President Soekarno spreekt tot het Amerikaanse Congres De Frans Russische besprekingen te Moskou Congrescommissie verwerpt Eisenhowers verzoek De uitgaven voor Engelands defensie Frans-Duitse onderhandelingen over het Saargebied Indonesië en de besprekingen over Singapore Rede van koning Hoessein te Amman De toestand in Algerijë VRIJDAG 18 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3768 EERSTE BLAD INCIDENT IN ISRAEL Westelijk protest tegen parade in Oost-Berlijn KONING BOUDEWIJN De hulp aan Zuid-Slavie Rusland en Japan Oproer in gevangenis New York Times over bezoek van Soekarno Dr. ADENAUER ROEPT OP TOT KOPERS STAKINGEN Tegen de hoge prijzen Openhartige en nuttige uitwisseling van meningen Briise regering verwelkomt inkrimping van Sow jet-strij dkr achten Werk aan Amerikaanse luchtbasis op IJsland stopgezet BRITS MILITAIR OP CYPRUS GEDOOD Formosa verbreekt diplomatieke betrekkingen met Egypte Ontploffing eist talrijke doden Japanse vissersboten door Russen aangehouden HET WEER WEERBERICHT DOODSTRAF OP CEYLON OPGESCHORT. HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Mei. 19 4.43 20.35 15.03 2.08 20 4.41 20.37 16.17 2.29 21 4.40 20.38 17.30 2.51 22 4.39 20.40 18.41 3.16 Br anlcering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 Per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Soekarno heeft don derdag een beroep op de Verenig de Staten gedaan de volken in Azië en Afrika, die nog onder koloniale overheersing leven, te helpen hun vrijheid te vei krij gen Hij drong sterk aan op de terugkeer van westelijk Nieuw- Guinea tot Indonesië, dat, naar hij zei „nog een koloniale buiten post op Indonesische bodem is". De president zei dit in zijn toe spraak tot een gezamenlijke zit ting van het Congres. Hij zei ver der dat Indonesië samenwerking van de Verenigde Staten vroeg tot wederzijds welzijn van beide landen", teneinde het te helpen de moeilijkheden, ontstaan door economische of politieke mede- dingin van buiten af" te helpen overwinnen. Vanuit een Syrische post aan de oever van het Meer van Gali- lea is donderdagmorgen met automatische wapens en mortie ren naar Israëlisch gebied ge vuurd, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoerder meege deeld. De kogels en mortiergranaten sloegen in ten zuiden van een Is raëlische nederzetting. Van Isra ëlische zijde werd het vuur met beantwoord. Ambonnezen te Haalderen weer aan het werk De Ambonnezen uit het woon oord Haalderen (bij Eist) die maandag het werk hadden neer gelegd uit protest tegen de zelf- verzorging, zijn donderdagmor gen vrijwel allen zestig a ze ventig man weer aan het werk gegaan. Kleinere groepen uit andere woonoorden deden hetzelfde. Ordeverstoringen zijn er in geen enkel woonoord geweest. Overal werd een grote mate van zelfdiscipline getoond. De drie westelijke ambassa deurs in Duitsland hebben (bij de Russische ambassadeur gepro testeerd tegen de parade in Ber lijn op 1 mei van eenheden van het Oostduitse volksleger. In het protest werd gezegd dat „zulke demonstraties in Berlijn de veiligheid van de stad bedrei gen en niet in overeenstemming zijn met de speciale status van de stad". De drie westelijke nota's waren identiek. Een Vlaams blad heeft gewag gemaakt van geruchten over een mogelijk huwelijk van Koning Boudewijn van België met Prin ses Alexandra van Kent. dochter van de hertogin van Kent. In kringen van het Belgische hof verklaarde men dat dit gerucht ongegrond was. De commissie voor Buitenland se Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten de militaire hulp ten bedrage van dertig miljoen dol lar aan Zuid-Slavië in het jaar beginnend op 1 juli a.s., te hal veren. Er werd geen reden voor dit besluit opgegeven. Zuid-Slavië heeft in het lopende jaar, dat eind juni eindigt, dertig miljoen dollar hulp ontvangen. De rege ring had een zelfde bedrag voor het nieuwe jaar gevraagd. Volgens het 'nationale pers bureau in Japan heeft Rusland beloofd Japans toelating tot de V. N. te steunen als Japan in stemt met hervatting van de di plomatieke betrekkingen zonder te wachten op de tot standko- ming van een vredesverdrag. Enige honderden gevangenen in de staatsgevangenis van Flo rida te Tallahasse zijn donderdag in opstand gekomen uit protest tegen het voedsel dat zij krijgen. Drie gevangenen zijn om het leven gekomen en acht gewond toen de bewakers met jachtge weren gevangenen beschoten die de cantine bestormden, om die te plunderen. In de loop van de dag is de rust hersteld. Later is echter gemeld, dat één gevangene om het leven is geko men. Drie gevangenen werden ernstig en acht licht gewond. Het Indonesische staatshoofd voegde er echter aan toe, dat de Indonesiërs „met grote waar dering elke steun van welke kant deze ook moge komen, zullen aanvaarden, want deze hulp zal hun lasten verlichten en hun strijd verkorten". President Soekarno begon zijn toespraak met te zeggen, dat „deze periode de periode is van de Aziatische en de Afrikaanse wederopstanding". Hij herinner de er „met de grootste voldoe ning" aan, dat kort na de eerste Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Bandung, het congres van de Verenigde Staten „met algemene stemmen zijn goedkeuring heeft gegeven aan een resolutie, waar in de traditionele anti-koloniale houding van de V. S. werd be vestigd". Hij herinnerde er voorts aan, dat, nu bijna elf jaar geleden, op 17 augustus 1945, het Indonesische volk zichzelf onaf hankelijk heeft verklaard. „Maar aldus ging Soekarno verder een deel van ons land, een deel van onze broeders zijn zelfs heden nog niet vrij. Het land Irian Barat, West Nieuw- Guinea, is nog steeds een kolo niale buitenpost op Indonesische bodem. Onze onafhankelijksver- klaring had betrekking op het gehele Nederlands-Indië. De over eenkomsten waarbij Nederland deze onafhankelijkheid en de sou- vereiniteit erkende, hadden be trekking op het gehele gebied van Nederlands-Indië, doch een deel van ons land, een deel van het gebied dat onder deze verdra gen valt, is nog altijd een kolo niale kanker in het lichaam van ons moederland". „Men beweert, aldus vervolg de Soekarno, dat de bevolking van West Irian nog niet rijp is voor een wijziging in hun kolo niale status en dat zij een besten diging van de leiding uit het Westen behoeft als een overgang naar de vrijheid. „Wij kennen deze leiding, wij hebben onder vinding opgedaan met deze op voeding, zij heeft ons, na 350 ja ren, achtergelaten met een per centage van 94 aan analfabe ten. Zij liet ons zonder een vol doend aantal artsen, onvoldoende zelfs om de doodzieken te be handelen. Zij legateerde ons een typische koloniale economische en sociale structuur". Ik verklaar u dit plechtig. In de elf jaren van haar onafhan kelijkheid heeft de Indonesische natie meer menselijke vooruit gang gemaakt en is zij het toneel geweest van groter menselijk geluk dan in de vele generaties van kolonialisme tevoren. Ons volk is vrij en - heeft zij haar ziel gevonden gelijk de bevolking van West Irian dat zal doen als ook zij de vrijheid zal hebben verkregen. De hereniging van West Irian met Indonesië is het resterende deel van onze nationale politieke verlangens, het is de laatste af betaling op de koloniale schuld". Soekarno wees nog op de nood zakelijkheid om een einde te ma ken aan de bedreiging van de atoomwapens. Hij besloot zijn toespraak tot het congres met de woorden „moge God ons, Ameri ka en Indonesië in de beste vriendschap doen verkeren welke ooit tussen twee landen heeft be staan". ring. „Onze verstoordheid en die van onze voorouders gold het ko lonialisme. wij waren verstoord over de koloniale houding van sommige Nederlanders en wij waren verstoord over de kolo niale houding en de koloniale daden van de Nederlandse rege ring", aldus Soekarno. Na zijn toespraak tot de beide huizen van het congres was pre sident Soekarno de gast van vice- president Richard Nixon op het capitool. Later op de dag heeft hij de „National Art. Gallery" het Wa shington-monument en de ge denktekenen van Jefferson en Lincoln bezocht. De Westduitse Bondskanselier, dr. K. Adenauer, heeft woensdag een beroep gedaan op de Duitse huisvrouwen te helpen prijsstij gingen tegen te gaan door te wei geren bepaalde artikelen, die te duur worden, te kopen. Hij verklaarde in een perscon ferentie, dat alle Duitse huisvrou wen weer de Pfennig, de kleinste geldeenheid in de Bondsrepubliek moeten respecteren. Zij moeten eenvoudig weige ren te hoge prijzen te betalen. Dr. Adenauer deelde mede, dat de regering een programma uitwerkt om de huisvrouwen te helpen in haar strijd tegen de stijgende prijzen. Ook donderdag hebben de Franse en Sowjet-Russische staatslieden hun besprekingen over ontwapening en daarmede in verband staande vraagstuk ken, voortgezet. Voorts werd, op twee bijeen komsten, gesproken over hulp verlening aan economisch onvol doende ontwikkelde landen en over de toestand in het Midden- en Verre Oosten. „Beide bijeenkomsten werden gekenmerkt door een openhar tige en nuttige uitwisseling van De „New York Times" meent, dat dé waardering van de Ver. Staten voor de jonge onafhanke lijke landen weer eens wordt ge ïllustreerd door de hartelijke ont vangst van president Soekarno. Indonesië is nog een zeer jong land en, evenals de Ver. Staten dat in de eerste tijd deed, het is op zijn hoede tegen elke aantas ting van zijn onafhankelijkheid. Daarom, aldus het blad, volgt het een neutralistische politiek en president Eisenhower heeft voor deze politiek begrip en eerbied. Daarom ook is Indonesië huive rig voor uitgebreide Amerikaan se steun. Het blad zegt voorts, dat president Soekarno en zijn gezelschap in de Ver. Staten weer klank zullen vinden voor hun .wens voor wezenlijk begrip en vriendschap tussen beide landen. De commissie voor Buitenland se Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag besloten het verzoek van president Eisenhower om op lange termijn hulp aan het bui tenland te mogen leveren, niet in te willigen. Wel keurde de commissie een verklaring goed waarin gezegd wordt dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet zolang dat nodig is om het communisme te bestrij den. Voorts halveerde de commissie het fonds voor bijzondere econo mische hulp aan Azië en het Mid den-Oosten, ten bedrage van 200 miljoen dollar, waarom Eisen hower had gevraagd. De com missie bepaalde dat deze gelden moeten worden besteed voor le ningen of aankoop van overtol lige landbouwvoorraden, het geld mag niet gebruikt worden voor schenkingen. De voorzitter van de commis sie, de democraat James Richards, maakte deze dubbele slag voor de regering bekend na een geheime vergadering van de commissie. Hij deelde mede dat de verwerping van het verzoek van de president om hulpprojec ten op lange termijn was. De Engelse minister van Fi nanciën, MacMillan heeft woens dag tijdens een maaltijd van de buitenlandse persvereniging la ten doorschemeren, dat Engeland mogelijk niet altijd de tegen woordige militaire last zal kun nen blijven dragen, welke één van de wezenlijke oorzaken van de economische moeilijkheden van het land is. De door hem dit jaar genomen economische maat regelen hebben reeds beperkte resultaten opgeleverd, maar deze waren onvoldoende. De minister schreef de economische moeilijk heden van het land aan twee factoren toe: de last van de de fensie en de investeringen over- vrij en in die vrijheid zee- Groot-Brittannië besteedt 9 °/o van 't nationale inkomen aan de defensie, of bijna het dubbele van het gemiddelde van 5 pro cent, dat de landen van de orga- Uit de bewoordingen van Soe- karno's toespraak geeft Reuter op het punt van de verhouding tussen Indonesië en Nederland nog het volgende: President Soekarno zeide, dat het Indonesische volk geen reden heeft om verstoord te zijn op de Nederlanders als volk of op de Nederlandse regering als rege- De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft donderdag in ant woord op een vraag in het Lager huis verklaard, dat de regering de inkrimping van de Sowjet- strijdkrachten met 1.200.000 man verwelkomt. Indien iedereen deze gewoonte aanneemt, zullen wij geen bezwaren hebben, aldus Eden. Hij zei, dat Engeland zijn bewa pening aanzienlijk heeft vermin derd en dat nog steeds doet. nisatie voor Europese economi sche samenwerking voor defen sie uitgeven. Wanneer, zo merk te hij op, Engeland zijn militaire uitgaven tot op dit gemiddelde van 5 procent zoa kunnen ver lagen, dan zou zijn militaire be groting verminderen van 1,5 mil jard pond sterling tot 8800 mil joen pond sterling. Daardoor zou den 700 miljoen pond sterling aan een spectaculaire vermindering van de belastingen besteed kun nen worden. MacMillan wees er echter op, dat Engeland geenszins voorne mens is zich aan zijn internatio nale verplichtingen te onttrek ken,of afstand te doen van zijn positie van grote mogendheid. Engeland besteedt aan investe ringen overzee (in de koloniën en de Britse dominions) een veel belangrijker deel van zijn in komsten dan elk ander land ter wereld. Tussen 1952 en 1955 was dit 1 procent van zijn inkomsten, terwijl de Verenigde Staten nog geen kwart procent voor derge lijke investeringen uitgaven. Met betrekking tot de econo mische moeilijkheden van het land verklaarde MacMillan, dat hij niet zou aarzelen nieuwe maatregelen te nemen om het evenwicht te herstellen. Eisenhower had als onderdeel van het gehele hulpprogram van 4900 miljoen dollar gevraagd om gelden tot 10 miljoen dollar per jaar voor een periode van tien jaar ten behoeve van hulppro jecten overzee op lange termijn. De commissie moet zich nog uitspreken over het verzoek van Eisenhower om 3000 miljoen dol lar voor wapenhulp aan de Amerikaanse bondgenoten. Het werk aan de Amerikaanse luchtmachtbasis Ibij Keflavik op IJsland, is voorlopig gestaakt omdat de houding van de IJs landse regering nog niet defini tief bepaald is. Dit is donderdag te Washington door een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie meege deeld. Het parlement van IJsland heeft onlangs een resolutie aan genomen waarbij de terugtrek king van alle NAVO-troepen uit IJsland geëist werd. De reeds uitbestede contracten zullen uitgevoerd worden, maar er zullen geen nieuwe contracten worden afgesloten, aldus de woordvoerder. meningen, in vriendschappelijke geest", aldus wordt in het offi ciële communiqué medegedeeld. Bij de bespreking der hulpver lening aan economisch onderont wikkelde gebieden werd het plan- Pineau bestudeerd. De Sowjet- Russische delegatie stemde in met het beginsel, dat hieraan ten grondslag ligt, doch zij behield zich haar oordeel t.a.v. bijzonder heden voor. Ook over Indo-China werd van gedachten gewisseld. De te Lon den terzake door de Brit Lord Reading en de Rus Gromyko ge sloten overeenkomst werd goed gekeurd. In de Reading-Gromyko-over- eenkomst werd een beroep ge daan op de internationale be standscommissie in Indo-China om haar werk voort te zetten. De Franse premier Mollet ver klaarde dat het beter was Duits land in een gemeenschap van zes Europese landen op te nemen, dan het aan afzondering bloot te stellen. De Sowjet-Russische leiders waren blijkbaar niet door dit argument van Mollet over tuigd. Bij de ontwapeningsbesprekin gen zei Chroesjtsjef, dat een ver bod op nieuwe proefnemingen met atoomwapens op zichzelf reeds een controle betekende, daar het dan niet meer mogelijk zou zijn deze wapens verder te ontwikkelen. Mollet antwoordde daarop dat het in dat geval ook moeilijk zou zijn vorderingen te maken bij de toepassing van kernenergie voor industriële doeleinden. Ook de Russen deden, op Euro pa betrekking hebbende, voorstel len voor de oplossing van econo mische vraagstukken. „De Franse leiders waren het erover eens, dat deze voorstellen niet in strijd waren met de Franse", aldus heeft.de perschef van het Sowjet-Russische minis terie van Buitenlandse zaken, Iljitsjef, hierover later verklaard. De Sowjet-Russische leiders konden geen waardering hebben voor Frankrijks Europese poli tiek, waar het „Euratom" of het Europese eenheidsstreven betrof. Ook op het gebied der kern wapens was men het niet eens. In een antwoord op een blijk baar tevoren overeengekomen vraag ontkende de Sowjet-pers- chef Iljitsjef dat de Sowjet-Unie zou willen pogen een wig tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten te drijven. De Franse premier, Guy Mol let, en minister van Buitenlandse Zaken Christian Plneau, hebben donderdagmorgen een bezoek ge bracht aan de president van de Sowjet-Unie, Kiimenti Worosji- lof. Zij werden bij dit bezoek vergezeld door de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof, aldus meldt „Tass". Donderdagavond waren alle Sowjet-leiders, waaronder pre mier maarschalk Boelganin en eerste partij-secretaris Chroesjt sjef, als gasten op. een door de Franse ambassade te Moskou ge houden receptie aanwezig. Bij het dessert werden heildronken uitgewisseld. Cyprische verzetslieden hebben donderdag op twee plaatsen op Cyprus hinderlagen gelegd en daarbij een Britse serg.-majoor gedood en drie soldaten gewond. In Limassol zijn voor het eerst leuzen in het Engels op de mu ren verschenen. Deze luidden: „De duivel haal jullie koningin" en „Ga naar huis, jampotten". Frankrijk en West-Duitsland zijn overeengekomen, dat het Saargebied politiek met Duits land zal worden verenigd binnen een tijdsruimte van vier jaar, te rekenen vanaf september of de cember 1956. zo is uit gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs vernomen. Aan de andere kant zouden de huidige Frans-Duitse besprekin gen te Parijs over de Saarkwes- tie minder vlot verlopen t.k.v. enkele economische aspecten van het vraagstuk. Volgens de Fran se staatssecretaris voor buiten landse zaken, Maurice Faure, zullen deze waarschijnlijk op nieuw besproken moeten worden door bondskanselier Adenauer en de Franse premier Mollet, die 2 juni in Luxemburg bijeenKomen Koning Hoesein van Jordanië heeft woensdag verklaard, dat de Arabieren niet zullen rusten vóór boven de gehele Arabische we reld de Arabische vlag waait. Dan zullen wij kunnen zeggen, dat wij onze onafhankelijkheid en zelfrespect hebben bereikt," zo zei hij onder luide toejuichin gen van 500 afgevaardigden uit Arabische landen bij de opening van een studieconferentie over maatschappelijke vraagstukken in het parlementsgebouw in Am man. Tot voor kort heeft het impe rialisme alle gebieden van ont wikkeling sociaal, cultureel en geestelijk vergiftigd om voor uitgang van de Arabieren te ver hinderen, zo voegde de koning hier nog aan toe. Aan de studieconferentie ne men, behalve afgevaardigden uit de negen landen van de Arabi sche Liga, ook deskundigen en afgevaardigden van zes gespe cialiseerde Ver. Naties-organisa ties deel. DE AMERIKAANSE-CHINESE BESPREKINGEN. De 47ste bijeenkomst van de Amerikaanse ambassadeur in Tsjecho-Slowakije, Alexis John son, en de Chinese ambassadeur in Polen, Wang Ping-Nan, is don derdag in Genève zonder resulta ten geëindigd. Men meent, dat de besprekin gen opnieuw zijn mislukt door onenigheid over een formule voor het afzien van geweld in het ge bied van Formosa en de uitwis seling van 13 Amerikaanse bur gers in China en een niet nader genoemd aantal Chinezen men gelooft dertig die volgens Wan Ping-Nan in de V. S. worden ge houden. Indonesië volgt nauwlettend de ontwikkelingen in Singapore, nu de onderhandelingen met Enge land over de onafhankelijkheid Nationalistisch China heeft donderdag de diplomatieke be trekkingen met Egypte verbro ken en aangekondigd stappen te zullen ondernemen om zijn am bassadeur uit Cairo terug te trek ken. De nationalistische stap volgt op de erkenning van com munistisch China door Egypte. In een nationalistische rege ringsverklaring werd gezegd: „Met het oog op het besluit van de Egyptische regering om het onechte regiem van Peking te er kennen worden de betrekkingen met Egypte verbroken". Men vreest dat 25 Afrikaanse soldaten om het leven zijn geko men door een ontploffing die zich heeft voorgedaan in een leger- opslagplaats voor munitie op zes kilometer van Takoradio (Goud kust). De oorzaak van de ontploffing en het juiste aantal slachtoffers zijn niet bekend. van Singapore zijn mislukt, aldus wordt uit officiële bron te Dja karta vernomen. Leiders van de meeste regeringspartijen in Dja karta zouden graag zien, dat Sin gapore onafhankelijk wordt en 'n plaats inneemt temidden van de neutrale landen van Azië, zoals Ceylon heeft gedaan. Tegelijker tijd zien zij echter de mogelijk heid, dat Singapore communis tisch zou kunnen worden. Dit zou „onaangenaam en gevaarlijk zijn voor Indonesië". Minister-president Ali Sastroa- midjojo wilde geen commentaar geven op het afbreken van de besprekingen, maar een onoffi ciële woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken zei, dat Indonesië het zeer betreurde. Donderdag zijn te Parijs Frans- Westduitse besprekingen over 't Saargebied die drie dagen hebben geduurd, geëindigd, zonder dat op alle punten overeenstemming werd bereikt. In een bekendmaking wordt gezegd, dat men het niet eens is geworden over de exploitatie van het Warndt-steenkoolbekken en de kanalisatie van de Moezel. Deze vraagstukken zullen thans door Franse en Westduitse des kundigen nader worden bestu deerd. Japans succes in de Himalaja Een Japanse Himalaja expedi tie is er in geslaagd de top van de Manasloe (circa 8800 m) op twee na de hoogste nog nooit be klommen bergtop in de wereld te bereiken. De leider van de expeditie heeft het succes radio grafisch gemeld aan de regering van Nepal. Een Russisch patrouillevaar tuig heeft donderdag twee Japan se vissersboten aangehouden die zich buiten het verboden gebied bevonden dat kort geleden op ba sis van een Japans-Russische vis serijovereenkomst is ongesteld. Een functionaris van de Japan se visserijraad in Tokio verklaar de dat naar aanleiding hiervan een nota is toegezonden aan de Japanse onderhandelaars die zich thans nog in Moskou bevinden. De gehele donderdag bevond zich vlak ten zuiden van ons land een front dat de met noordwes tenwinden binnengestroomde koude lucht scheidde van war mere lucht in Zuideuropa. In dit front ontwikkelde zich een sto ring die naar Zuidduitsland trok. In ons land veroorzaakte ze in Zuid-Limlburg plaatselijk wat re gen, elders veel bewolking. De maximumtemperaturen lagen vooral in het zuiden verscheidene graden lager dan die van de voor afgaande dag. De koude lucht wordt aangevoerd tussen een diepe en nu langzaam naar het oosten trekkende depressie ooven Middenscandinavië en een vrijwel stationnaire rug van hoge druk ten zuiden van IJsland die een uitloper is van een hogedrukge- bied nabij de Azoren. Aangezien geen depressies het hogedruksy- steem iboven de Oceaan aantasten houdt het te koude en vooral langs de kust zonnige weertype aan waarbij tijdens opklaringen 's nachts plaatselijk lichte nacht vorst voor zal komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Het blijft te koud. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. In de middag dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwegend mati ge wind tussen noord en west. Uit gewoonlijk goedingelichte kringen in Algiers verluidt, dat het rebellenleger thans 10.000 man geoefende troepen en een leiding van 5000 man omvat. De opstandelingen zouden naar goed dunken uit de bevolking man schappen kunnen werven. Sinds het begin van de strijd in Aigerië, op 1 november 1954, tot 10 mei van dit jaar zouden naar schatting 8000 rebellen ge sneuveld, 500 gewond en 3500 ge vangengenomen zijn. Aan Franse zijde zouden 900 man gesneuveld en 2000 gewond zijn. Het aantal vermisten wordt op 350 geschat. 190 Europese burgers werden ge dood, 120 gewond en 70 vermist. I Met betrekking tot de Moham medaanse burgerbevolking zijn de cijfers resp. 1500, 10.000 en 500. Het huis van afgevaardigden van Ceylon heeft donderdag be sloten de doodstraf voor een periode van drie jaar op te schor ten. Levenslange gevangenis straf komt in plaats van de dood straf. ZATERDAG 19 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.39 10.14 10.54 11.04 n.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1