Uit de Provincie AMSTLEVEN levensverzekering «Mijnheer Robert is teruggekomen» ZWEEDSE TEGENSPRAAK STASSEN REMDE DE LUCHTMACHT Demonstratie van straalbommenwerpers boven Washington beperkt NEDERLANDERS GEWOND BIJ AUTO ONGELUK IN DUITSLAND TERNEUZEN. AXEL. AANHANGWAGEN SCHOOT LOS VAN TREKKER Vierjarig jongetje dodelijk getroffen BOSCHKAPELLE. HULST. OOSTBURG. RETRANCHEMENT. Spoorwegen gaan dames- parapluies verhuren SLUIS AGENDA. Viermaster voor Prinses Grace van Monaco Zwitserse expeditie bereikt top van Mount Everest en Lhotse Het communistisch-Chinese voorstel voor een „nieuwe Geneefse conferentie" over Korea Geen verlening Nederlanderschap aan politieke delinquenten FRANSE MINISTER VAN DEFENSIE OVER NASSERS STREVEN Christian Guenther, die tijdens de oorlog minister van Buiten landse Zaken in .Zweden was, heeft zondag een bericht tegen gesproken, dat hij een Duitse di plomaat in de oorlog heeft toe vertrouwd, dat een neutraal Zweden „in zijn hart'' aan de Duitse kant staat. (Volgens Duitse documenten, die zaterdag door 't Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gepubliceerd, zou Guenther dit verklaard hebben tegen een functionaris van de Duitse afdeling voor economi sche politiek, in Stockholm, een zekere Schnurre.) In een verklaring aan 't Zweed se persburaeu TT heeft Guen ther verklaard, dat de Duitse be richten uit Stockholm in het voorjaar van 1940 „een walgelij ke bevestiging zijn van het feit, dat Hitiers gezant in Stockholm, de prins van Wied, mij en andere Zweden op een wijze hebben aangehaald, die niets met de werkelijkheid te maken had." Guenther ontkent ooit dingen gezegd te hebben, die door de prins en Schnurre aan Berlijn waren gerapporteerd. „Ik heb nooit gezegd dat Zweden in zijn hart" aan Duitslands kant stond, evenmin heb ik gezegd, dat wij misschien met Duitsland in de oorlog zouden gaan. Ik heb her haaldelijk de nadruk er op ge legd, dat wij neutraal zouden blijven en iedere mogendheid, die ons zou willen dwingen onze neutraliteit prijs te geven, als onze vijand zouden beschouwen. President Eisenhowers advi seur in ontwapeningszaken, Ha rold Stassen, heeft zondag mede gedeeld, dat gedeeltelijk door zijn toedoen de Amerikaanse lucht macht verleden zondag een de monstratie van straalbommen werpers boven Washington heeft beperkt. Voor de telivisie zei Stassen, dat het niet het ogenblik was voor een dergelijke demonstratie. Andere factoren voor zijn hou ding waren de aanwezigheid van president Soekarno in Washing ton en de Amerikaanse proeven met de waterstofbom. De Amerikaanse luchtmacht had aanvankelijk 216 bommen werpers van het type B-47, die atoombommen kunnen vervoeren, ter gelegenheid van de dag der strijdkrachten boven Washington willen laten vliegen. Tenslotte werd het aantal beperkt tot 45. Vier Nederlanders zijn zwaar en acht licht gewond toen maan dag op de snelverkeersweg tus sen München en Stuttgart een kleine autobus uit Hilversum in een twee meter diepe greppel reed en tweemaal over de kop sloeg. In de auto zaten veertien men sen van een reisgezelschap, die op de terugreis naar Nederland waren. De chauffeur van de bus bleef ongedeerd. De bus kwam na de buiteling weer op zijn wielen terecht. Het ziekenhuis waar de gewon, den zijn opgenomen, heeft de na men nog niet bekendgemaakt. Wel is meegedeeld dat geen der gewonden in levensgevaar ver keert. Naar wij van de betrokken autobus-onderneming („De Gooilander") te Hilversum ver. nemen, heeft geen enkele inzit tende ernstige verwondingen opgelopen. In het ziekenhuis hoefden slechts schrammen en builen te worden verzorgd. De reizigers zetten vandaag allen de reis met een andere bus van de onderneming voort. De in zittenden waren afkomstig uit alle delen van het land. Toneeluitvoering. Door de toneelgroep „Terneu- zen" zal morgenavond in het Jeugdgebcuw in de Kerkhoflaan een toneeluitvoering worden ge geven met het blijspel „Als 'n Kwartel." Daar het hier een voorstelling betreft ten bate van het Juliana- ziekenhuis, moge het late seizoen geen beletsel zijn om dit blijspel bij te wonen en zich daarmede tevens een vrolijke avond te be zorgen. Veilig Verkeer. Had de Terneuzense bromfiet ser P. A. N. een verkeerscursus gevolgd, zo zou hij niet vlak ach ter een auto hebben gereden. Dit deed hij gistermiddag om 1 uur wèl en zo gebeurde het, dat, toen de bestuurder van een bestelauto, de heer J. v. D. uit Goes, op de rijksweg nabij de Scheepswerf zijn auto tot stilstand bracht, de bromfiets tegen de achterzijde van de auto terecht kwam. De materiële schade aan beide vervoermiddelen was zeer ge ring en de heer N. kwam er af met 'n verwonding aan de boven lip. Rectificatie. Tengevolge van een misver stand vermeldden wij in ons be richt over het zaterdag j.l. nabij de buurtschap Magrette plaats gehad hebbend auto-ongeluk, dat zich in de auto van de heer M. D. ook diens echtgenote bevond. In de aangereden auto bevond zich alleen de heer D. en daar deze reeds jaren weduwnaar is, betreuren wij onze foutieve mel ding ten zeerste. (Red. V. Z.) Wandeltocht van C.J.M.V. en, de C.J.V.F. De Ring Oost Z.-Vlaanderen van het C.J.M.V. en de C.J.V.F. organiseerde zaterdag 1.1. een wandeltocht voor haar jonge le den. Na een welkomstwoord van de heer Rijkse vertrokken vanaf de Jeugdherberg de ruim 100 deelnemers. De stemming zat er goed in, wat dadelijk bleek door de enthousiast gezongen trek kers- en wandelliederen. De tocht ging van Axel naar Rode Sluis waar de deelnemers thee werd aangeboden door de landbouwer C. Koster. Vandaar ging het via Zuiddorpe terug naar Axel, een traject van 15 km. Rond 6 uur ar. riveerde de troep zonder uitval lers in Axel, waar de kaarten werden afgestempeld. Aan degenen die reeds vijf maal een tocht meegemaakt had den, werd een medaille uitgereikt, die de kinderen vol trots in ont vangst namen. Dit waren, van Sluiskil: Corri Doeselaar, Adri den Hamer, Jac. Meeuwse, Jo Hamelink, Nonni Duinkerke. Van Axel: André Lindhout, Joke Dieleman. Van Zaamslag: Jopie Cusée en A. de Doelder. Van Terneuzen: Betsy Ollebek, Adri Ollebek en Piet Priester. Door een jury, die de gehele tocht gevolgd had, werd een pla quette uitgereikt aan de mooist lopende groep. Hiervan was de uitslag: meis jes; Sluiskil 30 pnt; Terneuzen 28 pnt; Axel 27% pnt. Jongens: Zaamslag 26% pnt; Terneuzen 25 pnt; Sas van Gent 24 pnt; Driewegen 23 pnt. Na de prijsuitreiking werd door de heer Scheele van Sluiskil dank gebracht aan de deelnemers en verder aan allen, die hadden mee gewerkt om deze tocht te doen slagen. Het aantal deelnemers is verheugend maar kon toch veel groter zijn. Daarom vroeg hij aan de jongens en meisjes om te zor gen, dat ze er een volgende maal weer bij zijn en bovendien een vriend of vriendin mee te bren gen. Doordat een aanhangwagen van een trekker losschoot is zater dagmiddag de vierjarige Arie Smal uit Spierdijk dodelijk ver ongelukt. De bestuurder W. de V. uit Spierdijk reed met een trek ker van een coöperatieve land bouw vereniging nabij de r. k. kerk toen de trekstang brak. De aanhangwagen reed in op het hek van de pastorietuin, waarachter het jongetje stond. Het knaapje is later in de middag aan zijn ver wondingen bezweken. Voor de ouden van dagen. Ook in onze parochie is thans een comité opgericht, dat zich ten doel stelt het organiseren van een jaarlijks uitstapje voor de ouden van dagen. In het comité hebben zitting de heren R. de Nijs, G. de Bakker, J. Mangnus, A. van Wolf- felaar, A. van Damme, Th. Maas en P. van Leuven, vertegenwoor digers dus van boeren, midden standers, arbeiders en onderwij zend personeel. Het comité heeft zich middels een circulaire tot de ingezetenen gericht met het ver zoek een geldelijke bijdrage te willen geven. Gezien het resul taat, dat dergelijke acties in an dere dorpen opleverden, hopen de organisatoren dat Boschkapel- le in deze niet achter zal blijven. Tevens is aan de gemeenteraad van Vogelwaarde een verzoek om subsidie gericht. Het ligt in de bedoeling om reeds begin juli een reisje te maken. Waarschijn lijk gaat de reis naar Zuid-Beve land en Walcheren en zal via Breskens en de Braakman wor den teruggekeerd. Stoppeldijkpolder akkoord met vernieuwing van de Bossestraat. In de gehouden buitengewone vergadering van stembevoegde in gelanden van de Stoppeldijkpol der is besloten 10 bij te dragen in de vernieuwingskosten vein de Bossestraat en in de kosten van aanleg van een verbindingsweg met de provincialeweg via de Kerkdreef. Nu omtrent de financiële bij dragen overeenstemming is be reikt tussen provincie, polder en gemeente Vogelwaarde, staat nu niets meer de uitvoering van de plannen in de weg. Verwacht mag dan ook worden dat spoedig tot aanbesteding van de werk zaamheden zal worden overge gaan. b h Rector Boezema vertrekt. Met ingang van 1 september a.s. is drs J. J. P. Boezema, rec tor aan het Jansenius Lyceum te Hulst, benoemd tot algemeen leider aan het Adelbert College te Wassenaar. Rector Boezema werd in 1909 geboren te Utrecht. Hij studeerde aan de Rijksuniver siteit aldaar en behaalde in 1934 zijn doctoraal scheikunde. In 1935 werd drs. Boezema benoamd aan de handelsdagschool te Hulst. In zijn functie aan deze school heeft hij zeer veel verricht. Onder zijn kundige leiding heeft de school een grote uitbreiding ondergaan. In de ruim 20 jaren dat rector Boezema in Hulst woont, bekleed de hij vele openbare functies. Prof. P. J. Oud sprak voor de V.V.D. Zaterdagmiddag was het Oost- burgse Ledel-theater vrijwel ge heel bezet met belangstellenden, toen de voorzitter van de afde ling West Zeeuws-Vlaanderen van de V.V.D. de heer A. Luteijn uit Zuidzande een politieke bij eenkomst opende. De voorzitter herinnerde er aan, dat het 30 jaar geleden was, dat prof. Oud te Oostburg had gesproken, toen waren het de moeilijkheden met het Schelde- tractaat, die Westelijk Zeeuws- Vlanderen bezig hielden. Hartelijk welkom heette de voorzitter de heer P. J. Oud, lijst trekker van de V.V.D., en de voorzitter van de Centrale Zee land, de heer L. A. Schenk uit Middelburg, alsmede de heer mr. Schlingemann, de Zeeuwse kandidaat voor de Tweede Ka mer voor de V.V.D. De heer Oud schetste hoe vroe ger jaren, met het verouderde en veranderde kiesstelsel de verkie zingen werden gehouden, en zei- de, dat de kardinale vraag zal worden wie er na de verkiezin gen zitting zullen hebben in de regering. Hij zei o.m., dat het moeilijk is zich aan voorspellin gen te wagen, vooral nu de twee grootste partijen de K.V.P. en de Partij van de Arbeid elkander zo in de haren zitten, bij deze verkiezingsstrijd. De heer Oud constateerde, dat de V.V.D. na de oorlog een zetel winst geboekt heeft van 50 De V.V.D. klom van 6 naar 9 zetels in de Tweede Kamer. Hoe wel de regering-Drees op een grote meerderheid in de Kamer kan bogen, bleek de regering toch niet zó sterk te zijn, als men aanvankelijk hoopte. Er was veel goeds bij hetgeen de laatste vier jaar bereikt is. Echter met name bij de woningbouw werden belangrijke problemen niet tot een oplossing gebracht. De volkshuisvesting is nog al tijd staatsvijand no. 1. Vooral de laatste jaren is er een scherpe scheiding gekomen tussen de socialistische en de niet-socialistische ministers, al dus de heer Oud. De vraag welke weg bewandeld moest wor den stuitte vaak af, op het grote wantrouwen van de socialisten tegen alle uitingen van particu lier initiatief. Zo werd het be langrijke huurprobleem behoor lijk scheefgetrokken. Met het vasthouden van de prijzen en de lonen naar boven, waarbij de huren werden bevro ren js er een scheve verhouding gegroeid. Was vroeger 1/6 of 1/7 gedeelte van het loon bestemd voor de huur, thans bereikt men dit niet meer. De inleider sprak vervolgens nog over de tegenstellingen in in zichten tussen de socialisten en de niet-socialisten. Uitvoerig stond hij stil bij de z.g. koude socialisatie. Men raakt het eigen domsrecht niet, doch bevriest het door belastingen zodanig, dat de bezitter weinig rendement heeft. Met nadruk zeide de heer Oud, dat als de V.V.D. het heft in handen zou krijgen de belastin gen heus niet direct met spron gen omlaag zouden kunnen. Wel zou men proberen alles zo zuinig mogelijk te doen. De landbouw merkt weinig van de tijd van hoogconjunctuur en men ziet daar de toekomst met grote zorgen tegemoet. De laatste loonronde, zo werd be- 'paald, moet betaald worden uit de winst, en mag geen prijsver hoging tot gevolg hebben. Maar wat moet de boer doen met het loon van de landarbeider? Deze mensen willen óók delen in de huidige welvaart en betaalt de landbouwer het hogere loon niet uit, dan zuigt de industrie deze arbeiders vlot naar de steden. De partij van de oppositie heeft hiervan nooit misbruik ge maakt. Zij heeft de regering daar waar zij kon, en de voor stellen die .rjiet in strijd waren met de vrijzinnige beginselen, loyaal gesteund. Na een korte pauze werd een groot aantal schriftelijke vragen ingediend, die door de heer Oud beantwoord werden. De V. V. D. stelt zich op het standpunt, dat Nieuw-Guinea on der Nederlands gezag moet blij ven tot het zovèr tot ontwikke ling is gebracht, dat het zijn eigen lot kan bepalen. De voorzitter van de Centrale Zeeland sprak een slotwoord, waarin hij de aanwezigen opwek te lid te worden van de V.V.D., en dankwoorden sprak aan het adres van de heer P. J. Oud, die hij een geharnaste strijder voor de vrijzinnige beginselen noemde. De voorzitter hoopte, dat een grote verkiezingsoverwinning de kroon zal zetten op het werk van de V.V.D. en van prof. Oud. Verkiezingsbijeenkomst van de P. v. d. A. Zaterdagavond werd alhier in hotel „De Eenhoorn" een verkie zingsbijeenkomst gehouden door 4«STlEVtM de P. v. d. A. Spreker was de heer F. Goedhart, lid van de Tweede Kamer, die werd ingeleid door de heer C. R. Leegsma, districts- West Zeeuws-Vlaanderen. De heer Goedhart begon met het becritiseren van de rede van prof. Oud, die deze des middags in het Ledeltheater had gehouden. De heer Oud had n.l. alle niet- socialistische partijen op één lijn geplaatst tegenover de socialisti sche partij. De heer Goedhart verklaarde dat dit alles samen bundelen jn één hoek het bewijs is, dat er wordt gestreden in deze verkiezing. Zij bewijzen de levens- en stootkracht van de P. v. d. A. Als de heer Oud o.m. zegt, dat de landbouw niet deelt in de alge mene welvaart, dan moet hij maar eens een rondrit maken door Zeeuws-Vlaanderen. Met name de K. V. P. voelt zich in deze verkiezing bedreigt, wat o.m. blijkt uit de angst voor de doorbraak, welke de P. v. d. A. voorstaat. Dat men het waagt de minister-president het spreken te beletten, is een hoogst onaange name zaak. Wij willen alleen de mensen leren begrijpen wat we met de doorbraak willen. Staat men een rode, een sociale politiek voor, aldus spreker, dan hoort men bij de P. v. d. A., staat men een conservatieve politiek voor, dan hoort men bij de ander. Men dreigt met socialisatie-plan- nen, die de P. v. d. A. zou willen doorvoeren. Het gaat bij deze so cialisatie heus niet om de bar bier en kruidenierswinkels, doch uitsluitend om de groot-industrie en dan nog slechts in uitzonde ringsgevallen. De kwestie van verbetering van het onderwijs noemde spreker bijzonder dringend. West-Europa dreigt achtergeble ven gebied te worden. In Ameri ka is er thans een fantastische ontwikkeling gaande. Om deze ontwikkeling bij te houden, moe ten er voor de opgroeiende jeugd goede onderwijs-gelegenheden komen. Hieraan ontbreekt het in Nederland. De heer Goedhart besloot zijn politieke rede met een opwekking om met kracht te strijden voor de P. v. d. A. Na een korte pauze volgde een voorstelling van het cabaret De Rode Vagebonden uit Middelburg, na afloop waarvan de voorzitter de bijeenkomst sloot. Ouderavond. Voor de ouderavond der o. 1. school bestond een goede (belang stelling. De voorzitster der ouder commissie, mevr. J. de Hullu de Feijter, opende de samenkomst waarna het hoofd der school, de heer J. A. 'Hennekeij, een over zicht gaf van de schoolzaken in het afgelopen jaar en van de plannen voor 1956. De oudste leerlingen der school zullen een driedaagse reis maken naar Zuid-Limburg. Voor de laag ste klassen staat een uitstapje GEEN APPELS MEER NAAR FRANKRIJK. Met ingang van 1 juni is de ex port van Nederlandse appels naar Frankrijk verboden. Hoewel de laatste weken steeds belangrij ke hoeveelheden appels naar dit land werden verladen, zal deze maatregel toch geen grote in vloed hebben op de afzet van de restanten van de Nederlandse ap- peloogst, want de voorraden in ons land zijn zeer gering gewor den. De appeloogst zal dit jaar be langrijk vroeger Zijn geruimd dan vorig jaar. Dit komt door de ge ringere hoeveelheid die er het af gelopen seizoen beschikbaar was voor bewaring. DE OMZETBELASTING OP TEXTIEL. Staatssecretaris Van den Ber ge heeft meegedeeld, dat de re gering de vraag, of aanleiding be staat de omzetbelasting op textiel op te heffen dan wel de bestaan de vrijstelling te verlengen ter beoordeling aan het binnenkort optredende kabinet mê&nt te moeten overlèten. Dit in verband met het oog op de samenhang van dit onderwerp met verschil lende andere vraagstukken. Door JOSEPH HOCKING 1) Naar het A.N.P. verneemt zul len de Nederlandse Spoorwegen vanaf vrijdag 1 juni op een aan tal stations damesparapluies ver huren tegen een tarief van 30 cent per dag en een waarborg som van drie gulden. Het ligt in de bedoeling in de toekomst deze service op alle sta tions te bieden. Voorlopig komen de volgende stations hiervoor in aanmerking: Utrecht C.S.; Am sterdam C.S.; Rotterdam C.S.; Den Haag H.S.; Nijmegen, Haar lem en Apeldoorn. (Nadruk verboden) HOOFDSTUK I EEN TOEVALLIGE ONTMOETING „Als het zo doorgaat, dan zijn we tegen morgenochtend ver dronken! Hoor eens hoe het giet!" „Welnee. Maak je maar niet ongerust. We moesten maar naar bed gaan. Vanavond komt er toch geen mens meer!" „Of ze moesten komen varen! Lieve help!... wat een licht! Om blind van te worden! En het wordt kouder ook!" De vrouw stond aan de deur van de kleine herberg, kijkend naar de stromende regen, luiste rend naar het bulderen van de stormwind. Het huis stond aan een driesprong van weinig bega ne wegen in een schaars bevolkt district. Een kilometer ten noor den der herberg lag een hoeve en een halve kilometer ten oosten nog een en dat waren de naaste buren van de man en de vrouw, die de herberg bij de driesprong hielden. Het naaste dorpje lag een uur ver en de dichtstbijzijnde stad meer dan anderhalf uur. Er waren weinig reizigers, die niet aan de eenzame herberg stilhiel den, om te rusten van de ver moeienissen van hun tocht door die onherbergzame streek. Wekenlang had er een absolute droogte geheerst. Uit een koper kleurige hemel brandde de zon over de vlakke velden en dreigde de gehele oogst van de herbergier en zijn buren te vernielen. En het vee leed dorst. Enkele dieren waren reeds gestorven. „Nee... vanavond komt er toen niemand meer!" zei de vrouw nog eens. „Over een paar minuten is het donker en de mensen, die hier hadden willen komen, zijn natuur lijk gebleven waar ze waren, toen ze de bui zagen aankomen. Goeie help, wat een slag!" Ze kwam haastig naar binnen en trok de deur achter zich dicht. Maar nog voordat ze de grendels er op geschoven had, hoorden ze buiten een stem. „Hallo!... Is daar iemand?... Ik kan niet meer!" De man ging naar de deur en zag een ruiter staan, die zich blijk baar nauwelijks meer in het za del kon houden. „Wil je me helpen afstijgen? Ik toen doodop!" „Daar recht voor je uit is de staldeur!" bromde de herbergier, die niet veel zin had om zich door nat te laten regenen. De ruiter steeg met grote moeite van het paard en moest zich vasthouden om niet tegen de grond te vallen. De herbergier was intussen binnendoor naar de stal gegaan en had de deur open gegooid. „Hier..." riep hij tot de reiziger, „breng het beest hier heen! De man trok het dier mee naar de stal en zodra hij onderdak was, vroeg hij: „Breng me wat cognac! Maar gauw een beetje! Toe! Ik kan werkelijk niet meer op mijn benen staan! En ik..." Een hevige hoestbui belette hem, verder te spreken. „Kan iknergens...... op zit ten?" bracht hij met moeite uit. De herbergier schoof, een kist aan en de man liet zich er op neerval len. „Zo meteen... wordt het wel beter... Maar nu kan ik niet meer!... Ik ben op... doodop... Man, breng me toch wat cognac!" De vrouw, die alles gehoord had, kwam met een glas brande wijn aanlopen. „Dat doet goed!" hijgde de vreemde, het glas gretig leeg drinkend. „Wil je voor mijn paard zorgen? Ja?" „Ik heb een pak kleren in die bundel achter het zadel. Maar dat zal ook wel door nat zijn. Kun je me niet wat lenen?" „Dat weet ik zo niet", aarzelde de vrouw. „Wees maar niet ongerust... ik kan betalen! zei de vreemde. „Drommels, wat is het koud ge worden!" In de keuken bekeek de vrouw hem bij het licht van een olie lamp. Hij was een nog jonge man, hoogstens dertig jaar, en zijn uiterlijk beviel haar wel. „Je moet die natte kleren niet aan houden", zei ze. „Je hoest te veel. Kom maar mee... het Pak van mijn man zal je wel passen". Ze nam hem mee naar de ka mer en haalde wat droge kleren. „Daar!" zei ze. „Trek aan! Maar droog je eerst goed af... En... zou je niet liever maar dadelijk naar bed gaan? Ik zal je hier dan wel wat eten brengen". „Neen, zei hij. „Ik geef het niet op! Ik weet veel te goed wat dat zou betekenen. Ik blijf liefst zo lang mogelijk uit de handen van de doodgraver! Kom, moeder de vrouw, geef me nog een glaasje, dan knap ik weer helemaal op!" De vrouw bracht hem nog een glas en liet hem toen alleen. Een kwartiertje later kwam hij be neden in de kleren van de herber gier. „Zie ik er niet uit als een heer?" vroeg hij lachend. „Maar ik voel me ook weer heel wat (beter. Als ik nu nog wat te eten krijg, dan is het helemaal In orde!" Hij wierp wat geld op tafel. „Ja, u ziet er heel wat beter uit!" gaf de vrouw toe. Zij zag in een oogopslag, dat hij be schaafd man moest zijn. Hij had donkerbruin krullend haar en een korte baard, een rechte neus en blauwgrijze ogen. Slank en toch stevig geschouderd was hij; on danks zijn ingevallen gelaat en vermoeide houding een knappe man. (Wordt vervolgd.) naar Walcheren op het program ma. De heer M. Leurgans werd ge kozen als lid van de oudercom missie. De voorzitster werd bij acclamatie herkozen. Het hoofd der school richtte woorden van waardering tot de heer Robijn, die voor een bestuursfunctie in de oudercommissie niet meer in aanmerking kwam. De school zal met floraliaplan- ten deelnemen aan de tentoonstel ling van de Maatschappij' voor Ooft. en Tuinbouw te Sluis. Schooltandarts Janssen hield een zeer interessant praatje over tandverzorging, toegelicht met licht beelden. Tot slot sprak wethouder Alme- kindersMasclee zijn waardering uit over de goede samenwerking tussen oudercommissie en het schoolpersoneel, hetgeen het on derwijs en het werk buiten school zeer ten goede komt. Schoolsportdag. Het was vrijdag in Rietranche- ment voor de jeugd een bijzon dere dag. De scholieren van 10 jaar en ouder uit Cadzand, Nieuw- vliet, Zuidzande en Retranche- ment kwamen hier samen, 180 in totaal, teneinde hun jaarlijks sportleest te vieren. Dit evene ment wordt telken jare financieel gesteund door genoemde gemeen ten. Diverse burgemeesters, wet houders en oudercommissieleden toonden door hun aanwezigheid belangstelling voor dit sportfeest. Ook de inspecteur van het lager onderwijs en de consulent voor de lichamelijke opvoeding waren aanwezig. De gehele dag was de jeugd in touw. Het programma 'er- meldde; hardlopen, verspringen, hoogspringen, balwerpen en be hendigheidsoefeningen waarvoor de leerlingen, naar gelang van de prestaties een A, B, C, D, of E-di- ploma konden behalen. Tot slot werden slagbalwed strijden gehouden. De uitslag hiervan was: 1 Nieuwvliet; 2 Zuidzande; 3 Cadzand II; 5 Re- tranchement en 5 Cadzand I- Burgemeester Everwijn van Zuidzande en burgemeester Leen- houts maakten de uitslagen be kend. Tot slot richtte burgemees ter Leenhouts woorden van dank tot de organisatoren. Atletiekwedstrijden. Voor rekening van de gemeen, te werden dit voorjaar op het sportveld zandbakken voor hoog- en verspringen aangebracht, bei de met sintelaanloop.. Deze wer den zaterdagmiddag in gebruik genomen in aanwezigheid van 't gemeentebestuur en enkele ge nodigden, welke verwelkomd wer den door de voorzitter van de atletiekvereniging „Het Zwin", de heer W. Kuijs. Burgemeester Leenhouts roemde de aktiviteit van de nog jonge vereniging en deelde mede, dat de gemeente gaarne medewerking verleende voor de aangebrachte verbeterin gen uit sympathie en bij wijze van aanmoediging. Het hoofd der school, de heer J. A. Hennekeij, bracht dank aan het gemeente bestuur voor de verbeterde acco- modatie, waarvan ook de school kan profiteren. Hierna werden onderlinge wed strijden gehouden. Regeling schoolzwemmen. De zwemvereniging „Het Vrije" uit Sluis heeft met Aardenburg een regeling kunnen treffen over 't schoolzwemmen van de school gaande jeugd uit Sluis vanaf de derde klasse van de lagere scho len. Deze regeling was noodzakelijk geworden in verband met de slui ting van het zwembad aan de vaart. Elke school wordt nu in de ge legenheid gesteld één keer per week naar Aardenburg te gaan voor zwemonderwijs. Het ver voer geschiedt voor rekening van de zwemvereniging. De regeling gaat in per 1 juni. Bazar ten bate van de Ned. Herv. Gemeente Sint Anna ter Muiden. Te Sluis werd een bazar ge opend, welke werd gehouden ten bate van de restauratie van het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Sint Anna ter Mui den. Namens het bazarcomité werd het woord gevoerd door de heer Iz. Ie Roy, die het gemeentebe stuur welkom kon heten en die dank bracht aan allen die gedu rende lange tijd zich hadden inge spannen om dit alles goed te laten slagen. Ook de burgemeester van Sluis sprak namens het gemeen tebestuur. Hij was verheugd over het genomen initiatief en sprak de wens uit, dat er veel geld zou binnenkomen om de restauratie kosten voor de Ned. Herv. Kerk zo gering mogelijk te maken. Reeds de eerste avond werd er druk gebruik gemaakt van de verschillende stands en kon het comité niet klagen over gebrek aan belangstelling. DINSDAG 29 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Gypsy Colt". Wilhelminaplantsoen, 7.45 uur: Zomeravondconcert door de Harmonie Terneuzen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Zo begint het leven". WOENSDAG 30 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Gypsy Colt". Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 8 u.: Opvoering „Als 'n Kwar tel", ten bate van het Juliana Ziekenhuis. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur. „Zo begint het leven". Een viermaster met de naam „Fantome", die de Griekse reder Onassis, een inwoner van Mona co, als huwelijksgeschenk voor prinses Grace van Monaco be stemd zou hebben, is de haven van Kiel binnengesleept om uit gerust te worden. Het schip is op eigen kracht en onder Liberiaan se vlag, van Canada naar Cux- haven gevaren en vandaar door het Kielerkanaal gesleept. Vol gens de plaatselijke verhalen wordt het schip op buitengewoon luxeuze wijze ingericht. Een Zwitserse expeditie heeft tweemaal de top van de Mount Everest bereikt en, ook de hoogste nog nooit bestegen top, namelijk die van de Lhotse. De top van de Everest is voor het eerst in 1953 beklommen door de Britse expeditie van sir John Hunt. Degenen die toen de top bereikten, waren sir Edmund Hillary, een Nieuwzeelander en de Sjerpa Tensing Norkay. Op 23 mei bereikten twee man van de Zwitserse ploeg, Ernst Schmied en Jurg Marmet, de top, en de volgende dag deden Adolf Reist en Hans von Gun ten het zelfde. De Everest is ongeveer 8800 meter hoog. Op 18 mei bereikten Ernst Reiss en Fritz Luchsinger van dezelfde expeditie de top van de in de na bijheid van de Everest gelegen Lhotse. Deze iberg is ongeveer 8500 meter hoog. De expeditie staat onder leiding van dr. Albert Eggler, een 43- jarige advocaat uit Bern. De zestien staten-leden der Verenigde Naties, die in Korea tegen de communisten hebben gestreden, hebben geantwoord op het 9 april j.l. door commu nistisch China gedane voorstel tot het houden van een nieuwe „conferentie van Genève", om tot hereniging van Korea te komen (de eerste conferentie van die naam ging, als bekend, over Indo-China), aldus wordt van de zijde van het Britse ministerie van buitenlandse zaken ver nomen. Gemeend wordt, dat de zestien landen het Chinese voorstel heb ben afgewezen, aanvoerend dat nieuwe besprekingen niet tot be vredigende resultaten kunnen lei den, zolang de communistische staten niet het gezag der Ver enigde Naties op Korea erken nen en niet instemmen met het beginsel van het uitschrijven van vrije algemene verkiezingen in geheel Korea. De minister van Justitie heeft meegedeeld, dat op zijn departe ment geen wetsontwerp in voor bereiding of in overweging is om bepaalde categorieën politieke- de linquenten wederom het Neder landerschap en dus ook het kies recht terug te geven. De minister heeft dit gezegd in zijn antwoord aan het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters, die schriftelijke vra gen had gesteld over een uitlating van de voorzitter van de KVP, op een verkiezingsvergadering in Amsterdam. „Het is de taak van het Franse leger in Noord-Afrika om het streven van de Egyptische dicta tor te verijdelen. Opnieuw heeft ons leger tot opdracht de ont wikkeling tot staan te brengen van een totalitaire onderneming, geleid door een dictator, die de ellende van zijn volk wenst te verhullen door een op gebieds uitbreiding gericht avontuur, dat werd geboren uit een geest van fanatisme en duisterheid", aldus de Franse minister van Lands verdediging Maurice Bourges Maunory in een boodschap, die hij voorlas op het zondag te Vi chy gehouden congres van oud strijders. De minister deed hierin een beroep om de grootst mogelijke mate van nationale eenheid ln Frankrijk, opdat het Franse leger in staat zou zijn de Franse ge bieden in Afrika te behouden. „Vergis U niet, het streven van de Egyptische dictator kent geen grenzen. Uit zijn eigen geschrif ten blijkt dat hij niet slechts het Midden-Oosten en Noord-Afrika, doch ook een zeer groot gedeelte van dit werelddeel ten zuiden van de Sahara onder zijn invloed wenst te brengen", verklaarde Bourges-Manoury. Sprekend over de vraagstuk ken, waarmede de Franse mili tairen in Algerië hebben te ma ken, zei hij alles in het werk te stellen om hen van zoveel moge lijk hefschroefvliegtuigen te voorzien in de strijd tegen de guerillatactiek der rebellen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2