Whist on Uit de Provincie Binnenlands nieuws Eric dc Noorman - De Koningin van de tden Jaarverslag Centraal Sociaal Werkgevers-verbond h-e-t-e-r-e KING SIZE „Steengoed Organisatorische opbouw en werkwijze Heilig-bloed processie SLUISKIL. SLUIS AXEL AARDENBURG. KETRANCHEMENT. Aan het verslag over 1955 van het Centraal Sociaal Werkge vers-verbond is het volgende ont leend: De bereidheid tot aaneenslui ting is, naar de geschiedenis leert, wel eens groter in jaren van tegenslag dan in tijden van voorspoed. Het is mogelijk dat door deze omstandigheid, maar ook wellicht door een natuurlijke reactie, de laatste tijd soms hier en daar stroevere verhoudingen aan de dag treden. Het verbond ziet hierin echter geenszins een symptoom van een veranderend getij, maar slechts een waarschu wend teken, dat goede verhou dingen tussen werkgevers en werknemers een voortdurende zorg behoeven. Nodig is daarbij ook dat men met veel realiteits zin blijft letten op de beperkin gen, die steeds in de economische mogelijkheden zijn opgesloten. Het verbond is van oordeel dat voor deze beide taken in ons hui dige bestel de stichting van de arbeid en de sociaal-economische raad waardevolle diensten kun nen bewijzen. Aan het werk in beide organen verleent het ver bond zijn volledige steun. LOONPOLITIEK. De beide rapporten het stich tingsrapport van '54 en het S.E.R.-advies van '55 kregen de algemene instemming ten aanzien van de daarin uitgespro ken drie beginselen: a.) De primaire verantwoor delijkheid voor de loonvorming dient zoveel mogelijk te berusten m het bedrijfsleven, waarbij de overheid als hoedster van het algemeen belang een aanvullen de taak heeft. b.> Het algemene loonniveau dient steeds in overeenstemming te zijn met de fundamentele eco nomische en sociale factoren werkgelegenheid, betalingsba lans, ruilvoet, een sociaal verant woord loonbeleid). c. Een zo groot mogelijke vrijheid moet worden gegeven tot differentiatie in de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden als nog met de coördinatiege dachte is in overeenstemming te brengen. Overigens is het verbond wel -an mening, dat de verordenende bevoegdheid van het college van ijksbemiddelaars gaandeweg tuiten werking moet worden ge- mid. Dit laatste ligt trouwens in de lijn van de ontwikkeling, omdat door het college reeds ge ruime tijd zoveel mogelijk het tot stand komen van regelingen door de bedrijfsgenoten zelf wordt bevorderd. Ds vraag kan worden gesteld in hoeverre de vrijere loonvor ming. die zich volgens de beide rapporten ingevolge enkele alge mene beginselen zou moeten vol trekken. in deze voorjaarsmaan den van 1956 inderdaad volgens verwachtingen verloopt. Allereerst moet er op worden gewezen, dat zowel de regerings- neslissing van september 1955, waarbij bepaalde verbeteringen ->p het gebied van de secundaire arbeidsvoorwaarden mogelijk verden gemaakt, als de beslis ring van maart 1956, sterk de na druk hebben gelegd op de nood /aak hei prijsstabilisatiebeleid te handhaven. I Verbeteringen aangebracht uit hoofde van eerstgenoemde be slissing mochten niet tot prijsver hoging aanleiding geven, en die tvelke het gevolg waren van het besluit van maart jl. mochten dit beleid niet wezenlijk aantasten. Daarnaast zag de regering zich genoodzaakt bij de sugges ttes die zij deed om het stich tingsakkoord in maart jl. moge lijk te maken, een maximumbe grenzing 6 pet van het rechtens- geldende loon) aan te leggen voor de loonsverhogingen, inclu sief eventuele verdere verbeterin- u C De processie van het Heilig Bloed is maandag voor de 806e maal door de bevlagde straten van Brugge getrokken waar zich i ienduizenden personen uit alle provincies van België en het bui tenland en voornamelijk Frank rijk en Nederland, waren samen gestroomd. Des ochtends droegen de leden van de edele broederschap het relikwie-schrijn naar de St. Sal vatorkathedraal. waar door mgr. Verrecke, bisschop van Trivan- dum, een pontificale Mis werd opgedragen. Na afloop van de Mis zette de processie zich weer in beweging. Zij ging °P de bru8' tegenover .iet stadhuis uiteen, nadat mgr. Desmet, bisschop van Brugge, de menigte met de relikwie van het Heilig Bloed had gezegend terwijl alle klokken der stad luidden. Onder dé persoonlijkheden die de processie bijwoonden was ook de bisschop van Breda. Japans jongetje veroorzaakt grote brand Het plaatsje Shimokawa op het Japanse eiland Hokkaido is door een brand, veroorzaakt door de onbedachtzaamheid van een ze- venjarige, bijna geheel verwoest. Volgens de politie zijn meer dan 300 woningen en twee scholen door het vuur vernield. Een per soon is omgekomen en de schade wordt geraamd op drie miljoen gulden. De brand ontstond bij een „feestje", dat de zevenjarige zijn vriendjes had bereid. Met oude kranten had hij een vuurtje ge maakt voor het „feestmaal gen op het gebied van de secun daire arbeidsvoorwaarden. Het verbond acht het van be tekenis en het is deze ontwik keling die het verbond met be zorgdheid vervuld dat de in houd van de laatste regeringsbe slissing toch wel in sterke mate moést tenderen tot een loonsver hoging, die tussen de 3 en de 6 pet (met een gemiddelde waar schijnlijk dichter bij de 6 dan bij de 3) zou komen te liggen. Het verslag wijst er op, dat een dergelijk gemiddelde belangrijk uitgaat boven de in de stichting van den arbeid als uitganspunt overeengekomen 2,2 pet verho ging voor het jaar 1956 van de loonsom op jaarbasis. Het had onder deze omstandigheden van zelfsprekend de instemming van het verbond dat aan de maxi mumgrens van 6 pet strikt de hand werd gehouden. Met bezorgdheid moet opnieuw worden geconstateerd, dat in het jongste verleden geen enkele ver dere vooruitgang is geboekt ten aanzien van de huurverhoging. Met nog verdere lastenverzwa ringen zal naar alle waarschijn lijkheid in de eerstvolgende ja ren naast de reeds sedert begin 1954 sterk verhoogde Nederland se loonkosten moeten worden gerekend. SOCIALE VERZEKERING. Het belangrijkste evenement in 1955 was ongetwijfeld de in diening van het ontwerp algeme ne ouderdomswet. Het verbond is intussen van oordeel, dat voorzichtig te werk moet worden gegaan bij het be palen van de omvang van reser ves in de sociale verzekering. Er bestaat altijd een neiging om bij de gevoerde premiepolitiek uit te gaan van min of meer pessimisti sche veronderstellingen. Het ver leden heeft geleerd, dat dit er toe leidt, dat door beslissingen van de overheid overbodige onttrek king van geldmiddelen aan het bedrijfsleven plaats vindt. „Wij denken hierbij met name aan de meer dan honderd miljoen gul den bedragende, niet op de wet berustende reserve van het kin- derbijslagvereveningsfonds en de thans langzaam inkrimpende, evenmin op een wettelijke basis berustende, reserve van circa 120 miljoen van het verevenings fonds van de ziekenfondsen. Met het vormen van de inmid dels tot meer dan een half mil jard gestegen reserves van de wachtgeldfondsen en het alge meen werkloosheidsfonds kun nen wij ons wel verenigen, omdat het hier om middelen ter dekking van stijgende uitgaven bij moge lijk scherpe recessies gaat, een probleem dat zich bij de andere bedrijfsverzekeringen niet voor doet. Merkwaardigerwijze valt te constateren, dat alleen daar, waar de overheid zich in het ver leden zelf heeft kunnen onttrek ken aan het betalen van door haar verschuldigde bijdragen, enorme tekorten aanwezig zijn bij sociale fondsen. Wij denken hier met name aan het invalidi- teits- en ouderdomsfonds, het burgerlijk pensioenfonds en het landbouw-ongevallenfonds". Het vraagstuk van de sane ring van het invaliditeits- en ouderdomsfonds, zo goed als de sanering van het burgerlijk pen sioenfonds zijn vraagstukken welke ten principale in een nabije toekomst om oplossing vragen. Het na de verkiezingen in 1956 nieuw optredende kabinet zal dit punt, nolens volens wellicht, moe ten behandelen. De financiering van de overige verzekeringen als zodanig levert minder moeilijkheden op en schept slechts problemen van be perkte aard, wanneer men afziet van het algemene vraagstuk van de voortdurende stijging der so ciale kosten en de invloed daar van op de kosten per eenheid-pro- dukt. „Slechts door gezamenlijke in spanning van krachten zullen de oude en de nieuwe sociale kosten uit verder stijgende produktivi- teit kunnen worden opgebracht om van het inhalen van de ach terstallige overheidsbetalingen, die in de miljarden lopen nog niet eens te spreken. Wordt dit beginsel losgelaten, dan zullen onze stijgende sociale kosten bij dragen tot inflatie en verminde ring van de toekomstige werkge legenheid". Mèét rookgenot door filterende" Whiston-lengte HET WEEKEINDE IN DEN HAAG Het weekeinde in Den Haag werd gekenmerkt door een grote verkeersdrukte, vooral op de zon dag toen talloze automobilisten zich via deze stad naar de bollen velden toegaven. Op enkele kruis punten moesten de verkeersagen ten tot 's avonds half negen dienst doen. Zondagavond wandelde de 68- arige winkelier W. L. met zijn echtgenote op het havenhoofd. Door de gladheid van de stenen kwam L. te vallen, waarbij hij een hersenschudding, hoofdwon den en een polsfractuur opliep. De GGD heeft de man naar een ziekenhuis overgebracht. Zondagmorgen speelde een 5- jarig knaapje met lucifers in zijn speelgoedkast in de ouderlijke woning aan de Van Ruysbroeck- straat. Het gevolg was een brand je, waarbij de speelgoedkast uit brandde en de kamer eveneens brandschade opliep. In totaal werd voor 800 schade aange richt. Zaterdagmorgen was de 29-jan ge monteur J. K. aan het lassen in een garage aan de Scheldestr Op een ogenblik gleed hij met het lasapparaat uit in een plas afval olie. Deze vloog in brand en de monteur kreeg brandwonden aan het gelaat en de armen. Het brandje werd door personeel van de garage geblust. De monteur is door de GGD naar een ziekenhuis vervoerd. OM DE TOEGANG TOT SCHOUWEN-DTJIVELAND. Één van de gevaarlijkste en ongemakkelijkste punten van de toegangswegen van Steenbergen naar Schouwen-Duieveland is de beruchte duiker bij „Havenzicht" te Steenbergen. Jarenlang is deze duiker onderwerp geweest van tal van vergaderingen en bijeen komsten, waarbij het oponthoud en het risico voor het autover keer het zwaarste gewicht in de schaal legde. Het is een eigenaardige geschie denis geweest met deze duiker, die bij de bevrijding opgeblazen was. Zij had veel eigenaars, maar die lieten zich weinig aan hun eigendom gelegen liggen, toen het op herstel aankwam. Zowel rijks waterstaat als de gemeente Steen bergen, alsook het waterschap „Westland" lieten het aan elkaar over het herstel ter hand te ne men. Men dacht dat er een op lossing gevonden was, toen in oude acten gevonden werd, dat de R. T. M. onderhoudsplichtig was. Toen bleek echter dat het rijk eigenaar was van het water dat in de duiker stroomde. Om dat toch niemand de oorlogsscha de moest claimen, deed het wa terschap dit maar, maar zonder dat dit herstel door het „West- land" inhield. Men verwondert zich er over, dat er nog nooit ernstige onge lukken op dit punt gebeurd zijn De brede verkeersweg versmalt hier zich tot enkele meters, juist genoeg om een niet al te brede vrachtwagen door te laten. Voor al het zware verkeer, dat op maandag en vrijdag een grote omvang genomen heeft, wordt zeer ernstig gehandicapt en in de zomer ondervinden de talrijke toeristen, die de badplaatsen op Schouwen-Duiveland gaan be zoeken, veel hinder. Tijdens de laatste vergadering van het wa terschap „Westland" werd een communiqué opgesteld. Men deel de daarin mede, dat de brug het eigendom is van de polder, die dus normaal voor het onderhoud zorg zou moeten dragen. Reeds tientallen jaren echter heeft de brug voor het waterschap geen betekenis meer. De brug is gele gen over een kleine waterloop en wordt hoofdzakelijk gebruikt door het grote verkeer, dat naar St. Philipsland en Schouwen- Duiveland moet. Het „Westland" voelt er derhalve niets meer voor de brug te onderhouden en van daar, dat al jaren geleden onder handelingen zijn begonnen met de provincie, die het hele geval van de gemeente en het water schap diende over te nemen. Van de gemeente, omdat deze zich belast had met het onder houd van het trottoir en de brug leuning. In 1953 begonnen de on derhandelingen. Men kwam over een, dat het „Westland" ƒ3000,— zou moeten betalen als afkoop som voor de overname. Later werd dit bedrag verhoogd tot 4500 en nog eens later tot 7300 gulden. Met veel moeite kreeg het bestuur op een vergadering van de ingelanden dat bedrag er door. Men was in de veronder stelling, dat de zaak nu in orde was totdat er na maanden een brief van G. S. kwam, waarin deze aankondigde, dat de overna me van de brug 1100,meer moest kosten. Dit bedrag zou moeten dienen voor de vernieu wing van de brug. De stemgerechtigde ingelanden hebben nu stelling genomen te gen de nieuwe eis van G.S., ter wijl zij bovendien er niet van willen horen wat betreft de dui kercapaciteit carte-blanche te ge ven aan waterstaat. Wat er nu in de toekomst met brug en duiker gaat gebeuren is nog een raadsel. De laatste tijd werd er ook van andere zijde druk uitgeoefend. De burgemeesters van het eiland bemerkten dat de noordelijke toe gangsweg tot Schouwen-Duive land meer en meer verslechterde. De diverse instanties hebben zij van hun ongerustheid in kennis gesteld. lijk besloot men deze dag in 1957 te houden in Terneuzen. In St. Maartensdijk ibegon een nieuwe jongensclub met 49 leden en ook in Renesse werd gestart met een jongensclub welke mo menteel 6 leden telt. Op 26 en 27 mei a.s. zal op de Ernst Sillem Hoeve een conferen tie worden gehouden van leden van de provinciale besturen en het bondstoestuur. Hiervoor werd een afvaardiging voor Zeeland benoemd. Aan de heer L. Evertse te Oudelande werd ontslag verleend als gedelegeerde voor het zen dingswerk. In zijn plaats zal aan gezocht worden ds D. Morreau te Kats. Als nieuwe leden van het Pro vinciaal Bestuur van het CJMV werden benoemd voor Schouwen en Duiveland de heer J. de Haan te Zierikzee en voor Oost Zeeuws- Vlaanderen de her J. P. Hame link te Sluiskil. Besloten werd de Zeeuwse CJMV'ers te adviseren zoveel mo gelijk deel te nemen aan de lan delijke CJMV-kampen. Voor een betere organisatie van het ringwerk op de Bevelan- den toesloot de provinciale com missie tot het vormen van twee ringen op Zuid- en Noord-Beve land en wel een ring welke de afdelingen ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland om vat en een ring welke de andere Zuid-Bevelandse en Noord-Beve- landse afdelingen omvat. Op 7 en 8 juli zal in Kapelle een weekend worden gehouden voor jongensleiders en afdelings bestuurders. Op dit weekend zal speciaal aandacht worden ge schonken aan de praktische kant van het afdelingswerk. Aan het eind van de vergade ring wisselde men uitvoerig van gedachten over de mogelijkheid om het bezoek aan provinciale vergaderingen te stimuleren. De leiding op deze vergadering berustte bij de heer C. Leunis te Terneuzen. Vrouwen op reis. De N. H. Vrouwenvereniging maakte met een bus van de SBM een uitstapje naar Noord-Bra bant. In Tilburg werd de bekende A. B.-wolfabriek bezichtigd, waar de dames zeer gastvrij werden ontvangen. In Oisterwijk werden „Rommeldam" en de vennen be zocht, in Ginneken de Herv. kerk. Al met al een zeer geslaagde reis. Goede resultaten. De jonge atletiekvereniging „Het Zwin", welke in de regiona le wedstrijden te Vlissingen voor het eerst naar buiten is opgetre den, behaalde aldaar enkele op merkelijke resultaten. Bij het vérspringen verbeterde Suus Faas het Zeeuwse record met een sprong van 4.49 meter. (Klasse meisjes-C). Eveneens in C liep Tannie Bril de 60 meter in 8,8 sec. waarmee gehoor en werd met een dank baar applaus beloond. De heer Compiet wees de aan wezigen erop dat de werknemer niet alleen voor zijn werk rech ten kent, maar ook plichten. Hij sprak de hoop uit, dat juist de leden van de KAB in deze een voorbeeld zouden zijn. Het geheel werd besloten met een film, die in opbouwende zin een waardig slot was voor de vie ring vari het feest van de arbeid. Gezellige avond. Door de gezelligheidsvereniging van de C.N.A. werd in het Groot- Casino voor haar leden een ge zellige avond georganiseerd waar van het hoogtepunt was de opvoe ring van een toneelstuk door le den van de vereniging, ingestu deerd onder leiding van de heer L. Lockefeer. Het was een vro lijke thriller: „Schorpioenen en Millioenen", van Henk Bakker en zij een eerste prijs behaalde. Een Ed. Geerling. Zowel de spelers tweede prijs in dezelfde categorie was voor Nellie Dierkx, die voor de 60 meter. 9 sec. noteerde. Bram v. d. Woude bereikte met hoogspringen 1.45 meter, waar mee hij een tweede prijs weg sleepte. Viering feest van de arbeid Door de KAB werd zondag jJ- hei feest van de arbeid gevierd. Na de kerkelijke plechtigheden werd in het parochiehuis een feestavond gehouden, die goed werd bezocht. De feestavond werd door de plaatselijke voorzitter, de heer C. J. Compiet, geopend met een speciaal woord van welkom tot de genodigden en de spreker van deze avond, de districtsbe stuurder J. v. d. Voorde. In een kort maar kernachtige spreekbeurt behandelde dg heer v. d. Voorde de waarde van de arbeid, die op de eerste plaats niet moet worden gezien als een vloek maar als een zegen. Spreker vond een aandachtig als speelsters deden het voortref felijk en het werd dan ook een zeer geslaagde uitvoering. Na afloop toleef men nog ge ruime tijd gezellig ondereen om de bijeenkomst met een dansje te besluiten. Orfëntatierit ë.AJM. De Sluisse Auto- en Motorclub hield ter gelegenheid van de Nationale feestdag een orlënta- tlerit over een afstand van ruim 50 kilometer, voor het grootste gedeelte over Belgisch grondge bied. Er waren 31 deelnemers, waarvan er 27 werden geelas- seerd. De uitslag luidt: 1. J. de Bois-H. Everwijn, Zuid zande, 27 str. p.; 2. J. Wage-P. van Daalen, Sluis, 40 str. p.; 3. P. de Bruijn-A. Jansen, Sluis, 47 str. p.; 4. K. van de Vijver-P. de Wis- pelaere, 55 str. p.; 5. C. Schijve- Boidin, Oostburg, 65 str. p.; 6. M. Leenhouts Carels, Sluis, 69 istr. p.; 7. J. Clijncke-J. de Potter, eerste motorrijders, 77 str. p. PROV. COMMISSIE CJMV BESPRAK HET WERK Bondsdag 1957 in Terneuzen Tijdens de zaterdagmiddag te Goes gehouden vergadering van de Provinciale Commissie Zeeland van 't CJMV heeft men uitvoerig gesproken over de plaats waar de provinciale bondsdag 1957 geor ganiseerd zal wnrden. Uiteinde- Baldadigheid. Enkele jongens vermoedelijk kleine) hebben zich zondagmid dag toegang weten te verschaf fen in de lokalen van de in aan bouw zijnde openbare lagere school, staande in de Pironstraat hoek Marijkestraat. Hier bevond zich allerlei mate riaal, waarmede zij zich naar har telust konden vermaken. Deze jongens hebben daarbij een grote bus verf omgegooid, en enige deu ren en muren met verf be smeurd. De politie stelt een onderzoek in. Vergadering Prov. VA .V. De voorjaarsvergadering van. de Provinciale V.V.V. zal dit jaar te Aardenburg worden gehouden. Vorige jaren geschiedde dit altijd in Middelburg of Goes, maar men is nu van dit systeem afgeweken en wil nu eens de gehele provin cie in de gelegenheid stellen het provinciaal bestuur te ontvan gen. Vrijdag 11 mei vergadert het dagelijks bestuur in de raadzaal van Aardenburg. De andere dag vindt de provinciale jaarvergade ring plaats in hotel De Roode Leeuw. Eerst worden de deel nemers ontvangen op het ge meentehuis in Aardenburg. Na het huishoudelijk gedeelte wordt aan de deelnemers een rondrit aangeboden. Kmmabloem-collecte. De collecte voor de tuberculo sebestrijding heeft 27,90 opge bracht. Diepvries-installatie. De vereniging „Ceres" belegde een samenkomst teneinde te ko men tot stichting van een diep vries-installatie. De presidente der vereniging, mevr. Van Cruijningen—Eras mus, zette uiteen.'welke mogelijk, heden het diepvries-systeem biedt. Ter illustratie werd een mooie kleurenfilm vertoond over diep vries in Amerika. Als attractie volgde nog een kleurenfilm, ge titeld Holland-Bloemenland. Het bleek, dat verscheidene aanwezigen voelden voor deelna me aan een te stichten installatie Hiervoor zijn 20 huurders nodig welk aantal waarschijnlijk ook ie Retranchement bereikt zal wor den. 1 DODE EN 1 GEWONDE NA ONTPLOFFING ACETYLEEN- FLES. Aan de kade van de Dokhaven te Rotterdam is maandagmiddag een fles aeetyleengas ontploft, tengevolge waarvan een brand weerman om het leven is geko men en een employé van de Handelscompagnie N. V. ernstig gewond in het ziekenhuis Cool- singel moest worden opgenomen. Op het terrein van de Handels compagnie raakte de fles aeety leengas in brand, waarvoor de brandweer gealarmeerd werd. Deze begon te blussen, doch men was van oordeej, dat men de cylinder beter in het water van de Dokhaven zou kunnen gooien. De fles werd daarop met een steekwagen naar het water gere den. Enkele passen voor de kade ontplofte de cylinder met een enorme klap. Een brandweer man, de 52-jarige brandwacht eerste klasse M. T. van der Gaag van de Dordtsestraatweg werd door de rondvliegende scherven zó gewond, dat hij hier door overleed. Een tweede man, de 53-jarige lasser T. van Helder van de Hilledijk, lasser bij de Handelscompagnie, liep ernstige beenfracturen op. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. KRENTEBOMEN BW OMMEN IN BLOEI. Volgens mededeling van de V.V.V. te Ommen, kan verwacht worden, dat de krentebomen op het landgoed Eerde nabij Om men a.s. donderdag in volle bloei zullen staan. BOS EN HEIDEBRAND ONDER ROSMALEN. Maandagmiddag tegen half 6 is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het bos- en heide gebied, gelegen langs de Oude Baan ónder de gemeente Rosma len (post Nuland), waarbij een oppervlakte van zes hectare werd vernietigd. Door de droogte breidde de vuurhaard zich zó snel uit dat het ergste werd ge vreesd voor de omliggende, zeer uitgestrekte dennebossen. De brandweer uit Nuland, On der commandant H. Hanegraaf, heeft door snel optreden een gro te brand voorkomen. Met nevel tankwagens werd de grote vuur haard bestreden en met zand werden de kleine vuurhaarden gedoofd. Om half zeven was men de 1. Na de avonturen met de Romeinse helm zetten Eric en zijn ge slonken troepje de te rugvaart naar Noor wegen voort. In de strijd tegen Tugwal en Moru heb ben ze zóveel krijgers verloren, dat de derde Drakar niet meer be mand kan worden. De boot had echter zulk een averij opgelopen, dat ze haar toch had den moeten achterla ten, zodat het verlies van deze Drakar niet zo erg betreurd wordt. De Noordwestenwind is niet gunstig, zodat er moet wor den geroeid. Het is reeds iaat in het najaar en Eric hespreekt met Svein, die aan het roer staat, de kans nog vóór de winter Noorwegen te be reiken. De lange Sakser maalt niet veel om weer en wind en wil best de overtocht wagen, maar Winonah voelt er niets voor om in de open boten de koude te trotseren. Bezorgd kijkt de Noorman naai de dreigende lucht. Het is guur. de zee is onstuimig en recht voor hen uit pakken zich reeds donkere wol ken samen. Besluiteloos over het geen hij zal doen, ziet Eric hoe de bui nadert. „Ik geloof, dat we vuil weertje krijgen," zegt Svein. Tegelijkertijd vallen reeds de eer ste druppels uit de zwarte wolken en snerpt een windvlaag door de touwen. Dan lijkt het, alsof de woedende elementen zich met vol le kracht op de beide eenzame schepen storten. brand meester. De brand kon zo doende beperkt blijven tot een oppervlakte van circa 6 ha bos en heidevelden. De brandweer uit Den Bosch was ook spoedig aanwezig, maar behoefde niet op te treden. De bos- en heidevelden, die verloren gingen, waren voor een deel van de gemeente Rosmalen en voor een ander deel van de N. V. Wa terleiding Mij te Den Bosch. UTRECHTSE HOOFDAGENT AANGEREDEN EN OVERLEDEN De 32-jarige hoofdagent W. B. uit Utrecht is zondagmiddag om streeks half drie door een auto aangereden, en aan de bekomen verwondingen overleden. Op de grens van Utrecht en Bunnik was door een aanrijding een auto op de berm gereden, waarbij evenwel geen persoonlij ke ongelukken voorkwamen. De hoofdagent stelde zich ter plaatse van de situatie op de hoogte en wilde op een zeker mo ment de gealarmeerde genees kundige dienst, die op de plaats van het ongeval aanwezig was wegsturen. Hij stak daarvoor de weg over en werd op de midden berm van de weg gegrepen dooi een op dat ogenblik met snelle vaart naderende personenauto, bestuurd door de 36-jarige scheepsbouwkundige C. H. M. uit Rotterdam. Door een heuvel in de weg merkte M. de geparkeerde auto's van de GGD en politie te Iaat op. Hij gooide het stuur om dat toen blokkeerde, waardoor de auto de middenbaan overvloog en de hoofdagent greep. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de politieman over leden. DOOR GAS VERSTIKT Toen zondag de bij de 64-jarige mevr. S. in de Frederik Hendrik straat te Delft in huis wonende student wakker werd, bespeurde hij een sterke gaslucht. De stu dent, die zijn kamer op de boven verdieping heeft, begaf zich naar beneden en zette alle ramen open Hij trof mevr. S. in haar slaap kamer aan, zij was reeds overle den. Het door de politie ingestelde onderzoek wees uit, dat een gas slang tussen de leiding en het gasstel was gescheurd. EEN SCHIP VAN UITGEWEKEN POUEN TE ROTTERDAM Zaterdag j.l. is uit Hampton Roads te Rotterdam aangekomen het onder Liberiaanse vlag varen de, 7151 brt metende s.s. „Wolna Polska". Officiëel is als eigena resse vermeld de Cambridge S. S. Corp. de Panama, een onderne ming; die in het leven geroepen is door enkele uitgeweken Polen. Kapitein is Jan Cwiklinski, een uitgeweken Pool, die gedurende de oorlogsjaren in Nederland on dergedoken is geweest. De „Wolna Polska", een be trekkelijk nieuw schip het werd tijdens de oorlog gebouwd is geladen met kolen en heeft ligplaats genomen aan boei 101 in de Waalhaven. Daar wordt het schip thans gelost door de N.V. Worms en Cie, welke door de Parijse tak van de E.G.K.S. is aangewezen de lading in ont vangst te nemen. Naar verluidt was het schip aanvankelijk bestemd voor Le Havre, waar van communistische zijde echter geweigerd zou zijn de lading te lossen. Ook in Antwer pen zouden moeilijkheden gere zen zijn. Over deze beide gevallen hebben wij echter te Rotterdam, waar zich geen moeilijkheden hebben voorgedaan, geen bevesti ging kunnen krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2