Huidige Navo-verdediging is absolute minimum Artsen nemen stelling tegen de bloedproef Brand op woonscheepje Documenten uit de tweede wereldoorlog Oproep van Bourguiba Nieuw Chinees voorstel voor Koreaanse conferentie Russisch voorstel tot goodwill bezoeken door V.S. verworpen r MAANDAG 28 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3775 Strategische luchtmacht haar machtigste w apen lndonesische regerings kringen „teleurgesteld" over verklaring van Casey Opnieuw missie van de R.M.S. op Nieuw-Guinea in verzekerde bewaring De moord op pater Beeker van Oost-Indonesië salons j>obèrt" Drie jonge kinderen omgekomen McCarthy steunt president Eisenhower Ongeregeldheden bij staking in India Keus antwoordt niet HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN u- n ;t n l'l e1 ai ï- r- I- s -t a I ï- e t- t- n frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per Kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verdragsorganisatie heeft zich in de afge- ontwikkeld en het militaire potentieel fe aanmerkelijk groter 'km m N'AVO momenteel nog niet de Niettegenstaande claL het gehe,e NAVO-gebied minimum sterkte om ogenblik een oorlog zou uitbreken, te verzekeren mdien op CoftlaruU van Rennselaer Schuyler, chef Drt verklaarde gen een te Utrecht gehouden by- S5,Zt «.n f« rtr""™' vereniging v»„ Ned.rl.na» reserve- officieren. Generaal Schuyler zei, dat wij, alle voorzorgsmaatregelen ten soöt voorbereid moeten zijn op Hp rnop-eliikheid dat enig grond gebied zal moeten worden prijs gegeven wanneer onverhoopt op dit ogenblik een oorlog zou uit- hrpkcn Volgens hem is het onjuist om tot het laatst toe stand te hou den aan de grenzen, indien dit het gevaar van insluiting en ver nietiging van grote eenheden met zich zou brengen. Daarom, aldus generaal Schuy- Indonesische regeringskringen hebben gezegd, dat zij ..te leurgesteld" waren, dat Au- stralië niet de aanspraken van Westelijk Nieuw-Guinea erkent. Zij zeiden dit in een commentaar op de verklaring van de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, waarbij deze het standpunt van Australië her haalde. Een regeringsfunctionaris zei. „Een bevriend Indonesië is waar schijnlijk een betere bondgenoot tegen agressie, dan een bevriend Nederland, dat meer dan tiendui zend mijl weg ligt. Naar de voorlichtingsdienst van de R.M.S. in Rotterdam mede deelt, is op 16 mei jl. een mili taire missie van de R.M.S. onder leiding van luitenant-kolonel Kasisina, die op 11 mei uit Ceram op Nieuw-Guinea was aangeko men, door het gouvernement van Nieuw-Guinea in het politiekamp te Base in verzekerde bewaring gesteld. De missie bestaat, vol gens het communiqué uit vijf le den. Een op 17 maart uit Ceram in Nieuw-Guinea aangekomen missie van de R.M.S. werd reeds eerder geïnterneerd. Naar de voorlichtingsdienst van de R.M.S. mededeelt, is in Hol- landia juridische bijstand inge roepen om te trachten te voor komen, dat ook de tweede missie in het interneringskamp op Bo ven Digoel zal worden onderge bracht. Het legereommando van Oost- Indonesië heeft de Nederlandse persberichten over de moord op pater Beeker zaterdag bevestigd. Volgens een officieel communi qué werd hij 19 april vermoord aangetroffen op een eiland ten oosten van Flores. Deze zaak is in onderzoek, aldus het commu niqué. Ier zal Nederland, evenals ande re NAVO-landen, wanneer de frontlijn door het land zou lopen, gedeelten van zijn grondgebied prijs moeten geven, indien dit uit strategische overwegingen nood zakelijk wordt geacht. Hij vertrouwde echter op de zgn. „forward strategy", wan neer tegen 1960 de Duitse parate strijdkrachten aan de NAVO-de- fensie kan worden toegevoegd. Dan, aldus generaal Schuyler, zijn wij in staat een agressor op een afstand te houden, waardoor wij onszelf de tijd verschaffen onze reservetroepen te mobilise ren en de rug van de vijand te breken met de strategische lucht macht van de NAVO. Ondanks de verwachte Duitse bijdrage, noemde generaal Schuy ler de parate verdediging in het grote laagvlakte gebied van Mid- aen-Europa nog onbehaaglijk dun. De NAVO-staf is tot de con clusie gekomen, nadat uitgebrei de rapporten hierover zijn uitge bracht, dat deze zwakte genezen kan worden door toevoeging van nog een parate divisie uit Neder land, zelfs indien dit ten koste zou 'gaan van een vermindering of de vorming van mobilisabele strijdkrachten. De gehele verdedigingspositie in het Nederland-Noordduitse ge bied zou aanzienlijk versterkt worden indien Nederland een corps van twee geoefende en pa rate divisies zou leveren. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse regering in de ko mende jaren de mogelijkheid kan vinden een dergelijke landmacht te verzekeren. De Nederlandse parate divisie zal in geval van oorlog onmiddel lijk zich oostwaarts moeten be wegen, omdat zij deel uitmaakt van de parate strijdkrachten on der generaal Gale, die de vijand reeds vroeg in zijn opmars weer stand zal moeten bieden. Generaal Schuyler zei, dat meer dan ooit de troepen die in de strijd betrokken worden, gron dig geoefend moeten zijn. Ook de Nederlandse divisie moet ge oefend moeten zijn om haar een heden verspreid, goed gecamou fleerd en beschermd te houden, terwijl de eenheden zich snel moeten kunnen verplaatsen. Volgens generaal Schuyler ko men in een atoomtijdperk massa le formaties neer op zelfmoord. De soldaat zal grondig moeten worden geleerd hoe hij een maxi male bescherming tegen een atoomprojectiel kan vinden en hoe hij vindingrijkheid en initia tief in onverwachte situaties kan ontplooien. De vijand zal, indien liy voorne mens is een oorlog tegen ons te voeren, al het mogelijke doen om ons hij verrassing aan te val len, wanneer de troepen in hun barakken vertoeven en de vlieg tuigen op de grond staan. In dit verband pleitte generaal Schuyler ook voor een grote pa raatheid bij de luchtmacht. Hij betreurde het, dat er op het ogen blik nog geen afdoende radarstel sel langs het ijzeren gordijn be staat. Ten koste van alles moet voorkomen worden, aldus gene raal Schuyler, dat de vliegtuigen op de grond door le vijand wor den vernield. Generaal Schuyler achtte het gebruik van taktische atoomwa pens noodzakelijk. Deze wapens zullen het ons mogelijk maken dagene aan te vullen wat wij aan conventionele kracht missen. De Russen, aldus spreker, zul len ongetwijfeld ook atoomwa pens hebben, maar in een atoom oorlog heeft de verdediger dit voordeel, dat hij zijn troepen kan ingraven, waardoor aanzienlijke bescherming tegen atoomprojec tielen wordt verkregen. De agressor moet evenwel zijn troepen concentreren teneinde door onze defensie te breken. Deze concentratie biedt voor de verdediger een doel voor zijn atoomprojectielen. De NAVO moge dan op de grond nog niet sterk genoeg zijn om liet gehele grondgebied voor vijandelijke bezetting te vrijwa ren, zij is één wapen echter zó sterk om de nederlaag van de agressor te verzekeren, nl. met haar strategische luchtmacht. Deze is in staat vernietigende slagen toe te brengen aan Rus sische militaire installaties over al In het Russische gebied, aldus generaal Schuyler. Hij noemde tenslotte het fun damentele doel van de NAVO, te voorkomen dat een oorlog uit breekt. In dit streven is de NAVO de laatste vijf jaar voor honderd procent geslaagd. Een „forward strategy" die het NAVO-gebied veilig stelt tegen bezetting, acht hij mogelijk zo dra de NAVO verzekerd is van de Duitse troepen. De komst van de geleide pro jectielen en atoomwapens bete kent volgens hem niet, dat de grondtroepen kunnen worden af geschaft. Er is geen wapen ook niet in de toekomst dat op afdoende wijze de taak kan over nemen van de man op de grond, die een stuk grondgebied bezet houdt, dat als hij er niet zou zijn in handen van de vijand zou val- len. i Hij noemde tenslotte de sterkte van de NAVO-strijdkrachten in cluis de Duitse bijdrage het ab solute minimum waarmee ge hoopt wordt een verdediging van het NAVO-grondgebied op te richten zelfs in een atoomoorlog. De NAVO, zo besloot generaal Schifyler, ziet zich slechts voor één gevaar gesteld, nl. het ver slappen van de geest van weder zijds begTip, teamwork, vertrou wen en geloof in elkaarDeze geest, aldus spreker, is tot nu toe de hoeksteen van ons succes ge weest. In het orgaan van de Kon. Ned. Mij tot bevordering van de ge neeskunst, „Medisch Contact", geeft het hoofdbestuur te kennen dat er van de zijde der artsen zeer ernstige bezwaren bestaan tegen medewerking aan verplich te bloedproeven op weggebrui kers die er van verdacht worden onder invloed van alcoholgebruik te rijden of gereden te hebben. Het hoofdbestuur heeft naar aanleiding van 't voornemen van de wetgever om de strafmaat op het gebruik van alcohol door weggebruikers te verzwaren, zich beraden over de vraag of de art sen kunnen en willen medewer ken aan het vaststellen van het alcoholpercentage. Hierbij heeft het hoofbestuur o.m. advies gevraagd van zijn ju ridisch adviseur. Als resultaat van de besprekin gen en studies worden de volgen de algemene bezwaren aange voerd: f kappe? «at het apert» ca etui markt L6 brouwerijstraat 9 terneuzen 1.) Gaat het wel aan om in 'n samenleving als de onze, de be wijslast zozeer op de verdachte te leggen? 2.) Is het wel aanvaardbaar, dat de justitie de mensen dwingt een ingreep op hun lichaam toe te laten, waarbij de integriteit van het lichaam wordt aangetast, terwijl zelfs voor een gewoon lichamelijk onderzoek van een verdachte speciale toestemming nodig is? Speciaal voor de artsen heeft het hoofdbestuur twee bezwaren geformuleerd van medische aard en van medisch-ethische aard. Met betrekking tot het zuiver medische gedeelte van de bloed proef merkt het hoofdbestuur op, dat de voor deze bloedproef beno digde ingreep niet altijd zo heel onbelangrijk is. In sommige ge- ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". De Tunesische premier, Habib Bwurguiba, heeft vrijdagavond in een radiorede een beroep op zijn landgenoten en in het bijzonder op de leden van zijn eigen natio nalistische nieuwe-grondwetspar- tij gedaan om de orde te hand haven en een einde te maken aan incidenten die het gezag van de nieuwe onafhankelijke staat Tu nesië schaden. Terwijl hij sprak werden twee leden van de militie onder bewa king naar Tunis overgebracht wegens verwonding van een Franse kolonel. Vijf Tunesiërs zullen vandaag worden berecht op beschuldiging van moord op twee Franse soldaten. Bourguiba verwees naar beide incidenten en naar een order van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan alle caids (district» elke groep van leden van waak zaamheidscommissies moet wor den vergezeld door een politie man of soldaat. De premier zei, dat, de openbare orde in Tunesië wordt bedreigd door Tunesische en Franse terro risten, die met geweld zullen wor den bestreden, evenals Tunesiërs, die zich in de Bergen ophouden en weigeren hun wapens neer te leggen. Verder wordt de openbare orde bedreigd door personen, die me nen dat zij haar verdedigen en door overdreven ijver zich men gen in zaken die hun niet aan gaan. Deze initiatieven hadden vaak rampzalige gevolgen. In Marokko heeft de minister van Binnenlandse Zaken meege deeld, dat de provinciale gouver- functionarissen). Hierin wort, ^heurs opdracht hebben gekregen verklaard, dat de caids persoon lijk verantwoordelijk zijn voor de daden van de militie en de leden van waakzaamheidscoifimissies van de nieuwe-grondwetspartij in hun districten. Militieleden,"^ogen niet zonder waarschuwing schie ten, wapens moeten na iedere missie bij een verantwoordelijke persoon worden ingeleverd en de inlevering van alle wapens waarvoor geen vergunning is ge geven te gelasten. Alle andere wapens moeten binnen twee we ken worden geregistreed. „Dit is m hoofdzaak een voorlopige maatregel bedoeld om een einde te maken aan een toestand die ernstig is geworden", aldus de minister. Het State Department heeft nu Duitse documenten uit de perio de van 18 maart tot 22 juni 1940 gepubliceerd als negende deel in de serie publicaties betreffende de Duitse buitenlandse politiek in de periode van 1918 tot 1945. Volgens deze documenten werk ten Nazi-propagandisten samen met een bekend republikeins Amerikaans Congreslid in een poging om de republiekeinse na tionale conventie van 1940 een isolationistisch programma te doen aannemen. De documenten noemen geen naam maar in een voetnoot wordt verwezen naar een in 1940 ver schenen advertentie waaronder de handtekening van Hamilton Fish, een toenmalige republikein se algevaardigde van New York, voorkwam en waarin gewaar schuwd werd buiten de oorlog te blijven. Fish verklaarde in commen taar hierop, dat hiervoor geen cent Duits geld was gebruikt. De meeste thans gepubliceerde documenten zijn telegrammen naar Berlijn van Hans Thomsen, Duitse ambassaderaad te Was hington in 1940. Deze seinde op 12 juni van dat jaar naar Berlijn, dat de isolationisten het klaarblijke lijk gingen afleggen. In een telegram van de Duitse ambassadeur te Madrid, Storher, aan Von Ribbentrop wordt gezegd dat Franco, toen hem op 10 mei 1940 doormiddel van zijn minister van Buitenlandse Zaken medede ling was gedaan van de Duitse in val in Nederland en België, zei: „De Duitsers zien het goed. Zij vinden altijd de juiste plaats op het juiste moment". Op 27 mei 1940 deed de Duitse ambassadeur bij het Vaticaan, Bergen, Von Ribbentrop weten, dat hij „vertrouwelijk vernam, dat het voor Frankrijk het beste zou zijn een aparte vrede te slui ten en dat Engeland alleen zou moeten blijven vechten". Aan de vooravond van de Duit se invasie in Noorwegen. 7 april 1940. gaf Von Ribbentrop aan de Duitse gezant te Oslo opdracht om een Duitse bezetting aan te bieden als 'het enige middel om 1e verhinderen dat Scandinavië door Frankrijk en Groot-Brittannië in een oorlogsgebied zou worden herschapen en om Noorwegen neutraal te houden. Wat Denemarken betreft: op 9 april telegrafeerde de Duitse gezant te Kopenhagen, Rathe- Fink, aan Von Ribbentrop: „Ik heb mijn eerste demarche onder nomen. Na een kabinetsraad on der leiding van de koning hebben de Denen al onze eisen ingewil ligd. Onder protest tegen ons op treden proberen zij kalm en cor rect in het onvermijdelijke te be rusten". De stukken van de Wilhelm- strasse maken ook melding van aarzeling aan de kant van Musso lini om zijn troepen naast de Duit se legers te stellen. De Duitse ambassadeur te Ro me, Mackensen, telegrafeerde op 18 mei aan Von Ribbentrop, dat Churchill in een boodschap aan de Duce had verklaard, dat Enge land, al werd het overal op het vasteland verslagen, het tenslotte met de hulp van Amerika zou winnen. De Duitse ambassadeur te Was. hington verzond ook een tele gram waarin het Duitse ministe rie van Buitenlandse Zaken werd verzocht 20.000 dollar toe te staan als hulp voor het verschijnen van vijl boeken met isolationistische strekking, van de hand van be kende Amerikaanse schrijvers. Dit verzoek werd ingewilligd. De documenten bevatten voorts een overzicht van de ontmoeting tussen Hitler en Mussolini, die 18 maart 1940 aan de Brenner-pas werd gehouden. Zij bevatten ver der aanwijzingen voor scherp ge voerde onderhandelingen tussen Duitse en Sowjet economen, vóór de Duitsers de Sowjet-Unie medio 1941 aanvielen. Tenslotte is de inhoud gepubli ceerd van de belangrijkste brie ven, die Hitler en Mussolini el kander in de periode van 18 maart22 juni 1940 hebben ge schreven. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken tijdens de oorlog, Christan Gunther, zou volgens de Duitse documenten in een onder houd met een functionaris van de Duitse ambassade in Stockholm hebben verklaard, dat Zweden een strikte neutraliteit zou handha. ven, doch, dat 'het „in overeen stemming met zijn historische traditie", aan Duitse zijde stond. De Spaanse ambassadeur in Londen, de hertog van Alva, ver klaarde in 1940 in een verslag aan zijn regering, dat het moreel van de Britse marine slecht was, doch dat van de R.A.F. uitste kend. De hertog geloofde dat „het Britse volk als geheel naar het het einde van de oorlog" verlang de. Drie jonge kinderen, een baby van omstreeks vier maanden en twee kleuters van ongeveer an derhalf en drie jaar, zijn zater dagmorgen om het leven geko men bij een brand, die heeft ge woed op een woonscheepje dat stond op een terrein langs de Grote Wittenburgerstraat te Am sterdam. In een oogwenk stond het scheep je in lichterlaaie. Het brandde volledig uit. Met twee stralen bluste de brandweer hetgeen er nog van overgebleven was. De omgekomen slachtoffertjes zijn de bijna viermaanden oude Geertruide, de ruim anderhalf jaar oude Johanna en de vier jarige Hendrika Beckers. De stof felijke overschotten zijn naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. De oorzaak van de brand, die drie jonge kinderen het leven heeft gekost, is niet meer na te gaan, omdat de gehele boven bouw van het scheepje is uitge brand. Mogelijk is een gloeiende kool of een vonk uit de kachel op de grond gevallen. De 22-jarige mevr. Beckers had om kwart over zeven de kachel, die in het middenschip stond, aangemaakt en er een ketel wa ter opgezet voor de was. Zij be merkte echter, dat er geen was- poeder meer in huis was. Zij ver liet het scheepje om dit te gaan halen. In die tussentijd voltrok zich binnen een kwartier het tragische ongeval. De baby lag in de kinderwa gen te slapen en de beide oudste kinderen in het achterschip. De 30-jarige vader, sloper van be roep, wa9 naar zijn werk. Het echtpaar is tijdelijk bij een familielid in de buurt onderge bracht. Van de inboedel is prak tisch niets gered kunnen worden. Het echtpaar was niet tegen brand verzekerd. Brandweer en politie waren zeer snel ter plaatse, omdat de werf, waarop het scheepje staat, onmiddellijk achter de aan elkaar grenzende posten van brandweer en politie ligt. vallen moet b.v. enkele malen ge prikt worden alvorens het lukt bloed af te nemen, en voorts heb ben de laatste jaren geleerd, dat het niet zo zeker is dat er geen medische contra-indicaties be staan tegen een vene-punctie. Voor de arts moet er een duide lijke medische indicatie bestaan voor elke ingreep klein of groot die hij verricht. Voorts zijn bij het bloedafne- men en het laboratoriumonder zoek kleine afwijkingen altijd mo gelijk, en waar het laboratorium onderzoek moet dienen als enig bewijsmateriaal dat kan leiden tot belangrijke strafverzwaring en andere ernstige gevolgen, bij de medisch-ethische beschouwing van deze kwestie, rijst bij het hoofdbestuur de vraag: mag de behandelend arts zich laten in schakelen in het opsporingsappa raat van de overheid? Het gaat er hier niet om of de arts dit prettig vindt, maar om de vraag of de arts hier niet te waken heeft ovër de belangen van het individu dat in hem de arts ziet die niets zal doen wat hem schaden kan. Bij het bepalen van zijn stand punt heeft het hoofdbestuur zich laten leiden door de richtlijnen: 1.) Geen ingreep mag op een mens worden gedaan, en geen maatregelen mogen worden ge nomen waarvoor geen duidelijke medische redenen aanwezig zijn of die niet bedoeld zijn tot heil van de patiënt. 2.) Een ingreep mag alleen worden verricht indien de pa tiënt de arts daartoe vrijwillig toestemming geeft. 3.) Een medische handeling fnag alleen worden verricht in dien de arts de consequenties daarvan meent te kunnen over zien en te kunnen aanvaarden. Joseph McCarthy, de republi keinse senator die de regering Eisenhower vaak heeft gecriti- seerd, heeft op een repu blikeinse bijeenkomst verklaard, dat het „absoluut" noodzakelijk is de president en vice-president Nixon te steunen bij de komende verkiezingen. De Ver. Staten en de andere landen die aan de zijde der Ver. Naties in Korea hebben gevoch ten, hebben een nieuw voorstel van communistisch China voor een conferentie over Korea be studeerd en beantwoord, zo heeft eerp woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington be kendgemaakt. De woordvoerder, Lincoln Whi te, wilde niets bekendmaken over de inhoud van het geallieerde antwoord. Het antwoord op het Chinese voorstel dat ongeveer een maand geleden werd gedaan zal niet bekendgemaakt worden voor het in Peking is overhan digd. Uit goede bron meent men ech ter te weten, dat het voorstel van Peking voor een conferentie over de hereniging van Korea wordt verworpen. Van bevoegde zijde is verklaard dat het Chinese voorstel is ver worpen omdat de betrokken lan den van oordeel zijn, dat de om standigheden. die het onmogelijk maakten een Koreaanse regeling tot stand te brengen op de Ge- neefse conferentie in 1954, nog steeds bestaan. Hiertoe behoren de weigering van communistisch- China om in te stemmen met vrije verkiezingen voor geheel Korea onder toezicht van de Ver. Naties en het vasthouden van ge allieerde krijgsgevangenen door communistisch-China. Bij ongeregeldheden naar aan leiding van een staking zijn te Kharagpoer, 150 km ten zuiden van Calcutta, 63 personen ge wond. Van vijf van hen is de toe stand ernstig. Stakers vielen een trein met werkwilligen aan, molesteerden de machinist en de stoker en lie ten vervolgens de trein zonder be stuurder vertrekken. De trein reed op een stootblok en liep ge deeltelijk uit de rails, waarbij 58 werkwilligen werden gewond. Later liepen bij een gevecht tussen stakers en werkwilligen nog vijf personen verwondingen op. De Sowjet-Unie heeft Amerika een uitwisseling van goodwill- bezoeken door oorlogsschepen voorgesteld, maar Amerika heeft dit voorstel verworpen, omdat het op het ogenblik onpraktisch wordt geacht. Dit wordt uit ge woonlijk betrouwbare bron te Washington vernomen. Een Rus sische zegsman heeft Reuter mee- DE UITRUSTING VAN HET SOWJET-LEGER. Generaal James Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek van het Amerikaanse landleger, heeft verklaard, dat het Sowjet-leger van de lichte automatische wa pens tot atoomprojectielen toe, geheel nieuw is uitgerust. Generaal Gavin sprak verder over een Amerikaanse tank, die eventueel atoomprojectielen kan afschieten. Bij de eerste proeven waren be vredigende resultaten bereikt. Ook werden modellen getoond van andere nieuwe Amerikaanse vindingen, zoals een éénpersoons „vliegende motorfiets," zeer snel le vliegtuigen die als een helikop ter kunnen opstijgen, en een nieuw type helm voor luchtlan dingstroepen, met ingebouwde radio-ontvanger en -zender. gedeeld dat over dit onderwerp besprekingen zijn gevoerd door marine-functionarissen van de Russische ambassade in Washing ton en de Amerikaanse militaire autoriteiten. Het Russische voor stel wordt gezien in verband met de nog steeds officieuze uitnodi gingen aan Amerika en Engeland om volgende maand de lucht- vaartschouw in Moskou bij te wonen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Defen sie heeft verklaard dat Amerika vermoedelijk akkoord zal gaan met een uitwisseling van mili taire leiders met de Sowjet-Unie, mits „passende" voorwaarden worden verbonden aan de Russi sche uitnodiging. Minister van Buitenlandse Za ken Dulles heeft meegedeeld, dat hij vernomen heeft dat Moskou een groot aantal landen heeft uitgenodigd voor de luchtvaart- schouw. Veel betekenis hechtte hij daarom niet aan de uitnodi ging aan Amerika. De Ameri kaanse regering is tot nu tpe niet ingegaan op de aanwijzingen, dat Boelganin en Chroesjtsjef graag Amerika zouden bezoeken. Maar als de eerste proeven slagen zal het zich er misschien na de pre- sidensverkiezingen van novem ber op beraden. Bondspresident Heuss heeft be sloten niet te antwoorden op de brief die hij van de Oostduitse president Pieck ontvangen heeft. In de brief had Pieck geëist, dat alle politieke gevangenen in de bondsrepubliek vrijgelaten zouden worden. Volgens president Heuss bevat te de brief louter propagandisti sche toeweringen en onjuiste ver wijten aan het adres van de bondsrepubliek. Een uitloper van een hoge- drukgebied ten noorden van de Azoren strekte zich zondag over ons land uit. Als gevolg hiervan loste de bewolking op en stegen de temperaturen, vooral in de zuidelijke provincies tot hogere waarden. In Woensdrecht werd een maximum van 20 graden ge meten. Over de Noordzee trok een zwakke frontale storing naar het zuiden. Deze wordt gevolgd door een koufront, dat over IJsland in de richting van Scandinavië trekt. Boven Spanje bevindt zich een vrij actieve depressie, die zich in de richting van de Britse eilan den uitbreidt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer met hogere temperaturen. Zwakke tot matige, in het zuiden van 't land nu en dan vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. DINSDAG 29 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.39 5.14 5.54 6.04 n.m. 4.59 5.34 6.14 6.24 ZON MAAN op onder op onder Mei. 28 4.32 20.48 23.36 7.47 29 4.31 20.49 8.50 30 4.30 20.50 0.01 9.56 31 4.29 20.51 0.23 11.02 r- i li- 5. e 37 I- r-r d nr t e- 11 i- n *- s- tl I- I k I L- n 3 e e e L- I- 1 1 t- j i- i L 1

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1