Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Aankomst van Boelganin eri Chroesjtsjef in Engeland Rainier en Grace getrouwd De demonstraties te Tifles De Indonesische pensioenbetaling Studenten demonstreren te Delft Jungschlager-actie in Zweden EERSTE BLAD DONDERDAG 19 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3744 de hoofdstad. Prins bezocht B.B. centraal post Ontvangst van gemeentebestuur Bezoek aan Tuinsteden De controverse tussen gouverneur Struycken en Antilleens kabinet MINISTER MANSHOLT WENST REDELIJKE AARDAPPELVOOR ZIENING TREINBOTSING IN BRAZILIË Aankomst op het Londense Victoria-station Besluii Nederlandse Ministerraad Jungschlager nog ziek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bfj abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Tenneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct /-» ,.n„r drie arri- de voorste rij strategisch op vlak Om even oo voor de ingang. Toen de ko- veerde gistermiddag aan de ninklijke wagen na uren wach- Amsterdam ten tenslotte om 4 uur voorreed, oostgrens van Amsterdam stormde Anneke zomaar de konintlin Juliana en Prins straat over en weer bleek de i i waarheid van het spreekwoord: Bemhard voor «un v ïjtaaags de brutalen hebben de halve bezoek aan Enkele honderden inwoners van Watergraafsmeer en Diemen hadden hier op de trottoirs een eoed plaatsje gezocht om de aan komst gade te slaan. Er woei 'n straffe wind, doch de zon scheen af en toe even door het wolken dek. Burgemeester d'Ailly in ambts- costuum was de eerste, die de Landsvrouwe en de Prins, die in de hofauto bleven zitten, hartelijk verwelkomde. Daarna volgde de kamerheer i.'b.d. van de Konin gin jhr F. J. E. van Lennep. Als laatste 'drukte hoofdcommissaris kolonel H. A. J. G. Kaasjager de Koningin en Prins de hand. In snel tempo reden de hoi- auto's. voorafgegaan door de auto van de burgemeester en hoofdcommissaris in de richting van het stadscentrum. Om ongeveer vijf voor drie ar riveerden Koningin en Prins op de Dam. De kapel van de Am sterdamse politie speelde het volkslied, toen het Vorstelijk Paar uit de auto stapte. Enige ogenblikken later ver schenen zij op het balcon om de ovaties van de samengepakte me nigte in ontvangst te nemen. De Koningin droeg een bontjas en oen blauwgrijs hoedje. Prins Bemhard droeg het daags tenue van luitenant-admiraal. de halve wereld. De agenten waren zó verbluft, dat ze niet tijdig meer konden ingrijpen en voor het ge volg van Hare Majesteit iets in de gaten had, stond Anneke vlak voor de Koningin, die juist de hand schudde van de heer H. J. Barentsz, hoofddirecteur van de vereniging „Ons Huis". Mocht onze Landsvrouwe al verbaasd zijn geweest over dit onverwachte intermezzo, dat toonde zij het toch niet. Ze boog zich naar het kleine meisje, nam het simpele nog wel in papier gepakte bosje narcissen aan, gaf Anneke een hand en zei: „Heb je dat zelf bedacht?" trJa mevrouw," zei Anneke en ze voegde er trots aan toe: „En ik heb ze van mijn eigen zakgeld gekocht ook." Daarna rende ze terug naar de eerste rij van de menigte kin deren aan de overkant van de straat. Het was een zopnige en blijde inkomst in Amsterdams verst Veel later dan officieel in het voornemen lag, keerde onze Landsvrouwe van haar rijtoer door de tuinsteden terug naar het hart van de stad. Drie kwar tier later ddn verwacht werd, er. wel om kwart voor zes arriveer de zij bij het paleis op de Dam. Het eerste bezoek van Prins Bernhard gold het opleidingsin stituut voor matrozen ter koop vaardij aan boord van de „Pol lux" aan de Oosterdoksdijk. Aan het slot van de middag heeft de Prins, vergezeld van zijn secretaris en een adjudant, een kort bezoek gebracht aan de een (raaipost van de dienst Bescher rning Bevolking. Voor de ingang van de onder een nieuw school gebouw in de Apollobuurt geves ügde commandopost stond een dozijn mannelijke en vrouwelijke B.B.'ersl in blauwe overall als ere wacht opgesteld. Het hooïü van de B.B., de heer I. W. Rey- nierse, ontving de Prins en leid de hem rond. Het bezoek duurde korter dan was vastgesteld. Binnen het paleis werden Hare Majesteit en de Prins begroet door de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland dr. M. J. Prinsen en enkele militaire auto riteiten van de hoofdstad. Vervolgens begaven de Konin gin, die gekleed was in een parel grijze robe met stola, en de Prins zich naar de ruime burger, zaal, waar zij de burgemeester, vijf van de zeven wethouders en een groot aantal leden van de gemeenteraad in audiëntie ont vingen. Voornamelijk is gesproken over de tentoonstelling „het atoom Amsterdam", die volgend jaar op de luchthaven Schiphol wordt gehouden en waarvoor de raad zeer onlangs een belangrijk krediet voteerde. Het onderhoud duurde precies twintig minuten, waarna de Ko ningin en Prins zich gereed maakten voor een bezoek aan de eerste objecten van dit vijfdaags werkbezoek aan de hoofdstad. Dit was de dag van Anneke Piersma, Het 10-jarig leerlin- getje van de vierde klas der fimanuëlschooi in Amsterdam (wist zij veel van protocollen) liep zo maar op de Koningin af, bood haar een boeketje bloemen aan en kreeg van de Vorstin als dank een charmante glimlach en een hand. Het ging allemaal van zelf. 's Middags thuis gekomen uit school zei ze plotseling; „Ik ga de Koningin een bosje bloemen aanbieden" en van haar zakgeld kocht ze een bosje gele narcis sen. Ver vóór de komst van onze Landsvrouwe bij „Ons Huis" in dë Slotermeer, stelde ze zich op Premier Jonckheer spreekt met dr. D'.-ees en prof. Kernkamp. Naar wij vernemen heeft de Antilliaanse premier, E. Jonck heer, woensdag een onderhoud gehad met dr. W. Drees. Ver volgens heeft hij zich naar Utrecht begeven voor een ge sprek met de minister van Over zeese rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, die wegens zijn gezondheidstoestand nog niet zijn werkzaamheden ten depar- temente heeft hervat. WALVISJAGERS VAN ONASSIS IN NEDERLAND. Een 10-tal jagers, behorende tot de walvisvloot van Onassis, is woensdagmorgen de Nieuwe Waterweg binnengevaren. Zeven van deze „Olympic" schepen hebben de werf van Wilton-Feijenoord in Schiedam tot bestemming, drie andere gaan naar de Rotterdamse werf van deze firma. Al deze schepen zullen in revisie gaan en het volgend seizoen onder Japanse vlag gaan varen, naar verluidt voor de Japanse onderneming Kygkuyg Hogei Kaisha. gevorderde, gloednieuwe en nog wat kale tuinstad. IJl weerklonk hoog in de lucht voor de eerste maal het gebeier van de grote bronzen klok, die pas gisteroch tend is opgehangen in de open brug-toren van de vlak bij het verenigingshuis in aanbouw zijn de Doopsgezinde kerk. Thee en sigaret In „Ons Huis" schaarden de bestuursleden zich in de smaak volle, modern ingerichte huis kamer samen met de Koningin om een tafel. De vorstelijke gast liet zich een sigaret en thee top haar verzoek zonder suiker of melk) goed smaken, terwij] om beurten de bestuursleden haar van het wel en wee der heterogene Slotermeerbevolking op de hoogte stelden. Hartelijk werd er gelachen om het verhaal van een der aan wezigen, die vertelde hoe de vereniging in haar hoofdgebouw in de Rozenstraat in de Jordaan douches had laten aanbrengen voor de kinderen. „Het had een averechtse uit werking. Wij ondervonden al terstond, dat de moeders hun kinderen minder begonnen te wassen. Ze stuurden ze liever iedere dag naar de douche in „Ons Huis". Naar Geuzenveld Het bezoek duurde ruim drie kwartier. Toegejuicht door de buiten geduldig wachtende kin dermassa's, reden de auto's te gen 5 uur weg, over de nieuwe straten, sommige nog hobbelig en tijdelijk, langs de nieuwe plantsoentjes en de in aanbouw zijnde flats en huizen, naar Am sterdams verst gelegen tuinstad: Geuzenveld. Daar, in de woestijn van bouw materialen en zand, staat reeds als een der eerste gebouwen, die gereed gekomen zijn, een prach tige, ruime, lichte en moderne openbare lagere school, die gast vrij onderdak heeft geschonken aan het van leven bruisende, jon ge wijkcentrum Geuzenveld, dat zich inspant in deze nieuwe tuin stad, waar de bevolking dagelijks toeneemt, het verenigingsleven op te bouwen. Ze praatte met de verschillen de secties (sport, ontwikkeling en ontspanning, jeugd en volks gezondheid en maatschappelijk werk). De rector van de universiteit van Tiflis heeft dinsdag tegen over een correspondent van Reu ter meegedeeld, dat er bij de de monstraties tegen de ontluiste ring van Stalins naam op 9 maart in zijs stad „slachtoffers" zijn ge vallen, doordat „kwade elemen ten" de orde hadden verstoord. Dit was de eerste maal, dat een Sowjet-functionaris heeft toege geven, dat zich bij de betogingen in de hoofdstad van Stalins ge boorteland Georgië „excessen" hebben voorgedaan. De rector, Viktor Koepradze, verklaarde, dat zekere „slechte elementen en provocateurs" na tionalistische lepzen te roepen. Deze „schaamteloze mensen" hadden het verkeer tot stilstand gebracht en zich van particuliere auto's meester gemaakt om hier mee op woeste wijze door de stad te rijden. Als een gevolg hiervan waren er „slachtoffers" gevallen. De rector sprak echter „sensa tionele verhalen" over tientallen erf honderden doden tegen. In antwoord op de vraag, hoeveel mensen er waren gedood, ant woordde Koepradze, dat hij dit niet kon zeggen. Van de univer siteit was er niemand om het leven gekomen en hij meende, dat er daar ook geen gewonden waren te betreuren. Hij ontken de, dat de studenten hadden ge staakt, of dat de universiteit „ook maar één uur" gesloten was geweest. Op vragen naar nadere bijzon derheden antwoordde de rector, dat „de geschikte organen" dat konden zeggen en dat het niet zijn zaak was. Tenslotte deelde hij nog mee, dat het bestuur van de universi teit een fout had gemaakt door de studenten op gezag van de re gering te Moskou te verbieden de jaardag van Stalins dood op 5 maart te gedenken. „Wij kon den de jongeren de redenen voor dit besluit niet duidelijk maken", aldus Koepradza. „Maar wij heb ben eerbied voor Stalin en hou den van hem en niemand kan ons verhinderen dat te doen". Om 11.07 hebben Grace Kelly en prins Rainier bij de burger lijke huwelijksvoltrekking het traditionele „ja" uitgesproken. Lang voor de eerste gasten was de prins in het paleis aange komen. Slechts een 600-tal men sen had zich voor het paleis ver zameld om de gasten te zien aan komen. De meeste Monegasken hebben er de voorkeur aan ge geven de plechtigheid op de tele visie te zien, in bioscopen en cafés. Bij de plechtigheid in de troon zaal waren 83 gasten aanwezig en vijf journalisten van wie één vrouwelijke die op discre te wijze hun aantekeningen maakten. De zaal was versierd met witte seringen en lelies. De snoeren van de televisie-camera, de vier booglampen en nog een schijnwerper aan het plafond waren onder het karpet wegge werkt. Het geheel ademde, vol gens de verslaggeefster van Reu ter, de sfeer van een intieme familiebijeenkomst. Vijf-en-twintig landen zijn vertegenwoordigd bij het huwe lijk in Monaco. Het zijn de Ver. Staten, Engeland. Frankrijk. West-Duitsland, België, Colum bia, Cuba, Denemarken, Egypte, Spanje, Griekenland, Honduras, Irak. Italië, Libanon, Liechten- steein, Luxemburg, Mexico, Pa kistan, Nederland, Portugal, San Marino, El Salvador, Zwitser land en Turkije. Onder de gasten zijn twee ex koningen; Faroek van Egypte en Peter van Zuid-Slavië. Van de talrijke journalisten, die naar Monaco zijn gekomen voor het huwelijk van prins Rai nier en Grace Kelly, zijn er reeds twee overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Enige dagen geleden was een Amerikaan het slachtoffer en dinsdag overleed een 34-jarige Portugese corres pondent. De plechtigheid van het bur gerlijk huwelijk van prins Rai nier IH en Grace Kelly, in de troonzaal van het paleis der Gri- maldi's, heeft slechts 40 minu ten geduurd. Na afloop daarvan was het 26 jarige Amerikaanse meisje uit Philadelphia, als de bruid van de 32-jarige prins Rai nier III, heerser van Monaco, ,,haie hoogheid Grace Patricia van Monaco". Voor de aanvang van de plech tigheid, waarvan het begin op elf uur was gesteld, stonden ca rabinieri in scharlaken en mari neblauwe uniformen op wacht op het binnenhof van het paleis en langs de marmeren trap naai de statievertrekken. De t rouwstoet werd door een major domus de troonzaal bin nengeleid De kamerheer van het paleis, graaf Fernand d'Ail- lières, leidde de bruid naar een van de twee vergulde armstoe len tegenover een marmeren schouw. Achter haar kregen haar ouders en andere familie leden een plaats. Daarna kwam de bruidegom binnen, met zijn aide de camp, en nam plaats ter rechterzijde van zijn bruid. Hij werd gevolgd door zijn ouders, prins Pierre en prinses Charlotte de Polignac, zijn (stief)grootmoeder prinses Ghisiaine en andere leden van het prinselijk gezelschap. De getuigen - Rainiers zus ter Antoinette en Grace's zuster mevr. George Davis, graaf Char les de Polignac, een neef van de bruidegom, en Grace's broer John B. Kelly Jr., alsmede een Frans officier, luit.-kol. Pierre Ardent, die 's prinsen voogd is geweest - stelden zich links en rechts van de schouw op. Marcel Portanier, voorzitter van de staatsraad, die als ambte naar van de burgerlijke stand fungeerde, hield een toespraak van 3 minuten en besloot deze met de traditionele vraag; „Geeft uwe hoogheid mij toe stemming om de huwelijksplech tigheid te beginnen?" Op het toestemmend ant woord van de prins las Porta nier de desbetreffende artikelen van het wetboek voor en vroeg dan bruid en bruidegom de for mele toestemming in het huwe lijk waarna hij, zich tot getuigen en gasten wendend, officieel mededeelde dat het huwelijk ge sloten was. Nadat Portanier vervolgens de wetsbepalingen op het bur gerlijk huwelijk had voorgelezen, werd het register aan het bruids paar ter tekening aangeboden, waarna ook getuigen en ouders hun handtekening plaatsten. Na ruim een half uur gaven de prins en Grace gevolg aan het verlangen van de zingende menigte bulten het paleis en verschenen op de gallerij. Hier werd het paar hartelijk toege juicht. De Britse torpedobootjager ,Vigo". met de Russische vlag in de mast, is woensdagochtend de aan boord waarvan zich de lei ders Boelganin en Chroesjtsjef bevinden, tegemoet gevaren en heeft een salvo van dertien ka nonschoten ter ere van de bezoe kers afgevuurd. De kruiser, die zich op dat ogenblik zes km van de haven van Portsmouth be vond, beantwoordde deze groet met kanonvuur. Het schip werd geëscorteerd door de torpedobootjagers „So- wertsjenny" en „Smotryasjtsji". Te Portsmouth stonden leden van de veiligheidsdienst en ver scheidene honderden politieman nen gereed om voor de veilig heid der Sowjet-leiders zorg te dragen. De „Ordjonikidze" kwam even over twaalf in Portsmouth aan. De Russische kruiser meerde in de marinehaven. De kade was vol rood, blauw en goud van de tunieken der Russiche militaire attaché's. Boelganin en Chroesjtsjef, ge kleed in donkere jassen, stonden op het benedendek, omringd door officiële personen. Boelga nin zwaaide met zijn hoed naar de wachtende menigte. Om 12.38 gingen de Russische leiders aan land. Een Brits mi litair muziekkorps speelde het Russische volkslied. De ere wacht van 50 man presenteerde het geweer en van het vliegdek- schip ..Bulwark" werden 19 sa luutschoten gelost. Tevoren had generaal-majoor Zacharof, het hoofd van de Rus sische lijfwacht van 15 man, die per vliegtuig naar Engeland ge komen is, zich bij het Russische gezelschap gevoegd. door een menigte, die door de politie op afstand werd gehou- was gemengd; er werd zowel ge juicht, als van afkeuring blijk gegeven. Anthony Eden zei in een be groetingstoespraak onder meer dat hij verwachtte „belangrijke besprekingen" te zullen voeren, om tot bevordering van wereld vrede en -welvaart te komen. Boelganin las in het Russisch een op schrift gestelde verklaring voor, die door een tolk voor Eden werd vertaald. Buiten wachtten duizenden in de hoop de Sowjet- leiders even op hun rit naar het{er zal de"gang van zaken bij de hotel „Cïaridgfj' waar zij lo-aardappel voorziening nauwlet geren, te kunnen zien. Sommigen 1 ^nd voigen TEGEN REDELIJKE PRIJZEN MFT UITLOOP LN E E UITVOER De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt., wenst eer redelijke aardappel voorziening tegen redelijke prijzen, welke o: het huidige niveau of iets lager zouden moeten liggen. Indien zou blijken, dat het per 21 april beëindigen van de uitvoer van aardappelen zou leiden tot te lage prijzen en,'of dat ziel. overschotten aan aardappelen zouden voordoen, dan zal de mo gelijkheid van uitvoer weer ge opend kunnen worden. De minis- der wachtenden keerden zich in heftige bewoordingen tegen het bezoek der Russische staatslie den. Op een gegeven ogenblik ,werd nabij het station het geluid van een ontploffing gehoord. Politie snelde toe, doch het bleek slechts vuurwerk te zijn geweest. Zie verder pag. 2, le kolom) EEN DODE EN 50 GEWONDEN Tussen Santos en Junidiai in Brazilië zijn woensdag twee trei nen met elkaar in botsing geko men. De machinist van een der treinen kwam om het leven, 50 passagiers werden gewond. De toestand van verscheidene ge wonden is ernstig. Deze opvatting bleek uit me dedelingen, die tijdens de be stuursvergadering van het Land bouwschap werden gedaan, toen men een ontworpen aardappelre geling besprak voor de komende jaren. Deze aardappelregeling houdt een garantieprijs van de regering van 75 percent van de kostprijs in, met verdwiinen van de tegen woordige areaalheffing op het produkt ten behoeve van de hui dige marksteunregeling. Om de partiële kostprijsgaran- tie te verkrijgen dient de rege ring de aardappel eerst princi pieel als basisprodukt aan te merken. Zolang dit niet is ge beurd, meent het bestuur van het Landbouwschap, dab niet over een garantieprijs kan wor den gesproken. Zulks in tegen stelling tot de opvattingen dien aangaande van het produktschap voor aardappelen. De Sowjetrussische premier maarschalk Boelganin en eerste partijsecretaris Nikitta Chroesjt sjef werden, bij hun aankomst uit Portsmouth op het Londense Victoria-station, door de Britse premier Eden en diens minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd begroet. Boelganin verliet de trein het eerst- Glimlachend schudde hij Eden de hand. Daarna vervolgde Chroesjtsjef en vervolgens de overige leden der Russische dele gatie, die alle aan de Britse mi nisters werden voorgesteld. De ontvangst werd gadegeslagen Reeds geruime tijd, vóórdat op de Paardenmarkt te Delft de massale demonstratie van stu denten tegen het ontwerp tot wijziging van de hoger onder wijswet begon, heerste er in de binnenstad van Delft een grote drukte. Studenten uit alle hoge scholen en universiteitssteden waren naar Delft gekomen en trokken de aandacht met de Leuzen, welke zij op allerlei wij zen met zich mee voerden. Met hun Delftse collega's trokken zij in groepen door de straten en over de grachten, soms met hoempa-muziek. De studenten hadden zich getooid met hoge gekleurde hoeden, parapluies met opschriften, aanplakbiljet ten op de over- of regenjas enz. Kortom ze hadden niets onbe proefd gelaten om de aandacht te trekken. Te omstreeks vijf uur hadden de studenten zich geconcentreerd op de Paarden markt, waar de demonstratie werd gehouden. Op de talrijke spandoeken wa ren niet al te vriendelijke wen sen aan het adres van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te lezen. De meting droeg een studen tikoos karakter. De resultaten van de actie per stad werden door fakkeldragers-estafette lopers, naar het podium ge bracht. De twee sprekers, de presi dent van de Delftse studenten raad, de heer E. J. Vies, en de Groningse student E. N. P. Veg- ter, hadden met hun toespraak, waarin zij zeiden te zullen vech ten voor hun recht, veel succes. De menigte hief spreekkoren aan onder tromgeroffel en mu- ziekgeschal en verenigde zich tot slot in de yell: „Delft eist vrije studie". Na afloop der bijeen komst vertrok een studentende putatie met motorescorte naar Het Franse kabinet heeft pre mier Mollet gemachtigd de ver trouwenskwestie te stellen bij de behandeling, volgende week, in de Nationale Vergadering van het regeringsvoorstel tot verho ging der pensioenen. Den Haag, waar aan de Tweede Kamer het petitionnement werd aangeboden dat de volgende in houd heeft: „Ondergetekenden, studenten aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen, verzoeken de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met betrekking tot het ontwerp van wetswijzi ging hoger onderwijswet, betref fende het technisch hoger onder wijs, een zodanige beslissing te nemen, dat de zelfstandigheid en verantwoordelijkheid van de stu dent gehandhaafd zal worden en dat hem mogelijk blijft, te stude ren en examens af te leggen, zonder psychologische dwang van een wettelijke regeling, zich hiermede scharend achter de me moranda van de Nederlandse en Delftse studentenraad". Een kilometers lange stoet, met muziek en ruiterescorte trok tenslotte door de straten van Delft. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: „De regering voor de republiek Indonesië heeft medegedeeld, dat de door haar aan gewezen burger lijke en militaire overheidsdiena ren van Indonesië verschuldigde persioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uit keringen ingaande 1 mei a.s. bui ten Indonesië slechts tot de te genwaarde van het rupiah-be- drag zullen worden betaalbaar gesteld. Voorts wenst genoemde regering de op deze uitkeringen buiten Indonesië toekomende duurtetoeslagen en kindertoela gen niet langer te voldoen. Ook de landsonderstanden, welke uit hoofde van bestande voorschrif ten bij behoefte ten laste van de Indonesische geldmiddelen zijn toegekend, zullen, voor zover be trokkenen buiten Indonesië zijn gevestigd, niet langer door haar worden betaald. In verband hiermede heeft de ministerraad beslist, dat bij wij ze van voorlopige voorziening en vooruitlopende op overleg met de Indonesische regering, van de zijde der Nederlandse regering voor de betrokkenen, voor zover zij Nederlander zijn, zal worden bijgepast datgene, waarin de In donesische regering in gebreke blijft, behoudens het hierna vol gende: Voor wat betreft de op de voet van de Indonesische pensioen wet 1952 toekorpende eigen pen sioenen met pensioengrondslagen, gebaseerd op bezoldigingen krachtens de bepalingen van de peraturan gadji pegawai negeri 1948 (P.G.P.-1948) zoals deze re geling sedert is gewijzigd zal de suppletie worden beperkt tot het verschil tussen het krachtens de garantiewetten gegarandeerde be- Het nationaal contact-comité Jungschlager deelt mede, dat ook in Zweden een Jungschlager ac tie-comité is opgericht, dat hand tekeningen inzamelt voor het na tionaal manifest. Reeds meer dan de helft van de 1100 in Zweden woonachtige Nederlanders heeft zijn handtekening voor het ma nifest geplaatst. Het comité, dat zich thans onder auspiciën van het nationaal contact comité Jungschlager heeft geschaard, heeft ook met succes getracht de aandacht van de Zweedse pers op de zaak Jungschlager te rich ten. In verscheidene Zweedse bladen hebben reeds artikelen over deze zaak gestaan. Jungschlager zal minstens nog een week in het Nederland se ziekenhuis Tjikini te Djakar ta blijven. De Indonesische dok ter, prof. Slamat Iman Sartoso, heeft dinsdag een verklaring ge geven, dat Jungschlager langer in het ziekenhuis moet blijven. De officier van justitie, Sunar- jo, die de doodstraf tegen Jung schlager heeft geëist, had hem zaterdag verlof gegeven vier dagen voor observatie in het ziekenhuis te verblijven. Thans heeft hij toestemming gegeven voor een langer verblijf in het ziekenhuis. Persoonlijk zou hij de voorkeur eraan hebben ge geven, dat Jungschlager in de gevangenis zou worden behan deld, zo zei Sunarjo woensdag. Jungschlager lijdt aan zware hoofdpijnen, die veroorzaakt zijn door het springen van een ader tje in zijn hoofd. Hij heeft vol komen rust en medische behan deling nodig. Jungschlager is onder behandeling van prof. Sla- met en twee Nederlandse artsen, Wielinga en Schaefsma. De ader moet vorige week woensdag, toen Jungschlager in de gevangenis een bad nam, zijn gesprongen. Tien detectives in burger bewaken voortdurend het paviljoen in.het ziekenhuis, waarin Jungschlager ligt. Voorts staan twee politie-agenten bij de ingang van het ziekenhuis op wacht. drag en het bedrag dat ten laste van de republiek Indonesië be taald wordt. Voor zover het vorenstaande om administratief-technische re denen niet dadelijk kan worde geëffectueerd en dus de lopende penisoenbetaling nog korte tijd zal moeten worden voortgezet, moeten de betrokkenen dit zijn in hoofdzaak de niet-Neder- landers, de uit de tijdelijke dienst gepensionneerden en de gepen- sionneerden met een P.G.P.-pen- sioen, uitgaande boven hetgeen de garantiewet garandeert ermede rekening houden, dat het geen aldus teveel wordt uitbe taald, door Nederland zal woe den teruggevorderd". Ook woensdag bevond geheel West- en Midden-Europa zich in een koude noordelijke luchtstru ming die in stand werd gehou den door een hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden, dat nu vrijwel stationnair is geworden, en lagedrukgebieden boven de Balkan en Noordwest-Rusland. In verband met deze weersi- tuatie kwam in Polen en Zuid oost-Duitsland vrij langdurige neerslag voor, die op sommige plaatsen lange tijd in de vorm van sneeuw viel. De temperaturen kwamen daar woensdag dan ook op sommige plaatsen niet hoger dan 2 gra den. In ons land werden maxi mum temperaturen van 7 en graden gemeten. Er vielen ook enkele buitjes, die op sommige plaatsen van wat hagel of natte isneeuw vergezeld gingen. Ook vandaag blijft de koude lucht met matige noordelijke winden toestromen. Daar de invloed van het boven de Britse eilanden gelegen hoge drukgebied iets toeneemt, wor den de neerslagkansen klein en zullen er waarschijnlijk meer zonnige perioden zijn dan woens dag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Iets minder koud. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost. VRIJDAG 20 APRIL. v.m. 10.03 10.38 11.18 11.28 n.m. 10.40 11.15 11.55 12.05 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder April 19 5.37 19.46 13.22 2.56 20 5.35 19.48 14.40 3.20

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1