SLACHTING IN MARRAKESJ pure koffie MOCCONA Slachtoffers op gruwelijke wijze vermoord Nederlandse straaljager verongelukt Kinderen uit alle provincies dragen urnen naar het monument op de Dam Ontwapenings-conferentie mislukt Personenauto op onbewaakte overweg gegrepen Rapport van Hammerskjoeld VRIJDAG 4 MEI 1956 11e Jaargang Nr 3757 In de nacht van woensdag up donderdag zijn te Mar ra kesj 22 voormalige volgelin gen van de overleden pasja van Marrakesj, de befaamde „Ei Glawi", op gruwelijke wijze door een duizendtal Marokkaanse nationalisten om het leven gebracht. Acht der vermoorden wa- reo bedienden van vrienden van El Glawi. De moordpartij begon, foen een menigte Arabieren de auto aanhield, waarmede een vroegere medewerker van de overleden pasja van Marrakesj, Si Dris Omar Sektani, de stad verliet. De Arabieren beledigden en be spuwden Sektani en een Ma rokkaanse geleerde, die zich ook in de auto bevond. Ver volgens werden beiden uit het voertuig gesleurd, gesla gen en doodgestoken. Overwinningskreten sla kend overgoten de moorde naars de auto en de twee lij ken met benzine en staken ze in brand. JUNCKCHLAEGERS WEDUWE NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. ZAL FRANKRIJK EEN ATOOMBOM MAKEN In minder dan vier jaar INDONESIË NIET MEER BEREID TOT UITWISSELEN VAN AMBASSADEURS Vlieger ongedeerd De herdenking op 4 Mei Geen maatregelen tegen K. P. M. naar aanleiding van rondschrijven Indonesische zaakgelastigde a. i. voor dringende consultaties naar Djakarta ontboden HET NEDERLANDSE VLIEGTUIG IN ISRAEL Rembrandt in Canada te koop aangeboden Het fijnste uit direct klaar in dejÊ^'kop! oplosbare Onderhoud Pineau Von Brentano Inventarisatie ten behoeve van het Landbouwschap Drie doden, één zwaar gewonde De slachtoffers- De N. A.V O -raad De Amerikaanse straalbonnmerwerpers O nwillige bemanning Voorstel voor Amerikaans-Oostenrijks vriendschapsverdrag De opstand in Brazilië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur, I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Inmiddels was de moordzuch tig® bende tot oen duizendtal per sutien aangegroeid, die wei-den aangevoerd door gillende en met tmn messen zwaaiende Arabie ren. Het volgende doelwit was het huis van Si el Beb Mekki, een "TTftdere gewezen medewerker van El Glawi. Si Mekki wist de deuren van zijn huis te sluiten, voordat de bende het bereikte. Daarop schoot hij op de aan vallers. Hij wist er twee te do den en tenminste vijf te ver wonden, voordat de bloeddors tige menigte hem in handen kreeg. Si Mekki werd geslagen, ver trapt en doorstoken. Zijn lijk werd met een bijl in kleine stukjes gehakt. Deze werden op een hoop afval geworpen, waarna het geheel werd ver brand. Daarop trokken de moorde naars, die met kleine, met bloed doortrokken stukjes van Si Mek- ki's kleren zwaaiden, weer naar de auto van hun eerste slachtof fer. Andere moordlustigen hadden inmiddels El Man Soer, een voor malige lijfwacht van de overle den pasja van Marrakesj, in han den gekregen. El Man Soer heeft indertijd een man, die Si Moham med ben Moelay Arafu, sultan De weduwe van Leon Jung- schlager is donderdag uit Dja karta naar Nederland vertrok ken. Men had haar vertrek ge heim gehouden om demonstraties te voorkomen. Volgens „France Soir" is een (Speciale commissie van de Fran se senaat tot de slotsom gekomen dat Frankrijk in minder dan vier jaar een atoombom kan vervaar digen. De kosten hiervan, ten be drage van ongeveer een miljard gulden, zouden uit de Franse de fensiebegroting kunnen worden bestreden. Het Franse kabinet zal in de komende 48 uur beslissen, of Frankrijk al dan niet een atoom bom zal vervaardigen. De voorzitter van de oommissie voor buitenlandse aangelegenhe den van de Raad der Republiek de Franse Eerste Kamer Mar- Plaisant, die door „France Soir" was genoemd als een der ondertekenaars van het rapport, dat over deze aangelegenheid zou zijn opgesteld, heeft tegenover 'a verslaggever verklaard nimmer iets dergelijks te hebben onderte kend. tijdens de ballingschap van de huidige vorst, wilde vermoorden, ne'ergeschoten El Man Soer werd ochter een auto gebonden, die hem vervol gens Langzaam door de over volle Arabische wijk sleurde. Tierende Arabieren wierpen zich op El Man Soer, sloegen en martelden hem, en brachten hem tenslotte om 't leven. Ook zijn, verschrikkelijk verminkt, lijk werd op een vuilnishoop ge worpen en verbrand. Nog vier voormalige aanhan gers van El Glawi werden af geslacht, voordat de gouver neur van Marrakesj de orde kon herstellen. De tierende menigte stak ver scheidene winkels en huizen in brand. Vervolgens leverde zij slag met de brandweer. De politie moest verscheidene charges uit voeren, voordat de blussings- werkzaamheden konden begin nen. Het is nog niet bekend, wat de aanleiding tot deze orgie van ge weld was. Volgens sommige be richten is zij voortgevloeid uit een betoging, uitgeschreven orrp te protesteren tegen het vermoor den, twee dagen geleden, van een nationalistische winkeleigenaar. Volgens nog onbevestigde, uit Marrakesj te Casablanca ontvan gen berichten, heeft de oudste zoon van El Glawi, said Si Bra- him, de stad verlaten; hij zou op weg naar Zwitserland zijn. Tot aan het middaguur gisteren waren in Marrakesj 35 personen om het leven gekomen. Gewapen de benden zwierven woensdag avond en donderdagmorgen door het Arabische stadsdeel op zoek naar volgelingen van het oude regiem. Franse politiepatrouilles staan machteloos toe te zien op de grens van de Arabische en Europese stadswijken, niet ge machtigd om op te treden aange zien alle bevoegdheden tot het handhaven van de veiligheid aan de Marokkanen zijn overgedra gen. Het aanbod van Indonesië om met Nederland ambassadeurs uit te wisselen, vervat in een nota van 3 maart aan de Nederlandse regering, moet thans als „verlo pen" worden beschouwd, aldus heeft de correspondent van het ANP te Djakarta gisteren uit ge zaghebbende bron vernomen. Het aanbod was door de vorige regering gedaan, na de eenzijdige opheffing door Indonesië van de Nederlands-Indonesische Unie, waaronder de beide landen hoge commissarissen uitwisselden. Nu het parlement het wetsont werp tot opheffing van alle R.T.C.-overeenkomsten heeft aan genomen, wordt het uitwisselen van zaakgelastigden meer ge schikt geacht, aldus voegde men in regeringskringen hieraan toe. Om kwart voor acht gister avond is een F-84 G ,,Thunderjefc'' straaljager van de Koninklijke Luchtmacht en thuishorende op de vliegbasis Eindhoven ten noord noordwesten van de lichttoren te Ouddorp in zee gevallen. De vlie ger heeft zich door middel van de schietstoel en de parachute kunnen redden. Van Ouddorp uit zag men het valscherm in zee drijven. Een uit Ouddorp uitgevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen. Hij had 't zeer koud maar schijnt ongedeerd te zijn. De „Thunderjet" is in zee verdwenen. Het ongeluk is ver: moedelij'k een gevolg van mo torstoring. De vlieger is de vaandrig vlieger Tombal uit Amsterdam. De vlieger is uit het water op gevist tussen de havens van Oud dorp en Goedereede door de zand- schipper Van Zanten, die op de kop van de haven van Ouddorp lag en er het eerste bij kon zijn. Naar aanleiding van vele bij de commissie nationale herden king ingekomen verzoeken om inlichtingen, verband houdende met de herdenking op heden deelt de commissie mede, dat de stille tochten en de kerkdiensten op gelijke wijze zullen plaats hebben als zulks in de vooraf gaande jaren is geschied. De commissie hoopt en verwacht, dat velen in den lande wederom van medeleven blijk zullen geven. Er zullen geen maatregelen worden genomen tegen de direc tie van de K. P. M., die in een rondschrijven over het overlijden van de heer Jungschlager er haar spijt over heeft uitgespro ken, dat de onschuld van Jung schlager niet is kunnen worden vastgesteld door een uitspraak van de rechter. De officier van justitie, Sunar- jo, heeft medegedeeld, dat de di rectie een waarschuwing van hem heeft gekregen. Het rond schrijven was een inmenging in kwesties, die de rechtspraak be treffen, zeide hij. PRINSES MARIJKE OOK BIJ ONTHULLING VAN HET NATIONAAL MONUMENT. Bij de onthulling van het na tionaal monument op de Dam te Amsterdam, die heden zal ge schieden, zal ook Prinses Marijke aanwezig zijn. Naar wij vernemen, is de Indo nesische zaakgelastigde in Ne derland, de heer Kweedjiehoo, voor dringende consultaties door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Ruslan Ab- dulgani, naar Djakarta ontboden. Dit overleg heeft betrekking op de jongste ontwikkelingen in de verhouding tuftsen Nederland en Indonesië. De heer Kweedjie hoo heeft in verband hiermede donderdagmorgen op het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegen heden, mr. N. S. Blom. Het is de bedoeling dat de heer Kweedjie hoo, die heden zou vertrekken, binnen veertien dagen in Neder land zal terugkeren. Egypte wil niet dat de Dakota van de KLM, die in Israël is ge dwongen te Landen, over Egyp tisch grondgebied vliegt of daar landt, tenzij met de voltallige be manning, waartoe ook een Egyp tenaar behoort. Uit officiële bron verneemt AFP, dat de Neder landse bemanning het daarmee eens is en niet uit Lydda wil ver trekken zonder hun Egyptische collega. Een Belgische immigrant heeft woensdag te Timmins (Ontario) in Canada, twee Rembrandts te koop aangeboden. Kuristkenners uit Toronto twijfelen niet aan de echtheid van de schilderijen en Amerikaanse en. Canadese han delaren bieden reeds tegen el kaar op. en Een van de schilderijen stelt Rembrandt's zoon Titus voor, het andere zou een portret van een vriend van Rembrandt zijn. De eigenaar, Richard van op den Bosch, zegt dat zijn vrouw de schilderijen in 1950 uit haar huis in Breda heeft meegebracht. Zij zouden reeds vele geslachten lang in het bezit van haar fami lie geweest zijn. De heer Rfchar van Opden Bosch verkoopt de stukken om zijn zoon een auto te kunnen' .geven. Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! Een onderhoud tussen de Fran se en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken, Pineau en Von Brentano, aan de vooravond van de bijeenkomst van de Navo- ministerraad te Parijs, heeft de laatste misverstanden uit de weg geruimd, aldus heeft laatstge noemde meegedeeld. De Franse regering en de Duitse bondsrege ring zijn het eens over het ver band tussen de kwesties van ont wapening, Europese veiligheid en Duitse hereniging. Wat de kwestie van het Saar- gebied betreft: Wij verwachten, dat deze definitief geregeld zal worden bij een bespreking welke 2 juni, waarschijnlijk in Luxem burg, door kanselier Adenauer en premier Mollet gehouden zal worden, aldus verklaarde minis ter Pineau. VAN 2 TOT EN MET 9 MEI Van 29 mei wordt dit jaar tegelijkertijd met de meitelling ingevolge het inventarisatiebe- sluit voedselvoorziening, een in ventarisatie gehouden ten behoe ve van het landbouwschap. De te verzamelen gegevens, welke betrekking hebben op het grondgebruik en de veebezetting, zijn nodig voor de berekening van de heffingen over 1956. De gegevens moeten worden verstrekt, door een ieder die een landbouwonderneming drijft en voorts door alle andere personen, die agrarisch werkzaam zijn, een en ander voorzover de betrokke ne telplichtig is voor genoemde meitelling. Aan 48 jongens en meisjes, die in de oorlog hun ouders verloren, is vandaag de taak .om tijdens de plechtigheid van de onthulling van het nationaal monument op de dam de 12 urnen met aarde van de fusilladeplaatsen uit de 11 provincies en van de erevelden in Indonesië van de Nieuwe Kerk over de Dam naar de achter het monument gebouwde urnenbe waarplaatsen te dragen. Uit iedere provincie zullen vier wezen of halfwezen aanwezig zijn. De overige vier zullen de urn met aarde uit Indonesië dra gen. De stoet wordt vooraf gegaan door tamboers en pijpers van de Amsterdamse politiekapel. Voor Zeeland zal de desbe treffende urn gedragen worden worden door: Mia Westdijk; E. van de Velde; Comelis Jonker en Rietje van der Heil. Leidster is mevr. FrankeVerhulst. Medegedeeld kan nog worden, dat de gemeente Amsterdam een aantal kinderen als reserven be schikbaar heeft voor het geval dat enkelen uit een of ander pro vincie wegens ziekte of andere redenen plotseling verstek moe ten laten gaan. De ondercommissie van de V. N. voor ontwapening, die zes weken in Londen heeft verga derd, heeft geen overeenstem ming bereikt. Vandaag zal men voor de laatste keer bijeen komen, zo wordt van gezagheb bende zijde vernomen. De leden van de subcommissie, Amerika, de Sowjet-Unie, Frank rijk, Canada en Engeland, heb ben gisteren het ontwerp-rapport over de beraadslagingen bespro ken. Verwacht wordt, dat dit vandaag zal worden goedge keurd, waarna het naar de ont wapeningscommissie van de V. N„ waardoor de subcommissie is ingesteld, zal worden gezon den. De ontwapeningscommissie bestaat uit de elf leden van de Veiligheidsraad plus Canada. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, Moch en Nutting, hebben schriftelijk vast gesteld hoe naar hun mening een ontwapening internationaal moet worden gecontroleerd. Dit is een aanvulling op hun gede tailleerde ontwapeningsplan, dat Ongeveer zestig rebellen zijn in de afgelopen 24 uur in het Algerijnse departement Constan- tine in gevechten met de Franse veiligheidstroepen gesneuveld, al dus wordt te Algiers vernomen. Er zijn gevechten te Divivier, Kentsjela en El Milia geleverd. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag'Hammarskjoeld, heeft donderdag de Veiligheids raad zijn eerste rapport over zijn vredesmissie naar het Midden- Oosten toegezonden. Hammarskjoeld zei in zijn rap port dat zijn onderhandelingen met Israël en de vier betrokken Arabische landen „in alle geval len met positieve resultaten zijn bekroond". Hij zei met de.vijf re geringen de mogelijkheid te heb ben bestudeerd van een „op nieuw volledig in acht nemen van de verschillende artikelen van de algemene wapenstil- standsovereenkomsten". De wens hiertoe werd door alle vijf par tijen gedeeld, zo zei hij. De secretaris-generaal zei dat hij aan de vijf regeringen voor stellen had voorgelegd voor plaatselijke regelingen binnen het kader van de wapenstil standsovereenkomsten en de re soluties van de Veiligheidsraad die daarop^ betrekking hebben. „In belangrijke gevallen is met de betrokken partijen overeen stemming bereikt. In andere ge vallen moeten de uiteindelijke beslissingen worden uitgesteld". Hammarskjoeld zal het komen de weekeinde in New York te rugkeren. Volgende week zal hij zijn eindrapport aan de Veilig heidsraad voorleggen. Gisteravond om 18.20 uur is op een onbewaakte overweg tussen Maastricht en Eijsden een perso nenauto tegen een passerende D-trein gereden. Van de passa giers in de auto zijn er drie ge dood. één zwaar gewond en één licht gewond. De D-trein die om 18.16 uur uit Maastricht vertrokken was naar Luxemhurg had twintig mi nuten vertraging. De auto die door de D-trein Maastricht-Luxemburg gister avond op een onbewaakte over weg onder Heer bij Maastricht is aangereden was van Luxemburg se nationaliteit. In de auto be vonden zich, voor zover thans be kend, drie dames, een heer en een jongen van omstreeks tien jaar. De dames zijn alle drie overleden, de heer is zwaar gewond, het jon getje werd minder ernstig ge wond. De auto bevond zich op een bin- nenweg en men vermoedt dat de bestuurder of bestuurster de weg was kwijt geraakt. Door de on bekendheid ter plaatse, zo wordt verder aangenomen, was men ook niet op de hoogte van het feit dat een onbewaakte overweg moest worden overgestoken. De twee gewonden en de stoffelijke over schotten van de drie dames zijn naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Op de plaats van het ongeluk hebben de officier van Justitie mr. C. H. Nuis en de gerechts-deskundige dr. J. Hollman een onderzoek in gesteld. Om het leven zijn gekomen de dames Jacqueline MeijerMi- chels, geboren 1925; Josephine zij 19 maart, aan het begin van de conferentie, ter tafel hebben gebracht. Verwacht wordt, dat de sub commissie later in het jaar weer zal worden bijeengeroepen, nadat de commissie haar verslag heeft bestudeerd. De leider van de Spaanse socia listische partij in ballingschap, Indalecio Prieto, heeft woensdag in een toespraak in Mexico de N.A.V.O.-landen, en in het bij zonder Frankrijk, gewaarschuwd, dat de Ver. Staten op de komen de vergadering van N.A.V.O.-mi- nisters in Parijs zullen proberen de toetreding van Spanje tot de N.A.V.O. voor te bereiden. Volgens Frieto zal minister Foster Dulles aandringen op wij ziging van het .artikel van het Atlantisch verdrag volgens het welk nieuwe leden slechts met goedkeuring van alle leden tot de N.A.V.O. toegelaten kunnen wor den. Als over de toelating van nieuwe leden met gewone meer derheid beslist zou worden, zou de toelating van Spanje vrijwel zeker zijn, zo meende hij. In de Ver. Staten zijn tot op heden 78 straalbommenwerpers voor lange afstanden van het ty pe B-52 vervaardigd. De lucht macht heeft 41 van deze vlieg tuigen overgenomen, de rest is afgekeurd. Dit heeft generaal Curtis Le- may, bevelhebber van de Ameri kaanse strategische luchtmacht, woensdag verklaard aan een sub commissie van de Amerikaanse Senaat. Generaal Lemay maakte deze cijfers bekend ter onder steuning van eisen voor snellere vliegtuigbouw in de Ver. Staten, om het evenwicht met de Sow- jet-Unie te kuunen handhaven. Een aantal opvarenden van het Kohl, geboren 13 maart 1898 en Britse vrachtschip „Tarsiüs'' zijn Henriëtte Engel, echtgenote van H. Peiffer, geboren 9 maart 1908. Allen waren afkomstig uit Wal- ferdange in Luxemburg. De heer Albert Meijer, geboren 2 april 1915 werd vrij zwaar gewond, hij bestuurde de wagen. Zijn zoontje Johnny Meijer, geboren 1949 is zwaar gewond en verkeert in le vensgevaar. dinsdagavond in de haven van Messina door de Italiaanse poli tie van boord gehaald. Dit ge schiedde op verzoek van de Brit se vice-consul aldaar. Hij ver klaarde dat deze zeelieden de scheepsofficieren bedreigd had den. Een tiental Duitse en Ne derlandse opvarenden is door Italianen vervangen. Volgens het communistiscn- blad „Oesterreichische Volks- stimme" hebben de V.S. aan Oos tenrijk voorgesteld een vriend- schaps- handels- en scheepvaart verdrag te sluiten dat aan de V. S. bijzondere rechten zou ge ven. Het verdrag zou een loop tijd van tien jaar hebben. In de hoofdstad van de Brazi liaanse staat Maranhao, Sao Luiz, is donderdagmorgen een opstand uitgebroken, aldus meldt het Braziliaanse persagentschap „Meridional". Volgens de eerste oerichten hebben opstandelingen onder lei ding van de kapitein der politie 'Goudin een aanval uitgevoerd op het regeringspaleis in deze stad Regeringstroepen die het paleis verdedigden zouden de aanval lers na hevige gevechten op de vlucht hebben gedreven. Volgens „Meridional" zou er een dode zijn te betreuren en zouden er verscheidene gewon den zijn. Een gordel van hogedrukge- bieden strekte zich aonderaag van Spanje tot over Polen uit. Ons land was juist ten Noorden van de as ervan gelegen. In ons land stonden zwakke Z.W. winden, die zachte en vocb tige lucht aanvoerden. Evenals woensdag kwamen in het bin nenland maximumtemperature van 18 en 19 graden voor. Langs de kust dreef tijdelijk koude zeemist landinwaarts. Het was over het algemeen zonnig weer. Vandaag komt er niet veel ver andering. Een in betekenis aint mend front, dat over het weste lijk deel van de Noordzee naai Noorwegen bewoog, zal in de noordelijke helft van ons iand wat meer bewolking brengen. Deze storing werd gevolgd door een flinke rug, die over Ierland- naar het noordoosten bewoog Daarachter naderde een actieve oceaandepressie Ierland van hel zuidwesten uit. Deze storing zal vandaag het weer in ons land. nog niet beïnvloeden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Biit, geldig van vrijdagocn- tend tot vrijdagavond. Weinig verandering. Droog en over het algemeen zonnig weer. In de kuststreken hier en daar tijdelijk mist. Wei nig wind, maar later op de dag zwakke of matige wind uit zee. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 5 MEI. Lreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.41 10.16 10.56 11.06 mm. 10.12 10.47 11.27 11.37 on I iicl rxzxuwsi^li rail ZON MAAN Mei. op onder op onder 5 5.05 20.13 2.38 14.26 6 5.03 20.15 2.57 15.37 7 5.01 20.17 3.17 16.50 8 5.00 20.18 3.39 18.07 9 4.58 20.20 4.05 19.25 10 4.56 20.22 4.37 20.43 11 4.55 20.23 5.18 21.55 H*v

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1