Uit de Provincie Het geheim van de zeven schoorstenen BURGERLIJKE STAND Ten Installatie van de heer A. F. H. Spijker als directeur van de Technische School NIEU W VLIET SLUISKIL; ZUIDZANDE voor Terneuzen en Omstreken Kon. Vereniging „Het Nederl. Trekpaard DE ARABISCHE STATEN EN ISRAEL socialist verwacht opzien barende Russische besluiten „De droefgeestigste stam ter wereld" DE ARBEIDSONRUST IN NOORWEGEN DE STRIJD IN ALGERIE Kosten van atoomproef nemingen in Grote Oceaan Veertig hectaren bos en heide bij Hilvarenbeek door brand verloren gegaan W EEK GROTE KUSTWKRKEN OP WALCHEREN. Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren heeft de alge mene vergadering credieten ge vraagd tot een totaal bedrag van 985.000,-. Eten bedrag van 360.000, is bestemd voor bezinking en be- storting van de onderzeese oever van de Zuidwatering achter Rit- them. Een half miljoen is nodig voor het aanbrengen van 'n duin- voetsverdediging aan de duinen tussen Zwanenburg en de Vijge ter bij Koudekerke. Eten bedrag van ƒ125.000— wordt gevraagd voor het aanleggen van een zand- dam achter Oranjezon. Het is de bedoeling in de Zuid- watering vier zinkstukken te leg gen om verdere uitschuring te voorkomen. Bij Zwanenburg moet 300 meter onbeschermd duin worden verdedigd. Van de kosten zal het Rijk betalen. De zanddam bij Oranjezon is nodig om een grotere veiligheid tegen instromend water in het watergewingebied van de ge meente Middelburg tot stand te brengen Wat de verzwaring van de zee wering voor Zoutelande betreft, kan worden medegedeeld, dat men praktisch gereed is met het nieuwe dijkvak, dat bij „De Tien Torens" aansluit op de duinenrij en 375 meter lang is. Voordat het resterende gedeelte 700 meter lang kan worden uitgevoerd, moeten o.m. tien huizen achter de dijk worden afgebroken. Dit werk hoopt men eind 1957 te kunnen aanbesteden. In 1958 zal dan met het werk worden begon nen. Intussen is aan de algemene vergadering voorgesteld op nieuw tien percelen en gedeelten van percelen aan te kopen voor in totaal ruim 30.000,tegen de taxatieprijzen van de z.g. ommissie Van Nooten, waar over met de eigenaren overeen stemming is bereikt. De polder Walcheren zal nood gedwongen moeten afwijken van bet plan tot aanleg van elt strandhoofden, nl. vijf tussen Oost-Kapelle en Domburg en zes tussen Westkapelle en Domburg, naast de vijf hoofden, die op een na thans zijn aangelegd voor Oostkapelle. In afwachting op de beslissing van de minister werd overge daan tot aanbesteding van het verlengen van twee bestaande hoofden en het maken van vier nieuwe hoofden tussen Westka pelle en Domburg Het vverk verd gegund voor LozS.uuu, Daarop kwam van het Rijk de mededeling, dat het bereid was bij te dragen in de kosten van het verlengen van één hoofd en de aanleg van twee hoofden, mits echter de asfaltvoegvulling en de verbindingen tussen hoofd en duinvoet niet zouden worden aangebracht. Bovendien zouden de hoofden op een afstand van 400, en niet van 200 meter moe ten worden gelegd, omdat het R\jk wilde nagaan, of dit verant woord zpu zijn. Indien niet, dan zou subsidie voor aanvuUende werken worden verleend. Het is daarop aan deze eisen aangepast en wordt voor een bedrag van f 1.049.200, uitgevoerd. De pol der verzocht het Rijk daarin om een bijdrage van 90%. PROVINCIALE WEG VAN PHILIPPINEDRIEKW ART VANAF DONDERDAG 3 MEI AFGESLOTEN De provinciale weg van Philip pine- Driekwart zal in verband met verbeteringswerkzaamheden vanaf donderdag 3 mei afgesloten zijn voor het verkeer. Wielrijders kunnen ongestoord doorgaan. De afsluiting zal 5 6 dagen duren. De omleiding gaat via Sluiskil Terne uzen- -Hoek. Raadsvergadering. Vrijdag j.l. kwam de raad der meente-ontvangers, de ambtena ren van de burgerlijke stand en het overige gemeente personeel goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd met 4 stemmen voor en 1 stem tegen besloten de algemene poli tieverordening in dien zin te wij zigen dat deze wordt aangevuld met de z.g. zwart e-lij:st tegen het herhaalde drankmisbruik door bepaalde personen. Zoals het uit breidingsplan door de stedebouw- kundige ir. 't Hooft te Goes is opgemaakt werd door de raad be sloten dit plan ter goedkeuring aan Ged. Staten voor te leggen. Ingevolge de verschillende wijzi gingen betreffende de ambtena ren bezoldigingen werd z.h.s. be sloten de begroting 1955 en 1956 dienovereenkomstig te wijzigen. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt vooral betref fende de uitbreidingen aan het kustgebied, die hoognodig ge maakt dient te worden wil het voor Nieuwvliet geen funeste ge volgen met zich mede brengen als badplaats. Tevens werd door de heer Boeije met nadruk verzocht om verbetering door het aanbrengen van rioolbuizen in de sloot naast de vuilnisbelt omdat deze anders door diverse personen wordt mis bruikt. Wethouder Quaars was zelfs van mening hier een strenger politietoezicht toe te passen. Be sloten werd echter om met het polderbestuur en de grondeige naar in contact te treden over 'n eventueel door de gemeente aan te brengen riolering. Viering Koninginnedag. Hoewel voor de viering van de Koninginnedag niet veel op pro gramma stond, is deze dag toch voor velen zeer gezellig verlopen. In de morgenuren vond 'n ont moeting plaats tussen een elftal van de christelijke school en de openbare school, welke strijd door laatstgenoemde werd ge wonnen met 31. In de namiddag vond de finale plaats tussen het winnend elftal en de R.K. school. Laatstgenoemd elftal was zo overtuigend sterker dat zij met grote cijfers wist te winnen en wederom de ook voor dit jaar uit geloofde beker in de wacht sleep van uit dat het de oudere garde tussen 30 en 50 jaar zelfs nog aanspoorde de wapens op te ne men tegen de 16- en 17-jarigen. Tegen de verwachtingen in wis ten de „oudjes" met 6—2 te wij nen. In de avonduren gaf de R-K.1 Fanfare een concert op de kiosk welk concert vanwege de koude slechts een matige belangstelling trok. Bedrijfsongeval. Maandag tegen het middaguur vond op de Cokesfabriek alhier een ongeval plaats met dodelijke afloop. Tijdens het verrichten van werkzaamheden is de 41-jarige A. J. V. uit Zaamslag van een stijgertje gevallen. Het slachtof fer werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd en overleed aan de gevolgen. Algemene vergadering Oranje-comité. Vrijdagavond j.l. hield het Oranje-comité een algemene ver gadering in de zaal van Hotel „De Zwaan". De voorzitter, de heer Jac. Kools, opende de vergadering en betreurde het dat er zo weinig belangstelling voor deze verga dering bestond. Hierna gaf de secretaris, de heer W. A. de Kramer, een kort overzicht van de werkzaamheden, welke het Oranje-comité in het afgelopen jaar heeft verricht. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek dat de ontvangsten waren 775,68 en de uitgaven 695,76, zodat er op 1 januari een batig saldo was van 79,92. Aftredend waren de heren Jac. Kools en Iz. RisseeuwBrakman, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De heer Kools werd met algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer Risseeuw werd gekozen de heer J. de Doel- der. Ook het dames-comité moest met een drietal leden worden a«jn gevijld. Gekozen werden mevr. J. de Groote—ie Roij, mej. C. Focke en mevr. M. L. Duininck la Gasse. Tot slot deed oe voorzitter nog enkele mededelingen omtrent de komende feestelijkheden en het reisje voor ouden van dagen in 1956. De heer Risseeuw bracht hier- In tegenwoordigheid van het bestuur der Technische School, het lerarenkorps en administra tief personeel en de leerlingen en in aanwezigheid van de heren M. de Vos, loco-burgemeester en wet houder van openbare werken, dr. M. Camps, als vertegenwoordiger der Kanaalzone-industrie, en C. Jansen, directeur van het gewes telijk arbeidsbureau, heeft gister morgen in de gymnastiekzaal der Technische School de installatie plaats gehad van de heer A. F. H. Spijker als directeur der Tech nische School. Nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. F. de Klerk, de heer en mevr. Spijker had voorgesteld, zeide hij in zijn welkomstrede, dat hij zich geen mooiere dag voor de installatie van de nieuwe directeur kon den ken dan juist deze bijzondere feestdag: 1 mei. De technische school heeft als hoofddoel „de arbeid" en nog wel zeer in het bijzonder het systematisch oplei den tot geschoolde arbeid. En om dit stelsel van opleiden en opge leid te worden harmonisch te doen verlopen is de functie van directeur van de technische school zeer belangrijk. Het was spreker een genoegen de heer Spijker hier op 1 mei of ficieel als directeur van de school te mogen installeren. „Mijnheer Spijker, het is voor U de eerste maal in uw loophaan dat U als di recteur gaat optreden. U hebt 'n vrij bewogen loopbaan achter de rug en al veel van de wereld ge zien en heel wat levenservaring opgedaan. Zeker niet het minst gedurende de oorlogsjaren, die U als machinist op de grote vaart hebt meegemaakt, met alle geva ren daaraan verbonden. U hebt dus, zowel in letterlijke als figuurlijke zin, voor hetere vuren gestaan dan vandaag. Uit uw jarenlange dienst op de grote vaart weet U uit ervaring van hoeveel belang het is voor de bemanning onder een goede ka pitein te mogen dienen. Behalve dat hij een goed zeeman is, wordt De heer Jansen, directeur van-r Vooraanstaande Britse na dank voor de prettige samen werking in het comité en zeide altijd met vreugde in het comité en het bestuur te hebben gewerkt. AFDELING ZEELAND. Keuring van merriën voor op name in het Keurstamboek of het hulpboek. Onder ideale weersomstandig heden vonden gisteren de keurin gen van merriën plaats, uitgaan de van de Koninkl. vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", voor opname in het Keurstam boek of het hulpboek. Zowel op de keuringsplaatsen Kloosterzande en Hulst als te Axel, Zaamslag en Terneuzen kwamen slechts enkele van de voor deze keuring aangegeven paarden niet voor opname in het Keurstamboek of hulpboek in aanmerking. Opgenomen werden: .AXEL. Jeannette van Sassing, eig. D. ^emeente Nieuwvliet onder vooi zitterschap van (burgemeester J. C. Everaars bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten be treffende de door de raad vast nestelde verordening op de hef fing van opcenten op de grond belasting. Op voorstel van B. en W werd door de raad goedge keurd de door de minister ver langde wijziging, aan te brengen. Aan het verzoek van de Nederl. Amateur Toneel Unie om een subsidie van 25,— werd niet voldaan. Van de heer A. P. Aarnoutse was mededeling ontvangen dat hjj ontslag neemt als lid van de in art. 8 der woonruimtewet be doelde commissie van advies. Op de mededeling van de Inspecteur der Domeinen te Goes om het strand aan de gemeente te verhu ren voor f 35,— per jaar werd besloten in contact te treden met het bestuur van de plaatselijke V.V.V. voor eventueel onderver huur aan de V.V.V. Aan de motie der gemeente Terneuzen inzake de vrije veren werd adhaesie be tuigd. Op het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Terneuzen om een sub sidie van 3% cent per inwoner voo. de heiicopterdienst Axel- Rotterdam en terug werd afwij zend beschikt. Aan het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken om de vakantieuitkering over 1956 van 2 tot 4 te ver hogen en de minimum-vakantie van 14 dagen op 15 dagen te bren gen werd voldaan. Tevens werd 'het verzoek om een extra-uitke ring over 1955 van 3 aan de gemeente-secretarissen, de ge- Dekker, Axel; Bertha v. Uijkzicht, eig Wed S. de Klerk, Axel; Dora, eig' P. de Putter—Jansen, Axel; Martha, eig. A. J. de Feijter, Axel; Amanda, eig. Gebrs. Schieman, Axel; Caline, eig. C. A. Dekker, Axel; Astrid van Gloedien, eig. C. A. Dekker, Axel; Irene, eig. P. Dieleman, Axel; Monna van Her- seur, eig. R. B. Verhelst, West dorpe; Adriana, eig. A. v. Waes Baecke, Westdorpe; Rita, eig. H. M. Vervaet, Westdorpe; Stella van Zuiddorpe, eig. A. G. Cerpentier, Zuiddorpe; Lida v. Zuiddorpe, eig. Ai-s. Puvjlaert, Zuiddorpe; Nellie v. Zuiddorpe; eig. Edg. Kockuijt, Zuiddorpe; Dora van Bella, eig. R. Baecke. Westdorpe; Gerda van Kluko, eig. H. Goethals, West dorpe:' Lena van Moustic, eig. H. Goethals, Westdorpe; Nita, eig. J. J van Haelst, Westdorpe; Unica, eig. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; Cato, eig. Gebr. De Bock, Koe wacht; Sonja van Doomhof, eig. Rich, van Damme, Koewacht; Dina van Nico, eig. Hon. Poppe, Koewacht; Nelly v. d. Koestraat, eig. Th. B. de Rechter, Koewacht; Hettie van Reigersbosch, eig. M. L M. IJsebaert, Axel; Elsje, eig. R. H. van Acker, Westdorpe; Flo ra, eig E. Laureijs, Westdorpe; Duchesse, eig. Wed. M. van Hecke, Westdorpe; Linda van Parenpé, eig A. J. de Ridder, Overslag; Lyda van de Veranda, eig. E. de Ridder, Zuiddorpe. Hulpboek: Meis, éig. A. A. Mat- thijs, Koewacht; Elza, eig. M. Dek ker Axel; Sara, eig. B. van Hove, Koewacht; Bertha, Bles, Sara en Ida, eig. Gebr. De Feijter. Axel; Clara, eig. L. J. v. d. Wege, Axel; Bertha en Gabie, eig. A. v. Regen- mortel Koewacht; Mirza, Nellie en Cora, eig. Gebrs. Murre, Axel; Marie eig L. van Dixhoorn, Axel. Zeegat, eig. J. Segers, Clinge; Nora van Clinge, eig. D. van Mul- lem, Clinge; Bertha, eig. D. van Mullem, Clinge; Erna van de Pros per, eig. Jos de Saegher, Nieuw- Namen; Nelly van de Prosper, eig. Aug. G. de Smet, Nieuw-Namen; Ria van Nelkenshof, eig. Kindn. Coenen, Nieuw-Namen; Lena van Prosper, eig. J. Smet, Nieuw-Na- men; Annie van Carta en Jennie v. d. Westsluis, eig. A. Weemaes, Nieuw-Namen; Emma, eig. A. de Nijs, Clinge; Ketty v. d. Melo, eig Gebrs. d'Hert, Graauw. Hulpboek: Hilda, eig. P. Maen- hout, Clinge; Bertha en Erna, eig. B v Remoortere, Nieuw-Namen; Bertha, eig. P. C. van Eerdenburg, Graauw. KLOOSTERZ AN DE. Dorine van Pauwvliet, eig. W. Kuijpers, Kloosterzande; Suzanna van Kruisdorp, eig. Th. Maerman, Kloosterzande; Cultura, eig. Hon. van Gassen, Ossenisse; Irma van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens, Ossenisse; Carta v. Annie, eig. P. A Sponselee, Vogelwaarde; Minet- te v. d Liter, eig. Willy Mahu, Hengstdijk: Mirza v. Schelfhout* hoek, eig. Gebrs. P. L. Steijaert, Graauw; Lien van Donkerzicht, eig. P. J. Hendriks, Lamswaarde; Lea van Lamswaarde, eig. L. J Vereecken, Lamswaarde; Rozette van Rozenberg, eig. E. A. van Wa terschoot. Lamswaarde; Astrid, eig. A. Warrens, Hengstdijk; Sari na van 't Hoogland, eig. F. J. C. Pateer, Kruispolder. Hulpboek: Trees, eig. Wed. G van Regenmortel, Graauw; Jac queline, Rozet en Marianne, eig. E A Mangnus, Lamswaarde; Kit ty eig B. de Schepper, Lamswaar de; Moor. eig. M. Buijse, Bosch- kapelle; Violette van de Melo, eig. Wed. C. Steijaert. Graauw. TERNEUZEN. Carla v. d. Westsluis, eig. P. de Jonge, Terneuzen; Rudy van Lo' venpolder, eig. F. P. Dieleman, Hoek; Caline, eig. P. v. Oteghem, Hoek; Nella, eig. P. F. Dieleman— Jansen, Hoek; Banda, eig. P. Die- lemansRieméns, Hoek; Ida, eig. P. DielemanRiemens, Hoek; Em ma van Sas, eig. M. Wauters, Sas van Gent; Lies, eig. M. Wauters, Sas van Gent; Mirza, eig. M. Wau ters Sas van Gent; Elza van Ron- depütten, eig. M. Dieleman, Hoek. ZAAMSLAG. Eva van 't Veer, eig. Adr. de Putter Mzn., Zaamslag; Ida, eig. E J Verpoorte, Zaamslag; Mies, eig. Adr. Nijssen, Zaamslag; Marca van Koewacht, eig. Adr. Nijssen, Zaamslag; Jenny van de Louisa, eig H de Feijter Wzn., Zaamslag; Erna van Coegorspolder, eig. D. Dekkerde Kraker, Zaamslag; Monna van Torenberg, eig. Jac. de Klerk, Zaamslag; Bertha van To renberg, eig. Jac. de Klerk, Zaam slag; Bianca, eig. L. de Moor, Zaamslag; Clara van Lionora, eig. F de Putter, Zaamslag; Soraya, eig. F. de Putter, Zaamslag; Vio lette eig. F. de Jonge, Zaamslag; Corrie, eig. B. J. Boeding, Vogel waarde; Certa van 't Windgat, eig. J de Regt—Dieleman, Zaamslag. Hulpboek: Öora, Paula en Re- gina, eig Th. Baecke, Boschka- pelle; Erna, eig. D. Dekker, Zaam slag: Bertha, rig. L. de^Putter, ZaamslagRosa, eig. Michielsen, Zaamslag. Wed. van hem verwacht, dat hij een goed mensenkenner zal zijn met zeer veel takt, om een goede discipline en een goede harmonie onder de bemanning te handha ven. In uw eigen levenspractijk hebt U zich meermalen een idee ge vormd hoe U zich een Ideale ka pitein voorstelt en welke goede eigenschappen deze moet bezit ten. Thans stellen wij U in de ge legenheid dit in uzelf te verwe zenlijken. Wij vertrouwen U hier bij toe een prachtig uitgerust schip met een prima bemanning, die U open en eerlijk tegemoet zal treden, bereid tot volle mede werking. Wij dragen U op het werk van uw voorganger voort te zetten en te zorgen een goede kapitein over uw schip te zijn" De heer De Klerk besloot de installatie met de heer Spijker „een goede reis en behouden vaart" toe te wensen. De loco-burgemeester, wethou der De Vos, wees er op, dat het gemeentebestuur steeds een gro te belangstelling heeft getoond voor de gestadige ontwikkeling van de Technische School, die thans 260 leerlingen telt, zodat het ook voor de gemeente een bijzondere dag is nu zij de heer en mevr. Spijker mag begroeten als ingezetenen van deze stad. Spreker gaf de verzekering, dat ook in de toekomst het gemeente bestuur steeds bereid zal zijn alle medewerking te verlenen voor de vaktechnische ontwikkeling van de jeugd, die op deze school zulk een voortreffelijke opleiding geniet. De heer De Vos was overtuigd, dat de heer en mevrouw Spijker spoedig te Terneuzen zullen zijn ingeburgerd- De heer Spijker bracht het be stuur der school dank voor zijn benoeming tot directeur van deze Technische School en voor de hartelijke woorden van verwel koming tot hem en zijn echtge note gericht door de voorzitter, de heer J. F. de Klerk, en de loco burgemeester wethouder De Vos. Uit zijn 23-jarige loopbaan bij de Rotterdamse Lloyd en later als leraar aan de Machinisten- school te Middelbrug, weet hij uit ervaring van hoe groot be lang liet is, dat er een goede ver sta--' .uding heerst bij de uit voering van de te volbrengen taak, waarvoor men zich gesteld weet. Het is tot zelfs buiten Zeeland bekend, dat op de Technische School te Terneuzen een prettige sfeer van samenwerking is tus sen het schoolbestuur, directeur en lerarenkorps en het gemeen tebestuur. Van zijn kant geeft hij de verzekering, dat hij alles zal doen om die traditie voort te zetten. Na gewezen te hebben op de verantwoordelijke taak van de werkende generatie om de nog niet-werkende generatie voor te bereiden en klaar te maken voor haar toekomstige plaats in de maatschappij, wees hij de leerlin gen er op, dat zijzelf nog een gro tere plichtsvervulling hebben te betrachten, want eerlang is het aan hen de taak van de ouderen over te nemen. De vervulling van die plicht stelt spreker boven al les en daarom drukt hij de leer lingen op het hart zich ten volle te geven bij het volgen der les sen, want anders zullen ze met hem nog niet klaar zijn. Dr M. Camps, die de industrie- en in de kanaalzone vertegen woordigde, wees er op dat zoveel afgestudeerde jongelui Zeeuws- Vlaanderen verlaten, terwijl er hier toch gelegenheid genoeg is zich verder te ontwikkelen. Dr Camps hoopte op het binnenkor- te tijd verrijzen van een U.T.S., waardoor nog meer mogelijkhe den zullen ontstaan. Ook de heer Camps zegde de nieuwe directeur alle medewerking van de indu strieën toe. het Gewestelijk Arbeidsbureau, wees op de band, die tussen de Technische School en 't Arbeids bureau bestaat bij het plaatsen van de gediplomeerde leerlingen in de bedrijven. De goede naam, die de Technische School heeft verworven, maakt dit niet moei lijk en de jongelui kunnen dan ook direct opgenomen worden in het raderwerk der industrie. Herinnerend aan die goede sa menwerking, sprak hij het ver trouwen uit, dat die in de toe komst bestendigd zal blijven. Hierna werd de nieuwe direc teur en zijn echtgenote door alle aanwezigen gelukgewenst met de benoeming. Des avonds had ter nadere ken nismaking met de heer en mevr. Spijker in het gymnastieklokaal der school een gezellig samen zijn plaats van het lerarenkorps en administratief personeel met hun dames. De Jordaanse premier, Samir Rifaï, heeft dinsdag tegenover verslaggevers verklaard dat Jor danië, „evenals de andere Ara bische staten", een „positieve houding aanneemt tegenover Hammarskjoeld voorstellen, om tot vermindering der spanning aan de grenzen tussen Israël en zijn Arabische buurlanden te ko men. Jordanië heeft thans officieel op Hammarskjoeld voorstellen geantwoord. Politieke waarnemers te Am man zijn van mening, dat de Ara bische staten in alle internatio nale aangelegenheden, waarbij Arabische belangen betrokken zijn, handelen overeenkomstig de aanwijzingen van Egypte. Zij zeggen dat Egypte en de an dere Arabische staten thans, nu zij nog bezig zijn met het verster ken hunner legers en het in het leven roepen van verenigde leger leidingen, niet betrokken willen worden in uitgebreide oorlogvoe ring met Israël. „Het zou mij niets verwonde ren, indien de Sowjetrussische regering zeer binnenkort een be sluit bekend zou maken om de Russische strijdkrachten met een miljoen man te verminderen en de Sowjet-troepen in Oost Duits land terug te trekken", aldus heeft Kenneth Younger, een voor malige socialistische minister van Staat, tegenover een eor respondent van AFP verklaard Younger verklaarde zijn me ning te grondvesten op uitlatin gen van Chroesjtsjef op 't diner, dat hem te Londen door de Brit se socialistische partij werd aan geboden, en op het geen hem ter ore is gekomen over hetgeen door de eerste Sowjet Russische partijsecretaris met Stassen, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de ontwapeningsbesprekingen in de Britse hoofdstad, is bespro ken. NOOIT BOOS, NOOIT BANG, NIMMER GLIMLACHEN Twee Amerikaanse ontdek kingsreizigers zeggen de droef geestigste mensen ter wereld te hebben aangetroffen, namelijk de leden van de Phi Tong Loeang stam, die in een afgelegen wilder nisgebied van Thailand leven. Robert Weaver, leider van een door het Amerikaanse museum voor natuurgeschiedenis Uitge zonden expeditie, verklaart dat de leden van deze stam hooit boos worden, nooit bang zijn, nimmer glimlachen, kortom geen enkele der voornaamste menselijke ge moedsbewegingen vertonen. De Amerikaanse onderzoekers achten het mogelijk, dat de ge hele stam door op roof uit zijnde tijgers zal worden uitgeroeid. Ongeveer 54.000 arbeiders hen- ben tot dusver werkstaking aan gezegd in verband met de huidige loonherzieningen in Noorwegen, die op een 120.000 arbeiders be trekking hebben. In de meeste gevallen is door de nationale be middelaar een tijdelijk stakings verbod uitgevaardigd. De grootste groep zijn de me taalarbeiders, waarvan er 7000 in elf sleutelindustrieën staking hebben aangezegd. De werkge vers hebben 30.000 metaalarbei ders uitsliting aangezegd. Bij rechtstreekse onderhande lingen tussen de textielarbeiders- bond en de werkgeversvereniging is overeenstemming bereikt. Men heeft een regeling ontworpen voor 10.500 arbeiders, waarover vóór 16 mei moet worden beslist Algerijnse opstandelingen heb ben maandag nabij Tizi Ouzou, ongeveer 100 kilometer ten oos ten van Algiers, een Frans mili tair convooi in een hinderlaag ge lokt. Een Franse militair werd hierbij gedood en twee personen liepen verwondingen op. De aan vallers werden op de vlucht ge jaagd. Intussen hebben de Franse autoriteiten in Algiers de vernie tiging bekendgjemaakt van een „grote bende opstandelingen" in het gebied van Refa, noordoost Algerië. Ook de Franse eenheden bij deze operatie, uitgevoerd met luchtsteun, leden „enige verlie- zeft". In Algiers hebben zich dinsdag incidenten voorgedaan tussen de politie en mensen uit een Moham medaanse begrafenisstoet, die niet de voorgeschreven route volgde. Een vijftigtal Mohamme danen werd gewond. De komende atoomproefnemin gen op de proefterreinen in de Grote Oceaan zullen de Ameri kaanse regering ongeveer 100 miljoen dollar kosten, aldus blijkt uit inlichtingen die dinsdag zijn verstrekt door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Functionarissen van deze com missie merkten hierbij op dat deze hoge kosten „in verband mei het belang van deze proefnemir gen volledig zijn gerechtvaar digd". 101) Nadruk verboden. HULST. Erna van Graauw, eig. P. A. J. Suij Absdale; Oda van Spui, eig E. de Buck, Absdale; Lies, eig. H. B de Vliegher, Absdale; Nellie, eig. L. J. M. Burm, St. Jansteen; Jenny eig. Ch Ringoot, Absdale, Jenny' van Alstein, eig. F. v. d. Waart St. Jansteen; Rita, eig. Omer Bral, St. Jansteen; Yolanda eig Pr. Verhelst, St. Jansteen; An nie v. d. Ferdinanduspolder, eig. Wed J. van Hove, Koewacht; Mia, eig P J Verdurmen, Vogelwaar de;'Jenny, eig, J. F. Everaard Vo gelwaarde; Flora v. d. Meestoot, eig. J. F. Hemelaar, Stoppeldijk; Marie v. Öudelandse Hoeve, eig. G. F de Clerck, Vogelwaarde; Martha van 't Pauwhof, eig. C. Verschue- ren, Stoppeldijk: Stella v. '1 Hoog land eig. C. A. Serrarens, Graauw; Bianca van Nero, eig. R. A. Su;j Graauw; Farida van Melo, eig. E Verstraaten, Graauw; Vera van Schuddebeurs, eig. J. J. van Wa terschoot, Hontenisse; Bea van Anthony hoorde de voetstap pen van de schildwacht naderbij komen. Hij verschool zich achter een groep struiken. „Wat is dat?" vroeg een van de mannen om de tafel. „Carlo op z'n ronde." „OHoe moet het met de gevangene?" „Stil laten liggen. Hij begint bij te komen. Die slag op zijn hoofd is niet zo hard aangekomen als ik eerst dacht." Anthony verwijderde zich be hoedzaam. „Verdorie, wat een stel!" mom pelde hij. „Die bepraten hun aan gelegenheden met een van de ramen open en vriend Carlo doet ronde op ronde met de sluipende tred van een extra-dik nijlpaard. En, wat nog erger is, tenminste voor hen: de Herzo-Slo waken en de Fransen staan op het punt van ruzie te krijgen. Het begint te gisten in het hoofdkwartier van koning Victor. Wat zou ik ze graag, wat zou ik ze buiten gewoon graag een lesje geven!" Hij bleef een paar ogenblikken besluiteloos staanOpeens schrok hij. Van ergens boven zijn hoofd klonk een zwak kreunen. Anthony keek op. Daar had je^ het geluid wéér! Vlug keek hij om zich heen, door AGATHA CHRISTIE Carlo was pas voorbij... wat die betrof was het terrein veilig. Hij greep de zware stam van de wilde wingerd en werkte zich, vlug en lenig, omhoog tot bij het kozijn van het raam. Het raam in kwestie was dicht, maar met een voorwerp uit zijn zak lukte het hem, praktisch gesproken zonder moeite, het open te wnk ken. Met zijn jrm om het kozijn bleef hij nog ',een paar minuten luisteren, dan trok hij zich op en zette zich behendig over het ko zijn heen. In de verste hoek van de kamer bevond zich een bed en op dat bed lag, nauwelijks zichtbaar in het onzekere licht, een man... Anthony ging naar het bed knipte zijn zaklantaarn aan en liet de lichtbundel op het gezicht van de man vallen. Het was een typisch-buitenlandse kop, een beschaafd en intelligent gezicht met een fijne neus en een hoog voorhoofd.' dat echter gedeelte lijk door verbandzwachtels be dekt was. De man was aan handen en voeten gebonden. Hij staarde in het felle licht van de zaklantaarn rtièt ogen, die niets zagerij Anthony boog zich over hem Heen. Terwijl hij dat deed, hoorde Hij achter zich een geluid. Hij., 'keerde zich bliksemsnel om zijn hand ging naar zijn jaszak... Een kort bevel maakte echter een einde aan die manouvre. „Handen op, vriend! Je dacht zeker niet, dat je me hier zou zien, hé? Maar toevallig heb ik op 't Victoria dezelfde trein als jij kunnen pakken." In de deuropening stond een man: mr. Hiram Fish. Hij lachte sarcastisch en in zijn rechterhand hield hij een grote, automatische revolver. HOOFDSTUK XXV. Dinsdagavond op „De Schoorstenen". Lord Caterham zat met Virgi nia en Bundle in de bibliotheek. Het was dinsdagavond. Sinds het lichtelijk dramatische vertrek van Anthony waren er nu dertig uren verstreken. Voor de zesde en zevende keer herhaalde Bundie de woorden, die Anthony bij hun afscheid op Hyde Park Corner gezegd had. „Ik za] wel zien. Denkelijk met de trein," herhaalde Virgi nia nadenkend. „Dat klinkt niet, of hij van plan was, lang weg te blijven. En al zijn boel bagage en zo staat nog hier." „Heeft hij je niet verteld, waar hij heen ging?" „Neen," zei Virginia met haar ogen recht voor zich uit. „Hij heeft me niets, hoegenaamd niets verteld." Een paar minuten lang zwe gen ze alle drie. Lord Caterham verbrak de stilte met een voor hem karakteristieke opmerking. „Als je goed nagaat," zei hij, „kun je eigenlijk beter een hotel exploiteren dan er een landhuis op nahouden. „Waarom?" vroeg Virginia. „Je weet wel, dat bordje, dat ze bij je op de deur hangen: Kennisgeving van vertrek moet vóór twaalf uur 's morgens ge schieden." Virginia begon te lachen. „Tja," ging de eigenaar van „De Schoorstenen" voort, „nu zul je me wel erg ouderwets en zo vinden. Ik weet ook wel, dat liet tegenwoordig usance is, om zonder behoorlijke kennisgeving vooraf binnen te komen vallen, 't Zelfde idee als in een hotel, dezelfde vrijheid enz.... met dit verschil, dat je na afloop niet be hoeft te betalen." „Je bent een oude mopperpot", zei Bundie. „Je hebt Virginia en mij toch! Nu, wat wil je dan nog meer?" „Niets meer... absoluut niets meer," verzekerde lord Cater ham haar haastig. „Maar daar gaat het niet om. Het is een kwestie van principe. Het geeft je zo'n onrustig gevoel. Of schoon, dat moet ik zeggen... de laatste 24 uur zijn één lange za ligheid geweest. Rust, niets dan rust. Geen inbraken, geen andere misdaden, geen detectives, geen Amerikanen. Maar wat ik beto gen wil is dit: ik zou er véél meer van genoten hebben als ik me werkelijk echt veilig gevoeld had. Zoals de toestand nu is, moet ik aldoor bij mezelf den ken: Elk ogenblik kan er een van de drie boven water komen. En dat bederft alles." (Wordt vervolgd.) Omstreeks 5 uur maandagmid dag werd de brandweer van de gemeente Hilvarenbeek gealar meerd voor bos- en heidebrand die woedde tussen Tilburg en Hü- varenbeek. Door de sterkte winji greep het vuur zo snel om zich heen dat bij het blussingswerk de assistentie moest worden ge vraagd van de 'beroeps en vrij willige brandweer der gemeente Tilburg en van de in die gemeen te gelegerde militairen uit de „Kromhoutkazerne". Bij het blussingswerk waren aanwezig de burgemeesters van Tilburg en van Hilvarenbeek, de inspecteur van het brandweerwe zen te Breda, alsmede vertegen woordigers van staatsbosbeheer en de Nederlandse Heidemaat schappij. Ongeveer 40 hectare bos en heide werden verwoest. De bossen waren eigendom van de gemeenten Tilburg en Hilvaren beek. Omstreeks acht uur was men de brand meester. TERNEUZEN. Huw.-aangiften24 apr. Adriaan Dingemanse, 23 j., jm. en Maria Adriana Dekker, 22 j„ jd. Theo de Boeye (van Westdorpe), 22 j„ jm. en Tilly Stefanie Augusta Be gijn, 23 j„ jd. 25 apr. Jan Gerar- dus van Tatenhove, 25 j., jm. en Honna Harms, 21 j„ jd. Huw.-voltrekkingen26 apr. Pie- ter Simon Dekker (van Zuidzan- de), 27 j., jm. en Anna de Ruijter, 24 j., jd. Johannes Florimondus Koeh, 22 j., jm. en Willemina Jan na Leunis, 21 j„ jd. Marinus Jan de Putter (van Hoek) 24 j., jm. en Cornelia Neeltje Wieles, 22 j., jd Geboorten: 18 apr. Polydoor Bastiaan, z. van Charles L. de Munter en Christina Verdaasdonk (won. te Axel). 19 apr. Willem, z. van Francois J. Dekker en Kom- merina H. Bruggeman. 22 api Marie Clementine, d. van Jacobu- B. van den Hemel en Enny J. B Goossens. Bernardus Ciriel, z. van Lueien A. Roelandt en Francisca L. Steel (won. te Axel). 23 api Aarnout Cornelia, z. van Jan F. de Ruijter en Neeltje ScheeJe (won. te Hoek). 24 apr. Esther Herma Barbara, d. van Fokke Hageman en Petronella Kuijek. Paulus Augusta Fedelis Maria, z. van Josephus van Damme en Ma-- ria E. de Hond. Adrianus Aioijsius Leonie, z. van Cyranus Pieters ?n Maria C. Reijns. 25 apr. Maria Suzanna, d. van Jan de Braai en Sara A. Philippo. Overlijden. 20 apr. Marinus Reijngoudt, 55 j., echtg. van Neel tje Westbroek (won. te St. Philips- land). if Aan alle leerlingen van de Zuidkoreaanse lagere en middel bare scholen zal in het vervolg iedere week gedurende een uur „anti-communistisch en anti-Ja pans onderricht" worden gege ven. Hierdoor zal volgens de mi nistér van onderwijs het moreel der Zuidkoreanen in hun strijd tegen „twee gevaarlijke vijanden - het communisme en Japan',' worden versterkt.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2