binnenlands nieuws SPORTNIEUWS NIEUWS PHILIPS Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden BRIDGE SCHAKEN MARKTBERICHTEN Be icM AGENDA. GemeenteTe rneuzen 65 jaar kwa/iteitspr Philips introduceert koffergrammofoon s Nu elektriselfa pSsstors ®fs*®saiiera waar en wanneer u vvi!5 aEoncfer* Eichtnefaansiuaiing toch elektronische weergave! Belangrijke voordelen: f245.- exclusief batterijen transistor koffergrammofoon met de voorzichtige opnemerarm ursoverz! -JIVEE VERDRIN KIN GS - GEVALLEN TE NIJMEGEN. Te Nijmegen is maandagmid dag bij bet kanovaren een jon den verdronken. Samen met twee anderen had hij op het meertje, een zijarm van de Waal, een ka no gehuurd. Twee jongelui ble ven in het meertje, de derde, de 17-jarige E. Damen, waagde zich op de woelige rivier en even la ter zag men de kano en de ped del drijven. De jongen was met de boot omgeslagen en is ver dronken. Zaterdag is in de Waal bij Nijmegen de 65-jarige vrouw E verdronken. De 18-jarige ban ketbakkersleerling G. Wolfs uit bent heeft geprobeerd de vrouw, die nadat ze te water was ge raakt, een eind de rivier op was gedreven, te redden. De jongen is daarvoor te water gegaan en hij slaagde erin de vrouw op het droge te brengen. Tevergeefs hebben daarna politie en ge zondheidsdienst en ook dr. Hui gen uit Lent geprobeerd om de levensgeesten in de vrouw weder op te wekken. BROMFIETSER MAAKTE DODELIJKE VAL. Maandagavond heeft de 23-ja- rige dienstplichtig soldaat A. E. G. onder het viaduct bij de Zee- burgerdijk eu de Celebesstraat te Amsterdam met zijn bromfiets een dodelijke val gemaakt. Hij kwam van de Bomeostraat en wilde het viaduct onderdoor rij den. Een van rechts komende auto bracht hem in de war, hij verloor de macht over zijn stuur en reed het trottoir onder het viaduct op. Door deze maoeuvre werd hij van zijn bromfiets ge slingerd en viel met zijn hoofd tegen de muur van het viaduct. In het O. L. V.-gasthuis consta teerde men zijn dood. Hij was ge legerd op de vliegbasis Twente. FIETSER AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks drie uur is de 39-jarige Ambonees Ra- hametwau, vader van vijf kleine kinderen, uit het Ambonezen- oord te Ryckholt-Grondsveld op de rijksweg Maastricht-Eijsden, door een motorrijder aangereden. Hel slachtoffer, dat op de fiets zat, werd tegen de grond ge smakt en zodanig gewond dat hij later in het ziekenhuis in Maas tricht is overleden. INBREKER IN HUIS VERRAST. Een bewoner van de Pauwlaan in Den Haag kwam zondagavond, toen hij met zijn vrouw thuis kwam, tot de ontdekking, dat de keukendeur openstond. De heer des huizes vond het veiliger al leen een onderzoek in huis in te stellen. Bij dat onderzoek trof hij op de tweede étage een man, die niets afwachtte, maar direct tot de aanval overging. Hij rende daarna de trap af naar beneden en ontvluchtte door de voordeur. Qe .vrouw van de bewoner van het huis riep alarm, maar de in breker wist op een fiets te ont komen. Het bleek, dat hij zich via de keukendeur toegang tot het huis heeft kunnen verschaf fen doordat het bovenlicht open stond. HEIDEBRAND BIJ OOSTERWIJK Ki de middag van Tweede Pink- stedrag moest de Oosterwijkse brandweer driemaal een heide brand blussen langs de Oirschot- sedjjk nabij Campershoefke. Voorts was er brand nabij het Dioeanie-ven. In totaal ging circa vijf hectare natuurschoon verlo ren. Een van de branden is ver- oonzaakt door een primusbrander. «JOOP. VRUCHTENVEILING ,jaEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 22 mei. GBOENTEN. IVr 100 stuks: Sla 48. Per stuk: Bloemkool A 75 ct, B 39—56 ct, C 11—31 ct, D 19 ct. Per bos: Peen II 49 ct; Radijs 4146 ct. Per kg: Asperges 1,061,36; Rabarber 1314 ct; Spinazie 8% —28 ct. FRUIT. Per doosje: Glasaardbeien I 67 09 ct, II 48 ct. 400 VEILINGKISTEN VERBRAND Gistermiddag om vier uur moest de Haagse brandweer uit rukken naar de Troelstrakade, waar een langs het water opge slagen partij veilingkisten van de Haagse groenten- en fruitveiling in brand was geraakt. De auto spuiten van de posten. Rijswijkse weg en Van der Vennestraat had den het vuur binnen het uur on der de knie. Het vuur is ontstaan, doordat kinderen met lucifers hadden ge speeld, waarbij wat houtwol tus sen de kisten in brand was ge raakt. INBREKERS VERDWENEN MET DE BRANDKAST. Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit het kantoor van een autobusonder neming op de Turfmarkt in Den Haag een brandkast meegeno men, waarin een bedrag van c.a. 1500,was en enig vreemd geld. Naar men aanneemt heb ben de inbrekers, die door in sluiping in het gebouw waren gekomen, de brandkast wegge voerd met een auto. ALS DE DRANK IS IN DE MAN se van de heer Filarski c.s. zeer Maandagmorgen vroeg liepen de 22-jarige expeditieknecht W. M. H. en de 23-jarige lichtdrukker C. van de S. in beschonken toe stand op de Veenkade. Zij hadden reeds van een geparkeerde auto het spatscherm en het dashlbord vernield, toen zij een andere wa gen zagen staan, waarin H. plaats nam. Van de S. duwde daarna do auto op, maar H. kon deze niet meer in zijn macht houden en de auto verdween in het water van de Veenkade. Op het laatste ogen blik wist de lichtdrukker er uit te springen. De politie heeft het tweetal gearresteerd en de brand weer heeft de auto op het droge gebracht. Van de S. had niet min der dan 35 glazen bier gedronken volgens zijn verklaring. LELIJKE VAL Zaterdag was de 64-jarige poet ser J. O. J. H. met opruimings werkzaamheden bezig in een fa briek voor metaalwaren aan de Lulofsstraat. Op een gegeven ogenblik viel hij van twee en een halve meter naar beneden en kwam op een betonnen vloertje terecht. H. bekwam een schedelbasis- fractuur, een bekkenfractuur en vermoedelijk een wervelkolom fractuur. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. ZATERDAGVOETBAL. Promotie Eerste Klasse. ZaamslagMiddelburg V 21. Onder grote belangstelling werd zaterdagmiddag te Zaam slag de promotiewedstrijd ge speeld tussen de plaatselijke ploeg en die van Middelburg V. Direct na de aftrap trokken de hoofdstedelingen geducht op en belegerden het Zaamslag-doel onophoudelijk, doch de doelman der gastheren was in prima vorm en geen der Middelburgse aan vallen leverde succes op. Dit gaf de thuisclub blijkbaar meer zelfvertrouwen en allengs werd haar spel beter en wist zij het spel te verplaatsen. Na een kwartier spelens had Willemsen succes toen hij bij een goed opgezette aanval de bal in het net van de gasten wist te de poneren (10). Dit gaf Zaamslag moed en aan gemoedigd door de vele suppor ters was het nu haar beurt om een groot offensief op het Mid delburg te openen. De Middelburgse verdediging wist echter iedere aanval onscha delijk te maken en zonder dat er verder gescoord werd, trad de rust in. Na de thee ontspon zich een gelijkopgaande strijd. De een streed verwoed om de zege vei lig te stellen, de ander om de ge lijkmaker te scoren. Een kwartier vóór tijd leek het er op, dat deze tweede promotie wedstrijd van de thuisclub we derom in een gelijk spel zou ein digen, want het was Middelburg uiteindelijk toch gelukt de hech te Zaamslag-defensie te verschal ken en de stand op 11 te bren gen. Pas in de allerlaatste minuut was het F. van de Velde, die met een hard schot Zaamslag de overwinning bezorgde (21). moest de Zaamslagse doelman de bal uit zijn net vissen (32). Het antwoord van Zaamslag was kort en krachtig. In de vol gende minuut wist Cornelissen te scoren en op 42 te brengen. Ebt doelpunt werkte blijkbaar deprimerend op de Driewegena ren, want hun spel zakte ineen. Vijf minuten vóór het einde bracht Cornelissen de stand op 52. Toen er nog enkele minuten gespeeld moest worden beging de achterhoede van Zaamslag een overtreding, welke met een strafschop werd afgestraft, waardoor S.V.D. de eindstand nog op 53 kon brengen. BRIDGET©ERNOOI TE TERNEUZEN. Gedurende de Pinksterdagen (vanaf zaterdagmiddag tot en met maandagnamiddag) zijn een vier tal leden van de meesterklasse der Amsterdamse Bridgeclub te gast geweest bij de Terneuzense bridgeclub „Luctor". Bij dit vier tal bevond zich de oefenmeester van de Nederlandse Bridgebond, de heer Filarski. Dit bezoek was tot stand geko men, toen, tijdens de bridgecur- sus in de wintermaanden onder leiding van de heer Voorhans, de heer Filarski een bezoek aan Ter- neuzen bracht. In zijn openingswoord in hotel ,.Des Pays Bas" op zaterdagmid dag j.l. om kwart vóór twee, heette de voorzitter van „Luc tor", de heer C. Boerman, de gas ten met hun dames van harte welkom en memoreerde daarbij dat „Luctor" zeer veel aan de heer Filarski heeft te danken, zo veel dat vrijdagavond het zestig ste lid werd ingeschreven. Ook door het zeer vele belangrijke werk van de heer Vooi;hans, is de cursus kunnen worden gehou- Zaamslag S.V.D. 5-3. den en kon djt toernooi plaats WOENSDAG 23 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „Graaf van Bragelon- ne, de vechtjas". Oostkolk, 7 uur: Werphen geldemonstratie. Bovenzaal Café „La Belle Vue", 8 uur: Lezing over de Visserijsport. „Pro Rege", 7.30 uur: Openbare vergadering Staatk. Geref. Partij. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Rear Win dow". VIS- EN HENGELAKTEN voor het dienstjaar 1956/1957 ziin vana' heden verkrijgbaar ter ge- meene-secretarie aan de Markt. Temeuzen, 22 mei 1956. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. Maandagmiddag trad alweer de plaatselijke ploeg binnen de krijtlijnen. Dit keer was haar tegenstander S.V.D. Haar les geleerd'hebbende uit de vorige ontmoeting in Driewe gen, pakte Zaamslag direct flink aan. Hoewel de gasten danig van zich afbeten, konden zij niet beletten dat de gastheren na een kwartier de score openden (10) Vijf minuten later bracht Wil lemsen met een prachtig schot de stand op 20. Even verzwakte de thuisclub haar druk op het S.V.D.-doel. Dit was juist voldoende voor de gas ten om enkele gevaarlijke uit vallen te ondernemen en twee minuten vóór rust wisten de Driewegenaren de stand op 21 te brengen. Na de thee kwam het succes het eerst voor Zaamslag. In de 7de minuut schoot F. van de Velde het leder langs de doelman der gasten (31). Ondanks deze tegenslag gaf Driewegen zich nog niet gewon nen. Het bleef voor de thuisclub oppassen geblazen. In de 34ste minuut kregen de gasten de be loning voor hun zwoegen en vinden, waarvoor hem dank werd gebracht. Ook de heer De Milliano werd dank gebracht voor het gratis beschikbaar stellen der zaal. De Amsterdamse dames werd een aardige herinnering aan hun be zoek aan Temeuzen aangeboden. De heer Boerman wees er ver der op dat dit toernooi beslist niet gaat om de krachten te me ten, daar de heren die in de meesterklasse spelen natuurlijk veel sterker zijn dan de leden van „Luctor", doch dat dit toer nooi meer bedoeld was als een zeer op prijs gestelde oefening. De heer Filarski herinnerde aan het bizonder prettig contact dat hij met Temeuzen heeft. Daarom was hij met zijn mede spelers graag naar Temeuzen gekomen. Hij rekende voor de Finksterdagen op een sportieve wedstrijd. Tot slot gaf de heer Voorhans nog een korte technische uiteen zetting. Zaterdag speelde het Amster damse viertal tegen vier viertal len van „Luctor" en reeds deze eerste dag kwam de meesterklas- nadrukkelijk naar voren. Eindstand Amsterdam - 121 MP. De beste „Luctor"-ploeg vormden de heer en mevr. Voor hans 9 MP en de heren Waage en De Feijter. Op de eerste Pinksterdag was een viertal uit San van Gent aan de beurt dat het er heel wat be ter afbracht dan „Luctor". Deze keer werden echter volgens het „duplicate systeem" en 24 spel len gespeeld wat heel wat min der van het uithoudingsvermo gen van de spelers eist. Na afloop verklaarden de gas ten dat Sas van Gent uitstekend had gespeeld. Deze wedstrijd ein digde met 47 MP voor Amster dam en 37 MP voor Sas v. Gent. Op de 2de Pinksterdag speelde een viertal uit Oostburg tegen de gasten eveneens 24 spellen volgens het „duplicate-systeem". Deze wedstrijd werd door het Oostburgse team met 38 tegen 12 MP verloren. Vooral op de eerste en tweede Pinksterdag was voor dit toer nooi een grote belangstelling. MIDDELBURG II HEEFT ZICH IN DE EERSTE KLASSE GEHANDHAAFD. Door alle drie te spelen degra datiewedstrijden te winnen heeft het tweede tiental van Middel burg zich in de Eerste Klasse weten te handhaven. Deze ont moetingen eindigden als volgt: Koudekerke Middelburg II 3%6¥2 BreskensMiddelb. II 27% Middelb. II—Goes II 8 —2 AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam, 22 mei. Klei-aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers 1820. Bintjes 16—19. Bevelanders 17. Furore 1619. Eigenheimers, afwijkende kwa liteit, 1416. Zandaardappelen 35 mm op waarts Noordeling 11. Libertas j 11. IJselster 10. Voeraardappeien 2,503. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 22 mei. Aangevoerd werden 5549 stuks vee, n.l. 1160 vette koeien, 1151 stuks gebruiksvee, 95 vette kal veren, 291 graskalveren, 1094 nuchtere kalveren, 803 varkens, 70 biggen, 95 paarden, 88 scha pen of lammeren, 676 weide-zuig- iammeren, 26 bokken of geiten. Prijzen per kg: vette koeien ƒ2,80ƒ3,50; vette kalveren ƒ2,40ƒ3,10; varkens (levend gew.) ƒ1,70ƒ1,75; Slachtpaar- den 2,262,80. Prijzen per stuk: graskalveren ƒ300525; nuchtere kalveren 53—70biggen 50—65 schapen ƒ100130; weide/zuig- lammeren 6085; melk- en kalf koeien 7501225vare koeien 650900; vaarzen 600 —ƒ900; pinken 400—625. Overzicht. Vette koeien: aanvoer groter; handel rustig, prijzen als vorige week. Vette kalveren: aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Graskal veren: aanvoer als vorige week; handel rustig, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren: aan voer kleiner, handel willig, note ring iets stijver. Varkens: aan voer iets kleiner, handel aanvan kelijk goed, iets stijver in prijs, zouters boven notering, zware varkens 1,661,68, moeilijk te plaatsen. Biggen: aanvoer klei ner, handel kalm, iets stijver in prijs. Slachtpaardenaanvoer iets kleiner, handel lui, notering als vorige week. Schapen: aan voer als vorige week, handel heel rustig, prijzen iets lager. Weide/zuiglammrengroter aan voer, handel rustig, notering als vorige week. Melk- en kalf- koeien: iets ruimer aanvoer, handel slecht; prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Var,e koeien: aanvoer als vorige week, handel heel kalm, prijzen van vorige week met moeite te handhaven. Vaarzen en pinken: gewone aanvoer, handel heel stil, prijzen van vorige week met moeite te handhaven rnüUPS r ~>sksrs 1 iqariBi Een van de meest revolutionaire vindingen op het gebied van de geluidsversterking is zonder twijfel de Philips transistor! Dank zij deze herleeft de gezellige koffergrammofoon van vroeger in nieuwe glorie I Door de geringe afmetingen en het lage energieverbruik van de transistor werd het mogelijk een elektrische koffergrammofoon te construeren, die kleiner van formaat, moderner van lijn en veel lichter in gewicht is dan ooit tevoren uitvoerbaar was. Overal en altijd diiekte weergave door de ingebouwde versterker en gevoelige luid spreker. Vier goedkope batterijen van elk 1 V2 volt voeden motor en versterker; zij zijn voldoende om u tientallen uren te laten gemeten van onvergelijkelijk mooie muziek. Vier transistors zorgen voor deze lage batterijkosten. Maak deze handige fraHsirfor-kofFergrammofoon uw metgezel op uw uitstapjes, zeiltochten, vakantiereizen enz. Vraag uw hande laar nu een demonstratie. Ingebouwde versterker en ge voelige luidspreker - Speelt alle platen van de 3 standaard snelheden - Klankkleurrege laar - Snelheidsregulatie Verwisselbaar kristalelement - Automatische uitschakeling - Zeer lage batterijkosten door 4 transistors s -FyN V OVER DE GEHELE LINIE LAGER Van een accumulatie van orders tijdens het Pinksterweekeinde is geen sprake geweest en de acti viteit op de Amsterdamse effec tenbeurs bleef gistermiddag dan ook zeer beperkt. Maandag is New York wel geopend geweest, waarbij de koersen de beneden- Damrak nam deze daling onver minderd over en vooral Kon. Olie jwerd zwaar getroffen. Het olie- fonds opende op 799, hetgeen ne gentien punten beneden het slot- niveau van vrijdag was, daarna volgde slechts een zeer beschei den herstel tot even boven de 800. Unilever zag zich ongeveer tien beste handhaven al daalde de koers der aandelen toch van 289% tot 284%. De claims golden circa 125, De staatsfondsenmarkt is nog steeds niet tot rust gekomen. De verliezen waren gistermiddag wel niet zo groot als op de beide vori ge beursdagen, maar de koersen, sloegen toch duidelijk de beneden- punten ontgaan en Philips kwam; van 336 op 325. De zojuist gepu- waartse richting in. De voornaam bliceerde cijfers over het eerste ste soorten circa pet lager, kwartaal van het lopende boek-I Hierbij was mede van invloed een jaar wekten hier en daar teleur- bericht dat de bank voor Neder- waartse richting insloegen. Het [stelling. AKU kon zich nog het landse Gemeenten bereid zou zijn onderhandse geldleningen te ver- 12. Met een ongeduldig gebaar maakt Aran- rod een einde aan het gesprek met haar on behouwen broer. Na dit onverkwikke lijk voorval betreden ze de burcht en het meisje geleidt de vier Noren naar haar va der. Deze ontvangt hen heel wat vriendelijker dan zijn zoon. De ko ning is een oude man, die hen op hoffelijke wijze welkom heet. Kort daarop komen ook Gartvait en de zwijgzame roodharige vreemde binnen. meester gemaakt, neemt hand over Koning Durrah spreekt hem aan hand toe bij de vreemde stemming, als heer Niall en Eric verneemt, die er onder de bewoners van de dat het een Ierse koning is. burcht schijnt te heersen. Het wel Het onbehaaglijke gevoel, dat zeer eigenaardig optreden van heer zich vanaf het begin van Eric had i Niall draagt daar in niet geringe mate toe bij. De ongewoon vijan dige houding van Gartvait was al bij hun aankomst meer dan erger lijk. Nu echter trekt de jonge man zodanig van leer, dat de Noren elkaar verwonderd aankijken. In onbehouwen bewoordingen en met een heftigheid, die absoluut niet te verklaren is, verzet Gart vait zich tegen het overwinteren van de vreemdelingen op 't eiland. „Trap ze er af, en wel zo gauw mogeiü1* r' hij onbesuisd. s mijn raad," tiert strekken tegen vier procent. Ondanks de gunstige berichten over het verloop van de vrachten- markt en de vooruitzichten voor 1956 lag ook; de scheepvaartsector tamelijk gedrukt. De verliezen bleven echter over het algemeen beperkt tot twee a drie punten bij zeer kalme handel. De cultuuraf deling tenslotte noteerde welis waar een puntje lager voor de leidende soorten, maar de onder toon hier was toch niet ongunstig Prolongatie 3 pet. BEURSINDICES 17/5 18'5 22/5 Int. concerns 310.19 313.03 306.18 Industrie 172.98 172.25 171.61 Scheepvaart 170.81 170.62 168.37 Banken 147.36 147.52 146.71 Ind. fondsen 130.45 131.90 131.63 Algemeen 229.72 231.06 227.41 NABEURSKOERSEN Kon. Olie 789794 slot 790 800%) Philips 320 ged bied—324 ged. laten (325%) Umlever 416418 (421%)

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3