poUtleke^raaik Het koninklijk bezoek aan de hoofdstad Strenge geheimhouding over begrafenis van Leon Jungschsager ZATERDAG 21 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3746 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het heeft er alle schijn van, dat Hammarskjoeld de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, met de hem ongdegde zeker niet gemakkelijke taak een zy het ook uiiersAoorlopig en gering succes begint te boegen. Waarom gaat Gruenther heen? Russen landen in Londen De draai van Frankrijk Andere moeilijkheden Rust heerst weer in Algiers Vooraanstaande ontslagen functionarissen in Polen De nieuwe 31/2,j,% Staatslening Aardbeving in de om geving van Granada SEAFURY IN DE START VERONGELUKT Piloot niet ernstig gewond CEYLONEES REGERINGSPROGRAM HET WEER WEERBERICHT HOOGW ATER ZON- EN MAANSTANDEN tc P- te a r t O. Q t a i Frank eri»g bij abonnement Terneuzen Ad verten Ueprij s per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs B ct. V^r 7ï ïn bemiddelende werkzaamheid is natuurlijk nodig, dat Me ÏÏ«d voorlopig" getaakt wordt. Nu beklaagde Israël zich vooral 5 ^feKiamheid van de zelfmoord-commando's van Egypte, r^Tl^Tv^n^ijke land doordrongen. Hammarskjoeid -rop^ van Nasser gekregen dat daar mede opgehouden zal worden en hij is nu van mening, a a voorlopig Israël zich Iiiermede moet tevreden stellen. het een levendige persconfereittie worden! van onafhankelijkheid door Span je is met plechtigheid getekend. De minister van Buitenlandse Zaken van Spanje vertoeft in Washington, uiteraard met het doel om meer hulp, vooral econo misch, van Amerika te krijgen. De ontvangst is zeer vriendelijk en resultaten worden verwacht, Israël heeft zich over de nieuw st,» vijandelijke ontwikkeling bij Gaza beklaagd, maar Hammar- skjoeld heeft daarop geantwoord in vrij soherpe toon, dat voor een deel ook schuld bij Israel ligt. D Arabische Landen schijnen wel achter Hammarskjoeld te staan, daartegenover zegt Israel bij monde van Ben Goerion, dat hoe langer respijt de Arabieren heb- ben, hoe sterker hun aanvall-n zullen worden. Dit gaat m zo(v®y' re weer niet geheel op, omdat nu lakend is geworden, dat Israel modernst Mare vliegtuigen van Frankrijk heeft gekregen, en nog verder zal krijgen. •Hammarskjoeld beweegt zich met grote levendigheid door ge- rieel het gebied van het Midden Oosten, waar te Teheran de m - nlsters van Buitenlandse Zaten van de landen van het Bagdad oact het hoogste orgaan in dit 52: ïn bijeengekomen. Opn^- kelijk is dat Amerika tezelfder tijd dat het verklaarde elke agres sie te zullen tegengaan van wie ook een waarnemer zendt naar iSteran waardoor, zeker econo misch, het Bagdad-pact kan wor den uitgebouwd. op vriend- samenwerkt heeft trouwens medegedeeld, dat dit ontslag reeds lang tevoren, ook bij de Nederlandse regering, bekend was. Gruenther is niet alleen een goed militair, maar ook een uit stekend diplomaat en een vriend van Frankrijk, met wie nu een maal de commandant van de NATO nauw moet samenwerken, omdat het hoofdkwartier onmid dellijk bij Parijs gevestigd is. Terwijl de Ontwapeningscommis sie te Londen nog voortwerkt, is nu te Genève een nieuwe zitting van de Europese Economische Commissie begonnen, waarvan men als resultaat hoopt, dat meei goederenruil tussen Westen en Oosten zal plaats hecben. De aandacht der politici is zo niet opgeslokt door Monaco gevestigd op het bezoek van Chroesjtsjef en Boelganin. Anthonie Eden heeft - begrijpe lijk duidelijk zijn .boosheid doen uitkomen, dat de Russen in het openbaar aanmerking op het pro gramma hebben gemaakt, nadal dit reeds langs officiële weg ge heel was vastgesteld. Engeland neemt uiteraard de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen, dat er met de beide gas ten niets kan gebeuren, ook met van de zijde van de ongeveer 170.000 ontevreden Polen, die zich in Engeland ophouden. Het heeft er geen bezwaar tegen, dat beide Russische staatslieden in aanra king met het volk komen, maar het acht de besprekingen, die heide regeringen nu gaan voeren van veel groter belang. Merkwaardig is wel, dat op hetzelfde ogenblik, dat Churchill hij de opening van de Primrose League voor het eerst het stil- zwijgen verbrak, dat hij zich heeft opgelegd sedert zijn aftreden, zijn noon Randolph in een artikel felle kritiek oefent op Boelganin en Chroesjtsjef. Hij zegt van plan te zijn ze bij de persconferentie, die zij zouden toestaan, vragen te stellen over het aandeel, dat zij gehad hebben in de uitvoering van Stalin's plannen, die een moordlust tonen gelijk aan die van Hitier. Hij wil ze ook vragen of ze van plan zijn de volken in Oost-Europa hun vrijheid te her geven; en hij wil weten of zij hun bewering nog volhouden, dat de Westelijke mogendheden de le gers van Hitier op de Russen hebben afgestuurd en of wereld oorlog H niet veeleer is ontstaan door het pact, dat Stalin met Duitsland sloot. Op die wijze kan Terwijl Amerika schappelijke wijze met Mexico en Canada gelijk een laatste conferentie heeft geleerd, tracht Frankrijk misverstand en schade, die door de redevoeringen van Pineau en Mollet zijn aange richt, te herstellen. Uit wat sedertdien nader is gebleken komt wel vast te staan, dat Frankrijk er niet over denkt zijn politiek geheel te veranderen; hoe zou het ook kunnen zonder zelfmoord te begaan. De Franse regering is met Duitsland overeengekomen, dat binnenkort Mollet en Adenauer elkander zullen ontmoeten. Nu is Adenauer wel uit zijn vakantie oord teruggekeerd om overleg met zijn buitenlandse medewer kers te plegen, en nu is het wel waar, dat Von Brentano heeft ge zegd, dat ook Duitsland met de Russen wil praten, maar dit is helemaal niet zo sensationeel als men het voorstelde. Duitsland is krachtens Von Brentano's zeggen geenszins van plan om de volgor de van ontwapening en eenheid om te keren; het toont ook geen angst dat de Westelijken dit zul len doen, maar het wil alleen weten wat of er inderdaad gaan de is. Totdusver heeft Frankrijk met zijn eigen politiek niet veel resul taat bereikt; Nasser heeft zijn toegezegd bezoek aan Parijs af gezegd, en Pineau gaat voorlopig niet naar Syrië of de Libanon. Voor Adenauer is het zeker niet onvoordelig, dat in de F. D. P. wat meer inzicht blijkt te kpmen over de moeilijkheden, die Deh ler's optreden heeft veroorzaakt Binnenkort heeft de algemene partijvergadering der F. D._P, plaats en verschillende der Lan der zenden delegaties, die het allesbehalve met de provocerende politiek van Dehler eens zijn. Het heeft enige sensatie ver wekt, dat generaal Gruenther aanvankelijk de medewerker van Eisenhower, later van Ridgway en daarna chef van de NATO in Europa, is afgetreden. Hij zal vervangen worden door Norstad, die reeds lang aan het hoofd kwartier NATO is verbonden en zijn standplaats heeft in Scandi navië. Het is geen wonder, dat men dit even in verband bracht met Gruenther's interview, dat ook bij ons zo grote sensatie neeft ver wekt, maar men behoeft maar even na te denken om te begrij pen, dat zo vlug en gemakkelijk Eisenhower Gruenther niet zou hebben laten gaan. Minister Staf In datzelfde Genève bespreken Engelse en Russische vertegen woordigers de toestand in Viet nam en verder Indo-China, om dat mede tengevolge van het te rugtrekken van alle Franse troe pen uit Vietnam, voorlopig nog geen sprake kan zijn van de in 1954 voorgenomen volksstem ming over vereniging van Noord en Zuid-Vietnam. Rusland ondervindt overigens in sommige satellietstaten moei lijkheden wat de afschaffing van de Stalin-kultus betreft; dit voor al in Polen en Tsjechoslowakije die zich altijd wat onafhankeli ker hebben getoond dan de ande ren. Te lange leste heeft ook de Nederlandse communistische par tij nu Stalin uitgebannen. 1 Nadruk verboden.) Het Koninklijk Paar heeft vrij dagmorgen per auto een rondrit door Amsterdaan-Zuid gemaakt onderbreken door een bezoek aan de internationale fototen toonstelling „The family of man" in de nieuwe vleugel van het stedelijk museum. Reeds geruime tijd tevoren had den vele Amsterdammers zich op het trottoir voor het museum op gesteld. Vooral de jeugd was zonderheden opmerkzaam maak te. De Prins liet zich uitvoerig door de heer Sandberg de tech niek verklaren van een enorme interieur opname van de Parijse Opera. De Koningin was gekleed in een zacht groen tweed complet met een zwart hoedje. De Prins droeg een grijs colbert met de witte anjer in het knoopsgat. Het bezoek duurde ruim twintig mi nuten langer dan was vastge steld. Bij het verlaten van het goed vertegenwoordigd, o.a. door museum werd het Koninklijk een paar schoolklassen met oran je getooid. De Vorstin en de Prins werden bij de ingang begroet door de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews, de directeur van het museum, de heer W. Sandberg en dr. S. H. Philips, lid van de directie van „Het Pa rool", dat tezamen met de United States Information Service deze fototentoonstelling heeft georga niseerd. De Landsvrouwe was de 71.356e in de rij van bezoekers dezer ex positie. In het museum waren voorts ruim 200 personen toege laten. De Koningin had in het bijzonder belangstelling voor de talrijke kindertoto's. Zij nam ruim de tijd om de foto's te be kijken, waarbij de heer Sand berg baar op verscheidene bij- Paar hartelijk toegejuicht door het nog talrijker geworden pu bliek. Tijdens het tweede deel van de rondrit stopte de open hofauto bij het Luthers diakonessenhuis waar de leerling-diakones Anne ke Schotman, die vrijdagmiddag examen moets doen, de vorstin een ruiker aanbood. Bezoek aan de effectenbeurs. De strijd in Algiers wordt voort gezet. Frankrijk heeft ons ge leerd, dat binnen een jaar tijds er 6000 doden in Algiers zijn ge vallen, en het door Fransen met grote kracht ondernomen offen sief brengt zware verliezen toe aan de Algierse opstandelingen. De regering is het tenslotte in eigen kring eens geworden over de te nemen maatregelen; reser visten zijn reeds opgeroepen om na korte herhalingsoefenin gen naar het strijdtoneel in Al giers te gaan; het zou wel eens kunnen zijn, dat degenen, die meenden dat Frankrijk in Algiers niet meer de baas kon blijven, zich blijken te hebben vergist. In Tunis zijn de gematigden aan het bewind gekomen, al zijn er in Tunis nog veel moeilijkhe den op te lossen. De sultan van Marokko heeft Franco bezocht; de verklaring van de erkenning Volgens een bericht van radio- Warschau zijn in Polen énkele vooraanstaande functionarissen van hun functie ontheven. Het zijn de Poolse procureur-gene raal, de minister voor de staats boerderijen, Stajiislaw Radkie- wicz, en de procureur-fiscaal. Radkiewicz is vervangen door Mieczyslaw Moczar, tot dusver voorzitter van het presidium van de Warschause volksraad. Procureur-generaal Stefan Ka- linowski werd ontslagen in ver band met de onthuling van ern stige tekortkomingen in de»afge- lopen jaren bij het bureau van de procureur-generaal op het ge bied van het toezicht op het werk van veiligheidsorganen. De raad van state, aldus radio-War - schau, heeft besloten generaal Marian Rybicki, tot dusver secre taris-generaal van de raad van state, tot procureur-generaal te benoemen. De procureur-fiscaal Stanislaw Zarakowski is vervangen in ver band met gebleken onregelmatig heden in het werk van zijn bureau en ontoelaatbaar gemis van toezicht op de onderzoekende taak van militaire inlichtings organen van het Poolse leger. Radkiewicz is ook minister van openbare veiligheid geweest. Na de val van Beria, het hoofd van de geheime politie in de Sowjet-Unie, en nadat de toen inalige en inmiddels overleden president Bierut gewaagd had van onregelmatigheden bij het Poolse ministerie van openbare veiligheid, kreeg Radkiewicz de functie van minister voor de staatsboerderijen. Het ministerie van openbare veiligheid werd op geheven en vervangen door een comité voor de openbare veilig heid. Zowel door de Indonesische als door de Nederlandse autoriteiten wordt de strengste geheimhou ding bewaard over de begrafenis van de heer Jungschlager. Het stoffelijk overschot is ter be schikking gesteld van de familie. Vrijdagmorgen was van het hoofdkantoor van de K.P.M in Djakarta de vlag half stok gehe sen als teken van rouw over de dood van Jungschlager. Zoals bekend was de overlede ne chef van de nautische dienst van de K.P.M. De K.P.M. plaatste een advertentie van het overlij den van de heer Jungschlager. Hierin zegt de directie: „Wij zijn altijd overtuigd geweest van zijn onschuld". De ochtendkranten in Djakar ta brachten met grote koppen het nieuws van de dood van de heer Jungschlager op de frontpa gina's. De Nederlandse gemeen schap is diep geschokt door het snelle onverwachte einde van het proces, dat een deel was gewor den van hun dagelijks leven. Mevr. Bonman diep geschokt. Mevrouw Bouman heeft vrij dag verklaard diep geschokt te zijn door het plotseling overlij den van de heer Jungschlager. Zij zei het 'een merkwaardige samenloop van omstandigheden te vinden, dat de heer Jungschla ger een dag, vóórdat volgens het oorspronkelijke plan de uit spraak in zijn proces zou worden gedaan, is overleden. Aanvanke lijk zou rechter Maerigkom reeds vrijdag uitspraak, doen. Later deelde hij mee, dat hij de slotzit ting van het proces had uitge steld tot 27 april. Mevrouw Bouman, die weiger de verder commentaar te geven, zei nog wel het „zeer onbevredi gend" te achten, dat nu niet be kend zal worden hoe de uit spraak in het proces zou hebben geluid. Condoleanlie van het Witte Huls voor Jungsehlagers zoon. Het Witte Huis heeft in een persoonlijke boodschap aan Jungsehlagers zoon zijn deelne ming betuigd met de dood van diens vader. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mede, dat de boodschap afkomstig was van Sherman Adams, Eisenhowers voornaamste medewerker. De 24-jarige zoon van Jungschlager die thans als John W. Jung in het Amerikaanse leger in Alaska dient, had vorige maand in een persoonlijk verzoek aan presi dent Eisenhower om hulp voor zijn vader gevraagd. ..Zeven" wensen inschake ling van internationale ge- reentshof. De initiatiefnemers tot het „Manifest der Zeven" willen er voor blijven ijveren de zaken der in Indonesië gevangen gehou den -Nederlanders voor het inter nationale gerechtshof te bren gen. Zij hebben de volgende op roep gepubliceerd: „Nu Jungschlager is gestor ven blijkt het nog meer nodig om'de Nederlandse regering te blijven verzoeken de zaken van Schmidt en andere gevangen ge houden Nederlanders onverwijld aanhangig te maken voor het in ternationaal gerechtshof. De fundamentele menselijke rechten en vrijheden van alle mensen ter wereld zullen slechts beveiligd zijn, indien bij schen ding daarvan een beroep op een internationaal forum mogelijk is. Bewogen door het grote on recht hetwelk Jungschlager heeft ondervonden, gevoelen wij ons verplicht ons streven, hetwelk voor zijn redding was aangevan gen, voort te zetten. De ondertekenaars van het „Manifest der Zeven" blijven daarom alle meerderjarige Ne derlanders, die dit nog niet heb ben gedaan, oproepen een bij valsbetuiging te zenden aan mr. A. Goekoop, Catshuis, Den Haag." Plaats van gedenkteken Jungschlager. De eerste bijdragen voor de op richting van een gedenkteken te Maastricht ter nagedachtenis van de heer L. Jungschlager zijn vrijdagochtend binnengekomen bij het bestuur van Colom (Co mité oprichting Limburgs-oor logsmonument). Het ligt in de bedoeling het Jungschlager- monument te plaatsen in de scha duw van het bevrijdingsmonu ment op het Kongsplein. Indonesische kranten over de dood van Jungschlager. Het onafhankelijke blad de „Times of Indonesia" schrijft in een hoofdartikel over de dood van Jungschlager: .Zoals de zaak er juridisch den," aldus de „Manchester Guar dian." De „Daily Telegraph" schrijft: „Dat zijn dood geweten moet worden aan natuurlijke oorzaken, is boven twijfel, maar de wereld opinie zal niet gemakkelijk de In donesische autoriteiten vrijspre ken van grove onrechtvaardig heid. De getuigen décharge heb ben verklaard, dat Jungschlager in Holland was op het moment van de beweerde samenzwering. Het bestaan van de ondergrond se organisatie, waarvan Jung- schlager de leider zou zijn, is met bewezen, zijn advocaten zijn door de bevolking aangevallen en één van hen werd gedwongen het land te verlaten. Zo heeft Jungschlager door zijn dood hen, die hem vervolgden, bevrijd, en een einde gemaakt aan deze tra gedie. Maar wat zal er worden van de andere Nederlandse gevange nen, die op dezelfde beschuldi ging als Jungschlager gearres teerd zijn, maar wiens zaak min der publiciteit heeft gekregen? „Wij moeten hen niet ver geten", zo besluit de „Daily Tele graph". „Indonesië heeft nog de tijd om te tonen, dat zij legale processen kan voeren. Deze armzalige parodie van recht spraak mag niet nog meer slachtoffers maken". De zaak-Schmidt. roorstaat, is hij als onschuldige gestorven. Moge hij rusten in vrede". Het nationalistische blad „Su- luh Indonesia" vraagt in een hoekrubriek, wat et verder met het proces-Jungschlager, dat volgens de wet geëindigd is, zal geschieden. Is het ook beëindigd volgens de revolutionnaire recht spraak? vraagt het blad. Het blad werpt voorts de vraag op, of Jungschlager een natuur lijke of onnatuurlijke dood is ge storven. „Is er voortdurende controle geweest op zijn voed sel?", aldus „Suluh Indonesia". „Manchester Guardian" en de „Daily Telegraph" over de dood Van Jungschlager. De „Manchester Guardian" en de „Daily Telegraph" oefenden vrijdagochtend naar aanleiding van de dood van de heer Jung schlager scherpe kritiek uit op de Indonesische autoriteiten. De „Manchester Guardian" schrijft: „Of Jungschlager al dan niet schuldig was, het proces werd op een zeer onbevredigende manier gevoerd. Het verhaal is schandelijk. Nu is het te laat voor herstel in de zaak van kapi tein Jungschlager. Er zijn echter een aantal Nederlanders, die op hun berechting wachten. De Indo nesische regering moet hun za ken spoedig aanhangig maken en met scrupuleuze rechtvaardig heid voeren. Indien zij dit om de een of andere reden niet kan doen, moet zij hen vrij laten en hen onmiddellijk naar huis zen- Mevrouw Bouman deelde mee, dat zij nog steeds de verdediging voert van kapitein Schmidt. De volgende week dinsdag zal de vol gende zitting in deze zaak wor den gehouden. Zij zei deze zaak, en die tegen Jungschlager nauw met elkaar zijn verbonden. In feite zijn zij gelijk en vele getui gen, zowel a charge als déchar ge, hebben in beide zaken ver klaringen afgelegd. Vrijdagmiddag hebben Konin- ging Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan de effectenbeurs en de koopmansbeurs te Amster dam gebracht. Bij de hoofdin gang van de effectenbeurs werd het Koninklijk Paar ontvangen door het dagelijks bestuur. De 10-jarige Woudien van Mar ken bood H.M. bloemen aan. Over ie beursvloer, waar het handels verkeer in volle gang was, bega ven de vorstelijke personen zich raar de galerij van waar zij de bedrijvigheid gadesloegen. Nau welijks waren de Koningin en de Prins op de galerij verschenen, of het oordovend handelsgedruis verstomde, en honderden sonore mannenstemmen hieven het Wil helmus aan. Hierna brachten de effectenhandelaars een driewerf „hoera" op de Landsvrouwe uit De laatste juichtkreet was nog niet verklonken, of een lange uit haal „tien bieden" luidde de her vatting van de normale bedrij vigheid in. In de bestuurskamer werden leden van het bestuur aan H.M en Prins Bernhard voorgesteld De heer William Schrikker, voor zitter van het bestuur van de ef fectenbeurs, sprak de vorstelijke personen toe. Hij zei o.m. dat dank zij de noeste vlijt van de Nederlanders en de door de re gering en de Nederlandse Bank getroffen maatregelen de Neder landse munt wederom het ver trouwen van het buitenland ge niet. „Dit geeft ons de gelegen heid om stap voor stap aan de Amsterdamse effectenbeurs haar internationaal karakter te herge ven". Na de toespraak van de heer Schrikker tekenden Konin gin en Prins het gouden boek van de beurs. Van de effectenbeurs begaven de hoge gasten zich via de pas- serel naar de koopmansbeurs, waar zij werden ontvangen door het college van beurscommissa- rissen. Het Koninklijk Paar wan delde over de beurs en bezocht het speciaal voor de termijn- markten ingerichte vertrek, waar op dat ogenblik de termijnhandel in cacao gaande was. Na het bezoek aan de koop mansbeurs begaven Koningin en Prins zich naar 't Kriterion thea ter in de Roeterstraat. Kort na half vier kwam het Koninklijk Paar in de hofauto, voorafgegaan door een andere wagen, waarin burgemeester Arn J. d'Ailly gezeten was, voor het theater aan. Uit de buurt waren de bewoners samengestroomd, maar lang konden zij de Vorstin niet toejuichen, want nadat Ma deion Nieuwenhuizen, 'n werk studente, onze Landsvrouwe een tuiltje bloemen had aangeboden, gingen de hoge gasten het thea ter binnen. In de foyer stelde prof. dr. J. Kok, voorzitter van de stichting „Onderlinge Studen ten Steun", de overige leden van het bestuur aan het Koninklijk Paar voor. Na de vertoning van twee filmpjes, die door een kort over zicht van prof. Kok over het theater zelf en het werk van de dichting werd voorafgegaan, on derhielden Koningin en Prin- dch nog ongeveer een half uur met de aanwezigen in de foyer, waar een verversing werd geser veerd en keerden kort na hal( vijf per auto terug naar het pa- .eis. Inschrijvingen ten volte toegewezen. Het ministerie van Financiën deelt mee: „De inschrijving op de 3% pet lening 1956 ten laste van Neder land, welke op 19 april oper stond, heeft tot resultaat gehad dat de inschrijvingen ten volle worden toegewezen. De deelneming van de rijks fondsen en -instellingen in het ter openbare inschrijving aange boden bedrag van 300 miljoen gulden bedraagt 19,9 miljoen gulden." (Het aangeboden bedrag b< droeg 400 miljoen gulden, waai van te nemen door de rijksfond sen 100 miljoen gulden, de loop tijd bedraagt 30 jaar. de koers van yitgifte 99 procent. Red A.N.P.) Een Hawker Seafury-oenper soons gevechtsvliegtuig van de marineluchtvaartdienst is gister middag omstreeks kwart over 2 tengevolge van een motorstori» r na de start op het marineviies kamp Valkenburg verongelukt De vlieger, luitenant ter zee tweede klasse (oudste categorie J. Bou'ma uit Katwijk werd hier bij niet ernstig gewond. Hij is on middellijk na het ongeval pe; marine-helikopter overgebracht naar het marine-hospitaa! te Over veen. De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetilleke. heeft bij de opening van het nieu we parlement van Ceylon onder meer verklaard, dat het parte ment „te zijner tijd" de vraag zal behandelen of Ceylon al dan niet een republiek zal worden. Boven dien zal het vraagstuk van een doeltreffender werking van de beginselen der democratie bestu deerd worden. Ook zal de positie der Britse bases (Katenayake en Trincomalee) herzien worden. Sir Oliver zed, dat Ceylon zich niet aan blokken zal binden hoe wel het vriendschap en samen werking met andere landen wenst. Ceylon zal het aanknopen van nieuwe diplomatieke betrek kingen met andere landen over wegen. Waar het landsbelang ge diend is zullen spoedig bepaalde diensten, zoals vervoer, genatio naliseerd worden. De omgeving van Granada is donderdagavond getroffen door een aardbeving. Volgens de eer ste berichten zijn er vier doden gevallen. Vele personen zijn ge wond, waarvan een tiental ern- stig. Het centrum van de aardbe ving lag in een dorpje ongeveer acht km buiten Granada. Hier vielen de meeste slachtoffers. In Granada zelf werden twee kin deren en een vrouw gewond toen zij onder een instortende muur bedolven werden. *n het dorp Albolot zijn een dertigtal huizen vernield en vijf honderd ernstig beschadigd. Er zijn nog drie nieuwe, lichte schokken gevoeld die geen slacht offers meer hebben gevergd en waardoor evenmin schade is aan gericht Nader wordt gemeld, dat het aantal doden tot zeven is geste gen, terwijl er 56 gewonden zijn. Het gebied van Granada werd eerder, in 1884 en 1887, door (he vige) aardbevingen geteisterd, welke toen aan honderdtallen personen het leven kostten. Tamelijk vochtige lucht stroom de vrijdagochtend van het noor den uit ons land binnen. Hierdoor nam de bewolking toe, eerst in het noorden, later ook in het mid den van het land. Hier en daar viel er wat lichte regen of mot regen uit. In het zuiden van het land kwamen daarentegen zonni ge perioden voor, maar het kwik steeg er in de middag toch niet hoger dan 8 graden. Inmiddels treden er in de alge mene luchtdrukverdeling belang rijke veranderingen op, die ook voor het weer in ons land van be tekenis zijn. Onder invloed van een depressie, die ten zuiden van IJsland ligt, en die naar het oos ten beweegt, is namelijk het ho- gedrukgebied, dat verscheidene dagen boven Engeland heeft ge legen, in beweging gekomen. Het centrum ervan verplaatst zich vrij snel naar het oosten en wordt vanmiddag boven West- Duitsland verwacht. De winden zullen daardoor bij ons zuidelijk worden. In verband hiermee mo gen in het midden en noorden van het land meer opklaringen dan vrijdag worden verwacht, terwijl de middagtemperaturen in het algemeen hoger zullen zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoeh tend tot zaterdagavond. Hogere temperaturen. Wolkenvelden maar ook opkla ringen. Overwegend droog weer. Hogere middagtemperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. ZONDAG 22 APRIL. v.m. n.m. Breskens 11.41 12.11 Terneuzen 0.16 12.46 Hansweert 0.56 1.26 Walsoorden 1.06 1.36 MAANDAQ23 APRIL. v.m. n.m Breskens 0.31 1.03 Terneuzen 1.06 1.38 Hansweert 1.46 2.18 Walsoorden 1.56 228 3d k- ir- <e JO- s- 56 m ;e £- te l n- *n !- tn 1 n- n- r li lt 1 s Or 1 33 XI X P* L Jl e- n t, t- V ZON MAAN op onder op onder April 21 5.33 19.50 155S 3.42 22 5.31 19.52 17.14 4.03 23 5.29 1953 18.29 4.24 D 3 Ir t i

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1