De President Eisenhower spreekt ziin veto over Landbouwwet uit Zoon van Jungschlager kreeg antwoord van het Witte Huis Boelganin en reis van Chroesjtsjef I sjerwenkoi wil altreden Nieuwe voorzitter Europees parlement De achtste verjaardag van Israëls onafhankelijkheid Uitgifte van nieuwe bankbiljetten van f 20,— Singapore zoekt zelfstandigheid ~rm DINSDAG 17 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3742 de strijd in algerie De stakingssituatie in Denemarken BIJEENKOMST RAAD VAN BAGDADPACT Hoop op volledige toetreding van de V.S. Vrijlatingen in Tsjecho-Slowakije MOEILIJKHEDEN OM ATTLEE WERVELSTORM TREFT ALABAMA Pensioenrechten en het zuiveringsbesluit 1945 DE TERAARDE BESTELLING VAN ARISTOTELES KYRIAKOS Hartstochtelijke tonelen van de bloedverwanten Bom op sportterrein in Thailand eist vele doden Geen duivenschieten in Monaco VISIE VAN JONSTON I Verenigde Staten moeten ophouden met praten over hun militaire kracht en het weggeven van geld in het Verre Oosten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 pei kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct President Eisenhower heeft zijn veto uitgesproken over de land bouwwet. welke de vorige week door het Amerikaanse congres werd goedgekeurd. In een boodschap aan het con- deelde de president mee, over de wet had gres dat hii zijn veto uitgesproken, omdat enkele van de^ bepalingen der wet er toe dat zich nog meer zouden leiden overschot-landbouwprodukten zouden gaan ophopen. Tevens deelde de president aan '/WAKE VERLIEZEN VOOR DE OPSTANDELINGEN De Franse veiligheidstroepen zijn thans in geheel Algerië in actie De opstandelingen verloren in de afgelopen 24 uur in dertien gevechten 188 man, terwijl 5 rebellen gevangen werden geno men. Aan Franse zijde werden twee man gedood en drie ge wond. ,De Franse troepen maas ten vele vuurwapens en handgrana ten buit. Uit de Cherchel-gevangems e Blida zijn maandag 22 gevange nen ontsnapt nadat zij een cipier en de vrouw van de gevangenis directeur hadden gedood. Volgens latere berichten zijn in het gevecht tussen Constan- üne en Djid-Jelli meer dan 110 opstandelingen gedood. Hierdoor is het aantal gedode opstandelin gen gestegen tot 211. De arbeiders van Kopenhagen hebben maandagochtend 't werk hervat Slechts de zeelieden sta ken nóg. Deze zijn namelijk van mening dat in de gemeenschap- >elijke arbeidsovereenkomsten, welke door de Deense volksver tegenwoordiging zijn goedge keurd en voor twee jaar verplicht gesteld, het vraagstuk betreffen de opleiding en aanstelling van stuurlieden onvoldoende is gere- geld. Het is nog niet bekend, hoe het met de werkhervatting buiten Kopenhagen is gesteld. Alle dag bladen zijn echter weer versehe- Dr. Niemoeller tegen de beperking van het recht tot dienstweigering Di' Martin Niemöller heeft zich zondag in Mainz uitgesproken te gen iedere beperking van de in artikel vier van de grondwet ver vatte garantie van gewetensvrij heid. Het ministerie van Defensie vucrist een wet in te voeren, waar bij slechts godsdienstige overtui ging en wereldbeschouwing als redenen voor dienstweigering aangevoerd mogen worden. Dr. Niemöller zei dat uit kerkelijk oogpunt deze opvatting onvol doende is. De persoonlijke over tuiging dat een oorlog misdadig is zou ook als geldige reden er kend moeten worden. het congres mede, dat hij onmid dellijk regeringsmaatregelen zal nemen om het inkomen van de boeren te verbeteren. Tot de maatregelen, welke hij volgens zijn zeggen zal nemen, behoren: 1. Een verhoging van de steun prijs voor melk en boter vet. 2. Invoering van nieuwe steun- niveau's voor de vijf basisoogsten tarwe, mais, katoen, rijst en aardnoten. 3. Het gebruik van regenngs- gelden tot verhoging van de prij zen van aan bederf onderhevige landbouwprodukten. Verder drong de president er bij het congres op aan een ge heel nieuwe alles omvattende landbouwwet aan te nemen. Eisenhower deed een beroep op het congres om zo spoedig mo gelijk een afzonderlijke wet aan te nemen tot oprichting van een „soil bank". Volgens dit rege ringsplan zullen de boeren uitke ringen ontvangen, wanneer zij minder van de oogsten, waarvan overschotten bestaan, aanplanten dan hun toewijzingen volgens het controleprogramma bedra- oen. Het congres kan het veto on gedaan maken, wanneer het de landbouwwet opnieuw met een meerderheid van tweederden aan neemt. Het wetsontwerp zou dan toch wet worden. De premier van Iran. Hoessein Ala, heeft maandag verklaard te hopen dat de belangstelling van de V.S. in het Pact van Bagdad zich spoedig zal ontwikkelen „tot een volledige toetreding' De premier zei dit bij het ver welkomen van de sterke dele gatie Amerikaanse waarnemers op de bijeenkomst die maandag is geopend. Hij verklaarde dat le aanwezigheid van, Loy Henderson en zijn Amerikaanse delegatie de belangstelling onderstreept van zijn land in de verdragsorganisa tie van Bagdad. Loy Henderson verklaarde dij de opening van de bijeenkomst dat „de Verenigde Staten bereid zijn te spreken over het uitbrei den van bilaterale hulpverlenings programma's door middel van een program van economische samenwerking op een bredere basis dal wordt gecoördineerd via het Pact van Bagdad. Arthur London, de voormalige Tsjecho-Slowaakse onderminis ter van Buitenlandse Zaken die in 1953 wegens verraad werd ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf, is vrijgelaten, aldus is in Praag officieel bekend ge maakt. De Tsjechoslowaakse premier, Viliam Siroky, deelde zaterdag aan buitenlandse corresponden ten in Praag mede, dat Londen t slachtoffer was geworden van inbreuk op de „socialistische legaliteit". Hij voegde hieraan toe, dat de gevallen van nog twee medebe- klaagden van Rudolf Slansky die in 1952 terechtgesteld werd worden herzien. Eén van hen, V a- vro Hajdu, eveneens voormalig onderminister van Buitenlandse Zaken, zal binnenkort worden vrijgelaten. De andere is Evzen Loebl, voormalig onderminister van Handel. Beiden waren tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat Eisenhowers veto van beslissende betekenis kan zijn voor de uitslag van de in november te houden presi dentsverkiezingen. Sommige republikeinen zeggen, dat de democraten het wetsont werp door het congres hebben gejaagd om dc president te dwin gen er zijn veto over uit te spre ken en persoonlijk de verant woordelijkheid te nemen voor de daling van de inkomsten dei landbouwers. De Russische kruiser „Ordzo- nïkidze", waarmee de Sowjet- leiders Boelganin en Chroesjtsjef naar Engeland reizen, is maan dagmorgen de Grote Belt binnen gevaren. De kruiser was verge zeld van een torpedobootjager. Twee straaljagers en een gewoon schroefvliegtuig cirkelden boven de schepen. Volgens „Tass" voert de krui ser „Ordjonikidze" de standaard van Boelganin, de Sowjetrussi- sche premier. Men had tevoren nimmer van een dergelijke stan- daard vernomen, aldus westelij- ke waarnemers in Moskou. De Sowjetbladen „Iswestia en ..Prawda" schrijven, dat Boelga- Volgens liet Zuidslavische pers- \..n het de nazi's bureau Tanjoeg heeft de Bul gaarse eerste minister, Woelko Tsjerwenkof, verzacht om ont heffing van zijn functie. Tsjerwenkof heeft het premier- scliap reeds zes jaar achtereen vervuld. Tsjerwenkof, die in 1948 de re solutie tekende tot uitstoting van Zuid-Slavië uit de Kominform, is sinds de veroordeling van de „persoonsverheerlijking" door ('e Sowjetrussische communistische partij door Bulgaarse communis tische leiders scherp gekritiseerd. Tanjoeg meldt voorts, dat de Bulgaarse nationale vergadering in Sofia bijeengekomen is om het verzoek van Tsjerwenkof te be handelen. Op de agenda staat ook de ver kiezing van een nieuwe eerste minister. Als voornaamste kandi daat voor deze functie beschouwt men Anton Joegof. he oudste lid De Belgische socialistische se nator, Femar.d Dehousse, is maandag, hij acclamatie gekozen tot voorzatter van liet parlement van 4e Raad van Europa. Hij is de vierde politicus en de tweede Belg die deze functie bekleedt. Ziijii voorgangers waren Paul Henri Spaak, Francois de Men- thon en Guy Mollet. Dehousse is 50 jaar oud. Op 1 januari 1940 werd hij benoemd tot prof. in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Luik, doch tijdens de bezetting werd hij door de Duitsers van die functie ont heven. Hij heeft ook gedoceerd aan de rechtsfaculteit van dc Sorbonne, aan de academie voor internationaal recht in Den Haag en aan het Europa-college te Brugge. Hij heeft drie boeken geschreven ovér problemen van de rechten van het individu, di plomatieke geschiedenis en inter nationale politiek. Verleden jaar was hij voorzitter van de com missie der Westeuropese Unie voor de volksstemming in het Saargebied. In zijn intrede-toe- spraak verklaarde Dehousse. dat hij zich zou onthouden van lof uitingen op zijn voorgangers, om dat hij had vernomen dat de squotes der persoonlijkheid te genwoordig niet meer in zwang is. Wel ging hij in op de door Mollet bij zijn aftreden geschre ven brief over de taak. die de Raad van Europa op de huidige zitting van het parlement en ook later wacht, waarbij Dehousse opmerkte dat het in de toekomst misschien wenselijk zou zijn, de Raad van Europa verder uit te breiden met „nieuwe staten die weliswaar strikt geografisch ge sproken niet tot Europa behoren maar die wel eeuwen lang in contact zijn geweest met de Euro- pese Middellandse Zee cultuur. Hij zinspeelde daarbij klaarblijke lijk op de Noord-Afrikaanse lan den. Het ministerscomité van dc Raad van Europa heeft maandag ochtend de Oostenrijkse toetre ding als jongste lid van de Raad van Europa een feit gemaakt, door de Oostenrijkse minister van tor van het verzet tegen in Bulgarije. Na de oorlog werd hij minister van Binnenlandse Zaken. In 1950 werd hij, nadat kritiek op hem was geoefend we gens „gebrek aan waakzaamheid minister voor de Industrie. In 1952 herwon hij invloed en werd vice-premier. De secretaris van de Bulgaarse partij Todor Zjiwkof heeft naar verluidt de vorige week de ver oordeling van „onschuldige ka meraden" een van de „verderfe lijke gevolgen" van de persoons- cultus, die rond Tsjerwenkof geschapen was, genoemd- De voorzitter van de Bulgaar se nationale vergadering, Ko- sowski, zeide in een welkomst woord ter gelegenheid van het pezoek van een Zuidslavische parlementaire delegatie, dat goe de betrekkingen tussen Zuid- Slavië en Bulgarije belangrijk waren voor de bestendiging van de vrede in de Balkan. De Zuid slavische delegatie staat onder leiding van Mosje Pijade, voor zitter van het Zuidslavische par lement. De 55-jarige Tsjerwenkof zou zich teweer gesteld hebben na dat partijleden hem deze maand op een geheime vergadering er van beschuldigd hadden een „per- soonscultus" te leiden. De in Moskou opgeleide Bulgaarse lei der, die bekend is als een krach tige figuur, zou toen de steun gehad hebben van enigen zijner nin en Chroesjtsjef bij hun be sprekingen met Britse leiders voorrang zullen geven aan be vordering van de handelsbetrek kingen. De Sowjetgasten zullen te Lon den logeren in „Claridges", het luxe-hotel waar hoge gasten al tijd worden ondergebracht. De ehele eerste verdieping van het hotel, met vijftig kamers, is voor de Sowjetdelegatie gereserveerd. De politie heeft toestemming gegeven voor een mars van dui zenden Poolse bannelingen in Londen op 22 april als protest tegen Sowjetrussische overheer sing. Op die dag zullen de Sow- jerleiders door koningin Eliza beth op het kasteel Windsor wor- den ontvangen. Sir John SleSsor, maarschalk van de R.A.F., heeft op een bij eenkomst van Britten en Duit sers, dit weekeinde, te Könings- winter gezegd, dat Boelganin in grote mate verantwoordelijk was voor „het koelbloedigste verraad van de gehele oorlogsgeschiede nis", de weigering der Sowjets om de Poolse troepen onder ge neraal Borkomorofski, die zich tegen de Duitsers te Warschau in 1944 verdedigden, hulp te bieden. Twee tweemotorige Sowjet- vliegtuigen zijn zondag te Lon den aangekomen met een gezel schap van twaalf Sowjetrussische functionarissen van Buitenlandse Zaken, de voorhoede van de gro te delegatie. Tijdens het bezoek der Sowjet- leiders zullen tweemotorige TU- 104 toestellen 'n dagelijkse dienst tussen Moskou en Londen onder houden voor het overbrengen van documenten en kranten. Twee Britse R.A.F.-officieren zullen de Russische bemanning behulpzaam zijn. Naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken mededeelt heeft de Amerikaanse soldaat John Jung, zoon van de heer L. H. N. Jungschlager, van het Witte Huis een brief, gedateerd 10 april 1956, ontvangen van de volgende in houd: „Ik antwoord op Uw brief van enige tijd geleden aan de presi dent, waarin U om bijstand ten behoeve van Uw vader, Leon N. Jungschlager, die thans in Indo nesië terechtstaat, verzoekt. Ik begrijp en sympathiseer ten zeer ste met Uw gevoelens als een zoon, die door afstand en om standigheden van zijn vader is gescheiden in een periode van moeilijkheden en een ernstige crisis. De Amerikaanse regering ontvangt raporten over de ge beurtenissen met betrekking tot Uw vader in Djakarta, die zijn gebaseerd op het bijwonen in de afgelopen acht maanden van de rechtzittingen door een vertegen woordiger van de Amerikaanse ambassade. Ik heb uit deze rap porten begrepen, dat de verdedi ging de laatste fase van haar pleidooi nog niet heeft voltooid en dat daarna de rechter de zaak nog moet beschouwen, voordat het tot een uitspraak komt. De zaak is dus nog steeds voor de rechter en daarom geloof ik dat onder deze omstandigheden het geen nut zou hebben, als ik een mening uitspreek. Ik twijfel er echter niet aan, dat de Indonesische regering zich bewust is van de belangstelling, waarmede dit proces wordt ge volgd zowel in openbare als of ficiële kringen, hier en in een groot aantal andere landen. Ik wil U verzekeren, dat een amb tenaar van onze ambassade in Djakarta voort zal gaan met het bijwonen van de rechtszittingen en dat onze regering alle toe komstige ontwikkelingen met be trekking tot deze zaak, waarbij U in zo grote mate bent betrokken met nauwe en sympathieke be langstelling zal volgen. Hoogachtend. Sherman Adams". In het hotel in Aarhus (Dene marken) waar de voormalige Britse premier, thans lord Cle ment Attlee, verblijf ging houden was het personeel het er niet over eens hoe men de gast zou moeten aanspreken. Men hield het tenslotte op: Herv mister lord Attlee. Het slachtoffer zelf liet zich dit met een glimlach aanleu nen Het personeel stelde overi gens met enige verwondering vast, 'aldus meldt „Social-Demo- kraten", dat de voormalige La bour-premier een ,.Eden"-hoed droeg. Een wervelstorm heeft zondag de streek ten noordwesten van Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama geteisterd. Negen tien mensen kwamen om het le ven, ongeveer honderd werden gewond. Acht jaar geleden verwierf Israël onafhankelijkheid. De vie ring van dit feit is zondagavond ingeluid met kanonschoten en het ontsteken van fakkels op de berg Herzl, Israëls nationale hei ligdom Duizenden leden van jeugdbataljons marcheerden door de straten van Jeruzalem in een fakkeloptocht. Honderdduizen den mensen bevolkten de straten om een groots vuurwerk te aan schouwen of om te dansen op de muziek, die door honderden luid sprekers ten gehore werd ge bracht. Er werden ook volksdan sen uitgevoerd. Meer dan 250.000 Israëliërs hebben de militaire-parade aan schouwd, welke ter gelegenheid van de Israëlische onafhankelijk heidsdag werd gehouden. Hier aan werd deelgenomen door tanks, artillerie en gemotoriseer de infanterie. De parade werd, in de schaduw van de berg Car mei, door president Itzhak Ben Zvi afgenomen. Boven de grondstrijdkrachten gierden Israëlische militaire vliegtuigen, waaronder straal jagers, door de lucht. Israëlische oorlogsschepen wa ren ter gelegenheid van de para de langszijde gemeerd. Onder de paradisten bevonden zich grenseenheden, samenge steld uit kolonisten in het grens gebied. Premier Ben Goerion stond bij De feestvreugde was zondag avond jl. in Jeruzalem, bij de viering van de Israëlische onaf hankelijkheidsdag, duidelijk gr. ter dan bij de feestelijkheden van verleden jaar. De tornado die de Amerikaan se staat Alabama zondag heeft geteisterd de hevigste van de laatste elf jaar heeft 21 slacht offers geëist. Hierdoor is het aan. tal doden als gevolg van stormen in de V. S. deze maand gestegen tot tenminste 62. Meer dan 200 personen hebben door de tornado in Alabama ver wondingen opgelopen en 400 per sonen zijn dakloos geworden. Reservisten, politiemannen en Rode Kruisploegen verlenen hulp in het getroffen gebied: het afnemen van de parade naast de president Ben Zvi., In de staatscourant van maan dag is thans ook voor ambtena ren, ressorterende onder het mi nisterie van Financiën, de rege ling van toepassing verklaard, waarbij de vervallen verklaring van pensioenrechten van krach tens het zuiveringsbesluit 1945 ontslagen ambtenaren wordt her zien. De teraardebestelling van Aris- toteles Kyriakos, de zondag j.l. door verzetslieden vermoorde Cyprische inspecteur van politie, is" niet zonder incidenten verlo pen. De met een Britse vlag over dekte kist werd in een politie auto naar de kathedraal over gebracht, waar de uitvaartdienst werd gehouden. De auto werd begeleid door in jeeps gezeten en met stenguns bewapende Britse militairen. Het gebied rondom de kathedraal was door politie en militairen afgezet. Toen de auto zich in beweging zette, renden twee -bloedverwan ten van de vermoorde schreeu wend achter het voertuig aan Een hunner slaagde erin dt auto te bereiken en sprong in het voertuig vervolgens viel hij flauw op de kist. Ook in de kerk speelden zich hartstochtelijke tonelen af. Bloedverwanten deden voor het altaar hardnekkige pogingen om het deksel van de lijkkist op te lichten, teneinde een laatste blik op de vermoorde te kunnen wer pen. Twee familieleden vielen flauw terwijl een zuster van de vermoorde zich in haar wanhoop de haren uit het hoofd trok. Britse .troepen hebben onder de vloer in een winkel van een Griekse Cyprioot in Nicosia een hoeveelheid munitie en explosie ven gevonden, aldus is maandag officieel (bekendgemaakt. De eigenaar van de winkel is spoor loos. Zondagmiddag zijn 26 mensen gedood en 30 gewond door een kleine bom, die een vliegtuig van de luchtmacht per ongeluk had laten vallen op een sportterrein te Prachuab, 318 km van Bang kok verwijderd. Volgens een be kendmaking van de directeur van de Thailandse voorlichtingsdienst was het vliegtuig op weg naar collega's in het centrale comité Bangkok. Het ongeluk was ^ai- de partij. Daarna is de Bul- schijnlijk te wijten aan een fou I rvm/ihanicmo vnnr nPt lOS- eaarse v^ce premier ÏCostofTdie in i in het mechanisme voor het los 1M9 werd terechtgesteld, omdat laten van bommen. Thailands hij een spion van de Engelsen en eerste minister Pïboe Song- Amerikanen en Titoist geweest gram, heeft zich naar de plaats zou zijn, gerehabiliteerd. I van het ongeluk begeven. heid voor Singapore de enige ma nier is om te verhinderen dat het Aziatische nationalisme in Sin gapore anti-Europees wordt. Hij wenst de mensen tegen het com munisme gericht te zien en zegt dat, hoewel hij het kolonialisme haat, hij het communisme nóg meer haat, omdat „het een gro vere vorm van kolonialisme is dan het imperialisme". De eerste minister van Singa- aoor tie t/osiemijiv»c ium«»upore, David Marshall, is Buitenlandse Zaken Figl in zijn per vliegtuig ui Londen aanBeko- midden op te nemen. Even later men. Zqn delegatie wenrtzeli- namen zes Oostenrijkse afge-standigheid binnen het gemene- vaardigden die al sedert 1952 als best, voorde kolome^Singapore waarnemers waren toegelaten, hun plaatsen in als gelijkgerech tigde leden van het Europese par lement. Zij werden welkom gehe ten door de Britse afgevaardigde Lord Layton, die herinnerde aan de moeilijkheden welke Oosten rijk heeft doorgemaakt sedert het einde van de eerste wereldoor log, en die o.m. betoogde, dat de problemen veroorzaakt door de politieke versplintering welke Midden Europa toen heeft onder gaan, nog niet zijn opgelost, dat alleen een instelling als de Raad van Europa die oplossing tot stand kan brengen, en dat de me dewerking van Oostenrijk daar bij onontbeerlijk is. en hoopt die te bereiken 1 april 1957, dat is vijf maanden vóór de datum waarover men het eens geworden is voor de fede ratie van Malakka. De conferentie met de Britse minister zal op 23 april beginnen. De besprekingen zullen twee tot drie weken duren en Marshall heeft gezegd dat hij zal aftreden als zij niet met succes bekroond worden. In politieke kringen gelooft men dat onder deze omstandighe- den nieuwe verkiezingen aan linkse elementen de gelegenheid zouden geven de macht in han den te nemen. Hij gelooft dat onafhankelijk- De wereldfederatie tot bescher ming van dieren heeft, naar aan leiding van een desbetreffend protest, telegrafisch bericht ont vangen van het kabinet van de Prins van Monaco, dat er geen wedstrijden in duivenschieten zullen worden gehouden t.g.v. het huwelijk aldaar. De directie van de Nederland- sche Bank N.V. heeft bekendge maakt dat zij binnenkoi-t naast de thans circulerende bankbil jetten van 20,— bankbiljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. De biljetten, waarvan de afme tingen ongeveer 82 X 151 mm zijn, zijn gedateerd Amsterdam 8 november 1955. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd en vertonen bij doorzicht als wa termerk de beeltenis van Hippo crates en profil (in het witte cir kelvormige veld), benevens enige malen het getal 20. Op de voorzijde is als tekst op genomen: De Nederlandsche Bank twintig gulden De Jong M. W. Holtrop secretaris. president. Amsterdam, 8 november 1955. De voorzijde, waarvan de voor naamste kleuren zijn paars, bruin en groen, vertoont rechts een portret van Boerhave uitgevoerd in paarse kleur, en in het mid den een rozet in de kleuren groen en paars, welke rozet de achter grond vormt voor de woorden: „twintig gulden" en voorts voor een aesculaapstaf en een blader tak, symbolen respectievelijk van de geneeskunde en van de bota nie. De handtekeningen en de woor den secretaris en president zijn gedrukt op een rood en blauw vignet. Onder dit vignet staat, in bruine kleur, de datum: A.mster- dam 8 november 1955". In de linker en in de rechter beneden hoek is in lichte,cijfers het getal 20 afgedrukt. De figuurtjes van de groene krans rond het witte veld en die van de zwarte krans aan de ach terzijde van het biljet sluiten bij doorzicht in elkaar. De achterzijde vertoont, tegen een achtergrond van concentri sche kransen van bruine, paarse en groene lusvormige lijnen, het symbool van de artsenijbereid- kunde een slang die zich om een beker kronkelt) in de kleuren groen en paars. Aan de rechterzijde staat bo ven het witte veld tweemaal de tekst van artikel 208 van het wetboek van strafrecht. Het nummer voorafgegaan door twee letters en een cijfer, is in zwarte kleur in de linker boven hoek en in de rechter beneden hoek gedrukt. In de benedenrand staat links J, F. Doeve Del. E^n rechts Joh. Enschede en Zonen imp. ver meld. Eric Jonston, president Eisen howers reizende „speciale afge zant", heeft bij zijn terugkomst in de Verenigde Staten van een wereldreis verklaard, dat de Ver enigde Staten moeten ophouden met praten over hun militaire kracht en het „weggeven" van geld in het Verre Oosten". Op een bijeenkomst van de Noordcalifornische raad voor in ternationale zaken zei Jonston, dat geld geleend dient te worden, niet geschonken. „Als men geld schenkt, kleineert men degene die het ontvangt". De Russen daarentegen praat ten voortdurend over vrede, nooit over hun militaire kracht. Omdat de Verenigde Staten het steeds over militaire kracht hadden, ge loofden de Aziaten niet, dat zij vrede wensten. Maandag bevond er zich een langgerekt lagedrukgebied boven Europa. Het strekte zich uit van het Westelijk deel van de Middel landse Zee tot ver in Rusland. Dit lagedrukgebied veroorzaakte m Italië krachtige Zuidelijke winden. Deze zogenaamdè siroc co transporteert warme lucht uit de Sahara naar het Noorden. In Italië en de Balkan steeg het kwik plaatselijk tot .25 graden. Tengevolge van deze Zuidelijke luchtstroming komen langs de Zuidzijde van de Alpen lang durige zware regens voor, zo viel er in Locamo in 24 uur tijds on geveer 100 millimeter. Het lagedrukgebied brengt ons land Noordelijke winden, waar mee koude lucht uit Scandinavië wordt aangevoerd. Hierin komt nog maar weinig verandering. Het koude weer houdt dan ook aan. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdag avond. Aanhoudend koud. Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolken velden, maar ook opklaringen. Overwegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen aF gisteren of iets hogere. WOENSDAG 18 APRIL. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 n.m. 7.43 8.18 8.58 9.08 ZON op dnder April 17 5.41 19.43 18 5.39 19.45 19 5.37 19.46 MAAN op onder 10.44 12.02 13.22 1.51 2.27 2.56

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1