Uit de Provincie DOUWE ORCAM de pittige zware shag! Russische zeelieden de V.S. ontvoerd uit Het geheim van de zeven schoorstenen KERK RECHTSZAKEN w, V - TERNEUZEN. AXEL BIERVLIET SCHGONDIJKE. SAS VAN GENT. ZEEPOST Het Handvest der V.N. Demonstratie te Londen Z.L,iYL OVER LOON MAATREGELEN. Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is van oordeel, dat de jongste re geringsmaatregel tengevolge heeft, dat de gelijkstelling van de iandanbeiderslonen met de lonen in andere vergelijkbare bedrijfs takken verdwenen is. Reeds bij de eerste geruchten over een ze kere differentiatie in de lonen heeft het dagelijks bestuur op de ze consequenties gewezen en zich daarom ook tegen een dergelijk beleid verklaard. Het bestuur is van mening, dat de landbouw ze ker de verhogingen in andere be drijfstakken zou moeten volgen indien er maar doorberekening zou plaats vinden. Men sprak ook over de inter nationale tarwe-overeenkomst, waarover de besprekingen in En geland zullen worden voortgezet. Er is sprake van dat de grote ex porterende landen thans akkoord gaan met een verlaging van mi nimum en maximumprijzen van 5 dollarcent per bushel ten op zichte van de prijzen volgens de thans geldende overeenkomsten. Een volgende bespreking werd gewijd aan de aardappelexport. 1 Tit de door inventarisatie verkre gen cijfers blijkt, dat de maatre- toen de inspectie was afgelopen en op.de laatste slag van 3 uur de stoet zich in beweging zette, hoorden de belangstellenden de eerste trompetsignalen en trom geroffel van de trotse drumband van Westdorpe's Sint Tarcisius- groep. In de straten van Terneu- zen waar de stoet doorheen trok (de kleintjes voor de 10 km en de groten voor de 20 km-tocht) stonden honderden belangstellen den de lange stoet gade te slaan. Zo ging het door de Axelse straat, Julianastraat en Willem de Zwijgerlaan de velden in die daar lagen onder een stralende voorjaarshemel met witte zeilen de wolken. Te ongeveer 5 uur arriveerden de kleintjes aan het eindpunt, het Hervormd Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Een uur later kwa men ook de deelnemers aan de 20 km tocht binnen. De drumband van Westdorpe had ondertussen kans gezien de wachttijd met een ongeveer vol ledig cabaretprogramma te vul len. De liedjes en voordrachten die zij brachten waren zó aardig dat niemand zich verveelde. Om half zeven dankte akela C. de Vries allen hartelijk voor de grote opkomst en zij hoopte op aller aanweigheid in 1957 voor het vieren van 't eerste lustrum. Pv-::- 1 gel van minister Mansholt nietT^g,, speciaal dankte rnej. De onredelijk is te noemen, wanneer de binnenlandse bevoorrading tot aan de nieuwe oogst gewaar borgd dient te worden. PROVINCIAAL STUDIEFONDS VOOR ZEELAND? De vergadering van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft zich unaniem uitgesproken voor de stichting van een provinciaal studiefonds. Tevoren had drs A. A- Verdijk, de secretaris van de stichting Noord-Brabants studie fonds, de waarde, opzet en werk wijze van een dergelijk fonds uit eengezet. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot brak een lans voor de totstandkoming van een stu diefonds in Zeeland. Hij schetste het gebrek er van als een twee snijdend zwaard. De bekwame Zeeuwen krijgen geen kans om te studeren, leiding gevende Zeeuwen trekken weg om hun ■onderen in de gelegenheid te stellen te studeren. Het lid van Ged. Staten, mr dr A. J. J. Mes, deelde mede, dat het provinciaal bestuur sympa thiek staat tegenover de oprich ting van een dergelijk fonds. Hij meende, dat thans de eerste stap sou kunnen worden gezet. Deze mening werd met applaus onder schreven door de vele burgemees ters, wethouders en secretarissen die tijdens de jaarvergadering in ■iet dorpshuis te Kruiningen aan wezig waren. Des Verdijk omschreef in zijn causerie de mogelijkheden, die door een dergelijk fonds wordt geopend voor de begaafden, wier ouders financieel niet in staat zijn hen een opleiding te laten volgen, die ligt boven het nijver heidsonderwijs. De oprichting in Zeeland zal een initiatief beteke nen, dat in een reële behoefte zal voorzien. „In feite vertegenwoor- iigt zij een stuk geestelijk volks gezondheid". zo zei spreker. De gedachten gaan uit naar 'n provinciaal subsidie van 25.000 per jaar. Van de gemeenten zal dan getracht worden hetzelfde bedrag te krijgen hetgeen neer komt op een subsidie van 4 tot 5 cent per inwoner. .AARDAPPEL EXPORT VAN ZEELAND NAAR ENGELAND EN ZWEDEN. Het is in de afgelopen weken in Zeeland zeer druk geweest met de export van aardappelen naar Engeland en Zweden. Voor al de laatste week is er een haus seperiode geweest en er is koorts achtig gewerkt om zoveel moge lijk verscheept te krijgen. Kust vaartuigen hebben in zeer grote getale op de Zeeuwse wateren af en aan gevaren om in alle moge lijke havens en haventjes de iaatste week, gedurende welke vrijwel dag en nacht gewerkt is. Dit Hield verband met het feit, dat de aardappel-export met ingang van zondag 22 april door de mi nister is stopgezet. Tot vrijwel het laatste uur heeft men volop geladen en men kan zonder overdrijving zeggen, dat de drukte van de afgelopen week voor Zeeland een tot heden ■ongekende is geweest. Nimmer zag men hier een zó groot aantal schepen; 'n enorm aantal vracht wagens en opleggers uit vrijwel alle delen van de provincie heeft af en aan gereden om hen aan la ding te helpen. 4e St Joris-wandeltoeht. Voor de organisatoren en deel nemers is de vierde Sint Joris- wandeltocht een groot succes ge worden. Zes en twintig groepen, tezamen 375 jongelui (het dubbe le aantal van 1953uit vele plaatsen uit Zeeland en de Vi kinggroep uit Gent hebben hier aan deelgenomen. De commissie, die werd ge vormd door de afd. Terneuzen van de Nederlandse Padvinders Vereniging, bestond uit akela C. de Vries A.D.C.-welpen)akela GerremanMichielsen, oubaas Van der Goes en de heer F. van Driel (secretaris). De commissie heeft zeer zeker heel wat voorbereidend werk moeten verzetten, maar de orga nisatie was dan ook prima in or de. Op de Markt was het om half 3 "n kleurig gewemel van groene blauwe en khaki-uniformen en Vries de drumband uit Westdor pe voor de zeer prettige wijze waarop deze middag was ver zorgd. Daarna dankte spreekster de genodigden voor de medewer king die het de commissie moge lijk heeft gemaakt de tocht te organiseren Daar akela Gerre man door ziekte verhinderd was haar aangeboden hulp te volbren gen, dankte akela De Vries spe ciaal hopman Gerreman voor de wijze waarop hij de plaats van zijn vrouw in de commissie heeft vervuld. Daarna was het woord aan de districts-commissar is voor Zeeuws-Vlaanderen, oubaas ds L. S. Blom, die de prijzen uitreik te. Het was zeer verheugend te horen dat alle deelnemers de tocht hadden uitgelopen. De uitslag van de 10 km tocht (voor de groepsprijs) was als volgt: 1. en winnaar wisselbeker Stan- leyhorde, Oostburg; 2. Doorman- horde, Terneuzen; 3. Rodenbaeh- groep, Aardenburg; 4. Kabouters „Eenhoorn", Oostburg; 5. Kabou ters „E.O.S." I, Terneuzen; 6. Ka bouters „E.O.S." II, Terneuzen; 7. St Baafshorde, Aardenburg; 8. St. Hubertushorde, Terneuzen, De groep Viking uit Gent stond, wat puntenaantal betrof, boven de eerste groep, maar kon hiervoor geen prijs ontvangen omdat dit een buitenlandse groep is. Voor de 20 km tocht was de uit slag als volgt 1. St Jorisvendel, Goes. Deze groep werd voor de derde maal winnaar van de wisselbeker waardoor deze haar eigendom werd, 2a. Scheldezwervers, Vlis- singen; 2b. Szydlowski, Axel; 3. Stanleygroep, Oostburg4. E.O.S., Terneuzen; 5. St Huber- tusgroep, Terneuzen; 6. De Ruij- tergroep, Vlissingen; 7a St Baafs- groep, Aardenburg; 7b. Door- mangroep; 8a. Doormangroep, Terneuzen; 8b. v. d. Decken- groep, Terneuzen; 9a. Voortrek kers, Terneuzen; 9b. Watergeu zen, Vlissingen; 10. Eenhoorn, Oostburg; 11. St Gertrudis, Ter neuzen; 12. „Evertsen", Vlissin gen. II -.'O Ook in deze tocht was de Gent se Vikinggroep de Nederlandse groepen de baas. maar kon ook hierin niet voor een prijs in aan merking komen. Wanneer het volgend jaar meerdere Belgische groepen zouden deelnemen zal er eveneens een wisselbeker wor den beschikbaar gesteld. Door de belangrijke medewerking van het gemeentebestuur van Terneuzen, de inspecteur van politie, de heer K. Reinders met zijn corps, en kapitein De Haas van de Konink lijke Marechaussee is deze tocht mogelijk geworden. Daarbij heb ben de directies van de Cokesfa- briek en de Ammoniakfabriek te Sluiskil en „De Hoop" te Terneu zen 'n belangrijke financiële hulp geboden. De beide oubazen Zonnevylle en Pattist hebben in korte tijd heel veel rekenwerk moeten doen om het eindresultaat vast te stel len. Het was schipper L. de Jong, die namens de Doormangroep en de Kapt. Van der Decken- groep, de districts-commissaris, oubaas ds L. S. Blom, dankte voor de prijsuitreiking, en de commissie voor het vele voorbe reidende werk. Hij hoopte op een nog grotere deelname in 1957 bij de viering van het eerste lustrum en sloot niet met een „tot ziens", maar „tot volgend jaar". Met „Hoort, zegt het voort" werd deze feestelijke middag be sloten. Het bezoek aan boord van Hr Ms mijnennveger „Axel." om miljoenen, want een vracht schip geladen met oorlogsmate riaal is heel wat waard wanneer dit veilig in de aanvoerhaven ar riveert. Natuurlijk is voor de bemanning op de grootst mogelijke veilig heid gerekend. Zo mag tijdens 't vegen van mijnen geen enkel lid der bemanning beneden blijven en dat is de reden waarom alles wat beneden draait, boven kan wor den gecontroleerd. Veel nieuwste vindingen (o.a. de verstelbare schroefbladen van „De Schelde" te Vlissingen) zijn toegepast en zo is alles in het werk gesteld om, vooral in tijd van oorlog, wanneer dag en nacht de beman ning aan het grootste gevaar is blootgesteld, zo effectief en vei lig mogelijk te werken. Zoals reeds gemeld ligt sedert vrijdagmiddag aan de ponton van de Provinciale boot de sedert on geveer vijf weken in dienst zijnde mijnenveger M. 808, Hr. Ms. „Axel". Deze glanzende nieuwe oorlogs bodem heeft in Terneuzen voor enkele dagen ligplaats gekozen om kennis te maken met de ge meente waarnaar zij is genoemd. Ondertussen is dit contact op een allerplezierigste wijze tot stand gekomen. Vele Terneuzenaars en bewo ners uit de omgeving hebben ge volg gegeven aan de uitnodiging om een kijkje te gaan nemen op dit schip, boordevol hypermo derne en geheimzinnige appara tuur, die een afweer moeten vor men in 'n moderne oorlogvoering. De menselijke geest is, blijkens de opgedane ervaringen, uiterst dilligent in het bedenken van ver nietigingswapens. Daartegen over moet iedere aanval gepa reerd worden en dienen de af weermiddelen even ingenieus te zijn. Zo wordt de toeschouwer ge fascineerd door deze allermodern ste vindingen van de menselijke geest en lijkt het soms meer dat men voor het schakelbord van 'n elektrische centrale staat of voor het dashbord van een moderne luchtreus dan aan (boord van een betrekkelijk klein schip waar ge woekerd wordt met iedere vier kante centimeter om al deze kost bare en ingewikkelde apparaten op te stellen. Als men daarbij bedenkt dat de apparaten voor de contröle der machines (o.a. twee dieselmoto ren van 600 pk ieder) evengoed boven als in de machinekamer aanwezig zijn, dat het schip ver der moet kunnen opereren ook wanneer het beschoten is, dan kan men wel begrijpen dat het dan ook boordevol zit met alles wat voor het opsporen van mag netische, accoustische en wat er* verder nog aan mijnen, nodig is. Geen stukje staal is aanwezig dat mijnen zou kunnen aantrek ken. Het schip is geheel van hout en alle metalen die onontbeerlijk zijn, zijn volkomen anti-magne tisch. De bemanning van Hr Ms „Axel" op bezoek. Het bezoek van de bemanning van Hr. Ms. „Axel" aan de ge meente bracht een gezellige druk te en vertier met rich mede. Het bekende miniatuurtreintje heeft vanaf 's middags tot laat in de avond niet over belangstelling te klagen gehad en klein'en groot heeft genoten van deze attractie. De voetbalwedstrijd, die op het terrein der v.v. Axel is gespeeld tussen een marine-elftal en een combinatie van v.v. Axel en A. Z. V. V. bracht vanwege de krachtsverhouding niet veel spanning. De Axelse combinatie was veel te sterk voor de beman ning van de mijnenveger, hetgeen met een 141 uitslag wel tot uiting kwam. Reeds bij de rust was de stand 90. Een omzet ting van het elftal der bezoekers, waardoor zij hun verdediging wat sterker maakten, had tot re sultaat, dat de tweede helft min der werd gescoord. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. Na de wedstrijd verplaatste de drukte zich weer naar de kom, waar de inmiddels afgelopen markt weer wat ruimte in de café's bood. Velen deden dit te voet, terwijl een extra-trein was „ingelegd" om de gasten en gemeenteraads leden met hun dames naar „Het Raedthuys" te vervoeren waar door het gemeentebestuur een gemeenschappelijke maaltijd werd aangeboden. Omstreeks 9 uur kwam het ge hele gezelscnap in de raadszaal bijeen, waar burgemeester Van Oeveren, op rijn bekende vlotte en geestige wijze, het woord voerde. „Axel fs verheugd met de band. die er is met de konink lijke marine. Dit heeft er toe ge leid, dat wij nu een mijnenveger hebben en mocht het nodig zijn, dat wij u nodig hebben, mannen dan rekenen wij op u. Want het is niet ondenkbaar dat men Axel met ks in plaats van met een x gaat schrijven en dit behoeven wij nu niet meer te „nemen". Hierna werd door 4 dames, t.w. mevr. De Jonge, mevr. Schieman, mevr. Verheezen en mevr. een radio-ontvangtoestel aan commandant Plas overhandigd. De commandant bracht hierna in een pittig speechje dank voor de ontvangst en hij hoopte, dat de prettige vriendschapsbanden bestendigd zullen blijven. Hij dankte de bevolking voor het ge schenk en hij en zijn bemanning wilden niet achterblijven. De commandant besloot aldus: „Burgemeester.- u hebt in uw prachtige raadszaal slechts de beschikking over één hamer. Wij hebben kennis gemaakt met uw raad en gemerkt dat die nog al luidruchtig kan zijn. Als u ze niet stil kan krijgen met uw ha mer maak dan gebruik van deze mooie scheepsbel, want die zal zonder twijfel imponeren". Men bleef nog enige tijd gezel lig bijeen, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. De plaatselijke muziekvereni ging „Mondaccordeola" gaf in de avonduren op de kiosk een popu lair concert, waarvoor veel be langstelling bestond. Schieting op de liggende wip. werkt. De Sasse toneelgroep heeft de door de schrijver gedach te figuren een bloedwarm leven ingeblazen, zodat de gehele ver toning vaak uitstekend spel gaf te zien. De (bezetting van het vrij grote stuk is niet zo uitgebreid, zodat de meeste spelers een grote rol te verwerken kregen, die zij, de één misschien iets meer, de andere iets minder, zeer boeiend wisten te maken. Het is in ieder geval altijd een experiment een nieuwe kracht een grote rol te geven, maar „Excelsior" had deze keer een uitstekende keuze gedaan. De décors waren zeer aange past en vooral met de verlichting, en het duidelijk hoorbaar tikken van de klok, werd een gelukkige oplossing van tijd en sfeer gege ven. De 'bezoekers, die met veel waardering de handelingen heb ben gevolgd, gaven aan het slot blijk van hun grote waardering. Propagantlavergadering P. v. d. A. Zaterdag 21 april organiseerde Zondagmiddag werd m hotel (je party van (je Arbeid, afdeling „De Vriendschap een schieting gchoondijke in hotel „De Zwaan" Het gaat in oorlogstijd dan ook Buckaeki, namens de bevolking op do liggende wip georgani seerd door de schuttersvereni ging „Sociëteit De Getrouwe Broeders". Het aantal schutters, dat aan deze schieting deelnam, was 39. Tijdens deze wedstrijd bleek de heer Em. de Boevere wel bijzon der op schot te zijn. Hij velde na melijk in vier schoten zowel de hoogvogel als de beide zijvogels, voorwaar een prestatie die het vermelden waard is. De uitslag was als volgt: Hoogvogel, 1ste zijvogel en 2de zijvogel: Em. de Boevere te Bier vliet; 1ste kal: Jos. Vermaet, te Philippine; 2de kal: L. Bonte, te Bouchaute. Toneeluitvoering voor het Zeeuws-Landjuweel Tot slot van het seizoen 1955 1956 gaf de R-K. toneelvereni ging „Excelsior" te Sas van Gent in de zaal „Résida" een tweetal voorstellingen van het toneelspel in 3 bedrijven van de Nederlandse auteur Jan Naaykens: „En zie, wij leven". Met deze opvoering verdedigt „Excelsior" bovendien haar kan sen in het Zeeuws Landjuweel. Op het kleine toneel, waarover de Sasse toneelgroep de beschik king heeft, is dit spel van verlo ren illusies en moeizaam gevecht om de ware vrede te hervinden toch nog goed tot zijn recht ge komen. Het is zelfs een zeer ver dienstelijke voorstelling gewor den en dit is uitsluitend te dan ken aan het toegewijde werk van kapelaan R. Jansen, die de regie voerde, en zijn speelsters en spe lers die met enthousiasme en vol le overgave hun krachten aan dit stuk hebben gegeven. Het boeiend gegeven was uit stekend door de auteur uitge- 94) Nadruk verboden. „Wie heeft u dat verteld, lady Eileen?" vroeg Battle. „Ik heb het altijd geweten. Een van de bedienden heeft het, geloof ik, verteld, toen ik een jaar of twaalf was." „Een van de bedienden!" zei Battle. „Verdikke! Ik wou, dat mr. Lomax dat gehoord had." „O, is het een van George z'n zorgvuldig bewaarde geheimen?" zei Bundie. „Wat énig, zeg! Ik dacht, dat het maar een praatje was. George is een geweldige ezelhij moest toch langza merhand tot de ontdekking zijn gekomen, dat de bedienden altijd alles weten." Ze ging naar het Holbein toe en drukte op iets, dat zich vlak naast de lijn bevond. Een ge deel te van de lambrizering draai de met een piepend geknars weg en nu zag men een rechthoekige donkere opening. „Entrez, messieurs et mesda mes", nodigde Bundle met toneel- spelersgebaar de aanwezigen uit. „Treedt binnen, treedt binnen, dames en heren. De clou van de kermis! Spotgoedkoop! Een tien tje per persoon." door AGATHA CHRISTIE Lemoine en Battle hadden zak lantaarns. Zij gingen het eerst naar binnen. Anthony volgde met Virginia en Bundie. „Lucht is goed," zei Battle. „De gang is behoorlijk geventileerd." Hij liep voorzichtig verder. De vloer bestond uit grote ongelijke cementtegels, maar de wanden waren van baksteen. De gang liep een honderd meter door en eindigde daar, geheel in overeen stemming met Bundle's verkla ring, in een hoop puin en stenen. Battle onderzocht de hindernis, vergewiste zich ervan, dat er geen doorgang mogelijk was en keerde zich om. „Nu gaan we naar ons uitgangs punt terug. Ik heb eerst het ter rein willen verkennen, vóór ik aan het onderzoek begon." Een paar minuten later ston den ze weer onder de Holbein. „En nu beginnen we hier," zei Battle. „Zeven recht, acht links, drie rechts. De eerste zeven ne men we als stappen." Hij mat zeven stappen af, boog zich voorover en onderzocht de vloer. „Goed, zou ik zeggen. Eens, misschien jaren geleden heeft hier een krijtstreep gestaan. Nu acht naar links. Dat kunnen geen stappen zijn, de gang is net wijd genoeg om ons achter elkaar door te laten." „Probeer het eens met stenen," opperde Anthony. „Juist, mr. Cade. Acht stenen van de grond of van de zoldering aan de linkerkant. Laten we het eerst van de grond af proberen, dat is het gemakkelijkste." Hij telde acht stenen af. „Nu drie rechts hiervan. Een, twee, drieHalloHallo, w* hebben we daar?" „Ik gil als jullie niet gauw wat zeggen," zei Bundie. „Ik voel het aankomen. Nu, wat heeft u?" Rechercheur Battle had zijn zakmes te voorschijn gehaald en bewerkte nu een van de stenen met de punt van het grootste lemmet. Met zijn geoefende blik had hij dadelijk ontdekt, dat een van de stenen van de overige verschilde. Een minuut of twee werkte hij voort, dan (rok hij voorzichtig met zijn duim en wijsvinger.De steen gaf mee. kwam eruit. Daarachter lag een donkere holte. Battle stak zijn hand erin. Zijn vier metgezellen stonden in ademloze spanning af te wachten. Battle trok zijn hand terug keek er in en liet een kreet van teleurstelling horen. De vier an deren drongen zich om hem heen en keken overbluft naar de drie voorwerpjes, die hij in zijn hand had. Eén ogenblik leek het wer kelijk of hun verbeelding hun parten speelde. De drie voorwer pen waren: een kaartje met klei ne, parelmoeren knoopjes, een vierkant stuk grof breiwerk en een stuk papier met een rij hoofdletter E's er op. „Verdikke!" zei Battle. „Van mijn leven heb ik zo iets niet meegemaakt. Wat heeft dat te betekenen?" „Mon Dieu!" mompelde de Franse detective. „Ca, c'est un peu trop fort." ,Wat zou de bedoeling ervan zijn?" zei Virginia nadenkend. „Bedoeling," zei Anthony. „Dat wijlen onze vriend graaf Stylp- titch een zwak voor grappenma kerij had. Dit is er een voorbeeld van. Niet, dat ik het zo bijzonder grappig vind." ,,'Zoudt u uw opinie misschien wat nader willen toelichten, me neer?" vroeg rechercheur Battle. „Zeker. Ik beweer, dat dit een voorbeeld van- graaf Stylptich's zwak voor grappemakerij is. Hij moet, op de een of andere ma nier er achter gekomen zijn, dat iemand zijn aantekeningen gele zen had en toen heeft hij zijn maatregelen genomen. Als de dieven er vóór ons geweest va ren, hadden ze dit gevonden in- plaats van de diamant. Rebus nummer twee. Eén van het soort, dat .je op een gezellig avondje op je lapel spelt als je medegasten moeten raden, wie je bent." (Wordt vervolgd.) Schoondijke 'n verkeizings-propaganda-avond, welke vrij druk bezocht werd. De voorzitter, de heer A. v. d. Velde, sprak een openingswoord en leidde in de spreker van deze avond, de heer C. Hoek, bestuurs lid gewest Zeeland der P. v. d. A. De heer Hoek wees er op, dat de a.s. verkiezingen op 13 juni 't Nederlandse volk voor 'n belang rijke beslissing zal doen staan en wel of het de politiek wenst, wel ke de laatste 10 jaar is gevoerd en voorgestaan wordt door de P. v. d. A. Spreker ging dieper in op het geen sinds de bevrijding op so ciaal terrein veelal door het voor gaan van de P; v. d. A. werd be reikt. Voorzitter Van de Velde dank te spreker voor rijn helder be toog, waarna enkele vragen wer den gesteld, die tot aller genoe gen door de heer Hoek werden beantwoord. Op de vraag, hoe de P. v. d. A. tegenover de vrije veren staat, kon spreker meedelen, dat èn het gewest Zeeland èn de partij in het geheel, volledig achter het handhaven van de vrije veren staat, terwijl zij het verplaatsen van de tweedeklasse passagiers in kajuiten onderdeks mede als een zekere discreminatie voelt voor een bepaald volksdeel. Hierop volgde een pauze. Na de pauze kwamen de Rode Vagebonden uit Middelburg on der leiding van de heer A. Schui- tema met hun kalbaret. wat van zelfsprekend een politieke inslag had. Kostelijk werden verschillende schetjes met betrekking tot col portage en propaganda gebracht. Het was dan ook geen wonder, dat na elk optreden de aanwezi gen door handgeklap hun waar dering tot uiting brachten. Aan 't einde van de avond werd nog een inzameling gehouden ten bate van het verkiezlngsfonds van de P. v. d. A„ waarvoor'met milde hand werd geofferd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, achter de naam van het schip, vermeld. Argentinië: s.s. „Marinero" 23 april Australië: s.s. „Stratheden" 26 april Brazilië: m.s. „Paraguay Star" 24 april Canada m.s. „Noordam" 26 april Chili: via New York 26 april Indonesië: s.s. „Billiton" 26 april Ned. Antillen: m.s. „Eegis" 23 april mi. Doris" 28 april Nieuw Zeeland: via Engeland 28 april Suriname: s.s. „Johan Bluementhal" 26 april Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Een sub-commissie van de Amerikaanse Senaat, die in juli 1953 opdracht kreeg om de kwes tie van een mogelijke wijziging van het handvest der Verenigde Naties te bestuderen, heeft zater dag een rapport gepubliceerd. Dc commissie is van mening, dat het vetorecht van de grote mogend heden in de Veiligheidsraad niet moet gelden als het gaat om de vreedzame regeling van een ge schil of in het geval van toela ting van nieuwe leden. In alle overige gevallen zou het veto recht van kracht moeten blijven. Duizenden Oosteuropese bal lingen hebben zondag in Londen een protestmars gehouden tegen het communistische bewind in hun vaderland. Boelganin en Chroestjtsef hebben daar niets van gezien, want zij confereerden met Eden in diens landhuis. De betogers liepen van een Ka tholieke kerk in West-Londen, waar honderden vóór het vertrek van de optocht hebben gebeden, naar het oorlogsgedenkteken bij het parlementsgebouw. Inciden ten deden zich niet voor. DE UITWIN TERING VAN AKKERBOUWGEWASSEN 1956. Volgens het centraal bureau voor de statistiek is ruim 42 pet van de oppervlakte uitgezaaide wintertarwe uitgevroren of em stig door de vorst getroffen. Het totaal uitgezaaide areaal bedroeg volgens de telling in december 1955 55.800 ha. Van de oorspronkelijke opper vlakte wintergerst ad 10.2000 ha ging 18 pet verloren en van het koolzaad-areaal, dat volgens de decembertelling 12.500 ha be droeg, 16 pet. Daarentegen bedraagt het ver lies van winterrogge, waarvan 172.000 ha was uitgezaaid, slechts 2,3 pet. Van het karwijzaad (4.850 ha in december) ging 6 pet verloren. Het zwaarst rijn de zuidelijke provinciën getroffen. Van de win tertarwe ging in Zeeland 77 pet verloren; in Noord-Brabant 66 pet; in Zuid-Holland 60 pet en in Limburg 45 pet, tegen bijna 25 pet in Noord Holland; 24 pet in Groningen en 9 pet in Overijssel GEREFORM. GEMEENTE. WOENSDAG 25 APRIL. TERNEUZEN: 7% uur, Ds. A. F. Houkoop, van Goes, gebouw „Pro Rege". AANHANGERS VAN „JEHOV A'S GETUIGEN" WEIGERDEN OOK BURGERLIJKE DIENST Twee dienstweigeraars, beho rend tot „Jehova's getuigen" stonden donderdagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank te recht. Hun bezwaren tegen de militaire dienst waren erkend Zij weigerden echter ook een bur gerlijke tak van staatsdienst te vervullen. Ook daartegen zeiden ze godsdienstig^ bezwaren te heb ben. „Wij rijn soldaat in dienst van God, we moeten ons hele leven aan Hem wijden". „Ze zullen toch later ook in hun onderhoud moeten voorzien", zei de officier van Justitie in zijn requisitoir, en „men kan hen nu eenmaal niet in een bevoorrechte! positie dan de anderen stellen.' De eis tegen de 20-jarige A. van R. en de 20-jarige C. A. de W. uit Rotterdam was zes maan den gevangenisstraf met aftrek en een jaar plaatsing in een rijks werkinrichting. Mr L. C. van der Tas verzocht een zo licht mogelijke straf- Uitspraak over veertien dagen Een functionaris van de kerke lijke werelddienst en een uitge weken Russische zeeman hebben de Sowjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties Sobolef ervan be schuldigd, dat hij de „geheime ontvoering" van vijf Russische zeelieden uit de Verenigde Sta ten heeft georganiseerd. Zij verklaarden voor de sub commissie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat, dat de vijf zeelieden, die in de Ver. Staten asyl hadden gevraagd, op 7 april, omringd door 20 tot 25 „Sowjet-bandie- ten" van een vliegveld van New York vertrokken waren. De ker kelijke werelddienst had rich over de vijf zeelieden ontfermd, toen zij in de Ver. Staten aan kwamen. Zij waren bemanning- leden van het Russische tank schip „Toeapse", dat in 1954 dooi Chinese nationalisten naar For mosa was opgebracht. De republikeinse senator Wel ker, die optrad als voorzitter van de sub-commissie, zei, dat hij van plan is na te gaan welke Ameri kaanse regeringsdienst ervoor verantwoordelijk is, dat de zee lieden „weggezonden" konden worden. In de eerste plaats moet echter worden onderzocht, hoe ver de Sowjet-delegatie bij de Ver. Naties in New York is ge gaan bij het importeren van de „Sowjet-samenzwering" in de Ver. (Staten, zo zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2