Wat betekent die ontwapening Nieuwe aanklachten tegen Mr. F. M. A. Schokking De toestand op Cyprus De economische toestand in de Verenigde Staten De mening; van regeringsfunctionarissen in Djakarta WEKELIJKSE WER ESSO EXTRA DE KWESTIE NIEUW-GliINEA ZATERDAG 26 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3774 SOEKARNO PRAATTE VERGEEFS. Bezoek van Soekarno aan New York ten einde tar.k Huiszoeking in paleis van verbannen Makarios Korps Rode Kruis parachutisten paraat De Grieks-Turkse gevechten op Cyprus Veiligheidsraad vergadert dinsdag HET WEER WEERBERICHT Ook Albanese commnnisten „dwaalden' HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Mei. rrenkerlng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; pei maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het bezoek van de Franse staatslieden aan Moskou is o eindigd. Resultaten van enige concrete betekenis heeft het met opgeleverd. Dat was te verwach ten. ook nadat Rusland door een demobilisatie van 1,2 miljoen man en een niet onbelangrijk deel van zijn vloot de mogehjk- hrid meende te hebben geopend om de Fransen ertoe te biengen aan deze ontwapening mede te werken ook voordat het vraag stuk der Duitse aaneensluiting 1q ppre^eld. Zo min als het vorig gebaar° van gelijke aard, heeft de Russische „ontwapening de Westelijke wereld kunnen over tuigen van Rusland's volkomen goede trouw. Zowel te Londen en Parijs als te Washington wordt in dit op zicht de schijn niet voor het wezen genomen. Er is te Mos kou openhartig gepraat over de ontwapening, maar overeen stemming kon, gezien de uiteen lopende gezichtspunten, niet worden bereikt. Men heeft dit in het gemeenschappelijk com muniqué vrij duidelijk gezegd, terwijl bijna tezelfder tijd Boel- ganin verzoenende woorden sprak over de taak van Frank rijk in Algiers, al koos hij niet gelijk ook voor hem onmoge lijk was de Franse zijde. Op de laatste dag is er over com merciële en culturele betrekkin gen tussen beide landen gespro ken, maar men is uiteengegaan zonder dat werkelijke overeen stemming op enig belangrijk punt werd bereikt. Sprekend is wel, dat Mollet, die voornamelijk als woordvoerder wordt genoemd, het Westen tegen de Russische kritiek heeft verdedigd. Hij heeft geen schijn of schaduw laten bestaan, dat Frankrijk er niet aan denkt zijn Westelijke bondgenoten ontrouw te worden. Hij heeft getracht de Russen van het defensief karak ter der N.A.V.O. te overtuigen en wellicht is hij erin geslaagd om in dit opzicht meer dan tot dusver enig Westelijk politicus gelukt is dé Russen daarvan te doordringen. Hij heeft zelfs de gezanten der NAVO-mogend- heden daartoe ontvangen. Zweden heeft in dat opzicht ongetwijfeld recht van spreken, want het versterkt opnieuw zijn defensie en het parlement schijnt, in tegenstelling met an dere landen, bereid nieuwe las ten te aanvaarden. Het is merk' waardig dat de Russen thans in gaan op de Zweedse protesten inzake de enkele jaren geleden zo geheimzinnig verdwenen Zweedse diplomaat Wallenberg, en dat het niet onmogelijk schijnt, dat aan diens gevange nistijd een einde komt. NIEUW TIJDELIJK ONTWAPEND, MAAR Dulles heeft in Washington niet nagelaten om ook dit nieuwe gebaar van Rusland's ontwape ning toe te schrijven aan econo mische motieven; men vergete niet, dat nu ruim 1 miljoen sol daten vrij komen, die wellicht naar Siberië worden gestuurd om daar de landbouw verder te ontwikkelen. Generaal C-rünther heeft er nadruk op gelegd, dat eigenlijk Rusland zich ontdoet van een aantal divisies, die het op het ogenblik niet nodig heeft, maar die het wel zodanig heeft ge oefend, dat zij elk ogenblik op nieuw gereed staan. Dit wekt zowel in Denemarken en Noor wegen, die tot de N.A.V.O. be horen, ongerustheid als in Zwe den, waar het bezoek van een Russische vloot opnieuw tot allerlei controversen aanleiding geeft. SINGAPORE CYPRUS? Voor Engeland en Frankrijk staan de zaken er inmiddels niet goed voor. De onderhandelin gen te Londen gevoerd met de ver links staande premier van Singapore, Marshall geheten, hebben niet tot resultaat geleid. Toch moet men erkennen, dat Marshall inderdaad gereed was vele en velerlei Engelse deside rata te aanvaarden. Overeen stemming is derhalve afgestuit op de Engelse eis, dat. gezien de grote militaire en maritieme be tekenis van Singapore, interven tie in de binnenlandse aange legenheden van Singapore wordt toegestaan, wanneer naar het oordeel van de plaatselijke auto riteiten daartoe reden is. Marshall heeft gewaarschuwd voor een nieuw Cyprus, omdat de leider van de Chinese meer derheid nu wellicht meer macht zal krijgen. In Cyprus is afkon diging geschied, dat het doden van Sir John Harding, de Britse gouverneur, de plicht is van iedere Griekse patriot, een eigen aardig besluit voor een organi satie, waarmede de herderlijke leider Makarios nauw is verbon den. In Athene is men zo ver gegaan dat men de Engelse ambassadeur heeft verzocht niet op de receptie, die ter ere van Adenauer's bezoek zal worden gegeven, te verschijnen en En geland het trotse Albion van vroeger, heeft dat aanvaard Egypte heeft zich van Washing ton weer wat verder verwijderd door rood-China te erkennen (hetgeen Engeland enNe derland al in 1949 deden 1 en over en weer bezoeken te willen brengen. Aan de andere kant is het merkwaardig, dat Engeland met Rusland overleg heeft ge pleegd over het lot van de ver kiezingen, die in beide delen van Vietnam spoedig moeten wor den gehouden. DE STRIJD IN AFRIKA. Frankrijk pakt de zaken in Algiers onder Lacoste s inder daad krachtdadige leiding ver der aan. Steeds groter aantal troepen wordt ingezet en steeds meer verliezen lijden de opstan delingen. Lacoste heeft hoop, dat in het najaar de orde en rust in hoofdzaak zullen zijn hersteld. Het binnendringen van Constantine, waarvan met zo grote ophef gewag werd ge maakt, is spoedig door Frank rijk bedwongen. Erger is ech ter dat zowel de verhouding met Tunis als met Marokko, die in het algemeen geregeld scheen, weer in minder goede toestand verkeert, gezien het feit, dat deze beide landen het lot van Algiers voor de Veiligheidsraad willen brengen. Binnen niet al te lange tijd zal ook de status van Tanger moeten worden geregeld, waar bij alle ondertekenaren, voorna melijk Westelijke, zijn betrok ken. Enerzijds heeft Frankrijk wel aanleiding om zich voldaan te tonen over de wending, die de onderhandelingen met Duits land inzake de Saar hebben ge nomen en ook over de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, die de ongetwijfelde kracht van de partij van Hoffman aan het licht hebben gesteld ander zijds is er het einde van het scan daleuze" proces der militaire documenten inzake Indo-China, dat met de veroordeling van de twee onder Mons dienende secre tarissen is geëindigd. President Soekarno is in Was hington met meer eer ontvan gen dan hij verwachtten kon Tegen de middag vertrokken president Soekarno en zijn gezel schap naar Philadelphia. Hij heeft uiteraard in de gebrui kelijke congresrede Nederland aangevallen, al' moet erkend worden, dat hij daarbij gema tigder was dan de Russen zich in India tegenover Engeland toonden. Hij heeft ten opzichte van Nieuw-Guinea zodanige eisen gesteld, dat het voor Amerika onmogelijk is om daar op in te gaan. Dit is in een vrij duidelijke verklaring te verstaan gegeven. Soekarno profiteert van het nieuwe economische offensief dat Washington en Foster Dul les tegen de communisten in de Aziatische staten willen openen. Maar het Congres heeft niet minder dan 1 miljard, dus onge veer 25 geschrapt van Eisen hower's omvangrijk hulp-ont werp voor Azië, al staat het lot daarvan nog niet geheel vast. Wanneer de Amerikanen inder daad Indonesië krachtig econo misch en financiëel steunen, zal deze laatste toch meer toe gevendheid jegens het Westen moeten tonen. Hammerskjöld toont zich vol daan over de resultaten, in het Midden-Oosten bereikt, vooral nu vrijwel vast schijnt te staan, dat de Russen geen hulp zullen geven aan die landen, die de vrede in dit deel van de wereld verstoren. VAN DER MANDERE. PRINS BERNHARD IN ITALIë Z. K. H. Prins Bernhard is voor een tweedaags particulier bezoek aan Italië in Riccione aan de Adriatische kust aange komen. De Prins zal tijdens zijn bezoek enkele fabrieken bezich tigen Op de terugreis van Italië -al de Prins in Genève een ver gadering van de „Foundation "^uropeënne de la Culture" bij- vonen. Hij zal dinsdag in ons and terugkeren. President Soekarno heeft zijn driedaags bezoek aan New York vrijdag beëindigd met een tocht door Wallstreet, waar hij een blik „achter de schermen" van het financiële centrum kon werpen Hij was daar de gast op de New Yorkse effectenbeurs. De make laars hielden midden in de och- tenddrukte op met zaken doen om te applaudiseren voor de pre. sident. (Nadruk verboden.) snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U béter uit Mr G. Terlaan te Utrecht heeft bij de officier van justitie te Den Haag een tweetal verzoe ken om strafvervolging inge diend tegen Mr. F. M. A. Schok king. Het betreft hier klachten van de in Brazilië wonende moe der van mevrouw E. Pino-Adler, schoonmoeder van Jakob Pino, en van de heer D. Slui te Rotter dam, die in 1942 het gezin Pino in Hazerswoude bij hem onder dak verschafte en daarna gelijk met het gezin Pino is gearres teerd. Mevrouw Fanny Heinemann, weduwe van Abraham Adler, en moeder van Erna PinoAdler en schoonmoeder van Jakob Pino, schrijft dat zij de afzonderlijke klacht tegen Mr. F. M. A. Schok king indient met overneming van de gronden en middelen die me juffrouw Mietje Pino in haar klacht heeft gesteld, met dien verstande, dat een en ander is geschied in oktober 1942 en dat Jakob Pino, naar dezer dagen is gebleken, niet door de Duitsers is omgebracht, doch zichzelf in de cel te Scheveningen door op hanging van het leven heeft be- De Amerikaanse minister van j ^erKopen nieuwe" aut'oïVan Handel, Sinclair Weeks, heeft in gehele industrie dit 3aar min- donderdag gehouden pers-1 cier dan 6 miljoen stuks zullen be. dragen, vergeleken met een re De Britse autoriteiten hebben vrijdag voor onbepaalde tijd een uitgaansverbod afgekondigd in Larnaca, aan de zuidkust van Cyprus, waar ernstige gevechten zijn geleverd tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Zeven Turken en zes Grieken zijn gewond bij die gevechten, waaarbij de par tijen elkaar in de straten van de Griekse wijk met stokken, stenen, flessen en messen te lijf gingen terwijl vrouwen uit do huizen met bloempotten gooiden. Donderdag hadden opgewon den Turken reeds Griekse win kels en huizen aangevallen als vergelding voor een aanval van verzetslieden op een Turkse poli tieman. Vrijdag drongen opnieuw groepen Turken de Griekse wijk binnen. Later organiseerden de Grieken „tegenaanvallen" op de Turkse wijk. Britse militairen maakten een eind aan de straat gevechten. Britse militairen en politieman nen hebben donderdagavond bij verrassing huiszoeking gedaan in het paleis van van de verbannen aartsbisschop Makarios te Nico- sia, waar naar men vermoedde, twee mannen, die door de politie werden gezocht, hun toevlucht hadden gezocht. gens en meisjes hebben vrijdag morgen in optocht met een Griek se vlag door de hoofdstraat van Nicosia gelopen. De kinderen, die leuzen riepen, werden deor veiligheidstroepen uit elkaar gedreven. In Larnaca is voorlopig een uitgaansverbod afgekondigd. roofd, na ernstig door de Duit* sers te zijn mishandeld. Zij hand haaft dat mevrouw Erna Pino Adler en het kind in Oswiecim door de Duitsers zijn vermoord. Zij is belanghebbende, omdat zij, zoals in de zin der wet is voorgeschreven, de rechte lijn vertegenwoordigt en zij heeft, waar zij eerst enkele weken de feiten vernam, ook een civiele actie tegen Mr. Schokking inge diend. De klacht geldt niet alleen het overleveren aan de Duitsers van haar familieleden, doch ook de persoonlijke belediging, haar door Mr. Schokking aangedaan en belediging van de Joodse volksgroep, waartoe zij en haar dochter behoren. Deze beledi ging is h.i. gelegen in de beschul. diging van Mr. Schokking aan het adres der omgekomen Pino's dat hij meende, dat hem door hen een valstrik was gelegd en dat zij als provocerende elemen ten moesten worden aangemerkt en uit zijn gemeente geëlimi- mineerd. Zij acht het onderdeel der be ledigingen terwille van de nage dachtenis der slachtoffers en de volksgroep der Joden even be langrijk als de uitlevering aan de S.D. Zij acht de overweging, dat sedert 1946 geen nieuwe om standigheden zijn gebleken, on juist. Er zijn volgens Mr. Ter Laan, talloze nieuwe omstandig heden, die in het beklag van me juffrouw Pino, dezer dagen bij de Hoge Raad in te dienen, naar voren zullen worden gebracht. Het korps Rode Kruis-para chutisten is thans reeds met 10 man paraat. De 10 getrainde parachutisten, leden van de Ned. Parachutistenclub, zijn intensief opgeleid voor E.H.B.O., eerste hulp in oorlogsomstandigheden, gewondenvervoer in moeilijk terrein, verbindingen, pionieren identificatie, registratie, admini stratie en algemene kennis om trent de organisatie der over heden en van het Rode Kruis. In juni doen zij hun laatste exa mens. Zij zullen in groepen van vijf te Leiden en Arnhem gecon centreerd worden. Generaal b.d. P. Alons, com mandant van het Rode Kruis- korps is thans van plan een 10- tal van de bekwaamste E.H.B.O.- ers uit dit korps tot parachutist te doen opleiden, mannen zowel als vrouwen. Deze 20 springsters en springers zullen, samen met een staf van een commandant en twee artsen-parachutisten het uiteindelijk korps vormen. Bij de 10 reeds opgeleide man schappen bevinden zich enige medische studenten. De manschappen worden uit gerust met speciale bestuurbare parachutes en borstparachutes, bijzondere overalls, valhelmen en zo licht mogelijke apparatuur, Het nieuwe 10-tal zal waarschijn lijk door een buitenlandse in structeur en twee Nederlandse hulpinstructeurs worden opge leid. Onderhandelingen met de koninklijke luchtmacht om voor training en hulpverlening vlieg tuigen beschikbaar te krijgen zijn in een vergevorderd sta dium. conferentie medegedeeld, dat de economische toestand in de Ver. Staten zeer ongelijk is. In antwoord op de vraag, of de reactie op de effectenmarkt ge rechtvaardigd wordt door de si tuatie in het bedrijfsleven, zeide hij, dat de langdurige koersdaling ke inelijk in zekere mate de me ning over de toestand in het be drijfsleven weerspiegelt, maar dat dit tegenwoordig minder sterk het geval is dan vroeger. Minister Weeks deelde mede, dat de bedrijvigheid in de auto industrie, de industrie van land bouwwerktuigen en enige andere takken van nijverheid meer is ge daald dan de regering had ver wacht. Hij voegde hieraan toe, dat wel licht het tekort op de krediet- ma; kt enige invloed heeft, maar vestigde er de aandacht op, dat er in alle sectoren der industrie wordt geïnvesteerd, wat naar zijn mening blijk geeft van vertrou wen in een verdere vooruitgang van de economie. De werkloosheid in de auto- indus' 'ie is de laatste tijd voort durend toegenomen en er zijn thans 159.000 werklozen in deze industrie. Het ministerie van Ar beid heeft reeds vier centra van de auto-industrie tot gebieden met een overschot aan arbeids krachten verklaard. Dit houdt in, dat de industrie in deze gebieden voorrang zal hebben bij de toe kenning van regeringsopdrach ten Het Wallstreet Journal voor spelde donderdag, dat de produk- tie van de staalindustrie in de ko. mende zomer wellich met 10 a 15 procent zal dalen. In de donderdag te Detroit ge houden vergadering van aandeel houders der Ford Motor Com pany deelde de president van deze maatschappij, Henry Ford, mede, dat de omzet en de winst dit jaar weliswaar een daling te zien zul len geven, maar dat de vooruit zichten op lange termijn bijzon der gunstig zijn. Naar hij zeide, cc -dafzet van 7,4 miljoen auto's in 1955. Ford zal in de komende twee jaar bijna een miljard dol lar bésteden voor uitbreiding en modernisering van haar fabrie ken. Blijkens mededelingen van de recherche moet achter het vinden van het lijkje van een knaapje van zes maanden op het landgoed .Heijendaal" geen misdaad ge zocht worden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het lijkje hier reeds anderhalf jaar geleden begraven is, in overtreding van de wet op de lijkbezorging. VAX*If abiikkem t« zevsnserce» Het gehele gebouwencomplex werd doorzocht en alle bewoners, onder wie verscheidene geestelij ken, werden ondervraagd. In de kerk bij het paleis werd temidden van ikonen en andere religieuze voorwerpen een laken gevonden met de woorden „EOKA zal nooit worden overwonnen. EOKA over wint legers en roeit generaals uit". Het laken werd in beslag ge. nomen In het Niemandsland tussen de Griekse en Turkse wijk van de hoofdstad houden militairen de wacht om nieuwe relletjes te voorkomen. In Nicosia. Larnaca, Limassol en Paphos deden don derdag jonge Turken, uit woede over de moord op een Turkse po litieman, aanvallen op Griekse winkels en huizen, waarvan er enige in brand werden gestoken. Een aantal Grieken werd gemo lesteerd. In een dorp bij Kyrenia werd een Griek neergestoken. Britse troepen gebruikten vuur wapens en traangas om aan on geregeldheden in Nicosia een einde te maken, nadat een pa trouille met stenen was bekogeld. In Larnaca kwam het vrijdag ochtend weer tot botsingen tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Twaalf personen moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht In Trichomo, een dorp ten noorden van Famagusta, werd een bom gegooid naar een mili taire auto, waardoor twee leden van de Britse veiligheidsdienst werden gewond. De zestienjarige Griekse Cy prioot George Stavrou is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in maart een bom had gegooid naar het huis van een Britse militair te Nicosia. Twee honderd opgeschoten jon- Collectieve straf voor een stadsdeel van Nicosia. De Britse gevolmachtigde van Nicosia, Martin Clemens, heeft aan de bewoners van een stads deel van Nicosia een collectieve straf opgelegd. Het betreft hier de buurt van de Faneromeni-kerk, waar in de afgelopen twee maan den 40 maal onlusten zijn gemeld, zonder dat de ordeverstoorders gearresteerd konden worden. 17 woonhuizen en 37 winkels, Dinsdag zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeen komen om het rapport van secre taris-generaal Dag Hammar- skjoeld over zijn onlangs gevoer de besprekingen in het Midden- Oosten te behandelen. Langzaam trok vrijdag een front over ons land. Het bracht in een strook die zich uitstrekte van zuid-Limburg tot Noord-Hol land op verscheidene plaatsen waarbij zich enkele grote maga- overvioedige regen. In het uiterste noordoosten en deTstaten ^Tndonesfschf'Tam ^Tot'^ulp aafdïveSsoT- zijnen 'bevinden, zijn gesloten en de bewoners moeten hun huizen voor zondagmorgen 8 uur verla ten hebben. Ook het kerkplein is gesloten, hoewel de kerk zelf voor gods dienstoefeningen geopend blijft. Men gelooft dat de straf drie maanden zal duren. Financiële steun voor Cypri sche verzetsbeweging. Het uitvoerend orgaan van de door communisten geleide Britse vakverbond van electriciëns heeft besloten 20 pond sterling 1e schenken voor de verdediging van gearresteerde Cyprische verzets lieden. Dit gebaar heeft toenemende protesten in Groot-Brittannië verwekt, waar een conservatieve afgevaardigde verklaard heeft vragen in het parlement te zullen stellen over deze aangelegenheid. Hij is van mening dat dergelijke giften het moreel van de Britse troepen op Cyprus aan moeten tasten. Ook mijnwerkers in het graaf schap Derbyshire hebben door tussenkomst van hun vakbond een bedrag van 10 pond sterlin: voor hetzelfde doel overgemaakt De secretaris van de vakbond van electriciëns verklaarde vrij dag dat het geld gestort is in een fonds voor hulp aan vakbondslei ders en burgemeesters die op Cyprus zijn gearresteerd ingevol ge de noodbepalingen en die ge vangen gehouden worden zonder veroordeeld te zijn. Het fonds is zuidwesten van het land viel er daarentegen nauwelijks een mm. Dit front vormde de voorste be grenzing van belangrijk koelere lucht die met noordwestelijke tot noordelijke winden over de Noordzee naar onze omgeving werd gevoerd. De maximum temperaturen waren in verband daarmee dan ook een tiental graden lager dan donderdag. De noordwestelijke luchtstro ming wordt in stand gehouden door een uitzonderlijk krachtig en nagenoeg stationair hogedruk- gebded op de Oceaan ten noorden van de Azoren. Aan de noordwestflank van dit hogedrukgebied trekt nu 0611 zwakke storing tussen IJsland en Groenland in noordoostelijke rich ting. Maar geen storing zal bij ons binnen 36 uur een weersver andering brengen. Het blijft dan ook koel weer met opklaringen en buien en een matige tot vrij krachtige wind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Verspreide opklaringen. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koel weer. Regeringsfunctionarissen in Djarkarta hebben gezegd dat hei nog sieeds mogelijk is onderhandelingen met Nederland te voeren over het geschil ten aanzien van Westelijk Nieuw-Gumea, mits deze besprekingen gehouden kunnen worden op basis van over- dracht door Nederland van het „de facto gezag over het Rebied- Zij herhaalden het standpunt van Indonesië, dat de Jonge repu bliek ..de jure de souvereiniteit over het gebied bezit, daar de onaf- hankeiijkheidsproklamatie van 1949 het( gehele gebied van vroegere Nederlands-Oost-Indië bestreek Genoemde functionarissen vroe gen zich af, of de verklaring van president Soekarno in Washing ton, dat hij de eerste zou zijn de Nederlanders de hand te schud den als het geschil over Weste lijk Nieuw-Guinea was beslecht, in Nederland was opgemerkt. Zij zeiden, dat zij overtuigd wa ren van de oprechtheid van de president, toen hij deze verkla ring aflegde. Zij voegde hieraan toe, dat het ongetwijfeld in de macht van de president ligt een verandering te brengen in de kwestie van de Indonesische houding tegenover Nederland. Westelijk Nieuw-Guinea was de sleutel van zulk een verandering, zo zeiden zij. De functionarissen weigerden een duidelijk antwoord te geven op de vraag, of Indonesië zijn aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea dit jaar aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal voorleggen, maar zi, wezen erop, dat zulk een stap zeer waarschijnlijk is. „Republic" over de verklaring van Dulles. In een commentaar op de ver klaring van Foster Dulles, de Amerikaanse minster van Bui spraken op Nieuw-Guinea niet kunnen steunen, schrijft 't links georiënteerde blad „Republic „Dit betekent, dat Amerika de zijde kiest van Nederland bij het behouden van het kolonialisme in dat gebied". Het blad voegt hieraan toe, dat de pogingen van president Soe karno om Amerika meer begrip te doen krijgen voor de Aziati sche geest en het nationalisme, vruchteloos zullen zijn, indien in de kwestie Nieuw-Guinea Ame rika de koloniale imperialisten steunt. Het Indonesische blad „Merde- ka" betreurt het, dat Dulles het nodig heeft gevonden zijn verkla. ring af te leggen, terwijl Soekar no zich nog in de Verenigde Sta ten bevindt. De verklaring is n bewijs, aldus het blad, dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek niet buigzaam is. Het is ver der van mening, dat dit belem mering zal zijn ten aanzien van het Russische diplomatieke of fensief, ganisaties „Eoka". In Tirana is vrijdag het derde congres van de Albanese commu nistische partij begonnen. Op de eerste dag heeft de eer ste partijsecretaris, Ender Hod ja, verklaard, dat de Albanese par tij, evenals de andere communis tische partijen, zich vergiste toen zij de betrekkingen met Zuid- Slavië afbrak. Het bittere verle den is echter begraven en niets staat het versterken van op rechte vriendschap tussen Zuid Slavië en Albanië in de weg, zo zei hij. Albanië zal zich bij zijn buiten landse politiek laten leiden door het beginsel van vreedzame sa menleving. ZONDAG 27 MEI. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 3.23 3.58 4.38 4.48 n.m. 3.49 4.24 5.04 5.14 MAANDAG 28 MEI. v.m. 4.02 4.37 5.17 5.27 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 4.24 4.59 5.39 5.49 ZON MAAN 27 4.33 20.46 23.06 6.46 28 4.32 20.48 23.36 7.47 29 4.31 20.49 8.50 30 4.30 20.50 0.01 9.56 31 4.29 20.51 0.23 11.02

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1