n het Het Sowjet-Russisch Engeland bezoek aan Koninklijk bezoek aan Amsterdam Nieuw verdrag in Midden-Oosten Ernstige bezwaren het Delta-plan van Dordrecht tegen enkele punten in MAANDAG 23 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3747 Australische ambassadeur betuigt deelneming met het overlijden van Jungschlaeger HET SOW JET-BEZOEK AAN LONDEN RUSSISCHE NOTA AAN VERENIGDE STATEN OVER ATOOMPROEVEN if Zes Mohammedaanse radio-omroepers moeten Frankrijk verlaten Leider van communisten op Cyprus ontsnapt De komende verkiezingen in de V.S. Nog geen beslissing over del begrafenis van Jungschlaeger Wetsontwerp tot opzegging van dè Nederlands- Indonesische Unie aanvaard sa/ons „robeft" Lawines in Oostenrijk De toestand op Cyprus Legt Franco functies aartal neer HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pter advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags l uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Ttesprsak van Chroesjtsjef jyj een toespraak tot 250 lei ders van de Britse strijdkrachten en enige ministers verklaarde Choesjtsjef o.m.: „Hst heeft niet veel nut voor onze volkeren, dat wip ais kemphanen tegenover el- De Australische ambassadeur ,n Nederland, de heer Hugh A. Mc Clure—Smith, heeft minister Luns een .betuiging van de deel neming zijner regering deen toe komen in verband met liet over lijden van de heer L. Jungschla- ger. Bij aankomst in Greenwich kkmk er uit de avondmist over de Theems „Daar komen Boelga- nin en Ghroesjtsjef. Zij zijn hier om de mensheid te vernietigen en ons rijk te verscheuren". De stem kwam van een eiland tegenover het marine-instituut, waar leden van de liga van „ge trouwen aan het Britse rijk", een gen het Russische bezoek verzet, zich met een luidsprekerinstalla- 1 ie hadden geïnstalleerd. Onmiddellijk stoven vier poli- liéfcoten in de richting van het eiland, om aan de demonstratie een einde te maken. Radio Moskou meldt dat de Sew jet-Unie aan de Ver. Staten een nota,heeft verzonden, waarin wordt gezegd dat atoomproeven in_« sommige gebieden van de Stille Oceaan in strijd zijn met de besluiten van de Beheerschaps- raaSd van de Verenigde Naties en met de beginselen die aan inter nationale betrekkingen ten grond slag liggen. De nota is het antwoord op een mededeling van de Amerikaanse regering aan de Russische am bassade in Washington over plan nen voor het doen van atoom- proeven op de Marshall-eilanden, oen door Amerika beheerd ge bied, aldus radio-Moskou. De Anvrikanen zeiden, dat een groot deel van de Stille Oceaan tot gevaarlijk gebied zou worden verklaard. De nota is woensdag door de Russische ambassade op het State Department overhandigd. kaar staan, u verenigd in de •NAVO en wij in het verdrag van Warschau. Als mensen in staat zijn hun gedachten en handelin gen te beheersen, kunnen zij slechts één uitweg zien, d.w.z. de oorlog geheel opgeven, instem men met een vermindering van de bewapening als eerste punt, dan de omvang van de strijd krachten verminderen en deze vervolgens geheel afschaffen. De partijsecretaris zei dit op een diner, dat hem en premier Boelganin door de Britse marine in het Royal Naval college" te Greenwich werd aangeboden. Ook de Sowjet-premier hield een rede, die in hoofdzaak een histo risch betoog was. De kern van het betoog van Chroesjtsjef was, dat een bewa peningswedloop geen zin heeft en dat de communistische en de kapitalistische landen, met be houd van hun eigen stelsel, moe ten trachten vreedzaam naast el kaar te leven. „Wij betreuren het zeer, dat de banden, die in de strijd tegen onze gemeenschappelijke vijand werden gelegd, in de naoorlogse jaren niet zijn .blijven bestaan en het doel van ons bezoek is te trachten, de gerezen belemmerin gen uit de weg te ruimen en te pogen, tussen onze landen ver trouwen te kweken, vertrouwen dat mettertijd tot werkelijke vriendschap zal groeien", aldus omschreef de Russische partij secretaris de opzet van het Sow- jet bezoek aan Engeland. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft vrijdag aan zes Mohammedaanse omroe pers van het staatsradiotoedrïjf '»t zaterdag j.l. de tijd gegeven om Frankrijk te verlaten. Het zijn vijf Egyptenaren en een Libanees. Een woordvoerder van de radio omroep heeft mee gedeeld, dat twee van de mannen z#n ontslagen omdat zij gewei gerd hebben een verklaring over de Israëlisch-Egyptische betrek kingen om te roepen. De andere vier waren ontslagen als gevolg van een politie onderzoek. Ontkend wordt dat de omroe pers geweigerd hebben een aan maning tot kalmte aan de Alge rijnse opstandelingen te lezen, zoals eerder door het ministerie van Binnenlandse Zaken is mee gedeeld. 'Ezekias Papaioannoe, secret ris-generaal van Akel, de Cypri sche communistische partij, die sedert december j.l. op grond van de noodmaatregelen werd vastge houden, is vrijdagmiddag ont snapt uit een ziekenhuis, waar heen, hij donderdag uit de gevan genis was overgebracht. Minister Dulles heeft de Ame rikaanse diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland last gegeven, zich buiten de komende verkiezingscampagne te houden. Volgens functionarissen te Was hington is deze instructie niet van toepassing op Gabot Lodge, die als hoofdvertegenwoordiger van de V.S. bij de Verenigde Na ties de rang van minister heeft. Minister Dulles zal zelf geen verkiezingstoespraken houden, omdat hij hiervoor geen tijd heeft en bovendien niet betrokken wil worden in de activiteit der poli tieke partijen. De Sowjetrussische premier, maarschalk Boelganin, en eerste partijsecretaris Nikita Chroesjt sjef hebben zaterdag Oxford en het centrum voor bestudering der kernenergie nabij Harwell be zocht. De vrij luidruchtige ontvangst te Oxford werd gekenmerkt door het, zingen van de negro-spirituai '„Poor old Joe, een pijnlijke toe speling op de ontluistering van Stalin. Studenten-vrolijkheid uitte zich in het afsteken van een donder bus waardoor de Britse en Rus sische lijfwachten kennelijk even uit hun evenwicht raakten, en in de teksten van spandoeken, zoals „Stalin als professor" een „Gro te broer ziet U" (Dit laatste slaat op de dictator uit Orwells roman „1948".) Op een zeker punt toonde men de Russen een toren en deelde hen mede dat de studenten hier ieder jaar op 1 mei tegen de avond gezamenlijk zingen. „Waar om", vroeg Chroesjtsjef. „Och. dat is al 500 jaar de gewoonte", was het antwoord. Hun bezoeken aan Harwell was op dezelfde wijze georganiseerd als dat van ex-premier Malenkof. Zij werden niet door die gedeel ten van het gebouw geleid, waar geheim onderzoekingswerk wordt verricht. Toen de Russische leiders en hun gezelschap 't Britse atoom- oentrum bezochten, vertelde de directeur hun dat Groot-Brittan- nië van plan is door atoomkracht gedreven elektrische centrales van 2.000 megawatt te bouwen. Aangezien de Sowjet-Unie het zelfde plan heeft, stelde hij voor dat de beide landen op dit gebied een vriendschappelijke wedloop beginnen. De Russische atoomgeleerde Koertsjatof verklaarde aan een Franse journalist dat de Britten op het gebied van de natuurkun dige wetenschap „opmerkelijke resultaten" hebben behaald en dat zij zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten vóór zijn. Hij voegde hier nog aan toe dat het hem een bijzonder groot genoe gen was geweest de beroemde Britse geleerden, die hij tot nu toe alleen uit hun boeken kende, persoonlijk te ontmoeten. De Britse vakbondvertegen woordiger Vincent McCarthy stelde de Sowjetrussische staats lieden bij hun bezoek aan Har well de vraag, of de arbeidersbe weging en de kerken in de Sow jet-Unie thans meer vrijheid kon den verwachten. Chroesjtsjef drong zich voorbij Boelganin en antwoordde: „In dien U rekening houdt met ons standpunt, zullen wij hetzelfde doen met het Uwe. Wederzijdse kritiek leidt tot niets. Wij willen hierin niet wed ijeveren. Wel willen wij dit bij het aankweken van goede wil en dit zal vriendschap doen ontstaan en ontwikkelen". Volgens de diplomatieke corres pondent van het Londense zon dagsblad „People" hebben Boel ganin en Chroesjtsjef in hun ge heime besprekingen met Eden aangeboden te helpen bij het be waren van de vrede in het Mid denposten, in ruil voor Britse hulp om Duitsland blijkend ver deeld te houden. Premier Eden zou dit aanbod echter hebben af geslagen. De twee paarden die de Russi sche leiders meegebracht hebben zijn geen geschenk voor koningin Elizabeth, zoals aanvankelijk ver moed werd. Eén ervan is voor de hertog van Edinburg, de ander voor zijn zoontje, prins Charles. Beide paarden zouden reeds vele prijzen in hun vaderland ge wonnen hebben. In Djakarta is ook zaterdag de geheimhouding over de verblijf plaats van het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager ge handhaafd. Aangenomen wordt, dat de familieleden van de overledene nog geen beslissing hebben ge nomen, of het stoffelijk overschot naar Nederland zal worden over gebracht of in Indonesië zal wor den begraven. Het Indonesische parlement heeft zaterdagmiddag met alge mene stemmen het wetsontwerp tot opzegging van de Nederlands- Indonesische Unie aanvaard. De regering vulde het wetsont werp aan met een nieuwe para graaf, waarin het handvest van de souvereiniteitsoverdracht en ten aanzien van de status-quo de briefwisseling met Nederland van Nieuw-Guinea ongedaan wor den gemaakt. In de toelichting wordt gezegd, dat Indonesië zichzelf als een souvereine natie beschouwt sinds 17 augustus 1945, toen president Soekamo en vice-president Hatta de Indonesische onafhankelijk heid uitriepen. de kappe* »ef kef op'Jf te cocW markt 16 brwweWjstroat 9 tmeuze» ook De agenten, die belast zijn met de bescherming van de Russische leklers Boelganin en Chroesjtsjef tijdens hun bezoek aan Engeland hebben zaterdag een angstig ogenblik beleefd. Kort voor het vertrek van de Russische leiders naar Harwell werd een pakje be zorgd aan het Claridge-hotel voor maarschalk Boelganin. Een lid van het secretariaat van de Rtis sische delegatie wilde het open maken, toen hij getik hoorde. Hij riep terstond agenten er bij, die het pakje in een emmer deponeerden en er zand over stortten. Het pakketje werd op een veilige plaats met grote voor zichtigheid opengemaakt en bleek...... een oude wekker te be vatten. Chroesjtsjefs zoon Sergei en de Russische vliegtuigbouwer Andrei Toepolef hebben zaterdag avond met nog acht leden van de Russische delegatie een Londen se bioscoop bezocht, waar Ame rikaanse „cinérama"-films wer den vertoond. Zij werden door de toeschou wers opgemerkt en konden slechts met grote moeite na af loop van de voorstelling hun auto's bereiken. Het gedrang om de Russische auto's was zó groot, dar de goedmoedige toeschou wers het karretje van een straat venter over hun hoofden heen naar de kant van de straat ver plaatsten om ruimbaan voor de Russen te maken. In Coventry in de Midlands hebben zaterdag 500 ballingen uit Oosteuropese landen door de stad gemarcheerd uit protest te gen het bezoek van Boelganin en Chroesjtsjef. De betogers, van wie er vele rouwbanden droegen, legden een krans bij het monu ment in de stad. voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair ,,lancome"-dr. payot" -„yardley" H. M. de Koningin heeft zater dag in de loop van de ochtend enkele vertegenwoordigingen van organisaties officieel ten paleize ontvangen. Van 10.00 tot 10.45 Juur heeft haar opwachting bij de Vorstin gemaakt een delegatie van het bestuur van de „Second European conference of psychosimatic me dicine", welke juist dezer dagen in Amsterdam ter vergadering bijeen is. Van 10.50 tot 11.55 uur ontving Koningin Juliana enige bestuurs leden van de A. M. V. J. Met de wnd. voorzitter, de pen- ningmeesteresse en de directeur van het bureau van het Amster dams Speeltuinverbond, onder hield de Landsvrouwe zich even eens gedurende een half uur. Tenslotte ontving de Koningin 'n delegatie van het genootschap Amstelodamum' Gala voorstelling in de stadsschouwburg. Ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek heeft de Neder landse comedie zaterdagavond in de stadsschouwburg, die een feestelijk aanblik lbood, een gala voorstelling gegeven van Arthur Millers „Van de brug af gezien' Te half negen werd het konink lijk paar in de vestibule ontvan gen door burgemeester d' Ailly, wethouder van kunstzaken, mr A. de Roos, en de directeur van de schouwburg, de heer Joh. S. Bendien. Toén de Koningin, gekleed in een blauw satijnen avondtoilet en de Prins in het uniform van luit.- generaal der koninklijke lucht macht in de koningsloge plaats namen, waren de plaatsen in de omgeving daarvan reeds door de genodigden ingenomen. In de pauze onderhield de Ko ningin zich geruime tijd met de zes acteurs en actrices, die de hoofdrollen in het stuk vertolk ten. De Koningin vertelde, dat zij 't stuk weliswaar reeds eenmaal in Den Haag had gezien, maar niet temin met de grootste belangstel ling voor de tweede maal de pres taties van de spelers volgde. Pas na het zeer langdurige ap plaus waarmede acteurs en ac trices voor het gebodene beloond werden, verlieten de hoge gasten de zaal. Het was toen elf uur en keerden naar het paleis terug. Egypte, Saoedi-Arabië en Je men "hebben zaterdag in Djeddah een militair pact getekend, aldus meldt radio-Cairo. Voor Saoedi- Arabië tekende koning Saoed, koning Ahmed voor Jemen en de Egyptische premier, Nasser, voor Egypte. Het verdrag zou ongeveer ge lijk zijn aan de overeenkomsten, die reeds bestaan tussen Egypte en Syrië, Syrië en Saoedi Arabië en Saoedi Arabië en Egypte. Het verdrag zou niet uitsluitend mili- taitr zijn, doch ook een zekere eenheid van buitenlandse uolitiek waarborgen. Volgens liet onafhankelijke Egyptische blad „Al Kahira" zou de deelneming van Jemen aan 'n dergelijk verdrag inhouden dat het Arabische overwicht in de Rode Zee wordt versterkt. Het pact voorziet in een opper ste raad van ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie, een militaire raad bestaande uit staf chefs van de drie landen en een verenigd opperbevel. Volgens artikel twee van de overeenkomst zal een gewapen de aanval op een der landen be schouwd worden als een aanval op alle drie. De opperste raad bepaalt de po litiek en geeft instructies aan de gemeenschappelijke opperbevel hebber. De militaire raad treedt op als adviseur van de opperste raad. Het gemeenschappelijk op perbevel is permanent, in oor- logs- en in vredestijd. Het opperbevel, dat verant woordelijk is aan de opperste raad, bestaande uit een opperbe velhebber, de organisatie van stafchefs en eenheden die aan het opperbevel zijn verbonden. Het pact heeft een looptijd van vijf jaar en wordt automatisch verlengd, tenzij het een jaar van te voren door een der deelnemers Nieuwe lawines in het Zillerdal in de Oostenrijkse provincie Ty rol hebben 80 leden van reddings ploegen, die op zoek waren naar 8 toeristen, die drie dagen gele den onder een lawine werden be dblven, van de buitenwereld afge sneden. Men maakt op het ogen blik gebruik van vliegtuigen om contact met hen te onderhouden. Nieuwe reddingsploegen zijn er nog niet in geslaagd zich door de sneeuwmassa heen te werken. Men maakt thans gebruik van honden om de verongelukte toe risten, zes Oostenrijkers en twee Duitsers, op te sporen. De Koningin wilde persé alle kinderen zien. „En waar zijn nu de andere kinderen?", zo vroeg de Koningin zaterdagmiddag aan de hoogle raar-directeur van 't pedologisch instituut, prof. dr. J. Waterink, die de koninklijke gasten door dt*t: 25-jaar oude inrichting aan de Vossiusstraat te Amsterdam rondleidde. De Vorstin had vele autoritei ten gezien, onder wie de direc teur-geneesheer van dit observa tietehuis voor kinderen met een psychisch defect, dr. J. Wetter, bestuursleden, wetenschappelijke en medische medewerkers en on derwijzend personeel. Zij had bo vendien vele werkstukken gezien van kinderen, die in de speelka mers al spelende tot zelfexpres sie worden gebracht, doch de vorstin wilde persé de jongens en meisjes ook begroeten. Daarom werden ze op verzoek van de Koningin, buiten alle keu rig opgestelde programma's om, van buiten gehaald (waar ze een erehaag bij de aankomst van de hoge gasten haden gevormd) en langs de koninklijke gasten ge leid. „Ha, die Prins", riep één van de jongens spontaan en hij zwaai de verheugd naar Prins Bern- hard, die vriendelijk knipoogde. Vele kinderen gaven Korfingin Juliana een handje, de anderen zwaaiden enthousiast met rood- wit-blauwe vlaggetjes en riepen „hoezee". Dit tafreeltje boven aan 'de trap in de hal van het pedolo gisch instituut vormde een aar dig slot van het bezoek, dat de koninklijke gasten in tegenwoor digheid van leden van de hofhou ding en van de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly aan deze inrichting brachten. Koningin en Prins ter kerke. Zondagmorgen hebben de Konin gin en Prins Bernhard met en kele leden van hun gevolg de jeugddienst bijgewoond in de Nieuwe Kerk op de Dam te Am sterdam. Voorganger was ds A. T. W. de Kluis, hoofdlegerpredi- kant. Hij sprak naar aanleiding van het tekstgedeelte uit Joh. 21, waarin wordt verhaald van de verschijning van Jezus aan de Zee van Tiberias. De dienst begon om half elf en was ongeveer half twaalf afgelo pen. De centrale jeugddienstcom missie heeft de vaas met gele tulpen, die tijdens de dienst vóór de kansel in de kerk stond, later op de dag aan de Koningin en de Prins doen aanbieden. Na de kerkdienst ontvingen H. M. en Z. K. H. de predikant, ds A. T. W. de Kluis, op het pa leis, en nadien boden zij de leden van het dagelijks bestuur van de stad en de gemeente-secretaris met hun dames een noenmaal op het paleis aan. mers en talloze vreemdelinge; hadden zich tegen kwart voor op de zon overgoten Dam verza meld om het vertrek van het ko ninklijk paar in een open calèche voor de rijtoer door de Jordaan en de Staatsliedenbuurt gade te slaan. Dit kleurrijke kleurspe van het koninklijk cortege ont lokte aan het publiek een gejuicii toen Vorstin en Prins het paleis verlieten. Langs de route stond veel publiek uit de beide stads wijken, en evenzo bij het Waag gebouw op de Nieuwe Markt Waar het koninklijk paar tot slot een bezoek bracht aan het hier ondergebrachte Joods histo risch museum. Spontaan werd het koninklijk paar bij zijn vertrek van het Waaggebouw door de saamge stroomde ouderen en jongeren „Lang zullen ze leven" toegezon gen. Het vertrek. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zondagmiddag om even voor hall vijf per auto op weg naar paleis Soestdijk. Amsterdam verlaten en was he' vijfdaags bezoek van het konink lijk paar aan de hoofdstad ten einde. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft in het ka der der voor Cyprus geldende noodmaatregelen, het scheep vaartverkeer verboden in de Cv prisch territoriale wateren tus sen twee ongeveer twintig kilo meter van elkaar gelegen ste den aan de noordwestkust van het eiland, Khar ja en Akanthoe. Slechts schepen der Britse vei ligheidstrijdkrachten mogen nog dit zeegebied blijven bevaren. Het verbod geldt ook voor Engelse schepen. De gouverneur legde een boete van ongeveer 21.000 gulden op aan de bewoners van het Cypri sche bergdorpje Pedoélas, waar. op negentien dezer, uit een hin derlaag een bom naar een mili tair konvooi werd geworpen. De boom, waarachter de hommer werper zich had verscholen, zaJ worden omgehakt In Kyrenia is zaterdag een bom geworpen naar een Britse pa trouille. Een Britse militair, een Cyprioot en een Amerikaans; marconist werden gewond. Een groep van 120 kersenbo men, die de aansiagplegers tot dekking hebben gediend, zal wor den omgehakt. Rijtoer door de Jordaan en bezoek aan 't Joods histo risch museum. Vele honderden Amsterdam- Het gemeentebestuur van Dor drecht heeft de leden van de Tweede Kamer een nota doen toe komen, waarin het zijn standpunt kenbaar maakt over enkele pun ten in het Deltaplan, die belan gen van de stad Dordrecht en de Merwedestreek in gevaar bren gen. Deze punten zijn: a. Het feit, dat nergens in het ontwerp-Deltawet of in de Delta plannen gesproken wordt over een verbinding van de zgn. Zoom seweg .(van Rotterdam via de Hoekse Waard, Tiengemeten, Goeree-Overflakkee, langs Ber gen op Zoom naar Antwerpen) met Dordrecht en omgeving, dus met het belangrijke industrie- en handelscentrum langs Oude Maas, Noord en Merwede; b. De aard van de oeververbin ding in de Oude Maas (de zeeweg naar Dordrecht) voor de zgn. Zoomseweg tussen de brug oij Barendrecht en die bij Spijkenis- se; c. De in overweging zijnde af sluiting van de Oude Maas door een stuw met sluis, ongeveer daar waar deze in de Nieuwe Waterweg uitmondt. Het gemeentebestuur gaat in zijn nota, aan de hand waarvan op het ogenblik besprekingen ge voerd worden met rijkswater staat, uitvoerig deze punten na. Het merkt op, dat het onverklaar baar is, dat in het ontwerp-Delta wet niet of nauwelijks gesproken wordt over Dordrecht, na Rotter dam de grootste en belangrijkste der steden en gemeenschappen, die ten nauwste bij het Deltaplan betrokken zijn. Verwacht had mogen worden, aldus het gemeen tebestuur van Dordrecht, dat voile aandacht zou-zijn geschon ken aan de gevolgen van de Del tawerken voor Dardrecht, even als dit bijvoorbeeld is geschied ten aanzien van Rotterdam en Ierseke. Aansluiting op de zgn. Zoomse weg bepleit het Dordtse gemeen tebestuur op grond van de over weging, dat deze weg in de toe komst uitermate belangrijk zal zijn voor het verkeer van Zeeland, westelijk Noord Brabant en Bel gië naar het hart van Holland en naar overig Nederland. Het ver keer zal stellig grote behoefte hebben aan een zo kort en goed mogelijke verbinding met het centrum, het oosten en het noor den van het land. Daarom zal het verkeer een grote weg ter be schikking moeten staan, die het, na aankomst in de Hoekse Waard, direkt via een tunnel of desnoods een brug bij 'sGravendeel en Dordrecht gelegenheid moet ge geven zo snel mogelijk zijn doel in het centrum, het oosten en het noorden van Nederland te berei ken. Omleiding van dit verkeer over Rotterdam acht het gemeen tebestuur alleen al uit verkeers technisch oogpunt bezien uit den boze. De bezwaren gaan voorts uit tegen de onbekendheid met de aard van de oeververbinding, die in de Oude Maas voor de Zoomse weg geprojecteerd is. Onaan vaardbaar acht het gemeentebe stuur een brug, omdat reeds nu, bij het in 1955 bereikte aantal zeeschepen met bestemming Dordrecht, het wegverkeer over deze drukke hoofdverkeersweg minstens acht maal per dag een voor de zeescheepvaart en een veelvoud van acht voor andere dan zeescheepvaartverkeer ge opende brug zal ontmoeten. Het zwaarst ziet het gemeente bestuur de overwogen afsluiting van de Oude Maas door een stuw met een sluis. Naar de mening van de Dordtenaren is dit onder deel van het Deltaplan niet goed doordacht en zeker is, dat er te weinig acht is geslagen op de be langen van Dordrecht en zijn om geving. Bestreden wordt, dat af sluiting van de Oude Maas tot gevolg zou hebben, dat de zout- grens in die rivier en in de Nieu we Waterweg aanmerkelijk terug gedrongen zou worden. Eerder acht men het tegenovergestelde waarschijnlijk. In elk geval dringt het gemeentebestuur er op aan, dat nauwkeurig zal worden nage gaan of dergelijke maatregel, die een belangrijke bevolkings- en economische agglomeratie als Dordrecht en zijn omgeving ern stig zal treffen, wel noodzakelijk is. In een open blijven van de Oude Maas ziet het gemeentebe stuur van Dordrecht, dat daar voor een uitgebreid onderzoek heeft doen instellen, vooralsnog meer effect voorterugdringing van de zoutgrens dan in sluiting. Men meent, dat hiervoor eerder een verb reding van de Noord zal moeten worden overwogen, ook al wegens de grote drukte op deze vaarweg, die nu reeds her haaldelijk tot gevaarlijke ver verkeerssituatie aanleiding geeft. In ons land overheersten het afgelopen weekeind noordooste lijke winden die droge lucht aan voerden waarin maar weinig be wolking aanwezig was, maar die van oorsprong koud was, zodat ondanks de zonneschijn de tem peratuur toch niet hoger stijgen kon dan ongeveer 13 graden. Deze noordoostelijke winden werden in stand gehouden dooi twee druksystemen, het ene is 'n hogedrukgebied boven Scandina vië waar het evenals bij ons schraal zonnig en te koud lente weer bracht. Het andere druk systeem Is een depressie die zon dag over het westelijk deel van de Middellandse Zee en Italië naar het noordoosten trok. Zo meldde Venetië een maxi mum temperatuur van 10 graden en 27 mm regen. Deze depressie trekt verder naar het noordoos ten. Het hogedrukgebied hand haaft zich. De enige verandering in het heersende weertype zal zijn dat de wind iets meer naar noord krimpt. Daardoor zal de maximum-temperatuur in het al gemeen iets lager zijn dan zon dag. Overigens blijft het vrij. zon nig, schraal en droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Vrij zonnig. Droog en schraal weer met wat overdrijvende bewolking. Matige af en toe vrij krachtige noord oostelijke wind. Over het alge meen iets lagere middagtempera- turen. Volgens de correspondent van de .Sunday-times" in Madrid is generaal Franco van plan binnen kort zijn functies van leider van de regering, wetgevende macht en de falanx neer te leggen. Hij zou slechts staatshoofd en opper bevelhebber blijven. Over een jaar zou een volksstemming ge houden worden voor de grond wetwijziging, die daarvoor nodig is. De correspondent schrijft, dat de huidige minister van Binnen landse Zaken, Gonzales, waar schijnlijk zal opvolgen als hoofd van de regering, terwijl de on langs benoemde secretaris van de falanx, Arrese, leider van de par tij zou worden. DINSDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.16 1.44 Terneuzen 1.51 2.19 Hansweert 2.31 2.59 Walsoorden 2.41 3.09 ZON MAAN op onder op onder April 26 5.22 27 5.20 19.58 20.00 22.00 22.59 5.4-; 6222

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1