Uaft Je Sroviiicic Voor de Zondag ZONDAGDIENST ARTSEN Mr P. W. C. C. M. van Meerwijk neemt afscheid a Is kanton rechter te Terneuzen BEURSOVERZICHT Het geheèm van de zeven schoorstenen KERKNIEUWS TERNEUZEN Gemeente Terneuzen HOEK SLUIS AGENDA. Een vriend van Zeeuws-V laanderen gaai heen SLUISKIL. 25/4 26/4 27/4 Int concerns 293.42 297.90 303.71 172.08 173.15 173.25 168.19 169.12 169.50 149.97 149.97 149.97 140.34 138.17 137.71 222.90 225.06 227.79 De strijd in Noord-Afrika Concertprogramma „Harmonie Ter neuzen" op 30 april a.s. De „Harmonie Temeuzen" zal >p 30 april, Koninginnedag, om 8T5 uur bij gunstig weer op de Markt het volgende concert ver zorgen: L Neerlands Volkslied. 2. Appèl aux trompettes, mars, A. Ney. 3 Antigone, ouverture, F. Rousseau, Tyroler houthakkers, mars, J. Vrolijk, arr. A. Meijns. 5. Norma, ouverture, Bellini. 6. De tambour, mars, Barti-Bisselink. 7. Tyroler Landler, wals, arr. G. Moll. With sword and lance, mars, H. Starke. Daarna Taptoe (op de muziek tent). 1. Drumband en hoornblazers. 2. Dankgebed (No. 2 van „Onze Taptoe"), (corps.) Mijn gedachten zijn niet u- lieder gedachten, en uw wegen zijn niet Mijn wegen, spreekt de Here. Jes. 55 8. Ter verklaring van deze woor den laat de Profeet er onmiddel lijk op volgen: „Want gelijk de hemelen hoger zijn dan de aarde, alzó zijn Mijn wegen en Mijn ge dachten hoger dan uw wegen en uw gedachten." Daarin juist ligt onze vertroos ting en de grond van ons vertrou wen. Wel zijn Gods wegen soms raadselachtig en donker, maar ze zullen bij de uitkomst altijd de enig goede blijken te zijn. Menigeen heeft In raadselen rondgewandeld en de leidingen van zijn leven niet begrepen. Tot dat God hem plotseling het licht deed opgaan, en het gordijn weg trok voor zijn geestesoog, waar door hij het „hoe" en „waarom" van Gods aanbiddelijke wijsheid doorzag. Onze wegen zijn zo vaak wegen der zelfzucht, die voor ons en anderen op wegen des verderfs uitlopen. God heeft nooit andere gedachten dan van ontferming. Als Hij ons in de diepte voert, dan is het opdat Zijn hoog bedoelen: onze heili ging en onze zaligheid, vervuld vorde. Houden wij daaraan vast als de weg donker en het hart een zaam is. Gods gedachten over mij rijn gedachten des vredes. Wantrouwen wij dus niet. Na dezen zullen wij alles verstaan wat nu duister is. En dan zullen wij danken, dat Hij ons zó en niet anders geleid heeft. Mistrouw des Heren wegen niet, gehoon gij Zijn leiding niet [doorziet, God zal Zijn eigen doen verklaren, Sn ai het duister openbaren. Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) 3. Drumband (tambourmars met hoornblazers.) 4. Gedanck nu allen God (No. 4 van „Onze Taptoe"), (corps.) 5. Drumband en hoornblazers. 6. Manoeuvre-mars (corps met drumband.) 7. Drumband, stokkenmars. 8. Gelukkig vaderland, (corps.) 9. Drumband, (tamboursmars met hoornblazers.) 10. Leve het regiment grena diers, (corps met drumband.) 11. Drumband (als No. 1.) 12. Wilhelmus (No. 7 van „Onze „Taptoe"). Wederom joy-riders". Een zestal leden van de beman ning van het in de Westelijke bui tenhaven liggende Engelse stoomschip „Petite Hermine" ontdekte in de nacht van donder dag op vrijdag een in de Tholens- straat geparkeerdstaande auto. Het schijnt dat auto's op pas sagierende schepelingen een gro te aantrekkingskracht uitoefenen want ook nu werd dit vervoer middel gecharterd, hetgeen ech ter gepaard ging met de nodige vernielingen. Vóórdat de stoet zich in bewe ging kon zetten en nog grotere brokken werden gemaakt had de politie de adspirant-chauffeur en een reeds in de auto zittende pas sagier bij hun kraag. Na een nacht brommen moes ten de schepelingen in hun zak tasten om de aangerichte schade te vereffenen, waarna zij naar boord werden vervoerd. Geslaagd. Voor het onlangs gehouden examen voor adjunct-commies der directe belastingen en accijn zen zijn o.m. geslaagd de heren: W. J. Buter, werkzaam ter in spectie der belastingen alhier, F. S. Buijze, werkzaam op het rijks ontvangkantoor alhier en P. C. Gerreman, werkzaam ter inspec tie der invoerrechten en accijn zen alhier. Algemene vergadering Vruchtenveiling. De Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" hield donderdag in café „Du Commer ce" onder voorzitterschap van de heer A. P. E. Rammeloo 'n druk bezochte algemene ledenvergade ring. Ofschoon over diverse punten druk gediscussieerd werd, bleek men zich toch algemeen met het bestuursbeleid te kunnen vereni gen, hetgeen tot uitdrukking Kwam in de stemming. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het plotseling over lijden van het bestuurslid de heer P. L. Mangnus. Bij de behandeling van de in gekomen stukken en mededelin gen volgde een langdurige be spreking over de afzet van aard beien. De jaarverslagen werden zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd. Er werd o.a. besloten de samen werking met de veiling te Krab- bendijke voort te zetten. Bij de De Burgemeester van Temeu zen maakt in verband met richt lijnen, aangegeven door de Com missie Nationale Herdenking, de volgende algemene bepalingen en aanwijzingen bekend, waar voor aller medewerking wordt verzocht. VRIJDAG 4 MEI 1956. Nationale Herdenkingsavond. Hei-dacht zullen hierbij worden militairen van de Nederlandse strijdkrachten, zeelieden, verzets strijders en de geallieerde mili tairen die waar ook ter we reld in de jaren van de oor log te lgnd, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het Konink rijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Verzocht wordt van des avonds 18 uur tot zons-ondergang de vlaggen van alle openbare ge bouwen, particuliere woningen en vaartuigen halfstok te hangen. Te 19.40 uur vertrekt de „stille tocht" vanaf de Markt. Aan deze tocht kan een ieder deelnemen. Bij het formeren van de stoet op de Markt wordt verzocht in rijen van 6 a 8 personen aan te sluiten. Van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de kerkklok ken luiden. Om 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van de sirene dit tijdstip is aan gekondigd, bij het monument ge durende twee minuten volkomen stilte in acht genomen worden, waarna teruggewandeld wordt oaar de Markt, waar de muziek vereniging „Harmonie Terneu zen" het Wilhelmus zal spelen, hetwelk zwijgend zal worden aangehoord. Eerst daarna kan de stoet als ontbonden worden be schouwd. De weg naar de plaats der plechtigheid wordt te voet en in volkomen stilzwijgen afgelegd zonder vlaggen of vaandels. Deze z.g. „stille tocht" kent rang noch stand. Rechtstreekse nabestaan den van de gevallenen zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van de stoet. De bevolking van Terneuzen wordt hierbij in haar geheel uit genodigd om aan deze stille tocht deel te nemen. Dringend wordt verzocht niet langs de wegen te staan uit nieuwsgierigheid of anderzins, aangezien dit buitengewoon sto rend is voor een goed en ordelijk verloop. Men sluite zich dus allen aan bij de stoet. In de geest van deze herden king zullen de openbare verma kelijkheden en verkooplokalitei ten van 19.0021.00 uur gesloten zijn. Temeuzen, 26 april 1956. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Tel. 2324. Apotheek- geopend; Hamann, Noordstraat 69. vaststelling van de fusthuur bleek dat enkele groentetelers deze nogal hoog vonden, doch men is gebonden aan voorschrif ten van overheidswege en aan ln onderlinge regeling. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren A. Ramme loo en C. A. de Kraker, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature P. L. Mangnus, geko zen werd de heer P. M. Geel- hoedt. Als commissaris werd gekozen de heer G. Cerpentier. Hierna volgde een interessan te lezing van de heer mr Van Rhenen, secretaris van het Cen traal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland, over de af zet van onze tuinbouwprodukten. Hij belichtte vooral de export situatie. Uit deze lezing bleek, dat onze produkten vooral ernsti ge concurrentie ondervinden van Italië. Verder wees hij er op, dat voor peren de situatie gunstiger is dan voor appels. Als zijn ver wachting sprak hij uit, dat voor de groentenexport in de eerste helft van dit jaar geen grote moeilijkheden in de weg zullen staan. Ook vreesde hij geen grote moeilijkheden voor de afzet van verwerkt zacht fruit. De vooruit zichten voor het harde fruit zul len wel ongunstiger zijn, door de te verwachten grote oogst, ook in het buitenland. Veel positiefs is hieromtrent echter niet te zeg gen, daar de weersomstandighe den hierbij 'n zeer grote rol kun nen spelen. Bij de rondvraag wees de vei lingmeester, de heer Van Es, er de leden nog eens op hun produk ten zoveel mogelijk op de veiling te brengen; ook in tijden van schaarste. Concert. Ter gelegenheid der jaardag van H.M. Koningin Juliana zal maandagavond om 8 uur door de muziekvereniging E.N.Z.K. en de gemengde zangvereniging „Cres cendo", te Hoek, een concert op de kiosk worden gegeven. Uitvoering. Donderdagavond had in de ge meentelijke gehoorzaal een uit voering plaats ten bate van een nieuw Jeugdgebouw. Ds W. J. van Meeuwen opende deze avond met het laten ringen van Psalm 75 1, waarna hij voor ging in gebed. Hierna sprak ds Van Meeuwen een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen en ook tot de to neelgroep der C.M.V. en C.J.M.V. uit Sluiskil, welke zo bereidwillig was aan deze avond haar mede werking te verlenen, waardoor zij een op hoge prijs gestelde steun verleende aan de actie om te komen tot een nieuw Jeugdge bouw. Het aanbod dat zeer onver wacht kwam en het late seizoen was oorzaak dat de opkomst, hoe wel bevredigend, toch zeer zeker belangrijk groter had kunnen zijn. Opgevoerd werd het toneelspel in 5 bedrijven „Erik en Irene" door Hans Nesna. De toneelaan kleding was dusdanig door de firma Doorns uit Terneuzen ver zorgd, dat het toneelspel volko men tot haar recht kwam. Het zal dan ook wel een grote voldoe ning voor mevr. Van Doeselaar, die de regie voerde, rijn geweest dat alle optredenden op zeer vlot te wijze hun rol vertolkten. Spe ciaal het samenspel tussen de vader en Erik met Irene moet genoemd worden. Na afloop had de toneelgroep een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Tot slot sprak de heer W. Oosterling een woord van dank voor het gebodene, waarna hij deze avond met dankgebed sloot. Vergadering Partij van Ue Arbeid, In hotel „Het Zwin" vond een huishoudelijke vergadering plaats van de Partij van de Arbeid. Afscheid werd hier genomen van het echtpaar Bishoff in ver band met hun vertrek naar Brugge. De afdelingsvoorzitter, de heer J. D. J. Wage bracht mevr. Bishoff dank voor het veie werk, dat zij als penningmeeste- ZATERDAG 28 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Avontuur in Hong kong". Concertgebouw, 8 uur; „Uit de brand ben je". SAS VAN GENT; Olympia- Theater, 8 uur: „Moeder." Gemeentehuis, 11 uur: Uit voeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „The man from Lama- rie". Terrein W. Bolwerk, 4 u.: Tern. Boys IOud-Militairen. ZONDAG 29 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Avontuur in Hong kong"; 2 uur: „Uit de brand ben je"; 4.30 uur: „Avontuur in Hongkong". Concertgebouw, 8 uur: „Uit de brand ben je". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: „The man from Lamarie"; 8 uur: „Morgen zie ik je weer". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 u.: „Theodora", 5 en 8 uur: „Moeder". Gistermiddag heeft mr P. W. C. C. M. van Meerwijk in een bui tengewone zitting van het kan tongerecht ambtelijk afscheid ge nomen als kantonrechter van het kanton Temeuzen. Zoals te verwachten was be stond hiervoor een buitengewone belangstelling, want mr Van Meerwijk had gedurende de 13 jaren dat hij alhier het ambt van kantonrechter vervulde de hoog achting verworven van allen, die met hem op enigerlei wijze in aanraking waren gekomen. Onder de aanwezigen bemerk ten wij de plaatsvervangende kantonrechters uit Zeeuws- resse voor de afdeling had ver richt. Nieuwe penningmeesteres- se werd mevr. J. Smoorenburg. Koninglimefeest te Sluis. Op het gemeentehuis vond een vergadering plaats van enkele in gezetenen met het doel om Ko ninginnedag feestelijk te herden ken. Het feestprogramma bestaat uit een voetbalwedstrijd van de schooljeugd. Daar treedt een elf tal van de R.K.jongensschool in het veld, tegen een elftal van de Christelijke school gecombineerd met de Openbare Lagere school. Na afloop hiervan komen er op het gemeentelijk sportterrein kin derspelen voor de laagste klas sen van de scholen, terwijl de oudere leerlingen in de gelegen heid zijn deel te nemen aan een rallye voor fietsen. Ook is er in de middag een rallye voor brom fietsers. Rond vijf uur is er op de markt een concert van de „Gibama's" uit Oostlburg onder leiding van de heer J. de Feijter uit Sluis. In de avonduren concerteert het muziekgezelschap Apollo en daarna volgt een muzikale wan deling door de gemeente. Gemeenteraad gaat vergaderen. Woensdagavond komt de ge meenteraad van Sluis in openba re zitting bijeen. De agenda ver meldt een voorstel van het colle ge van burgemeester en wethou ders om de bedrijfscontröle op de rioolwater-zuiverings-installatie over te dragen aan het technisch bureau van de Unie van Water schapsbonden. De heer O. Batse- laere uit Sluis heeft verzocht om gebruik van gemeentegrond voor het daarin plaatsen van een olie tank. Ook zal de raad moeten be schikken op een verzoek van de gemeenteraad van Terneuzen in zake de vrije veren over de Wes- terschelde. Ver ldezingsf orum van de K. V. P. De afdeling Sluis van de K. V. P. hield een verkiezingsforum in 't parochiehuis. Dit forum werd geleid door de afdelingsvoorzit ter, de heer C. Bukkens, terwijl hieraan medewerking verleenden de heren ir. G. Dikötter uit Ter- neuzen, lid van G. S. van Zeeland, J. M. A. C. van Dongen, burge meester van Aardenburg en can- didaat voor de Tweede Kamer, C. van Bellegem uit Eede, J. Ver- donck uit Leeuwedorp, W. Wete- rings uit Terneuzen en E. Lansu uit Clinge. Vele vragen werden zowel schriftelijk als mondeling ge steld, o.m. over de vrije-veren en de slechte accomodatie voor 2de klasse passagiers op de veerbo ten. Aan het eigenlijke forum ging een aantal kleine films vooraf. Interessante lering. In het jeugdgebouw „De Ark" organiseerde de plaatselijke afde ling van de Ned. Christelijke Vrouwenbond een interessante en go.: llige bijeenkomst. In het openingswoord werd behalve aan de vele aanwezigen een speciaal woord van welkom gericht tot mej. Reijnders uit Zeist, die het voornaamste agendapunt voor haar rekening nam. Op geani meerde wijze hield zij een lering over het zendingswerk in Java onder de titel: „Het Evangelie onder de Chinezen op midden-Ja- va". Spreekster vond een aan dachtig gehoor en mocht een dankbaar applausje in ontvangst nemen. INTERNATIONALS VAST. Kon. Olie heeft donderdag in New York de notering van 100 dollar overschreden en kwam tij delijk zelfs op 102 dollar. In het telefonische avondver- keer werd deze stijging onmid- delijk overgenomen en ook vrij dagmiddag was Kon. Olie favo riet. Vooral onmiddellijk na de opening van de beurs ontwikkel de zich een zeer drukke handel waarbij de koers circa dertig punten steeg tot een nieuw na oorlogs hoogtepunt van 783%. Later op de middag volgde een lichte achteruitgang tot 780%, hetgeen toch nog een koerswinst betekent van 26 punten. Naast Kon. Olie trad ook Uni lever op de voorgrond. Hier werd tijdelijk de vier maal pariprijs ge passeerd. Tegen slot gaf dit fonds eveneens een lichte achter uitgang te zien tot 397%, tegen donderdag 291%. Philips en A.K.U. verbeterden circa vijf punten. Op de scheepvaartmarkt was de fut er helemaal uit. Hier kwam men slechts sporadisch tot transacties waarbij de koersen slechts geringe mutaties vertoon den. In doorsnee bleef het niveau van donderdag gehandhaafd. Ook op de Indonesische sector wilde het niet erg vlotten. Am sterdam Rubber had incidenteel aanbod te verwerken en opende zeven punten lager op 102. Later op de middag volgde echter een behoorlijk herstel tot 107. Ver enigde Deli was een puntje lager op 146. H.V.A. kon nog het beste stand houden en sloot per saldo onveranderd op 126. De staatsfondsenmarkt was licht in herstel na de debacle der laatste dagen. De beurs blijft gesloten tot a.s. dinsdag 1 mei. Prolongatie 3 pCt. BEURSINDICES. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen NABEURS-KOERSEN. Kon. Olie: 787—791 Unilever: 397%—398' slot 790 780%) (396%) 98) (Nadruk verboden HOOFDSTUK XXIV. Het huis in Dover. „U vindt het zeker wel goed, dat ik wat harder rijd dan ge woonlijk? Ik ben te laat wegge gaan.... minstens een kwartier later dan ik me voorgenomen had." In Anthony's opinie liet hun rit, wat snelheid betrof, niets te wensen. Maar toen hij zonder be hoorlijk na te denken, als ant woord op haar vraag even knik te, ondervond hij, dat die vaart niets was, vergeleken bij de snel heid, die de Panhard wist te be reiken, toen Bundle in ernst be gon te chaufferen. „Er zijn mensen,'' zei Bundie, toen ze in verminderd tempo door een dorpje raceden, „die niet met mij in een auto durven zitten. Mijn goeie vader, bijvoor beeld. Voor geen geld ter wereld zou hij in dit wagentje mee naai de stad gaan door AGATIIA CHRISTIE Anthony vond, dat er voor het standpunt van lord Caterham véél te zeggen was. „Tuffen" met Bundie achter het stuur was niet bepaald de meest geschikte sport voor nerveuze heren tussen de vijftig en de zestig. „Maar u bent absoluut niet ze nuwachtig of bang," ging Bundie goedkeurend voort, terwijl ze op twee wielen een hoek nam. „Ik ben op dat gebied door en door getraind,'' zei Anthony met een rustig gezicht. „En ik heb zelf ook haast," voegde hij er aan toe, alsof dat op dat ogenblik pas tot hem doordrong. „Zal ik nog meer vaart zet ten?" stelde Bundie bereidwillig voor. „De hemel beware me, neen," zei Anthony haastig. - „Ik brand van verlangen om de ware reden voor dit onver wacht uitbreken te horen,'' zei Bundie na een fanfare op de cla xon, die het dorpje, waar ze juist doorheen gestoven waren, tijde lijk stokdoof gemaakt moest heb ben. „Maar ik mag er zeker niet paar vragen, hé? Alleen moet u me hierop antwoord geven: U probeert toch niet aan de lange arm der wet te ontkomen?" „Daar kan ik niet positief neen op zeggen," zei Anthony. „Ten minste op het ogenblik niet. Mor gen wel." „De Scotland Yard-meneer is niet zo'n ezel als ik eerst dacht," Zei Bundie nadenkend. „Battle is goed, uitstekend zelfs'' stemde Anthony toe. „U had diplomaat moeten wor den," zei Bundie. „Zó weinig als u loslaat!" „Eh ik dacht nog wel, dat ik aan het uit-de-school-klappen was." „O, hemel! U bent toch niet van pian, mademoiselle Brun te schaken?" „Niet graag." zei Anthony met overtuiging. Een poos lang zweeg Bundie, omdat ze haar aandacht nodig had bij het inhalen en passeren van drie andere auto's. Toen dit werkje achter de rug was, ging ze voort: „Hoe lang kent u Virginia al?" „Dat is een vraag, die moeilijk te beantwoorden is," zei Antho ny eerlijk. „Ik ken haar nog niet lang, maar ik heb het gevoel of ik haar al jaren gekend heb!" Bundie knikte. „Virginia is intelligent," zei ze met iets stugs in haar toon van spreken. „Ze praat altijd onzin, maar ze. is buitengewoon intelli gent. In Herzo-Slowakije moet ze ook zo goed geweest zijn. Als Tim Revel was blijven leven, zou hij carrière gemaakt hebben door Virginia, uitsluitend door Virgi nia. Ze heeft voor hem gewerkt, gezwoegd! Alles en alles heeft ze voor hem gedaan. Weet u waar om?" „Omdat ze van hem hield?'' zei Anthony met zijn. ogen strak op de kilometer-teller voor hem. „Neen, omdat ze niet van hem hield. Begrijpt u niét? Ze hield niet van hemze had nooit, zelfs in het begin niet, van hem gehouden en daarom deed ze wat ze kon om dat goed te maken. Dat 's echt Virginia. Maar, be grijp goed: niet omdat ze van Tim Revel hield. Dat staat als een paal boven water." „U lijkt nogal zeker van uw zaak," zei Anthony. Hij draaide zijn hoofd om en keek haar aan. Bundle's kleine, magere han den hielden in krampachtige greep het stuurwiel omklemd; haar kin stak, in een exces van vastbeslotenheid, wel een centi meter méér naar voren. (Wordt vervolgd). Vlaanderen, de ambtenaar van het O.M., mr T. Lebret, de kan tonrechter van Zierikzee, mr EL van den Belt, de vertegenwoordi ger der orde van advocaten en procureurs bij de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, mr F. W. Adriaanse, tal van no tarissen uit de streek, leden van de Paehtkamer vertegenwoordi gers van rijks- en gemeentepoli tie in Zeeuws-Vlaanderen, de commandant der Kon. Mare chaussee kapitein 'D. F. W. de Haas, de rijkshavenmeester de heer Brouwer, ir G. Westerhof, drs J. A. Jansen, resp. oud-rector en rector van het Lyceum, wet houder J. den Hamer, vele art sen uit Terneuzen, het personeel van het kantongerecht en verte genwoordigers van het Rode Kruis en de Z.V.U. Met de gebruikelijke hamertik opende mr Van Meerwijk deze zitting. „Voor degenen, die mij kennen aldus mr Van Meerwijk zal het wel duidelijk zijn, dat het niet louter vreugde is, die mij thans bezielt, want de talrijke vriend schapsbanden, die in de loop der jaren zijn ontstaan, maken het afscheid van Terneuzen en Zeeuws-Vlaanderen moeilijk". Vervolgens richtte mr Van Meerwijk zich tot rijn naaste me dewerkers, die hij dank bracht voor de steun en de hartelijkheid waarmede zij hem omringden. Tot mr Tichelman, die tijdens de vacature als kantonrechter zal optreden, richtte hij waarderende woorden, wetende dat de recht spraak in goede handen is. De sfeer van vriendschap bij de beraadslagingen van de Paeht kamer getuigde van de grote ken nis der leden in deze uitgebreide materie. De vertegenwoordiger van het O.M., mr Lebret, werd dank ge bracht voor de prettige samen werking. Grote lof werd toegezwaaid aan het werk van de griffie, zovele jaren op voortreffelijke wijze verricht door mr Van den Belt, thans toevertrouwd aan de naar stige plichtsbetrachting van. de heer W. Galle. Ook de deurwaar der M. M. J. de Graaf werd in die lof betrokken. Tot mr F. W. Adriaanse zeide mr Van Meerwijk, dat hij met eerbied zag op de taakvervulling van de advocaten en procureurs bij de verdediging van de belan gen van hun cliënten. De beste herinneringen be waarde spreker ook aan de ar beid van de notarissen, wier ho ge plichtsbetrachting telkens tot uiting kwam bij de behandeling van civiele zaken. Vanzelfsprekend betrok de scheidende kantonrechter ook 't politiekorps in Zeeuws-Vlaande ren in zijn afscheidswoorden. De korpsen der kon. marechaussee, rijkspolitie, verkeerspolitie, poli tie te water en gemeentepolitie vervullen hun taak op voorbeel dige wijze en het is hem opgeval len dat de processen-verbaal steeds de toets der critiek kon den doorstaan. Tenslotte herdacht hij de goe de diensten van de concierge Bie- rens, die hij vergeleek met „Eric de Noorman", de man die blijft en altijd klaar stond om een ieder te helpen en opgewekt en blij iedere hindernis weet te nemen. Mr Van Meerwijk besloot met de woorden: „Moge God U allen zegenen in uw huisgezin en bij het vervullen van uw arbeid, ais een waarborg voor recht en bil lijkheid". Mr Tichelman, die als oudste plaatsverv. kantonrechter na mens zijn collega's het woord voerde, zag de heer Van Meer wijk met weemoedvertrekken. „We hebben ons vroeger wel eens afgevraagd, of U het wel zou harden in Zeeuws-Vlaande ren, omdat U zo'n buitengewoon gevoel had voor stijl en décor, dat de gemoedelijke Zeeuws-Vlaming over het algemeen mist. Het tegendeel van wat wij hadden verondersteld was het geval: spoedig heeft U zich volkomen ingeburgerd. Van kantonrechter is het „vrederechter" geworden. Wij kunnen begrijpen, aldus be- ■sloot spreker, na eerst nog de ambtsperiode van mr Van Meer wijk te hebben belicht, dat U zich meer in de nabijheid van uw kin deren wilt vestigen". Spreker hoopte dat Gods zegen mr Van Meerwijk zal vergezellen naar 't nieuwe kanton. Als lid van de paehtkamer sprak de lieer J. W. Scheele uit Vogelwaarde woorden van waar dering voor het werk van haar voorzitter. In pacht- en grondza ken had de scheidende kanton rechter een buitengewoon scherp inzicht. Hij bood mr Van Meer wijk als aandenken een boekwerk aan. Mr Lebret, ambtenaar van het O.M., bewonderde mr Van Meer wijk om zijn critische blik. Voor al bij de berechting van ver keersovertredingen kwam dit tot uiting. „U, mr Van Meerwijk, was de eerste die tot het geven van hogere boetes besloot. Pas daarna begon men in Den Haag uw voor beeld te volgen". Spreker eindigde met de kantonrechter een prettige werkkring in zijn nieuw kanton toe te wensen. Namens het griffiepersoneel sprak de heer W. Galle. Hij bood mr Van Meerwijk de hartelijke gelukwensen aan met de benoe ming tot kantonrechter te Hil- versum, hoewel rij met gemeng de gevoelens de benoeming had den vernomen. „U stond steeds op de bres en als U maar iets voor onze belangen kon doen, deed U dat spontaan. We zullen U daarvoor altijd dankbaar brij ven". Ais blijvende herinnering aan Zeeuws-Vlaanderen bood spreker namens de griffie eeri fraaie ingelijste foto met een ge zicht op de Scheldekade aan. Mr Adriaanse voerde namens de balie en als secretaris van de raad van toezicht 't woord. Hoe wel hij ook wel eens appèl had moeten aantekenen, de berech ting was altijd snel en goed. Tevens dankte hij als algemeen voorzitter van de Z.V.U. mr Van Meerwijk voor het opbouwende werk aan de afd. Terneuzen van de Z.V.U. Vervolgens spraken nog de heer A. T. Verbist namens de no tarissen, waarbij hij een boek werk aanbood, kapitein De Haas der kon. marechaussee namens diens korps, het Nederl. Rode Kruis en ais vriend. Tenslotte sprak wethouder Den Hamer namens de gemeente Ter- neuzen woorden van erkentelijk heid tot de scheidende kanton rechter, die te Terneuzen zovele vrienden heeft verworven. Mr Van Meerwijk, de sprekers beantwoordende, was van me ning dat hem meer lof is toegc zwaaid dan hem werkelijk toe komt. Dit neemt echter niet weg, aldus spreker, dat alle woorden getuigen van ware vriendschap Hiervoor was spreker zeer erken telijk. Hierna werd deze buitengewo ne zitting door mr Van Meerwijk gesloten. Onder het genot van aangeho den verversingen bleef het gezel schap nog enige tijd bijeen. Ten afscheid. Voor Zeeuws-Vlaanderen in het algemeen, en voor Terneuzen in het bijzonder, is het vertrek van mr P. van Meerwijk een groot verlies. Ware het niet om per soonlijke redenen, de thans scnei- dende kantonrechter zou er niet gauw toe besluiten ons gewést te verlaten, want gedurende de der tien jaren dat mr Van Meerwijk ais kantonrechter hier heeft ge werkt, is Zeeuws-Vlaanderen hem lief geworden. Dat hij in 1943 niet uitsluitend naar hier geko men is om het ambt van kanton rechter te vervullen is duidelijk geworden uit de vele functies die hij in het openbare leven vervul de. Functies, die hem gaarne werden toevertrouwd om rijn rui me visie op vele kwesties, om rijn enorme werkkracht en om zijn persoonlijkheid. ITy ver stond de Zeeuws-Vlaming met zijn goede en minder goede eigen schappen, hetgeen telkenmale bleek bij de vervulling van zij" ambt als kantonrechter. Hij trari soms zeer streng op, moést dit ook vaak doen, maar verloor in de „schuldige" nooit de mens uit het oog. Zijn werk in de pachtka mer heeft hij altijd met veel werklust gedaan. Bovendien was hij plaatsver vangend lid van de Kamer van Toezicht van notarissen en kan didaat-notarissen, kantonrechter te Terneuzen en Oostburg en plaatsvervangend kantonrechter te Zierikzee. Op maatschappelijk en eultti reel terrein heeft mr Van Meer wijk zich grote verdiensten ver worven. Hij was de bezielende voorzitter van het Actie-comité van het Rode Kruis, bestuurslid van de afdeling van het Rode Kruis, voorzitter van de plaatse lijke afdeling van het Wit-Gele Kruis, bestuurslid van het Pro vinciale Zeeuwse Rode Kruis van het Interparochiaal Charita tief Centrum, voorzitter van de Terneuzense werkgroep van de Z.V.U. van het Universiteit^ fonds, van de afdeling van de K.V.P., van de vereniging tof één heid der Katholieken op politiek terrein, en van de Sint Willibror dusstichting, tenslotte curator van het Lyceum alhier. Al deze instellingen zullen thdns mr Vari Meerwijks raad en steun moeten missen. Ongeveer anderhalf jaar gele den begon mr Van Meerwijk zijn actie tot steun aan de priesters, een actie die een golf van sympa thie lossloeg bij de Katholieken, van Terneuzen niet alleen maar van de gehele streek en tót in Brabant. Wij zijn oyertuigd, dat jnr Van Meewijk Terneuzen en overig Zeeuws-Vlaanderen, waar hij zo vele vrienden zal achterlaten, moeilijk zal kunnen vergeten, evenals de bewoners van Zeeuws Vlaanderen hem, de sympathieke kantonrechter, niet spoedig zul len vergeten. Hilversum kan zich gelukkig, achten zulk een inwoner rijker te rijn geworden NED. HERV. KERK SLUISKIL Vicaris J. G. N. Cupédo van Spekholzerheide heeft de toezeg ging van beroep naar de Ned Herv. Gemeente alhier aangeno men. Franse troepen hebben 50 op standelingen gedood bij gevech ten die woensdagnacht in ver scheidene delen van Algerië z$n geleverd. Het felste gevecht werd geleverd in het Auresgebergte, waar 23 leden van een omsingelde bende rijn gesneuveld. De ge vechten duren hier nog voort.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2