Opnieuw Grieks-Turkse onlusten op Cyprus HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN H.M. de Koningin brengt werkbezoek aan West-Utrecht Vier „medeplichtigen van Beria" terechtgesteld De conferentie over Euratom te Venetië Amsterdamse studenten bezetten kasteel in Gent Verliezen voorde communisten in de Italiaanse verkiezingen Nieuws in 't kort Massazenuwziekte in Japan WOENSDAG 30 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3777 EERSTE BLAD Communistische pamfletten uitgegeven Aangedrongen wordt op het beëindigen van het bloedvergieten op het eiland bevordering BESLUIT EIGEN-WONINGBEZIT Paul Spaak president van de nieuwe conferentie Het bezoek van de Groothertogin van Luxemburg TV-interview van politici gaat niet door President Soekarno zal Joegoslavië bezoeken Ambonnezen protesteerden tegen nieuwe uitkerings regeling Aanspraken van communistisch-China Mei. 30 4.30 20.50 0.01 9.56 31 4.29 20.51 0.23 11.02 DEMONSTRATIE VAN FRANSE REKRUTEN Tegen hun vertrek naar Algerië Japanse gevangenen in China worden vrijgelaten rrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. ".dvertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Na de begrafenis van een Turk se politieman op een kerkhof bij Nicosia is het dinsdag opnieuw tot gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten gekomen, hier bij vielen één doce en zes ge wenden. Behalve politie en militairen moest ook de brandweer gealar meerd worden, omdat in koren velden bij een Griekse fabriek bii het kerkhof brand uitbrak. De brandweer kon uitbreiding van de brand verhinderen. Volgens Turkse zegslieden be gonnen de gevechten toen na de begrafenis van de politieman, die dinsdag overleden was aan ver wondingen die hij bij een bom aanslag op 21 mei had opgelo „en, Grieken stenen gooiden naar Turkse vrouwen die de begraaf plaats verlieten. Volgens Grieken echter hadden Turkse jongemannen die van de begrafenis terugkeerden arbei ders van de Griekse fabriek na bij de begraafplaats aangevallen. Eerder op de dag is bij een aanslag nabij het dorp Afania, in de buurt van Nicosia, een Griek doodgeschoten. Zijn metgezel, die zwaar gewond werd, heeft ver- klaard dat de aanslag gepleegd werd door Turken. In het afge lopen weekeinde zijn bij Afania felle gevechten tussen Grieken en Turken geleverd. Britse troepen hebben dinsdag de noordelijke toegang tot de ommuurde binnenstad van Nico sia, die naar de Turkse wijk voert, afgesloten en een tijdelij ke versperring aangelegd tussen de Griekse en de Turkse wijk. Langs de scheidingslijn patrouil leren troepen. Later is officieel meegedeeld, dat een Griekse Cyprioot is ge dood en dat 18 Grieken en een Turk zijn gewond. De Britse autoriteiten hebben dinsdag aan de pers meegedeeld, dat geen bijzonderheden zoals naam, rang e.d. van Britse mili tairen of politiemannen die bij aanslagen of onlusten gewond rak«n of om het leven komen, gepubliceerd mogen worden voor zij officieel zijn vrijgegeven. De verboden communistische partij „Akel" heeft pamfletten uitgegeven, waarin wordt aange drongen op het beëindigen van 't bloedvergieten op het eiland. „Er moet een einde komen aan het geweld van welke kant dit ook komt". De partij zegt verder, dat de 'campagne op Cyprus langs de mocratische weg moet worden voortgezet en dat de Cyprioten hierdoor meer vrienden en bond genoten zouden verkrijgen. Zoals bekend heeft de Cypri sche verzetsorganisatie EOKA on- langs een beroep op de linkse Grieken gedaan de communisti sche partij te verlaten en zich aan te sluiten bij het „werkelijke va derlandslievende front". De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca sey, heeft dinsdag in het parle ment in antwoord op een vraag van de socialistische oppositie verklaard, dat premier Menzies tijdens zijn verblijf in het buiten land al het mogelijke zal doen ten gunste van een toenadei ing tussen de partijen in het geschil over Cyprus. Menzies zal o.m. de conferentie van premiers van het Britse gemenebest te Londen bij wonen. A De Nieuwzeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Thomas MacDonald, verklaarde, dat de kwestie Cyprus niet zal worden opgelost, indien Engeland toe geeft aan de druk van terroristen en van de Griekse regering, die een bnmiddellijke aansluiting bij Griekenland eisen. Hij was het eens met het Britse standpunt, dat de jongste ontwik kelingen in het Midden-Oosten n precies tijdschema voor het ver lenen van zelfbeschikkingsrecht aan Cyprus onmogelijk maken. Een koninklijk besluit, „bevor dering eigenwoningbezit'' heeft dinsdag het licht gezien. Het treedt 1 juni in werking. Dit besluit tot vaststelling van een algemene maatregel van be stuur is bedoeld als grondslag voor een reeks door de minister van Wederopbouw, waarschijn lijk dezer dagen, vast te stellen uitvoeringsbepalingen nopens de bijdragen te verlenen aan door particulieren voor eigen bewo ning te bouwen woningen met of zonder bedrijfsruimten. De minister zal o.a. een grens vaststellen voor de opervlakte van de woning in verband met de huisvestingscapaciteit. De toe slag zal o.a. slechts worden toe gekend, indien de te stichten wo ning minstens vier woon. of slaapvertrekken bevat en wat de kosten betreft, binnen te stellen grenzen blijft. De aanvraag orn de toeslag kan ook door een coö peratie als „bemiddelend orgaan" worden gedaan. Zo'n woning moet minstens 10 jaar door de eigenaar of diens familie worden bewoond. Het besluit regelt voorts de materie indien gemeenten zeker heden voor hypotheken geven tot 90 percent van de netto-stich- tingskosten met een looptijd van hoogstens 30 jaar. Het rijk zal eventueel voor de helft der ver liezen hierop garant zijn. Voorts is een nadere regeling ten aanzien van het coöperatieve woningbezit en te geven toesla gen onder toezicht van de verze keringskamer in het onderhavige besluit in grondslag aanwezig. De coöperaties zullen „toegelaten bemiddelend orgaan" moeten zijn. De Sowjetrussische „Arbeider van Bakoe" meldt, dat vier ge wezen chefs van Sowjet-veilig- heidsdiensten, die in een proces werden gebrandmerkt als „nau we medewerkers van Beria, de verrader van zijn vaderland door de kogel zijn terechtgesteld. De vier terechtgestelden, Bagirof, Borosjtsjef, Grigorian en Marka- rian, bekleedden functies in de Sowjet-republiek Azerbeidsjan. Zij waren beschuldigd van „ter rorisme, lidmaatschap van tegen- revolutionaire organisaties, ver raad en het afpersen van beken tenissen van onschuldigen". Twee anderen, generaal-majoor Emelianof en Atakisjief, zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een beroep om clementie der vier terechtgestelden was door De ministers van Buitenlandse Zaken der 6 landen van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal hebben dinsdag toesloten 'n nieuwe conferentie bijeen te roe pen voor het opstellen van de verdragen met betrekking tot de oprichting van een Europese ge meenschap voor atoomenergie (Euratom) en voor een gemeen schappelijke markt. Voorts werd besloten om de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Spaak, aan te wijzen als president voor deze nieuwe conferentie. Wat betreft de uitwerking der verdere plannen, zoals ontvouwd in het bekende rapport Spaak, zijn echter de nodige voorbehou den gemaakt door diverse dele gaties, meer in het bijzonder door de Duitse en Franse delegaties. Uit naam van Nederland heeft minister Beyen zich akkoord ver klaard met de inhoud van het rapport Spaak, doch hij heeft hieraan toegevoegd dat de Ne derlandse regering nog nadere uiteenzettingen zal vragen en waarschijnlijk voorts garanties wat betreft de gemeenschappe lijke politiek (inzake de sociale wetgeving en wat betreft de stemverhouding in de schoot der op te richten internationale or ganen. De Franse minister, Pineau, heeft inzake de Euratom o.m. verklaard dat hij de conclusies van het rapport Spaak aanvaardt, doch nadere inlichtingen over be paalde punten wenst. Meer in het bijzonder over de begroting van de voorgestelde organisatie. De vertegenwoordiger van W. Duitsland, Hallstein, verklaarde zich eveneens akkoord met de conclusies van 't rapport Spaak, doch wenste vooral de nadruk te leggen op het zeer grote belang van een douaneunie, welke naar zijn mening zeer omvangrijk moet zijn en nauwkeurig om schreven bepalingen zal moeten inhouden wat betreft de concur rentie tegenover derde landen, terwijl voorts de samenwerking op landbouwgebied van belang is. Wat de Euratom betreft verklaar de de Westduitse vertegenwoor diger dat zijn land enige voorbe houden heeft wat betreft de pro- duktie en het toezicht op splits baar materiaal alsmede op het gebruik hiervan voor militaire doeleinden. het presidium van de opperste Sowjet verworpen. De zestigjarige Bagirof, die de belangrijkste beklaagde was, is premier van Azerbeidsjan ge weest. Spoedig na Stalins dood, in maart 1953, werd hij kandidaat lid van het presidium van het centrale comité der Sowjetrussi sche communistische partij. In augustus van hetzelfde jaar, bij na twee maanden na de arresta tie van Beria, werd hij wegens „ernstige ambtsmisdrijven" ge arresteerd. Beria en Bagirof hadden in het allereerste begin van de Russi sche revolutie samengewerkt in de „Tsjeka", de organisatie der geheime politie. Bagirof c.s. werden beschul digd van het „valselijk" in staat van beschuldiging stellen van vele vooraanstaande partijleden en functionarissen in Azerbeids jan, die later werden vermoord", waaraan, volgens de publikatie in de „Arbeider van Bakoe", wordt toegevoegd: „Zij en vele andere Sowjetrussische burgers, die, volkomen onschuldig, wer den veroordeeld, zijn thans in ere hersteld." Bagirof c.s. zijn er ook van be schuldigd, in samenwerking met Beria, „daadwerkelijk te hebben deelgenomen aan de samenzwe ring tegen de vooraanstaande partijman en gezagdrager Ordjo- nikidze", terwijl zij „arrestanten hebben gedwongen valse getui genissen tegen Ordjonikidze af te leggen" (Ordjonikidze is in het begin van de jaren dertig over leden, algemeen werd aangeno men, dat hij zelfmoord had ge pleegd.) Aan Bagirof werd nog ten laste gelegd, dat hij ten tijde van de Russische burgeroorlog „bandi tisme'' had bedreven. De procureur-generaal der Sow- jet-Unie, R. A. Rudenko, is in het in april j.l. te Bakoe tegen de zes beklaagden gevoerde proces als openbare aanklager opgetreden. H. M. de Koningin bracht gis teren een werkbezoek aan en kele gemeenten in de provincie Utrecht. Hare Majesteit is gistermor gen om half elf ontvangen voor het oude kasteel Sypesteyn in Oud-Loosdrecht, waar de Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg, de burgemeester van Loos- drecht. mr. J. L. Vunderink, en kele wethouders van. Loosdrecht en bestuursleden van de stich ting museum Sypesteyn hun op wachting maakten. De Koningin bezocht direct na aankomst het museum Sype- steyn. Het kasteeltje, geoouwd op de grondslagen van een dertien- eeuwse vesting werd in 1673 door de Fransen vernield en op de oude fundamenten door de vroegere jonkheer C. H. C. A. van Sypesteyn herbouwd. Nadat de Koningin het kasteel tje had bezichtigd reed zij naar de jachthaven „Ottenhome" te Loosdrecht, waar zeeverkenners uit dit rijke plassengebied een erehaag vormden. Tal van zeilboten en motor jachten waren rijkelijk gepavoi- seerd. De zachte meiregen, die uit de ietwat grauwe lucht neerviel, weerhield de honderden vroege vakantiegangers niet om getuige te zijn van het sportieve schouw spel temidden van het water sportcentrum in Loosdrecht. Enthousiast werd de Koningin, die gekleed was in een blauw deux pièces met plissérok, be groet. Het gezelschap begaf zich ver volgens aan boord van de rond vaartboot „Koningin Juliana". Tijdens de boottocht luisterde de Koningin naar een inleiding die de burgemeester van Loos- rrecht, de heer J. L. Vunderink, hield over het plassenschap. Een uur heeft men kunnen ge nieten van dit schone recreatie gebied, om daarna bij het open luchtzwembad te Breukelen aan land te gaan. De Koningin heeft schipper Oost bedankt. Op de steiger bij het zwembad zijn de echtgenote van de burgemeester van Breukelen en de beide wet houders, de heren G. T. van der Vlis en H. Th. Pijpers, aan de Landsvrouwe voorgesteld. Per auto ging de tocht verder door een vlaggend Breukelen naar het kasteel Nijenrode, waar in sinds 1950 de Stichting Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buitenland is gevestigd. Het instituut vormt jongelie den ten behoeve van het bedrijfs leven en bereidt hen voor op de verantwoordelijke taak de Neder landse export te verzorgen en te ontwikkelen. Een erehaag van studenten nam op hartelijke wijze afscheid van de Koningin toen zij het kasteel verliet. In het kleine dorpje Kockengen had men rijkelijk versierde ere poorten opgericht waardoor de bevolking haar sympathie voor de Vorstin tot uitdrukking bracht. Burgemeester jhr. mr. W. G. van der Wijck begroette de Ko ningin en voerde haar langs en thousiast wuivende dorpelingen naar de drie en een halve eeuw oude Hervormde kerk. Deze kerk wordt onder leiding van de Amsterdamse architect J. Jantze gerestaureerd. Om ruim drie uur kwam de Koningin in het plaatsje Wilnis aan. Twintig minuten later was de Koningin in Mijdrecht temidden van de ouden van dagen, die in het bejaardenthuis „Avondlicht" te Mijdrecht wonen. De Koningin had een verras sing voor de twee jarigen mee gebracht, nl. chocoladeflikken en sigaren. Nadat de Koningin in Waver- veen voor de Ned. Herv. Kerk begroet was door de burgemees ter van Vinkeveen de heer A. C. Blom en schoolkinderen op uit bundige wijze de Vorstin hadden toegejuichd werd naar de R. K. V. G. L.O. school voor meisjes ge reden. Tegen vijf uur verliet de Ko ningin langs een erehaag van leerlingen van de V. G. L. O. school Vinkeveen en reed via de Baambrugse Zuwe, langs het nieuwe Groene Kruip gebouw naar de Groenelandse kade, waar om vijf uu,r precies de provinciale weg bereikt werd en de Vorstin afscheid nam van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de andere autoriteiten. Naar de Nederlandse Televisie Stichting ons mededeelt zal de televisie-uitzending van de aula van het Koninklijk instituut voor de Tropen te Amsterdam, waar donderdagavond vijf vertegen woordigers der KVP, PvdA, AR, CHP en WD door vertegenwoor digers der jongerenorganisaties zouden worden geïnterviewd, niet doorgaan. President Soekarno zal in sep tember een bezoek aan Joego slavië brengen. In een officiële bekendmaking in Belgrado is be kendgemaakt, dat het Indonesi sche staatshoofd een uitnodiging daartoe van president Tito heeft aanvaard. De uitnodiging is eni ge tijd geleden door de Joegosla vische zaakgelastigde in Djakar ta overhandigd. Amsterdamse studenten heb ben in de nacht van maandag op dinsdag het Gentse kasteel „Gra vensteen" bezet. Het waren er een 70, die zich in de slottoren verschansten toen de politie het kasteel binnendrong. De studenten vierden op hun manier de tiendaagse veldtocht van 1831. Dinsdagochtend om half tien zonden de studenten in een fles een boodschap aan de burgemeester van Gent, waarin Bij de gemeenteraads- en pro vinciale verkiezingen die zondag en maandag in Italië zijn gehou den, hebben de communisten vol gens de nog niet volledige uit slagen aanzienlijke verliezen ge leden. De meeste stemmen die zij verloren, kregen de socialis ten, die tot op heden onderge schikt aan de communisten wa ren doch die nu een kans maken om de leiding van de linkervleu gel te krijgen. Een recordaantal kiezers, 91.1 procent, heeft gestemd. Ook de neofascisten leden zware verlie zen. Voorafgaand aan het bezoek van de Groothertogin van Luxem burg aan ons land, zendt de KRO op zondag 3 juni een oriënterend klankbeeld over Luxemburg uit, getiteldLand van de Alzette. Tijdens het verblijf van de Groothertogin in ons land zal de Nederlandse omroep vele repor tages uitzenden. In het KRO-pro- gramma van dinsdag 5 juni zijn reportages opgenomen van de aankomst op Schiphol en de kranslegging bij het nationale monument op de Dam te Amster dam. Het avondprogramma van de KRO zal die dag onderbroken worden voor een directe uitzen ding van de toespraken, die H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Groothertogin Charlotte zullen houden aan het diner in het pa leis te Amsterdam. if Boven Gibraltar is de laatste nachten door vele personen een geheimzinnig vliegend voorwerp waargenomen. Het straalt een verblindend licht uit en journa listen zeggen dat het er uit ziet als een grote groene bal die soms 10 minuten lang op ongeveer 500 meter hoogte stil hangt. if Bij Amerikaanse proefnemin gen heeft een granaat snelheden van meer dan 16.000 km per uur bereikt. if Nadat een Britse parlemen taire delegatie in 1953 een be zoek aan de Sowjet-Unie had ge bracht, zal nu in juli een delega tie van de opperste Sowjet Groot- Brittannië bezoeken. Met veel tact en overredings kracht is het maandagnacht ge lukt ongeveer 300 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen, die maandagmiddag uit hun woonoorden naar Den Haag wa ren gekomen uit protest tegen de nieuwe uitkeringsregelingen, te bewegen naar hun kampen terug te keren. Zij hadden zich op het Plein 1813 in Den Haag, tegen over het kabinet van de minis ter-president, geïnstalleerd met het voornemen, zoals hun leider zeide, „niet te vertrekken, voor dat zij voeding en zakgeld heb ben gekregen en de verzekering hebben, dat de oude regelingen worden gehandhaafd". Op de ga zons langs het plein, tussen kof fers en tassen, hadden de mees ten van hen zich al in dekens gehuld om de nacht in de open lucht door te brengen, toen om kwart over één zestig man Haag se politie en zestig man rijkspo litie met helm en karabijn en 'n achttal H.T.M.-bussen op het plein arriveerden om hen naar hun woonoorden terug te bren gen. Zonder incidenten vertrok de laatste bus om drie uur des nachts. De centrumpartijen die een gevaarlijk kleine meerderheid in net parlement bezitten, juichen de uitslag toe als een grote over winning voor het westelijke de mocratische stelsel en de Ita liaanse politiék die gericht is op krachtige ondersteuning van de NAVO en de Europese eenheid. De christen-democratische par tij, de grootste van Italië die door de Rooms-Katholieke kerk wordt gesteund, heeft bijna overal winst behaald. De sociaal-democraten, plukten echter de meeste vruch ten van de reactie tegen politiek extremisme van links en rechts. De liberalen, die zes maanden geleden door een splitsing van de gelederen zware verliezen leden, kregen dank zij stemmen van monarchisten bijna hun aan vankelijke kracht terug. Gedetailleerde uitslagen wor den niet vóór donderdag ver wacht. Volgens de eerste uitsla gen hebben de centrumpartijen, ondanks hun winst, in veel ste den de absolute meerderheid ver loren die zij in 1951 en 1952 ver overden dank zij een speciaal „afgestemde" kieswet. De jong ste verkiezingen werden in alle steden met meer dan 10.000 inwo ners en in de provincie beslecht op basis van zuivere evenredig heid. In vier van de zes steden met meer dan een half miljoen inwoners zullen de centrumpar tijen zich met links of rechts moeten verbinden als zij in staat willen zijn gemeenteraden te vor men. In Rome, waar bekend is dat de Paus zich ernstig ongerust maakt over de mogelijkheid dat een niet-katholieke burgemeester aan het bewind zal komen, zul len de christen-democraten mo gelijk nieuwe verkiezingen laten houden. Met hun bondgenoten vap het centrum behaalden zij 35 zetels tegen 29 voor de linker vleugel en 16 voor rechts. In Ge nua, Palermo en Venetië is een zelfde toestand ontstaan. De linkse socialist en Stalin prijswinnaar Nenni heeft tijdens de verkiezingscampagne ver klaard, dat hij bereid zal zijn met christen-democraten bondgenoot schappen aan te gaan in alle plaatsen waar de centrumpartij en alleen niet kunnen regeren. De christen-democraten hebben echter reeds bekend gemaakt dat zij niet met Nenni willen samen werken als hij zijn overeenkomst voor gemeenschappelijk optreden met de communisten niet opzegt. Toen de uitslag van 4637 van de 6093 gemeenten met minder dan 10.000 inwoners bekend wa ren, hadden de christen-democra ten in 2724 gemeenten de meer derheid. De communisten en so cialisten hadden in 1163 en de an dere partijen in 750 gemeenten de meerderheid behaald. deze verzocht werd op 't kasteel te komen onderhandelen. Hij is daar niet op ingegaan. De politie deed geen moeite om de studenten uit het kasteel te verwijderen. Zij heeft echter de omgeving afgezet, zodat ont snapping onmogelijk is. De studenten, zo wordt nader gemeld, hebben zich omstreeks elf uur overgegeven. Zij waren 88 in aantal en vergezeld door een Nederlandse journalist en een dito fotograaf. Allen be hoorden tot de faculteit in de rechten van de Amsterdamse universiteit. Zij hadden voor 2 dagen mondvoorraad bij zich: bier, brood en verse haring. Zes van de drukste studenten zijn ter plaatse door de politie vastgehouden om de bezette loka len schoon te maken. De overi gen werden naar de politiepost geleid, waar proces-verbaal is op gemaakt. Gebleken is, dat één der stu denten zich maandagnamiddag in het Gravensteen heeft laten in sluiten en omstreeks drie uur 's ochtends de hele groep heeft binnengelaten. De studenten zeiden te hebben gehoopt dat de Gentse studenten hen zouden steunen, maar toen dat niet ge beurde besloten zij zich aan de politie over te geven. Communistisch-China maakt aanspraak op een eilandengroep die ligt tussen Indo-China en de Philippijnen en Borneo. Deze eilandengroep, de Nans ja-eilan den, werd in de oorlog door Ja pan bezet. Zij ligt op circa 1200 km van Singapore. Het communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde dins dag dat geen inbreuk op deze aanspraak geduld kan worden. Bericht over ontploffing van |tfen aan zijn hand had opgelopen 'als gevolg van radio-activiteit, werd een onderzoek ingesteld. Het landelijke dagblad „Asahi" schrijft, dat zich bij het Japanse volk 'n massaneurose ontwikkelt naar aanleiding van een ontoeves- tigd bericht, dat de V. S. zondag in de Stille Oceaan een waterstof oom tot ontploffing hébben ge bracht. Men is opnieuw bang voor radio-activiteit. Het bericht over de ontploffing is afkomstig van het nationale observatorium dat zegt mededelingen te hebben ontvangen die er duidelijk op wij zen, dat de Amerikanen een wa terstofontploffing teweeg hebben gebracht. Het bericht is niet van Amerikaanse zijde bevestigd. Sommige zakenlieden gaat het echter goed. Verkopers van pa raplu's en regenjassen zijn hun voorraad bijna geheel kwijt. In Kioto leren de onderwijzers van de lagere school hun leerlingen hoe zij een paraplu het best kun nen gebruiken om zich tegen ge vaarlijke regen te beschermen. Naar aanleiding van een be richt, dat een jongen brandwon- Een onweerstoring, die afkom stig was uit Frankrijk, trok dins dag over ons land. De neerslag hoeveelheden varieerden bij ons nogal. Zo werd in Beek geduren de de afgelopen 24 uur 11 mm af getapt, in Valkenburg (bij Lei den) 9 mm, terwijl op het vlieg veld Eelde minder dan 01 mm werd gemeten. Hoewel er de ge hele dag veel bewolking was, liep de temperatuur plaatselijk nog op tot 25 graden. De luchtdrukverdeling in onze omgeving wordt steeds vlakker, zodat de wind vandaag zwak en veranderlijk zal zijn. De moge lijkheid bestaat dal met zeewind mistvelden, die op de Noordzee voorkomen, de kustgebieden bin nendrijven, hetgeen gepaard gaat met een temperatuurdaling. Naast enkele buien kunnen ook opklaringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Later opklaringen. Aanvankelijk veel bewolking met nog enkele verspreide buien en hier en daar mist, maar later ook opklaringen. Over het alge meen iets lagere middagtempera- turen dan gisteren. DONDERDAG 31 MEI. v.m. n.m. Breskens 5.59 6.14 Terneuzen 6.34 6.49 Hansweert 7.14 7.29 Walsoorden 7.24 7.39 ZON MAAN op onder op onder -w o Hieruit bleek dat hij leed aan een huidziekte. Vele plaatselijke gezondheids diensten hebben waarschuwingen laten horen, dat men zich kalm moet houden, daar anders het ge vaar van geestelijke ineenstorting zou ontstaan. De vakbond van havenarbeiders heeft zijn 7600 leden opdracht ge geven geen schepen te lossen, die in het gebied van de proefnemin gen hehben gevaren. Op het eiland Sjikoky ontstond een paniek, toen bekend werd dat talrijke mussen op geheimzinnige wijze waren gestorven. In de stad Kobe wil men geen aardbeien ko pen, omdat men bang is, dat deze aan radio-actieve regen hebben blootgestaan. Ook maandag hebben in Frank rijk op talrijke plaatsen rekruten geprotesteerd tegen hun vertrek naar Algerië. Ook burgers de monstreerden om het vertrek van de rekruten te verhinderen. Te Sens kon een troepentrans port niet doorgaan door de de monstraties; te Blois hielden 400 demonstranten een trein vier uur lang op; te Morbihan werd een wagen dwars over de rails gezet, zodat de sneltrein QuimperPa rijs niet vertrekken kon en de trein van Bordeaux naar Lyon had vertraging omdat er onder weg 17 maal aan de noodrem ge trokken was. Een Japanner, die van een be zoek aan China in Hongkong is aangekomen, heeft verklaard, dat alle Japanse gevangenen in China voor het einde van deze maand zullen worden vrijgelaten. Premier Tsjou en-Lai had hem dit op 5 mei meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1