De Franse Nationale Vergadering debatteert over Noord-Afrika De Veiligheidsraad over het Midden-Oosten Eigen-Woningbezit HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Intrekking zendtijd Nederlandse Oppositie Unie blijft gehandhaafd Voortaan toeslag op de premie ineens VARIËREND VAN 25 TOT 35 PROCENT Conferentie in de Ver. Staten over het kankervraagstuk VRIJDAG 1 JUNI 1956 11e Jaargang Nr 3779 EERSTE BLAD Verklaring van Eisenhower Rotterdamse bouwvakarbeiders besluiten vandaag het werk te hervatten Proteststaking van Haagse bouwvakarbeiders Argentijnse militairen doen overval OOK BOUWVAK STAKING IN DELFZIJL Protest tegen niet uitkeren van de 3 procent over 1955 Verklaring van Togliatti Nederlandse zeeman gearresteerd Pa us weer beter Bemiddelend orgaan. Fr ankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-5*7 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In «ie Franse nationale verga dering is donderdag het debat over Noord-Afrika begonnen, dat tot dinsdag a.s. wanneer er over een motie van vertrouwen zal worden gestemd zal duren. 37 afgevaardigden hebben zich reeds als sprekers laten inschrij ven. De eerste spreker was de vroe gere Gaullistische afgevaardigde Raymond Dronne, die verklaarde dat de Noordafrikaanse opstan delingen hulp uit Tunesië en Oost-Marokko ontvangen. Onze brave Angelsaksische vrienden hebben thans kunnen constateren dat de Sowjet-Unie en Egypte met elkander in het Midden-Oosten wedijveren. Maar de heer Foster Dulles blijft, met de fijne neus, die hem eigen is, in luitenant-kolonel Nasser de lei der van de Arabische liga zien", aldus Dronne, die voorts verklaar de dat de wapens, die de Franse regering naar Egypte heeft ge zonden, in de naaste toekomst tegen het Franse leger zullen worden gebruikt. Alle communistische afgevaar digden juichten de conservatieve afgevaardigde Pierre Garet toe, toen deze een communistisch pamflet voorlas, waarin de Franse actie in Algerië werd aan. gevallen. Garet en na hem. andere spre kers deden een toeroep op de re gering op krachtige wijze af te rekenen met binnenlands ver raad. „Het Franse leger mag niet opnieuw, zoals ten tijde van de oorlog in Indo-China geschied, de, een dolkstoot in de rug krij gen", verklaarden zij. Toen dit gezegd was vroeg pre mier Mollet onmiddellijk het woord „De regering heeft be paalde beslissingen genomen om het moreel van het leger te be schermen. Wij streven er met kracht naar de vrijheid van spreken te hand haven en tezelfdertijd alle aan vallen op het moreel der natie te straffen", verklaarde hij. Er zijn reeds verscheidene re soluties ingediend, waaraan de regering bij stemming de kwestie van vertrouwen zou kunnen ver binden. Geen van deze resoluties is echter in voor de regering bij zonder vijandige bewoordingen gesteld. Bij geen der partijen overheerst thans een streven om de rege- ring-Mollet te doen vallen. Men verwacht echter wel dat het delbat in de Franse natio nale vergadering de regering ertoe zal brengen haar „doelen" in Algerië duidelijker te om schrijven. Sommige afgevaar digden zijn van mening dat de regering thans dient te verkla ren welke politieke hervormin gen zij in Algerië zou willen toestaan. munisten en hun medestanders. De premier deelde mee, dat hij vandaag de aard van genoemde besluiten bekend zal maken. In het communistische vlug schrift, dat de afgevaardigde Garet voorlas en dat te Amiens was verspreid naar aanleiding van een daar te houden massa bijeenkomst, wordt gesproken van de „smerige oorlog" in Al gerië. Dat de socialistische eerste- minister blijkbaar van plan is niet toe te laten, dat het moreel van het leger, dat in Algerië strijdt, wordt aangetast, blijkt ook uit de arrestatie van verscheidene jour nalisten en ambtenaren, die de af gelopen dagen zijn aangehouden op beschuldiging, dat zij met ver raad gelijk te stellen contacten met de opstandelingen hebben de gehad. Bovendien zijn de een Mollets uitlating over „zekere suurmaatregelen in Algerië ver- hpslissineen" om het moreel van scherpt. het leger te beschermen, wordt Overigens bleek uit de eerste te Parijs gezien als een aanwij zing, dat de regering besloten heeft krachtig op te treden tegen anti-nationale activiteit van com- uren van het debat, dat men van rechtse zijde zich meer bezorgd maakt over de ontwikkelingen in Marokko dan in Algerië. Fresident Eisenhower heeft donderdag bij de opening van de campagne om hem opnieuw kan didaat te stellen voor het presi dentschap, in Washington ver klaard, dat het aanzien van de Ver. Staten nu groter is dan ooit sedert het einde van de oorlog. De Ver. Staten hebben goed deels een einde gemaakt aan het vertrouwen van de communisten op een politiek van geweld. De Sowjet-Unie heeft de druk ge voeld van denkbeelden en idealen die in eigen land leven. Zij heeft nu meer belangstelling voor de produktie van consumptiegoede ren en de status en het denken van de bevolking, zo verklaarde de president in een geïmprovi seerde rede. De Ver. Staten hebben volgens Eisenhower hun positie van vriend van alle landen, krachtig en altijd gereed om te helpen bij de regeling van geschillen gehandhaafd. De doelen die de republikeinse regering zich ge steld heeft, zijn nog niet allemaal verwezenlijkt, doch er zijn goede vorderingen gemaakt. Naar schatting 2900 bouwvak arbeiders waren donderdagoch tend in gebouw „Odeon" bijeen gekomen om zich te beraden over de donderdag begonnen staking. Van de bestuurstafel deelde de heer C. van Til (O.V.B.-lid) me de, dat de arbeiders voorgesteld werd donderdag nog te blijven staken, doch vrijdag het werk te hervatten. Hun eisen, de uitke- ring van drie procent ineens over 1955, een loonsverhoging van zes procent en herziening van het basisuurloon zullen in een ulti matum aan de werkgeversorga nisaties worden meegedeeld. Zouden deze vóór 7 juni a.s niet Hoewel het de bedoeling was te Den Haag in de bouwvakken donderdag tussen 13 en 14 uur uit protest tegen uitblijvende loonsverhoging te staken, is op de bouwwerken in de nieuwe wijken achter het Zuiderpark donderdagmorgen het werk reeds neergelegd. Onder de leuze „op voor drie en zes percent" ging een groeien de groep stakers de bouwwerken in Moerwijk, Morgenstond en Bouwlust af. Men had niet veel overredingskracht nodig om de bouwvakkers te bewegen mee op te trekken naar de binnenstad, waar op het Malieveld een pro testdemonstratie zou worden ge houden. Anderen vatten het plan op om naar het Binnenhof te trekken, terwijl ook stemmen op gingen om voor het kabinet van de minister-president op het Plein 1813 te gaan demonstreren. Inmiddels waren andere agita toren de bouwwerken op Clin- gendaal aan de grens van Was senaar, het Bezuidenhout en Rijs wijk afgegaan. Ook daar werd vrijwel algemeen het werk neer gelegd. De nadruk werd steeds gelegd op een proteststaking, die donderdagmiddag om 13 uur door hervatting van het werk zou worden gevolgd. Onder algemene vrolijkheid en gejuich werden borden vervaar digd, bijvoorbeeld van een grote waterpas en een reep hardboard, waarop in menie de eisen wer den geschilderd. Stemmen gin gen op om naast de drie procent over 1955, die alleen aan lood gieters werd toegekend, toatal 25 procent loonsverhoging met in begrip van verbetering in de so ciale sector (pensioenen, verlet, ziekte e.d.) te gaan eisen. Om half twaalf donderdagmor gen zag men op vele punten van Den Haag groepen stakers, die zich naar de binnenstad bega ven. Onderweg werd overlegd of men tien percent van het loon zou afstaan als steun aan de sta kende bouwvakarbeiders te Rot terdam. Gisteren bleven de Haagse bouwarbeiders staken. Het pa rool is uitgegeven op 1 juni weer te beginnen, op ieder werk strijd groepen te vormen om te trach ten bij de werkgevers de eisen ingewilligd te krijgen en anders op 7 juni opnieuw te staken. Deze nieuwe staking zou dan volgens de Haagse stakingslei ding landelijk moeten zijn. In Rotterdam is eveneens be sloten vandaag weer aan de slag te gaan. In tegenstelling tot het plan zijn niet alle Haagse stakers naar het Malieveld gekomen. Op ver afgelegen werken bleef men ter plaatse tot ongeveer één uur in de middag. Ongeveer 1500 man was om kwart voor één op het Malieveld bijeen. Enkele politie agenten waren voor toezicht aan wezig en stonden de heren J. L. van der Moer (O.V.B.), J. W. van de Wege (E.V.C.) en H. A. Boy mans, secretaris van de alg. bond van werkers in het bouwbedrijf (A.B.W.B.) van de E.V.C. toe korte toespraken te houden. Een spreekgestoelte werd uit enige bijeengeschoven fietsen gebouwd. Meegedeeld werd, dat in over eenstemming met het besluit van de Rotterdamse stakers zal wor den gehandeld. Opdracht werd gegeven om eventueel naar het werk terug te gaan, betonmolens te ledigen en alle gereedschap en materialen keurig op te bergen. Daarna moest men naar huis gaan om vandaag, 1 juni, het werk te hervatten. Tijdens de tocht naar het Ma lieveld hebben de stakers geen grote stoeten geformeerd. Zij kwamen lopend en fietsend als een grote verkeersstroom. Voor zover bekend hebben zich geen incidenten voorgedaan. Wel zijn enige borden met opschriften on derweg in beslag genomen, al thans volgens mededeling van betrokkenen. Om omstreeks. 1 uur donder dagmiddag werd de mededeling „vandaag doen we niets meer", met gejuich begroet, waarna de menigte zich verspreidde. Het aantal Haagse stakers werd op 2500 a 3000 geschat. Ook onder de bouwvakarbei ders, werkzaam op het Soda-ter- rein en bij de bouw van het nieu we zeesluizencomplex is een wil de staking uitgebroken uit pro test tegen het niet uitkeren van de 3 procent over 1955. Het is een groep timmerlieden en ijzervlech ters, afkomstig uit de stad Gro ningen, die bij verschillende aan nemersbedrijven in dienst zijn. Ook een van de heistellingen, de Prefab-stelling, heeft donderdag niet gewerkt. Er zijn ongeveer vijftig mensen bij deze staking be trokken, die naar wordt veron dersteld een dag zal duren. zijn ingewilligd, dan wil men het werk wederom neerleggen. Men heeft dit programma in een cir culaire neergelegd ten behoeve van alle Nederlandse bouwvak arbeiders, die uitgenodigd wor den eenzelfde standpunt te gaan innemen met ingang van die da tum. De vergadering ging akkoord met het voorstel van het bestuur. Officiële verklaring van werk gevers en werknemers in het bouwbedrijf. Naar aanleiding van de hier en daar opgetreden onrust in het bouwbedrijf hebben de werkge vers- en werknemersorganisaties de volgende gemeenschappelijke verklaring uitgegeven: „In hun gezamenlijke publika- tie van 28 mei j.l. hebben de werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bouwbedrijf o.m. verklaard, dat het organisa torische overleg over de loonsi- tuatie nog gaande is. Genoemde organisaties verkla ren hierbij nog eens nadrukke lijk dat dit overleg noodzakelijk is vanwege het feit, dat de rege ringsbeslissing van 19 maart j.l. voor het bouwbedrijf praktisch niet uitvoerbaar is gebleken. Dit neemt echter niet weg, dat genoemde organisaties van oor deel zijn, dat de bouwarbeiders materieel evenveel, zij het ook in andere vorm, zullen moeten ont vangen als andere werkers reeds op grond van de regeringsbeslis sing hebben verkregen. Teneinde dit te bereiken duurt het organisatorische overleg nog voort. Binnenkort zullen uitge werkte voorstellen bij de betref fende overheidsinstanties wor den ingediend. Derhalve is er geen enkele aanleiding voor on rust en dienen de bouwarbeiders aan het werk te blijven", aldus deze officiële verklaring. Een zeventigtal onderofficieren van de Argentijnse luchtmacht, hebben donderdagochtend, gewa pend met machinepistolen, het politiebureau van Nueva Pom- peya een voorstad van Buenos Aires waar veel peronisten wo nen bezet en zes politieman nen gearresteerd. Er is geen officiële verklaring voor dit optreden gegeven, doch naar verluidt hadden de militai ren bezwaren tegen de manier waarop de politie een gearres teerd lid van de luchtmacht be handelde. Woensdagavond had een kleinere groep militairen het politiebureau reeds overvallen en een politieman aangehouden die over deze kwestie ondervraagd werd. Tijdens de overval van donder dagochtend werden enige scho ten gehoord, doch er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Het ministerie van de lucht macht heeft bekendgemaakt, dat het niet op de hoogte was ge bracht van het optreden der mi litairen en dat een onderzoek wordt ingesteld. De Veiligheidsraad van de Ver. Naties heeft donderdag het debat voortgezet over de Britse resolu tie, waarin secretaris-generaal Hammarskjoeld gevraagd wordt na zijn reoente vredesmissie in het Midden-Oosten, waarbij hij met goed gevolg bestandsrege lingen tussen Israël en de Arabi sche staten trof, zijn „goede diensten'' aan Israël en zijn Ara bische buurlanden te blijven ver lenen. De afgevaardigde van nation- listisch-China, Tsjang, verklaar de, dat het mandaat dat de raad aan Hammrskjoeld gegeven heeft niet is afgelopen en dat de secre taris-generaal bijgevolg ook zon der een resolutie zijn bemidde ling aan de betrokken landen kan blijven verlenen. De Syrische afgevaardigde, Sjoekairi, prees het werk van Hammarskjoeld. Hij voegde er evenwel aan toe dat de Pales tijnse kwestie niet voornamelijk gaat om de repatriëring van vluchtelingen, het internationali seren van Jeruzalem of aanpas sing van grenzen, doch dat het voornamelijk gaat om het „vol ledige respect van het recht van een volk op zijn vaderland". Hammarskjoeld is er in geslaagd het oorlogsgevaar terug te drin gen, doch de oorzaken van dat gevaar bestaan nog, aldus de Sy rische afgevaardigde. De meeste leden van de Vei ligheidsraad hebben in het alge meen hun instemming met de Britse resolutie betuigd. De Ara bieren menen echter, dat de aan vankelijke opdracht aan Ham marskjoeld, het regelen van de grensincidenten, niet mag wor den uitgebreid om regeling van de grote Palestijnse vraagstuk ken te omvatten. Voor de vergadering donderdag begon verklaarde de Sowjet-af- gevaardigde, Sobolef, dat hij zal voorstellen in de Britse resolutie de woorden „goede diensten" te vervangen. De Arabische delega ties hebben bezwaar gemaakt te gen deze uitdrukking en zouden willen spreken van „inspannin gen". De Syrische afgevaardigde ver klaarde voorts in zijn rede, dat volgens zijn regering de vrede in het Israëlisch-Syrische grensge bied voornamelijk bedreigd wordt door Israëlische plannen om de werkzaamheden voor afleiding van het water van de Jordaan voor bevloeiingswerken voort te zetten. De bestandsovereenkomsten hebben niet de kwestie van de soevereiniteit geregeld, zo zei hij. De bestandslijn is geen interna tionale grens, doch een demar catielijn, die altijd spanning zal kweken, wat voor maatregelen men ook neemt. De Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Abba Eban, heeft donderdag in een brief aan de Veiligheidsraad de Egyptische premier, kolonel Nasser, beschul digd van „openlijke ophitsing tot oorlog" tegen Israël. Volgens deze brief verklaarde Nasser woensdag in een radio rede, dat het leger dat in Egypte is gevormd uit Palestijnse vluch telingen, de plicht heeft „wraak te nemen voor zijn land en het volk dat uit dat land verdreven is". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de heren mr. C. A. baron Bentinck en A. F. J. de Rozario in antwoord op hun brief van 26 mei 1.1. medegedeeld, dat hij niet wenst terug te komen op zijn be slissing waarbij de aan de Neder landse Oppositie Unie toegeken de zendtijd werd ingetrokken. Ter toelichting deelt men van de zijde van het ministerie mede, dat adressanten, zoals gemeld, in hun brief hebben gesteld dat zij geheel onkundig waren van het feit, dat één der op de Neder landse Oppositie Unielijsten voor komende kandidaten ontzet is uit de verkiesbaarheid bij krach tens wettelijk voorschrift uitge schreven verkiezingen, en dat de betrokkene in de veronderstel ling verkeerde, dat hij het pas sieve kiesrecht door het even eens ten onrechte uitoefenen van het actieve kiesrecht zou hebben herkregen. De minister heeft aan adres santen doen weten, dat een en ander niets afdoet aan het feit dat de betrokken kandidaat nog steeds niet in zijn kiesrechten is hersteld zodat de grond voor de weigering van zendtijd onver minderd blijft gelden. De algemene secretaris van de Italiaanse communistische partij, Togliatti, is donderdagmorgen van zijn reis naar Zuidslavië in Rome teruggekeerd en heeft ver klaard, dat zijn besprekingen met maarschalk Tito „een volle dig succes" waren geweest die „een nieuwe periode van samen werking" tussen de communisti sche partijen der beide landen openen. Togliatti zei „ervan overtuigd te zijn dat deze nauwere samen werking, wegens de belangrijk heid van het communisme in Ita lië en in Zuid-Slavië, er onge twijfeld toe zal bijdragende be trekkingen tussen de beide lan den te verbeteren". „The American Cancer Socie ty" heeft bekend gemaakt dat ongeveer 20 landen, waaronder Nederland, conferenties over hei kankervraagstuk zullen bijwo nen, die van 3 tot 15 juni in De troit, New York en Washington gehouden wordt. Als Nederland se afgevaardigde is aangewezen dr. W. F. Wassink, directeur van het kankerinstituut, Anthony van Leeuwenhoekhuis, Amsterdam. De specialisten zullen de ver gaderingen bijwonen van de der de nationale kankerconferentie en een vergadering van de afde ling van de „American Cancer Society" te Detroit gedurende de eerste 4 dagen van de conferen tie. De laatste twee dagen zal men te Detroit bezoeken brengen aan enkele instellingen op het gebied van het onderzoek en de behandeling van kanker. Van 9 tot 12 juni, zullen de be zoekers in New York een bezoek brengen aan het „Francis Dela- field Hospital". Zij zullen in het hoofdkantoor van de „American Cancer Society" worden inge licht over de werkzaamheden van het genootschap en over de bijdrage die ruim een miljoen vrijwilligers aan de kankerbe strijding leveren. Be conferentie wordt besloten met een driedaags bezoek aan Washington, waar de geleerden zullen kennismaken met de me thoden volgens welke de fede rale regering bij het onderzoek en de bestrijding van kanker te werk gaat. Zij zullen gedurende een bezoek aan het nationale kankerinstituut in het nabij ge legen Bethesda (Maryland) deel nemen aan besprekingen, die met betrekking tot de werkzaamhe den van de Amerikaanse ge zondheidsdienst, aldaar worden gehouden. Kardinaal Mindszenthy opnieuw gevangen gezet? Volgens het Katholieke voor lichtingsbureau K.N.A., dat te München ontvangen nilichtingen aanhaalt, zou kardinaal Minds- zenty, primaat van Hongarije, opnieuw gevangen gezet zijn, omdat hij geweigerd zou hebben een loyaliteitsverklaring jegens het regiem af te leggen. De kardinaal zou zijn meege deeld, dat hij op bepaalde voor waarden weer in zijn functie zou worden hersteld. Deze zou ge weigerd hebben. Ingevolge het thans verschenen besluit bevordering eigen-woning- bezit en de daarbij behorende be schikking bevordering eigen-wo- ningbezit, die zoals wij reeds meldden, met ingang van 1 juni 1956 in werking treden, kunnen van rijkswege aan personen, die een nieuw gelbouwde woning, waarvoor 'n premie is toegekend krachtens het premie- en bijdrage- besluit woningbouw, als eigenaar zullen gaan bewonen, toeslagen op de premie worden toegekend. Op het ogenblik is de regeling nog aldus, dat ingevolge de pre mie- en bijdragenregeling woning bouw 1953 personen, die de leef tijd van 50 jaar nog niet hebben (bereikt, bij de bouw van een een gezinshuis voor eigen bewoning derhalve voor een premie ook voor jaarlijkse bijdragen in aan merking kunnen komen. Deze bij dragen, die 2,5 procent van de toegekende pnerrtie Ibedirag'en, worden gedurende 10 jaar be taald, indien men de woning als eigenaar blijft bewonen. In plaats van deze jaarlijkse bijdragen zal men voortaan, in geval een premie is toegezegd, een toeslag ineens kunnen ver krijgen onder de voorwaarde, dat men de wonSnig gedurende ten minste tien achtereenvolgende ja ren als eigenaar zal bewonen. De leeftijdsgrens van 50 jaar is voorts ten aanzien van het toe kennen van een toeslag verhoogd tot 65 jaar. Voor de bouw met pen halve premie geldt de rege ling niet. De toeslag bedraagt 25 tot 35 procent van de toegekende pre mie, al naar gelang de grootte van liet gezin van de aanvrager. In de gevallen waarin een toe slag op de premie is verleend, kan voorts bij besluit van de gemeen teraad een garantie worden gege ven voor de betaling van hoofd som en rente van hypothecaire leningen. Fliervoor komen echter alleen in aanmerking personen, De 27-jarige Nederlandse zee man B. v. d. M. uit Maastricht, opvarende van het Zweedse m.s. „Bonita", is woensdag in Liver pool gearresteerd. Hij wordt be schuldigd van mishandeling en poging tot doodslag. Kort nadat het schip woens dagmorgen uit Liverpool vertrok ken was ontstond er ruzie aan boord, waarbij v. d. M. de Duit se machinist Gunther Heinrich Kriete een messteek in het on derlijf zou hebben toegebracht. De Duitser is in een ziekenhuis te Liverpool opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Het schip heeft zijn reis naar Las Palmas voortgezet. Paus Pius XII, die een lichte aandoening van zijn stembanden had, is weer beter. Hij heeft don derdagochtend normaal de mis opgedragen in zijn particuliere kapel. Zijn arts heeft verklaard, dat er geen enkele reden tot on- ongerustheid over de gezond heidstoestand van de Paus is. die nog geen 55 jaar oud zijn. De lening mag dan niet meer bedra gen dan 90 procent van de netto- stichtingskosten van de woning en geen langere looptijd hebben dan 30 "jaar. De garantie heeft be trekking op dat gedeelte van de lening, dat 60 procent van de net to-opbrengst te boven gaat. Aanvragen om een toeslag en om een garantie moeten worden ingediend door tussenkomst van een door de minister van weder opbouw en volkshuisvesting toe gelaten bemiddelend orgaan, d.i. een lichaam, dat aan het publiek bemiddeling verleent bij- de bouw of verwerving van een eigen wo ning en gegadigden met raad en daad terzijde staat bij het opzet ten en realiseren van hun bouw plannen. Aan de (bemiddelende or ganen worden strenge eisen ge steld, terwijl zij onder toezicht zul len komen te staan van de Ver zekeringskamer. Hoewei de regeling in werking treedt op 1 juni 1956 zullen de fa ciliteiten niet kunnen worden aangevraagd, zolang niet een of meer bemiddelende organen zijn opgericht en toegelaten. Ten ein de 'n vacuum te voorkomen blijft daarom tot een nader te bepalen datum de bestaande regeling joen mensen uit zullen moeten (jaarlijkse bijdragen) vooralsnog i zien naar een andere betrekking, gehandhaafd. 1 als gevolg van de automatisering. Het ontslag bij de Standard Motor Compagny door automatisering In de Britse bladen vormden de woensdag gemelde ontslagen van 2640 arbeiders bij een Engelse autofabriek als gevolg van auto matisering donderdag het be langrijkste nieuws. In een beschouwing op de voorpagina van de Daily Sketch wordt medegedeeld, dat men na een speciaal hiertoe ingesteld on derzoek tot degevolgtrekking ge komen was, dat in de komende drie jaar in Engeland 1 a 2 mil- -ft De stafchef van de Franse luchtmacht, generaal Faul Bailly, is door de Sowjet-Unie uitgeno digd op 24 juni de ,dag van de Sowjet-luchtmacht" in Moskou bij te wonen. De Britse minister voor de luchtmacht, Birch^en de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, Twining, hebben reeds dergelijke Sowjet-uitnodigingen aanvaard. De gehele donderdag woeien er in ons land noordelijke winden die koude vophtige lucht van de Noordzee aanvoerden. Tengevol ge van de aanwezigheid van een storing boven Duitsland kwamen er nog onweersbuien voor terwijl er ook mist en laaghangende be wolking met regen en motregen gemeld werd. Nergens steeg de temperatuur in de middag hoger dan 17 graden, aan de kust werd het op vele plaatsen maar 11 gra den. De noordelijke luchtstroom werd in stand gehouden door de storing boven Duitsland, aan de oostzijde waarvan zomerse hitte heerste, en een rug van hoge druk boven de Britse eilanden. Deze rug is een uitloper van een hogedrukgebied ten westen van Spanje. De rug trok donderdag in oostelijke richting en zal bij ons opklaringen brengen met naar noordwest tot west gekrom pen winden. Daarbij zal het op de meeste plaatsen droog blijven terwijl de maximumtemperatu ren in het algemeen iets hoger zullen zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Minder koud. Op de meeste plaatsen droog weer en enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Over het alge meen iets hogere middagtempe- raturen. ZATERDAG 2 JUNI. v.m. n,m. Breskens 7.38 7.57 Terneuzen 8.11 8.32 Hansweert 8.51 9.12 Walsoorden 9.01 9.22 Juni. 1 2 3 ZON MAAN op onder op onder 4.28 20.52 0.42 12.09 4.27 20.53 1.01 13.18 4.26 20.54 1.20 14.29

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1