De strijd in Noord Afrika Anti-Griekse relletjes op Cyprus Bezoek aan hef Midden-Oosten De kwestie der Zeehavens Bemiddeling gevraagd de kwestie-Algerije voor HET PROBLEEM VAN DE ERFDIENSTBAARHEID VRIJDAG 25 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3773 Minister Cals trekt verleende zendtijd san Nederlandse Oppositie Unie in Franse militairen in Tunesië aangevallen Adenauer over dictatuur Kaaps hooggerechtshof stelt regering in het gelijk Australië blijft zich verzetten tegen Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea Juwelendiefstallen in de Verenigde Staten Jordanië blijft trouw aan het Westen De internationale raad van Christelijke kerken liet weer bijbel-ballons op voor Rusland GEWOONTE EN VERJARING Hoe komt het recht tot stand? Wat zij'n voortdurende erfdienstbaarheden? Onderhoud van Marshall met Nehroe HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1. Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Franse troepen hebben woens dag, gesteund door tanks en vliegtuigen, bij zuiveringsopera ties in Algerije tenminste 59 op standelingen gedood. Tien Fran se militairen en burgers verloren het leven en tien Fransen wer den gewond. Een centrum van Franse acti viteit is nog steeds het gebied van Palestro, ten oosten van Al giers, waar vorige week vrijdag negentien leden van een pa trouille van 22 reservisten, die in een hinderlaag waren gevallen, werden gedood. De 3000 Fransen die hier optreden, doodden ze ventien opstandelingen en namen er drie gevangen. Alle opstande lingen droegen uniformen en een van de gevangenen was een de serteur van een Algerijns regi ment infanterie. Oak in het Nementsja-gebergte in 3uid-Oost-Algerije en in het oosten van Algerije bij de Tune sische grens deden zich gevech ten v»or. In Tunesië snuevelden in het E»e minister van Onderwijs, Kimsti-n en Wetenschappen heeft de send tijd ingetrokken, die met het fe-g op de a.s. verkiezingen door de radioraad, in opdracht van i e minister, was toegekend aan de Nederlandse Oppositie Unie. Ter toelichting op dit besluit is ons door het ministerie van On derwijs-, Kunsten en Wetenschap pen het volgende medegedeeld: ,,©p de door de Nederlandse Oppositie Unie ingediende lijsten van kandidaten voor de op 13 juni a.s. te houden verkiezingen van~"leden voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal komt voor: Beckering J., geboren 30 mei 1897 te Zaltbommel. Het was de radioraad j niet bekend, dat ge noemde 'leckcring Vinckers bij sententie dd. 4 november 1947 van de p ocureur-fiscaal bij het bijzond--e gerechtshof te 's-Gra- venha„ i buiten vervolging werd gesteld met bepaling o.m. dat Beckering Vinckers voornoemd, voor de tijd van tien jaar (der halve tot 4 november 1957) is ontzet van het recht tot het kie zen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezingen. Het feit, dat het bestuur der Nederlandse Oppositie Unie Bec kering Vinckers op de bovenbe doelde lijsten heeft geplaatst, ter wijl hij nog steeds van het actie ve en passieve kiesrecht is ontzet, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan leiding gegeven de aan deze poli tieke partij reeds verleende zend tijd in te trekken." heuvelgebied van Semmama gis teren minstens tien opstandelin gen. Volgens te Algiers ontvangen berichten hebben opstandelingen dinsdag bij Sidi Ailh, veertig km ten zuidwesten van Bougie, een school overvallen en in brand gestoken. Twee Franse onderwij zers werden ontvoerd. Sinds november 1954 hebben de Algerijnse opstandelingen in to taal ongeveer 270 scholen ver woest of beschadigd. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in het gebied van Algiers bij een grootscheepse contróle-actie verscheidene per sonen aangehouden. Een gewapende bende Tune- siërs heeft, naar van gezagheb bende Franse zijde wordt verno men, 23 dezer vier Franse mili tairen, die aan de Tunesische kust, nabij Kaap Bon, een radio- post bezetten, die was betrokken in oefeningen van leger, vloot en luchtmacht, aangevallen. Twee militairen werden vermoord. Van Tunesische zijde wordt ver nomen dat de Tunesische minis ter van Binnenlandse Zaken zich naar de plaats van de overval heeft begeven, om een onderzoek in te stellen. Men meent, dat de Franse hoge commissaris in Tunesië, Roger Seydoux, dit voorval bij de Tune sische premier Boerguiba ter sprake zal brengen. AMERIKAANSE HULP VOOR HONGAARSE OVERSTRO- MIN GSSL ACHTOFFERS. De Liga van Rode Kruis-ver- enigingen heeft meegedeeld, dat de overstromingslachtoffers in Hongarije hulp van Amerika zul len entvangen tot een bedrag van 3.508.900 dollar. Een menigte Turkse jongeren heeft donderdag in Paphos een anti-Griekse demonstratie gehou den naar aanleiding van de dood van een Turks-Cyprische politie man, die woensdagavond in Polis werd vermoord. Onder het uit roepen van anti-Griekse leuzen gooiden de betogers ruiten in van Griekse cyprioten. Tenslotte werden de Turken door Britse veiligheidstroepen naar hun wijk teruggedreven. In Nicosia sloten Turkse win keliers hun zaken, hetgeen ook werd gedaan door enige Griekse handelaars, die nabij de Turkse wijk wonen. Ook in Limassol hebben woe dende Turken betoogd tegen de dood van de Turkse politie-agent. Zij vielen Griekse winkels aan en bedienden zich daarbij van stok ken, stenen en flessen. Zij wer den door veiligheidstroepen teruggedreven. Te Lapithos is een bom ont ploft, die door spielende Griekse kinderen was gevonden. Zij had den de lont aangestoken. Een kind is gedood en de drie ande ren ernstig gewond. Britse troe- Bondskanselier Adenauer heeft in een toespraak op een industrië le bijeenkomst te Keulen gezegd, dat „collectieve of individuele dic tatuur op hetzelfde neerkomt". Naar aanleiding van de beslui ten van het jongste Sowjetrussi- sche partijcongres zei hij, dat Stalin in 1937 of '38 dezelfde manoeuvre had uitgevoerd. Hij veroordeelde toen in een partij decreet de eenmans-dictatuur en riep op tot terugkeer naar de be ginselen van Lenin. „Ziet u, we hebben dit alles al eens eerder meegemaakt", aldus Adenauer. Mogelijk zou in Rusland een ont wikkeling begonnen worden die tot betere omstandigheden daar zou kunnen leiden, maar dat zou in elk geval veel tijd vergen en op elk moment weer kunnen ver anderen. De beste appreciatie van de huidige toestand in Rusland was van de Britse labourleider Gaitskell, die heel eenvoudig had gezegd dat woorden nog geen da den betekenden, aldus Adenauer. De kanselier drong er bij de At lantische bondgenoten op aan hun buitenlandse politiek ten opzichte van de Sowjet-Unie te coördine ren. Het Belgische ministerie van Verkeerswezen deelt mede, dat woensdag een bespreking is ge houden door de Belgische minis ter van Verkeer Anseele, de Westduitse minister voor Ver keer dr. Seebohm en de Neder landse minister van Verkeer en Waterstaat mr. Algera, waarbij de zeehavenvraagstukken zijn besproken. Deze bespreking hield verband met een bijeenkomst van de Duitse en-Nederlandse ministers van Verkeer in januari 1953 te Baden-Baden, toen met instem ming van de Belgische minister van Verkeer een regeringscom missie is ingesteld met als taak inventaris dp te maken van de problemen die tussen de zeeha vens van de drie betrokken lan den bestaan. •eze z.g.n. inventarisatiecom missie heeft in de afgelopen ja ren deze vraagstukken grondig onderzocht en heeft nu haar eind verslag ingediend. Dit verslag oevat eerst een overzicht van de ontwikkeling van het verkeer der Belgische. Duitse en Neder landse zeehavens tijdens de na oorlogse periode in vergelijking met de vóóroorlogse jaren. Na uiteenzettingen over de struc tuurverschillen der Noordzeeha vens geeft het verslag een over zicht van de problemen en hun verband met algemene verkeers- en economische vraagstukken. Die problemen zijn in drie groepen onderverdeeld, n.L de vraagstukken van het specifieke zeehavengebied, die betreffende de binnenvaartse aan- en afvoer en het zeevaartse aan- en af- voerverkeer. De drie ministers hebben hun dank aan de commissie betuigd voor haar uitmuntende arbeid, die als grondslag van de toe komstige besprekingen aanvaard werd. Zij hebben het nuttig ge oordeeld de huidige inventarisa tiecommissie om te vormen tot een commissie voor zeehaven vraagstukken, om daarmee over een lichaam te beschikken, dat voortaan alle zeehavenvraag stukken tussen de drie landen in behandeling kan nemen. Het ligt in de bedoeling, naar gelang van de te behandelen onderwerpen, de zeehavens daarbij te betrek ken. pen hebben nog drie bommen in de boomgaard aangetroffen. Als een gevolg van aanslagen van verzetslieden zijn in de af gelopen 36 uur op Cyprus drie personen, onder wie twee Britten, gedood en 21, onder wie zeven Cyprioten gewond. De slachtoffers vielen o.m. door bomaanslagen. Verscheidene En gelsen liepen in een hinderlaag. Volgens de „New York Daily News" zijn twee fanatieke Cy prioten Engeland binnengekomen met de opdracht de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van koningin Elizabeth, te vermoor den. Diens lijfwacht zou verdrie voudigd zijn. De hertog vroe ger prins Philip van Grieken land zou als een „verrader van zijn vaderland'' worden be schouwd. De inwoners van Nicosia heb ben zich niet laten bewegen in lichtingen te verstrekken naar aanleiding van de relletjes, die zich het afgelopen weekeinde bij de Phaneromeni-kerk hebben voorgedaan en waarbij een Brit se soldaat werd gedood en een twaalftal personen gewond. Mar tin Clemens, de Britse commis saris in Nicosia, dreigde bij een openbaar verhoor teveergeefs met een collectieve bestraffing. De rondgedeelde enveloppen met schrijfpapier werden oningevuld teruggegeven. Clemens zei met gouverneur Harding over nader te nemen maatregelen te zullen beraad slagen. Het Kaapse hooggerechtshof heeft vrijdag eenparig de Zuid- afrikaanse regering in het gelijk gesteld ten aanzien van de nieu we samenstelling van de senaat, als gevolg waarvan de Kaapse kleurlingen op een aparte kie zerslijst konden worden ge plaatst. Het hof besliste, dat de nieuwe samenstelling van de senaat wet tig is en dat het niet ter zake is dat deze nieuwe senaat een rol heeft gespeeld bij de plaatsing van de kleurlingen op een aparte lijst. Dit is een onrechtstreeks gevolg van de senaatwet, waar van het hof geen kennis kan ne men. De verenigde partij heeft bij monde van haar leider, Adv. J. G. N. Strauss, aangekondigd, dat zij tegen deze uitspraak bij het hof van appèl te Bloemfontein, de hoogste rechtelijke instantie in de Unie, zal appèlleren. Een uitspraak van dit hof kan eerst tegen het einde van het jaar worden verwacht. De ver enigde partij heeft een extra geldinzameling gehouden om de hoge kosten van beide rechtsge dingen te kunnen betalen. De kosten van het proces voor het Kaapse gerechtshof alleen reeds, die de verliezer moet betalen, worden geschat op ten minste 50.000 gulden. De ondersecretaris van de Spaanse falanxpartij, Digo Salas Pombo, heeft gezegd, dat het misschien nodig zal zijn de grondwet te veranderen om te voorzien in de opvolging van ge neraal Franco. Hij zei hierover: „De gehele uitvoerende macht is samenge bundeld in de handen van gene raal Franco. Het leger, het volk en de Kerk steunen Franco vol ledig, maar zoveel macht ver enigd in de persoon van iemand anders dan Franco zou niet aan vaard worden". De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft opnieuw verklaard, dat Australië tegen de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea is. Casey beantwoordde vragen in het parlement over de verklarin gen van president Soekarno in het Amerikaanse Congres over deze kwestie. De Australische re gering erkent de Indonesische aanspraken niet, zeide hij. Hij voegde hier aan toe, dat hij Soe- karno's 'bezoek aan de Verenigde Staten toejuichte, daar dit mis verstanden over de Indonesische houding jegens het Westen zou kunnen ophelderen. Minister Caseey voegde hier aan toe, dat Nieuw-Guinea de eni ge kwestie is, waarover een ge schil tussen Australië en Indone sië bestaat. In de Verenigde Staten zijn woensdag bij twee diefstallen dia manten en juwelen ter waarde van bijna een miljoen gulden ge stolen. Een inbreker drong de slaap kamer van een juwelier te Brook lyn binnen en wist zich met ge slepen diamanten ter waarde van 100.000 dollar uit de voeten te maken. Te Clearwater in de staat Flo rida werd een juwelier door twee mannen beroofd van twee tassen, die diamanten en ringen ter waarde van 150.000 dollar bevat ten. Mijn eerste bezoek aan Jordanië na een afwezigheid van bijna vijf jaar viel samen met de ernstigste politieke beroeringen, die dit land sedert het 35 jaar tevoren een eigen politiek leven was begon nen, had meegemaakt. Eerst waren er de onlusten, gericht tegen de aansluiting van Jordanië bij het Bagdad-Pact en spoedig daarna werd bekend gemaakt, dat de luitenant-generaal Glubb en een aan tal van zijn Britse collega's in het Arabische legioen door de Jor daanse regering van hun functies ontheven waren verklaard. De twee gebeurtenissen stonden niet met elkaar in verband, doch beiden deden ze politiek veel stof opwaaien. De wijziging in de opperleiding van het Arabische legioen bete kende het einde van een tijdperk, doch er is geen reden om aan te nemen, dat zij ook het einde van het verbond tussen Jordanië en Groot-Brittannië zou betekenen. Verandering is de basis van elke politieke evolutie en het is zeer wel mogelijk, dat Engeland en Jordanië binnen afzienbare tijd tot overeenstemming zullen ge raken over een nieuw systeem van militaire samenwerking. Volledig erkend lid. Jordanië is nu een volledig er kend lid van de organisatie van de Verenigde Naties en tevens lid-oprichter van de Arabische Liga. De regering van Jordanië moet niet alleen beslissen over de politiek, die zij tegenover de twee grote kampen, waarin de wereld heden ten dage is ver deeld, moet voeren, doch zij moet ook haar standpunt bepalen ten aanzien van een scheuring in de gelederen van de staten, die teza men de Arabische Liga vormen. Jordanië is niet in een positie om een al te onafhankelijk stand punt in de Liga in te nemen; het land gaat gebukt onder de schier El Abed Boehafa, vetsgenwoor- diger in de Verenigde Staten van het „comité voor de bevrij ding van Noord-Afrika", heeft donderdag het Zuidslavische mi nisterie van Buitenlandse Zaken een memorandum overhandigd, waarin verzocht wordt om be middeling van drie landen in Al gerije. Boehafa, die Tunesiër van ge boorte is, zei, dat één van deze landen Zuid-Slavië was. Het tweede land was Egypte. Over het derde land liet hij zich niet uit. De drie landen zouden moeten toezien op een wapenstilstand en vrije verkiezingen in Algerije, zonder politieke inmenging. Het memorandum bevatte een uiteenzetting van de kwestie-Al gerije en van de door partijen in genomen standpunten. Volgens het memorandum zijn er gronden voor een verzoening. Boehafa verklaarde voorts, dat bemiddeling noodzakelijk is. Het zou geen politieke bemiddeling mogen zijn om een oplossing te bereiken, maar meer om de par tijen te helpen tot elkaar te ko men en een klimaat van vertrou wen te scheppen. Boehafa is woensdag uit Zü- rich in Belgrado aangekomen. In Zürich had hij een onder houd met Boelay Merbah, secre taris-generaal van de Algerijnse nationalistische beweging. Naar Boehafa verklaarde, heeft president Tito een week vóór zijn vertrek naar Frankrijk voor zijn jongste staatsiebezoek een telegram ontvangen van Messali Hadj, de Algerijnse na tionalistische leider, die in Frank rijk in ballingschap verblijft, waarin Messali om Tito's tussen komst vraagt. Algerije was thans een inter nationaal vraagstuk. Het Franse argument, dat Algerije een Fran se binnenlandse aangelegenheid was, hield geen steek meer, daar de Fransen de kwestie zelf ter sprake hadden gebracht bij de leiders van andere landen, waar onder Egypte, Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie. Boehafa achtte goede gronden voor bemiddeling aanwezig. Beide partijen ware het in begin sel eens over een regeling waar bij de toekomst van Algerije zou worden uitgemaakt door het volk van Algerije, door middel van vrije verkiezingen. De oorlog in Algerije was geen pacificatie oorlog, maar een vernietigings oorlog, De Fransen hadden een reusachtige strijdmacht gemobi liseerd tegen 14.000 onvoldoende bewapende Algerijnen. ondraaglijke last van een half miljoen Palestijnse vluchtelin gen, die bijzonder gemakkelijk te beïnvloeden zijn door elk soort vijandelijke propaganda, uit wel ke bron deze ook komt. Zijn han del met het buitenland gaat of door Syrië of men moet de lange en kostbare weg door de Roode Zee naar Aqab en vandaar over land naar Amman gebruiken. Onder deze omstandigheden is de politiek, zoals de Libanon deze voeirt, om nóch de zijde van Irak, nóch de zijde van de Egyptisch- Saoedische groepering te kiezen, wel de wijste, die Jordanië zal kunnen volgen. In geval van een derde wereld oorlog kan men wel met vertrou wen aannemen, dat men Jorda nië in de gelederen van de Weste lijke mogendheden zal vinden. Lidmaatschap van het Bagdad- Pact is geen noodzakelijke voor waarde om zich ervan te verze keren, dat het land zich aan de zijde van de vrijheid zal scharen, wanneer er weer een oorlog zou komen. Het verzet tegen de voor gestelde aansluiting van Jorda nië bij dit verbond kwam meer voort uit de jalozie, die in de Ara bische wereld tussen de staten onderling heerst, dan uit werke lijke bezwaren tegen het Pact als zodanig. Achter de schermen. 't Egyptisch-Saoedische kamp heeft grote moeite gedaan om Jordanië er tog te bewegen zijn traditionele relaties met Brittan- nië te verbreken en een hechter verbond met Irak te beletten. Doch het is duidelijk, dat achter deze politiek heus niet de wens zat om de belangen van Jordanië te bevorderen, het motief zal wel geweest zijn om een einde te ma ken aan de regering van de Hashmite dynastie in dat land. De aanbiedingen betreffende fi nanciële steun, die onlangs door deze groepering aan Jordanië zijn gedaan, hadden ten doel de eco nomisch schakel tussen Jordanië en Engeland te verbreken; het is echter twijfelachtig of deze sub sidies door zouden blijven gaan, wanneer dit doel eenmaal bereikt zou zijn. Een van de laakbaarste aspec ten van de Egyptische activiteit, is het uitbuiten van de verbitte ring en wanhoop, die er onder de Palestijnse vluchtelingen in Jor danië heersen. Deze ongelukkige mensen worden aangemoedigd om alle aanbiedingen die ze krij gen om zich ergens anders te vestigen, af te slaan en men ver telt hun, dat de regeringen van de Verenigde Staten en Enge land, die de grootste bijdrage leveren in het fonds dat de vluch telingen in het leven houdt, ver antwoordelijk zijn voor het mis lukken van elke poging om het Palestijnse probleem op te los sen en voor de ellende, die dit voor hen meebrengt. In hun streven om het de Jor daanse regering moeilijk te ma ken, scheppen de Egyptenare» in deze ontheemden een gevaar lijke geestestoestand, die uitein delijk veel kwaad aan de Arabi sche zaak als een geheel zal kun nen berokkenen. Vriendelijke ontvangst. In veel kringen heeft men ge opperd, dat de recente gebeurte nissen in Jordanië een uiting waren van de haatgevoelens van het volk jegens alles wat Engels is, doch gedurende de maand, die ik daar heb doorgebracht, heb ik geen bevestiging hiervan kunnen ontdekken. Ik ben overal zeer vriendelijk en vriendschappelijk ontvangen en de algemene gedachtengang, die bij de vele gesprekken, die ik met Arabieren hield, naar voren kwam, was, dat zij niets liever wensten dan de traditionele vriendschapsbanden, die zo lang met de Westerse landen bestaan hadden, te bestendigen. De internationale raad van Christelijke kerken heeft enige dagen geleden de vierde jaarlijk se bijbelballon-actie voltooid, waarbij ballons met aangehechte bijbelgedeelten voor Rusland wer den opgelaten in Cham (West- Duitsland). Dit heeft gistermor gen dr B. J. Hargis uit Amerika voorzitter van de bijbelballon- actie van de internationale raad van Christelijke kerken aan Ne derlandse functionarissen van de internationale raad meegedeeld. De opgelaten ballons vervoerden 200.000 bijbelgedeelten in het Tsjechisch, het Slowaaks, het Pools, het Russisch en het Duits. Ten plattelande vormt de erfdienstbaarheid een gToot probleem. Men zit daar met allerlei moeilijkheden in verband met aan elkaar grenzende landerijen en erven. Het kan immers voorkomen, dat men eigen grond niet kan bereiken zonder over andere te moeten lopen of rijden. Is dit het geval, dan verleent de ene partij de andtere een „dienst", het zgn. recht van overpad. Hierdoor is het woord erf dienstbaarheid" ontstaan. Het recht van overpad is wel een van de 'bekendste en in wezen de meest uitgeoefende erfdienst baarheid. Naast deze dienst zijn er echter nog vele andere, zoals het recht dieren te weiden op een ander land, water halen op een ander erf, het recht een goot te laten lopen over een bepaald erf en nog vele meer. Normaal kan men zeggen is, dat zo'n erfdienstbaarheid wordt gevestigd. Tussen (beide) eige naren der erven kan een overeen komst worden gesloten, zodat de eigenaar van het ene erf de ande re eigenaar het recht geeft de erf dienstbaarheid uit te oefenen. Veelal gaat dit natuurlijk niet voor niets, het is mogelijk dat voor dat recht betaald moet wor den, mogelijk is ook dat men el kaar wederkerig een dienst be wijst. Maar.om gevestigd te zijn moet een erfdienstbaarheid in de openbare registers worden inge schreven. De op het land rustende erf dienstbaarheid ligt dan vast, waardoor het mogelijk is dat ieder die dit land koopt, kan na gaan, of er erfdienstbaarheden op rusten. Na de inschrijving mag worden aangenomen, dat zich maar zeer weinig moeilijkheden zullen voordoen. Mogelijk is ook, dat de erf dienstbaarheden ontstaan door verjaring. Is dit het geval, dan kunnen zich zeer zeker wel moei lijkheden voordoen. Volgens de wet kunnen echter lang niet alle erfdienstbaarheden door verja ring worden gevestigd; slechts die erfdienstbaarheden die „voort durend en zichtbaar" zijn, kunnen door verjaring ontstaan. Die erfdienstbaarheden, die zon der 's mensen toedoen kunnen worden uitgeoefend zoals b.v. het recht van waterloop, zijn voort durende erfdienstbaarheden. Een niet-voortdurende erf dienstbaarheid is b.v. het recht van overpad, omdat voor de uit oefening daarvan nodig is, dat een mens zijn medewerking ver leent door over het land te lopen. Een zichtbare erfdienstbaarheid is één waarvan blijkt, door een of andere uitwendige aanleg, zoals daar zijn een deur, een goot of iets dergelijks. Het zal dus duide lijk zijn, dat alleen de „voortdu rende en zichtbare" erfdienstbaar heid door verjaring kan ontstaan. De tijd, benodigd voor verja ring, is 30 jaar. Juist hierdoor kan verschil van mening ont staan. Speciaal op het platteland, zijn processen over de vraag of een erfdienstbaarheid al dan niet bestaat, een tamelijk veel voor komend verschijnsel. Begrijpelijk is, dat zich nog vele problemen op dit gebied kunnen voordoen, maar wij vertrouwen toch, dat wij onze lezers met deze kleine uiteenzetting enigszins wegwijs gemaakt hebben in deze waarlijk moeilijke materie. Onze juridische medewerker staat gaarne klaar om onze le zers zoveel mogelijk van dienst te zijn, al mag men daarbij niet vergeten, dat wij ons in de meeste gevallen alleen tot een algemene j gang van zaken moeten beperken, I aangezien wij niet in staat zijn I plaatselijk een situatie op te ne- Imen. (Nadruk verboden.) David Marshall, de eerste mi nister van Singapore, heeft gis teren in Nieuw Delhi een zeer langdurig onderhoud gehad met premier Nehroe van India. Het gesprek ging over de mislukte besprekingen, die hij in Londen heeft gevoerd met vertegenwoor digers van de Britse regering. Donderdag stond het weer in ons land geheel onder invloed van een zwakke rug van hoge druk. Deze strekte zich uit van de Golf van Biskaye naar Zuid-Scandina- vië en vormde de scheiding tus sen twee weersystemen, Het ene was een vlak lagedrukgebied bo ven Midden-Europa waarin boven Duitsland en Oost-Frankrijk on weersbuien voorkwamen. Het andere was een front dat in de loop van de dag over Engeland trok. Het bracht daar tijdelijk wat regen, het front behoorde bij een storing die donderdag mof- gen het noorden van de Noordzee bereikte en vormde de voorste begrenzingslijn van belangrijk koelere lucht dan die boven het vateland aanwezig was en waar in in Nederland maximumtempe raturen van 24 graden voorkw a men. Het front trok verder in zuidoostelijke richting. Na de pas sage ervan zullen vandaag de middagtemperatueren ondanks zonneschijn tijdens opklaringen belangrijk lager zijn dan die der vorige dagen. medegdeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Lagere middagtemperaturen. In de ochtend plaatselijk nog wat regen in het oosten van het land. Overigens opklaringen en oo de meeste plaatsen droog. Ma tige af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Middagtemperaturen belangrijk lager dan gisteren. ZATERDAG 26 MEI v.m. n.m. Breskens 2.48 3.16 Terneuzen 3.23 3.51 Hansweert 4.03 4.31 Walsoorden 4.13 4.41 ZON MAAN op onder op onder Mei. 26 4.34 20.45 22.29 5.50 27 4.33 20.46 23.06 6.46 28 4.32 20.48 23.36 7.47 29 4.31 20.49 8.50

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1