Uit de Provincie De Raad van Europa BINNENLANDS NIEUWS KERKDIENSTEN ZONDAGDIENST ARTSEN Voor de Zondag Beursoverzicht Inbraak bij zuster van Prinses Gracia Motortorpedoboten voor Egyptische marine Beschuldigingen aan hei adres van de Amerikaanse regering Het Nederlands Kamerlid Frans Goedhart (P. v- d. A.) heeft de Amerikaanse rege ring er vrijdag van beschul digd, in gebreke te blijven bij de bestrijding van het communisme en een zwakke leidsman van de vrije wereld te zijn. Sprekend tijdens de voortzetting van het politiek debat in de Raad van Europa, zei de heer Goed hart dat de politiek van de Verenigde Staten zich reeds verscheidene jaren ken merkt door gebrek aan fan tasie, aan eigen initiatief en aan volharding, welke ge breken niet kunnen worden verhuld door „de schone fra- zen van Foster Dulles". Tel kens weer verbergt Amerika zich achter de zwakte van Europa in plaats van zelf de teugels in handen te nemen, verklaarde hij. Verhoging verrekenprijs van melk kan aan consument worden doorberekend De Franse nationale vergadering en „Euratom" Hammarskjoeld beëindigt besprekingen met Israëlische leiders TERNEUZEN Aanvoer van vis ie Breskens over 1955 belangrijk toegenomen kg 4.390.536 707.039 22.145 23.568 29.272 232.585 213.922 1.432.800 AXEL AARDENBURG. HOEK. BIERVLIET. TURKIJE EN EGYPTE AGENDA. VORSTELIJK BEZOEK AAN AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Disagio voor de nieuwe staatslening Lezen: Ps. 143. Leer my Uw welbehagen doen, want Gij rijt mijn God; Uw goede Geest geleide my in oen effen land. Ps. 143 10. Wie waarlijk zijn hart aan de Here gegeven heeft, die vraagt ook bij alles wat hij doet, bij elke weg die hij gaat, naar zijns Va ders wil. Want een kind van God begeertbovenal de Here welbe haaglijk te zijn. Dat men dit in eigen kracht niet vermag, dat leert ons de ervaring van elke dag op smartelijke wijze. Ons hart is maar al te zeer geneigd zijneigen weg te gaan en zijn eigen pad naar de hemel te be wandelen. Kan dat ook de reden zijn, waarom wij zo vaak strui kelen op de weg? Willen wij wer kelijk naar Gods welbehagen le ven, dan moeten wij ons door Hem late» leiden, in het diepe gevoel van onze afhankelijkheid. Leer mij Uw welbehagen doen, bidt de psalmdichter, en leid mij door Uw geest. Dan mogen wij vry de vreze laten varen, voor de oneffenheden van de weg, voor de stormen, die opsteken, voor het leed, dat onze woning be dreigt. Met Zijn geleide is 't veilig gaan. En het loon van onze eens- willendlieid met Hem en van ons /ertrouwen op onze hemelse Gids zal gewis zijn; een effen land, hier op aarde reeds bij aanvang want Immers de vrede van Gods kinderen zal groot zijn en zeker eenmaal daarboven. Daar biedt de Boom des Levens ons eeuwig zijn schaduw. Die U verwachten vernieuwt Gij [krachten, Die- wank'len. Heer, herstelt [Gy weer! Gö doet de droeven een voor smaak proeven Der heeriykheid, die Gy daar- boven, Al die geloven, hebt weggeleid. Uit 't Nieuw By bels Dagboekje.) OOST ÏEEUWS-VLAANDEREN. KONDAG 22 APRIL. NED. HERV. KERK. Vxel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J van Meeuwen. Hontenisse: 10 u. Ds. K. Verbeek. (Bed. H. Doop). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Doop.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Bonders. Sluiskil: 10 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Vicaris J. Lalleman. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C, H. Hey- hoer. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 1(V uur en 2.30 uur Ds. K. L. Schalkwyk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. 3aamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 9 uur en 3 uur Ds. C. J, Breen. CBR. GEREI'. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE, i Vloosw ijkst raa t Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 u. leesdienst. GEREI'. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREI". GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds, A. de Reuver. LEGER DES HKILS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. DOOPSGEZINDE KRING. Terneuzen: 17 uur Ds. O. Else- ntar., van Bergen op Zoom. 'Zaal: Noordstraat 18.) ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen, dingc 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H Missen Hulst 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 21 APRIL. NED. HERV. KERK. Schoondyke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 22 APRIL. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gtoede: 11 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eygen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement10 uur mej. I. C. Jansen Vicaris. Schoondyke: 9.30 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje.' 10 uur Ds. W. B. Bergsma. XJzendyke: 10 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuyi- man. De politie van Philadelphia In Alexandrië zijn negentien heeft donderdagavond ontdekt, Tsjecho-Slowaakse motortorpe- dat inbrekers hebben gepoogd de doboten aangekomen, als onder woning van mevrouw George deel van de wapens die Tsjecho Liddel Davis, een zuster van Prin- Slowakije volgens de in septem- ses Gracia van Monaco binnen te ber gesloten overeenkomst aan dringen. De ramen waren al ge- Egypte leveren zal. Nasser, de forceerd. Egyptische premier, zei destijds De woningen van de mensen, dat Egypte wapens van Tsj echo die ter gelegenheid van het Vor- Slowakije moet kopen omdat het stelijk huwelijk op het ogenblik Westen voor wapenleveranties in Zuid-Frankrijk zijn, worden nu onaanvaardbare voorwaarden extra bewaakt. gesteld had. Door middel van zijn mach tige vloot in de Middellandse Zee zouden de Verenigde Sta ten, volgens de heer Goedhart, hebben kunnen verhinderen dat Egypte voorzien werd van com munistische wapens „waarmee kolonel Nasser Israël wil ver nietigen en de Fransen wil wegjagen uit Noord-Afrika, waar hij een aan het Westen vijandig Islamitisch rijk wenst te stichten". Maar het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft niets beter weten te doen dan de kwestie voor te leggen aan de Verenig de Naties, welke door hun machteloosheid niet in staat Als gevolg van de verhoging van de kostprijs van de melk, door de verhoging van de lonen in de landbouw die op 13 februari 1956 is ingegaan, is de garantie prijs voor alle door de veehouders afgeleverde melk voor de periode november 1955 tot november 1956 verhoogd van 22,4 tot 22-8 cent per kg melk met een vetgehalte van 3,7 procent. De toeslag van 1,7 cent voor de veehouders in be paalde gebieden blijft onveran derd. De nieuwe garantieprijs leidt tot een verrekenprijs voor de consumptiemelk van 26 cent. Dat betekent een verhoging van de verrekenprijs met één cent, die, naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning tenslotte meedeelt, met in gang van 29 april a.s. in de melk prijs voor de consument kan wor den doorberekend. De commissie voor buitenland se aangelegenheden van de Fran se nationale vergadering heeft de regering verzocht het parlement te raadplegen alvorens enige ver plichtingen aan te gaan met be trekkingen tot de instelling van een Europees gezagsorgaan voor atoomenergie, aldus heeft de voorzitter van deze commissie, de socialist Daniël Mayer, vrijdag meegedeeld. Dit verzoek is de jongste stap in een parlementaire campagne tegen het Euratom-project. Geen van de zes landen van de E.G.K.S heeft tot dusverre een officieel standpunt ingenomen met betrek king tot de vorm waarin de Eura tom moet worden gegoten. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V.N., heeft vrijdag zijn besprekingen met de Israëlische leiders na drie dagen beëindigd. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken zei, dat speciale problemen met betrekking tot de uitvoering van de wapenstil standsovereenkomsten tussen Is raël en Jordanië en Israël en Sy rië waren besproken. Hammarskjoeld is gisteren nog naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, vertrokken. DINSDAG 24 APRIL. Schoondyke: 14.30 uur Huwelyks- inzegening. WOENSDAG 25 APRIL. Oostburg: 7 uur Avondgebed. DONDERDAG 26 APRIL. SchoondUke: 15.30 uur Huwelijks inzegening. zijn een politiek te bepalen die de orde in dat deel van de we reld kan herstellen. De heer Goedhart kreeg de in druk, dat de Franse regering met de Sowjet-Unie „een wedloop in de demagogie van de ontwape ning" wil houden, en hij zag geen enkel nut in het aanstaande be zoek van Franse regeringsleden aan Moskou. Hij noemde de tal rijke Engelse protesten tegen de plechtige ontvangst van de „Sow- jetbeulen" een eer voor het En gelse volk en hij vroeg zich af wat de Britse regering van dat bezoek verwacht. „Moskou wil Groot Brittannië van de Verenig de Staten scheiden, Frankrijk te gen Duitsland opzetten en de te- gestelling tussen de Arabieren en de Israëliërs nog vergroten", zei hij. Intussen is in Europa nauwe lijks iets te merken van vooruit gang op het gebied van de inte gratie, zo vervolgde hij. „Europa gedraagt zich als een slaapwan delaar. Het beweegt zich aan de rand van de afgrond en schijnt er niets van te merken". Naar aanleiding van de verkla ring van de Franse minister Pi- neau in de Raad van Europa dat .de Europese eenmaking nooit te gen wie dan ook zal zijn gericht, zei de héér Goedhart dat die een making weliswaar een noodzaak op zich zelf is, maar dat ze toch tevens „van essentieel belang is om onze verdediging tegen de bolsjewistische uitdaging te ver zekeren". Hjj betoogde, dat het Westen moet opkomen voor alle volken die door het Kremlin onderdrukt worden, en dat het daarom de communistische regiems in Oost- Europa niet langer als wettige regejringen moet erkennen. Omtrent de toestand in het Nabije Oosten merkte hij tenslot te op, dat de energie waarmee de Israëliërs van hun land een mo derne staat maken, bij de om ringende arme volken afgunst en haat opwekt. De beste methode om die gevoelens te bestrijden zou zijn, dat het Westen de Ara bische landen helpt zich econo misch te ontwikkelen. Maar som mige Arabische machthebbers gebruiken de miljoenen, welke de petroleumexploitatie oplevert, voor hun particuliere genoegens en voorts om de intriges tegen Israël en tegen het Westen te financieren. Do heer Goedhart gaf toe dat er voor de Westelijke hulp aan de Arabische landen veel takt en een goede verstand houding nodig is en dat men er geen politieke eisen aan mag verbinden. Maar een ander uiter ste was zijns inziens dat de Ver. Staten aanzienlijke fondsen voor de Assouan-dam aan Egypte had den aangeboden, nadat kolonel Nasser in Praag wapens had be steld en er Sowjet deskundigen in Egypte waren aangekomen om les te geven in het hanteren van die wapens. Men vraagt zich nu in Europa af, zo besloot hij, of, als de West- europese landen uit de NAVO zouden weglopen en hun wapens in Praag zouden bestellen, Ame rika daar misschien op zou re ageren door onze nationale schul den voor zijn rekening te nemen. RIJKSBELASTINGDIENST Geslaagd. Voor het onlangs gehouden exa men van 's Rijks belastingen zijn- geslaagd de heren; W. A. v. d. Bergh te St. Jan steen; Chr. H. J. de Bruin, Aar- derJourg; L. A. van Duivendijke, IJzendijke; T. Haxe, IJzendijke; Chr. Kermans te KoewachtA. de Kuijer, IJzendijke; M. J. Leur- gans, Retranchement; P. J. Meer tens, Terneuzen; E. Rammeloo, Sas van Gent; P. Ras, Clinge; H. Verhoeven, Axel en H. Th. Wou ters, Nieuw-Namen. Hr. Ms „Axel" te bezichtigen. Hedenmiddag van één tot half vier is de aan de ponton van de provinciale boot gemeerde Hr. Ms. „Axel" te bezichtigen. Onder deskundige leiding zal men op de nieuwe mijnenveger worden rondgeleid. Ook zondagmiddag van één tot vier uur zai hiervoor de gelegen heid worden geboden. Een schippersschool in Ter neuzen? Op initiatief van de afd. Ter neuzen van tie Koninklijke Schippersvereniging „Schutte- vaer" kwamen donderdagavond in de achterzaal van ,,'s Lands Welvaren" verschillende bestu ren van openbaar en bijzonder onderwijs bijeen teneinde de reeds lang bestaande plannen tot stichting van een gemeenschap pelijke schippersschool te Ter neuzen te bespreken. De vroegere directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, de heer G. de Jong uit Am sterdam, thans directeur van het Hervormde Schoolfonds, deed de toezegging, dat binnen afzienba re tijd een internaatschip voor de huisvesting van schipperskinde ren in Terneuzen zal worden ge- stationneerd. Aangezien het verder 'n oriën terende bespreking gold, konden ten aanzien van de uiteindelijke vorm der school geen beslissin gen worden genomen. Nadat de besturen zich in eigen kring zullen hebben beraden, zal te zijner tijd een nieuwe vergade ring worden uitgeschreven, waar in dan zo mogelijk definitieve he sluiten kunnen worden genomen. Het afdelingsbestuur van „Schuttevaer" heeft onder de schippers een onderzoek inge steld naar het te verwachten aan tal leerlingen. De resultaten van dat onderzoek waren van dien aard, dat de levensvatbaarheid van een schippersschool voor continu-onderwijs bij voorbaat vaststaat. Feestavond „Oranjekwartier". Tot slot van het winterseizoen heeft het bestuur van de buurt vereniging „Oranjekwartier" haar leden een feestavond aange boden in de vorm van een voor stelling door haar toneelvereni ging en een bal daarna. De voorzitter van het „Oranje kwartier", de heer P. Muilwijk, neette de leden van harte welkom in het Concertgebouw speciaal de toneelvereniging „Oranjekwar tier". De heer Muilwijk beval ter versterking van de kas der ver eniging de in de pauze te houden verloting ten zeerste aan. Zeer tot genoegen van de tal rijke aanwezigen (de zaai was bijna geheel bezet), waaronder vele niet-leden der vereniging, bracht de toneelver. „Oranje- kwartier" de klucht in drie be drijven van Hans Nesna „Papa is professor". Er is uitbundig gelachen om de dolle situaties en verschillen de der medespelers hebben zich weer van hun beste zijde laten kennen. De toneelaankleding, die gewoontegetrouw door „Eigen Haard" was verzorgd,- was als steeds zeer smaakvol en de gri me door de heer Van Kouteren uitstekend. Een opvoering die èn bij de spelers èn bij de aanwezi gen zeer zeker de allerprettigste herinneringen zal achterlaten. De bezoekers en bezoeksters waren, na elk bedrijf en vooral aan het einde van de voorstelling, gul Dat Breskens met betrekking tot de visserij een steeds -belang rijker plaats inneemt moge o.m. blijken uit enige vergelijkende cijfers over de aanvoer in 1955 met die over 1954, welke gegevens zijn ontleend aan publicaties in het maandblad „Visserij-Nieuws", een uitgave van de directie der visserijen, resp. van maart 1956 februari 1955. Hieruit blijkt, dat over 1955 de aanvoer te Breskens in verge lijking met die over 1954 is verdubbeld. m*et een meerwaarde van niet minder dan 2.330.042. Soort: Haring Haringpuf Schol Bot Tong Garnaal Garnaalnest N. ondersch. Totaal 1955 kg 11 920.297 80.452 31.086 45.918 28.976 623.096 1 135.877 1.537.825 2.822.201, 10.048, 13.533,- 13.715,— 65.952,— 682.445,— 68.152,- 172.781,— 1954 851.078, S3.431, - 9.238, 5.708,— 53.025,— 341.969,— 13.506,— 160.830,— 15.403.527 3.848.827. 7.051.867 1.518.785 In het visserijgebied van de Zeeuwse stromen en zeegaten (w.o. de aanvoerhaven Bergen op Zoem staat Yerseke aan de kop, op de voet gevolgd door Breskens. Uiteraard betreft de aanvoer te Yerseke meer speciaal: kreeft, oesters, mossels, alikruiken en wulken. De totaal cijfers voor de aanvoerhavens in voornoemd visserij- gebied bedraagt: In 1955 47.498.606 kg waarde 13.312.688,— In 1954 27.452.046 kg waarde 8.602.586, Ook uit dezp cijfers blijkt dus van een enorme toename. De cijfers van Yerseke bedragen: In 1955: 24.445.559 kg In 1954: 15.139.382 kg waarde 6.449.102,- waarde f 5.072.798,- met hun hartelijk applaus. Gedurende de paüze werd de verloting gehouden, die zeer ge slaagd is. Na afloop van de toneelvoor stelling hebben de leden van het „Oranjekwartier" zich geduren de enige uren nog kostelijk ver maakt op het bal, dat werd gege ven in de bovenzaal van iiotel „Centraal". Uitbreiding Landbouwhuishoudschooi. Het is van algemeen bekend heid, dat de Landbouwhuishoud schooi „De Leeuwtjes" zich in een gezonde groei mag verheugen doordat zij in de loop der jaren een goede naam, heeft verworven. Het ligt dan ook in het voor nemen om bij de aanvang van de nieuwe cursus in september a.s. de school met een derde klasse uit te breiden. Deze éénjarige cursus leidt op voor het diploma assistente in de huishouding. Om toegelaten te worden moet de leerlinge in het bezit zijn van het diploma van de primaire cursus. Het aantal les dagen per week is 4%. Er wordt vervolgonderwijs gegeven in de huishoud- en naaldvakken, kin derverzorging, en enige andere vakken van de primaire cursus. Voorts moet tijdens dit schooljaar het erkende diploma E.H.B.O. worden behaald. Het ligt in de bedoeling, dat de meisjes één ochtend per week praktisch werken in gezin en in richting. Nu het arbeidsverbod voor meisjes beneden de 15 jaar in werking is getreden, kan dit jaar goed worden besteed door de meisjes deze éénjarige opleiding te laten volgen. Zij krijgen tevens meer vaardigheid en inzicht in de leiding en verzorging, nodig voor een harmonisch gezin. Dit is van onschatbare waarde voor gezin en maatschappij. Het cursusgeld is afhankelijk van het gezinsinkomen en de grootte van het gezin. Er zijn enige bijkomende kosten voor boeken en leermiddelen. Zo nodig wordt tegemoetkoming gegeven in reis- en studiekosten. Deze cursus legt dus de grond slag tot de verdere studie voor verpleegster, kinderverzorgster, kraamverzorgster, enz. Ook kun nen de meisjes als assistent-huis- houtis.; in een ziekenhuis of an dore inrichting worden aange steld. Op bezoek 'aan boord van Hr Ms mijnenveger „Axel." Zoals men zich zal herinneren werd 5 maart 1955 van de scheeps werf De Groot Van Vliet te Slikkerveer Hr. Ms. mijnenveger „Axel" te water gelaten, waarbij de doopplechtigheid werd ver richt door mevr. Van Oeveren Julius. De commandant V. F. Th. Plas, luitnant ter zee II O.C., deed bij de op 16 maart j.l. plaats gevon den officiële overdracht aan het ministerie van marine de toezeg ging, dat, zo spoedig mogelijk de mijnenveger „Axel" een bezoek zou brengen aan de gemeente waaraan de naam van de oorlogs bodem was gegeven. Gistermorgen liep Hr. Ms „Axel" de binnenhaven van Ter neuzen binnen, en daar het niet mogelijk bleek, zoals aanvanke lijk in het voornemen lag, om door te varen naar de kade van de Ammoniakfabriek te Sluiskil, meerde de mijnenveger aan de ponton van de provinciale boot te Terneuzen. Gistermiddag waren het colle ge van B. en W., raadsleden en enige notabelen der gemeente, waarvan velen vergezeld van hun dames, de gasten van de commandant van Hr. Ms. „Axel". Nadat de bevelvoerder in een humoristisch speechje de gasten had verwelkomd, werd de mij nenveger bezichtigd en vond aan boord een allergezelligst en keu rig verzorgd diner plaats. Heden is er van 1 tot 3 Mi uur n.m. gelegenheid de mijnenveger te Terneuzen te bezichtigen. Om 4 uur begint te Axel een voetbalwedstrijd tussen een elf tal, samengesteld uit de beman ning van de mijnenveger en een Axels elftal, bestaande uit een combinatie van V.V. „Axel" en „A.Z.V.V.". Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein der V.V. „Axel". Er wordt geen entree ge heven. De samenstelling van het Axel- se elftal is als volgt: Doel: E. de Danschutter (Axel) Achter: J. Jansen (Axel) en G. den Engelsman (AZW); Midden: Jac. Dieleman (Axel), P. Verpoorte (Axel) en M. van Alten AZW) Voor: P. Haak (AZW), J. de Ruijter (AZW), J. Stockman (Axel), J. Deij (Axel) en M. van Fraaijenhove (AZW). Des avonds van half acht tot half negen concerteert Mondae- cordeola op de muziektent. Op deze dag zal ook een minia tuurtreintje door de Axelse stra ten rijden, waarmede men tegen een kleine vergoeding een ritje kan maken. Maandag a.s. zal Hr. Ms. „Axel" met de raadsleden een tocht op de Schelde maken en enkele demonstraties geven. Veefraude. Ambtenaren dei' invoerrechten en accijnzen van de Centrale Veld dienst te Oostburg hébben onder Sint Kruis twee kalveren, ter waarde van naar schatting 275 inbeslaggenomen De personen, die poogden deze kalveren naar België te smokke len, wisten door tijdig de benen te nemen, te ontkomen. Oprichting diepvriesinstallafcie. Voor de donderdagavond in de gemeentelijke gehoorzaal door mevr. Van Cruijningen uit Oost burg gehouden causerie over het innemen van een diepvriesinstal latie bestond een zeer goede be langstelling. Burgemeester Hanssens ver welkomde de aanwezigen en in 't bijzonder mevr. Van Cruijningen. Hij wees er op hoe door de Bond vah Plattelandsvrouwen in West Zeeuws-Vlaanderen, waarvan de spreekster van deze avond de presidente is, de „diepvries" reeds is ingeburgerd. Het is toe te juichen, dat men ook in Hoek tot het inrichten van een diepvries installatie wil komen en spreker was verheugd, dat mevr. Van Cruijningen bereid was gevonden hierover een causerie te houden. Mevr. Van Cruijningen, hierna het woord verkrijgende, had tot haar genoegen opgemerkt dat reeds enige ingezetenen van Hoek te Aardenburg een kijkje waren komen nemen bij de kort geleden in exploitatie genomen diepvriesinstallatie. In 1951 wa ren in Vv'est Zeeuws-Vlaanderen de eerste voorbereidingen voor deze inrichting getroffen en na dat reeds enige particulieren een eigen installatie hadden aange schaft, werd overgegaan om per gemeente een gezamenlijke diep vriesinrichting te stichten, het geen een groot sucoes is gewor den, want er zijn thans in 8 ge meenten van W. Zeeuws-Vlaan deren installaties in werking, waarvan er enkele reeds tot uit breiding moesten overgaan. - lp de boxen, met een inhoud van 180200 liter, kan een tem peratuur van 18—20° onder 0 ontwikkeld worden. Hierdoor be houden de geconserveerde artike len hun volledige voedingswaar de. Mevr. Van Cruijningen toonde hierop uit de boxen komende vruchten, groenten, vleeswaren en vis en 'liet van de meegebrach te aardbeien proeven. Zij was er van overtuigd, dat ook te Hoek een diepvriesinstal latie zou worden opgericht en ook deze weldra zal moeten wor den uitgebreid. Burgemeester Hanssens deelde mede, dat reeds 30 deelnemers zich hadden aangemeld, zodat met de bouw van een inrichting kan worden begonnen. De instal latie zal 40 boxen bevatten en, daar de 31ste deelnemer zich ter vergadering aanmeldde, zijn er nog 9 boxen beschikbaar. Na dank te hebben gebracht aan mevr. Van Cruijningen voor haar prettige en leerzame cause rie en de aanwezigen voor de be toonde belangstelling, sloot de burgemeester deze succesvolle bijeenkomst. Toegangsweg naar de Braakman polder open gesteld. De nieuw aangelegde toegangs weg, die dezer dagen is gereed gekomen, is dinsdag voor het verkeer opengesteld. Hierdoor is West en Oost Zeeuws-Vlaanderen weer inniger aan elkaar verbonden en zal als ook de overige in aanleg of nog te ontwerpen nieuwe verkeerswegen voltooid zijn, de eeuwenoude scheiding tussen West en Oost, geheel verdwenen zijn en Zeeuws- Vlaander tot één geheel maken. Voor Biervliet dat zich sinds de inpoldering van de Braakman polder meer en meer op Terneu zen oriënteert, is de pas geopen de verbindingsweg een grote ver betering. Reeds nu bezoekt de school gaande jeugd meer de scholen te Terneuzen, dan die te Oosüburg. Het wachten is nu op een recht streekse busverbinding. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vries man, Tel. 2003. Apotheek geopendKlaassen, Noordstraat 54. De Egyptische regering stelt een onderzoek in naar een rede, welke Adnan Menderes, de Turk se premier, op de conferentie van het Pact van Bagdad te Teheran heeft gehouden. Menderes zou Volgens te Cairo ontvangen be richten namelijk gezegd hebben, dat de huidige Egyptische rege ring niet het Egyptische volk vertegenwoordigt. ZATERDAG 21 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Love me or leave me". Concertgebouw, 8 uur: „Het zwarte schild". Gemeentehuis, 10 u.: Aan besteding uitvoeren riolerings an bestratings werken in Zuid- land- en Zeventriniteitspol- der. Terrein W. Bolwerk, 3.30 u. Tem. Boys II—A.Z.V.V. II. Parochiehuis, 7.30 u.Prijs kaarten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Magnificent Obses sion". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Mysterie der twee vrouwen". ZONDAG 22 APRIL, TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Love me or leave me"; 2 uur: „Het zwarte schild; 4.30 uu: „Love me or leave me". Concertgebouw, 8 u.: „Het zwarte schild". AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: „Magnificent Obsession"; 8 u.: „De onderwereld van Mont- martre". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Casanova's avontuur"; 5 en 8 uur: „Mys terie der twee vrouwen". Het is gisteren in meer dan één opzicht een belangrijke dag geweest voor de Amsterdamse Effectenbeurs. In de eerste'plaats heeft het bestuur van de vereni ging voor den effectenhandel Koningin Juliana en Prins Bern hard mogen verwelkomen. Even na twee uur betraden de vorste lijke bezoekers het beursgebouw en begaven zich naar de galerij om vandaar de handel in de hoe ken gade te slaan. Toen Hare Majesteit en de Prins op de ga lerij verschenen hieven de beurs bezoekers spontaan het Wilhel mus aan. De stemming ter (beurze was gisteren enigszins verdeeld. Gis termorgen is bekend geworden dat de inschrijvingen op de nieu we staatslening ten volle zullen worden toegewezen en dat de rijksfemdsen nog voor circa 20 miljoen gulden hebben ingeschre ven. Dit wekte enige teleurstel ling en de nieuwe lening werd dan ook met een behoorlijk dis agio ingezet n.l. 97%. Hierna kon de koers zich nog iets herstellen tot 98%. Zoals bekend bedroeg de afgifteprijs 99 Ook de ove rige staatsleningen lagen over het algemeen zwakker in de markt. De tabakshoek trok gistermid dag veel belangstelling. Er is in berichten weer eens gewezen op de Amerikaanse oliebelangen van de Verenigde Deli en dit papier dat donderdag reeds een sprong maakte van 147% tot 155 steeg gisteren verder door tot 165 bij behoorlijke handel. Amsterdam Rubber en HVA in feite onver anderd. Een derde papier dat jn het brandpunt van de belangstelling stond was Unilever. Voor buiten landse gegadigden werden be hoorlijke aankopen verricht waardoor dit fonds van 368 tot 374 steeg. De andere intematio nale soorten daarentegen enigs zins gedrukt. Zo verloor Kon lagere notering in Wall Sfrpet Olie circa vier punten wegens de Ook AKU noteerde een tweetal punten lager, Philips nagenoeg op peil. Voor het overige had ck markt een onbelangrijk verloop waarbij de scheepvaart papieren zich vrijwel konden handh-iVen. Prolongatie 3 procent. NABEURSKOKK8EN. Kon. Oüe: 750—757 ölot 757 751%) Philips: 328%—329 (327%) Nw Philips 323—323% (321%). Unilever: 373%—378 slot 377% (374%) Int. cone. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSIN DIC JSK 18/4 19/4 20M 29036 294.41 294.58 171.81 172.74 172.83 169.69 169.88 16834 150.79 150.62 15035 142.79 143.52 144.97 221.86 224.13 22437 RING .MET HORLOGE GESTOLEN De politie te 's-Gravenhage heeft de 39-jarige vertegenwoor diger H. S. aangehouden die tij dens een bezoek bij kennissen een platina ring met horloge uit een potje had weggenomen. Hij had dit sieraad voor 240,verkocht en daarmee schulden afbetaald. De dame die de vermissing bij de politie had aangegeven, beweert dat het voorwerp 3000,waard is. Zij had het in bewaring ge kregen van een Engelse dame. DRIEJARIG KIND ONDER AUTO Donderdagmiddag is de 3-jarige Pauline Kruisbosch wonend aan de Hattumseweg te Apeldoorn onder een auto gekomen, toen zij de weg wilde oversteken. Het land stond te wachten tot haar een wagen was gepasseerd en \vilde hierachter langs overste ken, waarbij zij niet bemerkte. dat er van de andere kant even eens een auto naderde. Het mèis je werd in zorgwekkende toe stand naar het Juliana zieken huis overgebracht, waar het tri de loop van de avond is overle dep. JONGEN BIJ KANO-EN VERDRONKEN. Donderdagavond om half negen is de 7-jarige jongen J. Meyne ker, die met een vriendje in de IJ-gracht bij de marinierskazerne in Amsterdam aan het kanoën was, in het water terecht geko men en verdronken. Het vriendje, dat zich door middel van een paal boven water wist te houden, kon worden ge red. De rijkspolitie slaagde er spoedig in het lichaam van de verdronken jongen uit het watej op te halen. In het Wilhelmina gasthuis, waarheen de jongen werd vervoerd, heeft men nog kunstmatige ademhaling toege past, doch zonder resultaat.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2