48ste zitting in de zaak-Schmidt De melkprijs P.N.M.S. blijft zich verzetten tegen nieuwe uitkeringsregeling Griekse minister van buitenlandse zaken biedt zijn ontslag aan Frans-Marokkaanse overeenkomst is getekend Verwierp Chroesjtsjef een voorstel tot stichting van een tweede partij? Japanse meteorologen registreren waterstofbomontploffing DINSDAG 29 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3776 Indonesië Barkey beschuldigt politie van mishandeling Kerk van Schotland protesteert DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Indonesische mening over de houding van Australië Indonesië wenst historische kunstschatten terug Japanse herstelbetalingen aan Indonesië Minister Mansholt bereid tot medewerking van enige wijziging voor melkprijsjaar 1955-1956 RICHARDS OVER HET .GLIMLACH OFFENSIEF' Middel om vernietiging van NAVO te bewerkstelligen VERONGELUKTE BRITS VLIEGTUIG DOOR SABOTAGE België erkent Marokko Plannen voor een oliebuis- leiding van de Middellandse Zee naar de Rijn DE LIJSTNUMMERS VOOR AANSTAANDE VERKIEZINGEN VROEGE VERKIEZINGSV ARIA DE VERKIEZINGEN IN ITALIË DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Weer betoging in Frankrijk tegen vertrek reservisten naar Algerië SPOORWEGONGELUK IN DE DUITSE BONDSREPUBLIEK Groot aantal gewonden PROTESTSTAKING VAN SABENA-PERSONEEL Tegen de aanwerving van Britse piloten ADEN Griekse klacht bij de Raad van Europa over Cyprus Britten in hinderlaag gevallen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN m, H r de1 LI e- o; n- S- a- p- rrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Op de 48ste zitting in de zaak- Schimidt heeft de Nederlandse ge tuige E. Barkey, die sinds januari 1954 in arrest is, verklaard door de politie te zijn geslagen. Hij zeide tegenover de politie te hebben verklaard, te hebben deel genomen aan illegale activiteiten uit angst voor mishandeling. Tijdens ondervragingen in Ban dung was hij door de waarnemen de commissaris Enduh geslagen. Barkey trok zijn tegenover de politie afgelegde verklarin gen in, dat hij personen, die bij deze activiteiten waren betrok ken, op een reis naar de ber gen in West-Java zou hebben vergezeld. Hij verklaarde nooit in illegale activiteiten te zijn betrokken geweest en de be klaagde Schmidt niet te ken nen. Barkey is de vijfde getuige in de zaak-Schmidt die zijn eerder tegenover de politie afgelegde verklaringen intrekt. Allen zei den valse verklaringen te hebben afgelegd uit vrees voor mishan delingen. De algemene vergadering van de Kerk van Schotland heeft maandag eenstemmig besloten de Britse regering te verzoeken in Spanje en Columbia te pro testeren tegen vervolging van Protestanten. Ds. Hasson uit Bonhill ver klaarde, dat in de afgelopen 8 laar zeker 75 Protestanten in Columbia zijn vermoord en dat in die tijd 46 Protestantse kerken afbrandden en meer dan 200 Protestantse scholen gesloten werden. Rechter Roehjani besloot, dat commissaris Enduh de volgende week maandag zal worden ge hoord. Op de zitting van gisteren werd ook gehoord de vrouwelijke huis bediende van de heer Schmidt, Alkatri. Zij verklaarde, dat zij be klaagde nooit een auto had zien besturen, zoals door getuigen a charge is gezegd. Ook zeide zij, dat de heer Schmidt nooit des nachts van huis was met uitzon dering van één keer, toen hij een reis naar Semarang maakte. Vol gens getuigen a charge heeft be klaagde-zich regelmatig bij ben den in West-Java bevonden. Schmidt deed een beroep op rechter Roehjani deze getuige, die sinds januari 1954 in gevan genschap verkeert, zo spoedig mogelijk vrij te laten. De Indonesische regering ge looft, dat Australië zijn houding ten aanzien van de aanspraken van Indonesië op Nederlands- Nieuw-Guinea zal veranderen, al dus heeft de Indonesische minis ter van Voorlichting, Sudibjo, in een radio uitzending van radio Republiek Indonesië gezegd. Het afwijzen door de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken, Casey, van onze aanspra ken op West-Irian, is geen verras sing voor ons, aldus Sudibjo. „Maar wij zijn ervan overtuigd, dat door de vriendschappelijke betrekkingen tussen Indonesië en Australië er zeker een verande ring zal komen in de houding van Australië. De vriendschappe lijke betrekkingen tussen Indone sië en Australië zijn van groot nut voor de samenwerking tussen de beide landen, in vele opzichten. Dit kan bewezen worden door de bloeiende handel tussen de twee landen, terwijl ook uitwis seling van studenten heeft plaats gevonden. De mogelijkheid voor Indonesische studenten om in Australië te studeren, is groter geworden. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van On derwijs heeft maandag medege deeld, dat Indonesië zal verzoe ken vele historische kunstschat ten, die zich thans in Nederlandse musea bevinden, terug te geven. De secretaris-generaal zei, dat zij Indonesisch bezit zijn. Een maandag uit Tokio ont vangen bericht, dat Japan bereid is, aan Indonesië een herstelbe taling voor oorlogsschade te be talen ten bedrage van 300 mil joen dollar, heeft in regerings kringen te Djakarta beroering gewekt. Men gevoelde zich door dit bericht geschokt. Een herstel betaling van 300 miljoen dollars zou voor Indonesië onaanvaard baar zijn, aldus vernam het A.N.P. in deze kringen, omdat Indopesië oorspronkelijk als her stelbetaling van de in de oorlog aangerichte schade 18 miljard dollar'had geëist, hetgeen later werd verminderd tot 12 miljard dollar. Wel is van het voren- gaande de Djakarta nog geen of ficiële mededeling ontvangen, doch men vreest, dat het bericht het standpunt weergeeft van de Japanse regering. Naar aanleiding van schrifte lijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid de heer Haken heeft minister Mansholt schrif telijk geantwoord, dat hij zich bereid heeft verklaard eraan mede te werken, dat enige wijzi ging wordt gebracht in de toe slagen op de garantieprijs voor de melk, welke voor de zandge bieden en daarmee gelijk te stel len gebieden voor het melkprijs jaar 1955(1956 zijn vastgesteld. Daarbij moet echter blijvend er van worden uitgegaan, dat de gemiddelde garantie niet hoger kan worden vastgesteld dan de gemiddelde kostprijs in Neder land. Voor de argumentatie van dit standpunt verwees hij naar de gedachtenwisselingen, die hier. over hebben plaatsgevonden tij dens de behandeling van de be groting van zijn departement in de Egrste Kamer, en naar de de batten over de melkprijs in de Tweede Kamer op 1 februari 1956. De minister heeft dit standpunt sedertdien niet gewijzigd. „Wij gaan niet naar onze woonoorden terug, voordat wij hier in Den Haag voeding en zakgeld hebben gekregen", dit de leider van de ruim 300 Am- bonese mannen, vrouwen en kinderen van de Partai Nasionai Maluka Salatan, die maandag middag naar Den Haag zijn ge komen om verder te protesteren tegen de nieuwe uitkeringsrege ling. Op het Plein 1813 in Den Haag zijn de Ambonezen met vrouwen, kinderen en bagage uit de bussen gestapt, waarmee zij naar Den Haag zijn gekomen en tegenover het kabinet van de minister-president wachten zij de verdere gebeurtenissen af. Hun leider, Siwaletta, stuurde de bussen terug, nadat hij bi; afwezigheid van minister-presi dent dr. Drees, die een vergade ring van de ministerraad bij woonde was ontvangen door de waarnemende secretaris-gene raal van het ministerie van alge mene zaken, de heer Josephus Jitta. Deze deelde de Ambone zen mede, dat een delegatie een petitie kon aanbieden onder voorwaarde, dat van demonstra ties zou worden afgezien. Als voorzorgsmaatregel had inmiddels de Haagse politie het Binnenhof, waar het ministerie van Maatschappelijk Werk is ge vestigd, afgezet. Siwaletta verklaarde, dat zijn volgelingen alleen zouden terug keren, als zij voeding en zakgeld zouden krijgen. „Wij lopen al 15 dagen met een half lege maag rond", zeide hij. Aanvaarden van de nieuwe regeling, die hieraan een einde zou maken, noemde hij onmogelijk. Hij zeide naar Den Haag te zijn gekomen, omdat nog steeds geen antwoord was ontvangen op brieven en tele grammen, waarin tegen de nieuwe regeling is geprotesteerd. De P. N. M. S. is een kleine or ganisatie, die zich in juli 1954 van de Crams heeft afgeschei den. De Amerikaanse democratische afgevaardigde James Richards heeft zondag verklaard er tegen te zijn (lat vooraanstaande Ame rikaanse burgers of militairen als bezoekers naar de Sowjet-Unie gaan. Richards, die voorzitter is van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden deed deze uitspraak tijdens een vraagge sprek voor de televisie. Hij verklaarde dat het „glim- lach-offensief" van de Sowjet- Unie slechts een middel is om de vernietiging van de NAVO te bewerkstelligen. Naar aanleiding van de niet- officiële uitnodiging die Ameri kaanse stafchef van de lucht macht, generaal Twining ontvan gen heeft voor een bezoek aan de Sowjet-Unie, zei Richards: „Ik ben een tegenstander van al die uitstapjes waarbij men niets ziet en niets doet. Als de Russen ge neraal Twining uitnodigen voor een werkelijke inspectie en als zij hier dan iemand heen sturen met hetzelfde doel, dan is dat natuur lijk een geheel andere zaak". De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Theotokis, heeft zondagavond in een brief aan de premier zijn ontslag aangeboden. Premier Karamanlis heeft met Koning Paul reeds 'n bespreking gevoerd over de aan te wijzen op volger van Theotokis. In oppositiekringen zegt men dat het ontslag een gevolg is van de druk die door Cyprische krin gen en door de verbannen aarts bisschop Makarios op de Griekse regering is uitgeoefend. Onder „Cyprische kringen" dient verstaan te worden de Cy prische ethnarchie, d.w.z. het lei dende lichaam van de Grieks- orthodoxe kerk op Cyprus. In welingelichte regerings kringen te Athene gelooft men dat de minister van Landbouw, Envagelos Averoff, als opvolger van Theotokis aangewezen zal worden. Averoff heeft veertien dagen geleden zijn Britse onderschei dingen teruggegeven als protest tegen de terechtstelling van de Grieks-Cypriotische verzetsstrij der Karaoliu. De minister van Landbouw, Evangelos Averoff, volgt theoto kis op. Deze laatste verklaarde dat hij was afgetreden uit protest tegen de Britse „onverzoenlijke hou ding" en het gebrek aan begrip bij de Grieken. Gedurende acht maanden had hij openlijk, met de steun van de premier en de re gering, naar een verzoening en een regeling voor het geschil over Cyprus gestreefd. Premier Karamanlis verklaarde dat het nodig is, dat iemand aan het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat, die het algehele vertrouwen van de kerk leiding op Cyprus en de Cypri sche strijders geniet. Bij het onderzoek naar het ver ongelukken, op 15 februari bij Luqo op Malta, van een Brits passagiersvliegtuig, dat aan vijf tig mensen het leven kostte, is door de secretaris van de Malte zer regering, Austin, verklaard, dat de mogelijkheid van sabo tage door de EOKA, de Cyprische vei'zetsorganisatie, niet uitgeslo ten moet worden geacht. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Marok ko, Christian Pineau en Ahmed Balafrej, hebben maandag in Pa rijs een diplomatieke overeen komst over nauwe samenwerking op het gebied van de buitenland se politiek getekend. Dit is de eerste overeenkomst, waarin de onderlinge afhankelijk heid tussen Frankrijk en de jon ge staat Marokko wordt vastge legd. Andere overeenkomsten, die deze afhankelijkheid regelen, on der meer met betrekking tot de defensie, worden nog besproken. Krachtens de thans getekende overeenkomst neemt Marokko de verplichtingen op zich welke voortvloeien uit internationale verdragen die namens dit land door Frankrijk zijn gesloten, maar de Marokkaanse regering behoudt haar rechten voor aan gaande de Frans-Amerikaanse overeenkomst van 1950, welke betrekking heeft op de inrichting van Amerikaanse luchtmachtba ses in Marokko. Frankrijk en Marokko kwamen voorts overeen, dat zij geen poli tiek zullen voeren, die in strijd is met de belangen van de we derpartij. Beide landen zullen re- regelmatig overleg met elkaar plegen over alle kwesties, die hun gemeenschappelijk aangaan. De ministers van Buitenlandse Zaken komen periodiek bijeen om een eensgezind optreden op het gebied van de buitenlandse politiek te verzekeren. Er worden ambassadeurs uit gewisseld. Frankrijk heeft zich bereid verklaard Marokko te ver tegenwoordigen in landen, waar Marokko geen permanente diplo matieke missie heeft. Over de kwestie van de Ame rikaanse bases in Marokko is niet gesproken omdat Marokko niet de tekst kent van het desbetref fende Frans-Amerikaanse ak koord. Frankrijk heeft Amerika gevraagd of het goed is, dat Ma rokko deze tekst, die geheim is, krijgt. Overeengekomen is, dat geschil len over de toepassing van de overeenkomst zullen worden voorgelegd aan net internatio naal gerechtshof. Het Marokkaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag bekend gemaakt, dat Bel gië de volledige onafhankelijk heid van Marokko heeft erkend en de wens te kennen heeft gege ven diplomatieke betrekkingen met Marokko aan te gaan. Een groep Franse, Duitse en Zwitserse oliemaatschappijen is van plan te Straatsburg 'n maat schappij op te richten voor het bestuderen van plannen voor de aanleg van een buisleiding van de Middellandse Zee naar de Rijn. Dit blijkt uit een rapport, dat is ingediend, op een zaterdag ge houden werkbijeenkomst van de Kamer van Koophandel te Straatsburg. Het plan heeft ten doel de buisleiding, die een aan tal oliemaatschappijen van de Noordzee naar Keulen willen leg gen aan te vullen en wellicht zelfs te vervangen. De buislei ding, die aan de Middellandse Zee begint, zal ruwe olie moeten aan- voeren voor een raffinaderij, die te Straatsburg wordt gebouwd. De lijstnummers voor de a.s. verkiezingen luiden thans offi cieel als volgt: 1. Kath. Volkspartij. 2. Partij van de Arbeid. 3. Anti-Revolutionaire Partij. 4. Chr Historische Unie. 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 6. Comm. Partij Nederland. 7. Staatk. Geref. Partij. 8. Geref. Politiek Verbond. 9. Nationale Unie. 10. Ned. Oppositie Unie. Was het nu feeling of toeval? Het kan niet anders dan het laat ste zijn, maar de drukker van de stembiljetten in de kieskring Rotterdam stond maandag toch wel even beduusd, toen hij zijn drukproef voor het stembiljet on gewijzigd terugkreeg met de mededeling: zo kunnen ze afge drukt worden. Wat was n.l. het geval? Tot en met lijst 6 was de nummering voor de partijen bekend, maar over de volgorde van de vier an dere moest nog geloot worden. „Zet die voorlopig maar achter elkaar" had men gezegd, de „blokjes" kunnen immers ge makkelijk verwisseld worden" en zo gebeurde het. Laat giste ren nu echter blijken, dat men goed gegokt had en men de juis te volgorde had genomen. Er is trouwens nog meer „ge gokt" in deze voorverkiezings tijd, want op het onlangs gehou den verkiezingscongres van de P. v. d. A. te Rotterdam waren er reeds grote doeken of affiches opgehangen, die de 13e juni als de dag van de stemming sugge reerden, terwijl nog dagen daar na officieel nog niet eens vast stond, of men de 13e dan wel de 20e juni voor de stembusgang zou nemen. Bij de verkiezingen voor ge meente- en provinciale raden die zondag in Italië gehouden zijn, heeft circa 86 procent van de stemgerechtigden zijn stem uit gebracht. De eerste uitslagen duiden op winst voor de centrumpartijen en verlies voor uiterst links en uiterst rechts. Het verlies van links, drie tot vijf procent, schijnt de sociaal-democraten ten goede gekomen te zijn, terwijl de chris ten-democraten en de liberalen de stemmen kregen die rechtse mo narchisten en neofascisten verlo- ren. De verkiezingen zijn vrijwel zonder incidenten verlopen. Twee kiezers, een man en een vrouw, kregen tijdens het stemmen een hartaanval, waaraan zij overle den zijn. In Genua moest een vrouw snel van het stemhokje naar een huis in de buurt worden overgebracht, waar zij het leven schonk aan een tweeling. Volgens Daniel Cazel, speciale correspondent van het te Bor deaux verschijnende dagblad „Sud-Ouest", hebben vier leden der Sowjet-Russische academie van wetenschappen eerste partij secretaris Nikita Chroesjtsjef voorgesteld in de Sowjet-Unie een tweede partij in het leven te roepen. Chroesjtsjef zou dit voorstel verworpen hebben en de vier academici zouden zonder pardon uit de communistische partij zijn gezet, terwijl zij van al hun func ties werden ontheven. Cazel, die schrijft het boven staande van zeer betrouwbare zijde vernomen te hebben, ver klaart dat het voorgevallene slechts aan de hoogste partij functionarissen is medegedeeld. Volgens Cazel heeft Chroesjt sjef tegenover deze topleiders verklaard, dat het toestaan van een tweede partij in de Sowjet- Unie een ernstig gevaar zou be tekenen voor de nu onaantast bare positie der communistische partij. Ook zou het de regering en het land „op gevaarlijke wijze verzwakken". „Het toestaan van een tweede partij zou de deur wijd openen voor het binnensluipen van rechtse afwijkingen. Het zou allen die, om welke reden dan ook, ontevreden zijn, in de ge legenheid stellen zich in één or ganisatie te verenigen. De tijd is nog niet rijp voor een verzwakking der binnenland se discipline in de Sowjet-Unie. Want weliswaar is de internatio nale spanning verminderd, doch samenwerkende Westerse staten staan nog steeds gewapend langs de Sowjet-Russische grenzen", alsdus zou Chroesjtsjef hebben gesproken. De betrokkpn academici zou den hun actie hebben gebaseerd op het, op het jongste, twintigste congres der Sowjet-Russische communistische partij aanvaarde beginsel van het gemeenschap pelijke leiderschap. Volgens hen is de enige wijze, waarop een herhaling van een dictatuur, zoals die door Stalin is gevoerd, kan worden verme den, het instellen van een onaf hankelijke partij, die vrij zou zijn van het strikte toezicht der com munistische organisaties. Volgens Cazel hebben zich in de Sowjet-Unie, na de politiek tot onluistering van Stalins stre ven, zoals die door de huidige Sowjet-leiders is gevoerd, twee stromingen geopenbaard. De aanhangers van de ene wil len niets meer dan het nu beter te krijgen, dan zij het hadden. De volgelingen van de andere stroming zijn idealisten, die ge loven in de mogelijkheid van een geleidelijke democratisering van het Sowjet-Russische bewind. Tot hen behoren de vier ge noemde academici, die hun voor stel verworpen zagen en, vol gens Cazel, prompt werden ge straft voor het indienen ervan. In het departement Constan- tine zijn maandag op twee plaat sen gevechten geleverd met ben den opstandelingen. In het dal van de Soumman sneuvelden 11 rebellen; in het gebied van Bat- na werd een bende van 24 man door Franse troepen, onder steund door vliegtuigen, vernie tigd. De Fransen maakten veel wapens buit. In Constantine is maandag een marktfunctionaris door verzets lieden doorgeschoten. De daders konden ontsnappen. Te Djidjelli werden een onderprefect en zijn vrouw door verzetslieden ernstig gewond. TREIN VERTROK TENSLOTTE ZONDER DE RESERVISTEN Betogers hebben maandag het station van Saint Nazaire, in W.- Frankrijk en de omliggende spoorbanen overstroomd om te beletten dat tweehonderd onder de wapenen geroepen reservisten naar Nantes zouden vertrekken, om zich aldaar bij hun onderde len, met toestemming Algerië, te melden. Duizend man politie dreven de betogers met de gummistok en traangas uiteen. De trein vertrok tenslotte zonder de reservisten, die door de betogers naar hun wo ningen werden vergezeld. Niemand werd ernstig gewond. Zesenzestig mensen liepen gis terochtend verwondingen op toen dicht bij het hoofdstation van Bieleveld een trein van vier rij tuigen in botsing kwam met een rangeerlokomotief. Twee wagens stortten van de spoordijk. De mo torwagen die zich juist op een viaduct bevond, vloog in brand. Zevenenveertig van de gewon den konden, na behandeld te zijn naar huis gaan. Van de overigen waren de kwetsuren zodanig, dat zij in het ziekenhuis moesten blij- Het centrale meteorologische observatorium van Japan be weert, dat er zondagavond in het gebied van de Bikini-Atol in de Stille Oceaan een waterstofbom tot ontploffing is gebracht. De Amerikanen hebben zoals bekend hier hun oefengebied. Het observatorium zegt tot deze conclusie gekomen te zijn na ont vangst van berichten over abnor maal sterke luchttrillingen. Bo vendien werd een lichte aard schok geregistreerd. De Amerikanen zijn thans bezig met een serie kernproeven in het gebied van Bikini. Brachten de V.S. niet aange kondigd een waterstofbom tot, ontploffing? Gemeld is maandagochtend, dat het Japanse centrale mete- reologische observatorium, aan de hand van waarnemingen, tot de slotsom is gekomen dat de Verenigde Staten zondagavond j.l. onaangekondigd een water stofbom boven het atol Bikini in de Stille Oceaan tot ontploffing hebben gebracht. De Japanse „veiligheidsraad" voor de scheepvaart" heeft de re gering thans gevraagd de Ver. Staten te verzoeken in het ver volg tevoren mede te delen wan neer er waterstofbomontploffin gen in het gebied van Bikini te weeg worden gebracht, opdat de scheepvaart hiermede rekening kan houden. De woordvoerder van de raad, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat een Japans schip, dat zich bij de ontploffing van 21 dezer duizend mijl ten westen van Bikini bevond, duidelijk spo ren van radio-activiteit vertoon de, toen het zondag j.l. te Tokio in het dok ging. Van het algemeen vakverbond in België wordt vernomen, dat het vliegpersoneel van de Sabena volgende week een staking van 24 uur zal houden als protest te gen de aanwerving van Britse piloten. ven. Een patrouille van de Britse luchtmacht heeft een groep van 60 strijders van de stam Alil Beyar met mitrailleurs bescho ten. Volgens een Britse woord voerder kwamen de stamleden uit Saoedie-Arabië, waar zij van wapens waren voorzien. Deskundigen van vijftien leden- staten van de Raad van Europa, die tezamen de Europese com missie voor de rechten van de mens vornvn, zijn maandag be gonnen met het bestuderen van Griekse klachten tegen het Brits qptreden op Cyprus. Volgens de Griekse regering hebben de Britten op Cyprus de Europese conventie voor de be scherming van de rechten van de mens en de fundamentele mense lijke vrijheden, die zes jaar ge leden te Rome werd getekend, geschonden. In deze conventie is bepaald dat, indien een geschil niet op vriendschappelijke wijze kan worden geregeld, het aan de raad van ministers moet worden voor gelegd. Het is de eerste maal, dat dit thans is geschied. De com missie vergadert achter gesloten deuren en het door haar bespro kene wordt geheim gehouden. Een Britse militaire patrouille is zondagavond nabij Polis, in het westelijk deel van Cyprus, in een hinderlaag gevallen. De Cypri sche verzetslieden doodden een Brit en verwondden er twee. Een rug van hoge luchtdruk, die zich nu uitstrekt van het midden van de Oceaan via de Noordzee naar Centraal Europa, verplaatste zich langzaam naar het Noorden daarbij iets in bete kenis afnemend. Ons land kwam hierdoor in een Oostelijke lucht stroming, waarmee droge lucht werd aangevoerd. Dank zij de in tensieve zonnestraling liepen de temperaturen snel op en bereikte waarden, die varieerden van 22 graden in Leeuwarden tot 29 gra den in Woensdrecht. In de omgeving van de Golf van Biscaye bevindt zich een de pressie, waaromheen een kleine storing bewoog, die in Frankrijk op enkele plaatsen onweer ver oorzaakte. Voor vandaag wordt opnieuw warm weer verwacht waarbij in de kustprovincies tijdelijk een wind vanuit zee zal waaien. medegedeeld door het K.N-M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Warm. Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar een onweersbui. Zwakke tot matige veranderlijke wind. WOENSDAG 30 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.18 5.53 6.33 6.43 n.m. 5.36 6,11 6.51 7.01 Mei. 29 30 ZON MAAN op onder op onder ;er e- F h- ni- ïet rij- igt - il Ier i- rd. i er- - le an t, i- L t- i- V i- t i L- en le I en re- is- U m- a «- fl irt 'f 5 sn ai. al 9 id- n, jk n' L m y 93 1 te te X re 1 n, a- r n- 7 a .i L 5t" it- r r 5; 1 X) K 3; m SI r L m( ;n S n a- a- t» a. Li- el s t i. t l i: r, a- el c. r, n t, •e =1 n j" :t 4.31 4.30 20.49 20.50 0.01 8.50 9.56

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1