4 smaken 4 mei mijlpaal voor de Dam Slot-communiqué der Brits- Russische besprekingen Het meningsverschil tussen Gouverneur en Kabinet der Ned. Antillen Koningin Juliana bezocht haar nieuwe grondgebied Het beste Vroegere Oostduitse minister van Justitie vrijgelaten De verklaring van Abbas de kip in Uw soep van v Cmckbn VRIJDAG 27 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3751 INDONESIË „Times of Indonesia" dringt aan op vonnis in de zaak-Jungschlaeger Positieve resultaten van Hammarskjoelds missie Britse metaalbewerkers eisen een werkweek van 40 uren Jordanië verantwoordelijk gesteld voor incident Boerguiba zou Nasser vredesplan voor Algerije voorgesteld hebben Koningin zal onthullen V erkeersonderzoek ondergrondse snelverbinding AmsterdamSchiphol tionale plein: de Dam. Tegen half nationaal monument drie 's-middags zal H. M. de Ko ningin door middel van een inge nieus technisch systeem vanaf haar koninklijke zitplaats op de Dam de vele plastic doeken rond om het nieuwe nationale monu ment laten vallen en dan zal het eeuwenoude plein een nieuw ge zicht hebben gekregen. Russisch vliegtuig bij Berlijn verongelukt Ook Soedan protesteert tegen Franse beleid in Algerië KENIA Shagretta smaakt beter I HET WEER WEERBERICHT SOEPEN .tor» HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankeriag bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. R«bride Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermei ding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Het in de Engelse taal verschij nende blad „Times of Indonesia" dringt aan op een vonnis in de zaak-J ungschlager, teneinde een einde te maken aan de „vergiftig de strijd" over deze zaak. Zoals bekend vervalt onder de Indonesische wetgeving iedere strafrechtelijke zaak, zodra de beklaagde sterft. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- sfcoeld, is donderdag van Amman r.aar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, gereisd. Waarnemers zeggen dat hij van alle Arabische landen die aan Israël grenzen, in principe de verzekering gekregen heeft dat het staakt-het-vuren gehand haafd zal worden en dat zijn zen ding, die ten doel had de span ning langs de Israëlische grenzen In het donderdagavond te Lon den uitgegeven slotcommuniqué over de Brits-Russische bespre kingen wordt o.m. medegedeeld dat de Sowjet-Unie heeft aange boden in de komende vijf jaar Britse goederen tot een waarde vian een miljard pond sterling te kopen, indien Engeland geen beperkende bepalingen m.b.t. deze goederen uitvaardigt. Er is overeengekomen dat des kundigen het vraagstuk der we derzijdse handelsbetrekkingen zullen bestuderen. Er is geen vastomlijnde overeenkomst ge sloten, om tot uitbreiding van de Brits-Russische handel te komen. In het communiqué en een be geleidende verklaring over de ontwikkeling van het contact tus sen de beide landen wordt in het geheel niet over een overeen- kaÏTorto So^wd. gesproken. Er wordt mel- 1 ding gemaakt van afspraken over ïaSKÏ? ïïï,™5fSS met Hammarskjoeld maakte, is s(.he uitwerking hiervan zal door kingJiTn^rdanië het gehele ge^ ^n sS^SSreg^riS ten tot beslissingen gekomen is. opeen basis, die zowel voor Israël als voor de Arabische staten aan vaardbaar is". Ontwapening en Europese veiligheid Beide regeringen verklaren in het communiqué dat zij „hun uiterste best zullen doen om een einde te maken aan de interna tionale bewapeningswedloop". De Britse en Sowjetrussische leiders zijn het er over eens dat het belangrijk is de veiligheid der Europese staten te verzekeren, doch zij konden geen overeen stemming bereiken over de wijze waarop dit dient fe geschieden. De gedelegeerden van de Britse bond van metaalbewerkers, die woensdag een loonsverhoging vroegen, welke neerkomt op een bedrag van 150 miljoen pound sterling per jaar, hebben gisteren aangedrongen op een 40-jarige werkweek. De invoering daarvan zou 120 miljoen pond sterling per jaar kosten. Verklaard werd, dat de vermindering van de werk week van 44 tot 40 uur thans hoogst noodzakelijk is, met het oog op de invoering van de auto matisering in de idustrie en dat ook de arbeiders moeten profite ren van de grotere produktiviteit. De gemengde Het Nabije en Midden-Oosten In het communiqué wordt ge zegd dat beide regeringen „vast voornemens zijn alles in het werk Israelisch-Jor- le stellen om het handhaven van daanse bestandscommissie heeft vrede en veiligheid in het Nabije donderdag Jordanië verantwoor- en Midden-Oosten te vergemak- deifjk gesteld voor een aanval, kei ijken", waaraan wordt toege- maandag j.l. op een Israëlische Voegd; „Zij zullen te dien einde autobus in het Arabadal. Bij de (je Verenigde Naties de steun ge- aanval kwamen vier Israëliërs ven, die zij behoeft in haar stre- om het leven. ven om de vrede in Palestina te De commissie noemde de aan- handhaven en te versterken, en val een ernstige schending van de naleving van de terzake door de bestandsovereenkomst. Zij sprak veiligheidsraad aanvaarde reso- haar bezorgdheid uit over het toe- iuties te verzekeren", nemend aantal incidenten langs I Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie zullen de internationale or de Israëlisch-Jordaanse grens. Het Parijse avondblad „Paris Pr esse" meldt, dat de Tunesische premier, Habfc Boerguiba, de Eïgyptische premier, Nasser, m een brief een vredesplan voor Algerije heeft voorgesteld. Boer guiba zou als bemiddelaar willen optreden tussen de leiders van het nationale bevrijdingsfront, die thans in Cairo zijn, en de Franse regering. De Tunesische hoge commissie in Parijs heeft het bericht tegen gesproken en een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt ook niets te weten van een brief van Boerguiba aan Nasser. Ook een woordvoerder van ie Tunesische regering heeft het be richt van ..Paris Presse" tegenge sproken. ganisatie ook steunen „in een initiatief, dat ten doel heeft de vrede in Palestina te verzekeren Officiéél wordt medegedeeld: De minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer- Joncicheer, kwam naar Den Haag om besprekingen te voeren met de minister van Overzeese Rijks delen naar aanleiding van een tussen de gouverneur en de An tilliaanse ministerraad gerezen meningsverschil. De gouverneur heeft n.l. een landsbesluit, waarbij de porte feuilles onder de benoemde mi nisters worden verdeeld, nog niet getekend. De heer Jonckheer stelde prijs op een uitwisseling van gedach ten omtrent de vraag welke be voegdheid de gouverneur heeft bij een meningsverschil tussen deze en een minister of de minis terraad omtrent een ontwerp van een landsverordening of een be sluit. De minister van Overzeese Rijksdelen ai, achtte het ge wenst van de gouverneur te ver nemen welke opvatting deze van zijn bevoegdheid in geval van een meningsverschil heeft en heeft hem daarom uitgenodigd naar Den Haag te komen. De gehouden besprekingen heb ben verhelderend gewerkt. Over het vraagpunt betreffende de be voegdheid van de gouverneur is reeds in grote lijnen overeenstem ming verkregen. Inmiddels is 'n bevredigende oplossing t.a.v. de concrete moeilijkheid, welke was gerezen met betrekking tot be doeld landsbesluit gevonden. De bezwaren, welke te dien aanzien bestonden, werden onder vangen door het tréffen van voorzieningen van tijdelijke aard. Dit werd vergemakkelijkt door dat omtrent het beginsel niet van verschil van inzicht is gebleken. Het landsbesluit is thans vastge steld. Al wat vlaggen kon, vlagde donderdag in Lelystad. School kinderen met oranje sjerpen en rood-wit-blauw strikken juichten en de sleepbootjes en andere schepen in het haventje van Lely stad juichten 'n schor welkomst lied toen Koningin Juliana giste ren voor het eerst de hoofdstad van haar nieuwe grondgebied Oostelijk Flevoland, thans nog niet meer dan een dijkstreep in het wijde water van het IJssel- meer, bezocht. Lelystad is slechts een verwij ding en verhoging van deze streep, straks hoofdstad van een groene polder van 54.000 hecta re. Reeds hebben kranen, bagger molens en bakken het grootste deel van het dijkwerk achter de rug. Stelselmatig rijst de kruin van de dijk boven het waterop pervlak en midzomer van dit jaar zullen de stoomfluiten der rappe sleepbootjes opnieuw een waterstaatsvictorie kunnen kraai en: de dijk zal dan dicht zijn. Toen de Koningin rond het middaguur uit Harderwijk in haar nieuwe stad aankwam na een snelle rit over de 22 kilome ter lange beklinkerde Knardijk was alles wat maar benen had in Lelystad uitgelopen naar de plaats van begroeting. Hartelijk werd de Landsvrou we begroet door de pioniers van dit wordende land. De hoofdinge nieur-directeur, ir. J. F. R. van de Wall en hoofdingenieur-A., ir. F. J. B. Geers, genoten de eer haar en haar gevolg officieel te mo gen begroeten. Lelystad lag er vlaggend en brandhelder bij in de warme len tezon. De roodgedaakte comfor tabele huisjes en kantoren rond de groene plantsoenen en brede parkeer- en speelplaatsen gaven een vriendelijke aanblik door de wit begordijnde vensters. 47 ge zinnen wonen hier in Lelystad. Er waren bovendien heel wat dijkwerkers naar de plaats van begroeting gekomen. Ondanks vele forse stemmen en heldere kinderstemmen klonk het gejuich ijl over het wijde wa ter van het Oostvaardersdiep. Na de begroeting maakte de Koningin een korte wandeling langs de inwoners van Lelystad en praatte vriendelijk met de kin deren, die met vlaggetjes bleven wuiven. Nadien stapte zij in een klein blauw autobusje, waarmee zij een korte overzichtsrit door het kleine stadje maakte. Zij be zocht een dienstwoning van Zui derzeewerken, waar mej. ir. E. F. van den Ban, hoofdingenieur bij de dienst der Zuiderzeewerken, tekst en uitleg gaf. Nadien bezichtigde de Konin gin het gemaal Wortman, één der betonreuzen met geweldige pompen, die de nieuwe polder droog moet maken en houden. Over de nieuwe schutsluis, die naast liet gemaal het Oostvaar- derdiep scheidt van het in aanleg gereed zijnde hoofdkanaal II door de polder, begaven de Vorstin en haar gevolg zich te voet naar het „stuurhuis" waar de landrost van de zuidelijke IJsselm eer pol ders en directeur van de Wierin- germeer, ir. A. P. Minderhoud en diens plaatsvervanger en landdrost van Elten, dr A Blaauboer haar ontvingen. De Koningin bezocht dus hier voor het eerst het raadhuis, het administratieve hart van de nieuwe polder. Vandaar ging het naar „De eerste aanleg", waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de school en aar het nieuwe expositiegebouw, dal ultramodern is ingericht op het programma, alsmede een bezoek aan het ziekenhuis, het arbeiders kamp en de kerkgebouwen. Na dien maakte de Koningin in de middag aan boord van het direc tievaartuig de „Noord-Holland' een tocht langs de in aanbouw zijnde dijk in de richting Kam pen. Didi van der Vlies en Ineke Blomkwist, beiden vier jaar, bo den spontaan een boeketje bloe metje aan, toen Hare Majesteit, na de tocht langs de werken, van het schip van de rijkswaterstaai naar haar auto ging, om te ver trekken naar Soestdijk. De Ko ningin sprak enige woorden met de twee kleintjes en zei o.a. da» zij ook zulke bloempjes in de tuin had, maar met kortere steeltjes en die roken ook niet zo lekker De- twee overgebleven fotogra fen lieten niet na dit tafereeltje op de plaat vast te leggen. T "V"- f y Eterst „Metro" in Nederland De sterke uitbreiding van de gemeente enerzijds en de alge mene toeneming van het wegen- verkeer anderzijds stellen het ge meentebestuur van Nieuwer- Ainstel voor ingewikkelde pro blemen van verkeerstechnische aard. Belangrijk is de mogelijke aanleg van een ondergrondse ver keersverbinding tussen Amster dam en Schiphol via Amstelveen en eventueel Bovenkerk. Burgemeester en wethouders van Nieuwer-Amstel hebben in verband hiermede besloten de naad voor te stellen een krediet te verlenen voor een onderzoek van Fechner medegedeeld. Hij door het Ned. verkeersinstituut werd als minister van Justitie op- naar het personenvervoer in en gevolgd door Hilde Benjamin, met de gemeente. Bovendien zal1 een zijner scherpste critici, die een commissie van deskundigen i deze functie nog steeds bekleedt worden ingesteld welke het ge- j Paul Bander, die als staats- «neentebestuur ter zake van ad- secretaris werkzaam was bij bet vies zal dienen. Oostduitse ministerie van Bevoor- President Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland heeft donderdag medegedeeld dat de voormalige Oostduitse minister van Justitie Max Fechner, die in 1953 bij een zuivering uit zijn ambt werd ont zet en gevangen gezet, 'begena digd is. Fechner is op vrije voeten gesteld. Tezamen met Fechner zijn nog 77 anderen op vrije voeten ge steld, aldus meldt het officiële Oostduitse persbureau ADN. ADN noemt nog twee der andere vrijgelatenen, namelijk de gewezen staatssecretaris Paul Bander en een zekere Paul Szillat. Fechner werd 15 juli 1953 als minister ontslagen wegens „staatsvijandig optreden". Men vermoedde destijds dat hij was gezuiverd omdat hij, na de anti-communistische woelingen in Oost-Duitsland van 17 juni 1953, in dagbladen had geschreven dat geen arrestaties moesten worden verricht, zonder dat tevoren een bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, dat arrestanten binnen 48 uur voor een rechter behoorden te worden geleid en dat staken geen strafbaar feit is. Van Oostduitse officiële zijde is nimmer iets over een arresta tie, berechting of veroordeling rading, werd in oktober 1952 we gens „onachtzaamheid" ge schorst. Eerst 14 juli 1954 werd bekend gemaakt dat hij, op grond van „sa bo tering der Oostduitse levensmiddelenvoorziening", tot zes jaar dwangarbeid was ver oordeeld. Paul Szillat, de vroegere bur gemeester van Rathenow, in de provincie Brandenburg, was een vooraanstaande Oostduitse com munist. Hij werd in 1951, op grond van „onregelmatigheden" bij zijn ambtsuitoefening, gear resteerd. De vierde mei 1956 zal een mijlpaal worden in het historie- rijke bestaan van Neerlands na- j l i Waar eens het kleine plant soentje met de hekjes eromheen lag, daar wordt de opgehoogde grond nu bedekt door dezelfde waaiervormige steentjes, die op het plein voor het paleis de jaren hebben getrotseerd en in het mid den rijst de 22 meter hoge ellips vormige blanke zuil omhoog, die 's avonds zal baden in het van de daken der omliggende percelen komende kwiklicht van 30 schijn werpers. Cirkelvormige, zeer brede treden zullen geleidelijk leiden naar het verhoogde pla teau, waarop de zuil, de pyloon, geplaatst is en twee en een half 5 drie meter van de grondslag Zoals reeds gemeld, bevatte de communiqué uitgegeven, waarin Engelse tekst van de verklaring, welke de Algerijnse leider Abbas woensdag te Cairo na zijn pers conferentie heeft doen uitdelen, dingen die niet in de Franse noch in de Arabische tekst voorkwa men en die hij niet heeft uitge sproken. De betrokken niet-uitge- sproken passage bevatte heftige kritiek op de met Frankrijk ge allieerde mogendheden en de be dreiging „de oorlog naar Franse bodem te zullen overbrengen." „Wij zijn bedrogen door hen, wie wjj de vertaling van onze ver klaring in het Engels hadden toe vertrouwd", aldus verklaarde Tawfik el Madani, een Algerijnse nationalistische leider die woens dag aan de persconferentie van A boas te Cairo heeft deelgeno men. Naar het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. Over het resultaat zal een communiqué worden uitgegeven. Het bureau van de Arabische Maghreb te Cairo heeft later een bevestigd wordt dat de Engelse vertaling van Abbas' verklaring fout was. Aboas heeft, aldus het communiqué, in feite het volgen de verklaard: „Het bevrijdingsle ger zou de strijd willen staken wanneer Frankrijk de Algerijnse onafhankelijkheid zou erkennen en zou willen onderhandelen over tenuitvoerlegging van die erken ning. Het bevrijdingsleger zou in dat geval zijn operaties staken zonder evenwel de wapens neer te leggen of zijn stellingen te ver laten voordat de onderhandelin gen volledig geslaagd zijn". verheffen zich de beeldengroepen van wijlen John Radecker. Vrijdagmiddag, 4 mei, om kwart vóór twee. begint de ont hullingsplechtigheid. Koningin en Prins worden om vijf vóór twee op de Dam verwacht, vijf minu ten later volgt een processie uit de Nieuwe Kerk dwars over de Dam naar het monument. De 12 urnen van het thans afgebroken voorlopige monument, waarin zich aarde bevindt van verschil lende fusilladeplaatsen in de elf provinciën en aarde van de ere- velden in Indonesië, zullen ieder door vier kinderen uit de diverse provincies in cortège, voorafge gaan door pijpers en tamboers van de Amsterdamse politiemu- ziekkapel naar de nissen worden gebracht in de urnengalerij, die cirkelvormig achter het monu ment gebouwd is. Er volgt een voordracht van mevr. Charlotte Köhler van Nij- hoffs gedicht: „Bij het graf van den Nederlandschen onbekenden soldaat gevallen in de meidagen 1940" en een rede door de minis ter-president dr. W. Drees. Als laatste spreker zal burge meester Am, J. d'Ailly voor Am sterdam de zorg voor het natio nale monument aanvaarden. Nu nadert de plechtigheid haar einde. Koningin Juliana en Prins Bernhard leggen aan de voet van de pyloon de eerste krans neer, waarna een vertegenwoordiger van Prinses Wilhelmina dit voor beeld met een twreede krans zal volgen. Uitdrukkelijk is bepaald, dat deze middag het publiek voor kranslegging nog geen gelegen heid zal krijgen. Wel 's avonds bij de jaarlijkse plechtigheid op het zelfde punt voor de herdenking der doden. Een tragische bijzonderheid bij deze onthulling is, dat de schepper van de beeldengroep rondom het monument, John Ra decker, de plechtigheid niet meer kan bijwonen. Als posthume hul de voor deze vermaarde beeld houwer zal op de onthullingsdag in het stedelijk museum een ex positie van zijn werken worden geopend Een tweemotorig militair Sow- jet-vliegtuig is gisteren bij Bohns- dorf, ten zuid-oosten van Berlijn, neergestort, aldus bericht het officiële Oostduitse persbureau ADN. Oostduitse brandweerlieden redden drie inzittenden van het vliegtuig, dat op het vliegveld Schönefeld zou landen maar te gen een kerktoren vloog. Er hing een dichte mist. Volgens ADN zijn de drie om gekomenen passagiers. De Soedanese minister van Bui- lenl&ndse Zaken, Moebarak Zar- roek, heeft bekendgemaakt, dat teit. 56 mensen waren terechtge- de Soedanese regering officiéél steld voor moorden, die niet in geprotesteerd heeft tegen de verband staan met de verzetsbe- Het Britse ministerie van Kolo niën heeft bekendgemaakt, dat tot einde maart van dit jaar in Kenia 1.015 mensen zijn terecht gesteld wegens Mau-Mau-aetivi- Franse politiek in Algerië. weging. De een houdt van AMERI CAN, de ander van VIRGI NIA. nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRETTA - de veredelde sigare ttentabak De weerstoest and boven West- Europa kenmerkte zich ook don derdag door kleine luchtdrukver- schillen. In deze toestand heb ben kleine oorzaken grote gevol gen. Een depressie voor de Deen se kust, die woensdag in de noor delijke provincies een vrij grote buien-activiteit veroorzaakte, ver wijderde zich in de loop van don derdag slechts enkele honderden kilometers in noordelijke richting maar het gevolg was dat het in ons land op veel plaatsten vrij zonnig was. Slechts in het Zui den van het land vielen enkele buien. De maximum-temperatu ren werden daar 14 k 15 graden. Aan de kust stond in de middag een frisse zeewind, waardoor het daar niet warmer werd dan onge veer 9 graden. De weerstoestand in het overige deel van het conti nent van West- en Midden-Euro pa verschilde niet belangrijk met die bij ons. Hogere temperaturen werden in het oostelijke deel van Frankrijk en Zuidoost-Duitsland aangetroffen namelijk omstreeks 18 graden. Een lagedrukgebied dat thans boven Frankrijk en Spanje ligt breidt zich langzaam naar het noordoosten uit. In verband hiermee moet van daag in onze omgeving op noor delijke winden worden gerekend. De temperaturen zullen daarom zeker niet hoger zijn dan donder dag. De kans op buien is niet groot. medgedeeld door het K'.N.M.I. te De Eilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Noordelijke wind. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het zuiden van het land plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. Inderdaad, er zit kip m eer pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak vz,n kip pensoep en het hoge vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO kippensoep is niet zo maar soep uit een pakje het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-gee' rode zilverzakje. v<» „Chickon" - kippensoep, Toma tensoep. Juiiennesoep. Cham pignonsoep. Vermiceilisoep. Aspergesoep. Bruinebonensoep Ktm*totnu.w- so(r ZATERDAG 28 APRIL. v.m n.m. Breskens 3.41 4.11 Terneuzen 4.16 4.46 Hansweert 4.56 5.26 Walsoorden 5.06 5.36 ZON MAAN op onder op onder April 28 5.18 20.02 23.50 7.06 29 5.16 20.03 7.58 30 5.14 20.05 0.32 8.56

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1