De Russische leiders in Engeland Boelganin en Chroesjtsjef bezochten Koningin Elizabeth tank ESSO EXTRA Stoffelijk overschot van Jungschlager naar Nederland Beslag gelegd op de „Olympic Challenger" Hammarskjoelds missie Dulles over de NAVO DINSDAG 24 APRIL 1956 11e Jaargang Nr 3748 Egyptische opperbeveihebber voor Arabische strijdkrachten Griekse minister van Buitenlandse Zaken biedt ontslag aan Kefauver over de buitenlandse politiek Indonesiërs in Brits Borneo veroordeeld De vliegtuigindustrie in de Sowjet-Unie Met Esso bent U Défilé ie Soesidijk op Koninginnedag Ex-premier Bidault getuigt in de Franse „Lekkenzaak" Minister Erhard waarschuwt voor oververhitting van de conjunctuur CYPRUS De arbeidsvoorwaarden in de Belgische metaalindustrie Ernstige overstromingen in Afghanistan HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Ruhstjfik Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. VermeldingBrieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maan dagnummer: Zaterdags 10 uur. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie- adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct CHROESJTSJEF OVER DE WATERSTOFBOM. rv» ^owiptrussische premier maarschalk Boelganin en eerste «SsSEÏÏnK Chroesjtsjef hebben.maandag Birmingham, ^De1^ovvdetri^sische leiders bezochten onder meer een nijverheids- teSLSSÏÏ èn in ^uchtvaartdemonstratie. die op een bm van de Britse luchtmacht werd gegeven. Premier Boelganin heeft maan dag op een ontvangst op het stad huis van Birmingham verklaard, dat men moet trachten de oorza ken te vinden van de meningsvci - schillen die na de oorlog geleid hebben tot het verslechten van de Brits-Russische betrekkingen. Het is best mogelijk, dat wij bei den schuld hebben, zo zei hij. De waterstofbom. „Slechts de Sowjet-Unie is tot nu toe in staat geweest 'n water stofbom door een vliegtuig te la- len afwerpen en ontploffen", al dus heeft de Sowjetrussische eer ste partijsecretaris Chroesjtsjef gisteren in een toespraak te Bir mingham verklaard. Chroesjtsjef, die dit zei in een toespraak bij de opening van de door hem en Boelganin bezochte njjverheidstentoonstelling, voeg de hieraan toe: „De Amerikanen 1 lebben tot nu toe slechts 't voor nemen om dit te doen. Hun jong ste ontploffing betrof die van 'n SYR1SCH-ISRAELISCH INCIDENT Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medege deeld dat Syrisch geschut in de nacht van zondag op maandag heeft gevuurd op een Israëlisch vissersvaartuig in het Meer van (killilea, in noord-oost-Israël. Er zjjn geen slachtoffers onder de opvarenden gevallen. Israël, Syrië en Jordanië gren zen aan dit meer. Tot opperbevelhebber van het zaterdag door Egypte, Saoedi- Arabdë en Jemen ingestelde ver enigde militaire commando is be noemd generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de 35-jarige Egyp tische minister van Oorlog. De drie landen hebben zaterdag een pact getekend, dat hun legers voor de komende vijf jaar ver bindt en waarbij een opperraad, een militaire raad en een verenig de legerleiding wordt ingesteld. Generaal Amers (benoeming tot leider van het verenigde opperbe vel houdt in, dat hij thans opper bevelhebber is van de legers van Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië en Jennen op grond van de defensie- pacten tussen deze landen. Spiros Theotokis, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn ontslag aangeboden. Hij heeft de laatste tijd in Grie kenland en Cyprus bloot gestaan aan scherpe kritiek over de wijze waarop hij het geschil met Groot- Brittannië over Cyprus, behan deld heeft. Theotokis, die sinds oktober van het vorig jaar zijn post be kleedt, bood zijn ontslag aan in een brief aan premier Karaman- lis, waarop deze het kabinet ver zocht maandagmiddag bijeen te komen. Volgens het rechtse nationalis tische dagtblad „Ethnos" zou het volk van Cyprus geen verder vertrouwen in de regering van Karamanlis hebben als Theotokis aanblijft. Ook vermeldde het blad dat de verbannen aartsbisschop Makarios premier Karamanlis verzocht zou hebben het ministe rie van Buitenlandse Zaken niet aan Theotokis toe te vertrouwen. Ook senator Kefauver, kandi daat voor de democratische no minatie in de komende presi dentsverkiezingen in de V.S. heefjt«- zöndag uitgesproken voor een buitenlandse politiek die ge adviseerd wordt door beide Ame rikaanse partijen. Dit voorstel werd zaterdag reeds door Eisenhower gedaan in xjjn rede over de buitenlandse po litiek. Kefauver zei o.m.: „Er bestaat reeds lang een schreeuwende be hoefte aan de kundigste mensen ongeacht tot welke partij zij be horen, om onze buitenlandse po litiek te leiden". ontploffingsinstallatie voor een waterstofbom, doch niet van de bom zelf". De strategische goederen. Chroesjtsjef sprak zijn afkeu ring uit over het door de Wester se landen uitgevaardigde verbod op het vervoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unie. Hij vervolgde: „De nadruk wordt thans gelegd op de ver vaardiging van raketten. Wij kunnen ook op dit gebied wed ijveren en ik ben er zeker van dat de Sowjet-Unie de beschik king zal krijgen over een raket met een waterstofbomlading in de kop, welke naar elk punt in de wereld kan worden afgeschoten". De vliegtuigproduktie. Chroesjtsjef trok voorts een vergelijking tussen de productie van vliegtuigen in Groot-Brittan- nië en in de Sowjet-Unie. „Rusland staat in geen enkel opzicht bij Engeland achter, en toch wilt u geen handel met ons drijven. Ik wil er in dit verband op wijzen, dat de Westerse beper kingen op onze wederzijdse han del ons in geen enkel opzicht zul len verhinderen vorderingen te maken bij onze bewapening. Slechts een uitgebreide handel kan de weg banen naar het ont staan van een wezenlijke en krachtige vriendschap tussen onze beide landen. Bij een dergelijke handelsont wikkeling zouden wij Britse ma chines kopen, inplaats van deze, zoals thans geschiedt, zelf te ver vaardigen, en dit zou voor onze beide landen voordelig zijn. Doch indien u weigert ons deze machines te verkopen, dwingt u ons onze produktie uit te brei den en ze zelf te vervaardigen. Wij zijn niet langer van Enge land afhankelijk voor het kopen van machines en wij menen, dat deze toestand voor geen van ons beiden voordelig is", aldus de Sowjetrussische eerste partijse cretaris Nikita Chroesjtsjef. Butler over het Russische bezoek. De Britse groot zegelbewaarder en rechterhand van premier Eden, R. A. Butler, heeft maan dag verklaard: „Te oordelen naar het verloop van de bespre kingen tot op heden, en als woor den in daden omgezet worden, kunnen wij reeds nu zeggen, dat het bezoek van de Sowj et-leiders zeker de moeite waard is ge weest". Londen en Moskou dichter tot elkaar gebracht. De Londenaren zeggen dat nu de besprekingen tussen de Britse en de Sowjet-leiders halverwege gevorderd zijn, de afstand tussen Londen en Moskou reeds met 'n derde verminderd is. Dit grapje, dat slaat op het feit dat sinds zondag in Groot-Brittannië de Britse zomertijd geldt, zodat het tijdverschil tussen Londen en Moskou nog slechts twee in plaats van drie uur, werd aange haald door de correspondent van radio-Moskou, die het verslag van het Russische bezoek ver zorgt. In zijn verslag van het bezoek dat Boelganin en Chroestsjef aan Oxford brachten, vermeldde hij dat deze laatste gezegd had: „Zo als wij tezamen van dit mooie weer in Engeland genieten, zo zullen wij ook het succes van deze besprekingen delen". Ik- „Pr.avda" over het bezoek. Twee correspondenten van het Sowjet-partijblad „Pravda" heb ben maandag kritiek geleverd op de Britse verslaggeving van het bezoek der Russische leiders. ..Hoewel er officieel niets be kend gemaakt is over de bespre kingen die tussen de Britse en de Sowjet-leiders gevoerd zijn, be schrijven de weetals van de Brit se pers in alle details wat er in de vergaderzalen besproken is", zegt het blad. Ook zou de Britse pers verant woordelijk zijn voor de berichten volgens welke de Sowjet-Unie schuld heeft aan de spanning in het Midden-Oosten. Hef Sowjet-persbureau „Tass" deed het bezoek dat de Russen aan koningin Elizabeth brachten, met slechts één zin af. Volgens het te Makassar ver schijnende blad „Tindjaun" zijn onlangs drie Indonesiërs door het landgerecht te Tawao in Brits- Noord-Borneo veroordeeld tot dwangarbeid. Zij werden ervan beschuldigd een vrijheidsbewe ging op Brits grondgebied te heb ben geleid. Aan beklaagden was het recht geweigerd zichzelf te verdedigen, aldus het Iblad. Vol gens „Tindjaun" is Tawao het middelpunt van de smokkelhandel in Brits Noord-Borneo en worden van daaruit wapens gesmokkeld naar de benden van de Darul Islam in Indonesië. Het blad dringt er hij de regering op aan deze zaak na te gaan. De Sowjet-Unie is bezig met ue -bouw van een viermotorig turbi- ne-schroefvliegtuig, dat 170 per sonen kan vervoeren en hoopt het tegen het voorjaar van 1957 in dienst te kunnen stellen. Dit heelt de voorzitter van de BOA. sir Miles* Thomas, de Russische vliegtuigontwerper Toepolef maandag gezegd, nadat hij de met vier straalmotoren uitgeruste Britannia die 120 passagiers kan bevatten op Londen Airport had bezichtigd. De Sowjet-leiders Boelganin en Chroesjtsjef zijn zondag door ko ningin Elizabeth ontvangen op Windsor Castle. Tijdens een on derhoud van een uur boden zij de vorstin, die zaterdag 30 jaar werd, een prachtige omslagdoek van sabelbont aan. Prins Charles en prinses Anne waren met hun vader, de hertog van Edinburgh, aanwezig, toen de Sowjet-leiders aankwamen. De Russen hadden zaterdag een hengst voor de hertog en een pony voor prins Charles laten bezorgen bij Buckingham Palace, de koninklijke residentie in Lon den. Prinses Anne kreeg een bruin beertje van Kaukasisch ras, dat in februari j.l. in de die rentuin van Moskou was gebo ren. Men was dagenlang in het onzekere geweest over de be stemming van deze dieren. De dierentuin van Londen heeft het beertje onder zijn hoede geno men en het zal spoedig aan het publiek worden getoond. Eten officiële woordvoerder ver klaarde, dat Boelganin koningin Elizabeth een officiële boodschap van de president der Sowjt-Unie had overhandigd. Toen de Sowjet-leiders in Wind sor Castle aankwamen, werden zij door verscheidene honderden personen toegejuicht. Dit ge schiedde eveneens bij hun ver trek. Zij bezichtigden in het kas teel enige appartementen, die rijk zijn aan kunstschatten. Dit was de eerste maal, dat Sowjetrussische leiders werden ontvangen door de koninklijke familie, wier Russische verwan ten bij de revolutie om het leven kwamen. Het programma voor het bezoek van maandag aan Birmingham werd bekort, omdat de Sowjet- leiders volgens een officiële me dedeling „zeer vermoeid" waren. Tijdens een door de Londense graaischapsraad aangeboden re ceptie moesten Boelganin en Chroesjtsjef zondag een groot aantal handtekeningen zetten. Autogrammenjagers omringden hen en de lijfwacht van de Sow jet-leiders moest werkeloos toe zien. Er was echter geen reden tot ongerustheid. Boelganin zei in antwoord op een welkomsttoespraak, dat uit de besprekingen met de Britse leiders was gebleken, dat beide partijen een succesrijke afloop wensen „Wij willen en ik ben er zeker van, dat dit ook de wens der Britse regering is ons in spannen om de (nog bestaande) moeilijkheden te overwinnen, op dat wij na een goed verblijf in Engeland als goede vrienden ver trekken," aldus Boelganin. snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter. Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal naar A.N.P. verneemt ingevolge de wens van de nabestaanden naar Nederland worden overgebracht. De Nederlandse regering heeft hiertoe de familieleden in staat gesteld. Het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager zal naar Ne derland worden overgebracht om in zijn geboortegrond te worden begraven. Dit is door de weduwe van de heer Jungschlager beslo ten, nadat zij hierover het afgelopen weekeind met de naaste bloedverwanten van de overledene in Nederland en de Verenigde Staten overleg heeft gepleegd. Inmiddels is het nog steeds geheim, waar het stoffelijk overschot zich bevindt. Autoriteiten zeiden maandagmorgen, dat een medede ling over het vervoer eerst kon worden gegeven, nadat de lijkkist buiten Indonesisch grondgebied is. n De Nederlandse arts, dr D. K. Wielinga, die de heer Jungschla ger gedurende de zes dagen, dat hij in het Tjikini-ziekenhuis heeft doorgebracht, heeft behandeld, is maandagmorgen op het bureau van de procureur-generaal ver hoord. Gedurende een uur werd dr. Wielinga in aanwezigheid van de procureur-generaal, Suprato, en de officier van Justitie, Sunar- jo, verhoord over het verloop van de ziekte van de overledene. Na dit verhoor verklaarde Su- narjo aan journalisten, dat de heer Jungschlager een natuurlij ke dood was gestorven. Gevraagd, of er enige verden king was over de oorzaak van de dood, zei Sunarjo: „Nee". Enkele kranten hebben gesug gereerd, dat de dood van de heer Jungschlager opzettelijk was te weeg gebracht en hebben een be roep gedaan op de regering om een nauwkeurig onderzoek naar de doodsoorzaak in te stellen. De indonesische arts, die de heeft Jungschlager de laatste da gen heeft behandeld, prof. Sla- met Iman Santoso, zal heden door de procureur-generaal wor den gehoord Hij heeft reeds een overlijdensattest overlegd, waar in wordt verklaard, dat de heer Jungschlager is overleden als gevolg van een hersenbloeding. Inmiddels heeft rechter Maeng- kom medegedeeld, dat de zitting van het proces-Jungschlager van vrijdag a.s., waarop hij uitspraak zou doen, niet zal worden afge last. Op deze zitting zal nu de officier van Justitie, Sunarjo, 'n officieel rapport uitbrengen over het overlijden van de heer Jungschlager en een overlijdens attest overleggen van de arts, die hem heeft behandeld. Rechter Maengkom zeide ver- Zeven Noorse rederijen, die zich bezig houden met de walvisvaart, hebben beslag laten leggen op het fabriekssehip „Olympic Challen ger", dat zoals bekend is, vorige week met een tiental jagers de Nieuwe Waterweg is binnengelopen. Toen het schip aan de ketting werd gelegd, waarvoor de presi dent van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. van Vollenhoven, zijn toestemming heeft gegeven, zou het nog een lading aan boord heb ben gehad van 300 ton ruwe traan en 800 ton spermolie. Hedenmiddag zal door de president van de rechtbank in kort geding opheffing van het beslag worden gevraagd. Reeds vrijdagmiddag j.l. is de „Olympic Challenger", die eigen dom is van de „Austral Financie- ra Co" te Panama, aan de ket ting gelegd. De Noorse maat schappijen hebben dit laten doen, omdat ze, zo zeggen zij, schade hebben geleden door de manier van zaken doen van de tegenpar tij gedurende het seizoen 1952 1953. Het korte geding zal alleen gaan over de gevraagde ophef fing van het beslag, zodat het eigenlijke meningsverschil hier bij niet ter sprake zal komen. Verwacht wordt, dat deze kwestie opgelost zal moeten wor den door een gewone procedure voor de rechtbank te Rotterdam. Namens de Noorse rederijen In de ochtend van Koninginne- verjaardag zal het gebruikelijke défilé langs het paleis Soestdijk worden gehouden, waaraan dit maal alleen de burgerij van Baam en Soest kan deelnemen. De mu ziekgezelschappen „Voorwaarts" en „Concordia" uit Baarn en - „P.V.O." uit Soest maken deel uit van de stoet. Het corps van de rijkspolitie uit Den Haag con certeert in de paleistuin. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hamraar- skjoeld, is maandag uit Beiroet in Damascus aangekomen voor besprekingen met de Syrische autoriteiten over vermindering van de spanning langs de grens van Syrië met Israël. Men verwacht, dat hij zal trach ten tot een onvoorwaardelijk be stand te komen, zoals ook door zijn bemiddeling tot stand geko men is aan de grens van Egypte met Israël. Premier Eden uitgenodigd tot bezoek aan Rusland. Maarschalk Boelganin en Niki ta Chroesjtsjef hebben premier sir Anthony Eden uitgenodigd nog dit jaar een bezoek aan Rus land te brengen, aldus is maan dag in diplomatieke kringen te Londen vernomen. Volgens deze kringen hebben de Russische leiders deze uitnodi ging gedaan omdat zij van me ning zijn, dat verdere besprekin gen op top-niveau beter interna tionaal begrip zullen bevorderen. Het is nog niet bekend wat pre mier Eden heeft geantwoord. In het Franse proces tegen vier personen die ervan beschul digd worden tijdens de oorlog in Indo-China militaire geheimen bekend gemaakt te hebben, is maandag ex-premier Bidault ge hoord. Hij verklaarde dat „de ware schuldigen" afwezig waren, en beschreef de vroegere secre taris van defensie, Jean Mons als „een edel en gewetensvol mens". Een andere getuige heeft Mons „een communistische spion" genoemd. treedt mr. G. de Groot en de „Autral Financiera Co" zal wor den vertegenwoordigd door mr. A. S. Nolst Trenité. Zoals bekend, zouden de sche pen op de Rotterdamse en Schie- damse werven van Wilton-Feye- noord gereviceerd worden en, naar verluidt, het volgende sei zoen gaan varen voor de Japanse onderneming „Kygkuyg Hogei Kaisha". De „Austral Financiera Co" zou een rederij zijn van de Griekse reder Onassis. De Westduitse minister voor Economische Zaken, prol Erhard, heeft maandag in een bijeenkomst van ondernemers het Westduitse bedrijfsleven g- waarschuwd de conjunctuur niet over te verhitten. Hij herhaalde zijn sedert het najaar van 1955 herhaalde uitgesproken waar schuwing, dat het bedrijfsleven door gebrek aan discipline en speculaties niet mag bijdragen tot een ongezonde prijsontwikke ling in opwaartse richting. D> minister vestigde er de aandacht op, dat de prijzen in een jaar tijd- met 4 d 5 procent zijn gestegen Het nationale produkt is gestegen van 147 miljard DM in 1954 tot 165 miljard DM in 1955 en minis ter Erhard ziet hierin een teken van oververhitting der oonjunc tuur. De stijging bedraagt 14 procent en volgens internationale economische maatstaven kan slechts een stijging van 2 procent als normaal worden beschouwd Ook is het bedenkelijk, dat in het afgelopen jaar 24 procent van het nationale produkt is gein ve teer d. Cyprische verzetslieden hebber zondag te omstreeks middernacht een aanslag gepleegd op Britse militairen, die in een auto langs een bochtige bosweg reden. De opstandelingen wierpen een bom naar de auto en losten, met automatische vuurwapens, ten minste tien schoten op de militai ren. Drie soldaten werden gewond. Een hunner is maandag in een ziekenhuis te Nicosia aan zijn ver wondingen bezweken. De verwon dingen van beide andere dragen geen ernstig karakter. De om het leven gekomen sol daat is de 25ste, Britse militaii en de 27ste Brit, die op Cyprus door aanslagen der verzetslieden is gedood. Maandag zijn in Nicosia twee Turken doodgeschoten. De ene was politieman en de ander fa brieksarbeider. Naar aanleiding van de moord op de politieman ontstond een handgemeen tussen Griekse en Turkse Cyprioten op het markt plein. De Britse troepen hebben versperringen opgericht tussen de Turkse en de Griekse wijk van der. dat hij gereed was met het de stad. formuleren van de uitspraak, I Later werd officieel bekendge vóórdat hij het overlijden van de maakt dat in Nicosia een avona heer Jungschlager vernam. Het klok is ingesteld. Veiligheids zou in strijd zijn met de wet de strijdkrachten hebben gistermid inhoud daarvan bekend te ma-1 dag bij huiszoekingen een hoe ken, nu de beklaagde is overle-veelheid wapens, ammunitie en den, voegde hij hier aan toe. i explosieven in beslag genomen Er zijn besprekingen gevoerd tussen de werkgevers en vakver enigingafgevaardigden van fabri- metal en van de hoogovens in verband met de eisen tot bekor ting van de arbeidsduur, de jaar lijkse vakantie en de loonschalen. Op het gebied van de lonen stemmen de werkgevers er niet in toe de nationale loonschaal te wijzigen. Wat de bekorting van de arbeidsduur en de loonschaal voor de vrouwen en de jongeren jetreft zijn zij van oordeel dat het niet mogelijk is een landelijke overeenkomst te sluiten, evenmin wat de vakantie betreft. De werk gevers zijn van oordeel dat deze vraagstukken in de ondernemin gen zélf dienen te worden opge lost. Iri de vakbondskringen wordt er op gewezen dat in Charleroi de f abrieken voorschotten hebben gegeven op wat eventueel door de paritaire commissie zal wor den toegestaan. Een stakingsaan zegging werd gedaan in de metaalfabrieken te Gent en te Athus en dit zal vermoedelijk ook te Mechelen geschieden. Ongekende overstromingen van de rivier Helmoend hebben in Afghanistan 'n honderdtal doden geëist. Volgens radio Kaboel zijn duizenden personen dakloos ge worden en is in vele streken de oogst vernield. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat de Afghaanse regering Perzië verantwoordelijk stelt voor de overstromingen. Ferzië heeft namelijk in de delta van de Helmoend, vlak bij de Perzisch-Afghaanse grens, een stuwdam gebouwd, dei de water- loop verstoren zou. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in New York op een bijeenkomst van „Verenigde Pers" verklaard, dat de Noordatlantische verdragsor ganisatie meer dan een zuiver mi litair bondgenootsciiap zou kun nen en moeten zijn. De tijd is gekomen om van de beginfaze over te gaan tot de „totaliteit" van de ioetekenis der Navo, aldus Dulles. De recente wijzigingen in de Sowjet-Unie hebben de sfeer van vrees die vroeger de vrije wereld beklemde, weggenomen. „Onze nieuwe taak is om meer te bouwen op hoop en minder op vrees", zo betoogde hij. „De Sowjet-heersers en hun agenten zijn in hun nieuwe kleed wat meer aanvaardbaar en zij hebben hierdoor meer kans om kwaad te doen. De bondgenoten gevoelen niet langer dezelfde dwang om over hun onderlinge verschillen heen te stappen, zo als toen zij zich tezamen geplaatst zagen tegenover een duidelijk aanwezig gevaar. Regelingen voor collectieve 'beveiliging, die oorspronkelijk geboren werden uit vrees voor agressie, schijnen sommigen nu minder belangrijk dan vijf jaar geleden. Onder deze omstandigheden is onze taak moeilijker zo zeer dat sommige mensen de recente ontwikkelin gen betreuren omdat hierdoor het beeld, dat tot dusver tamelijk eenvoudig was, wordt verward", WOENSDAG 25 APRIL. Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.55 2.30 3.10 3.20 n.m. 2.18 2.53 3.33 3.43 ZON MAAN op onder op onder April 26 5.22 19.58 22.00 5.44 27 5.20 20.00 22.59 6.22 28 5.18 20.02 23.50 7.06 aldus de minister. „Dit is echte, niet onze opvatting. Natuurlij maakt oorlog, een gevaar voo, oorlog, de zaken eenvoudiger" Doch de V. S. wensen geen een voudigheid tegen zulk een prijs, noch wensen zij nodeloos vrees en een gevoel van paniek te wek ken. „Omdat de militaire vermogens van de Sowjets zo groot blijven en omdat hun bedoelingen onder hevig zijn aan snelle veranderin gen, moeten wij onze waakzaam heid en onze kracht handhaven. Maar wij moeten ook de eenheid en de dynamiek van de vrije we reld vergroten door meer nadruk te leggen op samenwerking voor iets dan louter en alleen tegen iets". Boven Zuid-Europa ligt een uitgestrekt lagedrukgebied ter wijl er zich boven Scandinavië en het Noordzeegebied een hoge drukgebied bevindt. Tussen deze twee druksystemen waaien over vrijwel geheel Europa zwak ke tot matige noordoostelijke winden. Deze voerden over ons land lucht aan die nog wel droog was, maar waarin toch wat be wolking voorkwam. Dit was vooral in Groningen en Friesland het geval waar het dientengevol ge koud bleef met maximum temperaturen van omstreeks 6 graden. Elders scheen de zon nog vrij veel en liep liet kwik tot on geveer 12 graden op. In dit weer type komt nog niet veel verande ring. Het blijft dus te koud, vrij zonnig lenteweer met zwakke tot matige noordoostelijke winden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Te koud. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1