Uit de Provincie Binnenlands nieuws Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. AXEL. SÜHQöU BIERVLIET. HOEK. HULST. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE ZAAMSLAG AGENDA. Westelijk protest afgewezen Twaalf Fransen vermoord in Algerije Vliegtuigongeluk in Guatemala Internationale demonstraties met landbouwwerktuigen Staking in Borinage De V.S. en Marokko r/flor De ontwapenings commissie der Ver. Naties VERENIGING „KINDERZORG" HEEFT NADELIG SALDO. De vereniging „Kinderzorg," die a.s. woensdag te Middelburg haar jaarvergadering zal houden, ein digt het jaar 1955 met een na delig saldo van 30.129,53 op de exploitatierekening. Dit wordt onbevredigend ge noemd, omdat hierdoor de ver eniging werd genoopt de gelden, verkregen uit particuliere inkom stenbronnen, ter dekking van het tekort aan te wenden. De noodzakelijke uitbreiding van het werk der vereniging wordt door deze omstandigheid belemmerd. In het financieel verslag wordt ook gewezen op de verhoging der uitgaven ten behoeve van de ex ploitatie, mede veroorzaakt door een stijging der salarissen. In 1956 zal met een verdere stijging rekening moeten worden gehouden. Door de nationale federatie van de bonden tot kinderbescherming wordt met het ministerie van Justitie overleg gepleegd over een verhoging der subsidie. JAARVERSLAG VAN DE N.V. STOOMTRAM WALCHEREN Ondanks een teruggang in het aantal vervoerde passagiers ten opzichte van 1954 is het resul taat over 1955 van de N.V. Stoom tram Walcheren bevredigend. Deze resultaten zijn te danken aan de op 1 februari ingevoerde tariefsverhoging en de opnieuw gestegen opbrengsten van het toerwagenvervoer. De commissie vergunningen personenvervoer verleende een vergunning voor de uitvoering van toerwagenrit- ten en ongeregeld vervoer met tien motorrijtuigen. Hierdoor werd een einde gemaakt aan de onzekere toestand die sinds jaren op dit punt toestond. Er werd be gin oktober een uitgebreide dienstregeling ingevoerd op de ringlijn Walcheren, waarbij het aantal ritten in beide richtingen van 10 op 16 werd gebracht. Deze proef zal een jaar duren. De vergadering van aandeel houders hechtte er haar goed keuring aan, dat uit de winst over 1955 ten bedrage van 48.807,59, vermeerderd met het onverdeelde winstsaldo over 1954 ten bedrage van 120,73, totaal dus 48.928,32, een dividend zal worden uitgekeerd van 6 procent, waarmee een ibedrag van 30.000 is gemoeid. Tevens werd besloten een bedrag van 12.000 van deze winst te reserveren voor bijzon dere doeleinden. Aan de algemene reserve werd 6.000 toegevoegd. Mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den werd herbenoemd tot com missaris. De heren J. C. Blaupot ten Cate, B. A. Hesselink en mr. P. Loeff werden benoemd tot le den van de financiële commissie. Veilig Verkeer. Er gaat geen dag voorbij, of de dagbladen maken melding van verkeersongevallen, met veelal ernstige persoonlijke ongelukken, welke voorkomen hadden kunnen worden indien de bestuurders of berijders van de motorvoertuigen of de voetgangers de verkeersre gelen stipt in acht hadden geno men. Door het voortdurend uit breidend snelverkeer moet ge vreesd worden, dat 't aantal on gevallen daarmede gelijke tred zal houden. Het moet voor iedere weggebruiker, en dat-zijn wij prac- tisch allemaal, als een plicht niet alleen voor zichzelf en huisgezin maar ook voor de gemeenschap beschouwd worden dat men zich goed op de hoogte houdt van de verkeersregelen en deze onder alle omstandigheden in toepas sing brengt. Teneinde dit zoveel mogelijk te benaderen worden thans in vrijwel alle Nederlandse gemeenten verenigingen opge richt ten doel hebbend de leden door het houden van cursussen en lezingen al of niet toegelicht door verkeersfilms op de hoogte te houden van de regelen voor t snelverkeer en alzo persoonlijk te beschermen voor ongevallen. Ook in onze gemeente is een dergelijke vereniging in oprich ting Hiervoor zal a.s. dinsdag in hotel „Des Pays-Bas" een verga dering worden gehouden. Een op wekking deze vergadering bij te wonen, moet als overbodig wor den beschouwd. Muziekuitvoering Dinsdagavond zal de „Harmonie Temeuzen" in het Wilhelmina- plantsoen een concert geven met het volgende programma: 1. Marche du Héros. H. Nocholts. 2. „Norma", ouverture de l'Opera. Arr. V. Bellini. 3. Wiener Praterleben, Concertwals. P. Stalmeier. 4. American Patrol. F. W. Meacham, arr. Delhafje. 5. Antigone, ouverture. F. Rousseau. 6. Saint Triphon, mars. A. Neij. (Kleine pauze.) 7. Divama, mars. J. C. de Wit. 8. Hongaarse dansen 5 en 6. Joh. Brahms. 9. Orpheus, ouverture. J. Offenbach. 10. The tin red line, mars. K. J. Alford. Jaarverg. R.K. Vrouwengilde. Onder het presidium van mevr. G. Dikötter-van Esch hield het R.K. Vrouwengilde haar eer ste jaarvergadering. De presiden te verwelkomde de aanwezige leden en gaf daarna het woord aan de secretaresse, mevr. H. de Meijer-van Haelst, die in haar jaarverslag de vele activiteiten der vereniging naar voren bracht. Het jaarverslag vermeldde de grote toename van het aantal leden. Begonnen werd met 40 da mes, terwijl er nu 120 leden zijn. Inmiddels hebben de leden van. Sluiskil een eigen bloeiende afde ling opgericht. Het afgelopen seizoen had voor iedere maand iets bijzonders. Op 26 oktober sprak mevr. Govaert- Halkes uit Breda over „De rol van het Vrouwengilde in deze tijd". Een zeer bijzondere avond was het optreden van de voor drachtskunstenares mej. Miep de Leeuw op 17 november. De min streel, de heer Jan de Nijs uit Den Haag, gaf op 12 december een zeer stijlvolle adventsviering. In het afgelopen jaar werd be gonnen met de sociëteit voor de bejaarden van alle gezindten op donderdagmiddag in het paro chiehuis. Wegens de felle koude in februari kon de inleiding door pater Cleenen S.J. over „De lijk wade van Turijn" niet doorgaan. Het winterprogramma werd op 10 april besloten met een inlei ding door het Tweede Kamerlid mej. Nolten over „De vrouw in de politiek". Het voorlopig bestuur werd thans definitief gekozen en uit gebreid met twee leden n.l. mevr. Van Soest en Zr Van Rovels. De bespreking van het a.s. win terprogramma wer<j besloten met het bestuur mandaat te geven voor de te organiseren avonden. Het is wel zeker dat er verschil lende mooie avonden zullen wor den gegeven. Een excursie naar het pompstation te St Jansteen in september staat al vast, even als een inleiding over de opvoe ding van de rijpere jeugd door de Leuvense professor Kriekemans in de oktobermaand. Van verschillende zijden werd verzocht cursussen te geven in leerbewerking en pitrietvlechten. Waarschijnlijk zullen de leden ook nog in de gelegenheid wor den gesteld een operavoorstelling te Gent of te Antwerpen bij te wonen. Gedurende de pauze werden verversingen aangeboden, terwijl tot slot de balletgroep van de heer Cor Bilderbeek enige oude volksdansen te zien gaf. Ernstig verkeersongeluk. Twee zwaargewonden. In de nabijheid van het buurt schap Magrette, bij het kruispunt van de weg van ZaamslagAxel, heeft zich zaterdagmiddag een zeer ernstig ongeval voorgedaan. De heer M. D. kwam met zijn auto, waarin ook zijn echtgenote was gezeten, uit de richting Zaamslag gereden, toen hij bi] genoemd kruispunt van de pro vinciale weg geen voorrang ver leende aan een Belgische zware bestelwagen, bestuurd door de heer F. v. B. uit Oudegem, bij Dendermonde. Het gevolg hier van was, dat een zware botsing plaats had met ernstige gevol gen. De echtgenote van de Belgi sche bestuurder liep een bekken breuk op en de heer M. D, uit Zaamslag bekwam een schedel- basisfractuur en een gebroken sleutelbeen. Beide slachtoffers werden naar het Juliana-zieken- huis te Terneuzen vervoerd. Naar wij vernemen is de toestand van de heer M. D. zeer ernstig. De materiële schade is zeer aanzienlijk, daar beide auto's na genoeg vernield werden. Vacature raadszetel. Daar het lid van de gemeente raad de heer P. Tollenaar zich in de gemeente Terneuzen gaat ves tigen, zal hij bedanken als lid van de raad der gemeente Axel. De heer Tollenaar vertegenwoordigt reeds enige jaren de Staatkun dig Gereformeerde Partij. Bij de raadsverkiezingen van 1953 zijn de S.G.P. en de A.R.-partij met een gemeenschappelijke lijst uit gekomen, waarbij overeengeko men is, dat bij tussentijdse muta ties, de zetel voor de onderschei dene groepen behouden zal blij ven. Door het bedanken van de heer Tollenaar zullen automa tisch de beide A.R.-candidaten van deze gecombineerde lijst hun benoeming niet aannemen, waar door de heer Iz. de Feijter aan de beurt zou komen, doch daar zijn broer reeds in de raad zitting heeft zal nog verder moeten wor den teruggegaan. Op de lijst vol gen dan weer twee candidaten van de A.R.-partij. Na hun niet aanvaarden van de benoeming zou de heer De Kraker zitting kunnen nemen. Aangezien de heer Tollenaar nog niet officieel heeft bedankt, is er ook nog geen overleg ge pleegd over de te volgen proce dure. Naar verluidt zal ook de heer De Kraker eventueel zijn be noeming niet aannemen. De eerste opvolger op de lijst van de heer Tollenaar is dan de heer M. van Doeselaar (A.R.). Concert „De Verenigde Vrien- Vrienden" uit Sas van Gent. Zaterdagavond werd door het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent" op het Szydlowskiplein het door de V. V. V. ter gelegenheid van de gehouden wielercoursen aangebo den aoncert gegeven. Hoewel het weer niet bepaald aanlokkelijk was, bestond er voor dit concert, waarvan 't program ma in het vorig nummer van dit blad was opgenomen, een zeer goede belangstelling. Nadat het programma in een vlot tempo ten gehore was ge- UN I V ERSITfclT STUDIÊ BEU K.S Denk aan uw eigen kinderen! Steun Mevrouw Fortanier-de Wit in haar strijd voor meer acade mische studiebeurzen. Voor elk kind gelijke onderwijs kansen. Afschaffing van het schoolgeld over de hele linie' De onderwijspolitiek heeft ge faald. In snel tempo meer scholen en meer onderwijskrachten. bracht en elk nummer met een dankbaar applaus was beloond, werd door het gezelschap nog een muzikale wandeling door de stad gemaakt. In de café's, in enkele waarvan gelegenheid tot dansen was, heerste tot laat in de avond een gezellige drukte. Uitslag schieting. Zondagmiddag werd in café Van den Hemel een schieting gehou den, waaraan 40 schuters deel namen. De hoogvogel werd ver schalkt door Aug. Janssens van Driewegen (gem. Biervliet). De eerste zijvogel was voor P. Du- cheine, alhier; 2e zijvogel Corn, van der Steen, Bouchaute; le kal Ant. Boeije, alhier; 2e kal Andr. De Baere, IJzendijke. Vergadering visclub. In de bovenzaal van café Laun- spach had een buitengewone ver gadering van de visclub „Sport en Genoegen" plaats. De voorzit ter, de heer J. van Es, verwel komde de aanwezigen en in het bijzonder de spreker van deze avond de heer J. P. Schreiner uit Den Haag en de heer IJsebaert uit Terneuzen. De heer Schreiner, het woord verkrijgende, begon met enkele interessante staaltjes van vis-van- gen te vertellen, die de bezoekers deed glunderen van plezier over de wijze waarop de spreker zijn ervaringen mededeelde. Spreker behandelde vervolgens de uitleg en behandeling van de werphen gel. Daar de firma IJsebaert uit Terneuzen een hele visstand had ingericht had de heer Schreiner alle gelegenheid de werphengel te demonstreren. Volgens spreker kan men zonder moeite in vijf kwartier met een werphengel een oppervlakte van 4900 m2 afzoe ken. De heer Schreiner behandel de achtereenvolgens het vissen op baars, snoekbaars, paling, kar per enz., en tenslotte het vissen op zee. Na de pauze werd nog een mooie film vertoond, waarna de voorzitter de heer Schreiner har telijk dank bracht voor zijn boei ende en leerzame causerie en de firma IJsebaert voor de ingerich te visstand. Wanneer de heer Schreiner zijn bezoek aan Hoek zal herhalen, zullen zeer zeker alle thans aan wezigen wederom present zijn. Tentoonstelling geopend. Tot slot van de Reinaertsdagen is zondagmiddag de tentoonstel ling van beeldende kunsten on der de titel „ZeelandOost-Vlaan- deren" in de burgerzaal van het stadhuis geopend. De opening werd verricht door de kunstschilder Hugo Metsers uit Hulst, bij afwezigheid van dr. P. Rogghe uit Gent. Drs. Louis Lockeveer uit Hulst hield bovendien een spreekbeurt over de Dietse en Zeeuwse kui tuur en zei o.a., dat de Vlamingen geen volk van dichters zijn, doch een volk van schilders. Zij schil deren met penseel en met de taal. De volgende kunstenaars expo seren: Vlamingen: Schilderijen van Jacques Belpère, Ghiselin Fernan. de, Hubert Malfait, Jules Sutter, Caspar Vuist en Gabriël de Pauw. Zeeuwen: Schilderijen van Clai re Bonebakker, Raimond Kimpe, Hugo Metsers en Jacques Prince. Beeldhouwwerken worden geëx poseerd van Jef Cantre, Karei Aubroeck, Bert Coolens en als eregast Zadkine. De grafische werken zijn ver tegenwoordigd door Jef Cantre, Dirk van Gelder en J. van Scha- gen en Jacques Belpère. Tot slot zijn er werken van de glazenier Guide de Grave. De tentoonstelling duurt tot 24 juni. Teraardebestelling J. J. de Leux. Onder grote belangstelling van P.v.d.A. en N.V.V.-zijde werd za terdagnamiddag de heer J. J. de Leux op de algemene begraaf plaats ter aarde besteld. De heer De Leux was een zeer bekende persoonlijkheid in de so cialistische beweging. Ruim 22 jaar was hij lid van de Sasse ge meenteraad. Eerst voor de SDAP en na de bevrijding voor de PvdA. In 1950 zeide hij het politieke leven vaarwel wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd. De overledene was de stichter van de woningbouwvereniging „Vooruit" te Sas van Gent, waar van hij tot 1950 voorzitter was. Hij was tevens mede-oprichter in 1919 van de SDAP en van de af deling Sas van Gent van de Fa- brieksarbeidersbond. Aan het graf werd gesproken door de heer Oosterhuis, voorzit ter van het NW; de heer A, de Pauw uit Terneuzen als oud-col lega uit de vroegere SDAP in Zeeuws-Vlaanderende heer C. van Bendegem uit Axel, namens de PvdA, en namens het gemeen tebestuur door burgemeester R. A. J. den Boeg van Sas van Gent. „Stadhuisklanken". Er is een mededelingenblad verschenen, getiteld „Stadhuis klanken, en uitgegeven door het gemeentebestuur. De bedoeling van de uitgave is de ingezetenen meer op de hoogte te houden van hetgeen er in de gemeente ge beurt en staat te gebeuren. Het blad zal op ongeregelde tijden verschijnen en wordt gratis on der de inwoners verspreid. Het badhuis is uitgebreid. Het gemeentelijk badhuis is thans aanzienlijk uitgebreid. Men heeft nu de beschikking over 10 douchecellen en een kuipbad. Hierdoor zal het lange wachten op de spitsuren tot het verleden gaan behoren. Om hen, die nog niet van deze inrichting gebruik hebben ge maakt, in de gelegenheid te stel len met het badhuis kennis te maken, zal op 1 en 2 juni de ge legenheid worden gegeven gratis een bad te nemen. Ook de kinde ren zullen deze week in school verband een bad kunnen nemen. Concert „De Volharding." Door het muziekgezelschap „De Volharding" werd zaterdagavond op de muziektent het door haar aangekondigde concert ten ge hore gebracht. Jammer was het, dat ditmaal het weer niet medewerkte om dit avondconcert te beluisteren, want het was bepaald guur. Dit zal dan ook tot oorzaak hebben gehad, dat de belangstelling niet zo groot was als gebruikelijk. Zij, die de weersgesteldheid heb ben getrotseerd, hebben genoten van een mooi programma, dat door de directeur, de heer Meijers, was samengesteld en door het gezelschap keurig werd uitge voerd. Na elk nummer volgden de bij valsbetuigingen van de toehoor ders als een beloning voor het door „De Volharding aangebo den concert. MAANDAG 28 MEI. TERNEUZEN: Hoofdkantoor, Scheldekade 65, 11.30 u.: Gew. jaar'., algem. vergadering van aandeelhouders Z.V.T.M. Luxor-Theater, 8 uur: „Es kader 8 keert terug". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Meisjes in nood". SAS VAN GENT: Olympia- Thealer, 8 uur: „Rebecca". DINSDAG 29 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Gypsy Colt". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Zo begint het leven". De Sowjet-ambassadeur in Oost- Duitsland, Georgi Poesjkin, heeft een protest van de Weste lijke mogendheden tegen de parade van Duitse troepen in Oost-Berlijn op 1 mei van de hand gewezen. In een nota, die volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. vrijdag is verzonden, verklaart Poesjkin, dat het Westelijke pro test ongegrond is. „De Sowjet- russische militaire autoriteiten hebben niets te maken met het sociale of politieke leven van Oost-Berlijn, de hoofdstad van de Duitse democratische republiek". De Westelijke ambassadeurs in West-Duitsland hadden op 16 mei in gelijkluidende nota's ver klaard, dat de aanwezigheid van Duitse militaire eenheden in Ber lijn een bedreiging was van de veiligheid van de stad, onver enigbaar met de speciale status van Berlijn en in strijd met het verlangen naar een verminde ring van de spanning. Algerijnse rebellen hebben, in de nacht van vrijdag op zaterdag, het personeel van een werk plaats van wegenherstellers te Oematsje, ongeveer 20 km ten zuiden van Biskra, in Zuid Oost- Algerië, overvallen. Twaalf Fransen, waaronder 'n vrouw, werden door keelafsnij- ding om het leven gebracht. 20 Mohammedaanse arbeiders zijn gevlucht. Twee kinderen werden door de bende gespaard. De vermoorde vrouw was de echtgenote van de leider der werkplaats, die eveneens om het leven werd gebracht. De twee ge spaarde kinderen waren van dit echtpaar. Na de moordpartij zijn de Alge rijnse terroristen de bergen in ge vlucht. Zij worden door Franse eenheden achtervolgd. Het wordt zeer onwaarschijn. lijk geacht, dat er overlevenden zijn onder de 31 passagiers van het vliegtuig, dat vrijdag in het noordoosten van Guatemala tegen een berg is gevlogen. Uit de lucht is geen enkel teken van leven waar genomen. Een reddingsploeg is onderweg. Op een terrein van 200 hectare zullen van 1012 oktober tijdens de internationale ploegerskatn- pioenschappen te Shillingford, internationale demonstraties met tractoren en grondbewerking- machines worden gehouden. De organisatoren verwachten, dat de deelneming uit Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika, India, Pa kistan. Canada en Amerika, ter wijl zeer veel Engelsen en na tuurlijk ook landbouwers uit de andere Europese landen hier zui len zijn. Men raamt het bezoe kersaantal op 20.000 per dag. Ook zal een internationale tentoon stelling van grondbewerkiags- werktuigen, tractoren, kunstmest strooiers, irrigatie, en .sproei-in- stallaties e.d. worden gehouden. Oogst werk tuigen zullen op de demonstraties en de tentoonstel ling ontbreken. In een aantal mijnen in Borina ge wordt gestaakt als protest tegen het besluit van de Belgi. sche regering om in overeenstem ming met de Europese gemeen schap voor kolen en staal binnen kort een mijn te sluiten. Aan de actie, die niet de goed keuring heeft van de vakbewe ging, nemen 12.000 mijnwerkers deel. De Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger in Marokko, Julius Homes, heeft bevestigd, dat de V. S. een ambassadeur in Rabat zullen benoemen. De be noeming zou echter in beginsel eerst na de ondertekening van de Frans-Marokkaanse diploma tieke overeenkomst en na het huidige overleg tussen het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken en de regeringen van Marokko en Frankrijk ge schieden. NEDERLANDSE ARBEIDERS VAN IN AMSTERDAM WEK KENDE DUITSE FIRMA IN STAKING. Zaterdag zijn de honderd en drie Nederlandse arbeiders, in dienst bij de Duitse firma Krupp, die op het terrein van de haven en handelsinrichtingen aan de Westhavenweg te Amsterdam laadbruggen bouwt, in staking gegaan. Looneisen vormen de in zet van de staking. De ongeveer zestig Duitse ar beiders, die voor de firma Krupp werkzaamheden verrichten in de Amsterdamse haven, zijn nor maal door blijven werken. ZIEKE WORDT MET HELIKOPTER VAN BOORD GEHAALD. Zaterdagavond omstreeks half acht heeft een helikopter van de marine luchtvaartdienst van het marinevliegkamp „De Kooi" een zieke van het Deense schip „Ma rie Skou" opgepikt en naar land gebracht. Om vijf uur zaterdagmiddag had de kapitein van de „Marie Skou" (5906 b.r.t.) per radio me degedeeld, dat hij een ernstige zieke van boord zou willen laten halen. Onder zeer moeilijke omstan digheden (slecht weer en wind kracht 7) heeft sergeant-majoor vlieger D. Zijlstra de zieke opge pikt en overgebracht naar het marinekamp „De Kooi". Het schip bevond zich toen niet ver van het lichtschip „Texel". Het overnemen van de patiënt gaf enige moeilijkheden en moest ge beuren via het achterschip, waar op de zieke op een reddingsvlot was neergelegd. De man werd in het vliegtuig onmiddellijk toever. trouwd aan de zorgen van luite nant-ter-zee arts tweede klasse der kon. marine-reserve J. J. Kolk. Om tien over half acht landde 121 (Nadruk verboden). HOOFDSTUK XXXI. Nog enige details. Het toneel stelt voor: de rozen tuin van „De Schoorstenen". Het is elf uur 's morgens. Johnson, de politie-agent, is aan het graven. Ondanks het zonnige weer heerst er een soort van begrafe nisstemming. De vrienden en fa milieleden staan in neerslachtige houding om het graf, dat John son graaft. George Lomax heeft het uiter lijk van de naaste bloedverwant, die weet, dt hij de grootste erfe nis zal krijgen. Rechercheur Batt le zfet er, ondanks zijn gewone gezicht-zonder-uitdrukking. uit of hij in zijn schik is over het goede verloop van de begrafenis. Als begrafenis-ondernemer zou hij een goed figuur slaan. En lord Caterham trekt het gebrui kelijke ongelukkig plechtige ge zicht, dat Engelsen zetten, als ze bij de één of andere ceremonie tegenwoordig zijn. Mr. Fish valt uit de toon. Hij kijkt niet ernstig genoeg. AGATHA CHRISTIE Johnson werkt vlijtig door. Daar richt hij zich op. De aan wezigen worden opeens weer levende wezens. „Zo is het genoeg, jongeling," zegt mr. Fish. „We kunnen het nu wel verder zelf.'' Mr. Fish is de gemoedelijke huisdokter.dat lijdt geen twij fel. Johnson verdwijnt. Mr. Fish buigt zich over de opgraving. De chirurg staat op het punt van de eerste snede te doen. Hij haalt een linnen zakje uit de aarde te voorschijn. Met een soort van buiging overhandigt hij het aan rechercheur Battle. Re chercheur Battle keert zich om en overhandigt het aan George Lomax. Aan ae eisen der etiquet te is voldaan. Lomax maakt het zakje open, snijdt het taf zak je, dat er zich in bevindt, los, woelt in de lagen vloeipapier en watten, die nu te voorschijn komen. Één seconde lang houdt hij iets in de hand hij kijktdan laat hij 't voor werpje weer vlug in de watten en vloeipapier-huls verdwijnen. Hij kuchthij a-hemt. „Op dit ogenblikbegint hij met de kalmte van iemand, die geroutineerd is in het spre ken in het openbaar. Lord Caterham blaast haastig de terugtocht. Op 't terras loopt hij tegen zijn oudste dochter op. „Bundie.is je auto in orde?" „Ja. Waarom?" „Breng me dan ogenblikkelijk naar de stad. Ik ga op reis, nu, vandaag." „Maar vader „Spaar me je argumenten, Bundie. Lomax heeft me van morgen toen hij kwam gezegd, dat hij me noodzakelijk moest spreken over een zaak van ge wicht.... een zaak, die met de grootste discretie behandeld moet worden. En daarna vertelde hij me, dat de koning van Timbuctoe over een paar dagen in Londen komt. Ik doe 't niet meer, Bundie, hoor je het, ik doe 't niet meer. Voor geen vijftig George Lo- maxen. Als „De Schoorstenen" uit een nationaal oogpunt zo'n kosbtaar bezit zijn, laat de natie het danj. kopen. Anders verkoop ik 't aan de een of andere naam loze vennootschap en dan heb je kans, dat het een hotel wordt." „Waar is Codders op het ogen blik?" Bundie begrijpt, dat er inge grepen moet worden. „Op het ogenblik," antwoordt lord Caterham, terwijl hij op zijn horloge kijkt, „in de rozentuin. Hij heeft het over het Verenigd Koninkrijk. En de eerste twintig minuten is hij daar niet mee klaar." Een ander toneel. Mr. Bill E-versleigh, die niet bij de begrafenisplechtigheid uitge nodigd is, aan de telefoon. „Nee heus, ik meen het Toe, wees nou niet flauwGa dan in elk geval mee souperen. Nee absoluut niet. Ze hebben me de laatste dagen laten werken, als een paard. Jij weet niet, hoe Codders kan zijn, als hij het op zijn heupen heeft.... Kom Dol ly, je weet heel goed, dat ik van je houdat ik nog nooit van mijn leven van een meisje zo ge houden heb als van jouJa, ik kom eerst bij de voorstelling. Hoe is dat leuke wijsje ook weer? „En flink en paraat. Dapper als een soldaat. Griezelige geluiden door de te lefoon. Mr. Bill Eversleigh pro beert het leuke wijsje in kwestie te zingen. Weer een ander toneel. De toespraak van Lomax loopt op zijn einde. op de voorspoed en de welvaart van het Verenigd Ko ninkrijk!" „Amen," zei mr. Hiram Fish een paar minuten later, toen hij in zijn eentje naar het terras wandelde, tegen de rozen aan weeskanten. „Maar ondanks dat, is het de merkwaardigste, best- bestede week van mijn leven ge weest!" EINDE. de helikopter op „De Kooi" en in een gereed staande ambulance werd de zieke vervolgens ver voerd naar het hospitaal „Park zicht te Den Helder. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DUITS MILITAIR OPGEGRAVEN. Bij graafwerk voor het leggen van buizen voor de waterleiding in de Oudlandsestraat te Steen bergen, is het stoffelijk over schot van een Duits militair ge vonden. Reeds eerder heeft men in deze omgeving gesneuvelde militairen opgegraven. In het na jaar van '44 werd hier geduren de een week zeer hevig gevoch ten om de laatste doorbraak naar de Moerdijkbruggen. IN SCHERPENZEEL WACHT MEN OP OOIEVAARS. De pogingen, die in het werk worden gesteld om meer ooie vaars in ons land te krijgen, be ginnen navolging te vinden. Een landbouwer in Scherpenzeel heeft bij zijn boerderij een dertien me ter hoge paal geplaatst met daar bovenop een wagenwiel en tak kenbossen. Ook op initiatief van de V.V.V. in Scherpenzeel is op de ijsbaan een mast met wagen wiel en takkenbossen geplaatst. TROUWRING TERUG NA 27 JAAR. Een inwoonster van Dordrecht verloor 27 jaar geleden, toen zij nog in Oud-Beijerland woonde, haar trouwring in de tuin. Dezer dagen vond de tegenwoordige eigenaar van de tuin bij het spit ten de trouwring. Het opsporen van de eigenaresse was voor hem niet zo moeilijk en toen hij het kleinood aan haar gaf werd zij op wel zeer prettige wijze herinnerd aan een voor haar slechte dag in augustus 1929, toen ze, amper drie maanden ge trouwd, haar ring verloor. KLOSSEN KOPERDRAAD GESTOLEN Agenten van een radiowa gen hielden op de Boompjes te Rotterdam een man aan, die op de bromfiets een zak vervoer de, waarin zich acht klossen ko peren wikkeldraad bevonden. Het was de 22-jarige fabrieksarbeider G. C. J. N., die bekende dat hij het koperdraad, dat 350 waard is, had gestolen uit een apparaten- fabriek in de Jufferstraat. Na een klimpartij en verbreking van twee raampjes had hij zich toe gang verschaft. De 22-jarige wik kelaar T. J. M., die op de fabriek werkt in inlichtingen had gege ven, werd later in de nacht aan gehouden. Zij hadden afgespro ken de opbrengst van de buit sa men te delen. De ontwapeningscommissie van de Ver. Naties zal na 3 juli bij eenkomen, zo is bekend gemaakt. De commissie, die bestaat uit de elf leden van de Veiligheids raad en Canada, zal het rapport behandelen van de sub-commis sie, die pas zeven weken in Lon den heeft vergaderd. Deze com missie bestond uit vertegenwoor digers van de V. S„ de Sowjet- Unie, Engeland, Frankrijk en Canada.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2