Dit de Provincie AMSTI FVI De Nederlandse emigratie naar Canada Het geheim van de zeven schoorstenen Gevonden voorwerpen Beursoverzichl RECHTSZAKEN OOK VOOR HET VOLGEND JAAR RUIME TOELATINGSBEPALINGEN. De Altair waarschijnlijk verloren Immunisatie tegen gele koorts en vlektyfus De nieuwe bepalingen voor de loodsdiensten De stakingen in Spanje De economische toestand Over enkele maanden de 120.000ste Nederlander 1947 3000 (4% pCt); 1948: 7000 (6 pCt)1949 7000 (7 pCt) 1950 7000 (10 pCt); 1951: 20.000 (10 pCt)1952 20.000 (13 pCt) 1953: 20.000 (12 pCt)1954:16.000 (11 pCt)1955 7000 (6 pCt). Zelfstandige vestiging op landbouwbedrijven BRAND BIJ TASS TE LONDEN GRUENTHER DEMOCRATISCH PRESI DENTKANDIDAAT SOWJET-DUIKBOTEN VOOR EGYPTE? Franse „Mystere"-straal- jagers voor Israël Nieuwe Britse atoomproefnemingen TERNEUZEN. HULST RILLAND-BATH SLUISKIL. IJZENDIJKE - ra Ipvp 7PGPY1 flO 1 Hifi O 1 LL V 1 AGENDA. Beurs in afwachting van dividend Koninklijke Hoger dividend Koninklijke Petroleum De economische toestand in Canada is zeer gunstig, met de welvaart gaat een grote vraag naar arbeidskrachten gepaard; ook in de landbouw is de toestand goed en de toekomst ziet er voor de landbouw florissant uit; er is een verbetering gekomen inzake de gezinssteun en het bevorderen van aanvullend krediet; de ruime toelatingsbepalingen, waarbij geen beroepseisen worden gesteld, zullen ook voor 1957 gelden. Een en ander deelde de Nederlandse landbouw- en emigratie attaché in Canada, dr. ir. A. S. Tuinman, mee, toen hij voor enkele dagen uit Canada was overgekomen. Zoals bekend gelden dit jaar ruime toelatingsbepalingen voor de Nederlandse emigrant naar Canada, waarbij de beroepenlijst is afgeschaft. Ongeacht beroep kan men naar Canada emigreren. Het ligt in de bedoeling ook voor het jaar 1957 geen beroepseisen te stellen. Het is thans eigenlijk zó, dat Nederland in Canada onder de emigratielanden een plaats in neemt direct achter de moeder landen Engeland en Frankrijk en vóór de andere landen. Zoals bekend heeft de Canadese regering aanbevolen om met in gang van 1 april gezinssteun te verlenen aan immigranten, in de vorm van 60 dollars (ongeveer 230 gulden) voor ieder kind be neden 16 jaar, dat woonachtig is in Canada en ten Laste van de im migrant komt. Hierna ontvangt het de normale Canadese kinder bijslag. In het verleden moest men eerst 3 jaar in Canada zijn, later werd de termijn op 1 jaar gesteld, wilde men kinderbijslag ontvan gen. Met betrekking tot de immi granten. die reeds vóór 1 april met kinderen beneden 16 jaar naar Canada kwamen en die bij slag niet genieten, omdat ze nog niet een jaar in Canada zijn, is door de Canadian Welfare Coun cil" de wenselijkheid betoogd van een soort glijdende schaal, waar bij zij voor hun „wachttijd" na 1 april een gedeeltelijke bijslag ont vangen. Belangrijk noemde de heer Tuinman ook de financiële ga rantieverlening van de Neder landse regering, tot bevordering van het aanvullend krediet ten xehoeve van zelfstandige vesti ging en van huisvesting, indien die toepassing mogelijk blijkt overeenkomstig de behoefte. Het 6140 ton metende Neder landse m.s. „Altair", dat zondag avond nabij de Braziliaanse ha venstad Victoria aan de grond is gelopen, is waarschijnlijk geheel verloren. De machinekamer en ruim vier staan onder water. De kapitein en negen leden van de bemanning, die nog aan boord waren, zijn in veiligheid ge bracht Véértien passagiers en 'n deel van de lading waren reeds eerder van boord gehaald. Het schip is eigendom van de Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan. De minister van Oorlog en van Marine, heeft bevolen aan de mi litairen van de zeemacht de ver plichting op te leggen zich te on derwerpen aan inenting en her inenting tegdn vlektyfus en aan de militairen van de koninklijke landmacht en de koninklijke luchtmacht de verplichting op te leggen zich te onderwerpen aan inenting en herinenting tegen gele koorts en vlektyfus. Enige leden van de vaste Com missie voor de Scheepvaart uit de Tweede Kamer hebben de re gering in hun verslag over het wetsontwerp, houdende een aan tal nieuwe bepalingen voor de loodsdienst voor zeeschepen, ge vraagd of eventuele achterstand in de Nederlandse lonen bij het loodswezen tot ongewenste toe standen heeft geleid. Deze leden van de vaste com missie zouden hierover gaarne tot in bijzonderheden worden in gelicht en tevens willen verne men welke maatregelen de re gering zou willen treffen om eventuele ongewenste toestan den te vermijden. Eerder in het verslag was, in dien de loodstarieven van Neder land en België gelijk zouden wor den gesteld, de wenselijkheid be pleit dan ook de lonen in het Ne derlandse loodswezen gelijk te trekken met die in het Belgische. Voorts vroegen enige leden van de commissie of het niet een stap terug zou betekenen als de nieu- we wet de mogelijkheid zou ope nen loodsen op arbeidscontract aan te stellen, en wTaarom een, zij het wellicht gereduceerd, loodsgeld zou moeten worden be taald als zich aan boord van een schip twee loodsbrevethouders bevinden. De staking in de werkplaatsen van de „Maquinista Terrestre Y Maritima" te Barcelona is maan dagmiddag geëindigd. Men ver wacht dat ook in de andere fa brieken te Barcelona, waar ge staakt wordt, het werk spoedig zal worden hervat. In San Sebastiaan, in het noor den van Spanje, duurde de sta ring-maandag nog onverminderd voort. i'! De economische toestand in Ca nada is prachtig. Men heeft een toestand, zoals deze thans is, nog nooit meegemaakt, zo zei de heer Tuinman. Ook de toestand in de landbouw is goed. Er is een groot verschil tus sen de lonen in de landbouw en in de industrie. In de land bouw zijn de produktiekosten gestegen, zonder dat die der landbouwprodukten daarmee gelijke tred hebben gehouden. Maar de omstandigheden zijn er niet slecht. De Nederlanders die bijv. twee jaar geleden een 'bedrijf zijn begonnen, kunnen het wel bolwerken. Met betrekking tot de zuivel- produkten is er vrijwel een even wicht tussen de produktie en hef binnenlands verbruik bereikt, ook al is er in een goed seizoen (veel regen gras) wel een surplus. Aan tarwe bestaat er een groot overschot, dat ontstaan is in de jaren van grote oogsten. Maar de export is in handen van de rege ring. Zij kan de prijs in de hand houden, door bijv. niet op de we reldmarkt aan te bieden. Overi gens moet men er wel rekening mee houden, dat de bevolking ge stadig toeneemt en er een steeds grotere binnenlandse afzet zal zijn van landbouwprodukten. De toekomst voor de landbouw in Canada noemde de heer Tuin man dan ook florissant. Te rekenen vanaf 1945 kan worden verwacht, dat over en kele maanden de 120.000ste Ne derlander zich in Canada zal ves tigen. Om een beeld te geven la ten we enkele cijfers volgen van de aantallen Ned. emigranten on der geleide emigratie, met daar achter het percentage, dat het aantal telkens van het totaal der Canadese immigranten in dat jaar uitmaakt: De verwachting voor dit jaar is 10.000 emigranten. Op het to taal aantal Nederlandse emigran ten bedroeg het aantal landbouw- emigranten uit ons land in de jaren 1948 t/m 1954 40 pCt. Dat percentage bedroeg in 1949 87,5 pCt en in 1954 22,1 pCt. Het aantal zelfstandige vesti gingen op landbouwbedrijven door Nederlandse emigranten bedroeg ongeveer 4000. Voor 80 procent werden bedrijven ge kocht, voor 20 procent werden ze gepacht. Teneinde een beeld te geven van koopprijs, betaling en aflos sing enz. nam de heer Tuinman 800 willekeurige gevallen. Daar van was de gemiddelde koopprijs 9504 dollars. Contant betaald 27 procent, rentevoet 5% procent, aflossingstermijn 11 jaar. De hoogste prijs bedroeg 60.000 dol- lar. de laagste 500 dollar. Enkele uren nadat de Russische leiders hun reis naar Groot-Brit- tannië begonnen waren, is in het kantoor te Londen van het Rus sische persagentschap Tass een begin van brand ontdekt. De po litie stelt een onderzoek in, aan gezien het zeer waarschijnlijk ts dat er sprake is van opzet. De buitendeur was met benzine be sproeid, die daarna in brand ge stoken was. Het brandje werd ontdekt door twee correspondenten van Tass, die ongewone geluiden bij de deur hoorden. De schade is gering. Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" beschrijft de zondagavond j.l. ondernomen po ging tot brandstichting in het Tass-kantoor te Londen als een „tarting". De Amerikaanse democrati sche afgevaardigde Thurmond Chatham heeft verklaard, dat generaal Gruenther, wiens aftre den als Navo-opperbevelhebber in Europa vrijdag bekend ge maakt werd, „geheel beschik baar" is voor benoeming tot kan didaat van de democratische par tij voor het presidentschap. Volgens Chatham zou Gruen ther een „compromis kandidaat" kunnen zijn, als de democraten op hun partijconventie geen keuze zouden kunnen maken tussen Adlai Stevenson en sena tor Kefauver. Chatham is lid van de commis sie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Enige weken geleden heeft gene raal Gruenther nog voor deze commissie getuigd. De Amerikaanse democratische Afgevaardigde Emanuel heeft verklaard, dat zes Sowjet-duik- boten thans onder Egyptische vlag varen. Desondanks, aldus Celier, weigert president Eisen hower Israel toe te staan, duik bootjagers te kopen een zuiver defensief wapen. Celier, die voor zitter is van de juridische com missie van het Huis van Afge vaardigden, zei een en ander op een conferentie te Trenton van het „Verenigd Joodse Appél", net Amerikaanse eigenbelang, aldus de afgevaardigde, eiste vastbe radenheid, Frankrijk heeft kort geleden S straaljagers van het type „Mys- tère" aan Israël geleverd, aldus hebben functionarissen van het ministerie van Buitenlandse Za ken zondag te Parijs bekend ge maakt. In antwoord op vragen zeiden zij dat deze acht „Mystères" deel uitmaakten van een zending van 12 die verscheidene maanden ge leden door Israël in Frankrijk is besteld. De Britten zullen na de atoom wapenproefnemingen, die vol gende maand op de Monte Bello- eilanden, nabij Australië, zullen worden gehouden later in dit jaar nieuwe proefontploffingen te weeg brengen te Maralinga, in de Australische woestijn. Deze zullen ook door Canadese atoom geleerden worden bijgewoond, aldus heeft de Canadese minister van Bevoorrading, Howard Beale, medegedeeld CJMV WERKVERGADERING TE GOES. In de „Prins van Oranje" te Goes waren zaterdagmiddag uit alle delen van Zeeland CJMV-ers samengekomen ter bespreking van het zomerprogramma. De leiding berustte bij de voor zitter van de provinciale commis sie, de heer C. Leunis te Terneu- zen, die na een kort openings woord gelegenheid gaf tot het uitbrengen van de jaarverslagen. In het verslag van de heer Jac. Sinke uit Souburg passeerde het gehele werk in de provincie de revue en het bleek dat 1955 voor het CJMV in Zeeland een goed jaar was. Er waren vele hoogte punten. De 50ste provinciale bondsdag werd gehouden en ook werd in Zeeland de nationale bondsdag gehouden. De heer Sinke sprak ook over het jubileum van de wereldbond. Alle facetten van het CJMV- werk in Zeeland werden bespro ken en uit het verslag bleek, dat dit werk wel erg veelzijdig is. De heer C. de Jonge uit Yerse- ke is voor het CJMV aangewezen als lid van de te vormen provin ciale jeugdraad. In de vakature De Voogd te Goes werd de heer P. Loof te Middelburg benoemd als lid van de Zeeuwse lectuur- commissie. Verder sprak de heer Sinke in zijn jaarverslag ook van de moei lijkheden welke er op vele plaat sen zijn door het gebrek aan lei ders. Dit is plaatselijk ontstellend groot. Jeugd is er overal genoeg maar de leiding ontbreekt en hierdoor blijft er een heleboel werk liggen, dat eigenlijk gedaan zou moeten worden. Over het werk in West Zeeuws- Vlaanderen zei het jaarverslag dat er wordt geprobeerd hier voor een nieuwe vorm te vinden. Vervolgens werd een overzicht gegeven van het werk in de ver schillende ringen. Daaruit bleek dat er ook in 1955 'n aktief ring- leven was. De financiële aktie voor de zending heeft in Zeeland het hoogste bedrag per provincie op gebracht. Hiermede bereikten de Zeeuwse jongensclubs een prach tig resultaat. Verder werd op deze vergade ring besloten de contributie voor de jongens met 5 cent en voor de jongemannen met 10 cent per lid per jaar te verhogen. Hiervoor zal de provinciale commissie dan een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid, ontstaan in clubverband, afsluiten. Door de penningmeester, de heer C. de Jonge, werd verslag uitgebracht over het afgelopen jaar en hieruit bleek, dat er een tekort was van 1182,51. Dit werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de grote uitgaven in ver band met bijzondere gebeurtenis sen en kadertraining. Het tekort kan worden gedekt door de reser ve. Na de pauze sfcrak ds H. Per dok uit Oegstgeest over het werk van de zending in Indonesië en Nieuw-Guinea. Met grote aan dacht werd dit gevolgd en de aan wezigen kregen een goed inzicht in de huidige stand van zaken op de zendingsterreinen. De heer Jac. Sinke, de districts secretaris, sloot deze dag met een dagsluiting. liet eeuwig misverstand. Tot slot van het (toneel)sei zoen gaf het „Rotterdams toneel" gisteravond in het Concertge bouw een voorstelling van het blijspel in drie bedrijven door J. M. Barrie „Het eeuwig misver stand". Het spel verplaatst de toe schouwer naar het begin van de ze eeuw, waar in een gezin de kinderen het huishouden, voor zover hiervan nog sprake kan zijn, besturen, omdat vader en moeder in India zijn, waarheen zij enkele jaren geleden zijn ver trokken en de kinderen in Enge land moesten achterlaten. Van daag worden de ouders terugver- wacnt èn zullen zij hun kinderen, een dochter van 18, een zoon van 16 en 'n baby van 1% jaar weer zien. De terugkeer in de be schaafde wereld en dit terugzien van de kinderen brengt voor de ouders nogal wat moeilijkheden mee. En het ontwarren van dit kluwen, dat Barrie op zo'n ont wapenende wijze heeft gedaan, heeft de bezoekers een zeer bij zondere avond bezorgd. Een avond, waarop zij intens hebben kunnen genieten van een uitste kend blijspel, dat toch telkens 'n beetje dieper dan de oppervlakte ging, en van een hartveroverend spe? van Ann Hasekamp, die meesterlijk de moeder speelde. Haar veel oudere echtgenoot, co lonel Grey, werd uitstekend ver tolkt door Adolf Rijkens, die aan deze rol gestalte gaf. Amy Grey, de dochter, die van het grote avontuur droomde, werd vertolkt door Marianne Rector, kinderlijk en romantisch. Steve Rollo, de vriend, gespeeld door Peter Hol land, was bijzonder goed. De ove rige actrices en acteurs als Leo nora van Ria Vroemen, Manfred de Graaf als de 16-jarige Cosmo Grey, Fanny van Eugénie van Nievelt, de nurse van Jetty van Dijk-Rieker en Richardson van Marianne van Waveren, hebben zich ten volle gegeven om het volgen van dit blijspel tot een waar genoegen te maken. De regie was van Eric van In- gen, die ook als verteller optrad en dit zeer suggestief en prettig deed. De Z.V.U. mag trots zijn kans te hebben gezien dit gezelschap naar Terneuzen te laten komen. Dit bewees het buitengewoon hartelijk applaüs. waarmede liet gezelschap werd beloond door de opgetogen bezoekers. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur gemei ?r A. L. S. Lockefeer kwam de raad van Hulst in open- oare vergadering bijeen. Er wa ren diverse belangrijke punten te behandelen. Bij het begin der vergadering bracht de heer Van Mierlo naar voren, dat hij nu namens de KVP- fractie zitting had in de raad. Bij de nieuwe zittingsperiode was de heer Van Mierlo als Vrije Katho liek in de raad gekomen. Na di verse onderhandelingen met de KVP was hij wederom toegetre den tot deze partij. Een voorstel tot invoering van het verplaatsingsonkostenbesluit werd aangenomen. Ook een wijzi ging van de vakantietoeslag werd goedgekeurd. De onbewoonbaar verklaarde woningen mochten wederom voor een jaar verlen ging zien tot het bewonen. Dit werd besloten in verband met het grote gebrek aan woningen in Hulst. Voor de Reinaertsfeesten wordt een subsidie verleend van 750, 250 voor de te houden Reinaert tentoonstelling en 500 voor di verse festiviteiten. Tot lijkschou wers werden door de gemeente benoemd de drie in Hulst wonen de doktoren dr. Casparie, De Gier en Van Lierop. Een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1956 werd goedgekeurd. Een nieuwe verordening ten aanzien van de vervoerskosten voor schoolbezoek vond genade bij de vroede vaderen. De aanleg van riolering en be strating van het nieuwe plan Oost werd goedgekeurd. De Hul- sterse architecten De Block en Schalkwijk zullen in samenwer king met de Centrale Dienst voor Woningbouw deze plannen ont werpen en uitwerken. Besloten werd over te gaan tot het bou wen van 40 woningwetwoningen. 20 zullen er dit jaar nog worden gebouwd en de andere het vol gende jaar. Bovenvermelde ar chitecten zullen namens de ge meente toezicht houden op de uit te voeren werken en bouw. Bij de rondvraag werd kritiek uitgeoefend op een artikel over het toerisme in Pluist. De voorzit ter bracht naar voren, dat hierin het college wordt geblameerd. De burgemeester kon evenals de raadsleden zich met het schrijven van dit stuk niet akkoord verkla ren. Tot slot deelde de burgemeester mede dat ook zal worden begon nen met de restauratie der mo len op de stadswaleln. Hij dacht dat deze restauratie in augustus klaar zal zijn. Men zal dan weer een bezienswaardigheid meer hebben. Wat de uiteindelijke be stemming van de molen zal wor den is nog niet bekend. Examen voor adjunct-ijker. Voor het in de Technische Ho geschool te Delft gehouden exa men voor adjunct-ijker is ge slaagd de heer J. J. Francoijs al hier. Schieting. In café „De Brug" organiseer den de aldaar gevestigde Brug- schutters een schieting op de lig gende wip. In tegenstelling met voorgaande malen was de be langstelling niet zo groot en lie ten er zich maar 38 schutters in schrijven. De hogevogel werd door E. Kindt uit Zuiddorpe ge schoten. Ook de 2e zij vogel was ,voor een Zuiddorpenaar en wel voor de schutter Fl. v. Geetsum. De Brugschutters wisten de eer in eigen home te houden door het schieten van de le zijvogel door A. Luycks. Cabaretavond V. V. V. Door de Hereniging voor Vreemdelingenverkeer werd aan haar leden in samenwerking met de directie van het Hofzichtthea- ter een cabaretavond aangebo den. In zijh openingswoord consta teerde de voorzitter de heer P. Retel dat de opkomst niet was zoals het bestuur zich had voor gesteld. Het cabaret „Huisson" uit Breda bracht in snel tempo een Op goed peil staande bonte avond. Het was vooral „Koos", die bij het publiek de lachspie ren danig in beweging bracht. Met een bal na, werd deze ca baretavond besloten. Plotseling overleden. Toen de landbouwer P. de Greve werkzaamheden aan zijn tractor verrichtte, zakte hij plot seling ineen. Een ontboden arts constateerde dat de man aan een hartverlamming was overleden. De overledene was 65 jaar en ongehuwd. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. FINSE MATROZEN ZETTEN TE TERNEUZEN DE BLOEMETJES BUITEN. Twee jonge Finse matrozen zijn gister door de politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, veroordeeld tot acht weken ge vangenisstraf, waarvan vier we ken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, j Zij moeten verder de door hen aangerichte schade binnen twee I jaar vergoeden. Deze matrozen hadden, zoals reeds gemeld, in de nacht van zaterdag 7 april in Terneuzen, waar hun schip, 't Finse s.s. „Hil- degaard," in de Westelijke kanaal arm gemeerd lag, de bloemetjes buiten gezet en in een dronken toestand een geparkeerd staan de auto meegenomen voor een rit die, nadat de auto eerst tegen een muurtje was terechtgeko- tegen een lantaarnpaal een on tijdig einde nam. De auto bleek niet meer te re pareren en de schade werd ge schat op 4000. De Finnen gaven het aan hén ten laste gelegde onmiddellijk toe. Op een vraag van de politie rechter antwoordden zij geen geld en ook nergens een tegoed te hebben om de schade te beta len. De officier van Justitie, mr. J. L. Andreae, eiste een gevange nisstraf van zes weken onvoor waardelijk met aftrek. Hij zag slechts een theoretische moge lijkheid om aan het geld te kó men, n.l. tewerkstelling hier te lande, maar hij gaf direct toe, dat dit practisch niet uit te voe ren is. I De raadsman mr. W. K. H. Die- leman vond de taxatie bijzonder hoog. Er wordt,, zoals gewoonlijk, zo meende hij, in scheepszaken met dubbele tarieven gerekend De Finnen zijn volgens hem vlij tige en nette knapen, die nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest. Hij meende, dat het bedrag der schadevergoeding zeer zeker via het consulaat naar Nederland zal komen. De Finnen zelf verklaarden dit als een erezaak te zien. 77 cijpj - 1 V l| IC PC 'Ij F Vf li Ai v #v Cf O 89) Nadruk verboden. „Ik ben van mening," zei Batt le, „dat de mensen, als het hun op de ene manier niet lukt, het op een andere manier proberen." „Ik kan je gedachtengang niet volgen," zei Lomax. „Kijk, mr. Lomax, die dief, ko ning Victor, wéét natuurlijk, dat de vergaderzaal bewaakt wordt. En dus geeft hij ons de brieven, laat ons 't ontcijferen doen en ons de geheime bergplaats vin den. En daarna komt hij in actie. Maar Lemoine en ik zullen er wel voor zorgen, dat hij ernaast grijpt." „Je hebt dus al een plan, niet?" „Dat beweer ik niet. Een plan is, in dit verband, een groot woord. Maar ik ben iets van plan. Dat is, in sommige gevallen, al heel wat, mr. Lomax." Hiermee was het onderhoud ten einde. Hoofdrechercheur Battle nam afscheid en reed weg. Op een paar kilometer afstand van „De Schoorstenen" reed hij Anthony Cade achterop. Battle liet stoppen. „Of ik mee wil rijden," zei An thony. „Goed hoor, graag zelfs." „Waar bent u geweest, mr. Cade?" „Naar het station, om de trei nen na te kijken." Battle trok zijn wenkbrauwen op. „Gaat u ons weer verlaten?" door AGATHA CHRISTIE vroeg hij. „Nee, op het ogenblik nog niet!" lachte Anthony. „Zeg, wat heeft Isaacstein? Hij kwam juist in de Lancaster, toen ik weg wou gaan en hij zag er uit, of hij een flinke schrik gehad had." „Mr. Isaacstein?" „Ja." „Ik weet nergens van. Het zal geen kleinigheid geweest zijn, als hij er werkelijk van geschrok ken is." „Dat dunkt mij ook," stemde Anthony toe. „Hij is een van de zwijgzame, stoere exemplaren van het financiers-ras." Opeens boog Battle zich voor- -over en tikte de chauffeur op de schouder. „Stop even! En wacht hier op me." Tot grote verbazing van An thony sprong hij uit de wagen en liep de weg over. Maar bijna op hetzelfde ogenblik zag Cade monsieur Lemoine uit de strui ken te voorschijn komen en naar zijn Engelse collega heengaan. Het waren dus, waarschijnlijk tenminste, signalen van de Fransman gewqest, die de aan dacht van Battle hadden getrok ken. Ze bleven maar even samen staan praten. Dan keerde Battle zich om, liep vlug naar de auto terug en stapte weer in met het bevel aan de chauffeur: Door rijden maar! In die paar minuten was de uitdrukking van zijn gezicht ge heel en al veranderd. „Ze hebben de'revolver gevon den," kondigde hij kortaf aan. „Wat?" Anthony keek hem overbluft aan. „Waar?" Vé. „In het valies van Isaacstein." „Onmogelijk." „Niets is er onmogelijk," zei Battle. „Dat had ik moeten ont houden." Hij zat rechtop, bijna onbewe gelijk op zijn plaats op de achter bank. Alleen zijn rechterhand bewoog; in een regelmatig tem po beklopte die zijn knie. „Wie heeft 'm gevonden?" Battle maakte een hoofdbewe ging in de richtihg van het bosje bij de bocht. „Lemoine. 'n Knappe vent! Hebben op de Süreté een gewel dig hogen dunk van hem." „Maar is dit geen streep door jouw rekening, rechercheur? Stuurt 't jouw theorieën niet in de war?" „Nee," gaf hoofdrechercheur Battle langzaam ten antwoord. „Nee, dat doet 't niet. 't Was een surprise, anders niet. Maar nu ik van mijn verbazing bekomen ben, zie ik, dat 't keurig in één van de theorieën past." „Welke van het halve dozijn?" Als antwoord begon hoofd- rechert'heur Battle over een ge heel ander onderwerp. „Zoudt u straks mr. Eversleigh voor me willen zoeken, meneer? Ik heli een boodschap van mr. Lomax voor hem. Hij moet on middellijk op de Abbey komen." „Goea" zei Anthony. De auto gleed tqt voor de ingang en stopte daar. „Hij zal nog wel in bed liggen." „Dat geloof ik niet," zei de de tective. „Als u die kant opkijkt, ziet u hem met mrs. Revel daar tussen de bomen." „Goeie ogen heb je, Battle", complimenteerde Anthony hem, terwijl hij uitstapte om de bood schap van Lomax te gaan over brengen. Bil] Eversleigh nam het bevel van z'n chef niet bepaald goed op. Danig uit z'n humeur nam hij afscheid van Virginia. „Verdorie," mompelde hij on der het voortlopen, „dat is nou altijd zo! Juist als 't goed gaat, komt Codders tussenbeide. En waarom blijven die mensen uit de koloniën niet, waar ze thuis horen! Er zijn daar toch ook meisjes en vrouwen genoeg! Nee, ze moeten hier komen en de beste en de liefste wegkapen. Hè, wat heb ik de duvel in!" „Heeft u al van de revolver ge hoord?" vroeg Virginia opge wonden, dadelijk toen Bill ver dwenen was. „Ja, Battle heeft 't me verteld. Om van achterover te slaan, niet? Isaacstein wou gisteren al per se weg, was gewoonweg niet te houden, maar ik dacht, dat 't niets dan zenuwen waren. Hij was de enige hier op „De Schoor stenen", die, volgens mij, abso luut vrij uit ging. Kunt u een reden bedenken, waarom hij, spe ciaal hij, prins Michael uit de weg zou hebben willen ruimen?" „Nee... dat stuk past absoluut niet in de puzzle," zei Virginia nadenkend. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 17 APRIL TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De privé-oorlog van majoor Benson". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De Overloper". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het kind van de sloppen". KLOOSTERZANDE: Hotel v. Leuven, 7 uur: Algem. verga dering Roode Kruis. WOENSDAG 18 APRIL TERNEUZENLuxor-Theater. „De privé-oorlog van majoor Benson". Pro Rege, 8 uur: Openbare vergadering Zeeuws Dranis- weer Comité. Hotel Rotterdam, 2.30 en .8 uur: Modeshow, Bliek. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Het kind van de sloppen". SLUISKIL De ipspecteur-korpschef van gemeentepolitie te Terneuzen maakt bekend dat omtrent de na- volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Katrol van paardengareel, zw. glacé dameshandschoen, kinder- portemonnaie met inhoud, paar zwarte damesglacé handschoe nen, bruine glacé herenhand schoen, paar oorbellen alles aan de politiepost, Veldstraat 7, Sluis kil; zwarte glacé dameshand schoen, P. Luijcks, Middenstraat 50; bruine Alpino muts, M. Dhont Middensraat 82; gouden ring, M. Bakker, Stroodorpe; gummie schoen, A. van Male, Benedenweg 7; kindersjaal. J. Jansen, Bonte polder P 146; armbandje, M. Duinkerke, Middenstraat 89; hondenbandje, J. van Eslbroek, Ka naai weg S3 en schoentrekker, M. Schieman, Vinkenstraat 30. De beurs gonsde gistermiddag van geruchten over het dividend voorstel der Koninklijke Olie dot in de namiddag werd verwacht. Niemand die er iets definitiefs van wist maar de veronderstel lingen gingen uit naar een on veranderd dividend in contanten. Dit scheen de markt, teleur té stellen want, in tegenstelling tot de koers van het telefonisch ver keer sinds vrijdagmiddag. lag het hoofdfonds onder druk. De ope iving was 8 punten lager op 708 waarna een licht herstel volgde tot 710%. Onder invloed van Koninklijke waren ook de andeFe internatiq nale fondsen maar nauwelijks prijshoudend, hoewel noch vóór AiKU, noch voor Philips of Uni lever zich een koersverlies voor deed. De handel had zeer weinig te betekenen maar dit was een verschijnsel dat niet de hoofd fondsen alleen betrof. Ook de an dere hoeken hadden een stil vet- loop. Scheepvaart bijvoorbeeld bewoog zich rondom de vorige koersen en trok maar weinig be langstelling. Hetzelfde was hft geval voor de cultuuraandelen waar het verloop min of meet; verdeeld was. Gisteren is de han del begonnen in de claims der Handelmaatschappij v/h Sick Voor de claims werd 'n prijs ver nomen van 325. Voorts werden verhandeld de claims van Nieveit Goudriaan en vandaag wordt eeti nieuwe claim hieraan toegevoegd n.l. die van de Koninklijke papier fabriek te Maastricht, waarvan gisteren het emissieprospectus is verschenen. Aan bedrijvigheid in de emissiesector mankeert het dus geenszins. Aandelen Furness trokken de aandacht door een koersverbete- ring van 15 punten hetgeen na het fraaie jaarverslag niet ver wonderde. Op de beleggingsmarkt was de stemming nauwelijks veranderd. Met voldoening werd vernomen dat de coupons der lening 1937 a Nederlands Indië thans uit ihoofde van de regeringsgarantie betaalbaar zijn gesteld. Prolongatie 3 procent. NABEUBSK.OERSKN Kon. Olie: 710—717 slot 713 (711%.) Philips 32334324 slot 324 324) Unilever: 355 ged. en bieden (356% Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURS IN DIC1IS. 12/4 13/4 16/4 288.77 285.45 283,79 172.09 171.41 171.60 170.44 170 44 168.00 150.95 150.79 151.11 •141.88 141.70 141.88 221 18 219.42 218.54 De raad van commissarissen en de directeuren van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij hebben be sloten aan de op 30 mei 1956 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1955 een dividend van in totaal 20 procent in contanten (vorig jaar 16 pro cent) uit te betalen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2