47ste zitting in de zaak-Schmidt Belgische regering neemt maatregelen tot afremming hausse Het Lagerhuis over de ontwapeningsbesprekingen De strijd in Noord-Afrika President Eisenhower spreekt Congres toe Loonstijging in België EERSTE BLAD DINSDAG 8 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3760 INDONESIË Getuigen trekken verklaringen in De officier van Justitie, Sunarjo, is bij de 47ste zit tin* in de zaak-Schmidt, die gisteren voor het landge- -echt te Djakarta is gehouden, ervan beschuldigd, dat hu een getuige heeft gedreigd, dat hij door de politie zou zeslagen worden, als getuige zijn verklaringen, die hij voor de politie-autoriteiten had afgelegd, zou herroepen. Getuige Hofman vertelde aan rechter Rochjani, dat de officier van Justitie gedurende een gesprek ten huize van laatstgenoemde, hem had gedreigd, dat hij door politie afgeranseld zou worden, indien hij zijn verklaring zou intrekken. Stap van Franse hoge commissaris in Marokko TITO IN PARIJS Israël meldt incidenten Atoomproef uitgesteld Butler over Brits-Russische besprekingen energie Baskische geestelijken verbannen Onderhandelingen over bouw van kernenergie- centralen op Formosa HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster 'N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Op een vraag van de rechter, of van genoemd gesprek een bandopname was gemaakt, ant woordde Hofman, dat het eerste deel niet was opgenomen. Hof man verklaarde, dat hij bij dit ge sprek Sunarjo op de hoogte had gesteld van zijn Voornemen zijn verklaringen in te trekken, wan neer hij voor de rechter moest verschijnen. mishandeling, zo voegde hij hie: - aan toe. Getuige De Braai verklaarde, dat hij gedurende een ondervra ging van de politie was afgeran seld. Ook hij had een valse ver klaring voor de politie afgelegd, op aanraden van een andere ge tuige in deze zaak, omdat hij geen andere uitweg zag, aldus De Braai. De andere getuige was Baden, die door de Indonesische politie 31 december 1953 is gear resteerd, 3 januari 1954 werd De Braai gearresteerd. Zoals bekend heeft ook Baden in een van de vorige zittingen in de zaak-Schmidt zijn verklarin gen, die hij voor de politie had af gelegd, ingetrokken. Twee vroegere employe s van de heer Schmidt, Hamacher en Hoogland, verklaarden gisteren, dat Schmidt onmogelijk in een illegale organisatie betrokken kan zijn geweest, omdat hij dage lijks op kantoor was. Volgens getuigen a charge <s Schmidt gezien in de bergen nabij Bandung, waar naar zi] beweerden de illegale organisat.e haar hoofdkwartier had. Hoogland herinnerde er voorts aan, dat hij president Soekarno en de premier van India, Nehroe, m augustus 1950 had begeleid op tocht naar Tangkuban Prahu. Hoogland zei, dat deze hoge be zoekers zeker niet deze tocht ge maakt zouden hebben, indien dit gebied door terroristen onveilig zou zijn gemaakt, zoals door ge tuigen 5 charge is beweerd. Voor de zitting van gisteren was er nauwelijks enige publieke belangstelling. De yolgende zit ting in de zaak-Schmidt zal 28 mei worden gehouden. STOFFELIJKE OVERSCHOT VAN JUNGSCHLAEGER OP SCftlPHOL. Om zeven uur maandagavond s met de K.L.M.-Constellation uit Djakarta, die toevallig ..Maastricht" heet, het stoffelijk overschot van Leon Jungschla- ger op Schiphol aangekomen. De met een zwarte doek gedek te baar stond in een zg. speed- pak, een bootvormige extra berg ruimte, die onderaan de romp van het toestel de reis heeft mee gemaakt. Juist als op het vliegveld Ke- majoran in Indofiesië was ook het platform van Schiphol maan dagavond door vele leden van de rijksrecherche op Schiphol afge zet. Geen enkele vertegenwoor diger van de pers, de radio of de televisie werd toegelaten. Een enkele verslaggever werd tevo ren verwijderd uit het vrachtge bouw, waarheen de speedpak werd vervoerd en een persfoto graaf, die kans had gezien in het vrachtgebouw de komst van de baar af te wachten, werd later meegenomen door de recherche. Hij moest in het bureau zijn ca mera doordraaien. Gisteravond -werd de laatste étappe van de droeve reis, die het stoffelijk overschot van Indone sië naar Maastricht, de geboorte plaats van Leon Jungschlager, moet brengen, afgelegd. De Belgische regering heeft nieuwe maatregelen aangekon digd tot afremming van de haus se, nadat zij reeds incidenteel maatregelen had genomen voor het tegengaan van prijsstijgin- gen. Hofman zei op de zitting van gisteren aan de rechter, dat hij tweemaal toen hij door de po litie werd verhoord, was mis handeld. Hij was door zes onbe- kende politiemannen geslagen met stokken. Voor de rechter trok Hofman zijn vroegere verklaring in. Hier in had Hofman bekend, dat hij lid was geweest van illegale Ne derlandse Indische guerilla orga nisatie en dat hij in dit verband beklaagde had gezien. Nog twee andere getuigen, de heren H. de Braai en C. DumaLs hebben gistermorgen soortgelijke bekentenissen, die zij voor de po litie hadden afgelegd, ingetrok ken. H de Braai en C. K. Dumais zeidén gisteren, dat voor de poli tie hadden verklaard, dat zij be klaagde op de hellingen van de Tangkuban-Prahu nabij Bandung hadden gezien, toen beklaagde „droppings" regelde, die bestemd waren voor een ondergrondse or ganisatie. Dumais zei thans, dat hij Schmidt gisteren voor de eer ste maal zag. Hij zei, dat hij de verklaring voor de politie had af gelegd, omdat een andere getuige hem had verteld dit te doen. Hij had deze valse verklaringen afge- legd, omdat hij bang was voor De Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Nut ting, heeft maandag op vragen van Labourzijde in het Lagerhuis over een verklaring van de leider van de Russische delegatie r.aar de ontwapeningsconferentie te Londen, Gromyko, volgens welke de Britse regering teruggeko men was van voorstellen, die zij verleden jaar maart had gedaan, ten antwoord gegeven, dat de Westelijke bondgenoten bereid zijn op basis van het Russische voorstel tot beperking van de conventionele strijdkrachten van de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en China tot 1.500.000 man en die van Engeland tot 650.000 man te onderhandelen. Daarentegen zou elke vermin dering van de strijdkrachten tot genoemde sterkte slechts kunnen geschieden als de belangrijkste politieke vraagstukken waren opgelost, aldus Nutting. Hij voegde er aan toe, dat de Russen verleden jaar deze ge dachte schenen te aanvaarden. Zij waren er echter nu van terug gekomen en zeiden dat de voor gestelde inkrimping van de strijdkrachten diende te geschie den los van de regeling van elke andere kwestie. In de nacht van zondag op maandag is in Algerië een 20-tal Europeanen vermoord bij aan vallen op boerderijen in het wes telijk deel van het departement Oran. Een stuk of veertig boerderij en zijn door de opstandelingen aangevallen en in brand gesto ken. Volgens de eerste berichten uit de verschillende strijdgebieden zijn de afgelopen etmalen 233 opstandelingen gedood en 105 ge vangen genomen. Aan Franse zijde sneuvelden 22 man en wer den 18 gevangen genomen. De afgelopen 24 uur in Algerije werden gekenmerkt door over vallen, hinderlagen en ontvoerin gen. Bij Tizi Ouzou, ten W. van Algiers, zijn 8 inheemse militai ren in een hinderlaag gereden. Zij werden door de opstandelin gen doodgeschoten en met hun auto verbrand. Twee jonge men sen die op een scooter een tocht je in de omgeving van Tizi Ouzou maakten, zijn ontvoerd. In het noorden en westen van het departement Constantine hebben opstandelingen drie Mo hammedanen ontvoerd en vier gedood. In Kabilië zijn acht Moham medanen door verzetslieden ver moord en vier rebellen bij zui veringsoperaties gesneuveld. Een dertigtal verdachte personen is aangehouden en een hoeveelheid munitie buitgemaakt. In het Aures-gebergte zijn 20 verzetslieden door ordetroepen gedood. André Louis Dubois, de Franse hoge commissaris in Marokko, heeft van de Marokkaanse vice premier, Zeghari, de vrijlating ge- eist van een groep Senegalezen, die bij Karia ba Mohammed in het gebied van Feze door een ge wapende bende werden ontvoerd. Dubois deelde Zeghari mede, dat als de vrijlating niet zeer spoe dig zou geschieden, hij een mili taire actie zou moeten overwegen. Het aantal ontvoerde Senega lezen bedraagt dertien. Het zijn infanteristen van het Franse le ger. Zij maakten deel uit van een groep van 22, die in de nacht van zondag op maandag door gewa pende Mohammedanen werd aan gevallen. Negen Senegalezen zijn erin geslaagd een Franse post te bereiken. Krachtens de onlangs gesloten Frans-Marokkaanse overeen komst heeft Marokko het beheer in veiligheidszaken gekregen. Er zijn echter nog sterke Franse troepen in het land, in afwach ting van nadere onderhandelin gen ter bepaling van de be trekkingen van „onderlinge af hankelijkheid" tussen beide lan den. In Marrakesj is door de ma- rokkaanse autoriteiten bekend gemaakt, dat zes en veertig Mo hammedanen zijn gearresteerd, onder wie verscheidene vrouwen, in verband met de onlusten, die zich op 2 en 3 mei in de stad heb ben voorgedaan. BOS- EN HEIDEBRANDEN OM NIJMEGEN. Dank zij de activiteit van de ge meentelijke brandweer van Nij megen hebben twee door onvoor zichtigheid ontstane branden op Heumensoord en op de Kwakken- brg weinig schade aangericht. Op de Kwakkenberg wist de brand weer het vuur in de kiem te smo ren. Op Heumensoord bleef de brand beperkt tot 2 ha jonge dennenaanplant. De leider van de Labour-oppo- sitie, Gaitskell verklaarde, dat. zijn partij het gevoel had, dat de Britse regering te veel nadruk had gelegd op de voorwaarde om eerst politieke regelingen te tref fen. Hij vroeg zich af, of een al gemene ontwapening onder doel treffende inspectie niet de beste manier zou zijn om ook politieke regelingen te bereiken. Nutting zei, dat de voorstellen tot beperking van de strijdkrach ten niet zouden kunnen worden uitgevoerd zonder enkele politie ke regelingen, omdat zulks zou leiden tot het afbreken van de defensiestructuur, die alleen ont staan vvas door de huidige poli tieke verdeeldheid. De Zuidslavische president Josip Tito is maandag met zijn echtgenote in Prijs aangekomen voor een officiëel bezoek. Er zijn drastische beveiligings maatregelen genomen. Tachtig Zuidslavische emigranten uit Pa rijs zijn tijdelijk naar Corsica overgebracht. Anderen staan voor de duur van het bezoek on der politietoezicht. In de tuin van het Elysee heeft president Coty Tito de militaire medaille en het oorlogskruis met palmtak op de borst gespeld. La ter krijgt hij nog het grootkruis van het Legioen van Eer. President Coty krijgt op zijn beurt het grootkruis in de Orde van de Zuidslavische Ster. De maarschalk heeft een krans gelegd op het graf van de onbe kende slodaat. Maarschalk Tito overhandigde president Coty een verzilverd bronzen beeld van de godin Di\- na, van de hand van de Zuidsla vische beeldhouwer Trano Kressi- nic. Voorts schonk hij familiele den van de president serviezen van kristal en schalen van gedre ven zilver. PREMIELENING AMSTERDAM ZWAAR OVERTEKEND Naar wij van emittenten verne men is de belangstelling voor de uitgifte van 20 miljoen 2% pet premieoóligaties 1956 ten laste van de gemeente Amsterdam, waarop vrijdag j.l. de inschrijving was, dermate groot geweest, dat slechts een zeer geringe toewij zing zal kunneft plaats hebben. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft maandag medegedeeld, dat Egyptische troepen in de streek van Birim, bij Gaza, op Israëlische arbeiders hebben gevuurd. Het vuur werd beantwoord. Later overschreden Egyptische militairen de grens maar trokken zich terug bij de nadering van een Israëlische patrouille. De Amerikaanse proef met een waterstofbom die uit vlieg tuig zal worden geworpen, is maandag voor de tweede keer uit gesteld wegens ongunstig weer. De uitvoering is nu op donderdag vastgesteld. Tegenover de aanhoudende en onafgebroken haussetendentie, welke gepaard gaat met loons verhogingen die de kostprijzen beïnvloeden, is de regering van mening dat het ogenblik geko men is om een reeks maatrege len, met meer algemeen karak ter, te treffen. De volgende beslissingen wer den genomen: Daar de vraag bijzonder sterk is naar investeringsgoederen, zal een meer selectieve kredietpoli tiek gevolgd worden wat betreft het toekennen van leningen tegen verlaagde interest of met staatswaarborg. De leningen aan industriëlen, die werkzaam zijn in de gewesten waar grote werk loosheid heerst of in sectoren die meer speciaal de aandacht ver gen, zullen zoals voorheen wor den toegekend maar men zal strenger zijn voor kredietaanvra gen uitgaande van sectoren die zich met eigen middelen kunnen ontwikkelen. Daar ook in de bouwnijverheid een zeer ruime vraag bestaat werd besloten de kredietaanvra gen op meer selectieve wijze te onderzoeken. Teneinde de abnormale stijgin gen voortvloeiende uit het tekort aan werkkrachten, speciaal in het bouwbedrijf, te vermijden, werd besloten, in de mate van de noodwendigheden, op buitenland se werkkrachten beroep te doen. De regering heeft ook besloten haar inspanning te vergroten in zake aanpassing der werklozen welke onvoldoende geschoold zijn. Bovendien zal zij de maatre gelen overwegen welke dienen getroffen te worden om in Bel gië de techniek van het bouwen tijdens de winterperiode -te. ont wikkelen. Voorts is besloten de uitvoe ring van bepaalde openbare wer ken. waarvan de verwezenlijking zonder groot bezwaar kan uitge steld worden, in de tijd uit te spreiden. In tijden van hoogconjunctuur en van een stijgende prijstenden- tie is het gewenst de mededin ging te vergroten door de bevor dering van de invoer. Er werd dan ook besloten een zeker aan tal vereveningsinvoerheffingen af te schaffen. Uitzonderingen op deze maatregelen werden noch tans voorzien ten voordele van bepaalde sectoren, waarin de toe stand minder gunstig is. De regering is er van over tuigd dat deze inspanning, ge lijklopend met de genomen maat regelen in de nabuurlanden, vruchten zal dragen. Mocht de ondervinding uitwijzen dat meer ingrijpende maatregelen dienen overwogen te worden, dan zal de Belgische regering niet aarzelen hiertoe over te gaan. De regering doet een beroep op producenten er van af te zien prijsverhogingen toe te passen, die niet strikt gerechtvaardigd zijn. 't Is voorts van belang dat de groot- en kleinhandel niet po gen extra winst te halen uit de hoogconjunctuur door hun mar ges onrechtmatig op te drijven. Voorts wordt een beroep ge daan op de verbruikers en de ar beiders om ieder naar beste ver mogen het streven der regering voor het tegengaan van sfijging der prijzen en lonen te steunen. Tenslotte wijst de Belgische re gering er op, dat niettegenstaan de de huidige conjunctuur niet uit het oog mag worden verlo ren, dat de Belgische prijzen te hoog blijven ten opzichte van de mededingers van België en dat de Belgische concurrentiepositie in de toekomst niet tenvolle ver zekerd is. Er mag niet vergeten worden dat België slechts leeft door ongeveer 40 procent van zijn produktie uit te voeren. KANDIDATEN VAN DE STAATKUNDIG GEREFOR MEERDE PARTIJ Voor de komende Kamerver kiezingen komt de S.G.P. in alle kieskringen met een gelijkluiden de lijst. Lijstaanvoerder is ds P Zandt uit Delft, vervolgens ko men op de lijst voor: ir C. N. van Dis, Den Haag; D. Kodde, Zou- telande; ds P. J. Dorsman, Stap horst; ir H. Fokker, Eindhoven: ds M. A. Mieras, Krimpen aan de IJssel; ir H. van Rossum, Zeist; J. Vermeulen Hzn, Kinderdijk; ds C. Smits, Grand Rapits; ds D. van der Ent Braat, Elspeet; ds E. du Marchie van Voorthuysen Leersum; A. de Redelijkheid. Ouderkerk aan de IJssel; A. J. Kersten, Rotterdam; A. J. Schol. Middelburg; A. Vlasblom, Delft; P. van Woerden, Akkrum; A. Schouls, Leiderdorp; B. de Graaf. Ridderkerk; W. F. Mulckhuyze Waarder en W. van Oostende, Onstwedde. President Eisenhower heeft maandag in 't Amerikaanse con gres verklaard dat de Ver. Sta ten nauwlettend de verandering gadeslaan van de Russische po litiek van dreigingen en geweld in „meer subtiele methoden" om de doelstellingen van het com munisme te verwezenlijken. Eisenhower sprak het congres toe ter gelegenheid van zijn half jaarlijkse verslag over het pro gramma voor onderlinge veilig heid. Zijn verslag betrof de tweede helft van 1955. Hij zei dat „de doelstellingen die aan de veranderingen in de Russische politiek ten grondslag 'liggen nauwkèurig bestudeerd dienen te worden, in het bijzon der in het licht van de vroegere Russische politiek van kunstige infiltratie en subversie als mid- del tot uiteindelijke overheer sing van het leven in een land." De president verzocht het con gres in te stemmen met het prin cipe van een programma voor buitenlandse hulpverlening op lange termijn om de nieuwe Rus sische campagne tegen te gaan. De regering, zo zei hij, moet in staat zijn aan speciale omstan digheden het hoofd te bieden en verplichtingen op lange termijn aan te gaan met betrekking tot minder-ontwikkelde gebieden. Hij meldde „goede vorderingen" in het versterken van de defen sie en economische positie van de niet-communistische landen. Doch, zo zei hij, enige techni sche projekten overzee worden vertraagd door gebrek aan spe cialisten. Daar gedurende een tweetal maanden het indexcijfer der Bel gische kleinhandelsprijzen meer dan 102,7 (1953 gelijk aan 100), heeft bedragen, zijn op grond van de in de industrie bestaande loonconventies, met ingang van 1 mei de lonen en salarissen in n reeks Belgische bedrijven met 2,5 procent verhoogd. Deze loonsverhoging geldt voor 195.000 arbeiders uit de metaal industrie, 50.000 arbeiders uit de chemische bedrijven en 150.000 mijnwerkers. Anderzijds zien de Belgische staatsambtenaren vanaf 1 mei hun salarissen met 5 procent verhoogd. Deze nieuwe loonsverhogingen betekenen een stijging van de lasten der Belgische industrie met r 3,5 miljard terwijl de staatskas zijn uitgaven met fr 2,5 miljard ziet toenemen. In een publikatie van het ver bond der Belgische industrie wordt verklaard, dat de Belgi sche industriëlen niet zonder enige ongerustheid een ketting reactie vaststellen. De verminde ring van het aantal arbeidsuren is niet de enige oorzaak van de stijging der prijzen. Waar het prijsniveau automatisch de ver hoging der lonen beïnvloedt, moet gevreesd worden, aldus het verbond, dat op haar beurt de stijging der lonen bij de huidige spanning van de markt een aan trekking van de prijzen tot ge volg zal hebben. MEER VRIJHEID VOOR UITVOER VAN VLAS De uitvoer van ongerepeld vlas naar België zal enige verruiming ondergaan. Na 1 juli zal het de boeren vrij staan ook te velde ge keurde partijen „uit de keuring" te nemen en als ongerepeld vlas uit te voeren. De keuring geschiedt ten be hoeve van het zaad voor zaailijn- zaad. Is de prijsontwikkeling van ongerepeld vlas echter zodanig, dat uitvoer daarvan voordeliger is, dan zaadwinning, dan zal het de landbouw vrijstaan de gekeur de partijen als niet gekeurd te be schouwen en in ongerepelde staat uit te voeren. De recente Brits-Russische be sprekingen in Londen hebben het gevaar voor een plaatselijke oorlog in het Midden-Oosten, waardoor een algehele atoomoor log zou kunnen worden veroor zaakt, verminderd, aldus heeft Butler, lord groot-zegelbewaarder in de Britse regering, maandag in een toespraak te Preston ver klaard. Hoewel het gevaar voor een to tale oorlog is afgenomen doordat zowel communistische als kapi talistische landen erkennen dat een atoomoorlog slechts algehele vernietiging kan brengen, zou een plaatselijke oorlog toch altijd tot een door niemand gewenste atoomoorlog kunnen uitgroeien. Dit gevaar is, wat het Midden- Oosten betreft, afgenomen door de verklaring die na de ï'ecente besprekingen van Eden met Boel- ganin en Chroesjtsjef is uitgege ven, zo meende Butler. De Britse regering werkt vol gens een bepaald plan. Het is geen toevallige samenloop van omstandigheden dat premier Eden in januari besprekingen voerde met president Eisenho wer, daarna in april met Boelga- nin en Chroesjtsjef en dat deze besprekingen in juni gevolgd worden door de conferentie van premiers van het Britse Gemene best in Londen, zo voegde Butler hieraan toe. VERKIEZINGSCAMP AGN E OOK OP TELEVISIESCHERM. Vertegenwoordigers van vijf grote partijen zullen gezamen lijk voor de televisie verschijnen in een verkiezingsuitzending, waaraan alle omroepverenigin gen hun medewerking geven. Op dinsdag 31 mei a.s. zal in een gezamenlijk programma van alle omroepverenigingen vanuit het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam een directe televisie-uitzending worden ge geven van een vraaggesprek tus sen vertegenwoordigers uit de jongerenorganisaties der grote politieke partijen en een forum, bestaande uit de heren mr. J. A. W. Burger (P. v. d. A.), prof. mr. C. P. M. Romme (K.V.P.), prof. mr P. J. Oud (V.V.D.), prof. dr. J. Zijlstra (A.R.) en H. W. Tila- nus (C. H.). In het vraaggesprek zullen de komende verkiezingen aan de orde worden gesteld. De uitzending begint om 21.15 uur en zal eindigen om ongeveer 23.00 uur. WERELD-ROODE-KRUISDAG. Wereld-Roode-Kruisdag, op 8 mei, is een gelegenheid om zich de prachtige staat van dienst van 's-mensen menselijkheid jegens elkander, die zo dikwijls door nieuwe ondervindingen yan 's-mensen onmenselijkheid wordt overschaduwd, te binnen te bren gen, aldus een boodschap van de Verenigde Naties-secretaris-gene raal, Dag Hammerskjoeld, bij ge legenheid van Wereld-Roode- Kruisdag. Hij herinnert daarbij speciaal aan de rol welke het Roode Kruis het internationaal co mité van het Roode Kruis en de liga van Roode Kruisverenigin gen met meer dan 100 miljoen aangeslotenen in 74 landen heelt gespeeld bij het dagelijks werk in overeenstemming met „de waardigheid en waarde van de menselijke persoon" zoals in het handvest van de Verenigde Naties omschreven. Altijd wan neer de internationale gemeen schap, in de afgelopen tien jaar, een beroep op het Roode Kruis deed, bij natuurrampen of door politieke oorzaken ontstane ellen de, werd een prompt „ja" ge volgd door dadelijke, praktische en onzelfzuchtige hulp zonder welke veel slachtoffers zouden zijn omgekomen. Hammarskjoeld spreekt daarvoor namens de Ver enigde Naties zijn dank uit. De Spaanse autoriteiten hebben 12 Baskische geestelijken uit Baskenland doen deporteren vanwege hun openlijke steun aan de stakers in Bilbao en elders, aldus meldt de „Observer". Kanunnik Pédro Alfaro van Pamplona noemde kortgeleden de economische en sociale om standigheden van de Spaanse ar beiders „anti-Christelijk" en ver dedigde het stakingsrecht, aldus genoemd blad. Volgens de minister van Eco nomische Zaken van nationalis tisch China worden met de V.S. onderhandelingen gevoerd over de bouw van kernenergie-centra len in nationalistisch China. De centralen zouden elk een vermo gen van 11.500 kw hebben en 6'-_- miljoen dollar kosten. Vierentwintig regeringsfunctio narissen op Formosa zijn wegens plichtsverzuim ontslagen, zo is officieel meegedeeld. 78 anderen hebben om dezelfde reden een berisping gekregen. Hieronder is er een met de rang van minister. Namen worden niet genoemd. Tamelijk sterke zuidwestelijke wanden voerden maandag lucht aan die over het nog koude Noordzeewater was gestroomd. De middagtemperaturen waren maandag dan ook vooral in onze kustprovincies lager dan zondag. Het sterkst kwam dit tot uiting in Vlissingen, dat een maximum meldde van 15 graden, dat was 9 graden lager dan de dag daar voor. Ook in het noorden van Duitsland drong de koelere lucht binnen, maar in Zuid-Duitsland en Frankrijk steeg het kwik weer tot omstreeks 25, op een enkel station zelfs tot 28 graden. De hogere windsnelheden in onze omgeving werden veroor zaakt door een depressie die over het noordelijk deel van de Noord zee naar Scandinavië is getrok ken. In verband hiermee ver plaatste het centrum van het ho- gedrukgebied zich van Midden- Europa naar de Golf van Biscaye. Dit heeft tot gevolg, dat ook van daag de winden bij ons uit de zuidwesthoek zullen waaien. De daarbij aangevoerde lvjcht is nog al vochtig, zodat naast zonnige perioden ook wolkenvelden zul len voorkomen. Neerslag van enige betekenis zal hier echter niet uit vallen. medegedeeld dopr het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Zuidwestelijke wind. Af en toe zon maar ook wol kenvelden. Overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. WOENSDAG 9 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.47 1.22 2.02 2.12 n.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 ZON op onder Mei. 9 4.58 10 4.56 MAAN op onder 20.20 20.22 4.05 4.37 19.25 20.43

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1