Hevige acties in Algerië Tito's bezoek aan Parijs De spanning in Marokko Begroting van Verkeer en Waterstaat Griekse klacht tegen Engeland in Raad van Europa K.L.M.-vliegtuig nog te Lydda De te Londen gevoerde ontwapeningsbesprekingen WOENSDAG 9 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3761 EERSTE BLAD INDONESIË Nederlandse ambassade in Djakarta „inopportuun" Nederlander verlaat illegaal Indonesië Kandidaat voor de post van gouverneur van provincie „West-Irian" Vier doden bij ongeregeld heden in Soerabaja ^Ulecleclelincf V.. .J Israëlische boodschap aan Hammarskjoeld Vechtlustige Noordafrikanen in Frankrijk Gouverneur van Cyprus verleent geen gratie EERSTE KAMER HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per weel* 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Indonesische regering be. schouwt het vestigen van een Nederlandse ambassade in Dja karta op het ogenblik inoppor- tuun, aldus heeft de woordvoer der van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken, Susuwito Kusumowidagdo, giste ren verklaard. Hij voegde hier aan toe, dat de regering dit stand punt gisteren heeft medegedeeld aan de heer Hagenaar, „plaats vervangend hoofd van de Neder landse diplomatieke vertegen woordiging". Suwito weigerde verder com mentaar hierop te geven. De Nederlander dr Van Gelde ren, ambtenaar toij het Indonesi sche ministerie van Financiën, heeft veertien dagen geleden In donesië illegaal verlaten, aldus is gisteren in Djakarta medege deeld. Volgens het persbureau PIA is hij voor zijn clandestine vertrek door de politie verhoord in verband met een smokkelzaas Hij nam een schip van de KPM, dat tot bestemming Sumatra had. Bij het oponthoud in Singapore heeft de heer Van Gelderen het schip verlaten. De sultan van Tidore. Zainul Abidin, wordt genoemd als kan didaat voor de post van gouver neur van de nieuw ingestelde provincie West-Irian. Zoals ge meld heeft de Indonesische rege ring de vorige week besloten tot instelling van deze provincie. De eerste Indonesische vice- premier, Moh. Roem, zal aan het einde van deze maand naar Tido. re vertrekken om voorbereidin gen te treffen voor het vestigen van het provinciale bestuur over West-Irian in deze plaats. In Soerabaja zijn bij ongere geldheden tijdens het weekeinde vier personen gedood. Volgens gisteren in Djakarta ontvangen berichten begonnen de moeilijk heden, toen gemeentearbeiders in een van de kampongs van Soera baja huisjes gingen afbreken, die de bevolking zonder toestemming van het gemeentebestuur daar had neergezet. Een woedende me nigte gooide de arbeiders met stenen en stak de vrachtauto's, waarmede zij waren gekomen, in brand. De vijandigheden gingen over in ongeregeldheden, die duurden totdat militaire politie werd ingezet. Er waren ook tal- rflke gewonden. Volgens de laatste berichten die in Algiers ontvangen zijn. hebben Algerijnse opstandelingen in de provincie Oron gedurende de afgelopen 48 uur 40 boeren vermoord. Ongeveer de helft van de slachtoffers bestond uit Euro peanen. In het westelijk deel van deze provincie hebben Franse strijd krachten een nieuw offensief ge opend, waarbij tot nu toe 150 op standelingen gedood zijn. De twee jongelui die zondag tijdens een reisje per scooter ver dwenen, zijn thans door de op standelingen vrijgelaten. In de provincie Constantine zoeken ver kenningsvliegtuigen, militairen en politie nog steeds naar drie Europese jongens die daar sinds donderdag vermist worden. In een dorpje ten oosten van Algiers zijn maandagavond zes Algerijnen, die lid waren ge weest van een plaatselijke verde digingsorganisatie, door een groep van 60 opstandelingen ont voerd. Zij zijn later met afgesne den keel teruggevonden. Na een plechtigheid ter ere van V-E-dag in Algiers zag de politie zich genoodzaakt traangasbom- men te werpen. Een menigte van 2000 personen, waarbij zich vele studenten bevonden, demon streerden na de plechtigheid. Zij riepen leuzen als: „Algerië voor Frankrijk" en „breng het leger aan de macht". De moeilijkheden begonnen, toen Franse militaifèn, waaron der vele jeugtflge, pas wéér on der de wallenen gefoépen mili ciens, voorbij de boulevard-Car- not, nabij de haven van Algiers, marcheerden. De troepen werden dpor dicht op het trottoir samengepakte be langstellenden met daverende toejuiching begroef Zij mokken voorbij dp officiële tribune, waar op zich Robert Lacoste, de Fran se (socialistische) minister in Algerjté. en de burgemeester van Algiers, Jacques Chevalier, be vonden. Na het fróepëndefilé begaven Lacoste, de' burgemeester en le den van het gemeentebestuur van Algiers zich naar hét nabij gele gen gedenkteken voor oorlogs slachtoffers. Op dat ogenblik werden uit de menigte vijandige kreten vernomen aan het adres van de huidige vice-premier Men- dès-France, wiens naam als oud premier wordt verbonden met het invoeren van liberale hervormin gen in Algerië. Toen de boze uitroepen luider werden, begaf Lacoste zich onder de dichte menigte, die hij berisp te voor haar houding, zeggend: „Ik heb in beide wereldoorlogen als vrijwilliger gediend. Ik ben. net als u, in de eerste plaats en boven alles Fransman". En tot een der aanvoerders van de onte-vredenen zei hij: „U be hoorde, evenals anderen, uw plicht te doen. De deuren der aanmeldingskantoren voor vrij willigers voor het leger staan wijd open, wachtend op uw komst..." Minister Lacoste en de andere autoriteiten werden op weg naar het oorlogsgedenkteken met to maten, stenen en andere projec tielen bekogeld. De politie voerde verscheidene charges uit. Uit de menigte werd geroepen: „Geen concessie meer aan de moordenaars" straf de misdadi gers". Aan het adres van de bur gemeester van Algiers werd o.rn. geroepen „hangt hem op". Franse troepen ondersteund door artillerie en vliegtuigen be stoken uit alle macht circa 600 Algerijnse opstandelingen die zijn ingesloten in het heuvelacn- tige gebied van Temouchent nabij de Marokkaanse grens. Tot dusver zouden 150 opstandelingen zijn gesneuveld en 100 gevangen genomen. De Fransen zijn hun actie in dit gebied begonnen nadat in het afgelopen weekeinde de opstan delingen 47 boerderijen hadden overvallen, waarbij een 40-tal boe ren en vrouwen werd vermoord. De Franse veiligheidstroepen ont vangen aanhoudend versterkin gen van legionairs, commando's van de marine en parachutisten, die met hefschroefvliegtuigen worden aangevoerd. De rebellen, die vermoedelijk deels afkomstig zijn uit het Ma rokkaanse Rifgebied, trachten door de omsingeling heen te bre ken. Zodra groepen rebellen wor den waargenomen komen de Franse gevechtsvliegtuigen, die vanuit nabijgelegen vliegvelden operen, in actie om de opstande lingen met hun boordwapens te bestoken. Wegens Hemelvaartsdag zal het eerstvolgend nummer van ons blad op vrijdag 11 tnei verschijnen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buiten, landse Zaken heeft dinsdag be kend gemaakt, dat Israël in een speciale boodschap aan de secre taris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, zijn ernstige be zorgdheid heeft uitgesproken over de „nieuwe gewelddaden aan de Egyptische en Jordaanse grenzen". Dinsdag zijn dertig personen gewond bij een aanval van twee honderd Noordafrlkaanse arbei ders op een zelfde aantal Italia nen in een üouwkamp bij Forbaeh in O.-Frankrijk. De politie heeft enkele arrestaties verricht en de gewonden eerste hulp verleend. Een dergelijk incident heeft zich maandagavond in het kamp voorgedaan. Het Franse avondblad „Le Temps" vroeg zich dinsdag af, of de leuze van de Algerijnse nationalistische leider Ferhat Ab bas om de oorlog naar Frankrijk over te brengen niet inderdaad wordt toegepast. Het blad ves tigt o.m. de aandacht op een bos brand bij Forbaeh, die zondag door Noordafrikanen werd ge sticht. Zij schoten naderhand op brandweerlieden die het vuur be streden. De Marokkaanse regering heeft dinsdag op een spoedvergadering gesproken over de spanning die is ontstaan door grootscheepse operaties van het Franse leger tegen Rif-opstandelingen die zon dagnacht bij Fez een twintigtal Senegalezen van het Franse le ger hebben aangevallen. Het Marokkaanse ministerie van Binnenlandse Zaken meent dat de Franse inmenging niet juist is, omdat de Marokkanen zelf verantwoordelijk zijn voor het handhaven van de orde. Vol gens gewoonlijk goed ingelichte kringen heeft de sultan de Fran se hoge commissaris Dubois ver zocht de Franse troepen terug te roepen. Volgens onbevestigde be richten zouden de Fransen hun operaties ten noordoosten van Fez stopgezet hebben. Een Franse militaire parade die dinsdag in Rabat, zou worden gehouden ter herdenking van de geallieerde overwinning in 1945, is afgelast. Alle Franse troepen in Marokko moeten in de kazer nes blijven. Politieke waarqemers geloven dat de toestand gevaarlijk is voor de Frans-Marokkaanse betrekkin gen. Binnenkort zullen bespre kingen over de onderlinge afhan kelijkheid van Marokko en Frank rijk beginnen en de Marokkanen houden angstvallig vast aan hun onlangs verworven onafhanke lijkheid. „j Bij de botsing tussen opstande lingen en Senegalezen zijn vier Senegalezen gesneuveld. Zeven Senegalezen en twee Franse on derofficieren werden gevangen genomen. In de afgelopen 24 uur zijn in Marokko veel verzetsdaden ge pleegd. Vijf Marokkanen zijn daarbij om het leven gekomen. De Marokkaanse premier, Si Bekkai, heeft dinsdag verklaard, dat de aanvallers van de Senega lezen geen leden van het Marok kaanse bevrijdingsleger waren. Waarschijnlijk waren het verzets lieden die voor eigen rekening optraden en het is niet onmoge lijk, aldus Si Bekkai, dat de aan wezigheid van de militairen in een gebied dat onlangs door de Franse troepen was ontruimd, als een uitdaging beschouwd is. Uit Parijs zijn dinsdag prins Moeial Hassan, stafchef van het Marokkaanse leger, en de Marok kaanse minister van Defensie, Guerida, vertrokken, die de laat. ste hand hebben gelegd aan een akkoord betreffende het toekom stige Marokkaanse leger. Minis ter Guerida verklaaarde geheel tevreden te zijn over de beslui ten waartoe Frankrijk en Marok ko gekomen zijn met betrekking tot de oprichting en organisatie van het Marokkaanse leger, dat op 14 mei in Rabat met 12.000 man voor het eerst op een parade zal verschijnen. Dinsdag is te Parijs van ge woonlijk welingelichte zijde ver nomen, dat Franse regeringslei ders de Zuidslavische president maarschalk Tito, die thans Parijs bezoekt, hebben verzocht als be middelaar tussen hen en het Kremlin op te treden, opdat de Sovvjetrussisclie regering ertoe bewogen kan worden te helpen bij het beëindigen van de vijan delijkheden in Noord-Afrika. De Franse premier Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau hebben dinsdag middag, voor het eerst sinds Tito's aankomst, op maandag jl., belangrijke diplomatieke bespre kingen met de Zuidslavische pre sident gevoerd. President Tito is dinsdagmid dag officieel door premier Mol let in het hotel Matignon ontvan gen. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat minister Pineau bij de Zuidslavische president heeft aangedrongen steun te ver lenen aan zijn plan, om econo misch achtergebleven gebieden via de Verenigde Naties te hel tin. Vele Franse ministers menen, dat de Sowjet-Unie premier Nas ser van Egypte zou kunnen over halen geen steup meer te verle nen aan de rebellen in Algerië. Dit inzicht wordt echter geens zins door alle autoriteiten ge deeld. Steeds meer goed ingelich te Fransen hellen tot de mening over, dat het Arabische nationa lisme zijn oorsprong vindt in door Mohammedanen bewoonde gebie den en niet in enkele buitenland se hoofdsteden. Het gevolg hiervan is, dat de huidige Franse regering bezig is iets van de parlementaire steun, die zij tot dusverre voor het po litiek t.a.v. Noord-Afrika heeft genoten, te verliezen. Na afloop van het onderhoud tussen maarschalk Tito en pre mier Mollet, verklaarde de Fran se eerste minister, dat het stand punt van zijn land, t.a.v. het vraagstuk der ontwapening en de Het door de Egyptische rege ring gehuurde K.L.M.-vliegtuig, dat zes dagen geleden door Is raëlische jagers tot dalen werd gedwongen, terwijl het bezig was foto's te maken van bepaalde woestijngebieden in verband met onderzoekingen naar ontgni- ningsmogelijkheden, bevindt zich nog steeds op het vliegveld van Lydda. De Israëlische autoriteiten wil len namelijk de Egyptische vlie ger, die zich aan boord van het toestel bevond, niet vrijlaten, terwijl de K.L.M. de bemanning niet gemachtigd heeft zonder hem te vertrekken. Waarnemers der Verenigde Na ties zijn gereed met het onder zoek, dat zij naar dit voorval hebben ingesteld. De resultaten hiervan worden echter niet be kendgemaakt, voordat een en an der is besproken in de gemeng de Israëlisch-Egyptische be standscommissie. De Nederlandse bemanning is, in afwachting van nadere in structies, te Lydda in een hotel ondergebracht. AANV,*ÏING IN DE NOORDZEE. Bij dichte mist zijn dinsdag ochtend vroeg in de Noordzee ter hoogte van Ramsgate het Britse schip „St. Helena" (7244 ton) en het Panamese schip „Georgia" (5407 ton) in aanvaring gekomen. Dit laatste schip werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. politieke kwesties'"die de wereld verdelen de instemming van de Zuidslavische president scheen te hebben. President Tito had ook in beginsel het Franse plan voor steun aan minder ontwik kelde landen, dat aan de Navo- raad was voorgelegd, zeer gun stig ontvangen. Alle vraagstukken van weder zijds belang waren aangeroerd waaronder de kwestie van Fran se wapenleveranties aan Zuid- Slavië. „Wij hebben een zeer grote mate van overeenstemming over al deze kwesties vastgesteld". Mollet deelde mee, vrijdag weer een onderhoud met Tito te zullen hebben. Daarna zou een communiqué worden uitgegeven. De Griekse permanente verte genwoordiger bij de Raad van Europa, Nicolas Cambalauris, heeft namens zijn regering bij de Europese commissie voor de rech ten van de mens een klacht tegen Engeland ingediend. Dit is de eerste keer dat een regering een beroep doet op deze Europese commissie, die is ingesteld door de Raad van Europa. Volgens de Griekse klacht zijn overtredingen van de Europese conventie voor de rechten van de mens begaan door de regering van het eiland Cyprus en de Britse regering wordt voor deze daden verantwoordelijk gesteld. De Griekse vertegenwoordiger heeft de commissie verzocht, de klacht als een urgente aangele genheid te beschouwen. Op 28 mei a.s. komt de commissie bij een en zou dan de Griekse klacht in behandeling kunnen nemen. De Britse regering heeft de Raad van Europa einde 1955 ken nis gegeven van buitenwerking- stelling van een aantal van haar verplichtingen onder de conven tie, voor zover deze Cyprus be treffen, een maatregel waartoe de conventie de toegetreden re geringen het recht geeft. Sir John Harding, de gouver neur van Cyprus, heeft besloten dat het recht zijn loop moet hCD- ben in de zaak van Michael Ka- raolis, de Griekse Cyprioot die ter dood is veroordeeld wegens het doden van een politieman. Dit wordt officiéél in Nicosia meegedeeld. Hetzelfde heeft de gouverneur beslist ten aanzien van Andreas Demetrious, ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Brit se zakenman in Famagusta. In de steden op Cyprus hebben de Britse troepen maatregelen genomen om aan relletjes het hoofd te kunnen bieden. De internationale telefoondien sten zijn afgesneden. Er zijn al veel verzoeken gedaan om het leven van Karaolis te sparen. Meer daii anderhalf miljoen Grie ken hebben een beroep op de Ver. Naties ondertekend In de officiële bekendmaking wordt niet gezegd, wanneer de twee veroordeelden terechtge. steld zullen worden. Maar vol gens de moeder van Karaolis, die haar zoon gisteren in de gevan genis heeft bezocht, is aan deze meegedeeld dat hij donderdag zou worden opgehangen. VLUCHTELINGEN DORP '56 De laatste uitzending van de VPRO ten behoeve van de doops gezinde vluchtelingen in West- Duitsland wordt woensdag, 16 mei (te 19.40 uur Hilv. II) ge houden. Het koppel, ds J. A. van Nieuwenhuyzen-Ad de Vries, heeft kans gezien tot nu toe ƒ24.515,80 bijeen te garen (op giro 677 t.n.v. deze actie te Am sterdam». Opvolger van Berman De Poolse raad van state heeft Eugenius Stawinski aangesteld als derde vice-premier, inplaats van de twee dagen geleden afge treden Berman. Dit is dinsdag ge meld door radio-Warschau. Stawinski zal zijn huidige post als minister voor de lichte indu strie behouden. Hij is geen lid van het politbureau van de Pool se communistische partij, maar hij is wel genoemd als kandidaat voor het centrale comité van deze partij. JUNGSCHLAEGER HERDACHT IN GEMEENTERAAD VAN MAASTRICHT. Bij het begin van de dinsdag middag gehouden raadsvergade ring heeft de burgemeester van Maastricht een kort herdenkings woord gewijd aan de heer Leon Jungschlager, wiens stoffelijk overschot in de nacht van maan dag op dinsdag naar Maastricht is overgebracht en daar nu ligt opgebaard. De burgemeester zei ,,Er zijn momenten in het leven ener stad, waarop het. ondanks alles, verstandiger is te zwijgen dan te spreken. Nu woensdag Jungschlager wordt begraven ge loof ik, dat zulk een ogenblik is aangebroken. Ik vraag u daarom als hoogste bestuurders der stad een ogenblik stilte te betrachten om ieder van ons in de gelegen heid tA stellen hem te gedenken, ieder op zijn eigen wijze". Er werd een minuut stilte in acht genomen. Daarna begon de raads vergadering. In de loop van dinsdag hebben zeer velen een bezoek gebracht aan de chapelle ardente, die m het rusthuis van Calvariënberg te Maastricht is ingericht. De kist is bedolven onder een schat van bloemen. Het hoofdkwartier van de so cialistische partij te Olavarria, 160 km van Buenos Aires, is dins dag door een bomontplofting ver woest. Van slacht of Iers is geen melding gemaakt. In het hoofdkwartier der Ver enigde Naties te New York is een verslag gepubliceerd van de ont- wapeningstoesprekingen, die te Londen door vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, Frank rijk en Canada zijn gevoerd. De besprekingen, die vrijdag j.l. zijn verdaagd, -werden gevoerd door een onder-commissie van de ont wapeningscommissie der interna tionale organisatie, waarin twaalf landen zijn vertegenwoordigd. De ontwapeningscommissie zal het rapport waarschijnlijk vol gende maand toespreken. In het rapport worden de ver schillende ingediende voorstellen vermeld, evenals de verklaring, waarmede de Westerse mogend heden de besprekingen besloten en de slotvergaderingen, welke op de laatste bijeenkomst werden afgelegd. De Londense besprekingen heb ben niets concreets opgeleverd. Uit het verslag van de laatste bijeenkomst blijkt echter, dat Oost en West toen optimistisch getinte verklaringen aflegden, waaruit bleek dat partijen bereid zijn de onderhandelingen later in dit jaar, nadat de ontwapenings commissie der V.N. het rapport bestudeerd heeft, te hervatten. In het rapport wordt vermeld dat de Sowjet-Unie zich geheel oneens heeft verklaard met het standpunt van het Westen, dat algehele ontwapening gepaard moet gaan met het oplossen der voornaamste politieke geschillen, als dat betreffende de hereniging van Duitsland. De Londense besprekingen heb ben zeven weken geduurd. Het weer in West-Europa wordt nog steeds bepaald door een ho- gedrukgebied, waarvan het cen trum boven de Golf van Biscaye is gelegen. Aan de noordkant hiervan stond dinsdag een weste lijke stroming, die van de Atlan tische Oceaan afkomstige lucht naar West-Europa voerde. In ons land stroomde de lucht dus rechtstreeks van de koude Noordzee binnen. Aan de kust werden de middagtempera tu ren dan ook niet hoger dan 12 tot 14 graden. In het binneland liep het kwik, dank zij de zonnestra ling tot 17 a 19 graden op. In de westelijke stroming be woog een front mee, dat in Zuid- Seandinavië regen bracht. In Ne derland nam de bewolking er tij delijk door toe, maar regen viel er niet. Ook heden zal het weer in onze omgeving door het boven de Golf van Biscaye gelegen hogedrukge- bied worden bepaald. Dit bete kent, dat de kans op regen klein blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. DROOG WEER. Droog weer met zonnige perio den. Matige wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 10 MEI. v.m. n.m. Breskens 1.23 1.46 Terneuzen 1.58 2.21 Hansweert 2.38 3.01 Walsoorden 2.48 3.11 VRIJDAG 11 MEI. v.m. n.m. Breskens 2.03 2.26 Terneuzen 2.38 3.01 Hansweert 3.188 3.41 Walsoorden 3.28 3.51 ZON op onder Mei. 9 4.58 10 4.56 MAAN op onder 20.20 20.22 4.05 4.37 19.25 20.43 De Eerste Kamer heeft dinsdag middag een aanvang gemaakt met de 'behandeling van de be groting van het departement van Verkeer en Waterstaat. De heer Tjalma (Arb.) merkt op, dat bij het opmaken van de balans over de afgelopen parle mentaire periode de watersnood ramp van februari 1953 op de de betzijde moet worden gesteld en de indiening van de Deltawet op de kreditzijde. Hij hoopt, dat het de bewindsman gegeven zal zijn dit wetsontwerp in de volgende parlementaire periode spoedig in behouden haven te brengen. De heer Tjalma zegt te hopen, dat, als er geen maximum leef tijd voor bromfietsers wordt in gevoerd, de maximum snelheid iager dan 40 km per uur zal worden. Met betrekking tot de Water staat, vraagt de heer Tjalma, weike maatregelen worden geno men om aan net personeelsver loop paal en perk te stellen en de dienst bij de Waterstaat aantrek kelijk te maken. De heer Roebroek (KVP) be toogt, dat de veiligheid op de weg alle aandacht moet blijven be houden. Goede wegen kunnen die veiligheid bevorderen. In N. Brabant kent men geen autosnel1 wegen, behalve MoerdijkBreda en EindhovenLeende. Er is ach terstand, welke moet worden weggewerkt. Hetzelfde geldt voor bruggen. Ten aanzien van de zeedijken moet er z.i. meer eenhêid komen, ook met betrekking tot het toe zicht. Er moet recht op over heidssteun komen. Wanneer men niet komt tot beheer en onder houd door het Rijk, dan is het gewenst, dat het gehele zeedefen siewezen in een wet wordt gere geld. Met het oog op de Deltawet, vraagt spar. bijzondere aandacht voor het Donge-gebied. De aanleg van het Moerdijkka naal is 'n groot offer voor West- Brabant. De heer Broeksz Arb.zegt, dat ter bevordering der verkeersvei ligheid de fietsers en bromfiet sers geseheiden moeten kunnen worden van het overige verkeer. Het zou z.i. ook gewenst zijn, dat bij verkoop van tweedehands motorvoertuigen een certificaat van deugdelijkheid werd voorge schreven. Het zou z.i. onjuist zijn als de vrije veerverbindingen in Zee land zouden worden opgeheven. Hij meent, dat als Haringvliet en Volkerak spoedig worden af gedamd verschillende kwetsbare punten kunnen volgen. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) is van oordeel, dat de vrij dom van de veren op de Wester- schelde niet mag worden opgehe ven. Ten aanzien van de onderhan delingen met België over de wa terwegen, stelt spr. enige vragen. Met het oog op de afwaterings plannen van Westelijk Noord- Erabant is het gewenst, dat zo spoedig mogelijk een beslissing wordt genomen inzake het Moer dijkkanaal. Westelijk Noord-Bra bant mag niet de dupe worden van het traineren der onderhan delingen door toedoen van België. De heer Brandenburg (CPN) is van oordeel, dat ten aanzien van de verkeersonveiligheid, de toestand onhoudbaar is gewor den. Het is nodig, dat er van de wetgever voorstellen komen om te bereiken, dat de veiligheid sterk wordt verhoogd. De wegen moeten zodanig worden, dat zij het verkeer kunnen verwerken. De snelheid van de bromfiets kan men niet lager stellen dan 40 km per uur, en daarom is het z.i. nodig, dat de fietspaden daaraan worden aangepast. Er moeten eigenlijk fietswegen komen, meent spreker. De heer Rolff (CH) is van me ning, dat minister Algera reden heeft op zijn ambtsvervulling met grote voldoening terug te zien. Het zou spr. verheugen als het minister Algera vergund werd zijn taak nog enige tijd te continueren. Wanneer de hoogte van uitga ven voor andere doeleinden tot enige matiging van de uitgaven voor de wegen zou vorderen, dan zou spr. dat aanvaarden. Hij merkt daarbij op, dat de uitga ven voor defensie en Deltaplan primair zijn. De heer De Gou KVPdringt erop aan bij ae havenplannen voor Bergen op Zoom overleg te plegen met het provinciaal- en gemeentebestuur. Spr. betoogt, dat onafhankelijk van het Antwerpen Moerdijkw naai de ontwatering van Wesi- Brabant verbeterd Kan worden, waartoe o.a. subsidiëring van de verruiming van de Mark nodig is. Spr. verklaart, dat In Brabant het geduld ten einue is. Men ver langt, dat een beslissing over de waterwegen wordt genomen oj korte termijn, dat in het kader der Deltawerken de Volkerak- dam in de eerste faze tot uitvoe ring zal worden gebracht en dat werKen tot stanu zullen worden gebracht onafhankelijk van cle kanaaltracee. De heer Gerretson iCH) be spreekt de houding van België ten aanzien van de Deltawateren en betoogt, dat men daar een con flict wil. Bij een supranationaal beheer waarnaar België streeft, zou Nederland op den duur het kind van de rekening zijn. Hij sluit zich aan bij het idee van de heer Roebroek om het Krekerak open te maken en Ber gen op Zoom en West-Erabant onmiddellijk te helpen. Spr. betoogt, dat België moet verklaren, dat het een natuurlijk lecht van Nederland is om zich te beveiligen door het afsluiten van de Schelde. De weg, die de regering wenst te gaan, zal naar sprekers mening tot moeilijkhe den leiden. De heer Louwes (VVD) merkt op, dat het aangewonnen land in de N. O. Polder duur land is, maar het is niet té duur Men kijkt niet op een duizend gulden meer per hektare. Maar daar naast wordt een landbouwbeleid gevoerd, waarbij men ten aan zien van het andere land met grote zuinigheid te werk gaat. Deze tweeslachtigheid moet men zich bewust zijn en men moet trachten daar boven uit te ko men. Te half twaalf werd "de verga dering verdaagd.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1