt donderdag aan zijn Belgische ambtgenoot van land bouw, de heer R. Lefebvre, de eretekenen overhandigd beho rende bij de benoeming door H.M. de Koningin tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Des avond had te zeven uur 'n drukbezochte receptie plaats, waarbij de voorzitter van het hul digingscomité, de heer E. van Ooteghem, de jubilaris een pas send geschenk aanbood. Detachering. De grenskommies L. Puijpe te Zuiddorpe wordt van 1 juni tot 35 september gedetacheerd naar het grenskantoor Retranchement. Sempre Avanti op de 4e plaats. Bij de einduitslag van het Zeeuws Landweel heeft de R.K. T.V. Sempre Avanti, een eervolle 4e plaats behaald met 75 van de 100 punten. De uitslag is des te eervoller omdat voor wat het per centage betreft t.o.v. vorig jaar is vooruitgegaan. Het R.K.T.V. uit Hulst bezette de le plaats gevolgd door het Middelburgs diletanten- toneel en Onderling Kunstgenot uit Goes. Op 9 juni zal de culturele dag re Goes plaatsvinden waar tevens de prijzen door de Commissaris van de Koningin worden uitgereikt. Des avonds zal de winnende vereniging haar stuk spelen in dit geval „Maria boodschap" van Claudel. Vergadering Volksonderwijs te Sluisu In hotel „Het Zwin" vergader de de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Volksonderwijs. De penningsmeester, de heer Iz. Sanders, meende zich niet meer herkiesbaar te stellen. In zijn plaats werd gekozen de heer B. Jansen. De afdeling zal deel nemen aan de jubileumactie van de landelijke vereniging. Blikseminslag. In een woonhuis aan de Sint Annaweg te Sluis is de bliksem ingeslagen in het dak. De bewo ners waren op het ogenblik van de inslag afwezig. De schade be perkte zich tot het dak van de woning. VRIJDAG 1 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Quo Vadis". AXEL: Verenigingsgebouw, naast de Ger. Kerk, 7.30 uur: Openbare vergadering Geref. Fol. Vereniging. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „08/15". ZATERDAG 2 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Quo Vadis". W. Bolwerk, 2.30 u.: Tern. Boys Jr.Spui Jr.; 4 u.: Tem. BoysSpui. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „East of Eden". SLUISKIL: Hotel De Kroon, 6 uur: Feestelijke herdenking 25-jarig bestaan V.V. Sluiskil. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „08/15". BINNENSCHEEPJE NA AANVARING GEZONKEN. Donderdagmorgen vroeg is op de Nieuwe Maas te Rotterdam, bij de Willemskade, het 88 ton metende binnenscheepje „Johan" dat beladen was met stenen, in aanvaring gekomen met het rijn schip „Helvetia'' van de rederij Koenigsveld. De „Helvetia" lag met de kop naar de wal om te draaien, toen de „Johan" met de stuurhut tegen het achterschip botste. De stuurhut werd geheel vernield, doch de 49-jarige schip per R. J. Veldkamp en zijn echt genote, die zich tijdens de aanva ring daar bevonden, bleven on gedeerd. De „Johan" voer nog ongeveer 200 meter door en is daarna naar het haventje van Van Ommeren gesleept. Het bin nenscheepje is daar gezonken. KOETEN DOOR BLIKSEM GEDOOD. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in een weide te Dijkhoek in de gemeente Borcu- lo, twee koeien van de landbou wer H. J. te Morschke, door de bliksem gedood. De ministeriële werkgroep voor de harmonisatie van de land bouwpolitiek uit het Benelux mi nisterscomité is donderdag in Den Haag bijeen geweest om kennis te nemen van de vorde ringen van de rechtstreeks onder haar staande harmonisatiecom missie. Aan de besprekingen na men deel voor België: De mi nisters Larock, Buitenlandse Han del; Rey, Economische Zaken, Lefebvre, Landbouw. Voor Lu xemburg de ministers Rasquin, Economische Zaken en Collings, Landbouw. Voor Nederland de ministers Zijlstra, Economische Zaken en Mansholt, Landbouw. Op 3 mei 1955 werd bij besluit van het Benelux-ministerscomi- té vastgesteld, dat de landbouw politiek binnen zeven jaar zal moeten worden geharmoniseerd. Aan de harmonisatiecommissie is opgedragen aan de hand van richtlijnen van de ministeriële werkgroep voorstellen te doen betreffende de landbouwharmo- nisatie en het vrijmaken van de handel in agrarische produkten in het Beneluxkader. De minis- 20. Gevolgd door zijn drie makkers loopt de Noorman met een toe nemend gevoel van onbehagen op de kloof toe. Svein mompelt eens klaps: „Dat is een val, Noorman, wat ik je brom Ik heb geen zin om daar in te trap pen. Laten we terug gaan en zelf die ande re weg opzoeken." „Dat is gemakkelij ker gezegd, dan ge daan," antwoordt de Noorman. „Die kron kelpaadjes zijn niet zo vlug terug te vinden." „Dat heeft die glibberige kerel er natuurlijk om gedaan", komt Svein weer vol overtuiging. „Maar waarom dan?", vraagt Eric. „Als ze ons om zeep hadden willen brengen, was er op de burcht kans genoeg voor geweest". ikM** Svein houdt koppig vol, dat hij het toch niet vertrouwt en haalt voor alle zekerheid zijn zwaard te voorschijn. „Laten we naar boven klimmen", stelt hij voor, „dan hebben we ten minste een beetje uitzicht". Op dat moment horen ze achter zich een zwakke kreet. Een ranke vrouwengestalte op een pony springt van tussen de bomen te voorschijn. Het is Arenrod, de koningsdoch ter. De Noren kunnen niet verstaan wat het meisje hun toeschreeuwt, maar naar haar heftige gebaren te oordelen, moet ey iets ernstigs aan de hand zijn. Hun onzekerheid is niet van lange duur, want ter weerszijden van het pad horen zij de struiken kraken. „Daar zal je het hebben", gromt Svein, als een stelletje zwaar ge wapende ongure kerels op hen af komt rennen. teriële werkgroep heeft gecon stateerd, dat de vorderingen in het afgelopen jaar niet groot zijn geweest. De harmonisatiecommis sie is tot dusverre slechts tot overeenstemming kunnen komen over een rapport, behelzende een documentatie van de belangrijk ste vraagstukken, welke een ge meenschappelijke landbouwpoli tiek in de weg staan. Besloten is aan de harmonisatiecommissie op te dragen op korte termijn concrete voorstellen te doen wel ke kunnen leiden tot de oplos sing van enkele der vraagstuk ken met name liggende op het terrein van het grondgebruik en marktpolitiek. Voorts heeft de harmonisatiecommissie aandacht geschonken aan het vrijmaken van het handelsverkeer van en kele produkten. Met name is daarbij aandacht gewijd aan de consumtie-aardappelen, terwijl 't produkt eieren in studie is. De ministeriële werkgroep heeft aan de harmonisatiecommissie op dracht gegeven vóór 15 septem ber a.s, concrete voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot een liberalisatie van de con sumptie-aardappelen in het Be- neluxverkeer en tevens de nood zakelijkheid onderschreven, dat enkele andere produkten spoedig moeten volgen. Besloten is voorts de samenwerking op wetenschap pelijk en technisch terrein te verinnigen. Te dien einde is op dracht gegeven een werkgroep in te stellen, welke voorstellen zal moeten ontwerpen om tot deze nauwe samenwerking op dit ter rein te geraken. Tenslotte heeft de ministeriële werkgroep de re dactie nader gespecificeerd van het in de bijeenkomst van mi nisters van februari 1956 geno men besluit, waarbij met betrek king tot de gecondenseerde melk een contingent voor de invoer in België van 5000 ton per jaar als minimum voorlopig voor de eer ste drie komende jaren is be paald. Premier Tsjou en Lai van com munistisch China heeft op een receptie van de Britse zaakgelas- tigde in Peking een dronk uitge bracht op de gezondheid van Ko ningin Elizabeth en het geluk van het Britse volk.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2