Rusland heeft nog veel te redderen Nederlands Nationaal monument onthuld Herdenkingsplechtigheid op de Grebbeberg Het nieuwe Franse ontwapeningsplan Westelijke verklaring over ontwapenin gs-conferentie de minimum ZATERDAG 5 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3758 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Incidenten Frankrijk in het nauw HOGE COMMISSARIAAT IN DJAKARTA THANS AMBASSADE Herdenking van oorlogs slachtoffers in Djakarta Nog niet naar Amerika! VERZENDING VAN ZEEPOST BONDSDAG KEURT WET OP DE DIENSTPLICHT GOED Frankering MJ abonnement Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot ?n Imr^' Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur T. vaa Se SanUe Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Boeleanin en Chroesjtsjef, populair aangeduid niet B. en C., hebben hun Londens liezoek krachtens het programma volbracht. >ii zullen uiteraard ontstemd zijn door de geringe aandacht, laat staan hartelijkheid, die zy van de bevolking ondervonden. Laat men f(,n aar grappen, die de studenten uit Oxford uithaalden, ter zi jde, dan hebben zij weinig belangstelling ondervonden en deze was dan i„ de regel zwijgend. Zij zijn bij de koningin op bezoek geweest; zij 7ijn in het Lagerhuis ontvangen en hebben ten opzichte van de normale zitting, die gehouden werd, gevraagd- of dit nu werkelijk het beeld van alle dag was. Het grootste deel van hun tijd is, gelijk Eden het gewenst had, gevuld met besprekingen en on derhandelingen. Daarbij hebben zij het atoomi'oedrijf van Harwell bezocht en de hun begeleidende Koertsjakow heeft aan de Engel se atoomgeleerden een denkbeeld gegeven van de theoretische hoogte, waarop de atoom- en wa terstofbom, ten dele ook voor vreedzame doeleinden, in Rusland zijn gevorderd. Naarmate zij lan ger bleven, leek het alsof de mo gelijkheid van enig resultaat der besprekingen steeds verder op de achtergrond kwam. Er schijnt harde strijd gevoerd te zijn om de bewoordingen van het communiqué, dat niet in de gebruikelijke vorm is uitgebracht. Beide landen verklaren zich vast van plan alles in het werk te stel len om de handhaving van vrede en veiligheid in het Midden-Oos ten te verzekeren. Door beide landen wordt gelijke grote waar- de gehecht aan het bewaren van de Europese veiligheid, niettegen staande het Duitse vraagstuk geen stap verder tot de oplossing is gebracht. Evenmin is er over eenstemming bereikt over het vergroten van de handel tussen beide landen, al legden de Russen een lijst van goederen voor, die Moskou uit Engeland zou willen betrekken. Beide landen hebben elkander beloofd om een einde te maken aan de bewapeningswedloop en de volkeren op deze wijze te be vrijden van een nieuwe oorlog Maar het concrete, dat uit de bus gekomen is, heeft zich beperkt tot de vorming van een commis sie voor de Engels-Russische han del Het bcj'.oek is gepaard gegaan met voor de Russen minder aan gename incidenten. Blijkbaar had den de Engelsen het zo geschikt, dat de demonstratie tc Londen van een paar tienduizenden emi granten uit Polen, Tsjechoslowa- kije en andere landen achter het ijzeren gordijn, juist samenviel met de reis naar Windsor om een bezoek aan de koningin te bren gen. Het merkwaardigste is echter, dat de grootste afkeer van hun regeringsmethoden zich heeft doen blijken aan de maaltijd, die de labouroppositie hun aanbood. Daar is het tot een vrij scherpe woordenwisseling tussen Gaits- kell en Chroesjtsjef gekomen, waarbij Chroesjtsjef bedreigingen heeft geuit over de Russische atoom- en waterstofbommen, die een buitengewoon slechte indruk hebben gemaakt. Eén der labour- leden heeft zelfs gesproken over de toestanden in de Russische concentratiekampen, waarop is gevolgd een vraag van dezelfde zijde om de socvilisten, die nog in Rusland gevangen zitten, los te laten. Dit heeft natuurlijk tot geen enkel resultaat geleid, maar het moet toch een zware pil zijn geweest om door te slikken, dat de Russen moesten erkennen, dat men beter tot overeenstemming kon komen met de conservatieven dan met labour. De Russen vinden thuis ook nog genoeg te redderen. Want cie kritiek op de voormalige aanhan gers van de persoonsvergoding van Stalin strekt zich tot steeds breder kring uit. Niet alleen wordt Stalin beschuldigd vroeger de tsaar en zijn geheime politie te heoben gediend; niet alleen wordt hij nu vrijwel openlijk een misdadiger genoemd, maar in de satelietlanden grijpt gelijke be weging als in Rusland tegen Stalin om zich heen. Dit is ge bleken in Polen en Tsjechoslowa- kije, zelfs in Hongarije, dus de trouwste der satellieten. Zij, die evenals Stalin zich aan persoons vergoding overgaven, komen nu te vallen. Maar het spreekt van zelf dat er daardoor meer vrijheid van beweging en van menings uiting komt. Voorlopig nog niet in Oost-Duitsland, waar de dwang van Ulbricht toeneemt, doch ook het aantal vluchtelingen naar West-Duitsland. ogenblik gekomen acht om de Russen ook in Amerika te ontvan gen. Zij hebben op hun wensen dienaangaande in Londen gezin speeld. Integendeel, Amerika toont verhoogde belangstelling voor de bondgenoten in Europa. De dreigingen, die Chroesjtsjef heeft doen horen, zouden wel eens kunnen leiden tot een inten se verbetering van de saamhorig heid in de NATC, waartoe Ame rika nu op economische basis het initiatief heeft genomen. Men moge het weggaan van generaal Grünther betreuren zijn opvol ger kent Europa vanaf het eerste ogenblik dat de NATO in werking trad. En het moet Foster Dulles ter ere worden nagegeven, dat hij bij de verdediging van Eisen hower's voorstellen om in sterke mate te militaire hulp aan Euro pa te bevorderen, niet het oog op de verkiezingen gericht heeft. Vborzover tot dusver uit kan- didatenverkiezingen valt op te msiken, is Ike's populariteit nog steeds zeer sterk, maar wordt de leidende positie van Stevenson bij de democraten bedreigd zowel door Kefauver als door Harriman. Immiddels heeft Hammar- skjoeld zijn reis door het Midden- Oosten vrijwel volbracht. Wat de resultaten zijn, zal vermoedelijk eerst de Veiligheidsraad van de UNO vernemen. Hammarskjoeld laat zich tegenover journalisten voorlopig niet uit. Maar er zijn tekenen, dat hij zowel bij Israël als bij Egypte concrete mede werking heeft ontmoet, terwijl Jordanië de toezegging heeft ge daan om het vuren te staken. Frankrijk komt in Algiers voor grote moeilijkheden te staan. Want een der voornaamste hoof den in Algiers, die de Franse zijde hield, is naar de opstande lingen en naar Cairo overgelopen. Het gaat er op die manier op lij ken alsof Frankrijk komt te staan tegenover een eensgezinde sa menwerking van de drie Noord- afrikaanse landen. Egypte, Ara- bië en Syrië, die in de pers ils de grote drie van het Middèn- Oosten worden genoemd, hebben nieuwe verbintenissen aange gaan, tegen Israël gericht. In het Franse parlement echter hebben nu de sociale maatrege len er Mollet toe geleid om de vertrouwenskwestie te stellen; verwerpen van de inmiddels ge amendeerde voorstellen zou dus tot aftreden van de regering lei den. En ondertussen praat men maar lustig voort op het proces inzake het verdwijnen van mili taire geheime stukken, waarbij opnieuw Mendès-France en Mitte- rand als getuigen zijn opgetreden. Engeland knapt zulke zaken ook nu weer in Ceylon handi ger op dan Frankrijk. Te Wurtzburg heeft het jaar lijks congres van de vrijzinnigen plaats gehad, De dissidenten uit de fractie te Bonn werden een voudig niet toegelaten. Dehler is president gebleven, maar heeft veel kritiek moeten aanhoren. De dissidenten te Bonn hebben nu een nieuwe partij gevormd: de Vrijzinnige Volkspartij, waarom heen zij hopen, dat allen zich zul len scharen, die het in wezen mpt Dehler niet eens zijn. De Westelij ke mogendheden, vooral Ameri ka, zijn verbaasd over wat de Russen beweren van een geheime tunnel, die tussen de beide ge deelten van Berlijn zou zijn ge graven en waardoor de Amerika nen in staat waren gesprekken af te luisteren. De Amerikanen noemen het hele bericht dwaas heid. De Raad van Europa is voor de gewone zitting te Straatsburg bijeen. Belangrijke problemen worden er behandeld b.v. de ves tiging van een fonds, dat Italië, Griekenland en Turkije zou kun nen te hulp komen om deze lan den niet geheel van Amerika af hankelijk te maken. De Europese Economische Commissie van de V.N. is te Genève bijeen geweest en heeft weer vele toezeggingen naar uiterst linkse richting ge daan zonder dat men weet of er van dat alles iets komen kan. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) OWfcEnRKTE &ARAM« OP D£ VERING. i^iTFAUI»iN Ti ZEVENBERCi» De Nederlandse waarnemende hoge commissaris in Djakarta, de heer H. Hagenaar, heeft donder dag de secretaris-generaal van 't Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, dr. SUbandrio, op de hoogte gesteld van het be sluit van de Nederlandse regering de status van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging in Djakarta te wijzigen in die van een ambassade. De heer Hage naar is benoemd tot tijdelijk zaak gelastigde. Tegelijkertijd hebben de zes commissariaten van het Konink rijk der Nederlanden in Bandung, Semarang, Soerabaja, Makassar, Bandjermasin en Medan de sta tus gekregen van normale con sulaten. Ou het plein waarvan de grond in vierkante centimeters verdeeld voor 50 cent m>r stukje is gekocht door de Nederlandse bevolking, op de histcirierijke plaats, in liet hart van Amsterdam, waar Neder- land ieder jaar zijn gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdenkt, heeft Koningin Juliana vrijdagmiddag tegen half drie het door ri-chitect J. J. Oud en wijlen John Radecker ontworpen en ver vaardigde nationaal monument onthuld. Me* dezc onthulling heeft de eeuwenoude Dam een nieuw gelaat gekregen. Waar eens in het kleine Damplantsoentje struiken bloe- men en enkele hoge bomen stenden, daar dekken thar.s, juist als voor hel koninklijk paleis, waaiervormig gelegde steentjes de grond, terwijl in het midden op een iets verhoogd plateau de blanke 22 meter hoge ellipsvormige zuil met de beeldengroepen omhoog rijst. De Nederlandse, tijdelijk zaak gelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar, en de militaire at- tiché's van Engeland en Australië nebben gistermorgen bij het oor logsmonument op het ereveld „Menteng Pul l" nabij Djakarta kransen gelegd ter herdenking van de leden van de geallieerde strijdkrachten die in de l'iatste wereldoorlog zijn gesneuveld. Tegelijkertijd werden herden kingsdiensten gehouden op het kerkhof van de luchtmacht, „Tji- lilitan" en op het oorlogskerkhof Antjol". Eisenhower heeft zich in dien zin uitgelaten, dat hij eerst nog daden moet zien, voordat hij het Op de Grebbeberg is gisteren de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid gehouden ter nagedach tenis aan allen, die gedurende de laatste wereldoorlog hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van het koninkrijk. De grote bronzen klok op het nationaal legermonument, die als rand schrift draagt: „Ik spreek voor hem die viel", liet gedurende vijf minuten haar sonoor geluid over de ontluikende bossen van de berg weerklinken. Onderwijl ar riveerden vele militaire en bur gerlijke autoriteiten en toen als laatsten de vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard alsmede de mi nister van Oorlog en Marine het erekerkhof hadden betreden, weerklonken twee coupletten van „Wilt heden nu treden", gespeeld door de koninklijke militaire kapel. Als spreker trad naar voren de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen. Uit de graven, zo sprak mgr Van Straelen. roepen de stem' men van de gesneuvelden ons toe, eerbied te hebben voor de menselijke waardigheid. Nog roepen de stemmen tot ons, te blijven strijden voor de vrijheid. Voor die redelijke vrijheid zijn zij gevallen, die wij gedenken. De koninkl. militaire kapel liet op het gesproken woord twee coupletten volgen van de koraal „Blijf mij mij Heer", waarna het spreekgestoelte werd bestegen door de hoofdlegerpredikant, kol. ds. A. T. W. de Kluis, voor het uitspreken van een gebed, dat hij met het „Onze Vader" besloot. Hierna werden kransen ge legd aan de voet van het stenen kruis aan de ingang van het kerkhof. Als eerste legde de ver tegenwoordiger van de Koningin en de Prin^, majoor J. J. Eisma. een krans, waarna de minister van oorlog en van marine, Ir. C. Staf, de gevallenen eerde met een kranslegging namens de mi nisterraad. Achtereenvolgens werden kran sen en bloemstukken gelegd door Met Prins Bernhard en de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke en vergezeld door haar gevolg, kwam onze Vorstin kort vóór 2 uur op de Dam aan. Bur gemeester Arn. J. d'Ailly had zich toen al bij het koninklijke gezelschap gevoegd, dat hij aan de grens van de gemeente had begroet. Rondom het monument op de reeds uren tevoren voor alle rij- verkeer afgesloten Dam hadden 1200 genodigden op twee tribu nes een zitplaats gekregen. Voor de koninklijke gasten was een apart platform opgetrokken, waarop ook leden en medewer kers van het plaatselijk monu mentencomité de plechtigheid bijwoonden. Meer naar achteren had zich over de gehele Dam het Amsterdamse publiek geschaard. De eersten, die het koninklijke gezelschap na de aankomst op de Dam begroetten, waren minister president Dr. W. Drees en de voorzitter van de nationale mo numenten commissie, Jhr. Dr M. L. van Holthe tot Echten en nauwelijks hadden de hoge gas ten op het platform plaats geno men of uit de Nieuwe Kerk aan de andere kant van het plein, zet te zich een stoet van 48 jongens en meisjes, vier uit ieder der elf provincies en 4 namens Indone sië, in beweging. Voorafgegaan door tamboers de verenigde chefs van staven en door vertegenwoordigers van het voormalige koninklijke Neder lands-Indische leger, voormalige Binnenlandse Strijdkrachten, voormalige koninklijke Brigade Prinses Irene, voormalig Achtste regiment infanterie, het Neder lands Oorlogsgravencomité, de Nederlandse Oorlogsgravenstich ting „Aardenburg", de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger", de Bond van Oud-Strijders en dragers van het mobiiisatiekruis. Nadat de vlag halfstok was ge gaan werden twee minuten van stilte in acht genomen, het plech- tigste moment van de gehele herdenking, die werden beëin digd door het cavaleriesignaal „voorwaarts". Tot besluit speelde de konink lijke militaire kapel het Wilhel mus. Tijdens het spelen van het volkslied werd de vlag weer langzaam en sta tig vol gehesen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alcantara", 10 mei. Australië: s.s. „Himalaya", 7 mei. Brazilië: s.s. „Alcantara", 10 mei. Brits-O.-Afrika: s.s. „Jean La borde", 12 mei. Canada: s.s. „Maasdam", 12 mei. Chili: via New York, 19 mei. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 10 mei. Ned. Nieuw Guine. m.s. „Cele bes", 7 mei; s.s. „Pelens", 10 mei. Nieuw Zeeland: via Engeland, 12 mei. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Af rika: m.s. „Pretoria Castle", 12 mei. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Er is geen overeenstemming met de Sowjet-Unie bereikt over de ontwapening. Dit wordt ge zegd in een verklaring, die de vier Westelijke deelnemers aan de Londense ontwapeningscon ferentie Amerika, Frankrijk, Canada en Engeland vrijdag samen hebben uitgegeven. Maar men meent, dat een rege ling nog steeds mogelijk is en de vier landen zullen daar hun best voor doen. Zij verklaren, dat het Weste lijke standpunt op de volgende zes beginselen berust: 1. Ontwapening in étappen, waarbij niet aan een volgende faze wordt begonnen als de vo rige niet geheel afgewikkeld is. Gelijktijdig moeten de voornaam ste politieke vraagstukken wor den opgelost. (Het Frans-Britse ontwapeningsplan wil de eenma king van Duitsland aan het eer ste ontwapeningsstadium koppe len.) 2. Eerst moet men het eens worden over een doeltreffende controle. De bewapening móet zover verminderd worden als doenlijk „in de huidige onvaste wereldtoestand". Verdere ver minderingen moeten worden uit gevoerd naarmate de toestand het toelaat. 3. Als de tijd daarvoor rijp is en onder behoorlijke waarborgen moet voorraadvorming van kern wapens verboden worden en de gehele produktie aan kernmate riaal voor vreedzame doeleinden worden bestemd. 4. Er moet een krachtige con trole organisatie worden gevormd die o.m. het recht heeft tot ver kenning uit de lucht. Deze orga nisatie moet worden opgebouwd naarmate de ontwapening vor dert. Een aanval bij verrassing moet uitgesloten zijn. Dit is voor al belangrijk zolang het niet mo gelijk is na te gaan hoeveel kern materiaal aanwezig is uit vroe gere produktie. 5. Beperkte inspectie in de be ginstadia om een doeltreffend contrölestelsel te helpen ontwik kelen. 6. Het ontwapeningsplan zou geheel of gedeeltelijk kunnen worden stopgezet als een groot land zich niet aan de afspraak houdt of wanneer de wereldvre de gevaar loopt. en pijpers van de Amsterdamse politiekapel, schreden deze 12 de legaties, alle bestaande uit we zen of halfwezen, die in de oorlog hun ouders verloren, dwars over da Dam tussen het publiek door naar het nog door doeken gehul de monument en met zich droegen zij op baartjes de 12 urnen, waarin zich aarde bevindt van de fusilladeplaatsen in Ne derland en van de erevelden in Indonesië. Achter de grote zuil stonden arbeiders van de dienst der pu blieke werken klaar om de urnen van de kinderen over te nemen en in de nissen van de bewaar plaatsen een definitieve plaats te geven. Dat moment werd gemarkeerd door de tonen van de „Last Post", geblazen door een trom petter van de politiekapel. Hierna sprak Jhr. Dr. M. L. van Holth tot Echten onder meer de volgende woorden: „Het na tionale monument op de Dam een werk van jaren is gereed. Voltooid is hiermede de taak, des tijds door 's lands regering opge dragen aan de nationale monu menten commissie. De grond waarop wij staan -werd eigendom in overdrachtelijke zin van miljoenen Nederlanders. In de urnen, die gij zaagt voorbij dra gen, is saamgebracht aarde uit Nederland en Indonesië, vergaard van plaatsen waar, voor de zaak van de vrijheid, moedige landge noten hun leven lieten. Deze aarde is ons symbool van eerbied, van trouw en van belof te. Het monument kroont de be waarplaats dezer urnen en ver tolkt in zijn beelden dezelfde ge dachten van eerbied, van trouw en van belofte. Heden herdenken wij onze doden uit dien tijd van verschrikking. Voor een ieder van ons zijn het bepaalde doden, dierbaren wier namen gegrift zijn in onze harten". Van het platform af ging onze Vorstin hierna over tot de ont hulling. Voor haar zetel maakte zij 'f touw los, dat over de grond naar het monument was gelegd en waaraan de doeken over de beeldengroepen waren bevestigd. Ze vielen weg en gelijktijdig mar cheerde een erepeloton van acht man van de voormalige B. S. aan, van wie zich vier aan iedere zijde opstelden. Drie matrozen van de koninklijke marine hesen de Ne derlandse vlag. De onderhandelingen zijn ge voerd dsor de subcommissie van de V. N.-commissie voor ontwa pening. Zij is van 19 maart af bijeen geweest en gaat nu voor lopig uiteen. Er wordt verslag uitgebracht aan de voltallige ont wapeningscommissie. die uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada bestaat. De Russische delegatie heeft nog geen verklaring uitgegeven. Zij heeft eerst een plan inge diend uitsluitend voor conven tionele wapens, maar verklaarde zich later bereid ook de kernwa pens in het gesprek te betrek ken. Zij wilde deze beide echter niet combineren, zoals door het Westen geëist wordt. „ZOEK TROOST HIER, NEDERLAND". „Dit graf is al wat er aan Neder- [landschen grond ons nog gebleven is om [Nederland te noemen, klonk de stem van mevr. Chariot te Kohier, die het gedicht van Martinus Nijhoff voordroeg: „Bij het graf Van den Nederlandschen onbekende soldaat gevallen in de meidagen 1940". „Alleen hier waait de vlag en [ademt vrij de mond, alleen hier schept 't voorjaar [Nederlandsche bloemen. Zoek troost hier, Nederland". Na de déclamatie nam minister president Drees plaats achter de microfoons. Hij zei onder meer: Op tal van plaatsen in ont land zijn gedenktekenen opge richt ter herinnering aan hen, die in de tweede wereldoorlog vielen in de strijd voor de onaf hankelijkheid van ons land en de vrijheid van ons volk. Een strijd ook voor vrijheid en eerbiediging der menselijke persoonlijkheid in de wereld. Het is een goede en gerecht vaardigde wens gevallenen te herdenken ter plaatse waar zij woonden of waar zij zijn omgeko men. Terecht echter kwam daar naast het verlangen op naar een nationaal monument, dat zou zijn hét monument van de grote strijd, dat in zijn opzet zou sa menvatten de herinnering aan allen, die in ons land of elders vielen, de herinnering aan heel de worsteling te land, ter zee, in de lucht, de strijd van de krijgs macht, maar ook die van de man nen en vrouwen van het verzet. Zo vindt men in dit nationale gedenkteken niet, als in andere landen, een onbekende gevallene. Men vindt er grond uit de gewes ten, waar zij die vielen hebben geleefd, waar velen van hen zijn begraven, de vaderlandse grond, die zij hebben geheiligd door de offervaardigheid, waarmede zij hem verdedigden. En als wij naar dit monument zien, denken wij niet alleen aan hen, die hun le ven hebben geofferd, maar ook aan degenen, die voor goed de herinnering in zich meedragen aan een niet te herstellen verlies, dat in de oorlogsjaren over hen is gekomen door het heengaan van iemand, die hun lief was. Nog jarenlang zullen er in ons midden velen zijn wier geluk is geschonden, wier leven zonder een dergelijk verlies een andere loop zou hebben genomen. De tijd kan het gevoel van gemis verzachten, maar niet wegne men. Dit monument zij hun een ge tuigenis, dat ook het Nederlandse volk niet vergeet. Dat het de of fers blijft gedenken, die gebracht zijn om de vrijheid te herwinnen en om bedreigden en vervolgden te beschutten. De regering is de nationale monumenten commissie erkente lijk voor de taak, die zij bij het tot stand brengen van dit monu ment heeft vervuld en stelt het op prijs, dat de burgemeester van Amsterdam straks namens de stad de zorg ervoor zal aan vaarden". De premier besloot zijn reda als volgt; Moge het monument in de toekomst er toe bijdragen ons volk te herinneren aan een een heid, die ons op beslissende ogen blikken moet kunnen verbinden ondanks alles wat scheidt, en het te bezielen met het besef van wel ke waarde is een vastheid van ka rakter, die niet vraagt naar eigen belang, eigen welzijn, eigen vei ligheid, als de hoogste waarden op het spel staan". Als derde en laatste spreker aanvaardde tot slot Mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam, namens de gemeente de zorg voor het monument. De plechtigheid duurde onge veer drie kwartier. Koningin en Prins schreden naar de voet van het monument en legden samen de eerste krans. Een tweede werd daarnaast gelegd namens H. K. H. Prinses Wilhelmina en wel door haar particulier secretares se, mej. J. C. M. M. Geldens. Toen weerklonk tenslotte over de Dam -het door het publiek meegezongen „Wilhelmus", ge speeld door de politiekapel. De koninklijke gasten bleven hierna nog even voor het monu ment verwijlen. De Westduitse Bondsdag heeft vrijdag in eerste lezing zijn goed keuring gehecht aan een wets ontwerp van de regering om een dienstplichtperiode van 18 maan den in te voeren. De Bondsraad had reeds eerder besloten dat 12 maanden voldoen de is. Het wetsontwerp werd in eerste lezing bij hand opsteken goedgekeurd na een debat cl t negen uur duurde. De sociaal-de mocraten stemden tegen. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft, n.a.v. „verschillende uitleggingen" van het nieuwe Franse ontwapenings plan, bijzonderheden hierover me degedeeld. Het voorziet in een eerste fase waarin, zonder verdere inleidin gen, een begin zal worden ge maakt met een algemene ontwa pening, bestaande uit een ver mindering van strijdkrachten en -swa pening, en het instellen van ontróle-organen. „In deze fase zouden de voor- -amste vraagstukken, die de preld verdeeld houden, met na is die ener Duitse hereniging en at der Europese veiligheid, kun ^en worden bestudeerd en opge- ost. Is eenmaal een oplossing ge I vonden, dan kan zonder meer worden overgegaan tot het twee 's stadium, namelijk een krach .ige vermindering der troepen i sterkten in alle delen der natio nale strijdkrachten. Hierbij zou niet land voor land de sterkte der strijdkrachten moeten worden vastgesteld, doch er zou een overeenkomst moeten worden gesloten waarin de be ginselen, op basis waarvan de vermindering der verschillende weermachten zou moeten worden uitgevoerd en de wijze, waarop dit zou moeten worden „neerge legd", aldus onder meer de ver klaring van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Het nieuwe Franse voorstel is gedaan op de ontwapeningsbe spreking te Londen. Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben in antwoord op vra gen verklaard, dat de verklaring van vrijdag ten doel heeft, duide lijk te 'maken, dat Frankrijk de vraagstukken van ontwapening, Duitse hereniging en Europese veiligheid als „onderling afhan kelijk" beschouwt en dat het niet zo is als In enkele berichten voorgesteld dat dc Franse re gering geen voorrang wil geven aan oplossing van het probleem der Duitse hereniging tWest- Duitsland is gekant tegen elke ontwapeningsovereenkomst, wel ke is gegrondvest op de verde ling van Duitsland). Oorzaak van deze berichten was de opmerking van de Franse premier Mollet in de toespraak, waarmede hij zijn kabinet aan de nationale vergadering voorstelde, dat „de weg naar Duitse hereni ging leidt via algemeen en gecon troleerde ontwapening". Franse ambtenaren hebben uit- een gezet dat Mollet hiermede slechts een nieuwe benadering van onderling afhankelijke vraagstukken op het oog had. *Een Israëlische militaire woord voerder heeft vrijdag verklaard, dat een Israëlische patrouille 'n groep Jordaanse infiltranten heeft onderschept. Bij dit inci dent, dat donderdagavond ge beurde, werd ééa Jordaniër ge dood.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1