Waterstofbom ontdoft De kwestie-Lyprus Toeristenstroom overspoelt Nederland Soekarno heeft niets tegen de Nederlanders Het bezoek van Mollet aan de Sowjet Unie ,Le Monde" over het Amerikaanse bezoek van Soekarno Verklaring van Montgomery ~i salons sobkrt* DINSDAG 22 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3770 "Russische middel tegen sclerose Ook Poolse wapen leveranties voor Egypte Franse terroristische bende in Tunesië ontdekt Brits kerkblad over terechtstelling van Cyprioten. Motie van afkeuring voor kabinet-Karamanlis. Demonstraties in Nicosia. Franse boeren versperren wegen SPOORWEGONGELUK IN PORTUGAL VECHTPARTIJEN IN GRENOBLE. FRANS-RUSSISCH COMMUNIQUé Onderlinge relaties zullen verbeterd worden Dr. Uhrman ernstig gewond Na 74 dagen UITSPRAAK IN DE „ZAAK DER LEKKEN" Brand op Parijse Jaarbeurs Ernstig auto-ongeluk m Marokko HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Mei. 23 4.37 20.41 19.48 3.44 24 4.36 20.42 20.50 4.19 25 4.35 20.44 21.44 5.01 26 4.34 20.45 22.29 5.50 27 4.33 20.46 23.06 6.46 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redaqtie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Maandagmorgen is boven het eiland Namu, nabij Bikini, een waterstofbom ontploft, als twee de proef in de huidige Ameri kaanse serie experimentale kern- ontploffingen. De bom werd vanuit een B-52 straalbommenwerper afgewor pen. Dit is voor het eerst dat een waterstofbom vanuit een Ameri kaanse serie experimentele kern- gebracht werd. De kracht van de ontploffing bedroeg enige megatons (gelijk aari enige miljoenen tonnen T.N.T."), dit was dus aanzienlijk minder dan de ontploffing van 1954, die een kracht had van 15 tot 17 megatons. Een wetenschappelijke mede werker van de „New York Ti mes", WilliamLaurence, die de proefneming gevolgd heeft, meldt, dat de kracht van de preefbom lag tussen 15 en 18 tot 20 miljoen megatons. Eten krach tiger waterstombom is nog nooit tot ontploffing gebracht, ook niet bij Russische proeven. De waterstofbom ontplofte op een hoogte van circa 5.000 m., na op circa 17.000 m. hoogte uit het vliegtuig geworpen te zijn. De vuurbal bereikte een doorsnede van zeker zeven kilometer en op een afstand van 64 km was het lieirtschijnel ervan meer dan 500 maal zo sterk als het schijnsel van de zon. De atoomwolk die ontstond be reikte een hoogte van meer dan 40 km en verspreidde zich over een afstand van meer dan 160 km. Laurence meent dat deze bom het eerste werkelijke waterstof wapen is. Vroegere proefbom- men waren onhandelbare appa raten, die slechts dienden om de mogelijkheid van fusie van zwa re. waterstofatomen (deuterium Het Russische persbureau „Tass" heeft bekend gemaakt dat de Serwjet-Unie naar Nederland en Zwitserland ieder een pakje met tien ampules entstof tegen scle rose gezonden heeft. Deze entstof is ontwikkeld door de Russische doktoren Margoelis en Sjoeblatse. De pakjes, die ieder 100 gram wegen, zijn per vliegtuig ver stuurd. Naar „Tass" meldt gold scle rose tot nu toe als ongeneeslijk. Egypte heeft een „wapen-over eenkomst'' met Polen onderte kend. Dit is door radio-Cairo be kend gemaakt zonder dat verde re bijzonderheden gegeven wer den. Egypte heeft in september een overeenkomst voor de leverantie van Russische wapens met Tsje- ch»slowakije gesloten en volgens diplomatieke kringen in Washing ton zijn reeds minstens 20 pro cent van deze wapens afgeleverd. en tritium) te demonstreren. Nu is de weg geëffend voor ontwik keling van reusachtige water stofbommen van 20 miljoen me gaton en meer, doch ook voor mi niatuur bommen met een kracht van enige duizenden tonnen T.N.T., die in kleine vliegtuigen en als lading voor geleide projec tielen gebruikt kunnen worden, aldus de correspondent van de „New York Times". Schout-bij-nacht Hall Hanlon, die het bevel heeft gevoerd over de afdeling der Amerikaanse ma rine die de proef leidde, heeft be kend gemaakt, dat de besmetting van Bikini door radio-activiteit „betrekkelijk gering" is geweest. De proef was uit wetenschap pelijk oogpunt beschouwd ge slaagd. De wolk, die na de ont ploffing ontstand, was, zoals voorzien, ten noorden van de Marshall-eilanden naar zee afge dreven De Tunesische minister van Binnenlandse Zaken, Fayed Me- hiri, heeft meegedeeld, dat de vo rige week een Franse terroristi sche bende is ontdekt, waarvan acht leden zijn gearresteerd. An dere leden, onder wie een hoge Franse politiefunctionaris, zijn gevlucht. De politie was de bende op het spoor gekomen, nadat deze een kantoor van de gematigd natio nalistische nieuwe-grondwetspar- tij had aangevallen. De Fransen hebben verscheidene aanslagen gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet met medewerking van de FYanse hoge commissaris, Roger Seydoux. Van Tunesische zijde is maan dag bekend gemaakt, dat de Sidi Bou Zid (Zuidwest-Tunesië) 2 Franse „terrorsten" zijn gearres teerd. Zij hadden geprobeerd een autobus, die tussen Gafsa en Sidi Bou Zid rijdt, met schoten tot stilstand te brengen. Het weekblad van de Anglicaan se kerk in Engeland heeft een artikel gewijd aan de terechtstel ling van de twee jonge Cyprioten, die wegens aanslagen op Cyprus veroordeeld waren. In dit artikel wordt het terecht stellen van vrijheidsstrijders ver geleken met het ombrengen van krijgsgevangenen. Het blad zegt dat geweld klaar blijkelijk het enige argument is dat de machthebbers op Cyprus kennen, terwijl juist daar psycho logisch inzicht een vereiste is. In het artikel wordt er echter ook op gewezen dat deze houding niet geheel aan de gouverneur, sir John Harding, te wijten is. Want de onbuigzame houding hadden de Britten reeds in 1954 aangenomen. In de Griekse volksvertegen woordiging hebben 30 afgevaar digden van de oppositie een mo tie van afkeuring ingediend, waarover vrijdag a.s. gestemd zal worden. De motie beschuldigt de rege- ring-Karamanlis ervan de kwes- tieCyprus slecht behandeld te hebben. In dezelfde motie wordt ook kri tiek uitgeoefend op de regering voor de relletjes, die op 9 mei in Athene plaats hadden als protest tegen de voorgenomen terechstel- ling van twee jonge Cyprioten op Cyprus. Uitgaansverbod in Limassol In de Cyprische havenstad Li massol is zondagmorgen een uit gaansverbod afgekondigd naar aanleiding van bomaanslagen. Zondagavond werd in deze stad vanuit een huis een bom naar een patrouille geworpen. Twee Britse soldaten en een Turks-Cyprioti sche politieman werden hierdoor ernstig gewond. Een toeristenstroom heeft Ne derland overspoelt. Reeds zater dagavond was het in Amsterdam ao erg, (lat de logiesinformatie- dienst van de A.N.V.V. alle be schikbare particuliere adressen in en buiten de stad, alsook de hotels en pensions in het Gooi, do kuststreek en in de provincie l'ta-eeht bezet wist en gedwongen was de om kamer en bed verle gen buitenlandse toeristen tot in Alkmaar onder te brengen. In de loop van de zondag is de stroom nog gegroeid. Speciaal Duitsers, Fransen en ook een groot aantal Engelsen bezoekt op het ogenblik Nederland kennelijk met de bedoeling de bollenvelden en de Keukenhof te bezichtigen. Er moest dan ook te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag een be roep aan particulieren gedaan worden, om slaaplogies, teneinde de gasten uit het (buitenland on der te brengen. De Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum, die zaterdag 3500 bezoekers trok, kreeg er de Eerste Pinksterdagmiddag in vier uur tijd maar liefst 5500 te ver werken. Geregeld stond voor de ingang een quêue van enkele hon derden meters lengte. Er was maar één bezoeker die klaagde, dat het te druk was, en dat was een Engelsman. Touringscars met buitenlanders reden bij het museum af en aan en tientallen telefoontjes uit het gehele land kwamen binnen met de vraag naar de openingsuren der expositie, het Stedelijk Mu seum ontving 866 bezoekers en het historisch museum het Waag gebouw 630. Vlieg er eens uit dachten 9000 mensen en zij gjngen naar Schip hol. Een normaal bezoekersaan tal overigens voor deze dag. Ook het oostelijk deel van ons land heeft ruimschoots rijn deel gehad van de Pinkster-toeristen invasie. De VVV te Arnhem moest bij partikulieren aankloppen voor lo- giesruimte in Nijmegen, Apel doorn, Zutphen, Doetinchem en andere plaatsen waren eveneens alle hotels en pensions vol. In Overijssel waar o.a. de hotelinfor matiedienst Hengelo van het A.N.V.V. op volle kracht werkte, bleven ook toeristen, voor wie er in het westen geen plaats meer was, overnachten. In Nicosia hebben Britse troe pen zondagmorgen van traangas gebruik moeten maken om een demonstratie van schoolkinderen uiteen te jagen. Zondag en maandag hebben Griekse jongeren in Nicosia ge demonstreerd. De politie maakte van traangas gebruik om de be togers uiteen te drijven. Hier en daar kwam het tot handgemeen. Op drie plaatsen werden maan dag in Nicosia bommen gewor pen naar Britse auto's. Een Brit se militair en twee Cyprioten werden gewond. Eén der auto's vloog in brand. Later is medegedeeld, dat drie leden van de Britse strijdkrach ten en zeven burgers verwondin gen hebben opgelopen. Eten Brit se soldaat is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezwe ken. De „Cyperse Federatie van Franse boeren hebben op vele Franse hoofdwegen versperrin gen opgeworpen met tractors, zwaar beladen karren en in som mige gevallen met boomstammen als protest tegen het landbouwbe leid van de regering. De boeren eisen een hogere melkprijs, een lagere prijs voor sommige soorten veevoeder en compensatie voor de verliezen die deze winter door de grote zijn geleden. Op sommige plaatsen werd het verkeer, dat als gevolg van het Pinksterweekeinde drukker was dan normaal, ernstig belemmerd. De voorverkiezingen in Amerika De Amerikaanse democrati sche leider Adlai Stevenson heeft bij de voorverkieringen in de staat Oregon zijn voornaamste mededinger naar de democrati sche kandidatuur Voor het presi dentschap, senator Kefauwer, verslagen. Stevenson kreeg 61.535 stemmen, Kefauwer 41.992. Hun namen stonden niet op de stem biljetten en zijn er door hun aan hangers dus bijgeschreven. Aan republikeinse zijde heeft president Eisenhower, wiens naam alleen op het stembiljet prijkte, 148.175 stemmen op zich verenigd. Bij een botsing tussen een per sonen- en een goederentrein te Carregado, 30 kilometer van Lis bon heeft zondagavond drie do den en circa 30 géwonden geëist. Soekarno heeft na rijn toe spraak voor de nationale persver eniging een aantal vragen beant woord. Verhouding tot Nederland. In antwoord op één der gestel de vragen verklaarde Soekarno dat de mogelijkheid om de me ningsverschillen die reeds zo lang tussen Indonesië en Nederland bestaan, op te lossen, „van de Nederlanders afhangt". Hij zei hierover: „Zoals ik in mijn toespraak tot het Congres verklaarde hebben wij niets tegen de Nederlanders. Ik heb reeds dikwijls gezegd dat de In donesische regering niets tegen de Nederlandse regering als zo danig heeft, en dat het Indone sische volk niets tegen het Ne derlandse volk heeft". In een dramatisch gebaar strek te hij hierop zijn hand uit en zei: „Ik, Soekarno, zal de eerste zijn om de Nederlanders de hand te schudden". De „Koude Oorlog". De eerste vraag, die de 600 aan wezige journalisten, diplomaten en functionarissen in lachen deed uitbarsten, was: „Verliezen de Verenigde Staten de koude oorlog in uw gedeelte van de wereld"? Soekarno's antwoord was: „Na mijn redevoeringen voor het Con gres en in deze zaal, is mijn ant woord, dat ik hoop dat de Ver enigde Staten de grote voorvech ters van de democratie zullen zijn. Het is niet aan mij om deze vraag te beantwoorden, dat moet U zelf doen". Een zestigtal betogers en der tig politiemannen zijn in Greno ble gewond bij gevechten tussen politie en circa duizend jonge de monstranten tegen de oorlog in Algerije. De demonstranten trokken over de spoorbaan om het vertrek van treinen op een overweg en vernielden seinen. De politie Amerika" heeft president Eisen- maakte gebruik van traangas om houwer in een schrijven ver-de betogers uiteen te jagen. zocht, „de onderdrukkingsmaat regelen van de Britse -conserva tieve regering op Cyprus" te ver oordelen. Er werden vijf-en-twintig arres taties verricht. Zeven personen, onder wie twee Noordafrikanen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Frankrijk en Rusland hebben zaterdagavond te Moskou een communiqué getekend waarin de beide landen zich verbinden hun onderlinge relaties te verbe teren doch waarin zij geen oplos sing vinden voor de belangrijkste wereldpr clblemen De hoofdresultaten van de be sprekingen, die vier dagen ge duurd hebben, zijn: de beslissing een driejarig handelsverdrag en een cultureel verdrag af te slui ten. Besprekingen over het han delsverdrag zullen in september te Parijs geopend worden en de overeenkomst zal op 1 januari 1957 van kracht worden. Ook zal er een scheepvaartverbinding tussen Frankrijk en de Russische Oostzeehavens geopend worden. De ondertekening van het com muniqué werd 4 uur opgehouden door strubbelingen die op 't laat ste ogenblik ontstonden over de Russische houding ten aanzien van de Algerijnse kwestie. Men gelooft dat Mollet maarschalk De Duitse arts, dr Uhrman, die door een eenheid van het Indone sische leger uit de handen van 'n bende van de Rarul Islam is be vrijd, is ernstig gewond, aldus be richten uit Makasasr, die zater dag Djakarta bereikten. De auto riteiten in Makassar doen pogin gen om hem van de kleine haven Pasangkahu te vervoeren naar het 500 km noordelijk gelegen Makassar, waar hij verzorgd kan worden in het goed uitgeruste ziekenhuis van de provinciale hoofdstad. Zoals bekend zijn dr Uhrman en de Nederlandse pastoor Jot- ten, die door een bende van de Darul Islam vorig jaar waren ontvoerd en gevangen gehouden, door een eenheid van het Indone sische leger bevrijd. Boelganin gevraagd had de Ara bische inmenging in Algerië te te veroordelen. In de tekst zoals die uiteindelijk in het communi qué gebruikt werd, drukt de Sow- jet-Unie slechts de hoop uit dat de Franse regering zal handelen in een ruime geest en er op die wijze in zal slagen „een afdoende oplossing" voor het Algerijnse probleem te vinden. Beide landen rekenden de noodzaak van vrede voor Europa, doch zij gaven toe geen overeenkomst bereikt te hebben over de wijze waarop de Europese problemen opgelost kunnen worden. In het communi qué werd niet vermeld of er over de Duitse kwestie gesproken was. Beide landen kwamen overeen in het Midden-Oosten alles in het werk te stellen om de vrede in Palestina te versterken, door de beslissingen van de V.N. volledig te ondersteunen. Nieuw-Guinea. Op een vraag of hij zou wensen dat de Verenigde Staten een ver klaring uitgeven waarin zij de eisen van Indonesië inzake Nw- Guinea steunen, antwoordde Soe karno na enige aarzeling: „Het zou dwaas van mij zijn om een dergelijke verklaring te weige ren". Russische demobilisatie. Toen hem gevraagd werd com mentaar te leveren op de Russi sche vermindering in troepen sterkte, verklaarde Soekarno te hopen dat de gehele wereld der gelijke maatregelen zou nemen, opdat de mensheid zo spoedig mo gelijk vrede en broederschap zal kunnen bereiken, „hetgeen ook het doel van het Indonesische volk is". Jungschlager. Zijn langste antwoord gaf Soe karno toen hem gevraagd werd of hij niet van mening was dat het gevangen houden van Neder landers in Indonesië gedurende twee jaar, indruiste tegen het Verenigde Naties-handvest van de rechten van de mens. Hij antwoordde: „Ik weet niet wie deze vraag gesteld heeft. Is hij in Indonesië geweest? Is hij getuige geweest van de zaken waarover hier geschreven wordt? Ik geloof het niet. Hij zal bijvoor beeld gelezen hebben dat Jung schlager onrechtvaardig behan deld is. Maar er zijn „verkeerde" verslagen in de bladen versche nen". Hij wees hierop naar Wirjono Prodjodikoro, de president van het hooggerechtshof van Indone sië, en zei: „Hij zal U zeggen dqt bij het proces-Jungschlager de wet in ieder opzicht in acht is ge nomen. Gelooft niet alles wat er over deze zaak is geschreven. In dien U gelooft dat er iets niet in orde is, komt dan naar Indonesië en overtuigt Uzelf". Hij wees er nog op dat het der de grondbeginsel van de Indone sische grondwet „menselijk" is. Soekarno besloot: „Volgens het openbaar ministerie was Jung schlager schuldig. Het is niet tot een uitspraak gekomen, maar ik weet dat er in de verslagen over deze zaak veel onjuistheden rijn geweest". MANIFEST DER ZEVEN. De ondertekenaars van het ma nifest der zeven hebben besloten hoewel dagelijks nog honder den adhaesiebetuigingen toestro men -de totdusver binnengeko men handtekeningen met een be geleidend schrijven aan te bieden aan de minister-president, die hen daartoe persoonlijk zal ontvan gen op vrijdag 25 mei a.s. te 11 uur in zijn kabinet. De bijzondere correspondent van „Le Monde" te Washington schrijft over het bezoek van pre sident Soekarno o.m.: Erkend moet worden, dat het hoofd van de jonge staat Indonesië een per soonlijk succes heeft behaald in de hoofdstad, dat te danken is aan zijn bekwaamheid en het ge mak, waarmee hij Washington, Jefferson en Lincoln, „geestelijke vaders" van de Indonesische re volutie, weet op te roepen. Van hun kant doen de Ameri misnoegen kenbaar zullen maken over hetgeen beschouwd kan wor den als een misbruik van de gast vrijheid, die president Soekarno verleend is. Praktisch heeft het Indonesische staatshoofd voor 'n buitenlands parlement een aan val gedaan op een mogendheid, die lid is van de NAVO. Men ziet niet in, waarom Bourguiba of de sultan van Marokko niet weldra op het spreekgestoelte van het j Capitol Frankrijk zou komen be schuldigen inzake zijn politiek iu kanen hun best de bezoeker uit Noord-Afrika. het „neutrale" kamp te bewijzen, Het duidelijkste resultaat van dat de Verenigde Staten zijn metdit bezoek is, dat het de anti-kolo- de landen, die voor hun onafhan kelijkheid strijden en niet de na latenschap, waartegen hun spre ker zo vurig protesteert, hebben verloochend. Hun bereidwillig heid is zodanig, dat zij zonder aarzelen hun gast in ondubbel zinnige termen de „koloniale ty- rannie" horen afwijzen en krach tig zijn standpunt inde twist over Irian horen bevestigen. Overigens verwacht men, dat de Nederlanders officieel hun d» kapper 1*) apart» ctxM markt 16 brovwwtjsfroat 9 ftmeuzen i ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". Veldmaarschalk Montgomery, de plaatsvervangende opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Europa, heeft op een pers conferentie te Ottawa verklaard, dat de NAVO-legers Amerikaan se atoomwapens zullen krijgen, doch dat deze wapens aanvanke lijk door Amerikanen bediend zullen worden. De voorzitter van de Canadese commissie van staf chefs, generaal Foulkes, voegde er aan toe, dat volgens de Ame rikaanse wet atoomwapens onder toezicht van Amerikaans perso neel moeten blijven. Montgomery zei verder nog, dat intercontinentale projectielen en afweerprojectielen over onge veer tien jaar in ruime mate be schikbaar zullen zijn. Montgomery zal als waarne mend opperbevelhebber aanblij ven, hoewel hij van plan was ge weest zijn functie neer te leggen als de opperbevelhebber, gene raal Gruenther, in de herfst zou aftreden. De waarnemende opperbevel hebber van de NAVO was van oordeel, dat Engeland noch enig ander Westëuropees land de dienstplicht van twee jaar moet afschaffen. De militaire opbouw van de NAVO zou niet voltooid zijn vóórdat West-Duitsland zijn bijdrage had geleverd. Tenslotte keurde Montgomery het over brengen van Franse NAVO-troe- pen naar Noord-Afrika goed om dat er geen onmiddellijke oor logsdreiging bestond. niale stroming slechts kan ver sterken, waar Frankrijk onder zal lijden, als het niet binnen be trekkelijk korte tijd het Algerijn se vraagstuk zal hebben opge lost, aldus „Le Monde". Eten krijgsraad heeft te Parijs uitspraak gedaan in de „zaak der lekken". Jean Mons, gewezen secretaris- I generaal van het secretariaat van de commissie voor nationale de- I fensie, werd vrijgesproken van I het onrechtmatig onthullen van i oorlogsgeheimen tijdens de Indo- Chinese oorlog in 1954. Ook André Baranes, gewezen journalist, werd vrijgesproken. De twee andere beklaagden, Ro ger Labrusse en Jean Turpin werden tot 6 en 4 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De krijgsraad, die uit 6 mili taire en 3 burgerlijke rechters bestond, hoorde de advocaten van de verdediging gedurende 15 uur aan en had toen drie uur nodig om tot een uitspraak te komen. Labrusse en Turpin, die in 1954 hoge functies bekleedden in het secretariaat van de commissie voor nationale defensie, werden schuldig bevonden aan het in be zit hebben van nationale-defen- siegeheimen en aan het verstrek ken van deze geheimen aan daar toe niet gerechte personen. Toen de uitspraak werd be kendgemaakt pakte Labrusse een schaaltje op en sloeg Baranes daarmee in het gezicht. Deze kreeg een lichte snede aan zijn slaap. Bij het uitgaan van de rechtzaal deden zich in de gan gen kleine schermutselingen voor, vooral de advocaat van Baranes, TixierVignancour, kreeg vele beledigingen naar zijn hoofd ge slingerd. De rechtzaak heeft in totaal 74 dagen geduurd. In de nacht van zondag op maandag zijn 76 stands op de Parijse Jaarbeurs door brand verwoest. De schade wordt ge schat op 40 tot 50 miljoen frank. De stands bevonden zich in de Franse afdeling van de tentoon" stelling. De politie heeft een Tunesiër verhoord, die van één der bran dende stands was weggevlucht. Hij bleek een particuliere bewa ker te zijn, die door één der exposanten was aangesteld. Bij een auto-ongeluk nabij Be- ni Mellai, honderd kilometer ten noord-oosten van Marrakesj, zijn zondag acht Marokkanen om het leven gekomen en 45 gewond, van wie 26 ernstig. De vracht auto waarmee zij reisden, is in 'a bocht van de weg geraakt en om geslagen. Gedurende de Tweede Pinkster dag stond het weer in grote de len van het vaste land onder in vloed van een hogedrukgebied, dat in de onderste dampkringen met droge en van oorsprong kou de lucht gevuld was. In ons land kwamen daarin door de zonnewarmte stapelwol ken tot ontwikkeling, terwijl de temperaturen des middags tot 16 a 18 graden opliepen. Naioij Utrecht werden kleine hoosjes gerapporteerd. Tegen de avond nam de bewolking snel af- Over Ierland bewoog een klei ne depressie naar het zuidoosten, die in de hogere luchtlagen ver gezeld ging van een yrij markan te trogstoring. Op de oostelijke flank van dit storingsgebied be gon warmere lucht van het zui den uit Frankrijk binnen te stro men, hetgeen daar met onweers buien gepaard ging. De storing zal heden bij ons de wind weer uit zuidoostelijke rich ting doen toenemen, waarbij de temperatuur opnieuw wat hoger zal komen dan maandag. In de loop van vandaag neemt de be wolking toe, maar er wordt droog weer verwacht. medegedeeld door het K-N.M.f. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. zuidoostelijke; wind. Droog en over het algemeen zonnig weer met opnieuw iets hogere middagtemperaturen. Overwegend matige zuidoostelij ke wind. WOENSDAG 23 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.51 1.26 2.06 2.16 n.m. 1.18 153 2.33 2.43 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1