De arbeidsmarkt in 1955 en 1956 icht De gevechten in Algerië duren voort Dr. A. A. L. Rütg ers benoemd tot vice president der Raad van State Britse antwoordnota over de zaak-Crabb De komende vlaggetjesdagen in V iaardingen Scheveningen en Umui den Wee roverz Verzet tegen nieuwe uitkeringsregeling EÖKA STELT TWEE BRITSE SOLDATEN TERECHT MAROKKO Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren zal vermoedelijk belangrijk worden uitgebreid Duitse archeoloog meent Darwinisme te kunnen weerleggen INDONESISCHE REGERING ERKENT NEDERLANDSE AMBASSADE NIET MAANDAG 14 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3764 salons „robert" Bij Koninklijk Besluit van 11 mei is, met ingang van 16 mei a.s„ 'benoemd tot vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers lid van de Raad van State, wonende te Wassenaar. „Druppelsgewijze" wapenlevering aan Israël Truman naar Europa POUJADISTISCHE DEMONSTRATIE NABIJ GRENOBLE WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frank erirp bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW De stad Tlemcen, in de provin cie Oran, is door de Fransen in staat van verdediging: gebracht. ICr doen geruchten de ronde dat .leze stad, die 60.000 inwoners telt, door 2.000 opstandelingen zal worden aangevallen. De opstan delingen zouden liet als een „ere zaak" beschouwen de stad te ver overen. De Mohammedaanse vasten is vrijdag beëindigd, De uitbarsting van gewelddaden die men naai aanleiding hiervan verwacht had, heeft niet plaats gevonden, maar de spanning in Algerië is groot. In de streek van Algiers zijn 11 opstandelingen gedood, in de na bijheid van Oran vielen er 22. In de provincie Constantine hebben de opstandelingen een dorp overvallen, waarbij 7 inwo ners werden gedood. In de streek Ain Temouchent, waar vorig weekeinde 4 boerde- Een vijftienjarige Griekse Cy prioot, die in Nicosia vlugschrif ten uitdeelde over de terechtstel ling van de twee Britse soldaten, is bezweken aan verwondingen, die hij had opgelopen door scho len van Britse militairen. Deze laatsten hadden hem gesommeerd sta te staan, toen hij bij hun na dering op de vlucht sloeg. Zij schoten toen de jongen geen ge hoor gaf aan het bevel. In een vrijdagavond j-1. te Ra bat uitgegeven officiële bekend making is medegedeeld dat, ten gevolge van de gevechtshandelin gen in het Rif-gëbergte en Oost- Marokko, welke plaats vonden voordat Marokko onafhankelijk werd, vierduizend woningen zijn v-eWiield, waardoor 31.000 perso nen dakloos werden, of niet lan ger in hun levensonderhoud kon den voorzien. Hieraan wordt toegevoegd dat de Marokkaanse regering aan zienlijke sommen ter beschikking van comité's voor de leniging van de nood der getroffenen zal stel len. DE „IZVESTIA" OVER DE ZAAK-CRABB Britse publiek woedend Het officiële Sowjetrussische dagblad ..Izvestia" schrijft in een bericht van zijn Londense corres pondent, dat werd gepubliceerd onder de kop „Britse publiek woedend over de zaak-Crabb", dat deze affaire „onverenigbaar is met het internationale recht en met de grondbeginselen der gast vrijheid". De „Izvestia"-correspondent te Londen meldt onder meer dat „vele Britse dagbladen een volle dig onderzoek naar alle aspecten van dit schandelijke voorval van spionnage 'onder-water eisen, be nevens strenge bestraffing van de hiervoor verantwoordelijken" Ook meldt de correspondent dat „het Britse volk volkomen in ziet hoe onverenigbaar het op treden van bepaalde Britse krin gen, zoals dat in de zaak-Crabb aan de dag trad, is met het inter nationale recht en de grondbe ginselen der gastvrijheid". De voorzitter van de wereld federatie tot bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugenholtz, zal dezer dagen naar het buiten land vertrekken voor besprekin gen, die naar hij hoopt tengevol ge zullen hébben, dat de wereld federatie tot bescherming van die ren zeer belangrijk zal worden uitgebreid en verder zal worden geconsolideerd. De Duitse archeoloog prof. Helmut de Terre meent het Dar winisme, volgens hetwelk de mens van de aap afstamt, te kun nen weerleggen. Bij opgravingen in Toscana (Italië) vond prof. De Terra on langs resten van beenderen in diepe aardlagen. Deze geleken op menselijke beenderen en de ouderdom ervan werd door mid del van atoomapparaten op tien miljoen jaar geschat. Zolang ge leden bestonden er volgens Dar win nog geen apen. Prof. De Terra werd vooral door zijn opgravingen in Azië en Amerika bekend. rijen verwoest werden, hebben de opstandelingen opnieuw 3 boer derijen in brand gestoken. De stad Constantine is zater dagmiddag enige uren in alarm toestand geweest. Vijftien Arabieren werden ge dood bij schietpartijen, die begon nen nadat negen personen ge wond waren bij een bomaanslag op een Joods café. In de voorste den van Constantine en in de bergpassen nabij de stad werden opstandelingen gesignaleerd. Alle strategische punten wer den ogenblikkelijk door Franse troepen bezet totdat de rust was weergekeerd. Tengevolge van gevechten in het gebied ten noordoosten van Tlemcen zijn 25 opstandelingen gedood. Anderen hebben hun toe vlucht gezocht in de gangen van een verlaten mijn, waar zij door soldaten van het vreemdelingen legioen achtervolgd werden. De alarmtoestand duurt nog voort. Frankrijk zendt in snel tempo versterkingen naar Alge'rië. Frankrijk blijft in snel tempo militaire versterkingen naar Al gerië zenden. De lijnboot „Pas teur" is zaterdagochtend vroeg, met 3.800 man aan boord, naar Oran vertrokken. Nog vijf andere schepen zullen zaterdag met mi litairen uit Marseille naar Alge rijnse havens vertrekken. In totaal werden aldaar zeven tot achtduizend man ingescheept Verschijnt dagelijks De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, Sunarjo, heeft een opdracht gegeven aan de provinciale autoriteiten, dat alle brieven, die door de Neder landse diplomatieke kantoren worden verzonden en het op schrift dragen zoals „ambassad consulaat-generaal of consulaat", aan de afzender moeten worden teruggezonden. In de instructie zet minister Sunarjo uiteen, dat de Indonesi sche regering voorlopig de Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiging als ambassade niet erkent. Minister Sunarjo deelt in zijn instructie voorts mede, dat brie ven van de Nederlandse diploma tieke kantoren, die niet van een dergelijk briefhoofd zijn voorzien, „wel in ontvangst mogen worden genomen, maar niet mogen wor den beantwoord". De minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, heeft vrijdag de wet tot opzegging van alle R.T.C. overeenkomsten on dertekend. Dit was de vorige week donderdag reeds door pre sident Soekarno gedaan. De officiële afkondiging van de wet zal spoedig volgen. i Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels""/1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De expansie van de werkge legenheid in 1955 overtrof verre de aanwas van de beroepsbevol king, waardoor een zeer laag peil van de werkloosheid werd bereikt Veel ouderen, minder- validen en zelfs minder geschik- ten konden in het productiepro ces worden opgenomen. Door de ontstane spanningen werd het ac cent verlegd van de vraag, hoe de werkgelegenheid uit te brei den teneinde de werkloosheid te verminderen, naar de problemen, welke de nog steeds toenemende werkgelegenheid bij de huidige omvang van de werkloosheid aan de arbeidsvoorziening stelt. Al dus blijkt uit de zojuist versche nen arbeidsmarktbeschrijving over 1955, welke beschrijving elk jaar door de directie voor de ar beidsvoorziening wordt samen gesteld. hel opart* coctwj markt 16 brwwtrjjstroaf 9 bwwtgen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". Abraham Arnold Lodewijk Rut gers, die een zoon is van nu wijlen prof. dr. F. L. Rutgers, hoogle raar aan de Vrije Universiteit, is 24 juli 1884 te Amsterdam gebo ren. Hij bezocht het Gereformeerd gymnasium aldaar waarna hij aan beide universiteiten in de hoofdstad zijn studie in de wis en natuurkunde voortzette, waar in hij in 1905 kandidaatsexamen deed. Aan de rijks universiteit te Utrecht legde hij zich toe op de plant- en dierkunde, waar hij in 1908 assistent werd van prof. Hubrecht (zoölogie) en in 1909 van prof. Went (botanie). In 1910 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de botanie op een dis sertatie: „De invloed der tempe ratuur op den praesentietijd bij geotropie". Direct na zijn promo tie vertrok dr. Rutgers naar het toenmalige Nederlands Indië, waar hij als botanisch assistent bij het instituut voor plantenziek ten te Buitenzorg werkzaam ge steld werd. Van 1916 tot 1923 trad hij op als directeur van het proefstation van de algemene vereniging van rubberplanters ter Oostkust van Sumatra. In laatstgenoemd jaar vertrok hij van Medan weer naar Buitenzorg, waar hij de heer Sibbinga Mulder opvolgde als directeur van land bouw. nijverheid en handel. In 1926 wees de regering dr. Rutgers aan als leider van de delegatie naar het derde „Pacific Science Congres" in Tokio. Gedurende vijf jaren, van 1928 tot 1933, bekleedde dr. Rutgers het hoge ambt van gouverneur van Suriname. Na zijn terugkeer in Nederland vaardigde de A.R.- partij hem af naar de Tweede Kamer waarin hij tot 1936 zitting hield, toen hem de eervolle benoe ming tot lid van de Raad van State te beurt viel. Dr. Rutgers bleef tijdens de bezetting van Nederland niet werkloos. Hij schonk mede zijn aandacht aan de ontwikkeling van de politieke toestand in het toen malige Neder lands-Indië zowel tijdens de Japanse bezetting als daarna. In december 1945 gaf hij zijn in zichten daaromtrent weer in een rede over de toekomst van Indië. In 1946 vertrok dr. Rutgers met een regeringsopdracht naar West- Indië om zich van de toestand al daar op de hoogte te stellen. Na de bevrijding is hij ook enkele maanden waarnemehd Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland geweest. Voorts is dr. Rutgers president commissa ris van de KLM. Verscheidene wetenschappelijke studies van zijn hand werden m boek en tijdschrift gepubliceerd. Dr. Rutgers is drager van de volgende onderscheidingen: Groot Officier in de Orde van Oranje-Nassau; Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Beroepsbevolking. De mannelijke beroepsbevol king nam van 1954 op 1955 toe met 32.000 tot 3.146.000. Van 1955 op 1956 wordt eenzelfde toene ming verwacht. In de drie noordelijke provin cies en in Zeeland nam de be roepsbevolking weinig of niet toe, doordat het geboorte-over schot nagenoeg geheel wordt ge compenseerd door het vertrek- overschot. In Noord-Brabant en Limburg daarentegen nam de beroepsbevolking zowel in abso lute zin als relatief sterk toe door de hoge geboortecijfers in deze provincies. In Limburg is daarnaast sprake van een be langrijk vestigingsoverschot, evenals in Overijssel en Zuid- Holland, hetgeen in laatstge noemde provincie een compensa tie vormt voor het vrij lage ge boorte-overschot. De omvang van de vrouwelijke beroepsbevolking bedroeg in 1955 naar schatting rond 989.000. Van 1955 op 1956 wordt een uit breiding met ongeveer 15.000 ver wacht. Werkgelegenheid, Onder invloed van de gunstige conjunctuur breidde de werkge legenheid in 1955 zich uit met rond 53.000 arbeidsplaatsen voor mannen en 19.000 voor vrouwen. Van de totale gemiddelde werk gelegenheid in 1955 van 4.081.000 arbeidsplaatsen bleek 43 procent in de nijverheid te liggen, 13 pro cent in de land- en tuinbouw en de visserij en 44 procent in de dienstensector, met inbegrip van het overheidsapparaat. Aannemende dat de gunstige conjunctuur zal aanhouden, wordt voor 1956 een toeneming geraamd van het aantal arbeids plaatsen met 52.000, waarvan 37.000 voor mannen en 15.000 voor vrouwen. Zowel de toene ming in 1955 als de verwachte stijging van 1956 zouden bij vol doende aanbod van arbeids krachten veel groter geweest zijn. De verwachte stijging van de werkgelegenheid in 1956 zal vooral in de nijverheid optreden, waarbij de metaalnijverheid, de bouwnijverheid, de voedings- en genotmiddelenindustrie en de kleding- en reinigingsindustrie de voornaamste plaats innemen. Ook in de dienstensector mag een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid worden ver wacht, welke zich voornamelijk zal voordoen in de verkeerssector en de handel. In de landbouw daarentegen zal onder invloed van de toenemende mechanisatie ej> rationalisatie de werkgelegen heid dalen. De verwachte uitbreiding van de werkgelegenheid zal, gezien de verdeling van de ontwikkeling in de verschillende sectoren, het. grootst zijn in de provincies Zuid- Holland, Noord-Brabant, Gelder land, Noord-Holland en Limburg. Alleen in Zeeland wordt door de teruggang van de werkgele genheid in de nijverheid en de landbouw een vermindering van het totaal arbeidsplaatsen tege moet zien. Werkloosheid. De werkloosheid vertoonde se dert 1952 een vrijwel constante daling, als gevolg van een omslag in de wereldconjunctuur. Reeds in 1953 ontstonden daardoor spanningen op de arbeidsmarkt welke sedertdien voortdurend zijn toegenomen, zodat in 1954 en 1955 van ernstige tekorten aan arbeidskrachten sprake was. De gunstige zijde van het algemeen grote personeelsgebrek is, dat ook oudere arbeidskrachten weer in het arbeidsproces konden wor den opgenomen, zodat de werk loosheid van deze groep aanzien lijk terugliep. In vergelijking met november 1952 was de geregis treerde arbeidsreserve van man nen van 40 jaar en ouder in no vember 1955 ruim 35.000 lager. Voor 1956 wordt op grond van de verwachte ontwikkeling van de beroepsbevolking en de werk gelegenheid de omvang van de gemiddelde geregistreerde ar beidsreserve geraamd op rond 45.000. De werkloosheid onder vrou wen onderging in 1955 eveneens een daling en bedroeg gemiddeld 4000 tegen 5900 in 1954. Volgens functionarissen in Londen staan de Westelijke grote drie nu een „gecoördineerde, druppelsgewijze" wapenlevering aan Israël toe als onderdeel van een politiek om het machtseven wicht in het Midden Oosten te be waren. De Verenigde Staten houden vast aan hun weigering om aan Israël wapens te leveren, zo ver luidt m Londen, doch zij verzet ten zich niet tegen wapenleveran ties door Frankrijk en Engeland. Frankrijk zendt Mystère-straal- jagers, doch wat Engeland levert is nog niet bekend. Besluiten op dit punt zijn de vorige week zondag in Parijs ge nomen bij besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Za ken van de Westelijke grote drie. De Franse minister, Pineau, ver klaarde na afloop van die bespre kingen, dat de ministers besloten hadden de gemengde commissie in Washington, door middel waar van Amerika, Engeland en Frank rijk sedert 1950 de wapenleveran ties aan het Midden-Oosten had den geregeld, te „reactiveren". Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zaterdag de tekst gepubliceerd van een aan het Kremlin gezonden antwoord nota, waarin Groot-Brittannië verontschuldiging aanbiedt voor het verschijnen van een kikvors man nabij de Sowjetrussische kruiser „Ordzhonikidze", waar mede de Sowjet-premier maar- De vlaggetjesdagen in Vlaar- dingen, Scheveningen en IJmui- den, die ieder jaar het uitvaren van de vissersvloot inluiden, zul len dit jaar op 19, 20 en 21 mei worden gehouden. Het accent valt dit jaar op Vlaardingen. Zaterdag 19 mei is de dag van de feestelijkheden, de volgende Pinksterdagen zijn bedoeld als kijkdagen de vissersschepen liggen, in een nieuw jasje gesto ken, gepavoiseerd in de havens en op 22 mei begint de jacht op de nieuwe haring, waarmee de eerste jager vrijdagochtend d.a.v. in één der havens wordt verwacht. De Vlaardingse ha ringvloot vaart om acht uur uit, de Scb#veningse om twaalf uur en die van IJmuiden om twee uur. Zoals gezegd Vlaardingen zal dit jaar het middelpunt zijn en de middag van de 19de mei begint met een ontvangst ten stadhuize door burgemeester mr. J. Heus- dens. Aan boord van de VI. 97 zal drs. D. J. van Dijk, voorzit ter-directeur van 't bedrijfschap voor visserijprodukten, een toe spraak houden en wordt op dit schip de bedrijfsschapswimpel voor de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot gehe sen. Dan brengt de uitvinder van het haringkaken, Willem Beu- kelszoon van Biervliet, een be zoek aan Vlaardingen, waarna 'n vaartocht op het programma staat Hieraan zullen o.m. deel nemen het hospitaalkerkschip „De Hoop" en het onderzoekings vaartuig „Willem Beukelszoon". Vervolgens een muzikale wande ling van „Sursum Corda" de leden dragen originele vissers- kledij en onder het licht der schijnwerpers komen dan het is inmiddels half tien geworden de gymnastiekdemonstraties aan de beurt. De aan de Koningin Wilhelminakade aangebrachte verlichting zal alle drie avonden branden. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Hol land zullen deze dag een bezoek aan Vlaardingen brengen. In Scheveningen wordt die dag 's ochtends om elf uur de tradi tionele vlootrevue met ongeveer 35 loggers gehouden, 's Middags verzorgen ruim dertig verenigin gen de allegorische optocht „Sche veningen en de visserij". In de haven wordt verder o.m. een wedstrijd gehouden: Het publiek kan zeggen welke de mooist ver sierde logger is. Om half elf des avonds wordt de dag met een vuurwerk voor het Kurhaus be sloten. In IJmuiden is er 's middags eveneens een grote optocht, ter wijl op de Tegeltjesmarkt toe spraken gehouden zullen worden door de burgemeester van Vel- sen en de secretaris van IJmui- dens Bloei. Verder zijn er sport wedstrijden en gymnastiekde monstraties en worden 's avonds de schijnwerpers op de vlaggen de vloot ontstoken. Na een con cert op de kop van de vissers haven besluit een vreugdevuur hier de dag. Harry S. Truman, oud-presi dent van de Verenigde Staten, komt woensdag a.s. met zijn vrouw in Le Havre aan voor een bezoek aan Europa, voor de eer ste keer als ambteloos burger. Hij zal Frankrijk, Engeland, Italië, Nederland en Duitsland bezoeken. schalk Boelganin en eerste partij secretaris Nikita Chroesjtsjef verleden maand naar Engeland zijn gereisd. De tekst komt op enkele kleine vertalingsverschillen na, overeen met de vrijdagavond j.l. door ra dio-Moskou gepubliceerde versie. In de Sowjetrussische nota was om een uiteenzetting ver zocht over het zich nabij de „Ord zhonikidze" ophouden van een Britse kikvorsman. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken had noch de tekst van de Sowjet-nota, noch die van het Britse antwoord be kend gemaakt. Vernomen wordt, dat de bekendmaking ervan door radio-Moskou een verras sing voor de Britse regering was. In de Britse antwoordnota wordt gezegd, dat de 46-jarige ka pitein-luitenant-ter-zee Crabb naar wordt aangenomen om het leven is gekomen bij geheime on derzoekingen onder water, die waren ondernomen zonder enige voorkennis der Britse regering. Verklaard wordt, dat de zwem mend bij de Russische oorlogs schepen waargenomen kikvors man vermoedelijk Crabb was. „De Britse regering had geen enkele opdracht voor Crabbs on derzoekingen gegeven. Zij wenst uiting te geven aan haar leedwe zen over het voorgevallene", al dus de Britse antwoordnota. Arbeidersoverschotten en -tekorten. De sterke groei van de werkge legenheid deed de omvang van de arbeidersoverschotten aanzienlijk teruglopen, n.l. van 15.000 in 1954 tot 8.000 in 1955. Voor 1956 wordt een verdere teruggang verwacht tot gemiddeld 7.000. De over schotten komen voornamelijk voor in de lager gekwalificeerde beroepen, en onder grondwer kers, landarbeiders en kantoor bedienden, die ouder zijn dan 40 jaar. De overschotten zijn veruit het belangrijkst in de rayons Emmen, Stadskanaal en Win schoten, Hoogeveen, Drachten en Dokkum. De tekorten aan mannelijke ar beidskrachten liepen op van 43.000 in 1954 tot rond 56.000 in 1955, terwijl voor 1956 eenzelfde tekort wordt verwacht. De tekor ten liggen voor 55 procent in de hogere beroepenklassen. Wat be treft de beroepen treden vooral de metaalarbeiders en de bouw vakarbeiders op de voorgrond. Het tekort aan vrouwelijke ar beidskrachten wordt geraamd op rond 28.000, hetgeen ten opzichte van 1954 een stijging betekende van rond 3.000. Bijna de helft van het tekort bestaat uit huishoude lijk personeel en arbeidsters voor de confectiefabrieken. In het Franse plaatsje Moutiers nahij Grenoble, zijn vrijdag bij een demonstratie tien personen gewond geraakt. Ongeveer 800 personen demon streerden toen de auto van een Poujadistische functionaris we gens het niet betalen van een boe te door de politie in beslag werd genomen. Twee demonstranten trachten zich met geweld toe gang te verschaffen tot het plaat selijke politiebureau doch werden met gummiknuppels en traangas tot de aftocht gedwongen. Twee van de gewonden waren politie mannen. Arrestaties zijn niet ver richt. NOG MEER NEDERLANDSE MELK NAAR AMERIKANEN Werden el bijna zes jaar ach tereen grote'hoeveelheden. Neder landse melk dagelijks afgeleverd, bestemd voor in Europa geleger de Amerikaanse militairen, mei ingang van 1 juli zal een nog be langrijk groter hoeveelheid, p.L zestien miljoen liter melk en melkproducten in het tweede halfjaar 1956 worden afgeleverd De gehele levering zaL, verpakt in papier, worden verzorgd door een melkfabriek te Dordrecht (de N.V. Sterovita melkprodukten)- Met deze levering is aan devie zen een bedrag van circa tien miljoen gulden gemoeiG. it In twee ziekenhuizen van Ha milton (Canada) wordt een nieu we methode, ontwikkeld door plaatselijke deskundigen, ge bruikt om in een vroeg stadium kanker te ontdekken als alle an dere diagnose-methodes negatieve resultaten geven. De methode is gebaseerd op een onderzoek van beenderenmerg. Tamelijk koude lucht die zater dag met stevige westenwinden 't Westeuropese kontinent was bin nengestroomd verbleef ook zon dag boven dit gebied. Doordat zich in deze lucht een rug van hoge druk ontwikkelde, bleef het zondag in Nederland, Noord West Duitsland en Frank rijk vrijwel overal droog en wa ren de winden ook niet sterk. De middagtemperaturen schom melden in ons land tussen de 13 en 18, graden. In Frankrijk was het iets warmer, vooral in het zuidoosten, waar maximum-tem peraturen van 20 tot 22 graden werden gemeld. De genoemde rug van hoge druk Was een uitloper van een krachtig hogedrukgebied waar van het centrum boven de Golf van Biscaye is gelegen. Aan de Als protest tegen de nieuwe ,uitkeringsregeling Ambonezen" die vandaag van kracht zal wor den, zullen de Ambonezen, die zijn aangesloten bij de B.P.M.R.S., de C.R.A.M.S. en de P.N.M.S. in staking gaan. Volgens de B.P.R. M.S. zullen ongeveer 90 procent van de Ambonezen, die een werk kring buiten de woonoorden heb ben of wel ongeveer 2500 man, aan deze staking deelnemen. Daarnaast zal de voorzitter van de B.P.R.M.S., de heer Lilipaly, met ingang van vandaag in het woonoord Souburg een honger staking beginnen. Voorts hebben de drie organi saties, die zich tegen de nieuwe regeling verzetten, in een tele gram aan de voorzitters van bei de Kamers der Staten-Generaal medegedeeld, dat zij een deur waardersexploot tegen de staat der Nederlanden zullen doen uit brengen teneinde de rechtspositie van de kampingezetenen tegen over de staat officieel vast te stellen en op korte termijn een proces hierover aanhangig te zullen maken. Naar de vice-voorzitter van de B.P.R.M.S., ds Supusepa, zater dag op een persconferentie heeft medegedeeld wordt de nieuwe re geling gezien als een poging tot bevordering van de assimilatie der Ambonezen in Nederland. De leiding van de Ambonese onaf- hankelijkheiÖsbeweging vreest, dat vooral de jongeren als gevolg van deze regeling de woonoorden zullen verlaten, waardoor de na tionale strijd zou worden ge schaad. Er zijn echter ook bezwa ren van sociale en financiële aard tegen de nieuwe regeling, die in sommige gevallen een verslech tering in plaats van een verbete ring van de oude regelingen zou betekenen. noordflank hiervan stond zondag een zeer sterke westelijke stro rning, mede onder invloed van 'n diepe depressie bij IJsland waar in op het noordelijk deel van ie Oceaan zware stormen woedden. Een front dat zich in deze stro. ming bewoog, lag zondagavond bij de Britse eilanden en zal heden hier vrij veel bewolking veroor zaken. In het noorden en westen van het land kan hier plaatselijk wat regen uit vallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Gematigde temperaturen. Toenemende bewolking met slechts hier en daar in het noor den en westen van het land wat regen. Zuidwestelijke wind, toe nemend tot matig of vrij krach tig. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. DINSDAG 15 MEI. v.m. n.m. Breskerts 5.08 5.33 Terneuzen 5.43 6.08 Hansweert 6.23 6.48 Walsoorden 6.33 6.58 ZON MAAN op onder op onder Mei. 15 4.48 20.29 9.50 0.28 16 4.47 20.31 11.11 0.59 17 4.45 20.32 12.30 1.25 18 4.44 20.34 13.47' 1.47

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1