Ontspanning in het Westen De strijd in Aigerij V v |e Pinksterdag Koningin opende Rembrandt- tentoonstellirig te Amsterdam ESSO EXTRA MOTOROIL Vuldennen Ongeregeldheden bij verkiezingsrede van Dr Drees Tien jaar K.L.M.-luchtroute Amsterdam-NewYork ZATERDAG 19 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3769 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Kikvorsman en Cyprus gesloten nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit tSlTlededeLing De Russisch-Franse besprekingen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Mei. 39 4.43 20.35 15.03 2.08 20 4.41 20.37 16.17 2.29 21 4.40 20.38 17.30 2.51 22 4.39 20.40 18.41 3.16 frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels l,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. voor het maandagnummer: Zaterdags 10 urn:. Be diplomatieke drukte, die Parijs een week lang beheerste, is «lëtaulted Oordeelt men naer het uiterlijk en op korte termijn, dan fe men geneigd vast te stellen, dat de verschillende besprekingen ren zekere ontspanning hebben gebracht. De drie „wijzen de ministers Pearson (Canada), Martino (Italië) en Lange (Noor- wegen), door de Nccrd-Atlantische Raad aangewezen om d© werk witze van de NATO te verbeteren,, de werkzaamheden ook op amler dan militair gebied te intensiveren, tonen activiteit reeds door üwaeken, gelijk Den Haag er een mocht ontvangen van minister Marünc. Br wordt in de Atlantische pers, zij liet ook dat deze het resultaat van Parijs niet buitengewoon boog aanslaat, met voldoening op gewezen, dat de „sterke alliantie do«r de NATO gevormd, toch wel indruk op Rusland maakt, gelijk bli|kt uit de ook nu vergeefse po gingen om deze alliantie te ver zwakken. President Eisenhower heeft verklaard, dat aan de bond genoten van de NATO de modern ste atoomwapenen ter beschik king zullen worden gesteld; hij heeft de noodzakelijkheid van ver dere proeven met de waterstof- Ihm die men mag veronderstel len, dat thans gehouden zijn, uit eengezet; hij heeft ook tegenover de pers gesproken over de steun punten voor Amerikaanse bom menwerpers, die in Marokko en Noord-Afrika, naar hij meent, zul len worden behouden. Foster Dulles heeft lange ver klaringen afgelegd ten opzichte van het resultaat der NATO bijeenkomst, en generaal Grün (her is in Bonn geweest teneinde te doen uitkomen, dat de NATO rekent op een 500.000 Duitse sol daten, waarbij hij dus vanzelf heeft verondersteld, dat Duits land militieplicht invoert, waar over in de Bondsdag nogal het een en ander te doen is. Tezelf- der tijd zijn echter de ontwape ningsbesprekingen te Londen voorlopig afgesloten; Gromyko is naar Moskou terggekeerd; al gemeen hoort men, dat het ver lies, door het niet komen tot een resultaaat geleden, niet als on herstelbaar behoeft te worden be schouwd. Van Parijs naar Moskou ten, die Engelsen met opzet had den gedood of zwaar gewond, te doen executeren, hetgeen, hoewel nog steeds niet volledig bevestigd, de executie door de Cyprioten van twee in hun handen gevallen En gelse korporaals zou hebben ten gevolge gehad. De strijd in Afrika Tito's bezoek te Parijs heeft in een hartelijke sfeer plaats ge had. Uitgebreide voorzorgsmaat regelen waren genomen om elke aanslag op Tito te voorkomende Joegoslavische ballingen en hun aanhang, die een zwijgende de monstratie voor Tito's verblijven trachtten te volvoeren, zijn van de (blijkbaar ietwat hardhandige politie het slachtoffer geworden. Nauwelijks hadden Mollet en Pineau aan de Rhone, waar zij Frankrijk's grote waterwerken toonden aan Tito, van deze af scheid genomen, of zij bereidden zich te Parijs voor op hun reis naar Moskou. Er blijkt veel aan gelegen om dit eerste bezoek na dat van De Gaule in 1944, tot een hartelijke demonstratie te maken en deze past in de sfeer, die ron dom de ontmoeting met Tito heeft geheerst. Het slotcommuniqué is, als gewoonlijk, weinig zeggend, maar het toont wel, dat Tito met 2jjn wens naar co-existentie en ontwapening een weinig is door gedrongen. Rusland verrast niet alleen met de mededeling dat concentratie kampen worden opgeheven, maar ook met die van een nieuwe een zijdige ontwapening, die 1,2 mil- j«en man en 325.000 oorlogssche pen zou omvatten. Maar, ge vraagd naar de sterkte van het Russische leger op de tegenwoor dige voet, heeft men geen ant woord gekregen, wat begrijpelijk is, omdat na deze ontwapening Rusland toch nog altijd in conven tionele strijdkrachten verre bo venaan staat. Daarom wordt dit gebaar in Westelijke hoofdsteden niet hoog aangeslagen. Als gevolg van het bezoek aan Londen is er niet alleen het inci dent met de kikvorsman, waarbij de tragiek van de omgekomen duiker wordt vergeten, maar ook de aanval die de „Prawda" op Gaitskell en zijn Labour-aanhan- gers heeft geopend. Labour heeft bij de gemeenteraadsverkiezin gen ontegenzegelijk winst ge boekt, maar ook wanneer de con servatieven dit deden tijdens de Labour-regering, bleek het toch altijd voorbijgaand. De Engelse regering bevindt zich met de automatisering, waar voor de angst der arbeiders spreekt uit de staking te Coven try, voor nieuwe moeilijkheden op sociaal gebied. Pogingen der oppositie om mo ties ten opzichte van Cyprus te doen aannemen, zijn natuurlijk mislukt. De regering heeft er toe moeten besluiten om twee Cyprio- Intussen is er voor de Franse regering, ook nu de diplomatieke gasten zijn verdwenen, werk ge noeg. In Algiers laait de strijd hevig op; aan Lacoste zijn nu alle versterkingen, door hem ge vraagd, gegeven; daarvoor blijkt de noodzaak te demonstratiever, aangezien zelfs nederzettingen op 30 km van de hoofdstad Algiers zijn aangevallen en in de straten van Constantine is gevochten. Lacoste toont zich veel ener- feieker dan Mollet, gelijk ook blijkt toen men hem evenals Mol let op het graf van de onbekende soldaat met tomaten bekogelde. Hij liet zich niet verjagen en heeft tot de Franse demonstranten, die vinden, dat de regering te veel aan de Marokkanen toegeeft, zich gewend met een rede door de mi crofoon, waaruit duidelijk is ge worden, dat het Lacoste ernst is met het herstel van orde en rust. Frankrijk heeft echter met nieuwe moeilijkheden te kampen inzake van Marokko en Tunis. Boerguiba overlegt nu te Parijs; de Marokkanen zijn er geweest en zijn naar Spanje vertrokken, waar Franco ze heeft ontvangen temidden van nieuwe werkstakin gen, die toch wel de indruk wek ken,' dat zijn gezag aan prestige verliest. De communisten in Frankrijk nemen nu ten opzichte van Algiers een veel scherper houding aan, en de verdeeldheid in de regering lijkt nog niet ge heel verdwenen. Temidden van dit alles schijnt de president van de betrokken krijgsraad, een bur ger-magistraat, het nog steeds voortdurend proces der geheime stukken zo belangrijk te vinden, dat hij de resident uit Marokko, Dubois, voor een nieuw verhoor uit zijn standplaats wilde doen terugkomen. Weer rust rond Israël Verheugend is het dat Ham- marskjoeld, te New York terug gekeerd, in een uitvoerig rapport aan de Veiligheidsraad kan wijzen op een zeker welslagen zijner mis sie. Alle betrokken staten hebben er in toegestemd, om nieuwe inci denten te voorkomen, de voor waarden van de wapenstilstand nauwgezet na te leven, hetgeen Hammarskjoeld terecht als eer ste eis voor verdere onderhande lingen nodig verklaarde. Hij heeft er nadruk op gelegd dat de ver dere gang van zaken nu ook af hangt van Rusland en zijn even tuele wapenleveringen. Merk waardig is wel, dat dit op de voor grond treden van de inmenging van Rusland in het Midden-Oos ten de Arabieren niet tot vreugde stemt, maar reden geeft tot zeke re terughoudendheid. Churchill heeft, bij de uitrei king van de hem toegekende Karei de Grote-prijs in de vroege re rijksstad Aken, een redevoe ring gehouden die daarom de aan dacht trok wijl het de indruk maakte als wilde hij Rusland tot de NATO trekken. Churchill kan het nu eenmaal niet nalaten om een figuur te blijven op het grote wereldtoneel. Von Brentano, die de oppositie in de Bondsdag terzake van Rus land geen duimbreed toegeeft, is er als de kippen bij geweest om te verduidelijken wat Churchill heeft bedoeld. Ook elders ig dui delijk gemaakt, dat indien men thans stappen deed om Rusland de toegang tot de NATO open te stellen, men eer achter- dan voor uit zou gaan. Aan Duitsland's grenzen wer den verkiezingen gehouden; in de Saar voor de gemeenteraden; in Oostenrijk voor de hernieuwing van het ontbonden parlement. De Katholieke Volkspartij heeft daarbij haar meerderheid ver sterkt en een coalitie-regering van haar met de sociaal-democra ten, die als het ware geen oppo sitie tegenover zich zal hebben, zal daarvan het resultaat zijn. BELANGRIJK Zaak is op (DINSDAG 22 MEI) de gehele dag Koningin Juliana heeft gis termiddag in de eregalerij van het Rijksmuseum te Amsterdam d|oor het wegtrekken van een doek voor het zelfportret van Rembrandt uit plm. 1645 de grote Rembrandttentoonstelling van schilderijen en etsen officieel ge opend. De Vorstin en de honderden ge nodigden waren vooraf welkom geheten door burgemeester d'Ailly. De minister van O. K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals had, na een korte rede te hebben uitge VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Volgens te Algiers ontvangen berichten hebben Algerijnse op standelingen in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw de haven Nemours, departement Oran, in het grensgebied met Marokko, aangevallen. In een gevecht met politie en militairen, dat twee uur duurde, wierpen de rebellen „Molotof- cocktails" naar hun tegenstan ders en naar openbare gebou wen. De veiligheidstroepen leden geen verliezen. Aan de zijde der verzetslieden vielen doden en ge wonden. Dit was de derde maal in één week, dat het 9000 inwoners tel lende Nemours werd aangeval len. De Franse minister in Algerië, Robert Lacoste, is vrijdag in Oran aangekomen. Hij zal een inspectiereis door dit departe ment maken. Van Franse zijde wordt ge meld dat een Franse patrouille nabij Ain Bessem, in de omge ving van Algiers, in een gevecht tien rebellen heeft gedood. In Algiers zelf hebben de Fran se autoriteiten medegedeeld dat zij op elk tijdstip de staat van alarm kunnen afkondigen door gedurende vijf minuten sirenes te laten loeien. Wanneer dit ge schiedt moet alle verkeer tot stil stand komen. De bevolking moet dan de straat verlaten en de deu ren van haar woningen sluiten. Volgens „France-Soir" is mi nister Lacoste voornemens de Franse militairen te verzoeken vriendschappelijke betrekkingen met de Mohammedaanse bevol king te vestigen, dit als onder deel van een „vredebrengend" plan. Volgens het plan zal La coste de militairen voorstellen voetbalwedstrijden te organise ren tussen hen en inwoners van de dorpen, waar zij gelegerd zijn. Mannen van het Franse vreem delingenlegioen en de politie heb ben vrijdag in korenvelden bij Brea, enige kilometers ten N. van Tlemcen, een vijftigtal Al gerijnse opstandelingen aange troffen en twintig van hen ge dood. Zij maakten geweren, pisto len en benzinebommen buit. Tlemcen. een stad met 60.000 inwoners, ligt nabij de Marok kaanse grens. Reeds enige dagen verwacht men een aanval van de rebellen, die in de beboste bergen rondom de stad 3000 man zouden hebben samengetrokken. De Franse minister van Alge rije, Robert Lacoste, is vrijdag met een hefschroefvliegtuig naar Tlemcen gevlogen voor bespre kingen met militaire en burger lijke autoriteiten. Hij verklaarde tegenover de pers, dat men niet direct „sensationele resultaten" mag verwachten van de militaire versterkingen die naar Algerije gezonden worden omdat de nieu we troepen zich eerst nog aan de manier van oorlogvoeren in Al gerije moeten aanpassen. (Men verwacht dat tegen het midden van deze maand de Franse troe pen in Algerije circa 300.000 man zullen omvatten). Bij Le Kef, vijftien km van Tlemcen, zijn donderdag felle gevechten geleverd, die volgens sommige berichten nog voortdu ren. Bij elkaar zijn donderdag in Algerije 115 opstandelingen ge sneuveld. In Algiers hebben ver zetslieden brand gesticht in een opslagplaats van gras in het ha vengebied. Te Boegie brandde een kurkfabriek uit. Een militair gerechtshof heeft vrijdag een Mohammedaanse de serteur ter dood veroordeeld die de vorige maand heeft deelgeno men aan een aanval in Constan tine, waarbij een Europese vrouw om het leven kwam en een 12- tal mensen gewond werd. De de serteur was de enige overlevende van een bende van vijftien re bellen, die later buiten Constan tine door Franse troepen in het nauw werd gedreven en vernie tigd. Vrijdag zijn 3600 man verster kingen in Algerije aan land ge bracht. Zondag en maandag wor den schepen verwacht met in to taal 4300 man. In Oran zijn zeven rebellen ter dood veroordeeld die bij de aan val van twee weken geleden op boerderijen in het gebied van Ain-Temouchent gevangen geno men werden. sproken Hare Majesteit verzocht „symbolisch" de opening te wil len verrichten. Het was <Je minister, die H. M. de eerste, fraai ingebonden cata logus der expositie aanbood, de Vorstin (begaf zich terstond daar op naar de in de linker beneden- vleugel ingerichte expositie, be geleid door de minister en door de hoofddirecteur van het Rijks museum jhr. D. C. Roëll. Tot de vele genodigden behoor den de ambassadeurs en gezanten van die landen welke werken voor de tentoonstelling hebben afgestaaan, n.l. Groot-Brittannië, Frankrijk, de Westduitse Bonds republiek, Zwitserland, Spanje, Australië, Zweden, Italië, de Ver. Staten, Canada, België, Oosten rijk, de Sowjet-Unie en de Ierse Vrijstaat. Ook woonden verscheidene di recteuren van buitenlandse musea de opening bij. Alleen voor deze tentoonstel ling en die van de tekeningen in Rotterdam waren 30 journalisten uit het buitenland overgekomen. Ter ere der opening vlagde de hoofdstad en reden de hoofdste delijke trams en bussen met de nationale wimpel. De Koningin met haar gevolg, werd in de hal van het museum ontvangen door minister Cals, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, en de hoofddirec teur van het Rijksmuseum. Ook was hierbij de minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel. De opening werd voorts bijgewoond door de staatssecreta ris van O. K. en W„ mej. dr. A. de Wiaal. In de eregalerij waren drie grote koperen kroonluchters ont stoken, maar daarbij stonden ook een „paar duizend kaars" van de lampen voor het filmjournaal bij. Na zijn rede sprak minister Cals in het Frans, Engels en Duits een woord van welkom en dank tot de diplomatieke vertegenwoordi gers. Tijdens de rondgang toonde de Koningin in het bijzonder belang stelling voor de inzendingen uit de Ermitage te Leningrad en uit het Nationaal Museum te Stock holm. Z. K. H. Prins Bernhard opende donderdagavond te Rotterdam in museum Boymans een tentoon stelling van tekeningen van Rem brandt. Wegens het Pinksterfeest zal het eerstvolgend num mer van ons blad op duus- daa 22 mei verschijnen. Vrijdag hebben de Franse e» Sowjetrussische leiders te Mos kou in een bijeenkomst va» 75 minuten, waarbij over economi sche en culturele aangelegenhe den werd gesproken, hun laatste gedachtenwisseling gehad. Debe sprekingen hebben geen wijzi ging gebracht in de fundamente le positie der beide landen. Hedenmorgen vindt de laatste, formele, bijeenkomst plaats, waarop slechts het gemeenschap pelijke slotcommuniqué zal wor den ondertekend. Men verwacht, dat hierin slechts de bekende Franse en Sowjetrussische stand punten zullen worden bevestigd en dat uiting zal worden gegeve» aan het belang, dat beide lande» hechten aan blijvend contact in het wederzijdse pogen om inter nationale vraagstukken op te lossen. Van Franse zijde wordt verno men dat de vier dagen lang ge houden besprekingen zeer open hartig van aard waren en dat zii meer als meningsuitwisselinge» dan als onderhandelingen moete» worden beschouwd. „Niets wijst erop dat er enige wijziging is gekomen in de be ginselen, waarop de Franse poli tiek berust, of dat de Sowjet- Unie bereid is haar standpunt t.a.v. ontwapening of het Duitse vraagstuk te herzien", aldus Franse kringen. Het hoogtepunt der besprekin gen was het onderhoud, dat de Sowjetrussische premier maar schalk Boelganin en eerste par tijsecretaris Nikita Chroesjtajef vrijdagavond laat met de Franse minister-president Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken Fineau hadden en waarbij het onderwerp „Noord-Af rika werd behandeld. Over de aard van het besprokene is niets medegedeeld. Fa P. J. van de Sande Op 21 mei a.s. is het tien jaar geleden dat de K.L.M.-luchtroute AmsterdamNew York voor het eerst werd gevlogen. In die pe riode heeft de K.L.M. op dit tra ject ruim driehonderd duizend passagiers, bijna twaalf en een half miljoen kg vracht (waarvan bijna 6 miljoen kg met de spe ciale vrachtdienstenen ruim negenhonderdduizend kg post vervoerd. De afstand die in die 10 jaar is afgelegd is 60 miljoen kilometer; het aantal vluchten met inbegrip van chartervluch ten) ruim 10.000. Eind 1946, toen de tweemaal wekelijkse dienst 7 maanden was uitgqvoerd, waren op deze route 6503 passagiers, 68.251 kg vracht en 33.866 kg post vervoerd; in 1956 zijn op dit traject bijna 56.000 passagiers en 2.312.000 kg vracht vervoerd. Wat het passagiersvervoer be treft neemt de K.L.M. van de luchtvaartmaatschappijen die diensten over de Atlantische Oceaan onderhouden de vierde plaats in; haar aandeel in het totale vervoer van passagiers door de lucht bedraagt ruim 8 procent. Van het vrachtvervoer op deze route neemt de K.L.M. met ruim 20 procent de tweede plaats in. Het Noordatlantische lijnbe- drijf van de K.L.M. werd in jan. 1946 ingesteld. In febr., maart en april van dat jaar maakte de K.L.M. een tiental proefvluchten naar New York. De eerste vlucht werd op 21 mei 1946 gemaakt met een Douglas Dc-4, de „Rot terdam", welke onder commando stond van gezagvoerder Evert van Dijk, die in 1930 als eerste Nederlander de Atlantische Oceaan was overgevlogen met Kingsford Smith in de Fokker F 7b „Southern Cross". De lijn AmsterdamNew York heeft zich ontwikkeld tot de tweede belangrijke lijn van de K.L.M.; de eerste is de route naar het Verre Oosten. De toeristenklasse die in 1952 op de diensten over de Atlanti sche Oceaan is ingevoerd in de vliegtuigen van de maatschap pijen die bij de „International Air Transpórt Organisation" zijn aangesloten, heeft bijgedragen tot het aantrekken van nieuw vervoer. In 1952 reisde 50 procent der passagiers in deze klasse; in vier jaar tijd is dit percentage geste gen tot 70. Uit een door de K.L.M. gehouden enquête is ge bleken dat 70 procent van alle passagiers voor toeristische doel einden reisde; het grootste deel van die 70 procent werd gevormd door Amerikanen. Tijdens een verkiezingsrede van minister-president dr Drees, die donderdagavond in een open lucht-meeting van de Partij van de Arbeid in Roermond werd ge houden, is het tot ongeregeldhe den gekomen, die een ingrijpen van de politie hebben nodig ge maakt. Toen de bijeenkomst, waar dr Drees het woord zou voeren, op de markt zou beginnen, hebben groepen van jongelui, die zich hadden voorzien van schilden met verkiezingsleuzen der katho- tieke volkspartij zich naar de markt begeven, waar zij tracht ten door lawaai te schoppen en door het toeteren met claxons de sprekers onverstaanbaar te ma ken. De politie dreef de groepen de monstranten uiteen. Toen dr Drees het woord zou nemen bleek, dat de elektrische kabels van de geluidsinstallatie waren doorgesneden. De minis ter-president zeide, dat hij kort tevoren in Venlo had moeten spreken in een zaal, waar met stinkbommen gewerkt was en hij riep uit: „Deze sabotage is een schande". Tijdens de verdere afloop van de meeting is het in Roermond onrustig gebleven en de politie moest herhaalde charges tegen groepen opgewonden jongelui uitvoeren. Daarbij werd een aan tal dezer meegenomen naar het politiebureau. Zij werden weer vrijgelaten, nadat de rust rond om het marktplein was terugge keerd. Ook in Venlo zijn donderdag avond tijdens een verkiezings bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in zaal „Benelux" enige jongelui ordeverstorend opgetre den. Er werd met stinkbommen gegooid. Dat de bijeenkomst tengevolge hiervan ontijdig moest worden beëindigd, zou ech ter onjuist zijn, aldus deelt men ons mede. De heren Drees en Evert Vermeer moesten na hun spreekbeurt te Venlo, nog een spreekbeurt in Roermond ver vullen, waarvoor zij de bijeen komst halverwege moesten ver laten. Dat verscheidene perso nen, die hoofdzakelijk gekomen waren om de heer Drees aan te horen, tevens de zaal verlieten, zou ten onrechte de indruk heb ben gewekt, dat het optreden der jongelui er oorzaak van was, dat zij eerder de zaal verlieten. De bijeenkomst is daarna voortgezet. De K.V.P.-Limburg keurt, naar wij vernemen, het ordeverstorend optreden der jongelui ten zeer ste af. Flet bestuur van de kring Lim burg der K. V. P. heeft naar aan leiding van de ordeverstoringen donderdagavond in Roermond en Venlo de volgende verklaring uit gegeven „Het bestuur van de kring Limburg der K. V. P. is onaan genaam verrast door de wijze, waarop enkele jongelui donder dagavond in Venlo en Roermond hun afkeer hebben gedemon streerd tegen de uitdagende pro- paganda-methoden van de P. v. d. A. in Noord- en Midden-Lim burg. Voor het opti'eden dezer geprikkelde jongelui die zich blij kens de persberichten van re- klameborden der Katholieke Volkspartij hadden meester ge maakt, neemt het kringbestuur geen enkele verantwoordelijk heid. Van medewerking van een harer organen direkt of indirekt is geen sprake. Voor wie land en volk van Limburg kent is het duidelijk, dat de socialistische propaganda, zoals die thans hier gevoerd wordt, provocerend werkt. Desondanks vertrouwt het kringbestuur der K.V.P. er ten volle op, dat geen enkele van haar propagandisten aan orde- verstorende acties zal medewer ken, evenmin als aif thans is ge beurd". De verklaring was getekend door de voorzitter van de kring Limburg J. J. H. Joosten, Heer len, en de sekretaris van de kring Limburg, P. H. M. Dolmans, Maastricht. Een randstoring van een de pressie boven Scandinavië trok vrijdagmorgen over ons land en bracht op vele plaatsen enkele buien, plaatselijk vergezeld van hagel en onweer en in de pro vincie Friesland van een wind hoos. Na het passeren van de sto ring ruimde de wind iets naar N.W. tot N. en bleef de aanvoer van koude polaire lucht gehand haafd. De maximumtemperatu ren waren opnieuw aan de lage kant wat ook van de minimum temperaturen gezegd moet wor den. In deze weerssituatie blijkt nog altijd weinig verandering te komen. Er moet dan ook nog op aanhouden van het koude weer met vooral langs de kust zonnige perioden en in het binnenland plaatselijk een bui gerekend wor den. De wind blijft daarbij zwak tot matig wat 's nachts tijdens opklaringen bevorderlijk is voor een flinke afkoeling met kans op nachtvorst. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Zelfde weertype. Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien, maar ook opklaringen. Koude ochtend; in de middag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Overwegend matige wind tussen West en Noord. ZONDAG 20 MEI. v.m. n.m. Breskens 10.50 11.11 Terneuzen 11.25 11.46 Hansweert 0.05 12.26 Walsoorden 0.15 12.36 MAANDAG 21 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.40 0.50 DINSDAG -22 MEI. v.m. 0.04 0.39 1.19 1.29 n.m. 11.44 12.19 12.59 1.09 n.m. 12.32 1.07 1.47 1.57 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1