RADIO? Uit de Provincie Woningproduktie en welvaart Rivaliteit tussen Amerikaanse strijdkrachten ontkend. Het geheim van de zeven schoorstenen Waf brengi de Ruslan Abdulgani bracht Nieuw-Guinea ter sprake in Washington Gaitskell bezocht Eisenhower Libanees-Jordaanse militaire besprekingen TERNEUZEN. AXEL MIDDELBURG. BRUINISSE. HULST. NIEUW VLIET. STOPPELDIJK. IJZENDIJKE ZIERIKZEE. RAPPORT COMMISSIE WONINGBOUW MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. Een door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel ingestelde woningbouwcommissie, onder voorzitterschap van Prof. Dr. A. H. M. Albregts, heeft een rapport uitgegeven on der de titel „Woningproduktie en welvaart", waarin zij zich diep gaand heeft bezig gehouden met de beantwoording van de vraag, over dë oorzaken van de woningnood en welke de middelen ter verbetering zijn. Het rapport, waarmee de commissie meent „tot een diagnose van en een therapie voor de kwaal te zijn gekomen, die de aan dacht waard zijn" bestaat uit twee delen: a. analyse van de oor zaken van het woningtekort en b. middelen ter verbetemg. Aan het slot doet de commissie een suggestie ten aanzien van een constructieve bijdrage, die het bedrijfsleven zou kunnen leve ren ter stimulering van de woningproduktie. In het eerste deel van het rap port. waarin de woningnood wordt besproken, meent le com missie o.m. dat kwantitatief de normale verhouding op de wo ningmarkt, uitsluitend gezien in het licht van een evenwicht tus sen woningbehoefte en woning voorraad, met een zekere speling ten behoeve van de mobiliteit van de werkende bevolking, zelfs bij een produktie van 70.000 wonin gen per jaar, niet binnen rede lijke tijd verwezenlijkt kan wor den. Een verder stijgend bevol kingsaccres en een verder dalen de gezinsgrootte kunnen met handhaving of zelfs met een toe neming van de huwelijksfrequen tie in een langdurige inlooppe riode opnieuw problemen oproe pen. Vergelijkt men de kwaliteit van de tegenwoordige Nederlandse woningbouw met die in andere Westeuropese landen, dan blijkt, aldus het rapport, dat Nederland de voorsprong op woninggebied, die het 25 jaar geleden had, vol komen verloren heeft en zelfs voor een deel in achterstand heeft zien veranderen. Bij de voortgaande integratie van West- Europa zal deze achterstand moeten verdwijnen en zal het woonpeil in Nederland op één lijn moeten komen met dat van de overige Westeuropese landen. Tegenover een reële produk- tievergroting staat een reële en aanzienlijke produktievertra- ging, wanneer men de produktie van de laatste jaren vergelijkt met die van de periode van 1930- 1939. De commissie meent te mo gen vaststellen, dat de bouwtijd per woning na de oorlog zeer aanzienlijk is verlengd. Voor de grotere woningcomplexen bedra gen de verschillen minstens vier tot zes maanden. Voorts komt de commissie tot de conclusie, dat naast de gecon- DONDERDAG 24 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram-; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 935 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de'ziekën; 11.45 Orgelconc.; 12.00 Angelus; 12.03 Instr. sextet; 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Wij van het land; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Repor tage; 13.25 Pianorecital; 14.00 Metropole orkest en klein koor; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gr.; 15.23 Pianorecital; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Clavecimbel en viool; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 1.740 Koersen; 17.45 Gr.; 18.00 Vocaal ens.; 18.20 Lichte muz.; 18.45 Leger des Heils kwar tier; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tïjdschrif tenkron.22.10 Orgel conc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Caus.; 11.15 Amus. muz.; 11.45 Caus.; 12.00 Orgel en zang; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Lichte muziek; 12.50 Caus.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursber; 14.00 Gram.; 14.20 Voordr. met muz.; 14.45 Klarinet en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordracht; 16.30 Gr.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Britse ac cordeonkampioenschappen; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Man nenkoor; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kinde ren; 19.05 Cabaret; 19.25 Britse accordeonkampioenschappen 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Peer Gynt, Grieg; 22.40 Journaal; 22.50 Sportact.; 23.00 Nieuws; 2315 Act. of gram.; 23.25 Jazzmuziek. BRUSSEL: 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgel en piano; 14.15 Gram.; 14.30 Vlaamse lie deren; 14.40 Gram.; 14.45 Idem; 15.00 Muz. progr.; 16.00 Koersen; 16.02 Kamerorkest en omroep koor; 16.25 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Repor tage; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Verzoekprogramma; 20.10 Missïemontage; 20.40 Verzoek programma; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 De gezongen Mis; 22.55 Nieuws. stateerde vertragingen in de bouwproduktie, ook het voorbe reiden met de bouw wordt ver traagd. Een efficiënte bedrijfs voering is, gezien de extreme omstandigheden, waaronder ge werkt moet worden, nauwelijks te verwezenlijken, aldus het rap port. Belangrijke stimulansen tot wijziging van de produktie-, methoden ontbreken vooralsnog voor vele sectoren van het bouw bedrijf. De commissie stelt nadrukke lijk, dat het onaanvaardbaar is de bedrijfsbouw ter wille van de woningvoorziening achterwege te laten of af te remmen. Deze bedrijfsbouw is noodzakelijk om de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in nationaal en in ternationaal verband te kunnen handhaven. Met name is afrem men van de bouw van ziekenhui zen, kerken, scholen en soortge lijke gebouwen, die nodig zijn voor de lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling van ons volk, onaanvaardbaar te achten. Er is, aldus het rapport, een zeer duidelijk tekort aan ge schoolde vakarbeiders. Wat de beschikbare arbeidsekrachten be treft, blijkt, dat de afwerkings sector naar verhouding grotere moeilijkheden oplevert dan de ruwbouwsector. Noch de aantrekkelijke lonen, nóch de morele overwegingen, dat de woningnood voor ons volk een ramp betekent, zijn redenen geweest voor de beoefenaren van de vakambachten om belang stelling te hebben voor het bouw vak, aldus het rapport. Slechts de vakgroep timmerlieden blijkt zij het ook uit andere overwe gingen nog wel in trek te zijn. Voorts is de neiging tot emigra tie groter dan bij andere groepen en vooral de jongere generatie vertoont weinig neiging zich in het bouwvak te begeven. Op grond hiervan verwacht de com missie dat de arbeidsmarkt zich eerder in ongunstige dan in gun stige zin zal ontwikkelen. Het weer tot stand brengen van een evenwicht tussen de lasten en de baten van het woningbezit en tussen het huurpeil en loonpeil is noodzakelijk. De opvoering van de produktiviteit zal gedeeltelijk tot compensatie van verhoogde reële huren moeten strekken, zo meent de commissie. Voor de overheid is volgens haar een belangrijke taak weg gelegd in het scheppen van het juiste klimaat voor het bevorde ren van een efficiënte woning produktie. Het arbeidsklimaat kan, aldus het rapport, o.m. worden verbe terd door het overbrengen van vele werkzaamheden van de bouwplaats naar de fabrieken en werkplaatsen, het bevorderen van een z.g. bedrijfssamenwer- king, waardoor o.a. ook een vaste band tussen arbeiders en bedrij ven zal kunnen ontstaan en het zo spoedig mogelijk aanbrengen van verwarmings- en lichtinstal laties, waardoor tijdens de win ter „normaal" kan worden door gewerkt. De commissie is van oordeel dat, zolang de aantrek kelijkheid van het bouwvak voor de arbeiders niet verbeterd wordt, geen vergroting van het arbeidspotentieel te verwachten is. Het is zelfs de vraag of het omstreeks 1962 aan de markt komende grotere arbeidsaanbod, wanneer in die periode niet veel veranderd is, zijn weg naar de bouwvakken zal zoeken. Dit is te meer bedenkelijk, zo meent de commissie, omdat omstreeks 19681969 een extra toeneming van de behoefte aan woningen te verwachten is. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, heeft dinsdag onthuld, dat de kwestie Nieuw-Guinea vorige week door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, ter sprake was gebracht gedurende een be spreking, die hij met hem op het ministerie van Buitenlandse Za ken had gevoerd. Dulles zei, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken de hoop had uitgesproken, dat de Verenigde Staten de Indonesische aanspra ken op dat gebied zullen steunen. Dulles zei, dat hij zijn Indonesi sche ambtgenoot de redenen had aangegeven, waarom de V. S. niet de Indonesische aan spraken konden steunen en voeg de eraan toe, dat de kwestie vrij wel onveranderd bleef. Mniister Dulles antwoordde een journalist, die hem gevraagd had, of president Soekarno tijdens zijn bezoek aan Washington had gepoogd van de Amerikaanse regering een openlijke verklaring te verkrijgen, waarin de territo riale aanspraken van Indonesië op W. Nieuw-Guinea gesteund werden. Minister Dulles ant woordde hierop, dat deze vraag niet persoonlijk door president Soekarno was opgeworpen, maar door diens minister van Buiten landse Zaken. Hugh Gaitskell, de leider van de Britse socialistische partij, heeft dinsdag een bezoek ge bracht aan president Eisenhower op het Witte Huis. Naderhand vertelde hij met de Amerikaanse president uitvoerig over de inter nationale situatie gesproken te hebben, doch niet over Cyprus of het Midden-Oosten. De president had verklaard, dat het zeer be langrijk was dat de democratieën (in het Atlantisch verband) zich nauwer aaneen sluiten. Ik vroeg de president, aldus Gaitskell, of er enig vooruitzicht is, dat hij naar Engeland gaat. Hierop had Eisenhower geantwoord, dat hij zeer gaarne zou willen komen, doch dat het moeilijk was het ene land te bezoeken zonder ook an dere een bezoek te brengen. President Eisenhowers voor naamste raadslieden op defensie gebied, burgers zowel als militai ren, hebben maandag op een zeer drukbezochte persconferentie in Washington aanhoudende berich ten in de Amerikaanse pers over grote rivaliteit en meningsver schillen tussen het Amerikaanse leger, de vloot en de luchtmacht, tegengesproken. De minister van Defensie Char les Wilson, die vergezeld was van drie burgerlijke secretarissen, de stafchefs en de bevelhebber van de marine, zei, dat er tussen de drie wapens natuurlijk menings verschillen bestaan en een gezon de wedijver, doch de zaak is in de pers zeer overdreven. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar het „uitlekken" van de inhoud van vertrouwelijke documenten naar de pers. Volgens de persberichten be staan er de volgende menings verschillen tussen de onderdelen der Amerikaanse strijdkrachten: Verzet van het leger tegen een defensiepolitiek die voornamelijk steunt op atoombommenwerpers; Rivaliteit over de ontwikkeling Een onder leiding van generaal Radi Innab staande Jordaanse militaire missie heeft van 17 tot 21 dezer te Beiroet besprekingen gevoerd met het Libanese militai re opperbevel. In een dinsdagochtend gelijktij dig te Beiroet en Amman uitge geven officiële bekendmaking wordt gezegd dat gesproken is over samenwerking tussen de Jordaanse en Libanese legers en dat hierover overeenstemming is bereikt, „zodat gezamenlijk het hoofd kan worden geboden aan het beide landen bedreigende Israëlische gevaar". en controle van verschillende soorten geleide projectielen bin nen het leger, de vloot en de luchtmacht; De opvatting van de luchtmacht dat de reusachtige vliegdeksche pen van de Forrestal-klasse te kwetsbaar zijn in het huidige atoomtijdperk; Klachten van het leger dat zijn toekomstige taak voornamelijk zou moeten bestaan uit zuive ringsoperaties nadat atoombom men een vijand vernietigd zouden hebben. Zomertijd - reistijd. Het Terneuzens Reisbureau be gon het reisseizoen op 2e Pink sterdag met een reis naar Remon- champs, Spa, Gileppe, Eupen en omstreken; onder leiding van de heer C. Leunis. Begunstigd door stralend zo merweer werd deze reis, die een vlot en aangenaam verloop had, voor de deelnemers een prachtig geslaagde tocht. Van het zeer schone landschap met prachtige panorama's, werd door de ruim 50 deelnemers dan ook volop ge noten. Precies 6 uur 's morgens werd te Terneuzen gestart, waar men rond het middernachtelijk uur dankbaar en enthousiast terug keerde. Aan het einde der reis heeft de heer J. Terlouw, namens alle deel nemers, de reisleider, de heer Leunis, dank gebracht voor de kundige en prettige wijze waarop deze de reis had geleid en mede daardoor succesvol wist te ma ken. Feestavond voor bejaarden in Parochiehuis. Door het Wit-Gele Kruis en de Katholieke Nationale Federatie voor bejaardenzorg werd in het R.K. parochiehuis een feestavond voor de Katholieke bejaarden ge organiseerd. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de afdeling Ter- neuzen van het Wit-Gele Kruis, de heer F. Hagenaar er zijn vol doening over uit dat zovelen aan de oproep, deze feestavond bij te wonen, gehoor hadden gegeven. Spreker kondigde verder aan dat in enkele korte toespraken uiteen zou worden gezet dat het Wit-Gele Kruis niet alleen hulp biedt in geval van ziekte. Hij wees er op dat ook b.v. de maatschap pelijk werkster bij het Wit-Gele Kruis is betrokken zodat door het samenwerken der verschillende diensten niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk hulp kan worden geboden. Na een korte film zette de wijkverpleegster zr. Van Ravels de verschillende takken van dienst uiteen en vestigde daarbij vooral de aandacht op het feit dat ook de bejaarden daarbij de aandacht hebben. De maatschappelijk werkster, mej. J. van Acker, gaf een kort overzicht van haar werk en be nadrukte vooral het fëit dat de bejaarden zich met allerlei pro blemen tot haar kunnen wenden juist omdat haar taak zoveel om vattend is. In moeilijkheden met hulp in de hulshouding (bejaar den kunnen zp dikwijls elkaar helpen) behuizing, pensioen enz. In al deze gevallen weet zij wat daarvoor moet worden gedaan en bij welke instanties moet worden aangeklopt. Dit wil niet zeggen dat ik alle moeilijkheden met een toverformule kan doen verdwij nen, aldus juffrouw Van Acker, maar we kunnen er toch voor werken dat er verbetering komt en dikwijls lukt het ook. Na een tweede korte film sprak de heer W. Weterings over de nieuwe wet ouderdomspensioen en over de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Spreker maak te het de aanwezigen duidelijk welk een grote waarde één stem bij de verkiezingen kan hebben. Hierna volgde een pauze gedu rende welke de bejaarden door enkele dames werden getracteerd op een kopje koffie en koek (voor de mannen een sigaar) en nog verschillende andere lekkernijen. Eén aantrekkelijke gratis ver loting met vele aardige prijzen viel bijzonder in de smaak. Na de prachtige film „Konin gin Esther" sprak pastoor Van Campen nog een kort opwekkend woord. Hij spoorde de bejaarden aan ook op de donderdagmiddag bijeenkomsten te komen en hoop te tijdens de warme zomerdagen banken te hebben waarop de be jaarden in het park van de pas torie kunnen genieten. Pinksterkoers voor nieuwelingen. De wielerwedstrijd op Pink sterdag had onder de meest gunstige weersomstandigheden plaats en al was het ditmaal slechts een koers voor nieuwe lingen, er bestond hiervoor toch een overgrote belangstelling. De 75 km afstand is door Rent meester uit Ierseke afgelegd in de tijd van 1 uur en 54 minuten. Om ruim half drie verscheen een 20-tal renners aan de start en reeds nadat er enkele ron den waren gereden, was het te zién, dat, wanneer er zich geen bijzonderheden zouden voordoen, deze koers gewonnen zou wor den door Rentmeester of Ver- straete. Dit tweetal had al spoedig een voorsprong en wist deze geleide lijk op te voeren totdat zij het gehele veld gedubbeld had. In de eindsprint toonde Rent meester zich de sterkste en won hiermee zijn 13e koers in dit sei zoen. De einduitslag was als volgt: 1. P. Rentmeester, Ierseke; 2. Em. Verstraete, Eede; 3. L. Tim mermans, Roosendaal. Op één ronde: 4. J. van Geel, Lepelstraat; 5. J. de Poorter, Hoek; 6. M. Roks, Standdaarbui- ten; 7. F. van Doeselaar, Sluis kil; 8. H. Vernooy, Sluiskil; 9. D. C. Wouterse, Kwadendamme; 10. P. Heeren, Hoeven; 11. J. van Es pen, Axel; 12. A. Dees, Terneu zen; 13. M. Withagen, Aster straat; 14. P. van de Vijver, Axel en 15. J. de Kok, Goes. Met motor geslipt. Toen zondagmiddag de motor rijder L. uit Sluiskil met zijn mo tor in de richting Axel reed, is hij in de bocht aan de duiker op de Buthdijk uit de bocht geslipt en samen met zijn duorijdster in het water terecht gekomen. Voor L. liep deze slippartij al bijzonder goed af. Een bezeerde knie zal hem noodzaken enige dagen rust te houden. Zijn verloofde, mej. G. P., brak haar beide polsen, zodat dit avontuur haar langer zal heu gen. aspecten naar voren over de cul turele uitwisseling tussen Zws- Vlaanderen en Oost-Vlaanderen in België. Tot toesluit van deze dag werd een verbroederings maaltijd gehouden, die gepresi deerd werd door burgemeester Lockefeer. Frans-Vlaamse dag. Gisteren was het de Frans- Vlaamse dag als onderdeel van de zg. Reinaertdagen. Op deze dag werd 't woord gevoerd door prof. Vital Celen uit Antwerpen over „nationaliteitsgevoel in Frans- Vlaanderen" en door de letter kundige André Demets, direc teur van radio Kortrijk over „Land en volk van Frans-Vlaan- deren". De bedoeling van deze dag was om door onderling contact de Nederlandse cultuur in het ge bied van Frans-Vlaanderen en men denke daarbij vooral aan Poperinge, Watou, Steenvoorde, Hazebroek en Rijsel te verste vigen. Frans-Vlaanderen is een oeroud Nederlands cultuurge bied en tevens de bakermat van de Dietse beschaving. Door zijn ligging was het ech ter steeds een begeerde prooi voor Frankrijk en reeds in de Middeleeuwen trachtten de Fran se koningen dit rijke gebied in hun greep te krijgen. Tekenend voor hun koppigheid is wel, dat de Vlamingen van deze westhoek, ondanks de Franse invloed, ble ven vasthouden aan hun eigen aard. Na de tweede wereldoorlog be gon men met jaarlijkse congres sen in Wareghem (Vlaanderen) om meer aandacht te vragen voor Frans Vlaanderen. Deze Frans-Vlaamse dag in Hulst mag eveneens als een ver steviging beschouwd worden van de oude banden van stam-, taai en cultuurgemeeschap, die de Vlamingen van Zeeland met die van Frans-Vlaanderen verbindt. Kerkdag Walcheren. De Kerkdag Walcheren 1956, die maandag te Middelburg werd gehouden, heeft ongeveer duizend personen van het gehele eiland getrokken. De dag begon met een zangdienst o.l.v. ds E. Sneller in de Nieuwe Kerk en werd voortge zet in het openluchttheater van het stadspark Toorenvliedt, waar men eerst luisterde naar een toe- Niettemin was het voor beiden sPraak van prof. G. van Nhtrik een groot geluk dat zij in het wa- 'ult Amsterdam over J^t °nder- 1 werp „Leven met de ander Na dat in een drietal discussie-groe- ter terecht zijn gekomen, waar door hun val werd gebroken. De. motorrijwiel werd zwaar 'Pen vete vragen omtnen de taak bescnadigd. Ook drukte op Schouwen- Duiveland. Het bezoek aan Schouwen en Duivelend was tijdens de Pink sterdagen ook buitengewoon groot. Honderden auto's en vele dagjesmensen bezochten de duin streek en Zierikzee. Hierbij wa ren ook vele buitenlanders. Hoewel de veerpont Krammer van het veer ZijpeAnna-Jacoba- polder regelmatig voer en er tot des midags vier uur goed in der gemeente, het apostolaat en de verhouding van de gemeente ot de maatschappij waren bespro ken, heeft een forum, o.l.v. dr W. M. Maas uit Vlissingen, waarin zitting hadden een huisvrouw, een ingenieur, een kantoorbedien de en een landbouwer, samen met prof. Van Niftrik een groot aan tal onderwerpen behandeld. Aan het einde van deze Kerkdag, die werd geleid door ds P. F. Th. Aal- ders, uit Middelburg, heeft de lekenspelgroep uit Goes het spel van Martinus Nijhoff, getiteld „De Heilands tuin" opgevoerd. Bevordering. De heer G. Bierma, landmeter slaagde het verkeer te verwerken, begon zich na die tijd een file te vormen van auto's. Van zes tot j lste giasse van het kadaster negen uur bedroegen deze files jWerkzaam op het bureau van de 150 tot 200 auto's en duurde de I ruiiverkavelingsdienst op Wal- gemiddelde wachttijd aan het veer cheren, is bevorderd tot hoofd- ongeveer uur. (Te Perkpolder (jan(jme^er van ^et kadaster al hier. en Kruiningen-haven zijn de wachttijden zelfs op „gewone" dagen veel langer!) Letterkundige dag. Als onderdeel van de Reinaert dagen te Hulst is maandagmid dag in de burgerzaal van het stad huis de Letterkundige dag ge opend door burgemeester Locke feer. Na een officiële ontvangst van een groot aantal letterkundi gen uit Zeeland en Vlaanderen, werd een letterkundig congres gehouden. Onder de aanwezigen waren dr Meerkens uit Amster dam, dr De Pillerijn uit Gent, voorts de Vlaamse cultuurschrij ver Gaston Martens en de Zeeuw se schrijvers drs Lockefeer en drs Eggermont. Een letterkundig fo rum, dat onder voorzitterschap stond van prof. D.e Keijzer uit Gent, en dat in aansluiting op het congres gehouden werd, braent Concert op de Markt. Zoals gebruikelijk werd op le Pinksterdag door het muziekge zelschap „Nut en Genoegen" een concert op de muziektent gege ven. Hoewel het weer verre van aanlokkelijk was, bestond er voor deze uitvoering toch een grote belangstelling, hetgeen ook wel haar oorzaak had, dat na afloop van het concert de Boerenkapel optrad met een programma van populaire melodieën. Daar de voorzitter van „Nut en Genoegen" zaterdags te voren was overleden, werd door het ge zelschap Eifgezien van de traditio nele muzikale wandeling door de gemeente na afloop van het con cert. Vijfde wielerkoers voor nieuwelingen. Zaterdagmiddag werd alhier de 117) (Nadruk verboden). „Geen sprake van. Als ik ko ning wordt, wordt zij koningin. Nee, schud maar niet uw hoofd. Ze is in alle opzichten geschikt voor dat baantje. Ze is de doch ter van een Engels edelman hoogste adeldateert van Wil lem de Veroveraar. Op het ogen blik is het mode, dat vorsten met leden van de aristocratie trou wen en ze kent de toestanden in Herzo-Slowakije!" „Alle mensen!" riep Lomax uit die mededeling was zo'n schok voor hem, dat hij z'n rhetoriek vergat. „Toch niet.... toch niet Virginia Revel?" „Ja,'' gaf Anthony ten ant woord, „Virginia Revel." „Beste kerel," riep lord Cater- ham uit. ,0 nee, pardon, sire, van harte geluk gewenst, van harte! Een allerliefste vrouw!" „Dank u, lord Caterham," zei Anthony. „Dat complimentje ver dient ze." „Mag ik misschien ook vragen, sir, wanneer dat huwelijk vol trokken is?" door AGATHA CHRISTIE Anthony knikte hem vriend schappelijk toe. „Jullie zullen er van opkijken" zei hij, „maar een feit blijft een feit. Het antwoord op die vraag is: vanmorgen." HOOFDSTUK XXX. Het voorspel voor het volgende bedrijf. „Gaat u maar vast vooruit, he ren,1' zei Anthony, „ik kom da delijk." Hij bleef wachten tot de an deren verdwenen waren, dan keerde hij zich naar Battle, die met een geïnteresseerd gezicht de labrizering-onderdelen stond te bekijken. „En Battle? Je wou me wat vragen, niet?" „Zo is het meneer, ofschoon ik eigenlijk niet snap hoe u dat weet. Ik heb altijd geweten dat u scherp van opmerken was. Die dame, die doodgeschoten is, is dus als ik het goed begrepen heb, wijlen koningin Varaga?" „Ja, Battle. Maar ik hoop, dat dat onder de roos blijft. Voor ontsluierde familie-geheimen voel ik niets." „Daar zal mr. Lomax wel voor zorgen, meneer. Dat komt nie mand te weten. Of eigenlijk, dat komen een heleboel mensen te weten, maar het publiek hoort het niet." „Was dat het enige, wat je me te vragen had, Battle?" „Nee, meneer. Dat was maar zo even terloops. Ik wou graag weten, als het tenminste niet on bescheiden is, waarom u uw naam veranderd hebt. Daar moet u toch een reden voor gehad heb ben?" „Ja. Die zal ik je vertellen. Mijn moeder was een Engelse, ik ben in Engeland opgevoed en als gevolg daarvan stelde ik veel meer belang in Engeland dan in Herzo-Slowakije. En ik voelde me een idioot met die opera-co- mique-naam. Je moet weten toen ik heel jong was heb ik van die democratische ideeën gehad. Ik beloofde in idealen en principes en de gelijkheid van alle men sen. En koningen en prinsen vond ik uit de boze, dat waren over blijfselen uit de goede, oude tijd." „En nu, sir?" vroeg Battle. ,0 nuik heb de laatste ja- geloof er nog wel in. Maar je moet het de mensen bijbrengen, je moet ze om zo te zeggen, asje blieft, dat hebben jullie te ac- cépteren. De mensen, bedanken er voor om broeders en zusters te zijn.misschien dat die tijd eens komt, maar nu zijn we zo ver nog niet. Op het ogenblik zijn we heus nog niet zo ver, dat we de mensen beter kunnen maken door op hun eergevoel of hun hogere eigenschappen te werken, maar ik geloof wel, dat je, door een zekere macht handig te ge bruiken, ze kunt dwingen behoor lijk tegen elkaar te zijn. Ik ge loof nog wel in broederschap, maar de tijd is er nog niet rijp voor. Misschien over een tiendui zend jaar. Maar niet wanhopen en niet ongeduldig zijn. Evolutie is niet iets, dat gauw gaat.'' „U houdt er typische inzichten op na, sir," zei Battle met een knipoogje. „Als u die trouw blijft zult u daarginds een merkwaar dig goede koning zijn." „Dank je, Battle," zei Antho ny met een zucht. „U lijkt er niet bepaald blij mee, meneer." „Och, dat weet ik niet. Het lijkt me niet onaardig. Maar het is geregeld werk. En dat heb ik tot 5de ronde voor nieuwelingen ver reden waaraan 29 jongelingen deelnamen. Daar het parcours zeer mooi was, had tijdens de koers over 70 km, af te leggen in 40 ronden, geen enkel ongeval plaats. In de 26e ronde begon zich de kamp af te tekenen met een uit looppoging door Van Amster dam, die er in slaagde zich van het grote peleton vrij te maken, achtervolgd door Em. Verstraete uit Eede, die herhaaldelijk tracht te de vluchteling te achterhalen, hetgeen hem evenwel niet geluk te, Hij bleef dan ook in het vrij grote peleton hangen en bepaal de zich tot het sprinten voor de premies, welke zeer spannend waren. Daar de winnaar van deze koers reeds geen vraag meer was, ging het er nu alleen maar om het bezetten van de volgende plaatsen bij de eindsprint. De uitslag was als volgt: 1. C. van Amsterdam, Oosterhout, 1 uur 47 min.; 2. J. van Geel, Le pelstraat; 3. J. de Pooler, Hoek; 4. D. Aanskorf, Etten; 5. L. Tim mermans, Roosendaal; 6. J. van Wetten, Noordwijk; 7. M. Roks, Bosschenhoofd; 8. H. Vernooy, Sluiskil; 9. A. Kool, Delft, en 10. F. van Doeselaar, Sluiskil. Aanrijding. Op de oversteekplaats voor rij wielen aan het eind van taet dorp deed zich een dezer dagen een aanrijding voor, die nog eeer goed afliep. De heer DeT. reed met zijn Volkswagen in de richting Ra penburg-Tol en kon, hoewei ge heel naar links uitwijkend, een dame, die per fiets de weg over stak, niet meer ontwijken. Persoonlijke ongelukken deden zich bij deze aanrijding gelukkig niet voor. Wel werd de flets zwaar beschadigd, terwijl de auto enkele deuken kreeg. Kermiskoars. Begunstigd door het fraaiste weer had alhier onder zeer veel belangstelling de traditionele kermiskoers voor amateurs plaats over een afstand van 100 km. Toen wethouder C. Doens 't startschot loste vingen 37 ren ners de kamp aan. Reeds in de eerste ronde na men J. Huissoon uit Ierseke en J. Westdorp uit 's Heerenhoek de vlucht om vervolgens geleidelijk de voorsprong te vergroten. Het grote peleton viel weldra in drie groepen uiteen, waarvan de hoofdgroep uit 9 deelnemers- be stond. Deze hoofdgroep zette daarop de beide vluchtelingen achterna maar het was voor hen te laat, zij slaagden hierin niet. Na de twaalfde ronde hadden Huissoon en Westdorp een voor sprong van 2 min. 58 seconden, zodat, als er zich geen bijzonder heden zouden voordoen, het tus sen hen zou gaan wie de eerste of tweede plaats zou bezetten. Verschillende deelnemers, waar onder K. Inghels uit Sas van Gent, konden het tempo niet vol houden en gaven de kamp op. De uitslag is als volgt: 1. J. Huissoon, Ierseke, 2 u. 23 min.; 2. J. Westdorp, 's Heeren hoek; 3. P. van Est, Fijnaart; 4. P. Maas, Pindorp; 5. A. van 't Hof, Haarlem; 6. A. van Sluis, Vlissingen; 7. J. Geldermans, Be verwijk; 8. J. de Roo, Schore; 9. J. Bruggekamp, IJmuiden, en 10. H. van Glerum, St. Willebrord. Internationale ontmoeting. Gedurende de Pinksterdagen heeft Zierikzee in het teken van de internationale sportverhroede- ring gestaan. Ruim veertig sport mensen uit de tweelingstad Saint- Hilaire-Du Harcouet in Frans Normandië arriveerde vrijdag avond in Zierikzee. Op het stad huis werd de groep zaterdagmor gen officiéél ontvangen door het gemeentebestuur (bij monde van burgemeester mr F. T. Dyckmees- ter, die deze eerste officiële plech tigheid na zijn installatie van vrij dag vervulde. De burgemeester van Sant-Hilaire, dr D. Cuche, be antwoordde de toespraak namens zijn landgenoten. Tijdens deze ontvangst werden door de gemeente Saint-Hilaire speciaal voor deze gelegenheid ge slagen medailles uitgereikt aan de burgemeester van Zierikzee, de eerste wethouder, en de orga nisator van de sportuitwisseling de heer J. Francke. De feestda gen waren gevuld met sportwed strijden en met uitstapjes en plechtigheden. Bij het begin hadden de Fran sen een krans gelegd op het graf van wijten burgemeester Schuur- beque Boeye, onder wiens ambts periode het tweelingsehap tussen beide steden werd uitgeroepen. Zondagmiddag werd een bezoek aan Walcheren gebracht. Een even ontroerende als vrolijke ce remonie speelde zich af in de leeszaal van het zeehospitium, een T.B.C.-sanatorium „Zonneveld". De 15-jarige lyceïst Ko van der Valk, uit Zierikzee, die daar ver pleegd wordt, kreeg onverwachts bezoek van het meer dan veertig leden tellende Franse gezelschap. Stapels leesboeken en andere cadeaus stapelden zich op pjn bed, waarvoor de beduusde jon gen geen woorden vond om te be danken. Verder werden nog de caissons bij Ouwerkerk bezocht. ren veel gereisd en ik heb eens dusver altijd angstvallig vërme- goed rond gekeken. Van gelijk- den heid en broederschap heb ik niet veel gemerkt. Begrijp goed, ik (Wordt vervolgd). BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 mei zijn in Nederland één geval van paratyphus B in Schiedam, 78 gevallen van roodvonk, 6 ge vallen van difterie en één geval van kinderverlamming (in Til burg) geconstateerd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2