gilbert graham ter dood veroordeeld Mollet en Pmeau in Moskou aangekomen Voorbereidingen in Washington voor het bezoek van Soekarno Russische gasten in België De verkiezingen voor een Zuidkoreaans presi dent Persconferentie van minister Dulles Ongerustheid in Nepal over de toestand in Tibet De opheffing van interneringskampen in de Sowjet-Unie WOENSDAG 16 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3766 Indische Dakota bij landing in Katmandoe neergestort 16 personen kwamen om het leven Vonnis zal in gaskamer worden voltrokken E.O.K.A. ROEPT DE COMMUNISTEN OP ZICH AAN TE SLUITEN Ex-Koning Leopold bezoekt Koningin Elizabeth NEDERLANDER BEGINT TEXTIEL INDUSTRIE IN MALAKKA Iedere dag confereren met Boelganin West-Duitsland overweegt gouden munten te slaan BESPREKINGEN OVER ONAFHANKELIJKHEID VOOR SINGAPORE MISLUKT Bewondering voor beroeps bekwaamheid van Belgische arbeiders Veel ruiten in Den Haag gesneuveld Leven en bezittingen van de Nepalese kooplieden in Tibet niet langer veilig Vliegtuigongeluk in V.5. Nationale partij wil ont binding der Surinaamse Staten HET WEER. WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN op onder op onder Mei. 17 4.45 20.32 12.30 1.25 18 4.44 20.34 13.47 1.47 19 4.43 20.35 15.03 2.08 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, 'edere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Ee» Dakota van de Indische luchtvaartmaatschappij is dins dagmiddag bij de landing op het vliegveld van Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, veronge lukt. Zestien passagiers zijn om het leven gekomen. Het toestel vervoerde 28 passagiers. Het ongeluk heeft voorts het leven gekost aan drie Nepalezen the tn een hut aan de rand var. het vliegveld woonden. Gilbert Graham is gisteren ter dood veroordeeld voor de moord op zign moeder, die hij door het plaatsen van een hom aan boord van een vliegtuig met 43 andere personen ami het leven liet ko men. De 24-jarige Graham, wiens vonnis in de gaskamer zal worden voltrokken, stond alleen terecht voor de moord op zijn moeder. In haar (bagage had hij de bom verborgen die het vliegtuig deed verongelukken. Hjj had tevoren een verzeke ring van 75.000 dollar op het le ven van zijn moeder afgesloten. Graham heeft gevraagd om een „snelle terechtstelling". De rechter bepaalde, dat het vonnis in de week van 26 augus tus tot 2 september voltrokken moet worden. Graham verklaarde nogmaals, dat hij niet wil dat zijn advoca ten hoger beroep aantekenen. De Cyprische verzetsorganisa tie EOKA heeft in Nicosia vlug schriften verspreid waarin de linkse Cyprische Grieken wordt aangeraden te breken met de communistische partij, de ,,Akel", en zieh aan te sluiten hij de „wer kelijke patriotten". De Akei is, evenals de EOKA verboden. Volgens de pamfletten die endertekend waren door de EOKA-leider Digenis, „is bewe zen dat de Akel niet de belangen van de Cyprioten dient". De EOKA wordt beschouwd als een uiterst rechtse organisatie. Ex-koning Leopold van België heeft dinsdagmiddag op het pa leis Buckingham de thee gebruikt met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. Enkele honderden mensen hadden zich voor het paleis verzameld om ge tuige te zijn van de aankomst van de ex-koning. De 37-jarige Nederlander J. Nunnikhoven, geboortig uit Hel mond, die te Eindhoven als be drijfsleider werkzaam was, doet sedert enkele maanden te Koeala Trengganoe pionierswerk om de vestiging van een eigen textiel industrie in Malakka mogelijk te maken. Hjj is een dergenen, die door de Verenigde Naties in het ka der van het programma voor technische bijstand naar min der ontwikkelde gebieden wor den gezonden om mogelijkhe den tot vergroting van de wel vaart te scheppen. Van Nunnik- hoven heeft plannen gemaakt voor oprichting van een zijde- weef- en verfcentrum. Later wil hij de kunst van het batik ken, zoals dat in Indonesië ge schiedt, invoeren. Dit bedrijf, waarbij katoen de grondstof vormt, is in Malakka in verval geraakt, volgens Nun- nikhaven döor gebrek aan goede kleurstoffen en gereedschap. Eventueel zal ook verwerking van cocosvezel aan de orde ko men. Het is de bedoeling kleurstof fen van hoge kwaliteit naar Koe ala Trengganoe te laten komen. Rood, groen en geel gekleurde zijdedraad zal dan gedistribueerd worden aan georganiseerde groe pen van vrouwen, die thuis de djde gaan weven. Coöperaties en Particuliere firma's zullen de door de vrouwen in haar dorp geproduceerde stoffen opkopen "n op de markt brengen. Hopelijk Singapore winkels ge- estogd worden voor de handel onder toeristen. De Franse premier, Guy Mol let en de minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, zijn dinsdagmiddag in Moskou aangekomen. Zij landden op het vliegveld Vnoekowo, waar zij o.a. werden begroet door premier Boelganin en minister van Bui tenlandse Zaken Molotof en door leden van 't diplomatieke corps. Ter begroeting waren voorts aanwezig twee vice-premiers, La- zar Kaganowitsj en Michail Perwoechin en de chef van de veiligheidsdienst, generaal Iwan Seroi. De toegangen tot het vlieg veld waren versierd met de Fran se driekleur en Sowjetvlaggen en een kapel van het Sowjet-leger speelde de Marseillaise en het Sowjet volkslied, nadat het Fran se gezelschap ujt het vliegtuig was gestapt. Moilet is de eerste der Weste lijke Grote Drie, die sedert de koude oorlog een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt. Het laatste Franse regeringshoofd, dat naar Moskou ging, was generaal Char les de Gaulle, die in 1944 het Kremlin bezocht. Mollet zal van daag, op het Kremlin besprekin gen beginnen en zal iedere dag met maarschalk Boelganin en an dere Sowj et-leiders confereren, totdat hij zondag naar Parijs te rugkeert In een toespraak op het vlieg veld zei Mollet o.m.: „Frankrijk behoort tot bondgenootschappen ik zou zelfs zeggen: gemeen schappen waaraan het trouw zal blijven". Hij geloofde, dat de interna tionale ontspanning voortgang zal vinden, maar dat er nog veel gedaan moet worden om dit pro ces té laten voortduren. Tijdens hun bezoek zouden hij en Pineau zoveel mogelijk trachten te zien van het gewone leven der Sow jet-burgers. Mollet verwelkomde de hervat ting van persoonlijke contacten tussen staatslieden van verschil lende landen. Hieruit zou alleen iets goeds kunnen voortkomen en hetzelfde gold voor de contacten tussen de volkeren der verschil lende landen. Deze contacten vor men het enige betrouwbare fun dament waarop de vrede van de wereld kan worden gebouwd, al dus Mollet. Met staat in Moskou betrek kelijk sympathiek tegenover de huidige Franse regering en men verwacht, dat de Sowjet-leiders tijdens het bezoek van Mollet en Pineau erop zullen aandringen, dat Frankrijk een „onafhankelijke Lijn" binnen de westelijke allian ties zal volgen. De Westduitse autoriteiten over wegen ernstig gouden munten te slaan als een nieuw middel tot bestrijding van de inflatie. Het plan, één der vele, die door het ministerie van economische za ken en de Bank Deutscher Lan der worden overwogen, is 20 markstukken uit de tijd van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II, te slaan. De autoriteiten geloven n.l. dat vele Duitsers, vooral onder de plattelandsbevolking, door hun ervaringen van de beide grote inflatieperioden, die Duitsland heeft doorgemaakt, n.l. na de eerste en na de tweede wereld oorlog, van sparen worden afge schrikt Deze Duitsers zullen vermoedelijk echter wel hun geld m gouden munten willen beleg gen en volgens sommige autori teiten zou op deze wijze voor verscheidene honderden miljoe nen marken koopkracht kunnen worden afgeroomd. De besprekingen die in de af gelopen drie weken in Londen zijn gevoerd over het toekennen van onafhankelijkheid aan de ko lonie Singapore zijn mislukt. In een officieel communiqué is,(bekendgemaakt, dat men een punt had bereikt waarop verdere besprekingen geen zin hadden. De beide partijen hadden hun standpunten uiteengezet en com promissen aangeboden, doch deze waren niet voldoende om de kloof tussen de standpunten te over bruggen. De eerste minister van Singa pore, David. Marshall, verklaarde dinsdagavond dat hij direct na terugkeer in Singapore zal af treden. Hij vertrekt zondag uit Londen. Het voornaamste geschilpunt was de vraag of Engeland of Sin gapore het toezicht zou krijgen op de binnenlandse veiligheid als de kroonkolonie eenmaal onafhanke lijk zou zijn geworden binnen het Britse gemenebest. De Britse minister van Kolo niën, Lennox-Boyd, verklaarde dat Engeland vergaande voorstel len had gedaan zonder de strate gische werkelijkheid en de com munistische dreiging voor Singa pore uit het oog te verliezen. Singapore zou een grotere, vol ledig gekozen nationale vergade ring en een volledig gekozen mi nisterraad gekregen hebben, zo zei hij. De leden van de Opperste Sow jet, wier bezoek van veertien da gen aan België vandaag ten einde loopt, zijn zeer tevreden over hun reis. Zij hebben al de provinciën van België doorkruist en hebben contact genomen met vertegen woordigers van het Belgisch be drijfsleven. De afgevaardigden hebben hun bewondering voor de beroepsbe kwaamheid van de Belgische ar beiders niet onder stoelen of ban ken gestoken. Wel hebben zij de wens geuit dat sommige maat- 9.600.000 Zuidkoreaanse kiezers zijn dinsdag met sirenegeloei en vuurwerk opgeroepen hun stem uit te brengen in de verkiezingen voor het Zuidkoreaanse presi dent- en vice-presidentschap, die dinsdag werden gehouden. De huidige president, de 81-ja- rige dr. Syngman Rhee, stemde reeds te zeven uur plaatselijke tijd. Men verwacht, dat hij her kozen zal worden. Zijn voor naamste tegenstander, P. H. Sji- nicky, is, als gemeld, tien dagen geleden overleden. Twee tegenkandidaten voor het president- en vice-presidentschap van de democratische en de voor uitstrevende partij, hebben zich dinsdag, toen het stemmen begon, verscholen, naar woordvoerders hunner partijen mededeelden om dat zij bevreesd waren voor „po- litieterreur". Volgens één hunner was hij maandag j.l. door Zuid- koreanen aangevallen, waarbij de politie werkeloos was blijven toe zien. Hij zeide zich te hebben moeten beschermen door een re volver te trekken. Bij het hand gemeen dat toen ontstond wer den tien personen gewond. De kandidaat van de demo cratische partij voor het vice- presidentschap, John Tsjang, is later uit zijn schuilplaats tevoor schijn gekomen om te stemmen, doch daarna verdween hij weer. Het is niet bekend, waar de kan didaat voor het presidentschap der vooruitstrevende partij, Tsjo Bong-Am, zich verscholen heeft. De democratische partij heeft verklaard dat waarnemers der Verenigde Naties een duizendtal stembiljetten hebben aangetrof fen, waarop de namen van Syng man Rhee, en zijn kandidaat voor het vice-presidentschap Lee Ki-Poeng, reeds waren vermeld. Dezelfde partij zegt dat een afdeling van de Zuidkoreaanse liberale -(regerings)partij zaterdag j.l. toen er een uitgaansverbod was afgekondigd, achtduizend stembiljetten heeft doen drukken, waarofc* de naam van Lee Ki- Poeng reeds was vermeld. Poli tiemannen zouden de drukkerij, waar dit geschiedde, hebben be waakt. De politie heeft de kandidaat voor het vice-presidentschap van de republikeinse partij, Lee Boem Soek, aangehouden emdat hij er van verdacht wordt een gerucht te hebben verspreid, dat op 8000 kiesbiljetten reeds de naam van de kandidaat voor het vice-pre sidentschap van de liberale rege ringspartij vermeld stond. De gewezen staatssecretaris van de liberaal-democratische partij in Oost-Duitsland Günther Stempel, is op vrije voeten ge steld. Hij is naar West-Berlijn gegaan. schappelijke instellingen in het belang van de arbeidersklasse tal rijker zouden worden. Overal genoten de Russische parlementsleden een sympathiek onthaal, overal ook hebben zij kunnen vaststellen dat het Belgi sche volk de oorlog verafschuwt. Dat is een van de bevindingen welke ze niet zullen vergeten aan hun landgenoten mede te delen, zo hebben ze herhaaldelijk ver klaard. De ordedienst heeft niet behoe ven optreden, hoewel verschei dene malen in België verblijvende Russen de groep naderden om hun landgenoten te begroeten en hun een boodschap te overhandi gen voor verwanten in Moskou of elders. Op de gastmalen, waar aan de Russische afgevaardigden aanzaten, stelden zij talrijke vra gen aan hun tafelburen. Alle kwesties waren echter niet van politieke aard. Zo bijvoorbeeld vroegen de Russen zich af waar om men in België de paarden de staart afsnijdt. De Belgen lieten zich niet on betuigd en hun vragen waren even talrijk. Zelfs het taalvraag stuk kwam ter sprake. Is het juist, zo formuleerde een Limbur gier zijn vraag, dat in elk van uw republieken de nationale taal van die repuibliek de officiële taal is en dat 't Russisch er op de twee de plaats komt. Het antwoord klonk bevestigend. Geen enkele van 'de zestien Russische parle mentsleden is de Franse taal machtig, twee van hen drukken zich vrij behoorlijk uit in het En gels, één spreekt vlot Duits en enkelen hebben een weinig ken nis van die talen. Twintig Indonesische autoritei ten en journalisten zijn maandag in Washington aangekomen. Zij behoren tot het gezelschap van president Soekarno, wiens staats bezoek aan de Ver. Staten van daag zal beginnen. Volgens ambtenaren in Was hington is nog zelden in de ge schiedenis van Washington een ceremoniële ontvangst voorbereid voor een buitenlands bezoeker, zoals die thans het Indonesische staatshoofd wacht. Staatsbezoe ken zijn in Washington zeld zaamheid, maar voor niemand is de „rode loper'' volgens Reuter „dikker en zachter" geweest dan voor president Soekarno. Het persoonlijke vliegtuig van president Eisenhower, de „Co lumbine", zal Soekarno opwach ten in Honolulu en hem vandaar, getooid met de standaards, naar het vliegveld van Washington brengen. Daar zal hij en zijn ge zelschap van 15 autoriteiten, po litici en hoge officieren, met vol ledig militair eerbetoon worden verwelkomd door vice-president Nixon, minister Dulles en de voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Arthur Rad ford. Reeds maandag werd begonnen met het oprichten van tribunes en vlaggemasten langs de route naar het Witte Huis, waar presi dent Soekarno de lunch zal ge bruiken met president Eisenho wer. Deze voorbereidingen zijn uitgebreider dan gewoonlijk. Maar belangrijker is het feit, dat president Eisenhower een uitnodiging heeft aanvaard om aan te zitten aan een diner, dat president Soekarno vrijdag zal aanbieden. Dit zal de eerste keer zijn, dat hij een diner in een am bassade bijwoont sinds zijn hart aanval in september van het vo rige jaar. Het staatsbezoek, dat twee en een halve dag zal duren, is ge heel formeel. Het zal bestaan uit het bijwonen van plechtigheden en het bekijken van bezienswaar digheden. In Washington wordt in ge woonlijk goed ingelichte kringen de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani, tijdens gesprekken met Amerikaanse autoriteiten steun zal zoeken voor de Indonesische eis inzake Nieuwe-Guinea. Het is mogelijk, dat president Soekarno zelf deze en andere kwesties ter sprake zal brengen in zijn rede tot de nationale persvereniging op vrijdag. Hij zal ook een geza menlijke vergadering van beide huizen van het Congres toespre ken. Nederlandse autoriteiten in Washington slaan volgens Reuter de uitgebreide voorbereidingen voor het bezoek met enige be zorgdheid gade. Deze bezorgdheid heeft betrekking op de mogelijk heid, dat de Indonesische leiders van de gelegenheid gebruik zul len maken om anti-Nederlandse propaganda te gaan voeren. Diplomatieke kringen in Wa shington beschrijven de „rode loper"-ontvangst voor president Soegarno, die nog nooit eerder in een Westers land is geweest, als een belangrijke proef voor „di plomatie door een staatsbezoek". Na het vertrek uit Washington zal president Soekarno en zijn gezelschap een reis van twee we ken door Amerika maken, waar na hij naar Canada zal vertrek ken voor het tweede deel van zij» wereldreis. STRAALJAGER DOORBRAK GELUIDSBARRIèRE Enkele wijken van 's-Graven- hage werden gistermiddag om 10 voor half 6 opgeschrikt door een luide knal, die werd veroorzaakt doordat een straaljager de ge luidsbarrière doorbrak. En vele bewoners werden niet opge schrikt door de knal alleen, want bij de politie kwamen talloze mel dingen binnen over gesprongen ruiten. Ook grote spiegelruiten van winkels werden niet ge spaard. De straaljager vloog, vol gens voorschrift, evenwijdig met de kust, maar bevond zich boven het land, terwijl hij zieh boven de zee had moeten bevinden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op een persconferentie verklaard liever te zien dat Russische soldaten op wacht staan dan dat zij in fa brieken staan om atoombommen te maken. In een commentaar op de Rus sische bekendmaking dat de Rüssische strijdkrachten met 1.200.000 man zullen worden in gekrompen zei de minister, dat de V. S. niet van plan zijn hun strijdkrachten in te krimpen als antwoord op de Russische propa- gandadaad. In antwoord op vragen gaf hij echter toe dat de Russische be- Een brief, afkomstig van een Nepalese koopman in Tibet, die maandag j.l. na een maand per koerier onder weg te zijn geweest, in de Nepalese hoofdstad Kat mandoe is ontvangen, heeft ster ke beroering gewekt onder de Ne palese kooplieden, die voorne mens zijn zich terzake tot hun regering te wenden. In de brief, die werd gepubli ceerd door het dagblad „Nepal Bhasa Patrike", wordt melding gemaakt van de beperkingen, die de Chinese communistische auto riteiten Tibet opleggen. Ook wordt erin gezegd dat „het leven en de bezittingen van de Nepalese kooplieden in Lhasa (de Tibe- Het besluit van de Sowjet- regering tot opheffing van de in terneringskampen in de Unie binnen de komende anderhalf jaar wordt door waarnemers te Parijs als een structuur-verande ring van groot belang be schouwd. Men schat het aantal gedetineerden in de Sowjet-Rus- sisc-he kampen van verschillende soort in totaal op 8 15 miljoen oftewel 12 a 15 procent van het totale aantal volwassen mannen in de Sowjet-Unie. Het aantal kampen zou ongeveer 12.000 zijn. Tot de vervanging van de ge vangenissen door „opvoedings inrichtingen" werd besloten door het communistische partijcon gres van 1919. Sedert de burger oorlog bestonden echter ook con centratiekampen waarin vijan den van het regiem op strenge wijze behandeld werden. De meest bekende kampen van deze soort waren die van de Solo- vietzi-eilanden. Na 1925 werd het aantal concentratiekampen snel uitgebreid. Pas tegen 1930 ech ter, na de invoering van de ge dwongen collectivering en de vijfjarenplannen, besloot de Sow- jet-regering de bevolking der kampen in dienst van de indu strialisatie te gaan stellen. In 1928 beval het commissa riaat van justitie gedwongen te werkstelling van alle valide ge vangenen. In een decreet van 7 april 1930 werd voorgeschreven dat twee soorten gedetineerden tewerkgesteld moesten worden in de „correctieve arbeidskam pen", namelijk degenen die door een rechtbank tot vrijheidsont neming voor ten minste drie jaar veroordeeld waren en de door een bijzonder besluit van de Ge- peoe veroordeelden. In 1930 stelde de Gepeoe een speciaal orgaan, de „Goelag", in voor het beheer der kampen. De Goelag belastte zich in 1931 met verscheidene grote werken zoals de aanleg van kanalen (o.a. Mos kouWolga), exploitatie van mijnen e.d. In 1934 droeg de Gepeoe de Goelag over aan het commissa riaat voor binnenlandse zaken. Na de oorlog ging de Goelag over naar de M. V. D. Na de dood van Stalin werd aan zekere van zijn opvolgers het plan toe geschreven om de kampen te li quideren. In de laatste herfst namen deze geruchten vastere vormen aan. Toen werd een am nestie voor vele honderdduizen den Russische en buitenlandse gedetineerden afgekondigd. Sedertdien werd reeds met de opheffing van zekere kampen een aanvang gemaakt. Met name overwegingen van economische aard zouden tot het besluit van de Sowjet-regering hebben bijgedragen. In de indu strie komt men namelijk reeds geruime tijd werkkrachten te kort. Men zou de stelling van Marx, dat de produktie meer Uit gebreid kan worden door vrije dan door gedwongen arbeid, her ontdekt hebben. Naar het schijnt wil men ech ter „correctieve arbeidskampen" met eigen ondernemingen in stand houden. Dergelijke kam pen zijn b.v. de vleesconserven- fabriek van Krasnodar, de kolen mijnen van Vorkoeta, de goud mijnen van Kolyma, schoen fabrieken voor het Rode leger e.d. Over het aantal personen, dat in dergelijke kampen gehand haafd zal worden, is niets naders bekend. taanse hoofdstad) niet langer veilig zijn". Volgens de brief staat Tibet thans onder gezag van een nieu we militaire gouverneur, die 17 april j.l. vergezeld door talrijke officieren, uit Peking te Lhasa is aangekomen. Zeer kort na zijn aankomst heeft de gouverneur de Tibetanen medegedeeld dat de door de Chi nese communistische autoritei ten uitgevaardigde wetten strikt moeten worden nageleefd, waar aan hij toevoegde elk onwettig optreden met kracht te zullen te gengaan. De Nepalese kooplieden, die sinds eeuwen in Tibet handel drijven, is verzocht het land te verlaten, opdat hun plaats door Chinezen kan worden ingenomen. Onder deze kooplieden bevindt zich de schrijver van de brief. Hij weigerde gehoor te geven aan de order, om Tibet te verlaten, waar na een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd. De koopman nam daarop zijn toevlucht in het Nepalese consulaatsgebouw te L'hasa, van waar hij zijn brief naar Katmandoe zond. Volgens het bestaande Nepa- lees-Tibetaanse verdrag hebben de ongeveer twintigduizend in Tilbet verblijvende Nepalezen het recht daar handel te drijven, ter wijl de veiligheid van hun levens en bezittingen wordt verzekerd. Negen inzittenden zijn om het leven gekomen toen een tweemo- torig particulier vliegtuig dins dag nabij het vliegveld van Louisville, Indiana/ neerstortte. De passagiers waren allen lood gieters die op weg waren naar een bijeenkomst. Het partijcongres van de „Na tionale Partij Suriname", die in de staten twee zetels heeft, heeft met algemene stemmen een mo tie aangenomen, waarin ontbin ding van de staten van Suriname wordt gevraagd. De lijvige mo tie, die 60 overwegingen telt, komt neer op de aantijging van ondeugdelijk bestuur door het huidige bewind in Suriname en verklaart dat de partij overeen komsten, gesloten door de tegen woordige regering, niet zal hono reren. kendmaking mogelijk tevens een afwijzing van het gebruik van geweld in internationale aange legenheden inhoudt. In een van te voren opgestelde verklaring, zei de minister: „De Verenigde Staten juichen de Rus sische bekendmaking toe waarin wordt aangekondigd dat de Rus sische strijdkrachten binnen het komende jaar met 1.200.000 man zullen worden ingekrompen in- dign zal blijken dat de bedoeling is' af te zien van het gebruik van geweld bij internationale aange legenheden. De meest in hét oog springende verklaring is echter de noodzaak in Rusland vooi meer werkkrachten voor indu strie en landbouw". Minister Dulles zei ervan over tuigd te zijn, dat het Russische besluit is gebaseerd op economi sche overwegingen. Rusland werkt nog steeds aan de ontwik keling van nieuwe wapens en tracht de jongste bekendmaking te gebruiken als een propaganda wapen, ongetwijfeld in de hoop, dat de andere landen nu ook hun strijdkrachten verder zullen in krimpen. Doch, zo voegde hij er aan toe, wat Rusland gaat doen betekent niet in de eerste plaats een vermindering van de mili taire macht. Het droge weer met zonnige perioden, dat dinsdag in 'n groot deel van West-Europa heerste, werd veroorzaakt door een uitlo per van een hogedrukgebied, dat ten zuidwesten van Ierland is ge legen. Dit hogedrukgebied be vindt zich daar al geruime tijd. Aan de noordflank ervan zijn al verschillende depressies getrok ken die het weer op het noorde lijk deel van de Atlantische oce aan een bijzonder onstuimig ka rakter geven. Zo bracht de de pressie die dinsdag over IJsland trok, in die omgeving weer zwa re stormen, op sommige plaatsen bij temperaturen van enkele gra den onder nul. Het front van de ze laatste depressie lag dinsdag avond boven de Britse eilanden en zal ons land vandaag bereiken. Het gaat vergezeld van veel be wolking, waaruit wat regen kan vallen, het eerst in het noordwes ten van het land. De wind neemt toe tot krachtig. De middagtem- peraturen zullen iets lager zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Iets lagere temperaturen. Toenemende bewolking met later enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid- en Noordwest. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 17 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.07 7.42 8.22 8.32 n.m. 7.33 8.08 8.48 8.58 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1