Uit de Provincie Binnenlands nieuws Muziekconcours te Schoondijke De stranding van de Tijgerhaai Het geheim van schoorstenen de zeven TERNEUZEN AXEL. Amerikaanse nota in Bonn Eremetaal voor directeur en bestuurslid van O.K.K. te Schoondijke BIERVLIET. GROEDE. SCHOONDIJKE. BRITSE ATOOMONTPLOFFING Grootscheepse aanval van Algerijnse opstandelingen SLUIS ONTHEFFING EXPORT VERBOD AARDAPPELEN TITO IN FRANKRIJK Geschenken voor Luxemburgs paar ZEEUWSE FRUITOOGST BIJNA GERUIMD. Be Zeeuwse fruitoogst van 1955 is thans bijna geruimd. Enige weken geleden werd in Krab- bendijke het laatste fruit van de oude oogst reeds geveild en dins dag is ook in Goes de laatste fruitveiling van het seizoen 1955- 1956 gehouden. Enkel in Kapelle- Biezelinge is thans nog een fruit- voorraad van ruim 100 ton en dit kwantum zal worden verkocht in twee tot drie weken. In hoofd zaak zijn het hier de Golden Delicious en Jonathan welke nog in voorraad zijn in de koelcellen en gascellen van het koelhuis. EERSTE AARDBEIEN IN K APE LEE. Dinsdag zijn in Kapelle de eer ste aardbeien van de nieuwe oogst geveild. Er was goede be langstelling voor dit fijne pro- dukt. dat werd verkocht van ƒ1,31 tot ƒ1,50 per doos van 2 ons. De eerste aardbeien kwamen dit jaar op precies dezelfde vei lingdag als het vorig jaar. Op de veiling te Maasland wer den dinsdag de eerste pruimen langevoerddie 51 cent per stuk opbrachten. Verkeersongeval. Woensdagnamiddag te zeven uur 10 had op het kruispunt AxelsestraatOranjestraat—Ge raniums traat een aanrijding plaats tussen een uit de stad ko mende auto, bestuurd door de heer A. S. uit Vogelwaarde, en een motorrijder, rijdende in de richting van de brug, bereden door de heer J. J. L. uit Temeu- zen. Doordat bij het genoemde kruispunt de heer S. vanuit de Axelsestraat naar links afsloeg om de Oranjestraat in te rijden en daarbij geen voorrang verleen de aan het doorgaande verkeer, kwam het motorrijwiel in botsing met de auto. Beide voertuigen liepen lichte schade op. De Landbouw huishoud school vernieuwd. De landbouwhuishoudschool in Axel is vernieuwd. Wie zich de grauwe lokalen van de Hervorm de zondagsschool in de Juliana- straat herinnert, zal nu verbaasd staan bij een bezoek aan de huis houdschool. Reeds bij het binnentreden treft U de frisse gezellige entrée. Aan de linkerkant is het kantoor van de directrice ondergebracht. Hier houdt zij iedere dinsdagmid dag van half vier tot half vijf haar spreekuur. Aan de linker zijde is ook nog het lokaal waar in de lessen in het naaien wor den gegeven. Aan de rechterkant van de ruime corridor zijn twee lokalen, één voor algemeen vormend on derwijs en nog een groot lokaal voor het geven van naailessen. De muren hebben een grondige verandering ondergaan en zijn eveneens in frisse en lichte tin ten geverfd, waardoor tevens het lichteffect is verhoogd. Op de vloeren is nieuwe bedek king gebracht en ook de electri- sche verlichting is onder handen genomen. De keuken is bij deze verbeteringen niet vergeten en is zeer modern geschilderd. Alles bij elkaar is het een gron dige verbetering geworden en moet het een lust zijn om hierin de lessen te geven of te volgen. De directrice, mevr. Kole Zweedijk deelde ons mede, dat de bezetting met leerlingen uit stekend is, alleen in de parallel klas kunnen nog enkele meisjes geplaatst worden. Het onderwijzend personeel is uitgebreid door de benoeming van mej. M. W. Kramer, voor het geven van lessen in het koken en de huishoudvakken. Met ingang van september zijn de cursussen uitgebreid met een opleiding voor huisnaaister, cou peuse en eostumière. Verder is er een éénjarige cur sus voor assistente in de huis houding. Met een diploma hier van kan men verder studeren voor verpleegster, gezinsverzorg ster enz. Woensdag heeft James Conant, de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, het ministerie van Buiten landse Zaken te Bonn een nota van zijn regering overhandigd over de voortzetting van de Duit se bijdrage in de kosten van de legering der geallieerde troepen in West-Duitsland. Dinsdag zijn overeenkomstige nota's van Engeland en Frankrijk in Bonn ingediend. Donderdag was Schoondijke in feesttooi vanwege het aldaar te houden muziekconcours. Jam mer dat de straffe wind wat al te feestelijk de vlaggen uitbundig deed bollen. In het verenigingsgebouw ont ving het gemeentebestuur het bestuur van de Zeeuws-Vlaamse muziekbond en de besturen der deelnemende korpsen. Burgemeester F. A. van Rose- selt sprak namens Schoondijke hartelijke welkomstwoorden, in het bijzonder tot de voorzitter «an de Zeeuys-Vlaamse Bond, de teer P A Öcké, én de secretaris, de heer 't Gilde, tot de directeur dei Zeeuwse muziekschool, de heer H. Stam, de juryleden de he ien M. Ogier uit 's-Hertogen- boscïi en L. de Moiré uit Olst, die de zware taak op zich hadden ge komen de muziek te beoordelen. Burgemeester Van Rosevelt sarak er zijn grote voldoening over uit, dat ook de Belgische vrienden uit Watervliet weer op dit concours present waren, en heette de heer L. Bekaert harte- 'iijk welkom. De burgemeester herinnerde aan het 65-jarig bestaan van de plaatselijke vereniging „O.K.K. m het 10-jarig bestaan van de Zeeuws-Vlaamse bond, dat in ■schoondijke wordt gevierd juist op de dag, dat het 16 jaar gelden is dat Nederland overweldigd werd Hij sprak de wens uit dat soe vele muziekconcoursen zul; \en worden gehouden in een vrij en onafhankelijk Nederland. Na het bondsbestuur van harte -■eiuk gewenst te hebben met de prestatie voor de 10e maal een concours te organiseren, zeide de burgemeester dat „O.K.K. een bijzonder warm plaatsje in het hart van de Schoondijkenaren in neemt. t In dit jubeljaar zijn er 3 muzi kanten, die de vereniging al tneer dan 40 jaar dienen, n.l. O. Goedhals, J. Poissenjer en A. J. Versprille. De heer A. van Male, die al 40 jaar onafgebroken bestuurslid k, hoorde tot zijn grote verras sing. dat H. M. de Koningin hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had toegekend. De heer A. Luteijn, die nu al 25 jaar de dirigeerstok over O.K.K. zwaait, werd eveneens onder scheiden met de zilveren medail ie verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Staande hoorden de genodig den. nadat de burgemeester de onderscheidingen had opgespeld, bet „Wilhelmus" aan, dat de jubi lerende vereniging O.K.K. voor haar dirigent en bestuurslid ten gehore bracht. Vervolgens werd de erewrjn rondgediend, waarna de heer A. C. Kerekhove uit Goes het woord voerde namens de Kon. Ned. Bond voor Muziekverenigingen. Hij sprak zijn grote voldoening erover uit, dat H. M. de Koningin ook voor de eenvoudige muzikant onderscheidingen toekent, en het werk der plaatselijke muziekge zelschappen met eremedailles be loont. Hij bracht de grote financiële aoodlijdendheid der muziekgezel schappen onder de aandacht en sprak er zijn blijdschap over uit, dat iets van deze last wordt afge nomen door subsidies. Ook de provincie zal de subsidie harmo nie- en fanfaregezelschappen op haar begroting plaatsen. Vervolgens sprak de heer A. J. de Klerck, voorzitter van O.K.K., zijn dank uit voor de vele geluk wensen welke O.K.K. bij haar 65- jarig jubileum mocht ontvangen. Het was tenslotte de heer P. A. öcké. die als voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse muziekbond het gemeentebestuur van Schoondij ke dankte voor de officiële ont vangst Ook hij bracht dank aan H. M. de Koningin voor het ver lenen van onderscheidingen aan 4 leden van de bond. Het streelt het bondsbestuur, aldus de heer Ocké, dat H. M. aandacht wil schenken aan het sörêven van de bond om het muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen op hoger plan te brengen. De voorzitter complimenteerde de ontvangende vereniging met het 65-jarig bestaan en noemde het een topprestatie dat Schoon dijke van de negen keren, dat het deelnam aan het concours er in slaagde één maal de beker en 7 eerste prijzen te behalen en twee maal met een tweede prijs naar Schoondijke ging. De voorzitter besprak uitvoerig de wenselijkheid de jeugd meer te betrekken in het muziekleven. In dit verband wees hij op het jeugdmuziek-examen van de Kon. Federatie en hij hoopte dat de Zeeuwse jeugd er aan zal deelne men. Ten slotte sprak de voorzitter de wens uit dat het concours mag voldoen aan alle deelnemenden en wenste ieder veel succes toe. Namens de jury sprak de heer L. de Moiré uit Olst, dei alle korpsen een eerste prijs toewen ste. maar, voegde hij er aan toe, dan moet die prijs ook werkelijk verdiend zijn. De heer L. Bekaert uit Water vliet betuigde zijn dank dat men te Schoondijke ook de buitenlan ders wilde ontvangen en compli menteerde op de hem eigen gees tige wijze de pas gedecoreerden met hun onderscheidingen. Inmiddels hadden de muziek korpsen zich opgesteld en trok een fleurige stoet muzikanten door de Schoondijkse straten naar het sportterrein, waar on middellijk na aankomst het con cours een aanvang nam. Als eerste trad de muziekver eniging Concordia uit Axel_ de muziektent om haar verplicht nummer „La Charmante", ouver ture van Sam Vlessing, ten geho re te brengen. Terwijl de verenigingen in vlot tempo hun nummers speelden, vulde 't sportterrein van Schoon dijke zich met steeds meer bezoe kers. De muziekliefhebbers lieten zich door de sterke wind niet in timideren. Uiteraard was voor de hoogste klassen de belangstelling het grootst. Het was dan ook een zeer span nend moment, toen de voorzitter van de bond het podium betrad, nadat O.K.K. van Schoondijke zijn nummers had gespeeld. Om er de spanning nog wat in te houden, bracht de voorzitter eerst dank aan allen, die hadden meegewerkt om het concours te doen slagen. In het bijzonder ging de dank uit naar de organi serende vereniging O.K.K., als mede naar het gemeentebestuur van Schoondijke voor de hartelij ke ontvangst in de gemeente, en voor het beschikbaar stellen van het sportterrein. De heer Ocké bracht in herin nering, dat de Zeeuws-Vlaamse bond is aangesloten bij de lande lijke bond, zodat dit het eerste concours is, dat officieel federa tief beoordeeld is. Juist daarom was de voorzitter verheugd, dat geen derde prijs zou worden uit gereikt. Onder luid gejuich van de me nigte werden de prijzen bekend gemaakt. Voor Hoofdplaat betekende dit, dat voor de eerste maal een eer ste prijs was behaald. Waarde ring sprak de heer Ocké uit voor de heren juryleden, terwijl hij ook zijn bewondering uitsprak voor de kleine muziekkorpsen, die met een zeer kleine bezetting tot grote prestaties komen. De burgemeester van Schoon dijke, de heer F. A. van Rosevelt, reikte vervolgens de prijzen uit, waarna de deelnemende korpsen nog een rondgang door de ge meente Sehoondnke maakten. De winnende en jubilerende vereniging gaf 's avonds onder enorme belangstelling een con cert op de Markt. Tot s avonds laat heerste er te Schoondijke een opgewekte en gezellige stemming. Burgemeesters uit verschillen de omliggende gejneenten gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Zo bemerkten we naast de burgemeester van Zuidzande, Oostburg en Biervliet, terwijl de burgemeester van Ber- kenwoude, de vroegere voorzitter van O.K.K. de jubilerende ver eniging het gehele concours bijwoonde. De uitslagen waren als volgt: Derde Afdeling Harmonie: 2e pr. „Concordia" te Axel, dir. Adr. van Meurs, 102 punten. Dijk wordt afgegraven. u Nabij de Driesprong wordt mo menteel een binnendijk afgegra ven, die het zicht vanuit de pol derwegen naar de provinciale weg ernstig belette. 'ier plaatse zijn al veie onge vallen gebeurd, waarvan onlangs één met dodelijke afloop. Ceres exploiteert ruim 250 diepvriesboxen in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Te Groede vergaderden de be sturen van de diepvriesboxenin- stallatie in West Zeeuws-Vlaan- deren, onder auspiciën van de vereniging Ceres. Mevr. M. J. van Cruijningen Erasmus opende de bijeenkomst, welke druk bezocht was, met een hartelijk welkomstwoord tot alle aanwezigen in het bijzonder tot burgemeester J. C. Everaars van Groede en de heer Hough uit Ber gen op Zoom, de installateur van de diepvriesinstaliaties. Mevr. L. van der Hoek MaclainePoint, presidente van de Groese diepvriesinstallatie, sprak een woord van welkom na mens de ontvangende afdeling. Burgemeester J. C. Everaars sprak er zijn vreugde over uit, dat thans ook te Groede een diep vriesinstallatie in gebruik geno men kon worden. Hij sprak de wens uit, dat vele het voorbeeld mogen volgen, zodat het streven in iedere W. Z.-Vlaamse gemeente een diepvriesinstallatie verwezen lijkt kan worden. Vervolgens werd de film ver toond van de ingebruik name der eerste diepvries-installatie te Schoondijke, Sluis en Aarden burg. Voorts bracht iedere afdeling verslag uit van haar ondervindin gen met de diepvries-installaties Hieruit bleek, dat men overal boxen te weinig heeft, en een wachtlijst moest aanleggen. Zo wel te St. Kruis, Oostburg en Breskens overweegt men uitbrei ding. Tijdens de pauze werd een uit gebreide thee aangeboden. Na de pauze kregen de afdelin gen gelegenheid verschillende vragen te stellen. Mevr. Van Cruijningen sloot de geanimeerde bijeenkomst. Scholen gesloten wegens roodvonk. Woensdag heeft de gemeen tearts van Schoondijke besloten de scholen te laten sluiten in ver band met een onder de school jeugd uitgebroken rode hond- en roodvonkepidemie. Vooral de laatste ziekte neemt een epidemisch karakter aan nu er iedere dag meer patiëntjes bij komen. Ook Groot-Brittannië zal deze maand een atoombom tot ont ploffing brengen, n.l. op de Mon- tebello eilanden. De datum zal, afhankelijk van de weersgesteld heid, na 15 mei vastgesteld wor den. De bom zal vanaf een toren tot ontploffing worden gebracht en een Canberra straalbommenwer- per van de Australische lucht macht zal reeds enkele minuten na de ontploffing door de atoom wolk vliegen om gegevens te ver zamelen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben opstandelingen in het noorden van het departe ment Constantine gelijktijdig een 40-tal dorpen en militaire posten aangevallen, zo wordt in Algiers vernomen. De opstandelingen beschikten in vele gevallen over automati sche wapens. Dank zij snel en doeltreffend optreden van de or detroepen, aldus AFP, konden de rebellen overal met zware verlie zen worden verjaagd. Het Franse kabinet heeft beslo- ten de Franse boeren in Algerië van wapens te voorzien. Zij zul len burgerwachteenheden vor men voor de bescherming van de bezittingen en de oogst tegen de opstandelingen. Verder is be sloten de berechting van gevan gen genomen opstandelingen te bespoedigen. Tweede Afdeling Fanfare: le pr. „Oefening baart Kunst" te Hoofdplaat, dir. J. Hennekeij, 115 p.; 2e pr. „Kon. Aardenlburg- se Fanfare," dir. Jac. Legrand, 107 p.; 2e pr. „Nut en Genoegen," te Nieuwvliet, dir. Jac. Legrand, 102 p. Eerste Afdeling Fanfare: le pr. met med. geschonken door „O. K. K." te Schoondijke „Uit het Volk Voor het Volk" te Bres kens, dir. P. Brakman, 122 p.; le pr. met med. geschonken door V. V. V. te Schoondijke „Eendragt Maekt Magt" te Watervliet, dir. van Daele, 122 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie le pr. met lof der jury en med. geschonken door burgemeester F. A. van Rosevelt „Harmonie Ter- neuzen," dir. J. J. Meijers, 132 p.; 2e pr. „De Volharding" te Zaam- slag, 107 p. Ere- afdeling Fanfare: le pr. met lof der jury en med. geschonken door de Commissaris der Koningin in Zeeland „Harmo nie" te Oostburg, dir. F. van de Bussche, 134 p. Ere-afdeling Harmonie: le pr. met lof der jury, med. ge schonken door H. M. de Koningin en wisselbeker van. het Bondsbe stuur „Oefening Kweekt Kunst te Schoondijke, dir. Adr. Luteijn, 137 p. Arts-examen. Te Utrecht slaagde aan de Rijks universiteit, voor het arts-examen de heer W. J. du Fossé, alhier. Nadat op 21 april j.l. de export van consumptie-aardappelen was stopgezet is een inventarisatie gemaakt van de nog in Nederland aanwezige aardappelvoorraden. Op grond van deze inventarisatie is gebleken dat nog enige export mogelijk is. De directeur-gene raal van de voedselvoorziening heeft dan ook besloten voor een beperkte hoeveelheid consump tie aardappelen, n.l. voor 22.500 ton ontheffing van het exportver bod te verlenen. Afhankelijk van de marktsituatie zal nog nader onder ogen worden gezien of een verdergaande verruiming van de export mogelijk zal zijn. Voor exporten van geringe om vang naar ibuiten-Europese lan den zal steeds ontheffing worden gegeven. Voor export ten behoe ve van de Britse en Amerikaanse legers op het Europese vaste land zullen uitvoermachtigingen wor den afgegeven, voor zover deze betrekking hebben op vóór 11 april 1956 afgesl ten contracten. Voor export naar Europese lan den is voorlopig een contingente ringsregeling getroffen. Er zijn drie contingenten vastgesteld, één voor Engeland, één voor Zweden en één voor de overige Europese landen tezamen (ïnclu sief nieuwe contracten voor de Amerikaanse en Britse legers). ONTSNAPTE HAARLEMSE GEVANGENE WEER IN DE CEL In de cel van de 27-jarige J. Th. S., die dinsdagochtend uit de Haarlemse gevangenis met een ander is ontsnapt, heeft men een briefje gevonden waarop stond: „Ondergetekende zweert hierbij op zijn erewoord dat hij terug komt. Het is noodzakelijk voor de toestand van zijn vrouw". Hierdoor is de Amsterdamse re cherche op zijn qui vive geweest en heeft een speciaal onderzoek ingesteld. Dinsdagavond zag zij dat S. met zijn vrouw in de Lan ge Niezel te Amsterdam uit een auto stapte. De man werd aan gehouden en naar het bureau Warmoesstraat overgebracht. Woensdagochtend is hij op transport gesteld naar Haarlem en in de gevangenis opgesloten. ONTVLUCHTE HAARLEMSE GEDETINEERDE MELDDE ZICH. Ook de tweede, dinsdagochtend uit de Haarlemse gevangenis ont vluchte gedetineerde, is in zijn cel teruggekeerd. Nadat dinsdag avond T. S. door de recherche op de Lange Niezel te Amsterdam was aangehouden, heeft zich in de nacht van woensdag op don derdag om één uur bij de Haar lemse gevangenis gemeld de 24- jarige W. v. D. Hij werd ingeslo ten en zal door de Haarlemse re cherche aan een verhoor worden onderworpen. SCHOTEN IN AMSTERDAM-NOORD. Dinsdagmiddag zijn bewoners van Amsterdam opgeschrikt door een zestal revolver-schoten, die ter waarschuwing gelost werden door een ambtenaar van de rijks politie te water. Deze trachtte n.l. twee Amster- se schilders, resp. 28 en 27 jaar oud, aan te houden, omdat hij hen verdacht van diefstal van een roeiboot, die kortgeleden in Zaandam verdwenen is. De beide mannen sprongen bij het Volewijckerspark echter het water van het Noordhollands ka naal in en zwommen naar het aan de andere kant gelegen Flo rapark toe. Intussen had een onbekend ge bleven man haastig de politie van het bureau Mosplein ge waarschuwd. Agenten van dit bureau slaagden erin de beide vluchtelingen aan de andere kant van het kanaal te arresteren. Zij werden druipend naar het bureau gebracht en daar van een dren- kelingenpak voorzien. SLA WAS WAARDELOOS. De partijen sla, die aan de groenteveiling te Maasland wor den aangevoerd, zijn zó groot, dat voor eerste kwaliteit slechts 6 ct. per krop werd genoteerd. Grote hoeveelheden draaiden echter door, zodat vrachtauto's vol sla moesten worden weggereden. De groente zal nu als veevper die nen. BIJ ONGELUK ZWAAR GEWONDE MARECHAUSSEE OVERLEDEN. In het St. ^lizabeth ziekenhuis te Amersfoort is overleden de uit Apeldoorn afkomstige mare chaussee Metz, die op Koningin nedag zwaar gewond werd bij een auto-ongeluk te Voorthuizen. De bus, waarin hij met drie colle ga's zat, vloog uit de bocht en botste tegen de gevel van een winkel. Bij het ongeluk werd de marechaussee Kamsma op slag gedood. De marechaussee Metz, die de bus bestuurde, en zijn col lega Van Leeuwen werden zwaar gewond. De heer Van Deeuwen wordt thans verpleegd in het mi litaire hospitaal te Amersfoort. Zijn toestand is redelijk wel. De Nederlandse onderzeeboot Hr. Ms. „Tijgerhaai" raakte op 19 oktober van verleden jaar in de baai van Weymouth (Zuid- Engeland) bij stormachtig weer op drift en strandde daarbij op een zandbank ongeveer 400 me ter uit de wal. Toen enige uren later de vloed opkwam is het schip, dat niet werd beschadigd, vlot gekomen. De marineraad heeft op 7 maart aan de hand van getuigenverho ren de omstandigheden bestu deerd waaronder de „Tijgerhaai" op drift geraakte en tenslotte strandde. Het bleek dat de des betreffende nacht een stormwaar- schuwing was gegeven en een windsnelheid 8 was geregistreerd. Er was een zgn. verlichte zee- wacht ingesteld en op het ogen blik dat de onderzeeër afdreef was een bootsman officier van de wacht. In zijn uitspraak verklaarde de marineraad, dat de kommandant van de „Tijgerhaai" in zeeman schap en beleid tekort is gescho ten. Rekening houdend met de weersomstandigheden achtte de marineraad het instellen van de verlichte zeewacht niet verant woord, temeer daar deze regeling meebracht dat, terwijl er vol doende aantal officieren aan boord waren, een bootsman als officier van de wacht dienst deed. MIJNWERKER DODELIJK VERONGELUKT. BRUG BIJ HOOGMADE BEZWEKEN. Dinsdagmorgen is een der ket tingen van de klapbrug over de Does te Hoogmade bezweken, waardoor de negen ton zware klap naar beneden kwam en ge deeltelijk bleef hangen aan de andere ketting. Brugwachter A Hoogenboom kreeg hierbij een klap tegen de borst van het handvat van de slinger, doch kon na observatie in het Acadamiscn ziekenhuis te Deiden weer huis waarts keren. De gehele boven bouw, de balans en het brugdek bleken verwrongen of vernield. Men is direct begonnen het brugdek te verwijderen, teneinde het verkeer te water weer door gang te doen vinden. Er passeren hier dagelijks vele zandschuiten, die zand vervoeren van de Bra- semermeer via de Does naar de in aanleg zijnde rijksweg 4a te Leiderdorp. BRAND IN GARAGE. In een garage aan de Pastoor straat in de vesting Naarden wa ren woensdag enige monteurs aan het lassen met een acetyleen gascylinderapparaat. Met een he vige knal sloeg plotseling een grote steekvlam naar buiten, waardoor niet all een brand ont stond in de garage, doch tevens het gas in de cylinder ging bran den. De vuurspuwende cylinder tastte de houten garage aan. De brandweer, die snel ter plaatse was, had de niet eenvou dige taak te voorkomen, dat de cylinder zou ontploffen. Met veel moeite lukte het deze met schuifh af te dekken en nat te houden. Met groot gevaar zag men kans de cylinder op een wagentje te laden en vergezeld van spui tende brandweerlieden werd hij enige straten verder in het wa ter van een gracht geworpen. De garage en twee auto's lie pen ernstige brandschade op. Een ernaast gelegen Woning kreeg aanzienlijke waterschade. Even voor de ontploffing wa ren twee nieuwe auto's uit de garage gereden. De twee mon teurs, die hevig verschrikt waren weggesneld, liepen geen verwon dingen op. Maarschalk Tito heeft woens dag een vliegtuigfabriek in een voorstad van Parijs bezocht, waar hij Frankrijks nieuwste super sonische straaljager, de Mystere, heeft bezichtigd. Volgens welin gelichte kringen wil Zuid-Slavië deze jager in licentie gaan ver vaardigen. Premier Mollet heeft verklaard dat de mogelijkheid van Franse] wapenleveranties aan Zuid-Slavië een van de onderwerpen is, die] met Tito zullen worden bespro- ken. Woensdag is op de 420 meter verdieping van staatsmijn Wilhel mina te Terwinselen de 35-jarige ongehuwde houwer H. C. Offer mans uit Simpelveld in 'n sehuif- pijler door een uit het dak vallen de steen aan het hoofd getroffen. De man werd op slag gedood. Aan de vooravond van het hu welijk van Prinses Elizabeth van Luxemburg met Prins Franz- Ferdinand von Hohenberg hebben Luxemburgse meisjes aan het paleis de in dit land gebruikelijke ,,'bamkuch", een soort bruids taart bestaande uit torenvormig geglaceerd gebak, bezorgd. De Italiaanse president Gron- chi heeft als huwelijksgeschenk een schilderij van een Italiaanse meester uit de achttiende eeuw aangeboden, de Franse president 'n Sèvres-theeservies, de Luxem burgse regering een tapijt van Jean Lureat. door AGATHA CHRISTIE 108) (Nadruk verboden). goeie atmosfeer," zei „Geen Bundie. „Ze gaan toch niet de een of andere hokus-pokus uithalen! zei haar vader zenuwachtig. „Ik vertrouw die Franse vent, die Lemoine niet. De Franse politie heeft van die eigenaardige me thoden. Gespen bijvoorbeeld een gummiband om je arm en recon strueren de misdaad en als je dan bibbert of schrikt, kunnen ze het aflezen op een soort van ther mometer. Ik weet zeker, als ze de lichten uitdraaien en opeens roe pen: „Wie heeft prins Michaël doodgeschoten?" dat mijn pols dan minstens tot honderdtwintig de hoogte inloopt en dan sleuren ze me natuurlijk dadelijk naai de gevangenis." De deur ging open en Tredwell diende: Mr. George Lomax, mr. Eversleigh,'' aan. „Codders plus duvelstoejager," fluisterde Bundie. Bill kwam regelrecht op haar af. George ging eerst naar de gastheer en begroette hem op de joviale manier, die hij voor ont moetingen in het openbaar aan geleerd had. ,'n Avond, Caterhaói," zei hij, terwijl hij lord Cater&am harte lijk de hand schudde. „Ik heb je briefje vanmiddag gekregen en ik ben natuurlijk gekomen." „Buitengewoon vriendelijk van je. Prettig, dat we je Weer eéns in ons midden zien.'' Lord Caterham's gew.eten dioop- 'tt- "hem tot groter vertoon van hartelijkheid naarmate hij min der behoefte voelde om hartelijk te zijn. „Niet, dat het «en.briefje van mij was. Maar dat doet er niet toe." Ondertussen onderwierp' Bill Bundlle aan een gcfltiistef" ver hoor. „Zeg, hoor es! Wat is het alle maal voor gezeur? Is hel waar, dat Virginia er in het holle van de nacht vandoor is gegaan? Ze is toch niet geschaakt?" „Welnee," zei Bundie. „Ze hééft netjes, op ouderwetse manier, 'n briefje op het speldekussen ach tergelaten." „Ze is er toch niet met- de een of ander vandoor hè? Met die Zuidafrikaanse snuiter, bijvoor beeld? Ik heb de vent nooit "mo gen lijden en nu gaat hief hét praatje dat hij een soort meestei- misdadiger is. Maar ik begrijp niet, hoe dat kan." „Waarom begrijp je dat niet? „Wel, die koning Victor is een Fransman en Cade is, andere dingen daargelaten, een volbloed Engelsman." „Maar weet je dan niet dat koning Victor zes talen in de per fectie spreekt? En dat hij van z'n moeders kant Ier is?' „Genade! Daar heb je 't! Daar om is hij er dus vandoor ge gaan!" „De man is er niet vandoor ge gaan. Eergisteren is hij, zoals je weet, verdwenen. Maar vanmor gen hebben we een telegram van hem ontvangen en daarin stond dat hij om negen uur hier zou zijn en dat hij graag zou zien, dat Codders ook uitgenodigd werd. En zoals je ziet, is Codders niet de enige gast. Al de andere zijn ook teruggekomen. Cade heeft 't hun gevraagd." „Ja, het lijkt wel een vergade ring," zei Bill, terwijl hij om zich heen keek. Een Franse detective bii het raam, een Engelse bij de haard. Zijn de „Stars en Stripes" niet vertegenwoordigd?" Bundie schudde haar hoofd. „Mr. Fish is „ins Blaue hinein" verdwenen. En Virginia ontbreekt eveneens. Maar de rest is er Zeg, ik heb zo'n gevoel, dat we recht op de ontknoping afsteve nen." „O, die komt niet!" zei Bill. „Wat? En hij heeft deze verga dering, zoals vader het noemt, bijeengeroepen. ,Ja, maar dat is juist de hand van de meester! Geloof dat maar. Wij zijn allemaal hier en hij is ergens anders, dat klinkt gek, maar je weet wel wat ik bedoel." „Dus jij denkt dat hij niet komt?" „Positief niet. Hij waagt zich niet in het hol van de leeuw. De kamer is stampvol met detecti ves en officiële personen." „Als je denkt, dat koning Vic tor zic'h daardoor laat tegenhou den, sta je de plank mis. Volgens de verhalen, die er van hem de ronde doen, is een dergelijke si tuatie juist een kolfje naar zijn hand en blijft hij altijd de baas," Bill Eversleigh schudde beden kelijk zijn hoofd. „Dat zou hem nu niet lukken: deze keer staan de stukken zo dat hij wel verliezen moet. Hij zou nooit. De deur ging voor de tweede maal open en Tredwell diende Mr. Cade!" aan. Anthony ging dadelijk naar z'n gastheer toe. „Lord Caterham," zei hij, „het spijt me heel erg, dat ik u zoveel moeite en last veroorzaak. Maar vanavond is het de laatste keer. Als ik me niet vergis krijgen we straks de ontknoping en daarna valt het gordijn." (Wordt vervolgd). BRAND TE APELDOORN. In de nacht van woensdag op donderdag is in het bejaarden tehuis „Avondzon'' te Apeldoorn een brand uitgebroken, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzieni doch die door het uitermate snel le optreden van de Apeldoómse brandweer toch nog vrij spoedig kon worden bedwongen. Toen de brandweer met de magyruslad- der en het spuitmateriaal arri veerde sloegen felle vlammen; die werden aangewakkerd dooi de vrij krachtige wind, uit het dak. Het vuur is door tot nu toe on bekende oorzaak ontstaan bij een expansievat van de centrale ver warming dat zich vlak onder de kap boven de eetzaal bevindt. De brand woedde al spoedig in de gang naar deze eetzaal "eri in een aantal onbewoonde kamefs,' juist op de grens tussen het oude en nieuwe gedeelte van het gebouw. Dank zij het feit dat hét ge bouw hier van betonnen vloeren is voorzien kreeg het vuur geen kans de daaronder gelegen ver dieping te bereiken. De brand weer is nog geruime tijd met de nablussing bezig geweest. De to tale schade kan nog niet worden overzien, doch is vrij groot. TWEE VRACHTAUTO'S IN BRAND. i In Apeldoorn zijn dinsdag twee vrachtauto's met aanhangwagen in brand geraakt. Op de Zutphensestraat reed de vrachtwagen met aanhanger van het expeditiebedrijf Van Kimmel uit Winterswijk. De chauffeur B. H. B„ zag op zeker moment in zijn spiegel vonken opwaaien en dacht aanvankelijk, dat deze van de uitlaat afkomstig waren. Toen de vonkenregen echter groter werd, ging hij op onderzoek uit en bemerkte hij, dat de vracht auto in brand stond. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie en de brandweer, doch toen deze arriveerden had het vuur zijn vernielend werk reeds voor het grootste gedeelte verricht. Enkele brandweerlieden liepen verwon dingen op door glasscherven van uit elkaar springende limonade flesjes. Een vrachtauto met aanhanger van de firma Streng uit Apel doorn raakte door kortsluiting in een der zijlichten nabij de Woeste Hoeve in brand. Ook hier liépen de auto en de voor België bestemde stukgoederen grote schade op. Naar raming minstens 25.000,Verzekering dekt de schade.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2