Algemene ouderdomsverzekering in de Eerste Kamer ESCAFE ...4# is koffie! Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden KERKNIEUWS Loonverschillen geen belemmering voor Europese integratie Algemene Vergadering der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen e- De Eerste Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp alge mene ouderdomsverzeke ring. DE OVERSTROMINGEN IN SPANJE <gj» Arrestaties in Spaans Marokko De afvoer van radio-actief materiaal „Sonsbeekflora" trok 190.000 bezoekers Het rapport Haccoü onderwerp van besprekingen AGENDA. GRATIS WEERBERICHT RECHTSZAKEN Voorstel van Dehler - - EERSTE KAMER De heer Louwes (VVD) spreekt zijn waardering en vreugde uit over het wetsontwerp. Het is niet het werk van één man of één partij, maar de arbeid van velen voor velen. Het is een bewijs van de groeiende solidariteit onder de mensen. De periode van het diakenmannetje is voorbij. Bij de beantwoording van de vraag, of het een verzekering of een staatspensioen is, meent spre. ker. dat het beginsel van het staatspensioen triomfeert. Spre ker zou het ontwerp overigens liever een compromis dan een synthese noemen. De strijd van vele jaren is voortbij. Daarom zal sprekers fractie over de bezwa ren, die zij heeft, heenstappen. Wei zal er tegen moeten worden gewaakt, dat de administratie ons zal overwoekeren. De heer Reyers (CHU) zegt, dat ondanks de schaduwzijden zijn fractie het ontwerp zal steu nen. In 't wetsontwerp kan spre ker geen synthese zien tussen 'n staatspensioen en een ouderdoms verzekering. Door de premiehef fing is het zonder twijfel een ver zekering. De bezwaren tegen het ontwerp besprekend zegt de heer Reyers, dat het ongewenst is, dat de waardevastheid van het bo- dempensioen uitsluitend .gekop peld is aan de loonindex. De heer Reyers betoogt, dat bij vasthouding aan dit principe een einde moet worden gemaakt aan de zwarte lonen. Voorts zullen ook de kosten voor het levenson derhoud voor de waardevastheid van het bodem pensioen een factor moeten zijn. Spr. ontwikkelt ver volgens bezwaren tegen de aan passing smog elij kheden. De voorzitter schorst na de rede van de heer Reyers de vergade ring voor tien minuten. De heer Schipper A.R.) zegt, dat naast de verheugende facto ren van het wetsontwerp, er een aantal bezwaren is. Het is in ze kere zin een sluitstuk van de so ciale verzekeringswetgeving, hoe wel de eindstreep nog niet is be reikt. Spreker denkt daarbij aan de invaliditeitswet. Voor velen is het moeilijk te begrijpen, dat ook de weigestel- den in het genot van een bodem pensioen zullen worden gesteld. Erkend moet echter worden dat een grens moeilijk te stellen is. Het heeft sprekers instemming, dat het bodempensioen zal wor den aangepast aan de loonindex. De heer Schipper (A.R.) be toogt, dat 't wetsontwerp slechts de mogelijkheid van aanpassing opent. Het is dan in de hand van Se fondsbesturen te beslissen, wat er zal gebeuren. Dat zou ook zonder bepalingen in deze wet mogelijk zijn geweest. Met een enkel voorbehoud is de maximale aanpassing van 80 tot 60 van het bodempensioen aanvaardbaar. Al heeft het ontwerp „vlekjes", zegt spreker resumerend ver heugd te zijn, wanneer de wet in het staatsblad zal zijn afgekon digd en de uitkeringen per 1 janu ari 1957 zullen kunnen beginnen. De heer Hellema (A.R.) zegt protest te moeten aantekenen te gen het ijltempo, waarin de Ka mer het wetsontwerp moet be handelen. Spreker is overigens eveneens verheugd over de indie ning van het wetsontwerp, dat een einde zal maken aan de nood- regeling, met alle bezwaren, die deze regeling had. Onbegrijpelijk noemt spreker het, dat wordt vastgehouden aan het beginsel, dat gefortuneerden het bodempensioen wel zonder aanpassing zullen krijgen, terwijl van gepensioneerden wel zal wor den gekort op de verkregen rech ten. Aanpassing is in dit wets ontwerp niet passend en onrecht vaardig. De vreugde over het in dienen van het wetsontwerp is bij sprekers fractie in niet geringe mate door de aanpassingsmoge lijkheden getemperd. De heer Hellema ontwikkelt voorts bezwaren tegen de premie heffing bij zelfstandigen. Wil in de toekomst de premielast kun nen worden gedragen, dan zal de produktiviteit moeten worden op gevoerd. De heer Middelhuis (KVP) geeft een overzicht van de voor geschiedenis van de algemene ouderdomsverzekering en zegt, dat in de toekomst in de bedrij ven regelingen zullen moeten worden getroffen voor ouder domsvoorziening en weduwen- en wezenpensioenen, die boven het bij- de wet verplichte uit zullen moeten gaan. Ondanks de ver kiezingsstrijd acht spreker het een sportieve plicht de minister lof toe te zwaaien voor de wijze, waarop hij gestalte heeft gegeven aan hetgeen, waarover in het ver leden reeds overeenstemming was bereikt. Spreker vraagt voorts wat de minister kan doen om de onge rustheid weg te nemen, die bij be jaarden is gerezen, dat zij door de ouderdomsverzekering hun gunstige ziekenfondsverzekering zullen verliezen. Sprekers fractie zal haar stem gaarne aan het wetsontwerp ge ven. Te ruim 17.30 uur schorst de voorzitter de vergadering tot 19.30 uur. De Eerste Kamer heeft gister avond de 'behandeling van het wetsontwerp algemene ouder domsvoorziening voortgezet. Het woord is aan de heer Branden burg (Com.). Spreker sluit zich aan tbij de overige sprekers, die hebben getuigd van het grote be. lang van het wetsontwerp. Er blijven echter verschillende wen sen en er zullen nog verbeterin gen moeten worden aangebracht. Het uiteindelijke doel moet een volledig staatspensioen zijn. Het wetsontwerp is een stap op deze weg. Spreker is tegen de aftrekrege ling. Iedereen dient gelijke rech ten te hebben, zowel wat de pre miebetaling (betreft als de te ont vangen pensioenen. Voorts vraagt spreker hoe het zal gaan met de premiebetaling door werknemers, die voor hun 65e jaar met pensioen gaan, en over de compensatie voor de pre miebetaling in het algemeen. De heer Oosterhuis (Arb.) spreekt vervolgens zijn grote waardering uit voor het wetsont. werp, dat 'n vruchtbare synthese is van jarenlange besprekingen. De heer Oosterhuis gaat voorts in op de voorgeschiedenis van de ouderdomsvoorziening;, waarbij hij een aantal belangrijke gebeur- tenissen in herinnering brengt. De voorzitter verdaagt vervol gens de verdere behandeling van het wetsontwerp tot woensdag ochtend half elf; dan zal minister Suurhoff de sprekers in eerste termijn antwoorden. Na de ernstige overstromingen die in de afgelopen 48 uren de Spaanse provincies Aragon en Navarra geteisterd hebben, is het peil van de rivieren thans, weer gedaald. In Aragon zijn 10.000 ha land bouwgebied verwoest en in de hoofdstad Calatuyud heeft het water op sommige plaatsen 2 me ter hoog gestaan. In de provincie Navarra is het peil van de Ebro en de Arga op sommige plaatsen 5 meter boven normaal geweest. Ook hier is de schade zeer groot. De internationale verschillen in lonen en sociale lasten vor men een veel minder grote be lemmering voor de Europese economische integratie dan alge meen wordt aangenomen. Dit is één van de conclusies van "een rapport, dat in opdracht van de Internationale Arbeidsorganisa tie is opgesteld door een groep van zes Europese deskundigen, onder wie prof. dr. P. J. Ver doom van het Centraal Plan bureau te 's-Gravenhage. Het rapport behandelt de so ciale aspecten van de Europese economische samenwerking en het streven naar de Europese eenheidsmarkt. De ondertekenaars van het rapport zijn van oordeel, dat de vorming van een gemeenschap pelijke Europese markt geen grote sociale problemen zal op roepen, indien de opheffing van de handelsbelemmeringen gelei delijk plaatsvindt en indien daar bij een zekere harmonisatie van de sociale politiek wordt nage streefd. Dit betekent naar het oordeel van de werkgroep echter geenszins, dat de deelnemende landen nu ook een volkomen gelijke sociale politiek moeten voeren. Een geregeld interna tionaal contact tussen de ver tegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisa ties zal reeds tot goede resulta ten kunnen leiden, terwijl het op grotere schaal ratificeren van bepaalde verdragen van de Inter nationale Arbeidsorganisatie eveneens in veel gevallen reeds een voldoende harmonisatie zal kunnen bewerkstelligen. De on dertekenaars van het rapport denken in dit verband o.m. aan de verdragen betreffende gelijke beloning van mannen en vrou wen voor arbeid van gelijke waarde (equal pay), de arbeids tijden, de arbeidsinspecties en de bedrijfshygiëne en bedrijfsveilig heid. De zes deskundigen verklaren voorts geen overgangs-werk- loosheid op grote schaal te vre zen, indien de overgang naar de Europese eenheidsmarkt in vol doende mate van geleidelijkheid zal geschieden. Bovendien wordt gewezen op de grotere mobili teit van de arbeid, welke het ge volg zal zijn van de totstandko ming van de gemeenschappelijke Europese markt. Enerzijds zal daardoor de eventuele werkloos heid in sommige bedrijfstakken in de overgangstijd kunnen wor den verzacht, terwijl daardoor anderzijds in bedrijfstakken met een tijdelijke personeelssehaar- ste een betere bedrijfsbezetting mogelijk wordt. Het rapport van de werkgroep zal op 1 en 2 juni a.s. door de Raad van Beheer van de Inter nationale Arbeidsorganisatie te Genève besproken. 100% KOFFIE - 100% KOFFIE - 100% KOFFIE33' minste koppen Coffeine 1 0 0 KOFFIE - I 0 0 KOFFIE Het Marokkaanse „bevrijdings leger" heeft in de noordelijke zó ne, het voormalige Spaans-Ma- rokko, verscheidene Marokkanen gearresteerd en de bevolking verzocht, wapens, waarvoor geen vergunning is afgegeven, in te leveren, zo wordt uit Tanger ge meld. Enige arrestaties werden te Te- toean verricht. Ook in omliggen de dorpen werden huiszoekingen verricht en wapenvoorraden in beslag genomen. Amerikaanse geleerden zullen trachten te weten te komen hoe veel radio-actief materiaal zon der gevaar kan worden afgevoerd naar de oceanen. Bij de vreed zame toepassingen van atoom energie verwacht men de produk- tie van zeer grote hoeveelheden radio-actieve afvalstoffen. De Amerikanen zullen een onder zoek naar dit probleem beginnen als onderdeel van hun bijdrage tot het internationale geofysische jaar. Verder zullen onderzoekingen worden verricht naar de invloed van diepzeestromingen op het weer en de vruchtbaarheid in de oceanen. De nationale bloemententoon stelling „Sonsbeekflora", waar van de inrichting ruim drie ton heeft gekost en die zes weken te bezichtigen was, heeft onge veer honderdnegentigduizend be zoekers uit binnen- en buitenland getrokken. Onder de buitenlandse bezoekers waren vooral veel Duit sers. Gistermorgen werd in de „Ko ning van Engeland" te Hulst de negentiende algemene vergade ring van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, onder voor zitterschap van Ir. C. A. L. Horst- mann te Sas van Gent, gehouden. In deze vergadering werd het rapport over de vraagstukken van het verkeer van Midden en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland, dat aan de Kamer is uitgebracht door de Stichting Economisch Onderzoek der Universiteit van Amsterdam (het z.g. rapport Haccoü) be sproken. Na de opening door de voorzit ter werden de ingekomen stuk ken behandeld. Van het ge meentebestuur van Breskens was de mededeling ontvangen, dat dit college van de minister van Ver keer en Waterstaat een brief heeft ontvangen waarin de toe stemming wordt gegeven tot het aan leggen van een nieuwe veer haven ten westen van de be staande, en waarbij, ten gerieve van de gemeente een directe ver vinding voor voetgangers en wielrijders van het dorp via de boulevard naar de nieuwe haven zal worden gemaakt. Aan de zeewering langs het strand zal tussen de bestaande en de nieuwe haven een nieuw recreatiestrand komen. De voorzitter verzocht de heer Cambier, die op 24 april 1.1. de audiëntie bij de minister heeft meegemaakt, zijn mening over deze brief te kennen te geven. De heer Cambier zeide, dat het actie-comité gedeeltelijk is vol daan over het bereikte resultaat. Hij merkte daarbij op, dat de heer Van Laarhove als voorzitter van het actie-comité de minister op het grote belang heeft ge wezen van een nieuwe haven. Vooral het toerisme speelt hierin een grote rol. Niet alleen is dit belangrijk voor Breskens maar voor de gehele streek, aldus de heer Cambier. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Knokke de weerslae hiervan zal onder vinden, wat iflan ten goede komt aan ons gewest. De heer Denie vroeg hoe het stond met de nieuwe verbinding voor de auto's. Hierin blijft de oude toestand alsnog bestaan, aldus de heer Cambier. Daar actie-comité en gemeente nog niet tevreden zijn, blijft men diligent. Op het verzoek van de vereni ging van Zeeuwse Fokkers te Axel en „Door Eendracht Sterk" te Hulst om een subsidie voor de grote Zeeuws-Vlaamse paarden- fokdag op 5 juli te Axel, stelde de voorzitter voor om 50 bij te dragen. Dit voorstel werd aan genomen. Nu de helikopterverbinding op Rotterdam, dank zij de financiële steun van provincie, tal van ge meentebesturen en het bedrijfs leven kan worden voortgezet, voorlopig tot eind oktober '56, is bij het bestuur de vraag gerezen of het niet wenselijk zou zijn dat er een commissie of comité wordt ingesteld, teneinde de werkzaamheden op bredere basis te kunnen voortzetten. De vergadering was van me ning, dat het bestaande comité met het werk moet doorgaan. De vergadering nam een zeer scherpe houding aan tegen een opleiding voor het middenstands examen, die niet in ons gebied is gevestigd maar hier wel cursus sen in het leven heeft geroepen. Dit instituut heeft n.l. wel de cursusgelden geheel of gedeelte lijk van te voren geïnd doch is zijn verplichtingen niet nage komen. De K. v. K. wenst met klem diegenen die een dergelijke cur sus willen volgen in geval van twijfel of onbekendheid, aan te raden eerst inlichtingen te vra gen bij haar of bij de politie. De voorzitter deed vervolgens een mededeling over het besluit van de gecombineerde vergade ring der beide Kamers te Goes op 9 maart j.l. tot het instellen van een tariefcommissie voor de veren op de Westerschelde. De Kamer te Middelburg heeft na mens de gezamenlijke Kamers aan het college van Ged. Staten gevraagd om van gedachten te wisselen over de te volgen meest doelmatige gedragslijn. Dit college wil echter eerst met de Prov. Staten deze aange legenheid bespreken. Van de zijde van de landbouw wordt deze actie om te komen tot matige tarieven op prijs ge steld, mits eerst de outillage wordt verbeterd. Het bestuur vroeg de vergadering machtiging nader contact met de landbouw organisaties hieuover op te nemen. Bij de behandeling van het rap port van prof. Haccoü merkte de voorzitter op, dat het weliswaar lang heeft geduurd, alvorens dit rapport is uitgebracht, maar dit moet worden geweten aan het feit, dat de gedachte direct via het ministerie van Verkeer en Waterstaat op een oplossing aan te dringen, niet juist is gebleken. Op 21 november 1955 werd het rapport aangetekend verzonden aan f}e directeur-generaal van de Rijkswaterstaat Ir. Maris, met het verzoek dit rapport met hem te mogen bespreken. Op dit verzoek en op het volgende van 7 maart j.l. is door ir. Maris nooit antwoord gegeven. De voorzitter zeide dat nu de zaak zó ligt, het z.i. nodig is aan dit rapport een zo groot mogelijke bekendheid te geven. Het hgt al lerminst in de bedoeling, aldus ir. Horstmann, een technische op lossing in welke zin ook te sug gereren. Het gaat er om de bevoegde autoriteiten duidelijk te maken dat de huidige ontwikkeling nooit kan leiden tot een behoorlijke op lossing van het verkeersprobleem in ons gebied. Het verkeersvraag- stuk geldt niet alleen voor het bedrijfsleven maar mede voor elke andere aktiviteit in Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter deelde in verband met deze kwestie nog mede dat ir. Maris geen aanleiding zag het rapport met de heer Haccoü te bespreken. Hoewel de K. v. K. wel een officiële instantie is heeft dit toch geen resultaat gehad. Dit is niet te verwonderen wan neer men de uitlatingen van de heer Maris in het Kurhaus te Scheveningen heeft gehoord. De heer Van Dorsselaar vroeg wat er thans te doen staat, waar op de voorzitter antwoordde dat de pers over dit onderwerp reeds veel heeft gepubliceerd. De voorzitter beaamde de op merking van de heer P. Blom- maert dat zoveel mogelijk instan ties in deze kwestie moeten sa menwerken met de nadruk op „samenwerken". Vooral moet de publieke opinie worden losgesla gen! De heer H. de Meijer zeide hier op dat het in Zeeuws-Vlaanderen moeilijk is de verschillende krach ten samen te bundelen maar dat het nodig zal zijn de publieke opi nie van geheel Nederland voor deze kwestie te winnen. Toen ir. Denie opmerkte dat hij een rapport had verwacht over de inpoldering van de. Saeftinge en dat daar tot zijn verwondering weinig over wordt gezegd, was de vergadering van oordeel dat de mogelijkheid bestaat dat de in poldering niet -tot de oplossing van het verkeersvraagstuk leidt. Tenslotte kwam men tot de conclusie dat aan alle mogelijke instanties: ministeries, Eerste en Tweede Kamer der Staten Gene raal, Rijksdienst voor het natio nale plan, alle Kamers van Koop handel, Gedeputeerde en Provin ciale Staten, Planologische dienst en E.T.I., alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en de Kring van Werkgevers in dit gewest, het Landbouwschap in Goes, de Z.L.M., N.C.B. en C.B.T.B., de vervoerdersorganisaties, de plaatselijke, streek- en landelijke pers een rapport moet worden toegezonden. Bovendien stelde ir Horstmann voor om de Kamerleden, die jaar lijks een excursie maken, uit te nodigen naar Zeeuws-Vlaanderen te komen om hen te overtuigen van de noodzaak van een betere verbinding met overig Nederland. De voorzitter wil ongeveer eind september een „hearing" beleg gen waaraan door zoveel moge lijk van genoemde instanties wordt deelgenomen. Men wil daarbij trachten deze hearing te doen presideren door de Com missaris der Koningin in Zeeland. Na de lunch die aan het eind van de vergadering werd ge bruikt, begaf het gezelschap zich per Z. V. T. M. Ibus naar de Saef tinge. Deze excursie stond onder leiding van adjudant F. van de Sande uit Clinge, die zoals de voorzitter zei, dit gebied kent als geen ander. Daar aangekomen kon het gezelschap zich een idee vormen van de uitgestrektheid van dit ongeveer 3000 ha grote gebied waar bij inpoldering plaats zou zijn voor 75 boerderijen. In ons volgend nummer komen wij op het uitgebrachte rapport uitvoerig terug. BLIKSEM SLOEG IN OUD FABRIEKSGEBOUW TE EINDHOVEN. Tijdens een hevig onweer, dat dinsdagmiddag tussen vier en vijf uur boven Eindhoven woed de, is de bliksem in een oud fa brieksgebouw geslagen, eigen dom van de gemeente Eindho ven en gelegen tussen Kruis straat en Broekseweg. Het vuur trof de bovenverdieping, welke in gebruik was voor het vervaar digen van sigarenkistjes. De man die hiermee bezig was, vluchtte naar beneden, toen zich snel in het zeer brandbare materiaal een vuurhaard ontwikkelde. Beneden was het gebouw in gebruik bij de N.V. carosseriefabriek Van Ber gen. Het personeel hiervan haast te zich de meest brandbare ma terialen naar buiten te brengen. De gemeentelijke brandweer met twee wagens en de Philips brand weer met een wagen pakten de brand energiek aan en slaagden erin de benedenverdieping te be houden, al kreeg deze veel wa terschade. De bovenverdieping brandde geheel uit. De onweersbui ging gepaard met enorme regenval. De riolen in de binnenstad konden het wa ter aanvankelijk niet verwerken, zodat vele straten blank kwamen te staan en het water tal van kelders binnenstroomde. WOENSDAG 30 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gypsy Colt". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur. „Zo begint het leven". DONDERDAG 31 MEI. TERNEUZENConcertgebouw om 8 uur: Wetenschappelijke voordracht door General Mo tors. NED. HERV. KERK. Beroepen te Sluiskil vicaris J. G. N. Cupédo te Spekholzerheide, Wegens teleurstelling over de uitkomst van het officiële pink ster-weerbericht heeft de ge meenteraad van Skegness (Enge land) besloten een proef te ne men met een plaatselijke weer- profeet, die bovendien z'n dien sten gratis wil verlenen. Deze on gediplomeerde weerkundige de 66-jarige H. Parker van Pen- nygate bood zich aan toen hij gelezen had van een protest, door de burgemeester van Skegness aan de weervoorspellingsdienst gezonden vanwege de onjuist ge bleken voorspelling voor de pink sterdagen. Parker heeft zich al veertig jaar lang met weerkun dige waarnemingen bezig gehou den en garandeert zijn voorspel lingen voor negentig procent, al dus meldt de „Manchester Guar dian". 18. De Noren wisselen een snelle blik. Eric, die Gartvait maar half vertrouwt, besluit diens verkla ring over zijn gedrags verandering voor ken nisgeving aan te ne men. Hij is echter wijs genoeg zijn afkeer en wantrouwen niet te laten blijken en dus geven de Noren aan Gartvaits uitnodiging gevolg. Deze geleidt hen naar 'n ruim vertrek, waar bedienden reeds met dranken komen aan dragen. Gartvait heft glimlachend zijn beker en brengt een dronk uit op een goede overwintering! Eric en zijn mannen zitten als op hete kolen en zo gauw de ge legenheid zich voordoet, staat hij op. „Wat? Nu reeds?" zegt Gartvait POLITIERECHTER MIDDELBURG. In ontvangst nemen (van melk) impliceert niet ophalen. De economische politierechter te Middelburg, mr P. van Empel, heeft drie directeuren van zuivel fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen, n.l. uit de gemeenten IJzendijke, Aardenburg en Kloosterzande, vrijgesproken van de beschuldi ging de melk van de boeren niet dagelijks in ontvangst te hebben genomen. In Zeeuws-Vlaanderen, met een dunne en verspreide vee stapel, is het n.l. bezwaarlijk da gelijks de melk bij de veehouders af te halen. De statuten der zui velfabrieken bepalen, dat dit vier maal per week dient te geschie den. Krachtens de verordening van 1 maart 1947 zijn de zuivel fabrieken echter verplicht elke Werkdag melk van de leveran ciers in ontvangst te nemen. De vervoerskosten zouden daardoor voor de fabrieken in Zeeuws- Vlaanderen dermate hoog wor den (door de slechte wegen en de verspreide veestapel), dat de melkprijs, die in dit deel van Ne derland nu reeds drie cent hoger ligt dan b.v. op Walcheren, op ongeveer 34 cent zou komen, het geen een verschil van niet min der dan vijf cent per liter zou worden. De verdediger, mr G. Tichel man uit Terneuzen, zei, dat in de verordening letterlijk staat, dat de fabrieken verplicht zijn iedere werkdag melk in ontvangst te nemen, maar niets over ophalen. Daar de woorden „in ontvangst nemen" niet impliceren, dat de fabriek de melk bij de damhek- ken moet afhalen, werden de di recteuren vrij gesproken, nadat tegen hen een formele boete van 30 of zes dagen was geëist. De voorzitte# van de Westduit- se liberale oppositiepartij, Dr. Dehler, heeft zich in een vraag gesprek met een vertegenwoordi ger van de „Frankfurter Rund schau" uitgesproken voor een volksstemming in geheel Duits land, ter bepaling van de politiek welke ten aanzien van de her eniging moet worden gevoerd. Dehler zegt zijn voorstel te ba seren op de richtlijnen, die in juli van het vorige jaar door de regeringsleiders van de Ver. Sta ten, de Sow jet-Unie, Engeland en Frankrijk te Genève aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken werden gegeven en waarin het vraagstuk van de Europese vei ligheid aan het probleem van de Duitse eenheid werd gekoppeld. Bij de voorgestelde stemming zouden de Duitsers de volgende vraag moeten beantwoorden: „Bent u voor het toetreden van een herenigd Duitsland waarvan tenminste de vier (voormalige be zettende) mogendheden deel uit maken?" Bij de stemming, die vrij en geheim zou moeten zijn, zou vol gens Dehler internationale con- tröle niet beslist noodzakelijk zijn, hoewel er veel voor is. Over de organisatie zouden de West duitsers met de Oostduitsers van gedachten moeten wisselen, aldus de liberale leider. teleurgesteld. „Ik had zo gaarne veel over Uw land willen weten. Komaan, zet U nog even en vertel mij daarvan onder een beker goe de wijn." Zuchtend gaat Eric weer zitten. Er wordt nog wat gepraat en Gartvait komt met een omstandig verhaal over de herkomst van de wijn, die helemaal van over zee wordt aangevoerd. Meer en meer dringt het besef zich bjj Eric op, dat de man pro beert hen op te houden. Des te meer besloten, zich niet meer te laten tegenhouden, staat hij met een resoluut gebaar voor de twee de keer op om te vertrekken. Gartvait schudt triestig het hoofd. „Ik begrijp het wel," knikt hij dan, „ge wilt natuurlijk de dames aan de kust niet langer alleen laten. Komaan, ik zal U een eindweegs begeleiden en U de kortste weg tonen". Gartvaits gezicht verraadt niets, maar Eric is er nu eensklaps van overtuigd, dat de kerel iets in zijn schild voert. Afschaffing- Vereveningsheffing en wijziging Loonbelasting en Inkomstenbelasting. Zonder beraadslaging of stem ming heeft de Eerste Kamer gis teravond haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot afschaffing van de Verevenings heffing en wijziging van de Loon belasting en van de Inkomsten belasting. Tengevolge van de inwerking treding van de algemene ouder domsverzekering zal het over heidsbudget worden ontlast van de kosten van de Noodwet Ouder domsvoorziening, welke voor het jaar 1955 op 297 miljoen zijn ge raamd. Anderzijds is te verwach ten, zo is in de Memorie van Toe lichting gezegd, dat de onderhan delingen tussen de organisaties van werknemers en werkgevers inzake een compensatie voor de door de werknemers te betalen premie voor de ouderdomsverze kering tot een stijging van de loonkosten zullen leiden. Nu de opbrengst van de Verevenings heffing (van de werkgevers ge heven naar de maatstaf van de door hen betaalde lonen), die voor 1955 op 300 miljoen gulden kan worden geschat, ongeveer even veel bedraagt als de kosten van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning, wordt voorgesteld gelijktij dig met de invoering van de alge mene ouderdomsvoorziening de Vereveningsheffing geheel af te schaffen. Tevens bevat het ont werp enkele technische wijzigin gen van ondergeschikt belang in de bepalingen van de Loonbelas ting en de Inkomstenbelasting. OVERVAL VAN BRAZILIAANSE POLITIE. De Braziliaanse politie heeft dinsdag een inval gedaan in het hoofdkwartier van de „Liga van nationale emancipatie" te Rio de Janeiro. Verscheidene communis ten, onder wie Antonio Pereira, die het hoofd van de geheime dienst der ondergrondse commu nistische partij zou zijn, zijn aan gehouden. De politie verklaarde, dat Pe reira een lijst bij zichhad van mensen die „geliquideerd" moes ten worden wegens verraad van de communistische partij. Op de lijst kwam de naam voor van Oseias Ferreira, bibliothecaris van 't communistische blad „Im- prensa Popular," wiens onthoof de lijk enige weken geleden in een bos bij Rio de Janeiro werd gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2