Ook Eerste Kamer hecht goedkeuring aan wetsontwerp Alg. Ouderdomsvoorziening Eerste communistische verliezen sinds 10 jaar Herdenking op Margraten Het noodweer boven Verviers 25 jaar federatie welstandtoezicht Om de status van Singapore Nieuws in 't kort HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 31 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3778 EERSTE BLAD H- K. H. Prinses Irene over de Benelux-gedachte IJM. 27 REDT OPVARENDEN VAN PANAMEES SCHIP DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN Vier d0d^xve"ndeernCheidene "reSehrrfevT™°dmSotPaaanSde Grote schade aan woningen en fabrieken Poujadisten verliezen nog twee zetels OMVANGRIJK WEGEN BOUWPROGRAMMA IN VERENIGDE STATEN MOH. ROEM NAAR TIDORE Voorstel tot hervatting van besprekingen verworpen Loonsverhoging in havens van Rotterdam en Amsterdam BRAND IN HOTEL IN TWELLO NED. KUSTVAARDER IN NOOD. Staking onder Amsterdamse taxichauffeurs duurt nog voort rrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal- per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Eerste Kamer heeft eister- rniddas zonder hoofdelijke stem ming haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwern aleemene ouderdotnsverzekerinar. De Eerste Kamer- heeft gister ochtend de behandeling van het wetsontwerp algemene ouderdoms- vpi'7pkerin£ voortgezet. üet woord is aan minister Suur- hoff voor zijn antwoord in eerste termijn Spreker uit zijn erkente lijkheid' voor de waardering, die him en zijn medewerkers is be toond in verband met dit wetsont werp indien men een groot nro- iect als dit aanvaardt, zal men ook eventuele risico's in de toe komst moeten aanvaarden. Er zul len ook offers moeten worden ee- ^Dp1 regering heeft niet het plan de KVP voor een noodvoor ziening voor weduwen en wezen over te nemen, omdat slechts zeer weinig weduwen buiten de armen- rZg zouden vallen volgens deze r peeling. Volgens dit plan zou /efts een weduwe met. f 1000 in komen nog op de armenzorg z«n aangewezen. Een wetsontwerp is in voorbe reiding om de gevolgen van de ouderdomsverzekering voor de zie kenfondspremie voor bejaarden weg te nemen. Over de kinderbijslagwet is in het kabinet nog geen beslissing ge nomen kunnen worden. Niet ver wacht kan dan ook worden, dat vóór de 13e juni een wetsontwerp daarover zal worden ingediend. Minister Suurhoff zegt in ant woord op het betoog van de heer Hellema (A.R.). dat gesproken kan worden van een sociale ver zekering, als een verband bestaat tussen premie en uitkering en het recht op een uitkering, ongeacht de persoonlijke omstandigheden. Er ziïn vele redenen, waarom niet de weg is gevolgd van een risico verzekering, waarin alle Neder landers zouden ztin opgenomen en waarbij alleen een uitkering zou volgen als men bij het bereiken van de pensioenrijpe leeftijd onvol doende eigen inkomsten zou hebr ben Dat zou een soort noodwet ouderdomsvoorziening zijn met premiebetaling, die politiek vol komen onverkoopbaar zou zi]n. Er is zeker een rechtsgrond om hen, die na het bereiken van de 65- jarige leeftijd voor zichzelf zullen kunnen zorgen, te dwingen aan de ouderdomsverzekerine deel te nemen. Het is niet mogelijk tij dens de actieve arbeidsoeriode met zekerheid vast te stellen, of men op 65-jarige leeftijd voldoende eigen inkomen zal hebben. Het is een verzekering tegen eventuele toekomstige armlastigheid. Minister Suurhoff beantwoordt vervolgens een aantal vragen over de uitvoeringsorganisatie, waarbij hrj zegt er van overtuigd te ztin, dat de gekozen organisatie effec tief zal kunnen werken. Over de uitkeringen zegt spreker het een sociaal-economisch belang te ach ten, dat er een redeliike verhou ding bestaat tussen inkomsten uit arbeid en uit pensioen. Dat in be paalde gevallen het bodempen sioen zal worden uiteekeerd aan hen, die over ruime eigen inkom sten beschikken, is een nare bij komstigheid, die men op de koop toe zal moeten nemen bij het aan vaarden van een svsteem om te voorzien in de nood van de ouden van dagen. Na rijp beraad is ge kozen voor een binding van het bodempensioen aan de loonindex en niet aan de de kosten voor het levensonderhoud, omdat de prak tijk heeft uitgewezen, dat bij stij gende productiviteit de lonen meer stijgen dan de kosten voor het levensonderhoud. Minister Suurhoff zeet. dat het nog niet bekend is of en in hoe verre het bedrag van het bodem pensioen per 1 januari 1957 hoger zal komen te liggen in verband met loonsverhogingen. Wel is reeds een advies van de S.E.R. ontvangen. Het is niet mogelijk veKenmg te nouden met de wens van de merken zelt voor het pen sioen van de predikantèn te zor gen, zoals is opgemerkt. Wat de wei kgeyers doen staat Duiten dit wetsontwerp. Het systeem kan voor gevallen als oeze met worden gewpzigd. Spreker verwacht, dat de pen- sioeuiondsen een compensatie zul- ien geven voor de betaling van premie door de pensioengerechtig den, die nog niet de öo-jange leei- lyd neDDen Dereikt. He gelden mertoe kunnen worden eeuut uit ue londsen. die vrijkomen door de aanpassing van net pensioen aan ue oaderdomsuitkering. Het is nog met mogelijk thans verdere mededelingen te doen over net percentage van de te hellen premie. Het zal aan de hand van zo recent mogeHjke gegevens t.z.t. delinitiei worden vastgesteld. Mi nister Suurhoil zegt. de aanpas- singsmogelijkheden besprekend, te kunnen stellen, dat aanvaarding van dit wetsontwern niet bete kent, dat men ook het wetsont werp voor de aanpassing van de ambtelijke salarissen goedkeurt. De minister deelt mede. dat een wetsontwerp ter optrekking van de oude pensioenen van de ambte naren de ministerraad is gepas seerd. He minister spreekt nadrukke lijk tegen, dat het wetsontwerp meuwe onzekerheden schept. In ieder geval is er een zekerheid: iedere gepensioneerde wordt er beter van en niemand wordt er slechter van. Over de aanpassing heeft men zich ongerust gemaakt op een wijze, die niet nodig is. Als de aanpassing een flagrant on recht zou betekenen, zou spreker zelf tegen de wet zijn. Anderzijds is het zo. dat onze bevolking zich een pensioen van 90100 procent voor de ouden van dagen kan permitteren. Op 1 jan. lüoi zullen tal van belanghebben den verbaasd zijn over de verbete ring en zich afvragen, waarom er zoveel lawaai over de aanpassing is gemaakt. HO de replieken zegt de heer Schipper (A.K.) zich met de uit eenzettingen van de minister te kunnen verenigen. De heer Louwes (VVD) zegt het met minister Suurhoff eens te zon, dat het wat de aanpassing betreft op 1 jan. 1957 wel mee zal vallen. Het is echter een teleurstelling, dat mensen met een bescheiden pensioen niet het gehele bedrag van het bodempensioen daaraan zuuen zien toegevoegd. De heer Hellema (A.R.zegt met leedwezen te constateren, dat de minister zijn betoog heett mis verstaan. Daarbij heett de minis ter een imaginaire tegenstander bestreden. De heer Reyers (CHU) zegt, dat er geen sprake kan zijn van een compromis tussen een verzekering en een staatspensioen. Er wordt immers een premie geheven. Nadat de heren Alerra (A.R.) en Scliermernorn (Arb.enige aspec ten van de geschiedenis van de sociale wetgeving in herinnering hebben gebracht, is het woord aan minister Suurhoff voor ziin ant woord in tweede termiin Spreker licht in antwoord od een vraag van de heer Louwes (WD) nader de aanpassing bij kleine pensioe nen toe. Bij werkelijk bescheiden pensioenen zal er van aanpassing slechts heel weinig weinig sprake zijn. Het wetsontwerp wordt vervol gens z. h. s. aangenomen. Om 15.30 uur sluit de voorzitter de vergadering. Vrijdag zal, in een van 20.05 tot 21.00 uur aan de Benelux ge wijd programma over de zender Hilversum II, Prinses Irene door een korte toespraak van haar be langstelling voor de Benelux- gedachte doen blijken. DE „PANAOS" IS GEZONKEN De Nederlandse treiler ,,Twee Gelbroeders" Ym. 27, heeft woens dagmiddag 13 opvarenden van het Panamese s.s. „Panaos" aan boord genomen. Er heeft zich een ontploffing in de machinekamer van de Panamees voorgedaan, waarbij één lid van de bemanning om het leven is gekomen. Deze bevindt zich nog aan boord van de „Panaos", die in zinkende toe stand verkeert. Het ongeluk is gebeurd op 25 mijl ten westen van het lichtschip Borkum. De reddingsboten van Oostma- horn en Rorkuim zijn terugge keerd omdat de bemanning van de Panamees aan boord van de IJm. 27 wenst te blijven. De opvarenden van de „Panaos" worden door de treiler IJM. 27 naar Den Helder gebracht, van waar zij per trein naar Rotter dam zullen reizen. Het Panamese sehip „Panaos" is woensdagavond om half negen gezonken. De laatste positie van het schip was 53.38 N. en 5.35 O. Ter gelegenheid van de jaar lijkse Amerikaanse „Memoral Day" zijn gisteren op de Ameri kaanse militaire begraafplaats te Margraten wederom de doden herdacht in tegenwoordigheid van vele hoge Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten. Een stralende meizon weei- kaatste in de witte kruisen op de graven van de ruim 8100 Ameri kaanse doden die het offer van hun leven brachten voor de be vrijding van ons land. Na een openingsgebed door aalmoezenier majoor Francis J. Gorman hield de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Mat thews een rede, waarin hij over de zin dezer plechtigheid sprak en Limburg dankte voor zijn nog steeds voortdurende en hartelijke toewijding aan de Amerikaanse gevallenen en waarin hij het ver trouwen uitsprak dat de in de oorlog gebrachte offers door al len als waardevol en bevrijdend beschouwd zullen blijven. Nadat de Commissaris der Ko ningin, dr. F. Houben, het woord |^t '£u«eVade-Geleen had gevoerd volgde een krans- legging door de autoriteiten. Na mens de Koningin en Prins Bern- hard door generaal Pahud de Mortanges, door de Amerikaanse ambassadeur, door minister Staf namens de regering, door de Com missaris der Koningin, de burge meesters van Margraten, Maas tricht, Valkenburg en andere plaatsen, door vertegenwoordi gers van Nederlandse en Ameri kaanse organisaties en oorlogs gravenstichtingen, door de Rot terdamse Amerikaan S. Mollyker uit Ciracuse namens de bond van oudstrijders (een organisatie met tien miljoen leden) en dit jaar voor het eerst ook namens het Amerikaanse legion auxiliary (Amerikaanse hulplegioen) uit Tucson in de staat Arizona door mevrouw Michiels van Kessenich. Deze hulde werd georganiseerd op initiatief van mevrouw Kitty Hamlin uit Tucson, wier zoon op Margraten begraven ligt. Het bloemstuk is in kruisvorm ge maakt en draagt in het midden het embleem der Amerikaanse veteranen organisatie The Ame rican Legion en bestaat uit dui zenden klaprozen, die werden ver vaardigd door oorlogsinvaliden die verblijven in het veteranen- hospitaal te Tucson. Hoornblazers kondigden het einde der plechtigheid aan, welke besloten werd met het spelen van de Nederlandse en Amerikaanse volksliederen door het harmonie korps van de staatsmijn Maurits De Belgische stad Verviers is dinsdagavond getroffen door een zwaar onweer, waardoor laagge legen delen van de stad onder water kwamen te staan. De men sen moesten naar de bovenste verdiepingen van de huizen vluchten. In een kelder zijn vier personen, twee moeders met hun kinderen, verdronken. Het lijk van één der kinderen, een 12-jarig meisje, werd door het water uit de kelder meege sleurd. Het is later enige tiental len meters verder onder een auto teruggevonden. Men vreest dat nog twee vrou wen om het leven zijn gekomen. De overstroming ontstond door dat de kademuren van de beek de Dison doorbraken. Het noodweer heeft behalve vier doden nog verscheidene ge wonden geëist. De schade wordt reeds op verscheidene tientallen miljoenen Belgische franken ge schat. Talrijke particuliere woningen zijn getroffen, evenals talrijke fabrieken, waar de goederenvoor raden onder water staan. Woensdagochtend was de toe stand nog lang niet normaal. Het gasbuizen reiken. De telefoon werkt nog niet. Het tramverkeer is alleen mogelijk op sommige vakken, daar op vele plaatsen de spoorstaven verwrongen of uit gerukt zijn. De overstroming heeft ook scha de aangericht in nabijliggende plaatsen, o.m. te Hodimont, waar de muren van een school zijn in gestort. Enkele spinnerijen en fa brieken liepen schade op. Er zal een tijdlang niet kunnen worden gewerkt. In verscheidene plaatsen heb ben de bewoners hun huizen moeten verlaten. Vele gezinnen hebben een toevlucht gezocht op zolderkamers. Hulp werd geboden zodra dit mogelijk was in samenwerking met de nationale dienst voor hulpverlening en het Rode Kruis. De Franse nationale vergade ring heeft woensdag opnieuw twee Poujadistische afgevaardig den van hun zetel vervallen ver klaard. Sedert de verkiezingen in januari hebben reeds elf van de 52 Poujadistische afgevaardig den wegens onregelmatigheden bij de verkiezingen hun zetel ver loren. De Amerikaanse Senaat heeft woensdagmorgen bij meerderheid van stemmen een wetsontwerp voor de verkeerswegen aangeno men, dat voorziet in het grootste federale wegenbouw program ma in de Verenigde Staten se dert de oorlog. Het wetsontwerp voorziet in de aanleg van een wegennet van on geveer 64.000 km, dat 42 hoofd steden van staten met elkaar zal verbinden en 90 procent van alle steden met meer dan 50.000 in woners. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Het eerder door dit Huis goedge keurde ontwerp wijkt slechts op enkele minder belangrijke punten af van het nieuwe ontwerp. Het wetsontwerp van de Se naat eist, evenals dat van het Huis een bedrag van meer dan 14 miljard dollar uit nieuwe be lastingen voor de financiering van het programma. Het grootste gedeelte van dit bedrag zal verkregen worden uit de verhoging van de federale be. lasting op benzine met 1 cent per gallon. Op het ogenblik bedraagt deze belasting 2 cent per gallon. Voorts zullen de belastingen ver hoogd worden voor dieselstook olie, banden, vrachtauto's en auto bussen. Op de nieuwe verkeerswegen zullen geen stoplichten voorko men. Er zal een gecontroleerd aantal punten zijn waar het ver keer kan binnenkomen en verla ten. In de meeste gevallen zullen de wegen gescheiden zijn voor het verkeer in beide richtingen. De eerste vice-premier van In donesië, Mohammed Roem, is woensdag uit Djakarta naar Ti- dore vertrokken. Dit is een klein eiland in de Molukse Zee, waar de nieuw te vormen provincie West-Irian, dat het gebied zal beslaan van Nederlands Nieuw- Guinea en enige eilanden, die thans tot de provincie-Molukken behoren, zijn tijdelijke hoofdze tel zal hebben. Moh. Roem wordt vergezeld door de minister van Binnen landse Zaken, Sunarjo, de minis ter van Voorlichting, Sudibjo en door de minister van Staat, Rus- li Abdul Wahid. De reis moet be schouwd worden als een inspec tiereis, aldus Moh. Roem. Van deskundige zijde is woens dagavond te Rome opgemerkt, dat de lichte verschuiving naar links, die zich in de verkiezingen voor plaatselijke raden, welke verleden week in Italië zijn ge houden, heeft geopenbaard, on voldoende is om enige ingrijpen de verandering in de binnen- of buitenlandse politiek te recht vaardigen. De linkse socialisten en de re geringspartijen van het midden consolideerden hun posities, ter wijl communisten en uiterst rechtsen verliezen leden. Dit was de eerste maal in de afgelopen tien jaar, dat de Ita liaanse communistische partij verliezen leed. Bij alle andere, na de oorlog in Italië gehouden verkiezingen, was haar stern- mental steeds toegenomen. De leider van het centrum be schouwen de verkiezingsuitsla gen als een grote overwinning voor het Westerse democratische stelsel en voor de Italiaanse po litiek van krachtige steunver lening aan de N.A.V.O. en de Europese Unie. De volledige verkiezingsuitsla gen zijn nog niet bekend. Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft woensdag echter medegedeeld, dat de chris tendemocraten de meerderheid hebben behaald in 3.742 steden met minder dan 10.000 inwoners. Kandidaten der linkse partijen wonnen in 1.328 van deze kleine steden en vertegenwoordigers van rechtse of andere partijen wonnen in 1023 plaatsen. Bij de verkiezingen in deze kleine steden gold, dat de sterk ste partij de meeste zetels ten deel vielen. In vele grote steden slaagden de christen-democraten en de met hen verbonden sociaal democraten, liberalen en repu blikeinen er, als gemeld, niet in een meerderheid te verkrijgen. Zij zullen, willen zij in deze ste den toch aan het stadsbestuur deelnemen, coalitie moeten aan gaan met partijen van de rech ter- of de linkervleugel, die hier gaarne toe bereid zijn. De nationale raad der christen democratische partij zal in een a.s. te houden bijeenkomst be slissen, of zij al dan niet met deze partijen in zee zal gaan. In 610 Italiaanse steden heb ben de communisten en socialis- Gistermiddag heeft de voorzit ter van de* federatie Welstand toezicht jhr. ir. J. de Ranitz te Middelburg, waar de federatie zijn algemene vergadering houdt en tegelijkertijd zijn vijfde lus trum viert, een lustrumrede uit gesproken, waarin hij consta- teerd dat het welstandtoezicht zo langzamerhand burgerrecht heeft verkregen. Jhr De Ranitz vond het van zelfsprekend, dat het nu ook zijn wettelijke grondslag krijgt in het ontwerp van wet dat minister Witte bij de Staten-Generaal aan hangig heeft gemaakt. Over de vorm die dit wel standstoezicht moet nemen laat de wetgever zich, naar de mening van de spreker terecht, niet uit. De federatie heeft op dit punt geen behoefte aan een volledige unificatie van de vorm van wel standstoezicht. aldus jhr De Ra nitz, hoewel het bestuur van de federatie daarmee niet wil zeg gen, dat zij nu de organisaties in ieder gewest even doeltreffend acht. Een zeer belangrijk onderdeel van deze organisatievorm is een Woensdag is vernomen dat de Britse minister van Koloniën het voorstel van de Singaporese pre mier Marshall tot hervatting van de besprekingen over de toekom stige status van Singapore, heeft verworpen. Marshall heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat de Singa porese bevolking „haar worste ling tot het verkrijgen van onaf- Op de te Wymouth, in Enge land, gehouden nationale bijeen komst van bewakers van Britse gevangenissen is door een inlei der verklaard dat de overvolle Britse gevangenissen, met hun te zwak bemande bewakersstaf, „ware hogescholen der misdaad" zijn geworden. De Zuidvietnamese regering is een campagne begonnen tegen 't schuiven van opium. In de eerste drie dagen zijn alleen te Saigon 2121 personen, die hetzij opium schoven, hetzij dit verdovende middel heimelijk verhandelden, gearresteerd. Enkele tientallen hoge Argen tijnse politiefunctionarissen zijn, i.v.m. hun optreden tijdens het Peronistische bewind, ontslagen. Onder hen bevindt zich de voor malige hoofdcommissaris van politie te Buenos Aires, Miguel Gamboa. if Te Sion, in Zwitserland, is me degedeeld dat de autoweg over de grote St. Bernard-pas vrij is gemaakt van sneeuw. Hij kan vanaf donderdag door het verkeer worden gebruikt. ie Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Aero Digest Magazine" heeft een Duitse geleerde een overeenkomst gesloten met een Amerikaanse firma voor de ver vaardiging van een raket met een snelheid, die bijna gelijk is aan die van het licht. De raket moet een afdoend verdedigingsmiddel zijn tegen intercontinentale gelei de projectielen. hankelijkheid niet zal opgeven". Hij verklaarde voorts nimmer een overeenkomst te zullen slui ten, waarbij de Britse minister van Koloniën het in Singapore voor net zeggen zou blijven heb ben. Ook zei hij dat hij bij zijn besluit om af te treden, zou blij ven en dat hij 6 juni a.s., na af loop van de huidige zitting der volksvertegenwoordiging, zijn ontslag bij de gouverneur van Singapore zou indienen. Marshall deelde tenslotte nog mee voornemens te zijn studie reizen naar Aziatische landen, waarvan hij met name Japan, China en India noemde, te ma ken. Hij zei zich te interesseren voor de uitvoering van het Indi sche vijfjarenplan. ten afzonderlijke lijsten inge diend. Bij de verkiezingen in de overige, meer dan 6000 plaatsen en bij de stemming voor alle pro vinciale raden zijn echter ge meenschappelijke socialistisch- communistische lijsten ingediend. In Triëst hebben de commu nisten en socialisten verhou dingsgewijs veel meer stemmen behaald dan in de andere Ita liaanse plaatsen. Men vat dit op als een bewijs van ontevreden heid der burgers van Triëst over hun behandeling door de Ita liaanse regering, nadat deze stad 18 maanden geleden weer Ita liaans werd. Het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft woens dagavond de volgende uitslagen medegedeeld: Aantal stemmen Chr.-democraten 9.292.428 38.9 Comm. socialisten 8.396.341 35.1 Nieuwe fascisten 452.963 1.9 Koningsgezinden 241.077 1.0 Splinter-monarch. 549.593 2.3 Neofascisten goede voorlichting. Het aantal misverstanden en onjuistheden dat over het welstandstoezicht in het openbaar en meer noe bin nenskamers wordt verkondigd, is groot, meende spreker. Nog altijd horen wij dat het wel standstoezicht in sterke mate kostenverhogend werkt en nog altijd kunnen wij aantonen, dat dat niet waar is. Nog altijd horen wij, dat het welstandstoe zicht nog te zeer beheerst wordt door persoonlijke opvattingen en toch blijkt uit tal van waar nemingen ter plaatse van inge diende en goedgekeurde ontwer pen, dat dit zo al niet geheel on juist dan toch minstens schro melijk overdreven is. Spreker wees voorts op nieuwe tendenzen, die zich in onze maat schappij aan het ontwikkelen zijn. Het zou in hoge mate on verstandig zijn, indien architec ten, aannemers en ook het wel standstoezicht daarvoor de ogen zouden sluiten. Het bouwpro gramma van vrijwel alle secto ren van de bouwniiverheid is niet meer alleen een aangelegen heid van principaal en architect, zeide de voorzitter, maar. ook een aangelegenheid van een effi cient productiesysteem en de aannemer komt er dus on een geheel andere wijze dan vroeger aan te pas. Voor het welstandstoezicht dwingen de nieuwe ontwikke- lingsvormen tot een beoordeling, die vaak over de grenzen van onze provincies heen reiken. Wij ontkomen niet meer aan een zekere standaardisatie en wij ontkomen evenmin aan een indu strialisatie van ons arbeidsnro- ces aldus jhr. De Ranitz. Zowel de grootte van het bouw programma van ons land als de aard van dit programma dwin gen tot een nieuwe aannak. monarchisten Rrechtse onafh. Sociaal-democr. Liberalen Republikeinen Radicalen Onafh. en Centr. Centr. totaal Linksen totaal Rechtsen totaal Onafhankelijken 1.342.235 90.441 1.787.863 1.013.695 265.714 20.793 190.146 12.574.639 8.396.341 2.676.309 268.367 5.6 0.4 7.5 4.2 1.1 0.8 52.6 35.1 11.2 1.1 De uitslagen in 1953 waren: Chr.-democr. 10.859.554 40.1 Communisten Socialisten Nieuwe fascisten Koningsgez. Soeiaal-democr. Liberalen Andere partijen Tot. Centrum Tot. Linksen Tot. Rechtsen 6.122.638 3.440.222 1.580.395 1.856.661 1.223.870 815.681 12.899.105 9.562.860 3.437.056 22.7 12.7 5.9 6.9 4.5 3.2 4.1 49.9 37.2 12.9 De verdere besprekingen tus sen de scheepvaartverenigingen Zuid en Noord enerzijds en de er kende vakorganisaties anderzijds heibben tot overeenstemming ge. leid over de invoering van een loonsverhoging tot maximaal zes procent voor de in de havens van Rotterdam en Amsterdam van kracht zijnde C.A.O.'s. Een desbetreffend verzoek is ter goedkeuring bij het college van rijksbemiddelaars ingediend, waarbij als datum van ingang 1 juli 1956 is voorgesteld. Gisteravond om half acht is een ernstige ibrand uitgebroken in het in het centrum van Twello staan, de hotel „De Statenhoed." Na een half uur slaagde de brandweer van Twello er in de vlammen te doven. Een gedeelte van het hotel, dat 30 bedden telt, is gespaard gebleven. Bij de brand zijn ook enige kost bare schilderijen, o.a. een ter waarde van 10.000, en een unie ke klok „De toren van Turijn," verloren gegaan. Het scheelde maar weinig of een tegenover liggend hotel was ook in vlammen opgegaan. Doordat de brandweer van Twel lo over een grote tankwagen be schikt kon men dat hotel nog be houden. De Nederlandse kustvaarder „Prins Bernhard" (379 ton) is gisteravond laat op 5 mijl van Folkestone in aanvaring geweest met een nog onbekend schip. De „Prins Bernhard" maakte na de aanvaring slagzij en vroeg radiografisch om hulp van een reddingboot. INDIVIDUELE ONDERNEMERS ZOUDEN BEREID ZIJN EISEN IN TE WILLIGEN Op een door de actie-leiding van de ruim 500 stakende Am sterdamse taxichauffeurs gehou den persconferentie is verklaard dat deze staking zal voortduren totdat aan de eisen betreffende de 3 en 6 8/o zal zijn voldaan. Voorts deelde men mede dat en kele ondernemers in het Amster- dmse taxi-bedrijf individueel be reid zouden zijn de eisen van de stakers in te willigen. De onder nemers zijn echter aan de be sluiten van hun bondsbesturen gebonden. De heer C. van Dijk, secretaris van het actie-comité, zeide dat op een één dezer dagen in Am sterdam gehouden besloten ver gadering van het N.V.V. door de aanwezigen de eis zou zijn ge steld dat men onmiddellijk de weerstandskassen van dit ver bond zou openen ten gerieve van de stakende taxichauffeurs. Die eis werd niet ingewilligd. Over de loonsverhoging bij de algemene Amsterdamse aandeel- houderschauffeurscombinatie werd medegedeeld dat de bij deze combinatie aangesloten chauf feurs een uitkering van drie pro cent op basis van 56,80 gulden en een loonsverhoging van 2,75 hadden ontvangen. De luchtdrukverschillen boven West- en Oost-Europa waren woensdag zeer gering, zodat de boven ons continent aanwezige lucht vrijwel tot stilstand kwam. De zon was hierdoor in staat de temperaturen flink te doen oplopen. In Polen en grote delen van Duitsland steeg het kwik in de middag tot 27 a 28 graden. Hier en daar werd zelfs een ma ximumtemperatuur va*n 29 gra den bereikt. Over ons land stroomde tussen een kleine depressie, boven de Noordzee en een hogedrukgebied dat zich over België en Zuid-En- geland uitstrekte, koele en voch tige lucht. In het westen van het land steeg het kwik in de middag niet boven 16 graden. In het oosten en zuiden werden nog temperaturen van ongeveer 20 graden geno teerd. In de loop van de dag ontwik kelde zich boven Frankrijk een onweersstoring. Deze trekt in noordelijke richting en za] ook in ons land vandaag plaatselijk en kele regen- en onweersbuien veroorzaken. Er zullen echter ook opklarin gen zijn, zodat het iets warmer wordt dan woensdag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Iets warmer. Vrij veel bewolking met plaat selijk regen- en onweersbuien, maar ook opklaringen. VRIJDAG 25 MEI. v.m. n.m. Ereskens 2.11 2.37 Terneuzen 2.46 3.12 Hansweert 3.26 3.52 Walsoorden 3.36 4.02 ZON MAAN op onder op onder Mei. 31 4.29 20.51 0.23 11.02

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1