r, Waarschuwing van Ben Goerion V Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam De stakingen in Spanje i uberculosebestrijding blijft dringend nodig Geen onderhandelingen tussen Duitsland en Rusland Mijnontplotfing in België MAANDAG 16 APRIL 1956. 11e Jaargang Nr 3741 RADIO-TELESCOOP BIJ DWINGELOO Voorlopig de grootste ter wereld MIJNONGELUK IN BELGIE salons j*ohert" Russische leiders uit Moskou vertrokken Demonstraties in Denemarken Politie-oflicier vermoord op Cyprus missie van De Hammarskjoeld De nieuwe regering van Ceylon HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON'- EN MAANSTANDEN Frankering bij abonnement Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneifeen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft zondag in een radiorede zijn land gewaar schuwd dat het wellicht een zwaardere proef te doorstaan zal hebben dan die van de Arabisch- Israëlische oorlog, acht jaar ge leden Hij opende deze rede, die gehouden werd naar aanleiding van het feit dat heden Israël acht jaar onafhankelijk is, met het verzoek aan het volk om de slachtoffers van de „guerilla die de Aralbische landen tegen Israël voeren" te willen herdenken. Sprekend over Egypte, Jorda nië en Syrië zei hij: „Voor iedere klap zullen wij er twee terugge ven". Morgen zal H. M. Koningin Juliana de radio-telescoop in Dwingelo in gebruik stellen. Dit zonderling gevormde appa raat dat in feite niet anders is dan een uiterst gevoelige, reusachtige antenne, is in staat radiogolven die uit de kos mos tot ons komen op te vangen, te versterken en te registreren. In het heelal zijn verscheidene objecten die als radio-zenders fungeren, a.a, onze zon, onvoor stelbaar grote wolken waterstof gas, die zich tussen de sterren oevinden, en dan ook nog talloze sterrennevels zoals onze Melk weg er een is. De sterkste radiogolven die uit de kosmos tot ons komen schij nen afkomstig te zijn van tegen elkaar botsende sterrennevels elk bestaande uit miljarden ster ren waarbij geweldige massa s waterstofgas in uiterst heftige beroering geraken. De ^radio-telescopen, waarvan voorlopig die in Dwingelo de grootste ter wereld is, zullen vrij wel zeker de astronomen in staat steTLen veel meer te weten te ko men over de structuur van onze Melkweg, over de toestand waar in de materie der ver verwijderde gasmassa's zich bevinden en van de catastrofen welke zich in de kosmos voordoen. De radiotelescoop in Dwingelo is 25 meter in doorsnee, het to tale oppervlak van zijn metalen „spiegel" is 540 m2. Het gewicht van die spiegel is rond 100 ton. Zij rust op een be tonnen voetstuk dat 300 ton zwaar is. Surinaamse minister van Justitie gearresteerd De Surinaamse minister van Justitie, de heer A. Karamat Ali, die dezer dagen is afgetreden, is na een verhoor overgebracht naar het huis van bewaring te Paramaribo, onder verdenking zou de heer Karamat Ali, voor van het plegen van meineed en verduistering. (Zoals eerder werd gemeld, zijn optreden als minister van Justitie, betrokken zijn geweest bij ongeoorloofde manipulaties met de verkoop van contingenten voor rijstuitvoer uit Suriname. Red. A.N.P.) In de mijn Crachet van de .Charboimages Cockerill-Ougree' te Frameries heeft zich vrijdag nacht een grondverzakking voor gedaan, waardoor verscheidene arbeiders werden verrast. Een mijnwerker zou om het leven zijn gekomen en verscheidene ge wond. Over de bewapening van Egyp te verklaarde hij, dat deze bewa pening niet ..deen de vrede van Israël bedreigt, maar die van de gehele wereld en dat de landen die Egypte van wapens voorzien en Israël deze wapens weigeren, een grote verantwoordelijkheid in de geschiedenis op zich nemen. Ook zei Ben Goerion: „Het ge weten van de grote mogendheden heeft gefaald toen de nazi-dikta- tor zes miljoen Europese Joden naar de slachtbank leidde. Zal •dat geweten weer falen nu de Egyptische diktator en zijn bond genoten dezelfde plannen hébben voor Israël zelf"? Verder verklaarde hij nog, dat hoewel Israël zich nu voorname lijk met zijn verdediging bezig moet houden, de immigratie door gang moet vinden. „In de eerste paar jaren van ons bestaan hebben wij 700.000 Joden uit het buitenland ontvan gen en wij staan nu voor een. nieuwe golf van immigranten", zei hij. Redevoering van de president van Israël. De president van Israël, Itzhak Ben Zvi, heeft zondag in een ra diorede 'tot het Israëlische volk verklaard, dat Westelijke en Oos telijke mogendheden onder Ara bische druk Israël het recht van zelfverdediging en bewapening ontnemen. De president zei: „Zij (de Ara bische staten) vallen ons dage lijks aan en hebben bekend ge maakt van plan te zijn het grond gebied van Israël te veroveren en zij hebben niet alleen steun ge vonden bij onze vijanden, maar ook bij die landen die hebben ver klaard vriendschap te voelen voor Israël - zowel in het Oosten als het Westen. Vele van deze landen vechten om de vriend schap van de Arabieren en zen den hen grote hoeveelheden wa- pns van goede kwaliteit om oor log te voeren tegen Israël". De president deed een beroep op het Israëlische volk om vrij willig te helpen bij het aanleggen van fortificaties. AANTAL RADIOTOESTELLEN Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 april 1956 2.139.778 tegen 2.124.267 op 1 maart 1956. Het aantal aangegeven televi sietoestellen 48.025 tegen 39.818. Op 1 april 1956 waren er 531.263 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 530.285 op 1 maart 1956. do kapper «at litf opeet» cocW- markt 16 brownwijstrect 9 terne ia en ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair ,,lancome"-dr. payot" -„yardley". H. M. de Koning en Z. K.H. Prins Berr.hard komen op a.s. woensdag 18 april om 14.30 uur per auto aan de grens der ge meente Amsterdam (uit de rich ting Soestdijk) aan, waar bij be groet zullen worden door de bur gemeester van Amsterdam. Kort na aankomst te plm. 15.10 uur zullen Koningin en Prins ten paleize de burgemeester en le gemeenteraad van de hoofdstad in audiëntie ontvangen. Het pro gramma van Koningin en Prins wordt deze middag daarna ge splitst. H. M. de Koningin gaat naar Tuinstad Slotermeer voor een be zoek aan „Ons Huis" aan de Louis Couperusstraat en vervol- HET MANIFEST DER ZEVEN Op het Catshuys in Den Haag zijn thans meer dan 130.000 hand tekeningen binnengekomen, die evenzovele bewijzen van instem ming zijn met het „Manifest der zeven" inzake de actie-Jungschla- ger. MODERNE VEIIKIEZINGS-METHODE Een der politieke partijen heeft twee helikopters gecharterd, die in Brabant, Limburg en Twente in de verkiezingscampagne zul len worden gebruikt. Met deze helikopters zal een aantal landingen worden uitge voerd. De correspondent van A.F.P. schrijft uit Madrid, dat de sta king in Noord-Spanje de eerste van haar soort is sinds het ein de van de Spaanse revolutie. Zij heeft zich immers uitgebreid van Navarre naar de Baskische pro vincies Biscaye en Guipuzcao en zo wordt thans in ver uiteengele gen industriegebieden tegelijker tijd gestaakt uit protest tegen dé stijging van de prijzen, kort na de loonsverhoging.- Ook in de Catalaanse hoofd stad Barcelona wordt reeds ge staakt. Hier leidden in 1951 sta kingen tot ongeregeldheden. Deze werden toen echter pas twee maanden later door verzet in de Baskische provincies ge volgd. Het is ook van betekenis, dat de huidige beweging haar oor sprong heeft in het conservatie ve Navarre (Pamplona), waar tot nu» toe geen arbeidsongere- geldheden tegen het regiem van Franco hebben geheerst. De meerderheid hier toonde zicht in- Dr Von Brentano, de Westduit- se minister van Buitenlandse Za ken, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van Reu ter zaterdag met nadruk ver klaard, geen bilaterale bespre kingen met de Sowjet-Unie over de Duitse eenheid, de ontwape ning en de Europese veiligheid te willen beginnen. Hij sprak Westduitse persberichten tegen, waarin gewaagd wordt van het voornemen van de minister tot het voeren van dergelijke bespre kingen. Minister Von Brentano heeft vrijdag op een persconferentie gerept over zijn voornemen om de Sowjet-regering in kennis te stellen van het Westduitse stand punt aangaande het verband tus sen Duitslands hereniging, ont wapening en de Europese veilig heid. Op de vraag van de correspon dent van Reuter of hij van plan was rechtstreeks onderhandelin gen met de Sowjet-Unie te ope nen, antwoordde Von Brentano: „Beslist niet". Wèl had de Duitse regering het voornemen langs ge bruikelijke diplomatieke kanalen de Sowjet-regering in te lichten over haar zienswijze. Doc;h er zouden geen onderhandelingen plaats vinden, geen nota's wor den verzonden en vooral geen Kort voor de aflossing van 6 uur des morgens heeft zich vrij dag in de „Charbonnage du Hor- kfc" te Tilleur, een mijngasont- ploffing voorgedaan. Een twin tigtal mijnwerkers, die pas wa ren aangekomen, werden tegen elkaar geslingerd. Veertien van hen werden onmiddellijk door degenen, die niet gewond wer den, naar boven gebracht en naar het ziekenhuis van de mijn overgebracht. Drie liepen brandwonden in de tweede graad over het gehele lichaam op, de elf andere zijn minder zwaar gewond, zodat vier van hen na eerste hulp reeds huiswaarts konden keren. Onder de gewonden zouden zich, behalve Belgen en Italia nen, ook de Nederlanders Jozef Houssen (59 jaar) uit Heerlen, Jacobus Saes (43 jaar) uit Sim- pelveld en Nicolaas Erens (45 jaar) uit Nieuwenhagen bevin den. Volgens Belga is, behalve twee Italianen, alleen Houssen zwaar gewond. Reuter noemt ook Saes bij de ernstige gewonden. Verondersteld wordt dat zich een ophoping van mijngas, geluk- kig met laag gehalte, moet ge vormd hebben en tot ontploffing is gekomen onder omstandighe den die de onderzoekers nu trachten te achterhalen. Premier maarschalk Boelga- nin en partijsecrataris Chroesjt- sjef van Sowjet-Rusland zijn zon dagmiddag om 15.00 uur Neder landse tijd aan boord van de krui- sër „Ortsonikidze" uit Baltisk, aan de Baltische Zee naar Enge land vertrokken, aldus meldt ra dio Moskou. De kruiser, die 12.800 ton meet, wordt woensdag in Portsmouth verwacht. De Russische leiders waren zaterdag per trein uit Moskou vertrokken. nieuwe voorstellen worden ge daan. De Westduitse regering, al dus de minister, had van het ogenblik af, dat diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie weiden gevestigd verklaard, dat deze weg „onder geen beding" gebruikt zou worden voor recht streekse onderhandelingen met de Russen achter de rug van de Westelijke bondgenoten om. Vol gens de minister is West-Duits- land te zwak om zich met de Sow jet Unie in bilaterale onder handelingen te kunnen meten. Een poging hiertoe zou fataal zijn. De Westduitse regering, al dus de minister, meent, dat Duitsland slechts met de hulp van zijn Westelijke bondgenoten herenigd kan worden. Twintigduizend arbeider^ zijn zaterdag in optocht door de stra ten van Aalborg, in Noord-Jut land, getrokken, waar vrijdag een politie-agent om het leven is ge komen bij botsingen met stakers, die protesteerden tegen het be sluit van het parlement om aan vaarding van de loonvoorstellen van de officiële bemiddelaars wettelijk verplicht te stellen. De vakbonden hebben de voorstel len verworpen. Volgens berichten uit het ge hele land heeft het merendeel der Deense arbeiders zaterdag meegedaan aan 'n proteststaking van 24 uur. In de Deense stad Odense, op het eiland Funen, hebben demon- straten zondag geprotesteerd tegen de anti-stakingswet van de Deense regering. De demonstran ten hielden bussen aan en dwon gen passagiers om uit te stappen. Zij deden pogingen om enkele taxi's omver te werpen. De demonstranten werden door de politie uiteengeslagen. Dertien personen werden gearresteerd. Een Grieks-Cypriotische inspec teur van politie is zondag te Ni cosia in de rug geschoten toen hij een kraamkliniek verliet, waar hij zijn vrouw en zoontje van vier dagen had bezocht. Hij stierf tij dens het transport naar het zie kenhuis. Verpleegsters van de kliniek zeggen dat hij vanuit de kliniek zelf werd beschoten. dertijd nationalistisch. Overigens verloopt de staking volkomen rustig en de politie heeft nergens behoeven in te grij pen. A.F.P. merkt nog op, dat een communiqué van de gouverneur van Barcelona, volgens welke de staking geprovoceerd zou zijn door elementen, die orders van buiten af ontvangen, ingetrok ken is. De gouverneur heeft ove rigens toch de arrestatie van de aanstokers gelast. Inmiddels was men donderdag avond in de hoofdstad Madrid, nog niet officieel in kennis ge steld van de staking, noch van de arrestatie van studenten en even min van de moeilijkheden in de kolonie in Spaans-West-Afrika. De Spaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Martin Artajo, die besprekingen in Washington heeft gevoerd, heeft daar op 'n persconferentie verklaard, dat de stakende Spanjaarden geen ge vaar voor hun leven noch honger lijden, „zulks in tegenstelling tot de verklaring van een Ameri kaanse vakbondsleider". Enkele industriële bedrijven in het noorden van Spanje hebben vrijwillig de lonen verhoogd met het oog op een golf van stakin gen, waarbij nog ongeveer 20.000 arbeiders in San Sebastian en Barcelona) zijn betrokken. Zaterdagochtend keerden en kele duizenden stakers naar de Enasa-autofabriek in Barcelona terug doch vonden de fatoriek ge sloten. op bevel van de regering. Ongeveer 1500 arbeiders van de staalfabriek Luzuriga in Pasa- j.es hebben het werk hervat. Zij krijgen een loonsverhoging van veertig procent en meer premies. Rijwielfabrieken in Eïbar hebben vrijwillig een loonsverhoging van vijftig procent toegekend hoewel de arbeiders van de fabrieken niet gestaakt hebben. De Spaanse regering heeft, on der voorzitterschap van generaal Franco de toestand besproken, die is ontstaan door de stakin gen in de provincies Navarra, Guipuzcoa en Barcelona. Na het verslag van de minister van Ar beid, José Antonio Giron, te heb ben aangehoord, stemden de mi nisters in met de sluiting van de betrokken bedrijven. Ook ging de regering akkoord met de opzeg ging van de arbeidsovereenkom sten met de arbeiders, die het werk hebben neergelegd. gens naar het Geuzenveld waar 't wijkcentrum (Goeman Borghe- sius-school) bezocht zal worden. De Prins zal het opleidingsschip „Pollux" dat bij de Prins Hen drikkade ligt, bezoeken en be geeft zich daarna naar de com mandopost van de Bescherming Burgerbevolking in de Memling- straat. 's Avonds wordt ten pa leize een diner gegeven waaraan een zestigtal personen zal aan zitten. Donderdagmorgen 19 april is bestemd voor een bezoek van Ko ningin en Prins aan 't Koninklijk Shell-laboratorium te Amsterdam Noord. Des middags wordt het programma weer gesplifrt. H. M. zal zich per auto naar de Mar- nixstraat begeven ter bezichti ging van de moderne gemeente lijke was-, bad- en zweminrich ting aldaar. De Prins begeeft zich van de Schreverstoren om 14.30 uur naar Amsterdam-Noord voor een (bezoek achtereenvolgens aan het nieuwe dok van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Mij. en de confectiefabriek Hollandia Kattenburg. Om 20.30 uur is een avond-ont vangst van Amsterdamse auto riteiten en vertegenwoordigers van Amsterdamse instellingen, vrijdagmorgen maken H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Beril- hard een rondrit per auto. Tij dens deze rit wordt gestopt bij het Stedelijk Museum waar een tbezoek zal worden gebracht aan de tentoonstelling „Wij Mensen". Des middags brengen zij een be zoek aan effectenbeurs en aan de goederenbeurs, waarna er een ontvangst is door de Kamer van Koophandel. Later op de middag zal de studentenbioscoop „Krite- rion" worden bezocht. De zater dagmorgen is bestemd voor enige ontvangsten ten paleize. 's Mid dags om 14.30 uur zullen Konin gin e« Prins 'n rijtoer per calèche maken en een bezoek brengen aan het paedologisch instituut in de Vossiusstraat, dat 25 jaar bestaat, 's Avonds om 20.30 uur zal in de Stadsschouwburg een voorstelling van de Nederlandse Comedie worden bijgewoond, die „Van de brug af gezien" ten to nele brengt. Op zondag 22 april des mor gens zullen Koningin en Prins een kerkdienst bijwonen. Het noenmaal ten paleize wordt met het dagelijks bestuur van de ge meente Amsterdam gebruikt. De secretaris-generaal van de Tenslotte zal des middags een be- Verenigde Naties, Dag Hammar-zoek worden gebracht aan het Volgens een regeringswoord voerder was het kabinet van me ning, d#t de openbare orde niet is verstoord. De gouverneur van Guipuzcoa heeft inmiddels de sluiting gelast van die bedrijven, waar geen ge hoor was gegeven aan zijn order om het werk te hervatten. In San Sebastiaan is het werk overal hervat. Aan de censuur van de Spaan se regering op nieuws over ge melde ongeregeldheden in de Spaanse enclave Ifni in Afrika is zondag een einde gekomen met een bekendmaking via de radio dat bij een „volksoploop in Ifni 2 inheemsen om het leven zijn ge komen en zes werden gewond'". In een commentaar op de re cente ontwikkelingen in Ifni, dat via de Spaanse radio werd omge roepen. werd gezegd dat zich in Ifni „alleen maar een volksruzie heeft voorgedaan, die is veroor zaakt door groepen die van bui ten Ifni afkomstig waren". Volgens de radio werden vier inheemse politie-agenten en twee inheemse burgers gewond en twee inheemsen gedood. DE „SAN FRANCISCO CHRONICLE" OVER HET PROCES- JUNGSCHLaGER. De „San Francisco Chronicle" heeft in een hoofdartikel com mentaar geleverd op het proces- Jungschlager. Het blad schrijft, dat de ontwikkelingen in Dja karta „het wetsgevoel van de vrije wereld, kwetsen door hun niet-eerbiedigen van de princi pes van rechtspraak en het voe ren van een rechtvaardig proces. Tenzij er vrijspraak volgt, het geen zeer ónwaarschijnlijk lijkt, of tenzij er een nieuw en recht vaardig gerechtelijk onderzoek wordt bevolen, zal het aanzien van Indonesië in de rij van mo derne, beschaafde landen aan zienlijk verminderen'. De korte geschiedenis van de nieuwe rege ring toont duidelijk, dat het de sympathie had en heeft van de Amerikanen, maar iedere ont wikkeling bij 't proces-Jungsch- lager en iedere opzettelijke om koperij van de justitie en ver draaiing van de wet, .zal zeker die sympathie doen verflauwen", aldus de „San Francisco Chro nicle". SLECHT WEER IN MONACO. Prins Rainier en zijn aanstaande bruid zijn zondag eregasten ge weest op een gala-diner, dat door de „Internationale Sportclub'' in Monte Carlo gegeven werd. Het paar kwam aan in een stromen de regen, die reeds 15 uur lang in Monaco viel. Vlak na hun aankomst brandde er een zekering van de lichtlei- ding door, zodat de 270 gasten enige minuten in 't donker zaten. Er is tenminste één groep men sen, die garen spint bij het koude en regenachtige weer en dat zijt1 de bontwerkers. De meeste gas ten zijn gearriveerd met in hun koffers slechts lichte zomerkle ding, vooral de Amerikanen, die geloof gehecht hebben aan de legende van de „Cöte d' Azur. Zij bestormen de bontwinkels, dié gouden zaken doen. Óók in een ander opzicht zijn 'de Amerikanen gedesillusioneerd. „Het is veet duurder dan bij ons", zeggen zij. Wegens het slechte weer heb ben de prins, zijn verloofde en hun ouders de dag met enkele vrienden in het paleis doorge bracht. Grace Kelly heeft die tijd grotendeels besteed aan het uit zoeken van de bloemen vobr haar huwelijk; ook voor haai eigen bruidsboeket. skjoeld, is zaterdag uit Cairo naar Gaza en Beiroet vertrokken. Dinsdag gaat hij naar Israël en vervolgens naar Damascus en Ammman. In de tweede fase van zijn missie zal hij naar Cairo te rugkeren. Hammarskjoeld verklaarde in Cairo datgene bereikt te hebben waar hij voor gekomen was. Vol gens waarnemers betekent dit, dat hij zijn eerste doel: een on middellijk onvoorwaardelijk sta ken van het vuren aan de grens tussen Egypte en Israël bereikt heeft. Diplomatieke waarnemers te Cairo zijn van oordeel, dat Ham marskjoeld thans zal Israëlisch-Egyptische hoods historisch museum in het Waaggebouw. Te 16.30 uur ver trek per auto naar Soestdijk. De nieuwe linkse regering van Ceylon heeft besloten koningin Elizabeth van Engeland te ver zoeken in het vervolg geen onder scheidingen van het Britse rijk meer te verlenen aan inwoners van Ceylon, aldus is officieel in Colombo bekend gemaakt. Voorts heeft de nieuwe regering trachten 'besloten te zijner tijd alle minis- instem- j ters, hoge functionarissen en di ming te verkrijgen met het te- j plomaten in het buitenland op te rugtrekken van hun strijdkrach- dragen geen sterke drank te ten tot buiten schootsafstand en 'schenken bij officiële gelegenhe- een toelangrijke versterking van den. De bars van het parlement het waarnemerskorps der Ver-in Colombo zullen worden geslo- enigde Naties. ten. •X- Eén van de grootste tanksche pen ter wereld, de „Dina Onas sis, die op weg was naar Rotter dam, verkeert tengevolge van machineschade op de Noordzee in moeilijkheden. Tuberculosebestrijding blijft dringend noodzakelijk, daarbij in begrepen 't bevolkingsonderzoek, het werk van de consultatiebu- reaux en de nazorg. Het sterfte cijfer daalde weliswaar per 100.000 inwoners van 46,9 in 1946 tot 6,5 in 1955 en het aantal nieu we gevallen per 100.000 inwoners per jaar van 160,6 in 1950 tot 81 in 1955, maar deze cijfers mogen geen aanleiding tot zorgeloosheid of dptimisme zijn. Zelfs het feit, dat van de onge veer 9000 sanatoriumbedden er 1000 ongebruikt staan, is geen re den om te zeggen, dat de tbc overwonnen is, zo zei dokter J. Meijer, directeur van de Kon. Ned. centrale vereniging tot be strijding van tuberculose tijdens •een persconferentie. Integendeel. Overal dreigt nog gevaar. Neder land is op tbc-gebied als een pol der, waarin het water laag staat. Rondom ons land echter is de tuberculose veel ernstiger en waar wij open grenzen hebben dreigt dus doorlopend gevaar voor „overstroming". Daarbij komt, dat voortdurend besmettingshaarden en kleine epidemische tbc-explosies wor den ontdekt. Er lopen nog altijd mensen rond, die niet weten, dat zij ziek zijn, terwijl voorts tien duizenden jongelieden niet de minste weerstand tegen de ziekte hebben. Dit bleek onlangs weer te Zierikzee, waar op een mid delbare school 15 patiënten wer den ontdekt en te Alfen aan de Rijn, waar op een school 16 leer lingen aangetast bleken. De tbc-bestrijdingsverenigingen dienen hun werk dus met kracht voort tezetten (begroting 5.900.000 gulden per jaar). De Ned. sana torium verzekering keert jaar lijks 19 miljoen gulden uit. Met kracht moet worden bevorderd, dat patiënten niet thuis kuren, doch zich voor een betere behan deling in een sanatorium laten opnemen. Zorgen bieden a-socia le lieden, die dit niet doen, uit sanatoria weglopen, zich niet bij het bevolkingsonderzoek aanslui ten of zich aan nazorg onttrek ken. De nazorg is bedoeld om de patiënt weer in een voor hem ge schikte werkkring, eventueel met behulp van bij- of omscholing, in de maatschappij te brengen. Van de patiënten moet men, juist mede door onttrekking aan na zorg, op 13 pereent herhalings- gevallc-n rekenen. Zij zijn bij de nieuwe ontwikkeling van de ziekte ook opnieuw een gevaar voor anderen. Hoewel bij het be volkingsonderzoek, afgezien van de gevallen van kanker en an dere gezwellen, slechts één pa tiënt op de 5000 a 1 gulden per stuk, gevonden wordt, achten medische en sociale deskundigen dc verdere strijd tegen de tbc dringende noodzaak. Verslapping zal onmiddellijk verergering be tekenen. De totale schade door behandeling, kuren, verlies aan arbeidstijd en produktie etc. is in ons land alleen voor tbc-patiën- ten volgens prof. dr. P. Munten dam nog altijd omstreeks 100 miljoen gulden per jaar. Het is dus ook een economisch belang het werk vol te houden. Op grond van deze overwegin gen vroeg dr. Meijer dan ook overvloedig steun voor de Em- mabloemcollecte, die overal in den lande tot 24 april wordt ge houden. De baten van deze col lecte komen, zoals bekend, ten goede aan de bestrijding van tbc in de plaatsen van inwoning. Het afgelopen weekeinde heet! het weer in ons land in het teken gestaan van een oude noordoos- - telfjke luchtstroming. Deze vei dreef zaterdag de nog boven het zuiden van het land aanwezige zachte lucht. Het kwik kwam zondag dan ook nergens boven de zeven gra den, in tegenstelling tot zaterdag toen het in Brabant en Limburg veertien graden werd. De restanten van neerslagge- bieden, die voordien in vrijwel geheel West-Europa langdurige regens veroorzaakten, bezorgden Limburg nog een verregende zon dag. In de noaroosteüjke luchtstro ming, die in stand werd gehou den door een hogedrukgebied bo ven Groenland en een lagedruk gebied boven Zuid-Frankrijk en de Alpen kwamen opklaringen voor, die zondagmiddag het N.W. van het land bereikten. Deze op klaringen zullen zich langzaam verder over het land uitbreiden. Doordat de wind wat afneemt zal het vandaag wat minder koud zijn dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Iets minder koud. Wisselende bewolking en later mogelijk enkele verspreid optre dende buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Iets minder koud. DINSDAG 17 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.01 6.36 7.16 7.26 n.m. 6.31 7.06 7.46 7.56 ZON MAAN op onder op onder April 16 5.43 19.41 9.29 1.06 17 5.41 19.43 10.44 1.51 18 5.39 19.45 12.02 2.27 19 5.37 19.46 13.22 2.56

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1