^^Oan ^Sprang Buitengewone zitting van het Kantongerecht Oostburg •1^1'. JïJh. REPARATIES AAN ALLE UURWERKEN EN AAN GOUD EN ZILVER Vaticaan over de ont bieding van de comirform Overeenkomst over vreedzaam gebruik van atoomenergie Gemeenteraad van Terneuzen •te (Slot voJJgO PONTIAC horloges Mr. H. C. C. P. M. van Meer wijk nam afscheid als kan tonrechter. Donderdagmorgen vond een buitengewone zitting van het Kantongerecht plaats, waarin mr. Van Meerwijk, wegens zijn be noeming tot kantonrechter te Hilversum, afscheid nam als kan tonrechter te Oostburg. De heer Van Meerwijk opende de buitengewone zitting. Hij zei- de o.m dat het niet louter ge voelens van vreugde zijn, die hem vervullen, nu hij zich zal kunnen vestigen in één der mooi ste streken van het land. Het betekent afscheid van de streek, waar ik 13 jaar heb mogen wer ken. De heer Van Meerwijk zeide aan Oostburg herinneringen te i K-waren, als een oud stadje, waardoorheen 't gammele tram metje sukkelde, dat toch een grote bekoring had. Daarna ken de hij Oostburg, en Westelijk Zeeuws-Vlaanderen zoals het er na 1944 uitzag, gekraakt en ge schonden. Te midden van deze woestenij zochten de mensen dap per de weg naar herstel. Thans is het herstel nagenoeg klaar, en wacht Oostburg op de voltooiing van het herstel, in de vorm van de bouw van 't raadhuis. Slechts door een spectaculaire gezamen lijke inspanning is men er in ge slaagd West Zeeuws-Vlaanderen te herbouwen, tot dat wat het thans is. De bevolking ontplooit een har telijke gulle gastvrijheid, die zich, aldus de heer Van Meerwijk vooral uitte tijdens de bezetting, door zonder winstbejag velen te helpen, aan dat wat de Duitsers ons onthielden. De dankbaarheid van de heer Van Meerwijk ging vooral uit naar zijn naaste medewerkers. De heer Van Meerwijk noemde het een grote prestatie van zijn plaatsvervangers, dat het kanton zonder onderbreking doorgang heeft kunnen vinden. Ook bij een plotseling opko mende griep, waren de plaats vervangers, die de stukken ge heel niet kenden, bereid de straf zitting te presideren. De leden der pachtkamer, die de kantonrechter met hun over grote kennis van de landbouwza ken in deze streek met raad en daad terzijde hebben gestaan, bracht de kantonrechter dank, voor de buitengewoon goede en hartelijke samenwerking. Het werk der pachtkamer had voor de kantonrechter veel bekoring, door de omgang met de leden der pachtkamer. Het O.M., vertegenwoordigd door de heer Ph. T. Schenken- berg van Mierop, werd dank be tuigd voor de prettige samenwer king tussen parket en gerecht, waarvan het O.M. het delict plaatste in een juist licht, waar door de rechtsbelangen steeds werden gediend. Tenslotte bracht de scheldende kantonrechter woorden van dank aan de griffie te Oostburg voor de nauwgezette stipte wijze waarop zij de zittingen voorbe reidde. Oostburg kan zich er op be roemen een model griffie te zijn. Tenslotte richtte de heer Van Meerwijk zich tot deurwaarder Iz. Brakman, en de advocaten en het notariaat. De gemeente Oostburg, waar van de burgemeester door ambts bezigheden verhinderd was, kreeg dank te incasseren voor de wijze waarop men Vrouwe Jus- titia tegemoet getreden was, toen zij kampte met ernstige woning nood. De achterzaal van een café is geen geschikte plaats voor rechtspraak. Groot respect werd uitgespro ken voor de rijkspolitie, waarvan majoor Ballegooien de Jong als hoogste functionaris ter zitting aanwezig was. De kantonrechter sprak zijn respect uit voor de wijze waarop de rijkspolitie op de bochtige smalle Zeeuws- Vlaamse wegen de veiligheid van 't verkeer zoveel mogelijk tracht te bevorderen. De verkeerspost te Temeuzen werd dank gebracht voor de ver zorging van het vervoer der kan tonrechter van Terneuzen naar Oostburg. Grote bewondering had de heer Van Meerwijk voor de teamgeest der verkeerspost. Niet alleen de politie, doch ook de werkster mej. E. Maenhout werd op de allerhartelijkste wij ze bedankt voor de wijze waarop zij het gebouw schoonhoudt. De kantonrechter besloot zijn toespraak met de bede tot God, dat allen nog veel 'zegen zouden mogen ontvangen voor hén zelf, hun huis en het werk, en de wens dat het Kantongerecht een waarborg zou blijven voor de orde, recht en billijkheid in dit gelukkige land. Notaris J. J, Mijs, was de eer ste die de kantonrechter geluk wenste met zijn benoeming als kantonrechter te Hilversum. De heer-, Mijs haalde herinneringen op( uit de vele jaren dat hij plaatsvervangend kantonrechter te Oostburg is, en gaf een schets van de Zeeuws-Vlaamse loop baan van de heer Van Meerwijk. De heer A. P. Modde dankte de heer Van Meerwijk namens de pachtkamer voor zijn belang stelling in landbouwaangelegen- heden, die de pachtkamer te be handelen krijgt, en wenste hem een prettige tijd in Hilversum. Namens het O.M. voerde mr Th. Schenkenberg van Mierop het «voord. Deze stipte o.m. aan, dat jammer genoeg het streven van de heer Van Meerwijk de openbare dronkenschap te be perken niet kon worden verwe zenlijkt. Griffier O. Herman bood na mens de griffie een boekwerk ian van Rodin, over beeldhouw kunst. Na deurnaarder Brakman be tuigde mr. W. La Mair ziin te leurstelling over het feit, dat de kantonrechter vertrekt. Namens het Notariaat voerde notaris H. A. M. van den Hoek uit Groede het woord. Voor het Oostburgse gemeen tebestuur sprak, bij afwezigheid van de burgemeester dc heer P. A. Bril, secretaris van Oostburg ie scheidende kantonrechter toe. Namens B. en W. van Oostburg werd een boekwerk over West Zeeuws-Vlaanderen aangeboden. Voor de rijkspolitie sprak ma joor W. H. Ballegooien de Jong woorden van waardering voorde kantonrechter, die de politiemen sen steeds met raad ter zijde stond. Tenslotte beantwoordde de heer Van Meerwijk de sprekers, waar na verversingen werden aange boden. Tenslotte bood de scheidende kantonrechter zijn naaste mede werkers in hotel De Vuijst te wo&tourg een diner aan. ,.De ontbinding van de comin- form betekent niet, dat de cen trale van Moskou niet meer de middelen bezit om aan de com munistische partijen in de we reld instructies te doen toekomen, noch dat deze partijen werkelijk van Moskou zijn losgemaakt", al dus heeft de radio van het Vati caan woensdag verklaard. De commentator trok een ver gelijking tussen de ontbinding van de comintern in 1943 en de opheffing van de cominform nu. In beide gevallen verkeerde de Sowjet-Unie in een faze, dat zij nodig had zich in de gunst van de openbare mening in de wereld te verzekeren. In 1943 wilde Sta lin laten geloven, dat de Sowjet- Unie had afgezien van de ver overing van de wereld. Als deze manoeuvre toen, tenminste ge deeltelijk, succes had,, dan zullen de Russen nu toeJvjpiprif'i' ver- rouwen krijgen, aldus *-radio- Vaticaan. De Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Groot-Brittannië en acht andere landen zijn het woensdag te Washington eens ge worden over de tekst van een handvest van het toekomstige in ternationale atoomorgaan. Dit orgaan zal tot doel hebben 't vreedzame gebruik van atoom energie te bevorderen. De tekst zal voorgelegd worden aan de deelnemers van de alge mene internationale conferentie over het gebruik van atoomener gie die in september te New York gehouden zal worden. De Sowjet-Unie heeft een aan zienlijke concessie gedaan, waar door men het eens kon worden over de tekst van het handvest. Tot nu toe had de Sowjet-Unie verlangd dat het orgaan onder geschikt zou zijn aan het veto van de grote mogendheden in de Veiligheidsraad. Nadat de Sowjet-Unie deze eis had laten vallen heeft men het handvest zodanig opgesteld dat het orgaan wel aan de Veilig heidsraad en aan de algemene vergadering verslag moet uit brengen, maar niet onder directe controle van deze lichamen staat. het aanwenden van atoonvene gie, zonnewarmte en getijden zal bestuderen. Dit werd te Parijs uit betrouwbare bron vemamai. Op deze conferentie zouden dan ook de mogelijkheden om uit be staande krachtbronnen grond stoffen te ontwikkelen bestu deerd worden. Het voorstel zal gedaan worde u door de Franse delegatie in dte sociale- en economische raad de Verenigde Naties. FRANKRIJK WENST CONFERENTIE OVER KRACHTBRONNEN. Frankrijk zal de V. N. verzoe ken een internationale weten schappelijke conferentie bijeen te roepen die de mogelijkheden van FRANSE SENAAT OVER „EURATOM*. De Franse senaat heeft een dezer dagen gesproken over de „Euratom" en besloten de rege ring te verzoeken geen verpöeh tingen op het gebied der atoom energie aan te gaan zonder bhsi het parlement om zijn mening te- hebben gevraagd. Verscheidene senatoren, waa Gaullisten tot communisten toe leverden kritiek op; de „Eura torn", die voorziet in Europese samenwerking bij de ontwftfre ling van atoomenergie voor vreedzaam gebruik. De krttict willen niet dat Frankrijk zijp zelfstandigheid op het gebied der atoomenergie opgeeft en 73} nt nen, dat Duitsland bevoordeeld wordt. Maurice Faure, de staatssecre taris voor buitenlandse zaken, verklaarde, dat de regering niets zou doen dat de Franse verdediging zou kunnen schaden. Er dienen zoveel mogeiyk landen aan de „Euratom" deel te ne men. Vooral de deelneming wan Zwitserland, Zweden en Noorwe gen acht de Franse regering fee langrijk, zo zei hij. gehouden op woensdag 11 april, des avonds te 7 uur. i •-/ Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. .>'1 Wethouder: M. de Vos. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J. van Riet, J. A. de Feijter, W. J. Weterings, R. F. de Waal, R. Hol, A. Jansen, N. F. Dieleman, S. W. Henry; P. Ftin van Draat en M. vah I.angevelde. Secretaris: A. J. Dees. ziekte verhinderd: wethouder J. den Wegens Hamer. Afwezig met kennisgeving: Dr. M. E. H. Camps. De Voorzitter opent de vergadering. 4. Voorstel tot aankoop van: gemeéster en wethouders op dit voorstel zouden geven van meer gedegen aard zou zijn dan uit de a. een perceeltje grond aan de Axelsestr., &ukHen WJjL Wat de meerderheid van het col li. een dijk in de Zuidlandpolder. lege hierover te berde brengt is kwalitatief teleur- Deze voorstellen worden zonder bespreking of stellend. Het bevat geen enkel nieuw punt en is hoofdelijke stemming aangenomen. zelfs grotendeels een herhaling van enkele leeds door mij over dit onderwerp gemaakte opmer- 3. Voorstel tot het nemen van een besluit. ki n waarbü bepaald wordt dat de vaststelling Jk hfib jmmt;i.s hy mijn v^rstel losgemaakt van een uitbreidingsplan voor Sluiskil in yan ^^entatie die in de vergadering van 17 voorbereiding Is. decembef 1§53 tot uiting is gekomen, met name De heer Henry: In het besluit wordt een tijd- dat als hoofdmotief voor het Instellen van een vak genoemd van één jaar. Wanneer nu b.v. na, wijkraad zou gelden het stimuleren van de belang- een half jaar een verzoek binnenkomt van iemanc j telling van de bevolking voor de plannen en die daar wenst te bouwen, terwfjl dit in strijd i. met het uitbreidingsplan, voor hoe lang kan di. verzoek dan afgewezen worden? De Voorzitter: Het besluit is één jaar, geldig Vóór die tijd moet er iets gebeurd zijn. Men za dan een jaar moeten wachten. Als inmiddels di raad geen uitbreidingsplan vastgesteld heeft ei de situatie zou net zo zijn als nu het geval is wethouder Denkunnen wij daar niets aan doen. De heer Henry: Wanneer de vaststelling vai De Voorzitter: Tot onze spijt is wcuwuuc. Hamer hedenavond wegens ziekte afwezig. Ik hoop dat hij weer spoedig geheel hersteld in ons het uitbreidingsplan langer duurt dan eén jaar F' M W Ji mon oor» HorcrolHlr vorTOoW nipt moor knnnpi midden mag zijn. Het is vooral in deze tijd van groot belang dat de wethouder van financiën de raadsvergaderingen kan bijwonen, in verband met rlr bespreking van de punten der agenda. Vaststelling van de notulen van de verga dering van 24 februari en 19 maart 1956. Deze worden onveranderd vastgesteld. •i i, Ingekomen stukken: j„ Schrijven van Gedeputeerde Staten van Zee land, inzake goedkeuring herziening uitbrei dingsplan in onderdelen (Zeven Trtniteits- polder i.. Het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit tot verkoop van een perceel grond aan mevr. H. Dieleman— Beekenkamp. j. Idem, inzake wijziging gemeentebegroting en begroting dienst voor Maatschappelijke Zorg, dienst 1955. ii- Ontwerp-beslui ten van Gedeputeerde Staten van Zeeland, inzake regeling bezoldiging ge meentesecretarissen en -ontvangers. Diverse regelingen, ter uitvoering van de ge- zou men een dergelijk verzoek niet meer kunnei afwijzen. Is het daarom niet nuttiger dit besluit b.v. nog drie maanden te laten wachten. De Voorzitter: Wij kunnen altijd nog zien hoi de situatie dan ligt. Als het inderdaad zo zou zijn dat het plan op punt van vaststeling zou staan, dan is er misschien nog een modus te vinden. De heer Henry: Kan met de vaststelling van dit besluit nog b.v. een half jaar gewacht worden? De heer De Vos: Met dit besluit kan dat zeker, doch in dit half jaar kan er juist iets onherstel baars gebeurd zijn. De Voorzitter: Volgens mü zijn er wel wegen te vinden om ongelukken te voorkomen. Wanneer mocht blijken dat het iemand ernst is en de moge lijkheden zijn er, dan zullen wij hiermede rekening houden. De heer Van Lange velde: Mijnheer de Voorzit ter, zijn er ook mensen die direct door dit besluit gedupeerd worden? De heer De Vos: Op het ogenblik zijn er geen aanvragen in behandeling. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. meenschappelijke regeling tot centralisatie van het Bouw- en Woningtoezicht en van de 6. Voorstel tot het verleggen van de water gang in het industrieterrein aan de voor malige staalfabriek. De Voorzitter: Eerst gisteravond is er een brief ingekomen van de Rijkswaterstaat, omtrent een stukje grond hetwelk daarbij moet worden ge- dienst van Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- kocht voor het graven van de watergang. Vlaanderen. Hebben de heren hiertegen geen bezwaar? Controle-rapporten van het Centraal Bureau De heer Hol: In het voorstel heb ik gelezen, dat het verleggen van de watergang van groot belang is voor de N.V. Ceracim, zowel als voor het nog resterende terrein der gemeente, alsook voor eventueel in de toekomst te treffen maatregelen. t ti Kunt U mij ook mededelen in welk stadium van Jaarverslag 1955 van het Sociaal Charitatief voorbereiding het plan van de N.V. Ceracim is? Centrum Terneuzen Sluiskil. De Voorzitter: Gisteren heb ik nog een lang on- voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten over het 3e en 4e kwartaal 1955 en het le kwar taal 1956. Circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken dd. 24 maart 1956, inzake vakantie uitkering en vakantieverlof, alsmede 3 uit kering over 1955. Verpachting aangekochte gronden e.a. van de hofstede Hufjssende Bruijne, hofdstede De Kubber en gronden Burger. De heer Van Langevelde: Met betrekking tot utant 2a, is in het schrjjveh van Gedeputeerde Sta ten vermeld, dat er bezwaren zijn omtrent de be drijfsruimte, welke ter plaatse gevestigd is. Wat moet daar nu verder mee gebeuren? De Voorzitter: Er wordt een nieuw plan in on derdelen gemaakt, waarin dat alles voorzien is. De heer Van Lange velde: Het betreft hier een' reeds bestaande toestand. De heer De Vos: De toestand blijft zoals zij thans is. Het ging er hier enkel om, dat het ter rein wat groter geprojecteerd was. De stukken a t/m g worden zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen en de maatregelen, met uitzondering van die betreffen de het vakantieverlof, medegedeeld in de circu laire sub h, van overeenkomstige toepassing ver klaard voor het gemeentepersoneel en deze maat regelen t.z.t. in het; ajgemeen ambtenarenregle ment en de arbeidsovereenkomstenverordening op aenomen. Het voorstel, genoemd onder punt i, wordt zon iet be1 preking of hoofdelijke stemming aange nomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het onbewoonbaar verklaren van enige woningen. derhoud gehad met de heet Petit. Deze heeft mij tekeningen laten zien en uiteengezet waarom een en ander zo lang geduurd heeft. In België neemt men deze zaken anders ter hand dan in Nederland. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat het hier een serieuze zaak betreft. Wij behoeven er ons geen zorgen over te maken, dat de fabriek op de tijd die wij gesteld hebben, niet draaiende zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 7. Voorstel tot het verlenen van een tegemoet koming, ingevolge artikel 13 van de lager onderwijswet 1920. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking, ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 aan de vereniging voor Christelijk lager onderwijs voor het verduisteren van een lokaal van de school aan de Jozina- straat. Deze voorstellen worden zonder bespreking, of hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Voorstel inzake de instelling van een wijk raad. De heer Ilenry: Mijnheer de Voorzitter. Het zij mü vergund nog enkele opmerkingen te piakên naar aanleiding van het door onze fractie inge diende voorstel om door middel van het houden van een stemming te Sluiskil te doen uitmaken of al dan niet tot instelling van een wijkraad voor deze plaats zal worden overgegaan en tevens naar aanleiding van het op dit voorstel door burge meester en wethouders gegeven advies. Laat ik beginnen met ronduit te verklaren, dat ik wel verwacht had dat het commentaar dat 'bur /erkzaamheden van jjet gemeentebestuur al kan p zichzelf genomen Oen wijkraad ook in dit op- icht zijn nut hebben,' In dé' toelichting Hp nïjjn voorStel heb ik het oofdmoüef voor de instelling van een wijkraad uimer gestéld. Ik meen dat het mogelijk is dat en wükraad een wézenlijke bijdrage kan vormen oor het gemeentelük leven en dan wel speciaal oor Sluiskil, omdat in dit dorp een eigen gemeen- chapsleven bestaat en vooral omdat de problemen /aarmede Sluiskil te worstelen heeft wezenlijk 'erschillen yan de problemen in de kom. Men zie lechts de moeilijkheden die zich voordoen bij de aststelling van het uitbreidingsplan voor deze laats. De instelling van een wijkraad kan echter iet alleen zijn een concrete poging om het ge- ïèensehapsleven in Sluiskil te verstevigen, het :an vooral zijn een middel om de bevolking meer izicht te geven in de moeilükheden en te trach- jn hen door het geven van een zekere verant- 'oordelijkheid mede te betrekken in het besturen ran hun dorp en in het helpen zoeken naar ver- intwoorde oplossingen teneinde deze plaats tot en nog grotere ontplooiing te brengen dan thans eeds het geval is. Wat burgemeester en wethouders schrijven over iet gemeenteblad is dus thans niét ter zake doen- le. Dat de wijkraad door liet ccillege min of meer ipzettelijk op de lange baan geschoven zou zijn s door mij nimmer bëweerd. Dat een wijkraad nadelen kan hebben wisten we a'. Dat dit college geen verantwoordelijkheid heeft an dat het eventueel een klachtenbureau zou kun nen worden Is door mij reeds als mogelijk nadee! van de instelling van een wijkraad genoemd. Het enige nieuwe dat het collége opmerkt is in feite, dat de praktük heeft bewezen, dat een wijk raad er niet in slaagt de gemeenschapsgevoelens tot nieuw leven te brengen en dat de resultaten gering zijn. Afgezien van het feit, dat het bewüs van deze stelling afdoende voorbeelden en argumentatie volledig mist, wil ik toch een enkele algemene op merking terzake maken. Het gehele vraagstuk van de wijkraden bevindt zich momenteel nog in het stadium van experi ment. In de praktyk zün er nu enkele ingesteld en men wacht af welke resultaten ermede wor den bereikt. Het mislukken van een enkele wijk raad wil niet zeggen dat men zich een definitief oordeel kan vormen, zoals het college meent te kunnen doen of door de instelling van een derge- lük lichaam een levenskrachtiger gemeenschap kan ontstaan. Voor de definitieve ontwikkeling van de wijkraden zal uiteindelijk wetswijziging noodzakelyk zijn. Ik zie niet in, dat wij andere gemeenten moeten laten voorgaan en de ontwik keling afwachten alvorens zelf een initiatief te nemen. Ik beweer niet, dat de instelling van een wijk raad te Sluiskil een succes zal worden. Ook dit zou een experiment zijn. Ik beweer alleen dat m.i. de eigen aard, de bijzondere problemen en de uitgesprokep eenheid van Sluiskil de proef ook voor een kleinere gemeente rechtvaardigt. Daar om heb ik ook een bepaalde proeftüd voorgesteld. Het is niet zo, dat de bevolking een wijkraad wordt opgedrongen. Integendeel, de bevolking kan zich over de wenselijkheid zelf uitspreken door middel van een stemming. Shjagt het experi ment niet, dan verdwijnt de wijkraad én dan zul len we ons moeten bezinnen of wellicht op andere wijze, zoals b.v. door het oprichten van wük- comité's of anderszins eigen specifiek, plaatselijke activiteiten tot ontwikkeling kunnen worden ge bracht, terwül natuurlyk de voorlichting door de diverse politieke partijen van groot belang kan rijn, zoals trouwens thans reeds het geval is. Mocht de proef wel slagen dan is er uit de aard der zaak geen enkel bezwaar tegen om meerdere wijkraden in te stellen, b.v. voor de kom en voor Driewegen. Ik acht het echter juister niet teveel hooi op de vork te nemen en eerst d$ar te begin nen waar de wenselijkheid het meest haar voren komt. y W' Ik wil tenslotte nog opmerken, dat ik geen en kele kritiek heb op de werkzaamheden van mijn 3 mederaadsleden die uit Sluiskil afkomstig zijn. brengen voor de moeilijkheden die er zjjn. Mijns Ik ben er integendeel van overtuigd, dat zü de' belangen van Sluiskil en van Terneuzen in het al gemeen zo goed mogelijk behartigen. Het door ons ingediende voorstel staat geheel los van de werkzaamheden van de gemeenteraad zoals de heren inmiddels wel begrepen zullen hebben. Mocht de gemeenteraad dit voorstel niet aan vaarden dan is de wykraadgedachte voor Sluiskil voorlopig van de baan en zullen we inderdaad rustig de verdere ontwikkeling afwachten. WU zün echter van mening, dat wij er goed aan doen reeds thans een definitieve uitspraak van de raad te vragen, oradat wij menen dat de nijvere bevolking van Sluiskil het verdient om deze kans te krijgen. De heer De Feijter: Mijnheer de Voorzitter. Een enkele opmerking aangaande dit punt willen wü ook in het midden bréngen. De gedachte aan wijkraden is niet nieuw. Door de uitbreiding van vele steden, vooral vein de grote steden in het westen van het land is dit vraagstuk meer dan vroeger op de voorgrond gekomen. Vooral daar /aar kleinere gemeenten hun zelfstandigheid ver loren hebben en opgenomen zyn in de grote stad, zoals herhaaldelük is voorgekomen in de om geving van Rotterdam, is de behoefte aan eer. .vpkraad wel het sterkst naar voren gekomen ,o een wijkraad werd door de bevolking dan ook dikwijls gezien als een vervanging of een voort zetting van een vroegere gemeenteraad. En ook in nieuwgebouwde stadswijken vindi men de laatste jaren hier en daar een wykraacf. Voor- en nadelen zün op te sommen van een der- gelyke wükraad, en er zün dan ook overal in den lande vóór- en tegenstanders. Ook in de vakliteratuur voor gemeenteraads leden is de laatste jaren aan dit onderwerp veel aandacht geschonken. Het is opvallend dat in ste den, waar enige jaren geleden reeds begonnen is de wijkraad gedachte toe te passen, na verloop van enige tüd de publieke belangstelling sterk dalende is. Wü staan nu ook van avond voor de vraag of ook in onze gemeente behoefte is aan wijkraden. In het voorstel van de heer Henry wordt wel iswaar alleen gesproken over een wükraad voor Sluiskil, doch daar zal het wel niet bü blyven. Voor Driewegen en voor verschillende delen van de kom kunnen dan evengoed wijkraden worden ingesteld. Wü hebben het voorstel van de heer Henry e.a zakelijk bezien. Wij hebben ons afgevraagd, is dit voor onze gemeente nodig? Wat mogelük goed kan werken in een grote stad, is zomaar niet over te brengen naar provincie steden of kleinere plaat sen. Kan onze gemeenteraad die uit 15 leden be staat de gemeente niet meer overrien waar ruim 14.000 mensen wonen op eén oppervlakte van ruim 3100 ha? Na zorgvuldige overweging zyn wij tol de con clusie gekomen, dat de tijd nog niet rijp is, om de wükraad gedachte in onze gemeente toe te passen. Als een groot bezwaar gevoelen wü ook, dat een wpkraad geen verantwoordelükheid heeft. Het kan niet meer zijn dan een adviesorgaan, omdat de huidige wetgeving het niet mogelük maakt met het inschakelen van de burgerij verder te gaan dan haar door middel van wijkraden te doen deelnemen aan de voorbereidende arbeid, welke krachtens de gemeentewet aan Burgemeester en Wethouders of aan de raadscommissies is toebe deeld. Wij menen dat in plaatsen zoals onze ge meente, een buurtvereniging beter op haar plaats is dan een wijkraad. Ook in een buurtvereniging is een goede samen werking in het belang van buurt of wyk zeker mogelük. Een buurtvereniging kan ook nauw samenwerken met het gemeentebestuur. De voorstellers véyzen ér 'op, dat vooral te Sluis kil, uitermate grbte moeilykheden bestaan ten aanzien van het vaststellen van dè toekomstige ontwikkeling. Deze zün ons ook bekend,, en ook wy willen aan deszelfs oplossing mee werken, maar die moeilijkheden zün ook door de instelling van een wükraad, geen dag eerder weg te nemen. Onze grondwet, schryft voor, dat aan het hoofd der gemeente een raad staat. Aan dit college moet de regeling, en het be stuur van de huishouding der gemeente worden over gelaten. Wij zoudén het 'vooralsnog, ook wat onze gemeente betreft, die door 15 raadsleden nog wel te overzien is, het hierbü willen houden. Dif is mijnheer de Voorzitter, het standpunt der C.H.-fractie in deze raad. De heer Van Lange velde: Meneer de Voorzit ter, ik zou kunnen beginnen met te herhalen het geen ik in de vergadering van 17 december 1953 heb gezegd, doch ik wil dat niet doen. Destijds ging het over de uitgave van een gemeenteblad, waarbü ook de wükraad ter sprake kwam. Ik kan niet inzien, dat een wijkraad een oplossing kan inziens passen deze beter in een politieke organ, satie, mits de bevolking voldoende met de crrgani ;aties meeleeft. Er zijn voldoende contact» -te /inden waar alle punten besproken kunnen »we len. Ik geloof dat dit de enige organen xan «b. ap dit terrein te werken. Een wijkraad kan m 'emakkelük ontaarden in een klachtenbureau. 'Jtte, beer De Vos heeft op 17 december 1953 rawfclé- deeld, dat door burgemeester 'én wetboudtos spreekuren zün gehouden, waarbü niemand notieven betreffende Sluiskil naar voren doch wel met persoonlijke belangen. Ik geloof dat er op het ogenblik wel een ring bü de bevolking is om meer contact te koe ken met de politieke organisaties, die in de ®e~ neenteraad vertegenwoordigd zijn. Als wij dit kunnen stimuleren door het particulier tnitiadtof, dan zün wjj volgens mij op de goede weg. Op bet ogenblik kan ik het nut van een wijkraad niet inzien. Daarom zal ik ook voor het voorstel no burgemeester en wethouders stemmen. De heer F. Dieleman: Naast het werken nan politieke partijen van deze gemeenteraad» acht ft net niet noodzakelpk ook tot het instellen va» een wükraad over te ga&n. ut »-T De heer De Waal: Mynheer de Voorzitter, als vertegenwoordiger van een gedeelte van Slzdtsfeil zou ik hieromtrent ook gaarne iets willen zeggen. Omdat het juist Sluiskil betreft, heb ik mijn oor daar eens te luisteren gelegd om te kunnen vast stellen of er in Sluiskil inderdaad behoefte gevoeld zou kunnen worden voor zulk een raad. Bü het eerste opkomen van deze gedachte in 1953 heb ik wel tamelük sympathiek hier tegen over gestaan. Naar hetgeen ik hier en daar eve wel vernomen heb, geloof ik niet dat er nu zo'n geweldig enthousiasme voor dit orgaan bestae" De belangstelling voor het politiek terrein is ui lei mate gering en ik geloof niet dat deze door h°-t instellen van een wükraad, wat één van de bedoe lingen is, zü het misschien niet hét rhotief, gesft- niuleerd wordt. In Sluiskil gevoelt men niets voör een wükraad In de kringen waarin ik zelf verke<-:heeft men geen interesse voor deze zaak. Ik kan mü aansluiten aan hetgeen de heer Van Langevelde heeft gezegd, namelijk dat de- beharti ging van de belangen van de gemeenschap Sluis kil het beste gediend kunnen worden door de politieke partyen. Volgens mij is het niet natos dat er in Sluiskil een wykraad zou worden inge steld. Namens myn fractie kan ik mededelen, dat er tegen het voorstel van de heer Henry zal wor den gestemd. De héér Van Riet: Aangezien dé vorige spre kers rrtyn gedachten naar voren hebben gehrarM, zal ik hierover niets meer zeggen. De heer Fijn van Draat: Ik kan mij bij de beer Van Riet aansluiten. Ik heb geen gezichtspunten kunnen ontdekken om voor het voorstel van de heer Henry te stemmen. De Voorzitter: Ik kan voor de meerderheid van het college kort zyn in myn antwoord. De beer Henry schünt ten opzichte van burgemeester en wethouders iets nieuws verwacht te hebben. In de toelichting op het agendapunt heeft bet college medegedeeld, dat na de vorige beschou wingen het college deze zaak als afgedaan Be schouwde. Het is niet gebrüikelük na afgedaan^ beschouwingen nog nieuwe gezichtspunten te ont dekken. Na hetgeen de heer Henry hier ItectfL medegedeeld, ben ik nog niet van mening veran derd en ik zie nog geen nieuwe aspect» in tot vraagstuk. Er bestaat inderdaad weinig publieke belangstelling voor de politieke aangelegenhetfc* en ik betreur het, dat wij hierin geen verandering kunnen brengen. Voorts kan ik verwyzen naar hetgeen door de- andere leden naar voren is gebracht. Ik bljjf wan oordeel, dat een wijkraad weinig past voor een gemeente van een constructie als Terneuzen. Ik wil niet zeggen dat, het college en ook ik zntf niet voortdurend 'mét onze gedachten bezig zjjn om een uitweg te vinden in deze pünlyke impasse. Het is een betreurenswaardige toestand dat eea gröot deel van de bevolking zich hitter weinig aantrekt van wat er in dé gemeente gebeurt. Dit lijkt mij vooral stuitend in kleine gemeentes. Juist in kleine gemeenten zou men mogen, ver wachten dat men een levendige belangstelltog heeft voor hetgeen aldaar g/ebéUrt. Niets is h"*nrri minder waar. Ik hoop van harte, dat de politieke partyen hier iets kunnen doen. Ik ben hét ëvenwel niet east met de heer De Waal dat de behartiging van rite- belangen der gemeente het beste in handen n van de politieke partijen. Deze is in handen van de raad. Ik geloof wel, dat er mogelykhede» be staan op het gebied van de politieke partijen^ toe- niet in de eerste plaats in het bereik liggen vtot het college van burgemeester en wethouders:

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 7