JUNGSCHLAGER OVERLEDEN LEON Stoffelijk overschot naar Nederland Koninklijk bezoek aan Amsterdam Het Sowjetbezoek aan Engeland Israël en Egypte aanvaarden wapenstilstand EERSTE BLAD VRIJDAG 20 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3745 Vreselijk drama heeft een einde genomen De heer Jungschlaeger is gisteren om 13.45 uur Javatijd in het Tjikini-ziekenhuis in Djakarta overleden. Hij is niet meer bij kennis gekomen na een aanval, die hem gister ochtend om zes uur heeft getroffen. De laatste woorden, die de heer Jungschlaeger in het openbaar heeft gesproken, waren zijn verklaring op de zitting in zijn proces van vriidafi i.L. toen hij zeide onschuldig te zijn aan subversieve acties. Slechts mevrouw Jungschlaeger was bij het overlijden van haar man in het zieken huis aanwezig. Geüniformeerde politieagenten hielden toen de wacht bij zijn kamer en by de ingang van het ziekenhuis. Telegrafische deelneming van de Koningin Telegrammen van Nationaal Contactcomité Nederlandse regering diep geschokt Jungschlaeger in de Tweede Kamer herdacht Vlaggen halfstok Communiqué van het Nationaal Comité- Jungschlaeger Uitspraak in proces on waarsch ij nl ij k Amerikaanse ambassade betuigt deelneming aan minister Luns VERKLARING OFFICIER van JUSTITIE SUNARIO Stoffelijk overschot naar Nederland Reactie van mr. H. Bouman Waardevolle schilderijen gestolen te Monte Carlo WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Bp heer Jong schlager is overleden na de tweede aanval, die hem uur gisterochtend trof. Na de eurste aanval vsyi vier nor gistermorgen kwam hij enige minuten tot bewustzijn, toen een priester hem de Sacramenten der Stervenden toediende. Daarna is hij niet meer bij kennis geweest- De heer Jungschlager is o\ierleden na zes dagen in het ziekenhuis Ie hebben gelegen. Twee, jaar heeft hij doorgebracht in de Tjipinang- gevangenis in Djakarta. Over acht dagen zou de pachter uitspraak doen in zijn proces. Mevrouw Jungschlager is sedert gistermorgen vroeg bij hem geweest. Haar echtgenoot is zeven en half uur buiten bewustzijn geweest. De enige bezoekers waren de priester en de behandelende geneesheer. Zijn kamer werd bewaakt door tien politiemannen. Twee hielden de ingang van het ziekenhuis in het oog. De toestand van de heer Jung- en van verscheidene gebouwen aldaar wordt halfstok gevlagd. schlager werd tot woensdagavond niet ernstig geacht. De priester, die de overledene de Sacramenten toediende, was de geestelijke van de Tjipinang- gevangenis, pater Droog. Hij arri veerde om twaalf uur in het zie kenhuis. Spoedig daarna vertrok hij weer, mevrouw Jungschlager alleen met haar echtgenoot ach terlatend. Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren telegrafisch haar deelneming aan mevrouw Jung schlager betuigd. Het Nationaal Contactcomité Jungschlager- heeft telegram men gezonden aan mevrouw Jungscnlager en mevrouw Bou- m&n. Tegienover mevrouw Jungschla ger betuigt het zijn diepe mede leven. „Heel Nederland rouwt en leeft met U mee. God sterke U bij dit verlies", aldus het tele gram. Het comité dankt mevrouw Bouman voor alles wat zij voor de overledene heeft gedaan en wenst haar sterkte toe bij haar verdere taak als verdedigster. Telegram van B. P. R- M. S. De Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan (vertegenwoor digend lichaam van vrije Zuid- Molukkers) heeft in een tele gram aan 't protestcomité Jung schlager te Den Haag zijn grote ontsteltenis geuit inzake het overlijden van de heer Jungschla ger. Het betuigt zijn diep medele ven met de nagelaten betrekkin gen. Het telegram besluit: „De B. P. R. M. S. acht het nodig uiting te geven aan zijn grote af schuw van de methoden door de Indonesische politie en justitie gevolgd bij de berechting van menselijke wezens". De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Freeman Matthews, heeft een telegram gezonden aan de zuster van de heer Jungschlager, mevrouw A. van Kan Jungschlager, waarin hij mede namens zijn regering en het Amerikaanse volk zijn deel neming betuigt met het overlij den van haar broer. Het telegram volgde op een brief, die de Ame rikaanse ambassadeur woensdag aan mevrouw Van KanJung schlager heeft gezonden in ant woord op een schrijven van haar aan mevrouw Eisenhower, waar- In zij de aandacht van de echtge note van de Amerikaanse presi dent vroeg voor het proces Jung schlager. De burgemeester van Maas tricht, mr. W. Baron Middels van Kessenich, heeft gisterochtend, na ontvangst van een telegram dat het overlijden van de heer Leon Jungschlager meldde, een bezoek gebracht Ibij de heer J. Geuskens, de schoonvader van de heer Jungschlager. De burge meester heeft de heer Geuskens zijn deelneming betuigd. Van het stadhuis in Maastricht, van het huis van de burgemeester De Nederlandse regering is diep geschokt door het overlij-- densbericht van de heer Jung schlager, dat onder zulke intens tragische omstandigheden plaats vond. Zij heeft aanstonds in deze, voor haar zo uitermate moeilijke tijd aan mevrouw Jungschlager haar deelneming betuigt. Bij de aanvang van de vergade ring van de Tweede Kamer gis termiddag is de te Djakarta over leden Leon Jungschlager her dacht. „Vanmorgen bereikte ons het ontstellende bericht", aldus zeide de voorzitter, de heer Korten- horst, „dat Jungschlager is over leden. Op dit moment is zwijgen de beste welsprekendheid. Ik ver zoek U Jungschlager enige ogen blikken in stilte te herdenken". Nadat de overledene aldus her dacht was, werd de vergadering voor enige ogenblikken ge schorst. Tijdens deze indrukwek kende herdenking bevonden zich in de Tweede Kamer de minister zonder portefeuille, de heer Luns, en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de neer Cals. Het plaatselijk actiecomité Jungschlager te Maastricht heeft tot de burgerij een verzoek ge richt de vlaggen tot en met za terdag halfstok uit te hangen. Voorts heeft dit comité contact opgenomen met de geestelijkheid van Maastricht. Besloten is, dat a.s. zaterdagavond om half acht uit de O. L. Vrouwe Basiliek een bidwet voor Katholiek Maastricht zal worden gehouden. In verschil lende kerken van Maastricht zul len zondag godsdienstige herden kingen worden gehouden. Verder wordt de mogelijkheid overwogen een algemene gebedsactie van Katholiek Maastricht en omge ving te houden. Het nationaal contactcomité- Jungschiager heeft een commu niqué uitgegeven, waarin het het Nederlandse volk oproept de vlaggen halfstok te hangen als teken van rouw over het plotse ling overlijden van de heer Leon Jungschldger. Radioprogramma gewijzigd De radionieuwsdienst van het ANP heeft gisterochtend om kwart over tien in een extra uitzending over beide zenders me dedeling gedaan van het overlij den van de heer Jungschlager, waarbij een overzicht werd ge geven van de levensloop van de overledene en zijn ervaringen in de laatste jaren. De omroepverenigingen deden deze uitzending volgen dóór een minuut stilte en plechtige mu ziek. De AVRO brak hiervoor haar uitzending „Arbeidsvitaminen" af. De NCRV kon haar uitzending „Te Deum Laudamus" voortzet ten. Het comité van het Jungschla- gerfonds, waarin zitting hebben prof. mr. P. S. Gerbrandy, prof. J. M. van Bemmelen, drs. M. de Bloeme en de heer N. ter Kuile, heeft telegrafisch een beroep ge daan op de regering, om mede werking te verlenen tot overbren ging van het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager naar Nederland, waarvan de kosten dan zouden worden gedragen door dit comité. Hoewel het nog niet officieel bekend is wordt het onwaar schijnlijk geacht, dat rechter ïviaengKom n uitspraak zal doen in de zaak-Jungschlager nu deze is overleden. De uitspraak was i^epaaki op 27 april. Het nieuws van net overlijden van de heer Jungschlager is nog met algemeen bekend in Djakar ta. De stad is in haar gebruike lijke middagrust verzonken. De avondbladen melden zelfs niet de aanvallen, die de overledene in de ochtenduren van gister heeft gehad. Zijn heengaan komt als een volkomen verrassing. Het in de Nederlandse taai ver schijnende blad „Javabode" van gisteren maakt slechts melding van de demonstratie, die het na tionale Jungschlager-comité za terdag a.s. in Den Haag zou hou den. Woensdag deelde de officier van justitie, Sunarjo, aan de pers mede, dat hij er de voorkeur aan zou hebben gegeven, dat de heer Jungschlager in de Tjipinang-ge- vangenis zou zijn behandeld, ge zien de kansen op ontsnapping uit een openbaar ziekenhuis. Naar wij van juridische zijde vernemen, zal door het overlijden van de heer Jungschlager het recht op strafvervolging verval len en zal formeel een vonnis moeten worden gewezen, waarbij het openbaar ministerie in zijn eis nu niet meer ontvankelijk wordt verklaard. Verwacht kan worden, dat dit zal gebeuren op de 27 april, de dag, waarop de rechter uitspraak zou hebben ge daan. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede dat de am bassadeur der Ver. Staten in Den Haag, Z. E. H. Freeman Mat thews, gisteren aan de minister zonder portefeuille, J. M. A. H. Luns een brief heeft doen toeko men van de volgende inhoud: „Excellentie, Zoals ik U hedenmorgen reeds telefonisch heb medegedeeld, ben ik diep getroffen door de dood onder zulke omstandigheden van Uw landgenoot Leon Jungschla ger. Het is mij een behoefte, door bemiddeling van Uwe Excellentie, aan de familie van de heer Jung schlager mijn bijzonder medele ven en rouwbetuiging te doen toekomen met het door haar ge leden verlies. Naar ik hoop zal zij enige troost kunnen putten uit het feit, dat gedurende het lang durige proces hij zulk een onbe zweken moed en waardigheid aan de dag heeft gelegd. Ik verzoek Uwe Excellentie nogmaals de verzekering te wil len aanvaarden van mijn grote hoogachting". werd. Laat iedereen zich afvra gen of hij al 't mogelijke gedaan heeft om dat lijden te do.en op houden. Mijn diepste medeleven gaat uit naar Germaine Jung schlager, die zo dapper tot het einde haar man terzijde stond". De officier van Justitie, Suna- rio, heeft donderdagavond ver klaard, dat de dood van Jung schlager „zeker zeer onaange naam" is. Hij zei, dat hij gevoelens van 't diepste medeleven jegens me vrouw Jungschlager koesterde. Hy zou alle medewerking ver lenen, opdat het stoffelijk over schot naar Nederland vervoerd wordt. Dit is door mevrouw Jungschlkger verzocht, zo zei hij. Aan rechter Maengkom was de beslissing of een vonnis zou worden uitgesproken, nu be klaagde was overleden. Suna- rio nad telefonisch rechter Maengkom in Sukabumi op de hoogte gesteld. Ook lichtte hij procureur-generaal Suprapto in. Het visum repertum van prof. dr. Slamet Iman Santoso z.egc, dat Jungschlager om 13.36 uur stierf aan een hersenbloe ding. Sunario zei, dat Jungschla ger de beste medische verzor ging verleend was. Voorts zei hij, dat hem een zo eerlijk mo gelijke berechting was gege ven. JUNGSCHLAEGER WERD 52 JAAR. Leon Nicolaas Hubertus Jung schlager werd op 31 januari 1904 in Maastricht geboren. Na de H.B.S. in zijn geboorteplaats te hebben gevolgd vertrok hij naar Amsterdam, waar hij op de kweekschool voor de zeevaart 'n opleiding voor koopvaardijofli- cier volgde. Als stuurmansleer ling voer hij daarna voor de Stoomvaartmaatschappij Neder land. Na deze periode trad hij als stuurman in dienst van de Kon. Paketvaart Maatschappij. Na alle rangen te hebben doorlopen volg de tenslotte zijn benoeming tot gezagvoerder bij deze maatschap pij. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan was hij luitenant ter ze,e II bij de marine-luchtmacht in Nederiands-Indië. Na de slag in de Javazee, waaraan ook hij deelnam, en de overgave aan Ja pan week hij met het overgeble ven deel van de luchtmacht uit naar Australië. Tijdens de oorlogsjaren kreeg hij een opdracht naar de Verenig de Staten te gaan, waar hij de functie bekleedde van hoofdin structeur voor navigatie in Jackson (Mississippi), een kamp voor de opleiding van oorlogs vliegers. Na enige tijd werd hij benoemd tot commandant van dit opleidingsinstituut. Leon Jung schlager was toen inmiddels be vorderd tot kapitein-luitenant ter zee. Na vervolgens in opdracht van de Nederlandse regering in Lon den een cursus te hebben gevolgd aan de school voor officier van de inlichtingendienst in New York werd hij commandant-navi gator van een eskader van de Ne derlandse luchtmacht. Met dit es kader stak hij nog tijdens de oor log over naar Australië. Van hieruit nam hij met de Engelse en Amerikaanse luchtmacht deel aan vele bombardementen. No? vóór de Japanse overgave kwam Leon Jungschlager bij de Nederlandse inlichtingendienst. Bij het einde van de oorlog met Japan was hij met de Engelse ge neraal Christeson in Batavia, nog vóórdat de Nederlandse troepen daar aankwamen. Toen generaal Spoor de inlichtingendienst de N.E.F.I.S. .verliet, werd Jung schlager in zijn plaats tot hoofd benoemd. Na de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië werd hij in Nederland gedemobi liseerd. Als burger keerde hij daarna naar Indonesië terug, waar hij werd opgenomen in de directie staf van de K.P.M. als chef van de nautische dienst. Leon Jungschlager droeg naast een hoge Nederlandse onder scheiding hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden een Amerikaanse en een Engelse onderscheiding. Mr. H. Bouman, die oorspron kelijk met een Indonesische ad vocate de verdediging in de zaak-Jungschlager heeft ge voerd heeft na het overlijden van de heer Jungschlager gezegd: „Ik acht het ogenblik, waarop dit vreselijk drama een einde heeft genomen, ongeschikt om commentaar of kritiek te geven in welke vorm ook. Het is een gelegenheid om in stilte te den ken over het afschuwelijk lijden van deze onschuldige, die na een marteling van twee en half jaar in een cel uit dat lijden verlost Premier Boelganin van de Sow- jet-Unie en partqsecr. Chroes- jtsjef zijn donderdag in Londen, na een zeer koele ontmoeting met het Britse publiek, hnn eer ste besprekingen begonnen met premier Eden. Zij arriveerden in Eden's ambtswoning na 'n lunch op de Russische ambassade. 's Ochtends hadden zij een rit door de stad gemaakt. Overal waar zij kwamen stonden menig ten nieuwsgierigen, doch nie mand juichte. Bij de cenotaaf, het oorlogsgedenkteken in Lon den, legde de Russische leiders een grote krans neer. Een dui zendtal mensen keek zwijgend toe. Op het paleis van Bucking ham, waar zij het gastenboek te kenden, werden zij ook zwijgend aangestaard door de Britse be zoekers. Op de rit door de stad, begeleid door motorpolitie, wuif de maarschalk Boelganin voort durend naar de toeschouwers, doch niemand zwaaide terug. De eerste hartelijke ontvangst van de dag werd de Russische leiders bereid op de Sowjet-ambassade, waar zij door Russische kinderen met bloemen werden begroet. Tot dusver steekt de ontvangst van de Russen in Engeland wel zeer sterk af bij het uitbundige enthousiasme waarmee zij vori ge jaar in India en Birma be groet werden. In Londen over heersen de veiligheidsmaatrege len: de politie houdt het zwijgen de publiek op grote afstand. De atmosfeer op de officiële bijeenkomsten is echter hartelijk. Het is evenwel de vraag of dit zo zal blijven, als bij de besprekin gen netelige kwesties zoals de Sowjet-wapenlevenranties aan 't Midden-Oosten en de hereniging van Duitsland aan de orde ko men. Bij de eerste bespreking van donderdag waren Eden, Boel ganin, Chroesjtsjef, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, de Sowjet-ambas- sadeur in Londen, Malik, en de Britse ambassadeur in Moskou, Hayter, aanwezig. De eerste besprekingen gingen over de betrekkingen tussen En geland en de Sowjet-Unie, zoals die zich sedert de oorlog ontwik keld hebben. Beide partijen heb ben het verlangen uitgesproken om het dieptepunt, waarin deze betrekkingen in de laatste jaren van Stalins bewind zijn geraakt, te overwinnen. Donderdag is voorts gesproken over het han delsverkeer, over de mogelijkheid van normaal contact tussen ge wone Britse en Russische bur gers en de vooruitzichten op een nieuwe Brits-Russische visserij- overeenkomst. Één van de onderwerpen van gesprek zal voorts zijn het sto ren van Westelijke uitzendingen door Russische zenders. In dit verband merkt men in gezagheb bende kringen op, dat sedert de aankomst van Boelganin en Chroesjtsjef het storen van de B.B.C.-uitzendingen voor de Sow jet-Unie met circa 40 procent is afgenomen. Wel worden de uit zendingen van de „Stem van Amerika" en B.B.C.-uitzendingen die bestemd zijn voor Oosteuro- pese landen nog steeds gestoord. Na de besprekingen van don derdag is een communiqué uitge geven, waarin gezegd wordt dat de Britse en Sowjet-staatslieden het erover eens zijn dat de be sprekingen en de vorderingen die gemaakt worden, geheim gehou den moeten worden. Er zullen slechts gemeenschappelijke com muniqués worden uitgegeven. De besprekingen moeten meer gezien worden als een voortzet ting van informele gesprekken dan als een conferentie met een bepaalde agenda over een be paald vraagstuk, aldus de be kendmaking van donderdag avond. Gistermorgen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het Kon. Shell laDoratorium in Amster dam. Het Koninklijk Paar werd bij aankomst aan steiger B te circa 10 uur, aan De Ruijterkade ontvangen door jhr. mr. J. H. Loudon, directeur-gen. van de Koninklijke Shellgroep en ir. L. Schepers, directeur van de Kon. Nederlandsche Petroleummaat- schappij. Per motorboot „Dilec- ta" vertrok men naar de steiger tegenover de hoofdingang van net grote laboratorium van de Shell aan de overkant van het ij. Daar werden Koningin en Prins ontvangen door ir. H. W. Slotboom, directeur en ir. H. J. Rijks, manager van het Konink- njxe Shell laboratorium. De 16-jarige dochters van de chef van de huishoudelijke dienst, de tweelingzusjes Annie en Els Glerum, boden Hare Ma jesteit een takje witte orchideeën aan. Ongeveer 12 uur verlieten de koninklijke gasten met hun ge volg het laboratorium voor een rondrit door Amsterdam-Noord. De Koningin was gekleed in een grijze deux-pièce met oranje ruitjes en bijpassend hoedje. Bij dit toilet droeg zij een bont stola. De Prins was blootshoofds en gekleed in een licht grijs ge ruit costuum. Koningin temidden van zwemmende schoolkinde ren en wassende vrouwen. Het was gisteren voor de klei ne Charles van Offen uit de derde klas van de Leliegracht- school in het hart van de Am sterdamse Jordaan de dag van zijn leven. Niet alleen omdat nij juist gisteren zijn negende verjaardag vierde, of doordat hij met de jongens en meisjes van de vijfde kias mee mocht naar de sehoolinstructieles in het gloednieuwe zwembad aan de Marnixstraat, maar bovenal om dat hij in het bad „gehuldigd" werd in het bijzijn van H. M. de Koningin en leden van de hof houding. „Lang zal hij leven in de glo ria" zongen de vijfde klassers van de Leliegrachtschool, staan de in hun zwempakjes rond de jarige Charles en de Vorstin keek lachend toe, hoe de jon gens en meisjes maar al te graag gehoor gaven aan het be vel van de instructrice mevr. A E. Neuteboomin de Betouw de jarige Charles nat te spatten. Precies om half drie arriveer de de Vorstin in gezelschap van enkele leden van de hofhouding en van de echtgenote van Am sterdams burgemeester, mevr. mr. A. W. Ch. d'AillyFritz, bij de inrichting, luide toegejuicht door talrijke bewoners van de Jordaan en het Staatslieden kwartier. Na de begroeting door de wet houder voor openbare gezond heid de heer A. in 't Veld en de directeur van de inrichting de heer J. H. A. Hardeman, volg de de Koningin in de „wacht kamer voor vrouwen" zeer be langstellend de uiteenzetting van de directeur over deze „unieke inrichting voor Europa", waar vrouwen de was kant en klaar kunnen maken, waar men kan baden en waar men kan zwem men, dit alles in een buurt met 120.000 oude woningen, waarvan 3 pet is voorzien van een eigen bad- of douchegelegenlieid. Ruim 3300 Amsterdammers nemen hier wekelijks een bad, 765 vrouwen behandelen hier we kelijks circa 9500 kg wasgoed en 1500 kinderen zwemmen er iedere week in schoolverband. In het washuis bewoog H. M. zich ongedwongen tussen de ijverig wassende, drogende en mangelende vrouwen en links en rechts informeerde zij of het de dames bevalt in een zo korte tijd liet wasgoed aan kant te hebben. Ruim een kwartier later dan in het programma was aange geven verliet het hoge gezel schap dit voor de Jordaners zo belangrijke bedrijf, dat vorig jaar september werd geopend en waarvaq de investeringskosten twee miljoen gulden bedroegen. Prins bezocht twe*> strieën in Noord. indn- Israël en Egypte hebben for meel het verzoek ingewilligd van V.N. secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld om een wapen stilstand langs hun grenzen fce handhaven, aldus is donderdag in gewoonlijk betrouwbare krin gen te Jeruzalem vernomen. Volgens deze kringen heeft de Israëlische premier, David Ben Gurion, de tekst goedge keurd van een „verklaring tot het staken van het vuren" die door Hammarskjoeld was voor gesteld. De tekst was ook toe gezonden aan de Egyptische re gering, die deze eveneens heeft aanvaard. Premier Ben Gurion en minis ter van Buitenlandse Zaken Mos je Sjaret hebben gisteren over hun onderhandelingen met Ham marskjoeld verslag uitgebracht aan het kabinet. Minister Sjaret bracht verder verslag uit over 't jongste Russische aaniood hulp te verlenen bij het zoeken naar een oplossing van kwesties aan gaande het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Dag Ham marskjoeld maakte donderdag middag te Jeruzalem bekend dat zowel Egypte als Israël onvoor waardelijk hebben ingestemd met een staking van het vuren langs hun gemeenschappelijke gren zen. Prins Bernhard heeft gister middag een bezoek gebracht aan twee industrieën in Amsterdam Noord. Met de snelle nieuwe motorbarkas van de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij. vertrok de Prins van de Schreyerstoren. waar de heer Feike de Boer, één der directieleden- der N. D. S. M. hem had ontvangen, naar dok no. 4. Dit is het grootste gegra ven dok in ons land, dat eind verleden jaar in gebruik is ge nomen. De werkzaamheden aan het in dit dok liggende Britse -super tankschip „Royal Arrow" ge bouwd bij de N. D. S.M. gin gen tijdens het bezoek gewoon door. Eerst bekeek de Prins het 245 meter lange dok aan de boven zijde, en daalde vervolgens met zijn gezelschap in het dok af. Tot slot ging het gezelschap naar de pompkamer, waar de Prins zich de werking van het dok aan de hand van een ver kleind model liet demonstreren. Van de N. D. S. M. ging de Prins naar een fabriek van regenkleding, Hollandia Katten burg N.V. Hier werd de Prins verwelkomd en rondgeleid door de twee oudste directeuren, de heren A. Kattenburg en S. Meyer. De Prins maakte een rondgang door de fabriek waar de honderden naaimachi nes bleven snorren en be zocht am. de snijzaal, waar grote lintsnijmachines door vele lagen stof gleden, de twee leei lingenklassen en de plastic-afde ling. Tot slot werden hem in de vergaderzaal de nieuwste mo dellen getoond. Aan een inwoner van Monte Carlo, in het vorstendom Monaco, zijn woensdag j.l. vijf schilderijen ter gezamenlijke waarde van meer dan 30.000.000 frank (ruim 300.000 gulden) ontstolen. Het betreft hier schilderijen van Rubens (twee), Van Dyrk. Guido Reni en John Hussel De politie van Monaco zal, om opsporing te vergemakke lijken, foto-afbeeldingen dei- schilderijen en een beschrijving ervan verspreiden. Op vlieg velden en in de haven wordt scherp toezicht uitgeoefend i.v.m. de mogelijkheid, dat ge poogd zal worden het gestolen e buiten Monaco te brengen. Ook naburige buitenlandse havens en vliegvelden zijn gewaar schuwd. In Marseille is de mobiele brigade gealarmeerd. De eigenaar van de gestolen schilderden is dr. Serge Mikhai- loff, geneesheer van Prins Pierre, de vader van Prins Rainier. Dr. Mikhailoff, een genaturali seerd Monegask, woont sinds 1922 -in Monaco. De schilderijen werden woens dag j.l. gestolen, toen dr. Mikhai loff en zijn echtgenote het tuin feest bijwoonden, dat Prins Rai nier ter viering van zijn huwelijk gaf. De politie van Monaco heeft donderdag vier internationale zakkenrollers op heterdaad be trapt en gearresteerd. Zij poog den gedurende de huwelijksplech tigheid hun slag te slaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Overwegend droog. Half tot zwaar bewolkt en ove rigens droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 21 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.16 11.51 0.31 0.41 n.m. 11.25 12Ï40 12.50 ZON MAAN op onder op onder April 2u 5.35 19.48 14.40 3.20 21 5.33 19.50 15.58 3.42 22 5.31 19.52 17.14 4.03 23 5.29 19.53 18.29 4.24

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1