Het Sowjet-bezoek ssn Engelsnd Proces in Madrid Schip gezonken op de Westerschelde ter hoogte van Hoedekenskerke De telefoontunnel in Berlijn Verklaring over overlijden van Jungschlager Israëlische burgers gedood in hinderlaag De ontwapeningsbespreking in Londen Rechtszitting zaak-Schmidt uitgesteld tot 7 mei WOENSDAG 25 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3749 Felle woordenwisseling tussen Chroesjtsjef en de Labourleiders De kapitein verdronken SOWJETPERS geeft Britse onhartelijkheid toe Voormalige keukenjongen van tsaar bereid Sowjet-souper Krans van generaal Anders verdwenen Loonsverhogingen in België Attlee ridder in de Orde van de Kouseband HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Protestantse boeken in Spanje in beslag genomen HET WEER WEERBERICHT Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Chroesjtsjef werd bijzonder Ijoos toen Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel der Labour- f)artij, het 'verzoek van de La- tjourleider Gaitskell steunde om 200 socialistische leiders, die in de Sowjet-Unie en Oosteuropese landen gevangen zitten, vrij te la ten. „Laat de kwestie onderzoeken zo drong Bevan aan, „en als die socialistische leiders ongewenst /.rjn, laat ze dan naar Engeland emigreren". Doch Chroesjtsjef wilde daar niets van weten. „Wij zijn com munisten. Vraagt ons niet onze beginselen op te geven", zo zei De avond was rustig begonnen. Maarschalk Boelganin had in een rustig speechje geantwoord op (>en vriendelijk welkomstwoord van Gooch, de huidige voorzitter van de Labourbeweging. Aan het eind van het diner stak Chroesjtsjef een geïmproviseer de redevoering af, die circa veer tig minuten duurde. Terwijl Chroesjtsjef sprak, leunde Boel ganin onbewogen met zijn ellebo gen op tafel en zijn kin op zijn handen Ook tijdens Chroesjts- iefs felle woordenwisseling met Bevan en Gaitskell bleef Boelga nin onbewogen. Oiroesjtsjef gaf in in zijn rede een overzicht van de economische en sociale ontwikkeling in de Sowjet-Unie onder het communis me'. „We weten heel goed", zo zei hij, .dat de levensstandaard van de Britten nog veel hoger is dan die van het Sowjet-volk. Doch men moet niet vergeten, dat Rusland, vóór het communisme aan de macht kwam, het achterlijk ste land van de grote mogendhe den op economisch gebied was. Dank zij de opofferingen van het Russische volk zijn grote vor deringen gemaakt met de ontwik keling van de zware industrie. Geleidelijk zal nu het evenwicht tussen produktie van gebruiks goederen en de industriële ont wikkeling tot stand gebracht worden. t>e verdere ont wikkeling van de zware industrie blijft echter van levensbelang". Het diner dat de leiders der Britse Labourpartij maandagavond in tiet Lagerhuis aanboden aan maatrschalk Boelganin en partij-se cretaris Nikita Chroesjtsjef, is volgens ooggetuigen geëindigd in een sfeer als van een ruinioerige verkiezingsbijeenkomst. Chroesjtsjef heeft zich ontzettend kwaad gemaakt en verklaard, dat het gemakkelijker is om met de conservatieve regering te spre ken dan met de Labourpartij Volgens lal jourleiders is dit een slecht voorteken voor de toe komstige betrekkingen tussen de communistische partij en de socialistische i>artüen in Europa. De verklaring is zelfs in tegen- snraak met het verlangen van de leiders van het Kremlin naar een toenadering tot de nicCeomiministische arbeidersbeweging in West-Europa. De bewapening van Duitsland noemde Chroesjtsjef een grote vergissing van het Westen. De wraakgevoelens aan de andere kant van de Rijn zullen er door versterkt worden. Over de ontwapening sprekend, gaf Chroesjtsjef duidelijk te ver staan, dat hij de Westelijke.Plan nen voor inspectie en controle op de ontwapening, en wellicht alle controle, onuitvoerbaar acht. Voorts kondigde hij aan, dat de Russen binnenkort met nieu we voorstellen zullen komen, die het Westen in een moeilijk par ket zullen brengen. Wat de plannen voor toezicht en controle op de ontwapening betreft, zei hij, dat het altijd mo gelijk zal zijn een hoeveelheid splijtbaar materiaal aan interna tionale controle te onttrekken. Het plan van president Eisenho wer voor wederzijdse luchtver- kenning noemde hij „dwaasheid „Wij willen niet dat men in onze slaapkamers kijkt, zelfs niet in onze tuin", zo zei hij. Zeer luid en zeer snel sprekend zei hij: „Ik ben het helemaal niet eens met de heer Gaitskell. Wat ons betreft, wij zijn communisten en de vijanden, van het volk moe ten gestraft worden. Er zijn op het ogenblik geen socialisten in Rusland en wat de andere volks democratieën betreft, daarvoor zijn wij niet verantwoordelijk". Hierop ontstond een verhit debat. Volgens sommige labourleiders lijkt Chroesjtsjef als persoon wel wat op wijlen Ernest Bevin. Zij geloven, dat de Sowjetleider be schikt over weinig algemene be st uurs- en politieke capaciteiten en een opvliegend, autoritair ge rakter. Na het diner dankte premier Boelganin voor de ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog eens naar Engeland zou kunnen komen. Chroesjtsjef viel hem toen glimlachend in de rede met de opmerking: „Ik hoop dat de labourleiders zich dan vriend- schappelijker zullen tonen." den-Oosten. Sir Anthony ant woordde, dat hij geen commen taar wilde leveren zolang de be sprekingen nog gaande waren. De vraagsteller zei toen, dat hij de premier niet „ten aanschouwe van getuigen" in verlegenheid wilde brengen, maar kon de pre mier niet zeggen of de vrede in het Midden oosten door de be sprekingen naderbij gébracht was? Eden gaf als antwoord, dat de waarde van alle besprekingen, volgens hem, pas bepaald kan worden als de besprekingen ge ëindigd zijn. De labourafgevaardigde Shin- well vroeg, of een gedetailleerd verslag gegeven zou worden over de besprekingen die bij een ande re gelegenheid gevoerd zijn. Ken nelijk doelde hij op het diner van de labourleiders met Boelganin en Chroesjtsjef van maandag avond, dat nogal rumoerig ver- DE ECONOMISCHE ONTWIK KEUNG DER LANDEN VAN AZIË EN MIDDEN-OOSTEN Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen zal de Westduit- se minister van Buitenlandse Za ken. een voorstel doen tot oprich ting van een bank tot financie ring van de ontwikkeling in de landen van Azië en het Midden- Oosten, teneinde de samenwer king der Westerse landen in dit opzicht meer actief te doen zijn. Deze bank zou in staat kunnen zijn het hoofd te bieden aan de van Russische zijde gedane aan biedingen voor het verstrekken van leningen tegen lage rente. De middelen der nieuwe bank zou den door de leden-regeringen verschaft kunnen worden. De Westduitse minister ver wacht, dat deze aangelegenheid op de komende bijeenkomst van ministers der landen der Noord- atlantische Verdragsorganisatie in Parijs zal worden besproken, doch dit wil niet zeggen dat hij van mening is, dat de bank door de Navo zou moeten worden op gericht. lopen is, de afgevaardigden, en ook de Sowjetleiders, lachten har telijk om deze opmerking, waar op Eden met een simpel „no sir" antwoordde. De Brits-Russische besprekin gen lopen ten einde en er is nog niets gebeurd om het pessimisme, dat in" de afgelopen 24 uur is ge rezen, te verminderen. Vrijdag ochtend vertrekken de Russische leiders. Na de besprekingen van dinsdagochtend is een kort com muniqué uitgegeven. waarin slechts verklaard wordt dat ge sproken is over de handel tussen Engeland en de Sowjet-Unie, over culturele uitwisseling en over de ontwapening. Aan Britse zijde werden de besprekingen gevoerd door premier Eden en de lord grootzegelbewaarder Butler. Pre mier Boelganin en partijsecreta ris Chroesjtsjef werden geassis teerd door de Sowjet-minister van Cultuur, Mikhailof, en de eerste onder-minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. Voor woensdag staat nog slechts een korte bespreking op het program. De persconferentie die de Sow jet-leiders woensdag middag zouden geven, is van het program geschrapt, doch niets wijst er nog op dat de Russen deze tijd willen 'benutten voor verder overleg. Ook het program voor donderdag is bekort. Een bezoek aan Calder Hall. de atoom centrale in noordwest-En- geland. zal niet doorgaan. Onderhoud van Chroesjtsjef met Stassen. Chroesjtsjef heeft dinsdag avond te Londen een onderhoud van een uur ifehad met Harold Stasse, de voornaamste adviseur van president Eisenhower voor ontwapeningsaangelegenheden. Chroesjtsjef ontmoette Stassen op een ontvangst te rere van de Russische leiders die thans Enge land bezoeken. Chroesjtsjef no digde tijdens de receptie Stassen uit voor een bespreking in een af zonderlijk vertrek. Bij het onder houd was Gromyko, de eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet- Unie, tegenwoordig. Op de Westerschelde is dinsdagmorgen om kwart vóór acht het Zweedse kustvaartuig „Kare", die eigendom is van „Stokholm Red a/b Svea", en dat 499 ton meet, in aanvaring gekomen met de „Dongedijk" van de Holland Amerika Lijn in Rotterdam. De „Kare" is bij de aanvaring gekapseisd en nagenoeg onmiddel lijk; gezonken. Van de bemanning, die dertien koppen telde, zijn er twaalf gered. De kapitein, de heer Ernst Weiander, wordt nog vermist. De „Dongedijk" heeft enige schade aan de boeg en is later door gevaren naar Antwerpen. De aanvaring geschiedde in dikke mist. De „Dongedijk" lag bij Hoedekenskerke op de Wes terschelde voor anker, de „Kare" kwam voorstrooms van Antwer pen en heeft de „Dongedijk" waarschijnlijk te laat opgemerkt. De „Kare", die een lading kali aan boord had, was pas een jaar oud. Direct na het ongeluk zond de „Dongedijk" noodseinen uit, waarop in de buurt varende schepen het zoeken naar drenke lingen begonnen. Acht drenkelingen zijn aan boord genomen van het Deense schip „Brazilian Reefer", dat op weg was naar Antwerpen. Voorts werden twee drenkelingen opge pikt door de "„Dongedijk". Ten slotte werden twee man, 'n Duit ser en een Belgische loods, aan boord genomen door de Provin ciale boot „Prins Willem I", die de verbinding tussen Terneuzen en Hoedekenskerke onderhoudt. Deze drenkelingen, waarvan de Belgische loods licht gewond is, werden opgenomen in een café te Hoedekenskerke. Op de noodseinen van de „Don gedijk" zijn uit Terneuzen de sleepboten „John P. Best" en „Holland" onmiddellijk uitgeva ren om naar de drenkelingen te, zoeken. Verder voeren uit Antwerpen Het orgaan van de Russische omraunistische partij, Pravda, heeft dinsdag toegegeven dat er tjjdens het bezoek van de Russi sche leiders soms „vijandige kre ten" te horen zijn. Een bericht uit Londen vermeldde dat zulks voorgekomen was in Londen en Oxford en dat er bij het bezoek van maandag aan Birmingham borden met antl-Sowjetleuzen werden vertoond. Tot nu toe had de Sowjetpers slechts Britse hartelijkheid naar aanleiding van het bezoek der Russische leiders gerapporteerd. Een 74-jarige kok die vroeger keukenjongen van tsaar Alexan der de Derde van Rusland (1845 1894) is geweest, zal vandaag een souper voor Boelganin en Chroesjtsjef klaarmaken. De Sowjet-leiders zullen het souper nuttigen in de pauze van de voor stelling van het Sad Iers Wells ballet in de koninklijke opera in Londen. De kok, George Poulsen, die indertijd voor het eten van dé wolfshonden van de tsaar moest zorgen, heeft een aantal speciale gerechten voor de Sowjet (bezoe kers samengesteld, met o.a. ge rookte zalm, kaviaar, eend, kas tanjes en ijs. De krans die generaal Anders zondag namens de Poolse ballln gen in Engeland bij de Cenotaaf in Londen had neergelegd bij een ■betoging tegen het bezoek van de Russische leiders, is verdwe nen. De politieman die de krans moet bewaken, die Boelganin en Chroesjtsjef enige dagen tevoren aan de andere kant van het mo nument hadden gelegd, heeft van de diefstal niets gemerkt. Chroesjtsjef en Boelganin in Lagerhuis. Maarschalk Boelganin en partij secretaris Chroesjtsjef zijn er dinsdag in het Lagerhuis getuige van geweest, hoe premier Eden door verscheidene afgevaardig den bestormd werd met vragen over zijn (besprekingen met de Sowjet-leiders. De Russische leiders zaten op de publieke tribune. Een conser vatieve afgevaardigde die Rus sisch spreekt, zat naast hen en gaf een vertaling van het debat. Een labourafgevaardigde vroeg aan Eden, of hij een verklaring kon afleggen over de Brits-Rus sische besprekingen over 't Mid- Nadat de Russische autoritei ten maandag bekend gemaakt hadden dat zij een tunnel tussen de Amerikaanse en Russische zones van Berlijn ontdekt hadden, is deze maandagavond door onge veer 100 journalisten bezichtigd. Volgens de Russische autoritei ten is de tunnel aangelegd met het doel Sowjet- en Oostberlijn.se telefoonleïdingen af te tappen. De verslaggevers werden in groe pen van tien onder geleide van Russische officieren, door gedeel ten van de tunnel gevoerd. Te- tegenover het gat waar de tele foonkabels, ongeveer een meter onder het wegdek blootgelegd waren, bevindt zich de tunnelin gang. De tunnel leidt naar een goed verlicht doorzendstation, waar de luidsprekers en verlich tingsbuizen van Brits fabrikaat bleken te zijn. Deze ruimte is af gesloten door zware ijzeren deu ren, waarop in het Russisch en in het Duits te lezen was: „Ver boden toegang, de Sowj et-kom - nrandant". Deze aankondiging zou daar geplaatst zijn om Duitse technici die daar eventueel ver zeild zouden raken, af te schrik ken. Ook waren er kartonnen Vier Israëlische burgers zijn gedood, toen hun auto maandag avond vanuit een hinderlaag werd overvallen en in brand ge stoken. Dit is door een Israëlische woordvoerder in Jeruzalem medegedeeeld. De overval ge schiedde nabij Beer Menuha, op de weg van Beersheba naar Eilath. De overval, die vooraf gegaan is door een reeks kleinere inci denten, heeft de gemoederen te Tel Aviv in heftige beroering ge bracht. Men is daar van mening dat het voorval een ernstige ver slechtering van de toestand langs de Israëlisch-Jordaanse demarca tielijn inhoudt, juist nu Ham- marskjoeld bezig is te trachten daar een „staakt het vuren" te bereiken. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sja- ret, heeft Hammarskjoeld naar aanleiding van de overval een dringende boodschap gezonden. In zijn dringende boodschap aan Hammarskjoeld heeft de Is raëlische minister van Buiten landse Zaken er de nadruk op gelegd, dat het hier een „schen ding van de gesloten overeen komsten" betreft. Sjaret ver klaarde dat alles er op wijst, dat hier sprake is van een nieuwe actie van een terreur-commando. In Jeruzalem kan men nog geen opheldering geven over de aanval. Een onderzoek zal moeten uitwijzen of deze het werk is van infiltranten, die vanuit Egypte het gebied van de Negeb door trekken in de rcihting van Jor danië, dan wel of de overvallers vanuit Jordanisch gebied ope reerden. De Israëlische regering heeft om een spoedbijeenkomst van de Jordaans-Israëlische bestands commissie gevraagd. Waarnemers van de Verenigde Naties stellen op het ogenblik een onderzoek op de plaats van de overval in. borden met de mededeling: „U komt nu in de Amerikaanse zóne". Waarschijnlijk zijn deze er, bij wijze van grap, geplaatst door de Russische militairen die ie tunnel ontdekt hebben. Achter dit ondergrondse door- zend-station is de tunnel met prikkeldraad afgesloten. De Rus sen zeggen dat hij naar de Ame rikaanse sector leidt Te oordelen naar de data iie op de instrumenten gevonden werden zou het doorzendstation ongeveer een jaar in werking ge weest zijn. De Russen toonden waardering voor de vakkundige wijze waarop de Sowjet-legerka- bel afgetapt was. zonder de an dere leidingen te verbreken. De tunnel is uitstekend gecon strueerd, maar de gebruikers schijnen veel last van vochtigheid gehad te hebben. De grond was cezaaid met zandzakken en pom pen van Amerikaans fabrikaat waren nog steeds in werking. Het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen bedroeg voor de maand maart 102,9' en zal naar het zich laat aanzien, zo schrijft het Belgische blad „Le Soir" voor de maand april ongewijzigd blij ven. Het zich handhaven van dit indexcijfer gedurende twee maan den op 102,9 zal, op grond van de bestaande loon-conventies, waar- oij het indexcijfer aan de lonen wordt gekoppeld, in verscheidene industrieën en bedrijven aanlei ding geven tot loonsverhogingen. Zo zullen per 1 mei de salarissen van het personeel in overheids dienst met 5 procent worden ver hoogd, terwijl de lonen en sala rissen van arbeiders en employé's in de ijzer- en staalindustrie, in de metaalindustrie en in de che mische industrie op genoemde datum met 2,5 procent verhoogd zullen worden. In de sector gas en elektriciteit zullen de lonen verhoogd worden vanaf 1 juli. Door het ontsporen van de sneltrein van Calcutta naar Bom bay1, nabij Nagpoer, zijn twintig personen gewond. Van twee van hen is de toestand ernstig. Mededeling van het Indonesische Ministerie van Voorlichting. In een radio-uitzending voor geheel Indonesië heeft het Indo nesische ministerie van Voorlich ting een verklaring gegeven over de dood van Jungschlager. Hier in wordt gezegd, dat Nederland gebruik maakt van het overlijden van Jungschlager om de sym pathie van de wereld te winnen. „Het mag wel gezegd worden, dat de Nederlanders het gezegde kennen, dat het doel de midde len heiligt", aldus de verklaring, waarin voorts staat: De Neder landers voelen aan, dat de dood van Jungschlager voordelig voor hun is, daar nu niet kan worden bewezen, dat deze Nederlander de leider is geweest van een on dergrondse organisatie. Maar dit zal uitkomen bij de gerechtelijke vervolging tegen de subversieve elementen, die thans terecht staan", aldus de verklaring van het ministerie van Voorlichting. FLECHTIGE MIS VOOR JUNGSCHLAEGEK IN DJAKARTA. De biechtvader van Jungschla ger, pater Cornells Droog, heeft dinsdagmorgen in de Joseph kerk te Djakarta een mis gelezen voor de zielerust van Jungschlager. De plechtige mis werd bijgewoond door de weduwe Jungschlager, de plaatsvervangende hoge commis saris, Herman Hagenaar, leden van zijn staf en door vele staf leden van het hoofdkantoor van de K.P.M. De lijkkist was niet in de kerk. Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal op speciaal verzoek van zijn 82-ja- rige vader per vliegtuig naar Nederland worden vervoerd. Het is nog steeds niet bekend, wan neer de lijkkist, die zich thans in het K. P. M.-hospitaal bevindt, vervoerd zal worden. sleepboten ter assistentie uit en vertrokken van de vliegbasis Valkenburg twee helikopters van de opsporings- en reddingsdienst van de marine vliegdienst. Naar verluidt wordt door de geredde bemanningsleden van de „Kare" aangenomen, dat de kapi tein verdronken is. Toen hij zich te water begaf na de aanvaring was hij gewond aan het hoofd en hij zou toen niet in staat ge weest zijn zich boven water te houden. Het zoeken naar de kapitein werd tot laat in de middag door één van de twee helikopters on der bevel van luitenant ter zee tweede klasse C. J. C. Hamilton voortgezet. Deze machine heeft daartoe een landing gemaakt op Woensdrecht om bij te tanken. De andere helikopter, onder be vel van luitenant ter zee eerste klasse J. Adriaanse, keerde in de loop van de dag naar Valkenburg terug. De kapitein van de „Kare" is in Antwerpen als vermist opge geven. De twaalf geredden zijn naar Antwerpen gebracht, de be manningsleden van de „Kare' door de „Brazilian Reefer" en de „Dongedijk", de Belgische loods per auto. De stewardess van het Zweedse schip, mej. Peterson, kwam met de „Brazilian Reefer"' aan. Van de mannen, die met dekens om hun schouders en blootsvoets aan land kwamen, waren de meesten hun geld en papieren kwijt. Het Zweedse consulaat te Antwerpen heeft hen aan geld en nieuwe kleren geholpen. Achl van de opvarenden van de „Ka re" verblijven nu in het interna tionale zeemanshuis te Antwer pen. •k Cchoesjtsjef heeft tijdens oen maaltijd in Birmingham aande vrouw van de burgemeester ver teld, dat hij vetloos diëet houdt om niet te dik te worden. De Russische plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko heeft op de ontwapeningsbesprekingen te Londen kritiek geoefend op enke le delen van het Amerikaanse ontwapeningsvoorstel doch heeft dit voorstel niet verworpen. Deze kritiek was de eerste Rus sische reactie op het Amerikaan se voorstel. Gromyko verklaarde in de eerste plaats te twijfelen aan de doeltreffendheid van het Amerikaanse plan voor een ge meenschappelijke inspectie van uit de lucht. Verder sprak hij zijn bezorgdheid uit over wat hij De 46ste zitting in de zaak- Schmidt, die dinsdag zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 mei. In de rechtszaal deelde rechter Rochjani mede, dat de getuigen, die dinsdag zouden worden ge hoord, niet aanwezig waren en dat hij daarom had besloten de zitting uit te stellen. Hij voegde hieraan toe, dat twee getuigen ziok waren en dat de derde te laat was opgeroepen. Deze drie getuigen zijn in ar rest sinds januari 1954, toen zij samen met 34 andere Nederlan ders werden aangehouden. Zij zouden dinsdag voor het eerst se dert hun arrestatie voor de rech ter zijn verschenen. Het zijn de heren P. J. H. Wiersma, die een zenuwinstorting zou hebben ge- Graaf Attlee, de gewezen lei der van de labourpartij, is giste ren door koningin Elizai'oeth tot ridder in de Orde van de Kouse band geslagen. In Madrid is het proces begon nen tegen vier jongelui, die er van wor-den beschuldigd na de studentenonlusten van februari propagandamateriaal te hebben verspreid dat beledigend voor de overheid wordt geacht. De voornaamste getuige, Ma nuel Torres Lopez, die als gevolg van dé ongeregeldheden van zijn functie als deken van de rechts faculteit werd ontheven, zei dat het initiatief tot de relletjes niet van de Spaanse studenten is uit gegaan, maar van groepen bui tenlanders aan de universiteit. In antwoord op een vraag van de verdediger José Maria Gil Robles, oud-minister van de mo narchie en gewezen politiek ad viseur van troonpretendent don Juan zei getuige niet de in druk te hebbt^i dat de opstandi ge studenten handelden op beve len van communistische oor sprong. had, H. de Braai en Dumais, die naar wordt vernomen aan hoge bloeddruk zou lijden. Mevrouw Bouman deelde aan de correspondent van A.N.P. in Djakarta mede, dat alle drie ge tuigen bij het verhoor door de politie hebben verklaard onder dwang van een zekere sergeant Peltzer aanwezig te zijn geweekt bij een illegale „dropping'' op de hellingen van de Tangkuban Pra- hu, nabij Bandung. Zij zullen opnieuw worden op geroepen om op de volgende zit ting te verschijnen. Rechter Rochjani heeft voorts vier andere getuigen opgeroepen, indien de getuigen, die dinsdag zouden verschijnen, ook met op 7 mei aanwezig zullen kunnen zijn. Mevrouw Bouman verklaarde, dat zij tenminste zeven- getuigen 5 decharge zou oproepen. In de rechtszaal was dinsdag nauwelijks enige publieke be langstelling. DONDERDAG 26 APRIL. v.m. n.m. Breskens 2.32 2.55 Terneuzen 3.07 3.30 Hansweert 3.47 4.10 Walsoorden 3.57 4.20 noemde het „voorwaardelijke ka rakter" van de voorgestelde lasen". Het feit dat de voorgestelde stappen niet automatisch waren zou kunnen betekenen dat een van de partijen zich zou kunnen terugtrekken nadat een van de fasen zou zijn uitgevoerd, zo zeü hij. Op dezelfde zitting kritizeerden de Britse en Amerikaanse gede legeerden enkele onderdelen van het Russische voorstel. Het Spaanse ministerie van Voorlichting heeft gisteren 35.149 protestantse bijbels en andere godsdienstige boeken in toeslag laten nemen bij het onder Britse leiding staande bij beige nootschap in Madrid. De reden is niet bekendgemaakt. ZON MAAN April 27 28 29 30 op onder op onder 5.20 .20.00 22.59 6.22 5.18 20.02 23.50 7.06 5.16 20.03 7.58 5.14 20.05 0.32 8.56 De luchtdrukverschillen boven het vasteland van Europa, de Noordzee en de Britse eilanden zijn nog steeds erg klein. Het is er dan ook overal rustig en bo vendien te koud weer. Kleine storingen, die zich voor namelijk in de hogere luchtlagen op de weerkaarten manifesteren, brengen een grote variatie in weer met zich mee. Op sommige plaatsen is het lange tijd zonnig, boven andere hangt de gehete dag een wolkendek en regent het nu en dan wat. Dit laatste was bijvoorbeeld in Denemarken en ook in het noorden van ons land het geval. In het zuiden kwamen daarentegen vocral in de ochtend zonnige uren voor. Maar de ma ximumtemperaturen bleven ook daar te laag. Op de Oceaan trekt wel ten westen van Ierland, een depressie naar het zuidoosten maar van in vloed op het weer bij ons geen sprake. Wij houden dan ook het zelfde weertype, 's Nachts plaat selijk nachtvorst, in de middag temperaturen omstreeks 10 gra den, nu en dan zon en een zwak ke of matige wind uit noordelijke richtingen, terwijl er hier en daar een buitje vallen kan. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Aanhoudend vrij koud. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende bui en. In het binnenland weinig wind, in de kustprovincies zwak ke tot matige wind uit noordelij ke richtingen. Aanhoudend vrij koud.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1