r Herdenking Nationaal van de gevallenen bij Monument m-,- c, Slotcommuniqué van de NAVO-conferentie te Parijs Rhee's tegenstander bij a.s. verkiezingen overleden De besprekingen in Parijs Indonesisch voorstel tot van Ambassadeurs Johs Graham krijgt doodstraf het uitwisselen MAANDAG 7 MEI 1956. 11e Jaargang Nr 3759 De strijd in Noord-Afrika Prinselijk huwelijk in Luxemburg Jordaans-lsraelisch incident <y> m - fPWMiia Ongeregeldheden Seoel in Besprekingen te Venetië over „Euratom' salens j'abkrt" 4 Gedeserteerde Neder landers in België ingerekend HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v'h Firma P. .1. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Ook op het anders zo drukke en rumoerige Damplein in Amster dam, het hart van Nederland, viel vrijdagavond om precies 8 uur rond Nederlands nieuw nationaal monument een doodse stilte, slechts nu en dan onderoroken door het geluid van een onschul dige kinderstem en het gefluit van eèn merel. Een hoornblazer van de politiemuziekkapel gaf het signaal (uitgezonden via de radio) tot deze twee minuten al gehele stilte in den lande ter her denking van de landgenoten die waar ook ter wereld het leven lieten gedurende de oorlogsjaren 940- 1945. Zwijgend staarden de tiendui zenden. die zelfs met bussen van elders naar de hoofdstad waren rekomen, naar het monumentale gedenkteken, ter weerszijden waarvan een ere-peleton van oud- B.S.-ers stond aangetreden en dat slechts was gesierd met de des middags gelegde kransen van H.M. de Koningin en Prinses Wil- helmina. Stil blikten velen naar de krachtige figuren van het ver zet op het gedenkteken en naar de vrouwenfiguur, die de vrede en de vrijheid symboliseert. De stilte ging over in 'n krach tig meegezongen Wilhelmus en m (ie stem van Amsterdams eerste burger, mr. A. J. d'Ailly, die het nieuwe monument bij de burgers inleidde. Hij wees op het verscnil tussen het oude en nieuwe Dam plein en op de geest, die het mach tige gedenkteken verzinnebeeldt: dé geest van de strijd voor het ideaal van vrede en vrijheid, waarvoor gestreden moet worden, Wil het wezenlijke betekenis krij gen. Wanneer-wij rond dit monu ment staan en ook als wij er strides langs lopen, dienen wij lelkens opnieuw hen te gedenken, die voor dit ideaal zijn gevallen en voor wie dit monument werd upgericht." Het manfienkoor „Amstel's werkman" vertolkte het „Ecce qoumodomoritur" en „Het geu- vendel op de thuismars". Rob. de Vries declameerde de „Celbrief" van een overleden verzetsstrijder, met de vraag „zeg mij toch, heerst over ons de dood, wint hij dit duivels spel, broeder zeg mij, waar sterf ik voor?" En het ant woord. „Jij die de vrijheid zocht, streed in een goeden strijd, God heeft je vrij gekocht, treedt tot de vrijheid in." Deze acteur leidde met het vers „De dooden" eveneens van een anonieme dichter. „Ach, wij zijn klein, die u met bloemen eren die ras zullen vergaan, maar gij die trouw waart tot den dood, zult keren en onze bodem met uw bloei vervullen en elke mei wa ken voor ons bestaan" het leggen deT bloemen in van de duizenden, die in een lange stoet via ver scheidene fusilladeplaatsen in Te Sebdoe, ten zuiden van Tlemcen in het departement Oran, zijn vrijdagavond dertien militairen gesneuveld bij een overval van opstandelingen. Ver scheidene militairen worden ver mist. Bij een grote zuiveringsactie die na de overval werd georgani seerd, zouden de rebellen zware vérliezen hebben geleden. Zaterdagavond zijn in het ge bied van Sebdoe twee pelotons Spahi's in een hinderlaag gere den. Twee mannen van het eerste peloton worden vermist, één werd zwaar gewond. De verliezen van het tweede peloton zijn nog niet bekend. De terroristen werden door seherpschutterseenheden van et Franse vreemdelingenlegioen en panterswagens achtervolgd. Prinses Elisabeth van Luxem burg, de oudste dochter van groot-hertogin Charlotte, zal woensdag a.s. in het huwelijk tre den met prins Frans Ferdinand van Hohenberg. Het kerkelijk huwelijk zal in de kathedraal van Luxemburg wor den ingezegend door mgr. Lom- mei, bisschop-coadjutor van Luxemburg, in aanwezigheid van de pauselijke nuntius, mgr. For- ni. De plechtigheid zal door ra dio en televisie worden uitgezon den. Jordaanse infiltranten hebben zaterdag te Jaavetz«bij de Israë lische stad Natanaja een huis van twee verdiepingen opgebla zen, aldus heeft een Israëlische woordvoerder zondag in Jeruza lem bekend gemaakt. Amsterdam naar de Dam waren getrokken en na het blazen van de „Last post" de bloemen kon den deponeren aan de voet van het monument. Het gemeentoje- stuur en talrijke organisaties plaatsten bloemstukken. Het défilé van de duizenden langs het verlichte monument nam gerui me tijd in beslag en na afloop dekten duizenden kleurrijke bloe men de tegeltjes vhn het plateau, waarop het gedenkteken is verre zen. De belangstelling was it- maal zeker dubbel zo groot als de voorafgaande jaren. Voor de eerste maal zond de televisie de plechtigheid op de Dam recht streeks uit. Tezelfder tijd zijn ook bloemen gelegd op de plaatsen, die voor de oudere Amsterdammers vele 'herinneringen oproepen aan een j tijd van dood en verderfde Apol- lolaan, de Marnixstraat, het We- teringsplontoen, en bij de monu- menten op het Meteorensingel en j het Mosplein in Amsterdam is ;3en herdenkingsdienst voor de I gevallenen gehouden, waar mr C. van Rij, hoofdbestuurder van [de vereniging van ex-politieke I gevangenen uit de bezettingstijd, het woord heeft gevoerd. Duizenden Deze foto j woonden op ;eeft een overzicht van HET NATIONAAL MONUMENT ONTHULD. de Dam te Amsterdam de onthulling van het Nationaal Monument door H. M. de Koningin bij. Dam en het Nationaal Monu ent, waarvan de centrale vrouwenfiguur juist vrij komt, nadat H. M. de Koningin op een knop heeft gedrukt. (Foto A. N. P.) STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JUNGSCHLAEGER NAAR NEDERLAND. Uit Djakarta is zondag een K.L.M.-vliegtuig met het stoffe lijk overschot van Leon Jung- 'sch lager naar Nederland vertrok ken. Plechtige uitvaart van Jungschlager. De plechtige uitvaartdienst van Leon Nicolaas Hubert Jungschla ger zal woensdag 9 mei a.s. te 11 uur in de hoofdparochiële kerk van St Servaas te Maastricht worden gehouden. Van 10 tot 13.30 uur is er ge legenheid de familie te condole ren in de chapelle ardente van 't voormalige ziekenhuis „Calva- riënberg". thans een familiepen sion. De teraardebestelling zal geschieden op het Rooms Katho lieke kerkhof aan de Tongerse- weg te Maastricht. Op nadrukkelijk verzoek der familie zal aan het graf niet wor den gesproken. Het stoffelijk overschot zal van dinsdagmiddag af opgebaard zijn in „Calvariënberg". De voornaamste tegenstander van president Synghman Rhee bij de Zuidkoreaanse presidents verkiezingen die op 15 mei wor den gehouden, Sjinicki, is zater dagochtend in een ziekenhuis te Iii aar, een hartaanval overleden. Hierdoor is Rhee zo goed als Radio-Marokko heeft vrijdag een regeringsverklaring omge roepen, waarin de moordpartij te Marrakesj in krachtige bewoor dingen wordt afgekeurd. De re gering heeft een diepgaand on derzoek gelast. De schuldigen zullen voorbeeldig gestraft wor den. aldus de verklaring. van een derde ambtster- zeker mijn. Sjinicki, die tweemaal voorat- ter van de nationale vergadering is geweest, genoot al leider van organiseerd". De wachtposten nij de woning van de president zijn nu versterkt. Bij de relletjes in Seoel heeft een menigte van enige honder- de democratische partij een i den jongemannen een politiebu De minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben zondag in Parijs gesproken over de toestand in het Midden-Oosten. De Britse minister, Selwyn Lloyd, bracht verslag uit over de recente Brits-Russische bespre kingen in Londen over het Mid den Oosten en de wapenleveran ties aan de Arabische staten. Men meent te weten, dat Fos ter Dulles en Lloyd aan hun Franse collega, Pineau, hebben meegedeeld, dat de Verenigde Staten en Engeland van plan zijn het Pact van Bagdad, als de mo gelijk grootste stabiliserende fac tor in het Midden-Oosten, verder te versterken. Ook zouden de ministers ge sproken hebben over de door de Russen in Londen uitgesproken bereidheid deel te nemen aan een internationaal verbod van wa penleveranties aan het Midden- Oosten. Een dergelijk verbod is voor Engeland onaanvaardbaar, omdat dit land zich verbonden heeft wapens te leveren aan de landen van 't Pact van Bagdad en Jordanië. In een korte, na de beraadsla gingen uitgegeven bekendma- king, wordt medegedeeld, dat ook gesproken is over ontwapening en het Verre-Oosten. De Franse minister van Buiten landse Zaken Pineau heeft ver slaggevers medegedeeld, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk overeen zijn ge komen de werkwijze té hervatten, waarbij zij in onderling overleg tien burgers werden ernstig ge hun wapenverschepingen naar wond. De regering heeft bekend Israël en de Arabische staten re- gemaakt, dat alle „aanstichters" steeds groeiend aanzien. Enige dagen geleden nog bezochten 300.000 mensen een verkiezings bijeenkomst waarop hij sprak. Een woordvoerder' van de cen trale verkiezingscommissie deel de later mee, dat de democrati sche partij geen nieuwe kandi daat in plaats van Sjinicky zal mogen aanwijzen. Dit betekent, dat Syngman Rhee slechts één tegenstander zal hebben, n.l. Tsjo Bong, een voormalig communist van de progressieve partij De politie van Seoel heelt hij elkaar 700 mensen aangehouden in verband met de ongeregeldhe den die zich zaterdag in de Zuid koreaanse hoofdstad hebben voorgedaan na het overlijden van de voornaamste tegenstander van president Rhee bij de komende presidentsverkiezingen, Sjinicky. Later zijn 300 gearresteerden, voornamelijk vrouwen en kinde ren, weer vrijgelaten. Volgens de laatste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Seoel vier mensen om het leven gekomen. Drie politiemannen en gelen. Pineau zei voorts nog tegen over zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten openlijk uiting ge- geven te hebben aan Frankrijks standpunt, dat politieke vraag stukken, als de hereniging van Duitsland, geregeld moeten zijn, voordat enige ontwapeningsover eenkomst, waarover overeenstem ming zou worden bereikt, volle dig in werking zou kunnen tre den. Hij verklaarde dit vraagstuk even openlijk met de Russen te zullen bespreken, wanneer hij te zamen met premier Mollet, later in deze maand Moskou bezoekt. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië. W. Duitsland, Nederland, België en Luxemburg zijn overeengekomen dat op 29 en 30 a.s. te Venetië zal worden beraadslaagd over „Euratom", dat is het plan dezer landen om samen te werken bij het verkrijgen van kernenergie voor vreedzame doeleinden. reau overvallen waar geweren werden gestolen. Daarna vielen de betogers politie, voetgangers, autobussen en trams aan. Tele foonlijnen en elektriciteitskabels werden doorgesneden. De raad van ministers van Bui tenlandse Zaken van de Noordat- lantische verdragsorganisatie heeft zondagochtend vroeg in 'n slotcommuniqué verklaard, dat besloten is het nemen van een reeks maatregelen om de ge meenschappelijke belangen van de leden-landen doeltreffender dan tevoren te bevorderen. De maatregelen zijn: de perio dieke onderzoekingen van de po litieke aspecten van economische vraagstukken; versterking van de economische samenwerking tussen de leden-landen en stap pen om tegenstellingen in hun internationaal economisch beleid uit te sluiten. De permanente vertegenwoordigers in de raad zal worden opgedragen economi sche vraagstukken te onderzoe ken in het licht van de in de jongste conferentie geopperde denkbeelden en van het plan om de diensten in te roepen van een commissie van technische advi seurs onder het gezag van de vas te vertègenwoordigers. De conferentie heeft een com missie van drie ministers be noemd, die de raad moet advise ren over wegen en middelen ter verbetering en uitbreiding van de samenwerking in de NAVO op niet-militair gebied. 6» koppw ®ef lidaportt cochd markt 16 brot/w»r ijsboot 9 femuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere, toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging. Öepositair ,.lancome"-dr.payot" -„yardley" Te Borgerhout in België zijn 2 Nederlanders gearresteerd, die van de Nederlandse koninklijke marine bleken te zijn gedeser teerd. Het zijn de 16-jarige H. van C. uit Haarlem en de 18-jarige A. v. S. uit Utrecht. De jongemannen waren allebei ingedeeld bij een marine-onder- deel te Rotterdam. Zij waren, na dat zij hun onderdeel hadden ver laten, naar België gevlucht en werden betrapt bij het stelen van een fles melk, waarmee zij hun honger wilden stillen. Geconstateerd wordt, dat di? collectieve verdedigingsinspan ningen van de Atlantische mo gendheden niet vergeefs zijn ge weest. Zij hadden de Sowjet-Unie weerhouden van een aanval in Europa en ertoe bijgedragen, dat de Sowjet-regering een politiek van vreedzame samenleving had aanvaard. Vastgesteld wordt voorts, dat geen vorderingen zijn gemaakt in de oplossing van zekere be langrijke Europese kwesties, waaronder de hereniging van Duitsland in vrijheid. De Weste lijke landen kunnen! aldus het communiqué, hun waakzaamheid niet verminderen voordat d.eze kwesties zijn opgelost en voordat een ontwapeningsplan, dat de no dige waarborgen aan allen ver schaft en een doeltreffend con trole-stelsel ten uitvoer zijn ge bracht. Daar de Sowjetrussisèhe mili taire macht in omvang blijft tot- nemen moeten de Atlantische landen voorrang blijven geven aan de handhaving van hun een heid en kracht, aldus het commu niqué. De huidige vooruitzichten schijnen evenwel ruimte te iaten voor verdere vreedzame initiatie ven van de Atlantische landen, die deze bij de opbouw van hun v.erdedigingsorganisatie, willen voortzetten. De eerste zeven jaar van sa menwerking in de NAVO. zo be sluit het communiqué hebben ge leid tot opmerkelijke successeD en de banden tussen de NAVO- landen verstevigd. De leden van de NAVO zijn vastbesloten om verenigd te blijven en zien de toe komst met vertrouwen tegemoet. Spaak had slotcommuniqué reeds opgesteld. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Paul Henri Spaak, heeft d§ afgevaardigden naar de Navo-cönferentie vrijdag verbaasd doen staan door enkele uren na de openingsvergadering een ontwerp van het slotcom muniqué te tonen. Volgens een woordvoerder van de Navo had Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken gezegd, dat het communiqué door de perma nente raad van ambassadeurs opgesteld zou moeten worden. Spaak maakte hiertegen be zwaar en zei, dat ambtenaren geen politieke verklaring konden opstellen. Toen Pineau daarop verklaarde, dat Spaak dit dan maar moest doen, omdat hij „zo'n scherpzinnig man" was, vlijmde de Belg terug: „En meer nog dan dat. Ik heb het hier reeds." van de relletjes zullen worden vervolgd. Ook in Poeson hebben zich rel letjes voorgedaan. Hier zijn ech ter geen slachtoffers gevallen. Het hoofd van de Zuidkoreaan se politie, Hoeng, noemde zondag de onlusten een „beraamde op stand". Een aanval die betogers hadden gedaan op de ambtswo ning van president Rhee in Seoel was volgens hem „zorgvuldig-ge- Volgens welingelichte kringen in Djakarta wordt het Indone sische voorstel aan Nederland om ambassadeurs uit te wisselen in- plaats van hoge commissarissen „niet meer van kracht geacht". Het voorstel was vervat in een nota van de vorige Indonesische regering aan Nederland van 3 maart j.l. Deze kringen in Djakarta zijn van mening, dat sedert de nota van 3 maart de toestand zich aan zienlijk heeft gewijzigd. Twee we ken geleden heeft het parlement met algemene stemmen het nieu we wetsontwerp van de regering Ali Sastroamidjojo tot opheffing van de Nederlands-Indonesische unie en opzegging van de R.T.C.- akkoorden goedgekeurd. Deze wet, die woensdag j.l. door presi dent Soekarno is getekend, trekt ook het handvest van de over dracht van de souvereiniteit in. Indonesië beschouwt zich thans een soevereine natie sinds 17 augustus 1945, toen Soekarno en Hatta de onafhankelijkheid pro clameerden. „Wij zijn weer terug John Gilbert Graham is vrij dagavond te Denver in de Ameri kaanse staat Colorado door een jury ter dood veroordeeld wegens moord op zj«n moeder. Door het leggen van een tijd bom in haar bagage had hij vol gens de jury de ramp veroor zaakt, waardoor 44 mensen .aan boord van een vliegtuig van de „United Airlines" om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat op weg was van Denver naar Port land in Oregon, stortte 1 novem ber j.l. elf minuten na zijn ver trek neer. Graham had ten gunste van zichzelf vóór het vertrek van het vliegtuig een verzekering ter waarde van 37.500 dollar op het leven van zijn moeder afgesloten. De jury beval de doodstraf aan, hetgeen volgens de wet van Colorado neerkwam op een dood vonnis. Graham verklaarde on schuldig te zijn. De verdedigers van Graham zullen in hoger be roep gaan. in de toestand van toen", aldus menen welingelichte kringen in Djakarta. Zij voegden hier aqn toe, dat de staatscommissie, die ingesteld is om de gevolgen van de opzegging van de R.T.C.-over eenkomsten te bestuderen, de kwestie van de diplomatieke be trekkingen met Nederland van dit uitgangspunt uit zal beschou wen. Politieke waarnemers in Dja karta merken nog op, dat de pro clamatie van de onafhankelijk heid in 1945 't gehele gebied van Nederlands-Indië betrof en dat onlangs enige leden van het par lement een uitstel van het vesti gen van normale diplomatieke betrekkingen hebben bepleit tot dat Nederland Nieuw-Guinea aan Indonesië zal hebben overgedra gen. Inmiddels heeft het nieuwe, on afhankelijke blad „Republic" de vraag aan de orde gesteld, of de regering bereid zal zijn de betrek kingen met Nederland te norma liseren, zolang Nieuw-Guinea „onder Nederlands koloniaal be stuur" is. De woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Djakarta heeft zaterdagochtend verklaard, dat de Nederlandse legering bij het beslujt het hoge commissa riaat te wijzigen in een ambassa de, geen andere bedoeling had dan aan een Indonesische wens tegemoet te komen. DINSDAG 8 MEI, v.m. p.m. Breskens 0.03 12.29 Terneuzen 0.38 1.04 Hansweert 1.18 1.44 Walsoorden 1.28 1.54 ZON MAAN op onder op onder Mei. 8 5.00 20.18 3.39 18.07 9 4.58 20.20 4.05 19.25 10 4.56 20.22 4.37 20.43 Tijdens het afgelopen zonnige weekend stegen de temperaturen 's middags tot waarden die in het algemeen boven 20 graden lagen. Zondagmiddag werden op ver schillende plaatsen in het midden en zuiden van ons land maxima van 25 graden gemeten. Door hei vliegveld Volkel werd zelfs 26 graden gemeld. Ook in de andere delen van het West-Europese continent was het fraai weer. Boven Ierland en Schotland echter viel er tijdelijk regen bij temperaturen van 10 tot 14 gra den. Daar is namelijk het front van een oceaandepressie gepas seerd. Deze depressie was zon dagavond iets ten noorden van Schotland gplegen en trok in oostnoordoostelijke richting. Het gevolg hiervan is dat de lucht- drukverischillen boven de Noord zee langzaam toenemerr. In ver band hiermee komt er wat meer wind uit zuidwestelijke richting vooral in het noorden van het land. Hoewel in de lucht die door de ze winden wordt aangevoerd wol kenvelden voorkomen, zal het vandaag over het algemeen toch vrij zonnig zijn. De kans op regen blijft daarbij klein. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Iets minder warm. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en west. Iets minder warm.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1