De tocht van koning Columbia Leopold in De ontbinding van de Kominform Wat brengt de Radio? Het plan tot uitgifte van premie-obligaties in Engeland Kaïtoorartikelei Het bloemencorso in de bollenstreek Gevonden voorwerpen Het geheim van de zeven schoorstenen TWEEDE BLAD Vrijdag 20 april 1 56 11e jaargang no. 3745 Nederlandse ballonvaarder op bezoek bij Peppone Amerikaanse luchtmacht zwakker dan die van de Sowjet-Unie Oost-Duitse agent gaf zich over De Belgische uitvoer van aardappelen Aantal kweekschoolleerlingen neemt toe Eerste Russische toeristen in ons land 4000-jaar oude sarcofaag in Egypte gevonden Wanordelijkheden in Spaans-Marokko Secretaris van Poujadis- tische fractie in nationale vergadering treedt af Poujade wil Franse „Staten-Generaal" bijeenroepen Bromwell over ontwapening Maatregelen op Cyprus VOOR WIE IS DE BEER I Tot dusver zijn slechts zeer weinig bijzonderheden gepubli ceerd van de reis die koning Leopold in januari en februari 1956 in het Noorden van Colum bia heeft gemaakt. Deze discretie was toe te schrijven aan het verlangen geert voorbarige ruchtbaarheid te geven aan de plannen en doelen van een expeditie met weten schappelijk karakter, waarom trent het Belgische persbureau „Beiga" thans uit de beste bron nadere bijzonderheden heeft ver kregen. Koning Leopold maakte in 1954 een tocht door de landengte van Darien, in de republiek Pa nama, waarvan het doel was de weg terug te vinden, die Vasco Baiooa had afgelegd toen hij de Stille Oceaan ontdekte. Volgens de overlevering had de ontdekkingstocht van Balboa ais uitgangspunt een stad ge naamd „Santé Maria la Antiqua del Darien", waarover slechts weinig naukeurige gegevens be kend waren. Koning Leopold vatte daarom het plan op, in 1956 een nieuwe expeditie te ondernemen, dit maal met het doel grondig het gebied te bestuderen, waar vol gens geschiedkundige en aard rijkskundige gegevens de ver dwenen stad moet hebben ge legen. Deze onder leiding van koning Leopold, in het Noorden van Columbia ondernomen expeditie, waarvan o.m. deel uitmaakte de Belgische archeoloog Joseph Martens, verbonden aan de op- gravingsdienst der Belgische ko- ninklijKe musea voor kunst en geschiedenis, vestigde haar ba sis te Turbo, waar zij van 25 januari tot 13 februari verbleef. Tijdens talrijke tochten, uitge voerd met behulp van twee heli kopters en te voet, onderzocht de expeditie op grondige wijze het gebied ten Westen van de Golf van Uraba tot aan de Oostelijke helling van de Cordille ras van Darien, waarvan de uit gestrekte delta van de Ria Atra to deel uitmaakt. Deze delta is een zeer uitgestrekte moerassige vlakte gevormd door de vele mondingen van de Atrato. Naar het Noorden strekt een van de secundaire ketens van het Darinen massief zich uit tot aan de zee. De kust is daar zeer diep ingesneden en vormt ver scheidene kleine baaien waarvan de zuidelijkste beschermd wordt door de rotsachtige uitloper van het „Isa de la Gloria". De baai is daarom een zeer goed be schermde natuurlijke haven ge worden die ongetwijfeld door de eerste kolonisten opgemerkt werd. Daar zou zich de ontsche pingshaven bevonden hebben van de kolonisten die zich in het binnenland gingen vestigen. Een oppervlakkige verkenning van het eiland leverde echter geen onomstootbaar bewijs op van de aanwezigheid van een oude bezetting. De Nederlandse ballonvaarder Jan Boesman heeft met zijn vrouw Nini Boesman een balon dp stijging gemaakt in het land van don Camillo, de landstreek Emilia. Burgemeester Peppone was volgens de heer Boesman persoonlijk aanwezig. De opstij ging, waarbij de burgervader de ballonvaarder een hennep lan dingskabel overhandigde, is zon der moeilijkheden verlopen. Na een voorspoedige vaart maakte het echtpaar Boesman een ge slaagde landing in de hennepvel- den van de Po-vlakte bij Fer- rara. De expeditie hield zich spe ciaal bezig met de identificatie en het onderzoek van Santa Ma- ra la Antiqua del Darien, een stad die in 1510 gesticht werd door de Spanjaard Enciso, het eerste bestuurscentrum op het continent en de eerste bisschops zetel in Amerika, die evenwel om politieke redenen in 1524 werd opgeheven. Ondanks het grote belang van Santa Maria op politiek en cul tureel gebied was de stad tot nogtoe niet het voorwerp van een grondig onderzoek. Hoewel de ligging reeds eerder werd ontdekt door missionarissen en door enkele Columbiaanse his torici, die de plaats bezochten, was de expeditie van koning Leopold de eerste die opgravin gen en verdere nasporingen ver richtte welke nauwkeurige ge gevens opleverde over de juiste ligging van die oude stad van het Spaanse rijk. De expeditie heeft stelselmatig een opper vlakte van ongeveer 24 ha on derzocht en op 12 plaatsen wer den, lange, smalle groeven ge graven om de aardlagen te be palen en sporen van de vroegere bezetters terug te vinden. De talrijke bij die graafwerkzaam heden gedane vondsten geven de zekerheid dat daar eertijds een agglomeratie heeft bestaan, hoogstwaarschijnlijk de stad Santa Maria la Antiqua del Da rien. De plek ligt ongeveer 6 tot 7 km van de kust van de Golf van Uraba, op de zuidelijke oever van de Rio Tanela, enkele kilometers stroomafwaarts van het gelijknamige huidige Neder- dorp. De expeditie heeft sporen gevonden van woningen en en kele. resten van stenen bouw werken. Onder de gevonden voorwer pen zijn er ook enkele van ijzer: een dolk, een bijl, een stijgbeu gel en verscheidene grote ge smede spijkers uit het houten gebinte der woningen. Bij de woningbouw werden grote bak stenen gebruikt. Over de gehele oppervlakte van de plaats zijn brokstukken van zulke stenen gevonden. De belangrijkste vondsten bestaan echter uit een menigte overblijfselen van vaat werk van gebakken aarde, ver sierd met tekeningen en reliëf werk en resten van uit Europa ingevoerd vaatwerk. Deze laat ste hebben de grootste histori sche waarde. Het inlands vaat werk, waarvan enkele stukken goed bewaard zijn gebleven, be wijst dat zelfs bij het begin van de verovering Spanjaarden en Indianen in dezelfde stad samen woonden. Alle aangetroffen voorwerpen worden nu door deskundigen bestudeerd. „De Amerikaanse luchtmacht is vele duizenden straalvliegtui gen achter bij de Russen, die ons eigenlijk overtreffen of kunnen overtreffen, in alle klassen be halve die van de middelzware E-47 bommenwerper", dit heeft de gewezen Amerikaanse onder minister van Luchtvaart, Trev- nor Gardner, in een artikel in het tijdschrift „Look" verklaard. Ook op het gebied van geleide projectielen zou de Sowjet-Unie de V. S. voorbijstreven. In zijn artikel beschuldigde Gardner het ministerie van De fensie ervan „verontrustende feiten" aan het Amerikaanse volk te onthouden. Deze feiten zouden betrekking hebben op de krachts verhouding op het gebied van de luchtmacht. Het door de Engelse minister van Financiën bij de indiening van zijn begroting aangekondig de plan tot de uitgifte van obli gaties, welke aan de houders de kans op grote prijzen geven, is door financiële deskundigen en politici met zeer grote verwon dering ontvangen. Van kerke lijke zijde heeft men bezwaren geuit, dat aan houders van staatsobligaties de kans op het winnen van grote geldprijzen zou worden geboden. De Engelse regering wil een premie-obligatie van 1 op de markt brengen. Elke drie maan den zullen op de postkantoren, waar de obligaties gekocht kun nen worden, door loting de na men van de gélukkige houders In West-Duitsland wordt de 30- jarige Oostduitser Wolfgang Wild- prett gevangen gehouden, die verteld heeft dat hij eind vorig jaar naar Frankfort is gestuurd door de Oostduitse veiligheids dienst om daar het hoofd van de N.T.S. (een Russische anti-com munistische organisatie), dr. Wla- dimir Poremsky (47), dood te schieten. Op de dag voordat de moord zou moeten gebeuren (30 decem ber) stelde Wildprett zich echter met de N.T.S. in verbinding. Deze organisatie haalde h«m later over zich bij de Westduitse autoritei ten te melden. Het verhaal van Wildprett wordt nu gecontroleerd. Een en ander is maandag door de N.T.S. op een persconferentie te Frankfort me degedeeld. Het ministerie van Landbouw heeft besloten van maandag af de uitvoer van 25.000 ton aard appelen toe te staan. Gelet op de toestand van de binnenlandse markt na het voorafgaande vrij geven van 15.000 ton, de huidige stand van de reserves en het feit dat de vergunningen geldig zijn tot einde mei, is er voldoende reden om te geloven, aldus wordt in bevoegde kringen vernomen, dat het vrijgeven van deze hoe veelheid geen enkele weerslag zal hebben op het verbruik en de prijzen in het binnenland. Blijkens de zo juist door het C.B.S. gepubliceerde cijfers is het aantal leerlingen bij de nor male kweekschoolopleiding ge stegen van 12.774 in 1954 tot 13.478 in 1955 (stijging 5,5 pet.). Bovendien telde de in april 1955 ingestelde z.g. spoedopleiding 1896 leerlingen. Er werden, de spoedopleiding buiten beschouwing gelaten, in 1955 ongeveer evenveel leerlin gen tot de kweekscholen toege laten als in 1954 (resp. 4309 en 4338). Het aantal uitgereikte onder wijzersakten aan de kweekscho len (incl. de geslaagden voor de z.g. (school-)herexamens) bedroeg 3020. Voor het staatsexamen slaagden, behalve de nog niet be kende aantallen geslaagden voor het (staats)herexamen, 448 per sonen. Eind april zal de eerste groep Russische toeristen in ons land zijn. Het is een groep van onge veer 30 man, die van Moskou via Praag naar Amsterdam vliegen, waar zij op 24 april zullen aan komen. Vein 24 april tot 1 mei zal de gorep in Amsterdam ver- zal de groep in Amsterdam vre- hotel Fleissig. De deelnemers aan deze reis komen uit alle delen van de Sowjet-Unie van Lening rad tot Astrakan. Het is de bedoeling, dat deze bezoekers aan ons land meer zul len zien dan klompen en wind molens. Behalve Amsterdam wor den Rotterdam en Den Haag be zocht, waarbij vooral aandacht zal worden besteed aan de we deropbouw van de in de oorlog vernielde stadswijken, aan de stedelijke uitbreidingsplannen en aan de stijl, waarin deze nieuw bouw is opgetrokken. Voorts staat op 't programma een tocht door de Zaanstreek met een be zoek aan het Tsaar Peterhuisje, een tocht over de Afsluitdijk en een bezichtiging van de droog- legginswerkzaamheden in het IJsselmeer. Op 25, 27 en 30 april zal de Russische groep in ieder geval in Amsterdam zijn bij de finale van het schaaktournooi. Fa. P. J. VAN DE SANDE der obligaties worden vastge steld, die een belastingvrije pnjs van 1000 of een kleiner bedrag zullen ontvangen. De minister ziet hierin geen loterij, aangezien de deelnemers hun geld niet kunnen verliezen. Hij is van mening, dat het spa ren en de spaarzaamheid er door bevorderd worden bij hen, die niet worden aangetrokken door een vaste rentebetaling, doch wel door de mogelijkheid van een buitenkansje. Een granietes sarcofaag, 4000 jaar oud en voorzien van inscrip ties, is gevonden in de grafkamer van de piramide van Howara in het gebied van Fayum, ten Z.-W. van Cairo, aldus meldt het Egyp tische ministerie voor oudheid kunde. Men ontdekte de sarcofaag, na dat één van de kalkstenen blok ken in het midden van de pira mide, die geheel vervallen is, was verwijderd. Er is ook een prachtige zilve ren kom, een halve meter hoog, gevonden in een hoek van de grfakamer. Inscripties duiden erop, dat de kom dateert van om streeks 2000 jaar voor Chr., in de tijd van de twaalfde dynastie. De grafkamer staat onder wa ter en het is daardoor nog niet mogelijk de sarcofaag, die naar men gelooft tot een koninklijke graftombe behoort, te openen. De ontdekking zal meer ligt werpen op de nog duistere ge schiedenis van de Farao's van de midden-periode, die de oase van Faym in een geweldig reservoir voor het Nijlwater veranderden, en in het bijzonder op de geschie denis van de twaalfde dynastie. ZAKKENROLLERS IN MONACO Rechercheurs van de Franse veiligheidsdienst hebben woens dag op het plein vóór het paleis te Monaco drie beruchte zakken rollers op heterdaad betrapt. Het waren Italianen, van wie er één al sinds 1931 bij de „Interpol" be kend is. Het orgaan van de Italiaanse communistische partij, „Unita", heeft woensdagochtend het be sluit van de centrale comité's der aangesloten partijen om de Kominform te ontbinden, ge publiceerd. Daarin heet het, dat de Komin form, in 1947 opgericht om de leemten die tussen de communis tische partijen van de verschil lende landen was ontstaan sedert de opheffing van de Komintern op te vullen, niet meer beant woordde aan de huidige toestand in de wereld; doordat in de afge lopen jaren het socialisme buiten de grenzen van een enkel land getreden is en een wereldstelsel is geworden en doordat naast een „vredeszone" van socialistische en niet-socialistische landen in Europa en Azië de communisti sche partijen in veel kapitalisti sche landen versterkt zijn, zijn nieuwe voorwaarden geschapen voor de activiteit van de arbei ders en de communistische partijen, aldus het besluit. De bij de* Kominform aange sloten partijen zullen haar werk zaamheid voortzetten en nieuwe vormen voor het onderhouden Te Larache, ten zuiden van Tanger, in 't voormalige Spaans- Marokko, hebben zich in de nacht van dinsdag op woensdag wanordelijkheden voorgedaan, welke aan tenminste zes perso nen het leven hebben gekost, ter wijl er twintig werden gewond. Een wilde menigte bestormde het paleis van de pasja van La rache, Jaled El Raisoeni. Vier personen werden in de straten van Larache door ver branding om het leven gebracht. van contact met elkaar vinden. In een hoofdartikel van de Prawda, het blad van de Sowjet Russische partij, wordt de ont binding van de Kominform een stap vooruit genoemd in het communistische streven om met de socialistische partijen in Euro pa een „verenigd front" te vor men. Francois Caillet, secretaris van de Poujadistische fractie in de Franse nationale vergadering, heeft dinsdag meegedeeld, dat hij aftreedt. Caillet, een voormalig afge vaardigde in de nationale verga dering, zei, dat hij aftreedt we gens anti-semitische uitingen in de fractie van de 49 afgevaardig den, die Poujade's anti-belasting- ibeweging vertegenwoordigen, en wegens politieke geschillen. De rijkspolitie heeft voor 28 april e.k., de dag waarop het jaarlijkse bloemencorso door de bollenstreek zal trekken, de vol gende maatregelen ten opzichte van het verkeer genomen. De tijdstippen waarop het corso de verschillende gemeenten zal pas seren zijn als volgt: 11 uur vertrek van Sassenheim (de Uiver); 11.45 uur Ldsse, 12.38 uur Hillegom; 13.37 uur aan komst Bennebroek; 15 uur Sas- senheid bij kruispunt Hoofd straat-Provinciale weg; 18 uur Warmonderdam ontbinden. Van 12.00 uur af wordt het ver keer op de rijksweg 8 (Haarlem- Sassenheim) gestremd in zuide lijke richting. Dit zal ongeveer duren tot 15.30 uur. Van 12.00 uur af wordt te Heemstede het doorgaand ver keer geleid naar rijksweg 4 (Am sterdamDen Haag). Het corso- verkeer wordt aldaar doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidse Trekvaart. Van 12.00 uur af wordt voor verkeer, dat wil rijden van Nieuw Vennep naar Hillegom, de weg tussen deze twee plaatsen gestremd. Het personen-autover- keer, bestemd voor het corso, kan tot Nieuw-Vennep kiezen tussen de richting Lisse en Bennebroek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw-Vennep van 12.00 uur af geleid naar rijksweg 4 in de rich ting Sassenheim. De Franse anti-belastingleider, Poujade, heeft dinsdag verklaard dat hij in het begin van mei de Franse „Staten-Generaal" bijeen wil roepen. Dit is een lichaam waarin alle klassen en beroepen vertegenwoordigd zijn, doch het is niet bijeengekomen sinds 1789, na de Franse revolutie. Poujade ziet deze Staten-Gene raal als een vervanging voor het huidige parlement en als een wondermiddel voor Frankrijks moeilijkheden. Hij maakte dit be kend tijdens een toespraak te Guingamp tot een gehoor van 4000 personen. Vóór de vergade ring raakten vijf honderd com munisten slaags met de Pouja- disten, waarbij echter slechts één gewonde viel. De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft maandag op een bijeenkomst te Houston (Texas) verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn de Sowjet-Unie halverwege tege moet te komen op het punt van de ontwapening. Om tot een ontwapeningsover eenkomst te komen is „aanhou dend zoeken, een eerlijk compro mis en zeer veel geduld" nodig, aldus Brownell. Hij bracht in herinnering, dat de Sowjet-Unie vier maal Eisen howers plan voor internationale vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie had verworpen, voor zij op de Geneefse confe rentie van vorig jaar met het plan instemde. Zo zou het ook wel eens lang kunnen duren voor het plan van president Eisenho wer voor wederzijdse luchtver- kenning aartvaard wordt, zo voegde de minister hieraan toe. Van 10.00 uur af, zal het door gaand verkeer, dat komt uit de richting van 's-Gravenhage en zich begeeft in de richting Haar lem worden geleid via de rijks weg 4 tot het viaduct kruisweg, waar het langs Hoofddorp de richting Haarlem kan kiezen. Overigens is het corso via de bestaande wegen normaal te be reiken. De gewoonlijk drukke straten van Nicosia zijn wonderlijk stil, nu woensdagavond het nachtver bod voor motorvoertuigen, inge gaan is. Ook de amusementsge legenheden zijn gesloten. Deze maatregelen zijn een ge volg van de moord op een Grieks-Cypriotische inspecteur van politie. Volgens de gouverneur van Cyprus, John Harding, zijn deze maatregelen (waarbij ook toneel voorstellingen en sportwedstrij den verboden zijn) nodig om de veiligheidsdienst te helpen bij het opsporen van de moorde naars. Verscheidene steden op Cyprus hebben woensdag een golf van bomaanslagen beleefd. In totaal hebben verzetslieden 10 bommen en granaten geworpen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Men vraagt zich in Engeland af voor wie de tien weken oude Siberische beer is, die in het be gin van de week uit Moskou in Londen is aangekomen. Het dier Nikki genaamd loopt rond op de Russische ambassade, wachtend tot hij door de Sowjet- leiders wordt weggeschonken. Men denkt prinses Ann en prins Charles, of misschien zelfs sir Anthony Eden. TERNEUZEN De korpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekofnen aan de daar achter vermelde adressen: Vulpen en vulpotlood in étui, J. Verlinde, Dr. Buijzestraat 2; kinderdekentje, J. Jonkman, Nar cisstraat 30; zwarte damesporte- monnaie (ritssluiting), Truusje van Driel, le Feijterstraat 25; gebreide wollen want (zwart en wit), L. F. van der Hoofd, Baan- dijk 24; regenkapje, J. Marsilje, Axelsestraat 104; muntbiljet, M. van Baal, Lange Kerkstraat 21; paar blauwe gymschoenen, J. M. Dooge, Tramstraat 51; rechtse damesglacé, Ludi van der Hooft, Steenkamplaan 70; blauwe want, Molegraaf, Steenkamplaan 51; armband (slangmodel), Ineke Meeusen, Burg. Geillstraat 31; kinderportemonnaie, Nelly van Driel, Baandijk 32; een kanarie, Vroegop, Blokken 15; ballpoint, Van Bendegem, Dokweg 34; brui ne gummibal, A. Tijsse, Jul. van Stolbergstraat 12; ijzeren duim stok linker handschoen, Klaas- sen, Knol, Hoek; bruine dubbele fietstas (Meertens), J. Remery, P 49, Scheepswerf; zakdoek, Pe ter Klaassen, Vlooswijkstraat 36; lage bruine schoenen, R. Kor- stanje, 2e Verbindingsstraat 15. Aan het bureau van politie 1- hier zijn nog gedeponeerd: Blauwe want, 2 kleine sleutel tjes nr. 1589, grijze wanten, goud kleurige kinderarmband, rol- achaatsensleutel, Lipssleutel nr. 15852, groen met rood en wit ge kleurde kindermuts, kontact sleu tel nr. 2334. ZATERDAG 21 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 'Gram.; 7.15 Koorzang; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gemengd koor; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.25 Fanfare ork.; 15.45 92) Nadruk verboden. „Hier kan je het niet doen", zei Virginia fluisterend. „Hoofd rechercheur Battle staat ons vanuit de bibliotheek te bespion- neren." „Je bent eigenlijk een echte rakker," zei hij quasi-onverschil- lig, „maar ook een schat hoor!" Daarna wuifde hij de politie beambte voor het raam joviaal toe. „Vanmorgen al de nodige mis dadigers gevangen, Battle?" „Nog niet, mr. Cade!'' „Nog niet! Dat klinkt veelbe lovend." Battle sprong met een lenig heid, die in een man van zijn stoere vierkante bouw opmerke lijk was, over het kozijn en kwam naar Virginia en Cade toe. „Professor Wynwood is er", kondigde hij fluisterend aan. „Vijf minuten geleden gekomen. Druk aan het ontcijferen van de brieven. Wilt u hem eens aan het werk zien?" Zijn toon was volkomen die van een chef van de een of an dere warenhuisafdeling, die een door AGATHA CHRISTIE bijzondere attractie heeft te laten zien. En toen zijn slachtoffers enthousiast „ja" knikten, ging hij hun op zijn tenen voor naar het raam en beduidde hun door een handbeweging, dat ze naar binnen moesten kijken. Aan de rechter tafel, met de bewuste brieven uitgespreid voor zich, zat een magere man van een jaar of veertig met rechtop staand rood haar. Hij zat bedrij vig notities te maken en als dit een ogenblik niet vlotte, knorde hij geïrriteerd en wreef zich met zijn linkerwijsvinger langs zijn neus tot dit gelaats-onderdeel de kleur van zijn haar aannam. Opeens keek hij op. „Ben je daar, Battle? Waarom heb je me voor deze onzin hier heen laten komen, man? Het is gesneden koek! Een kind van drie jaar zou het, op zijn hoofd staand, kunnen oplossen. Noem jij dat geheimschrift? Het is een raadseltje uit een kindertijd schrift, anders niet.'' „Gelukkig maar, professor," zei Battle goed-gehumeurd. „Maar iedereen is ook niet zo knap als u." „Daar is geen knapheid voor nodig," snauwde professor Wyn wood, „routinewerk, anders is het niet. Wil je dat ik ze alle acht doe? Dat is veel werk eist tijd en concentratie.en je hebt er geen snipper intelli gentie voor nodig. Ieder ander kan ^e het laten doen. Ik heb die met „De Schoorstenen" er boven klaar. Als ik de rest eens mee nam en aan een van mijn assi stenten gaf? Ik heb er werkelijk geen tijd voor. Je hebt me mid den uit een „juweeltje'' gehaald en ik verlang er naar daarmee voort te gaan." Bij de gedachte aan het ju weeltje begonnen zijn ogen te glinsteren. „Goed, zoals u wilt, professor," gaf Battle ten antwoord. „Jam mer, dat we zo'n magere vangst gedaan hebben. Ik zal het mr. Lomax zeggen. Die brief met „De Schoorstenen" is gelukkig juist de belangrijkste. Maar u blijft toch eerst lunchen? Lord Cater- ham verwacht niet anders." „Ik lunch nooit!" zei de pro fessor. „Een slechte gewoonte, dat eeuwige lunchen. Een banaan en een beschuit is het enige, wat een verstandig en gezond mens midden op de dag nodig heeft." Hij greep zijn overjas van de stoel naast hem en schoot haar aan. Battle bracht hem naar de hoofduitgang en een paar minu ten later hoorden Anthony en Virginia de geluiden van een wegrijdende auto. Bijna direct daarna kwam Battle de bibliotheek weer bin nen. In zijn hand hield hij het halve velletje papier, dat profes sor Wynwood hem bij het af scheid gegeven had. „Zo is hij nu altijd," zei Battle. „Altijd haast en altijd uit zijn humeur. Maar knap is hij. Hier hebben wij de brief van Hare Majesteit Koningin Varaga. Wilt u eens zien?" Virginia nam het papier van hem aan en Anthony las over haar schouder mee. De laatste brief van het bundeltje was oor spronkelijk een lang epistel ge weest, een hele reeks wanhoops- en liefdesuitingen. Dank zij de intelligentie van professor Wyn wood was het gemetamorfoseerd in een zeer zakelijke mededeling. „Operatie met succes verricht, maar S. heeft spaak in het wiel gestoken. Heeft diamant uit schuilplaats weggenomen. Is niet in zijn kamer. Ik heb gezocht. Volgende aantekening gevonden, die, volgens mij, erop slaat: „Richmond Zeven 'Recht Acht Links Drie Rechts." „S.", zei Anthony. „Dat is Stylptitch, natuurlijk. Slimme oude vos. Om die diamant ergens anders te verstoppen." (Word tvervolgd.) De schoonheid van het Grego riaans; 16.15 Voor de kinderen; 16.45 Reportage Intern, hockey wedstrijd Nederland-Wales; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Jazzmuziek; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journa listiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Parlementair overz.; 18.40 Lichte muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.00 Caus.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Ge- var. progr.; 22.05 Cabaret; 22.35 Wij luiden de zondag in! Aan sluitend: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders i. d. continubedriiven; 11.35 Pianorecital; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram.; 13.15 Vara-varia; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Sport - praatje; 14.00 Politiekapel; 14.30 Voor de jeugd; 15.05 Dansmuz.; 15.30 Streekuitzending; 15.55 Ka- merork. en piano a quatre mains; 16.30 Caus.; 16.40 Lichte muziek; 17.10 Week journaal; 17.40 Orgel spel; 17.55 Fide-candidatentoer- nooi; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Regeringsuit zending; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Caus.; 19.55 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Nelis volle vaart; 20.10 Ge- var. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Lichte muz.; 22.30 Commu nity-singing; 22.40 Hoorsp.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 14.30 Radiojournaal; 15.00 Pianospel; 15.10 Gram.; 15.45 Ac- cordeonspel; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonspel; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische zangen; 17.30 Kinderkoor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 21.00 Muzikale caus.; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoek- programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.25 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5