RADIO? ©t?®©8G dl© ffisomfflc 8gd Natuurzuivere Planta Eric de Noorman - De Romeinse Helm Proeven met nieuwe brandstof Xarnemeik" voor motoren ••daarom is natuurzuivere Planta zoveel smakelijker en gezonder MARKTBERICHTEN AUTOMOBILISME. ^nH margar. NfiJUUR, 2UIV6R.E Wai brengt de Turks-Griekse botsingen op Cyprus èdégerecMdiefyne Jmezé/ Syrië belooft naleving van bestand Gemeente Terneuzen Particulier televisie-initiatief in Frankrijk De 23-jarige Haarlemmer J. Hogenhout, die eert soort brand stof heeft uitgevonden voor een speedboat, heeft zondag op het Noorder Buitenspaame te Haar lem een proefvaart gemaald. Vol komen geslaagd is de vaart niet, want zaterdagmiddag bij het te water laten van de boot, is de schroef enigszins beschadigd. Ge lukkig niet ernstig, maar wel zo danig, dat Hogenhout zondag zijn snelheid moest beperken tot der tig kilometer per uur. Het resultaat van de proefvaart was, dat men kon vaststellen, dat één liter van de door de Haar lemmer samengestelde brandstof te gebruiken is voor bijna tien uur varen. Onder normale om standigheden heeft men voor het varken gedurende die periode 28 liter brandstof nodig. Na het succes van deze dag is de heer Hogenhout voornemens octrooi aan te vragen, niet alleen voor de vloeistof, maar ook voor de motor, die hij voor de speed- DONDERDAG 26 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7 io Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; g.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Wij van het land; 12.40 Gr.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nws; 13.20 Pianorecital; 13.45 Hammondorgel; 14.00 Ka merorkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Instr. trio; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Cello en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram 17.40 Koersen; 17.45 Me tropok' ork.; 18.15 Amus. muz.; 18.40 Schaken; 18.45 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal perspectief; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tijdschriftenkroniek; 22.10 Orgelconcert; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor do kleuters; 11.00 Cau serie: 11.15 Nederl. muz.; 11.45 Soekbespr.12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.35 Ham mondorgel; 12.50 Causerie; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Militair ork.; 13.55 Beursberich ten; 14.00 Gevar. muz.; 14.45 Cel lo en piano; 15.15 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordracht; !R30 Lichte muz.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Caus.; 17.45 Rege- ringsuitzending; 18.00 Nws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte mu ziek; 18-55 Gespróken btiei uit i jonden; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Cabaret; 19.30 Midden standscongres Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 20.00 Nws; 20.05 Buitenl. overz.; 20.15 Omroeporkest; 21.10 Voordracht en muz.; 21.35 Pianorecital; 22.05 .Dansmuz.; 22.40 Act.; 22.50 Sport- actualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Act. of gram.; 23.25 Caus.: 23.45 •fkram. boat heeft geconstrueerd. In ok tober jl. is hij begonnen met het samenstellen van de brandstof, welker samenstelling hij natuur lijk geheim houdt. „Spreekt u maar van karne melk", zegt hij tot belangstellen de journalisten, als zij wat na ders willen vernemen over de samenstelling van de mysterieuze brandstof. Hogenhout heeft ge werkt met de technicus W. Alde- huijsen, de chemicus H. de Jong, de chemicus B. Scheffer en de accountant Stillebroer, die tech nische, chemische en financiële adviezen hebben verstrekt. Hogenhout had een speedboat van een Amerikaanse fabriek ge kocht en die „Neville Duke 2" genoemd. De motor en de grote benzinetank heeft hij er uit ge haald en in de plaats hiervan kwamen een vliegtuigmotor, die enigszins verbouwd is en een kleine ruimte, waarin zich een halve liter brandstof bevindt, die hij voorlopig maar „karnemelk" noemt. Hogenhout vertelde, dat de prijs van zijn vloeistof 6,20 per liter bedraagt. Dat betekent, dat hij voor zestig cent per uur in zijn speedboat kan varen en als hij een liter gebruikt heeft, heeft hij een afstand van 950 km afge legd. Het Noorder Buiten Spaar- ne was een goede gelegenheid voor zijn proeven, maar een grote snelheid kan hij niet bereiken. Daarom trekt hij binnenkort naar de Westeinderplassen, om met een snelheid van 95 km te demonstreren. De belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder groot. Niet de brandstof levert vol gens de Haarlemmer een groot risico op, maar wel de spannin gen, die de boot en de motor te verwerken krijgen. Daarom wordt aan de veiligheid grote zorgen besteed. BRUSSEL. 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Eng. les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse los; 14.45 Gram.; 15.00 Pianoreci tal; 16.00 Koersen; 16.02 Kamer- nouz.; 16.30 Symfonie-ork.; 16.40 Kinderzang; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18:15 Japanse kamermuz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 1930 Reportage; 19.40 Gram.; 19.50 Caus.; 20.00 Gram.; 20.10 Klankbeeld; 20.40 Verzoekprogr. 21.30 Moderne muz.; 22.00 Nws; 22.15 Muzikale caus.; 22.45 Gr.; 22 55 Nieuws. Dinsdag is het in de Cyprische hoofdstad Nicosia opnieuw tot botsingen tussen Grieken en Tur ken gekomen. De Cyprioten van Turkse afkomst staken verschei dene Griekse winkels in brand of gooiden de ruiten in. Zij namen wraak voor het feit, dat maandag twee Turken door opstandelingen zijn doodgeschoten. Britse troe pen slaagden er tenslotte in de Turkse betogers te verspreiden. Voor de Turkse wijk is een uit gaansverbod ingesteld. Van alle mannelijke bewoners van Griekse afkomst in Nicosia worden foto's en vingerafdruk ken genomen. Een duizendtal Turken heeft in Famagusta een protestbetoging gehouden. De demonstranten voerden de Britse vlag met zich mee en riepen „wij willen wraak" en wij willen Grieks bloed". Incidenten deden zich niet voor. Een 250 Turkse havenarbeiders hébben in Famagusta als protest het werk neergelegd. Het Griekse kabinet heeft de ontslagaanvrage van minister van Buitenlandse Zaken Spiros Theotokis niet aanvaard. Hij had maandag zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de kritiek, die de kerk op Cyprus heeft ge uit over zijn beleid in de kwestie- Cyprus. Het kabinet wees eensgezind de inmenging van derden in de buitenlandse politiek af. Theotokis werd door de Cypri sche Kerk verweten, dat hij te lankmoedig jegens de Britten is. Kerkleiders te Athene hebben premier Karamanlis dinsdag ver zocht Theotokis te vervangen door iemand „met meer ervaring en vechtlust". Fruit, groenten en planta hebben één ding gemeenhun oorsprongde natuur! planta, de natuurzuivere planten- margarine, is bereid uit de puurste vet ten van tropische vruchten. Vandaar dat PLANTA zoveel smakelijker en gezonder is. Haal straks een pakje en ontdek zelf het frappante verschil PM. 76 240. 200. S* U proeft het direct: PLANTA is anders, volmaakt zuiver. Bovendien heeft PLANTA meer voedingswaarde. En ze is lichter verteerbaar. Doe PLANTA niet alleen op de boter ham. Ook de jus, het vlees en de groen ten worden er smakelijker door. Veel smakelijker zelfs tiarin De kleine Russische bruine beer, die de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef voor prinses Anna hebben meege bracht, is op verzoek van de prinses en haar broer, prins Charles, uit de Londense dieren tuin naar het kasteel Windsor overgebracht VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag aangevoerd 5295 stuks vee, zijnde610 vette koeien en ossen; 1597 gebruiksvee; 70 vette kalveren; 303 graskalveren, waarvan 233 t.b.c.-vrij2031 nuch tere kalveren; 99 varkens; 167 biggen; 136 paarden; 7 veulens; 150 schapen of lammeren; 95 weide/zuiglammeren30 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt Vette koeien 2,70 f 3,34; vet te kalveren 2,20-,-3,00; slacht - paarden 2,26—2,60. Alles per kg. Schapen ƒ100ƒ150; graskal veren 300500; nuchtere kal veren 5060; biggen 45 58; lammeren 90140; kalf- en melkkoeien ƒ750— ƒ1200; va re koeien ƒ600ƒ900; vaarzen 600- 875; pinken 375—600. Alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aanvoer als vori ge week, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend, prima's even boven notering; vette kalveren: aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend; graskalveren: aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen ruim prijshoudend; nuchtere kalveren: aanvoer even korter, handel vlot, met stijgende prijzen; biggen: aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen vooral niet lager; slacht- S në j bereid een staakthet. paarden: aanvoer iets meer, han- acM nemen de del lui, met staande pily.en, scha- Svrisch.Isreëlische cn-ens ais pen en aanvoer-Mts des verzekeringggeef't dat nietageheel prijshoudend; kali' de f®?luti®s va" de Veiligheids- en melkkoeien: aanvoer flink. >'aad del' Ver. Naties nageleefd handel goed. prijshoudende prij- zen; ware koeien: aanvoer ruim, handel vlotter, constante prij zen; vaarzen en pinken: aanvoer gis vorige week, handel .levendi ger,--prijzen wat stijver. TWEE COUREURS DODELIJK VERONGELUKT. De* Amerikaanse coureur Emie McAfee werd op slag gedood teen de remmen van zijn Ferrari blok keerden en de wagen in een scherpe bocht met een snelheid van 100 km per uur tegen een .iooom botste. In Vallejo, eveneens in Cali- fomië, is bij een wedstrijd de coureur Walt Faulkner dodelijk verongelukt, toen hij de macht over zijn wagen verloor en deze verscheidene malen over de kop sloeg. Hetzelfde overkwam in deze race de rijder George Amick. Hij kwam er met een hersen schudding en een gebroken pols af. Damascus door de Syrische rege ring bekendgemaakt. De Syrische belofte is voortge komen uit de besprekingen die de secreatris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, in Da maseus heeft gevoerd. Hammar skjoeld heeft de vorige week een dergelijk bestand tussen Israël en Egypte tot stand gepracht. In de Syrische bekendmaking wordt gezegd, dat Hammar skjoeld het Syrische standpunt met een „tweede partij" zal gaan bespreken. In Damascus zijn ook voorstellen van generaal Burns, het hoofd van de V.Njoestands- commissie, besproken, die oan. voorzien in maatregelen om de spanning aan het Meer van Gali lea te verminderen. Hammar skjoeld heeft beloofd dat hij de kwestie bespreken zal en de voorstellen aan de belanghebben de partij zal voorleggen, aldus het Syrische communiqué. Dinsdagmiddag is Hammar skjoeld uit Damascus in Amman, de hoofdstad van Jordanië, aan gekomen, waar hij o.an. met koning Hoessein spreken zal. AANMELDING EN AANGIFTE bovenstaande: 50. Hoewel zijn paard •neller is, kost het de Noorman heel wat moeite de vluchteling in te halen. Het klei ne paardje schiet als oen aal tussen de dik ke stammen door, en eindelijk weet Eric z"n paard naast dat van de Piet te brengen. Deze slaat verwoed met rijn speer van zich af. Een korte schermut seling volgt, tot het Eric gelukt zijn voet onder die van de Piet te krijgen. Met een boogt wipt de man uit het zadel. Onmiddellijk laat ook Eric zich van zfjn paard glijden en vóór de krijger overeind is gekomen, heeft Eric hem reeds de speer op zijn borst gezet. „Waar zijn je makkers?" vraagt htj de Piet. Inmiddels zijn ook de anderen naderbij gekomen en begrijpende, dat hü aan hun genade is overge leverd, geeft de krijger stuurs ant woord. Het blijkt, dat Moru zijn krijgers heeft uitgezonden om Eric wan neer hij met de helm terug zou komen te onderscheppen, de helm in de wacht te slepen en de Noorman te doden. „Dat is wel een bijzondere ma nier om je aan een afspraak te houden," zegt Eric woedend. „Heer Moru kan er op rekenen, dat ik hem dat dubbel en dwars betaald zal zetten." Terloops vraagt Eric de Piet of deze iets bekend is van een graf heuvel, welke oostelijk van Moru's burcht moet liggen. De gevangene kijkt verwonderd op. „Er is er één," zegt hij dan met tegenzin. „Hoeveel dagreizen van hier?" „Eén dag op een snel paard," antwoordt de Piet. „Maar komen doe je er nooit, daar zullen onze krijgers wel voor zorgen." „Waar zijn de krijgers gelegerd?" vraagt Eric gebiedend. De Piet maakt een vaag gebaar in noordelijke richting en de Noor man begrijpt, dat hij niet veel ver der zal komen met zijn ondervra ging. De gevangene kan hem wijs maken wat hij wil. De Piet wordt gebonden en Svein ontfermt zich over hem. Dan stijgen allen weer op hun paarden. Voorzichtig en zoveel als dit mogelijk is vermijden zij de open vlakte en zetten zjj hun weg in oostelijke richting voort. Het lijkt de Noorman verstandi ger langs de grens van Moru's ge bied te blijven trekken en dan, later noordwaarts te rijden. q Lang hebben ze nog niet gereden als ze op een breed spoor van tal loze paardenhoeven stuiten. „Nauwelijks een uur oud," fluis tert Eric tegen Svein. Hij buigt zich wat voorover en fluit zachtjes tussen de tanden. „Zulke grote hoefafdrukken ma ken de paarden van Moru niet," zegt Eric nu luid. „Dit kunnen niet anders zijn dan de krijgers van Tugwal." VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, gelet op het be paalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 1936, nr. 342;. herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; en brengen als voornaamste ter openbare kennis: ie. dat, behoudens afwijkin gen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in ue plaats tredende rust geniet, on verwijld moet worden opgeno men in één der bevolkingsregis ters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkings register der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaatst tredende rust te genie ten; 3e. dat in geval van onzeker heid omtrent het onder 2c ver melde bijzondere voorschriften gelden 4e. dat, behoudens afwijkin gen, ieder, die Nederland venaat, onverwijld van het bevolkings registers moet worden afge voerd 5e. dat bij adresverandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkings register moeten worden aange bracht. Voorts in verband met het „Dan doen we het zelf maar" zeiden vier energieke Fransen. De tien televisie ontvangtoestel len in hun dorp bleken namelijk slechts dood meufoilair te zijn, omdat een berg in de nabijheid de uitzendingen van de Franse staats-televisie onderschepte. Toen het wachten op de PTT- ingenieurs erg lang duurde en het dorp zich als achtergebleven gebied begon te beschouwen, be sloten een fabrikant, een garage houder, een elektriciën en een ar beider zelf het heft in handen te nemen. Wekenlang gingen zij de 1200 meter hoge Mont Peloux op en af, ezeltjes droegen de aange schafte televisie-uitrusting naar hoven en in weer en wind, soms in verblindende sneeuwstormen, bouwden de vier dapperen hun eigen televisie-doorzendstation. Het dorp, en de andere dorpen in de vahei, genieten nu onge stoorde televisie-ontvangst. De staat voelt zich echter ge passeerd en na alle volharding en technische prestaties lopen de vier Fransen nu de kans dat hun station als een „piratenzender" beschouwd zal worden, die dan natuurlijk afgebroken moet wor den. a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schrifte lijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen ui het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vjjf da gen tevoren) of nè de adresver andering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrok ken en het nieuwe adres (zo no dig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); h. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzon dere gevallen onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, wélke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dngen moet worden ingeleverd bij het be stuur der Nederlandse getueenie. in welker bevoikirvsi egister de persoon moet v.oi ien' "opge nomen; c. dat ieder, die ir. de gemeen te nachtrust of de' daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkings register is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkings register ener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder overleg ging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legfti matiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeen komstig de desbetreffende bepa lingen is vrijgesteld van aan melding; d. dat bestuurders van instel lingen, gestichten of schepen waarin personen onder enig be stuur inwonen, alsmede Note! houders, pensionhouders en h* merver huurders uiteiifgk rijf dagen na de opneming of huis vesting of na het vertrek, mede deling moeten doen van de ge slachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer das veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit ver trekt e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft vol gens de wet; f. dat voor persoonlijke aan melding en voor mondelinge aan gifte voor het bevolkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 12 uur bij de afdeling bevolking: der gemeente-secretarie, aan de Markt. Terneuzen, 24 april 1956. Burgemeester en wethoodns voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3