Eric de Noorman - De Romeinse Helm 64ste Zitting in de zaak Jungschlaeger. Kardinaal Van Roey over de Belgische schoolkwestie. De staking in Denemarken. Ontwapening en de verdeling van Duitsland, Zoals de ouden zongen, piepen de jongen. Beursoverzicht RECHTER MA.ENGKOM ZAL OP 27 APRIL VONNIS WIJZEN. «echter Maengkom heeft gisteren medegedeeld, dat hij 27 april vonnis zal wijzen. De verdedigster, mevrouw Bouman, heeft bij haar dupliek een verklaring voorgelezen van de Britse am- sadeur in Indonesië, de heer O. E, Morland, waarin ver meld staat, dat er nooit Britse vliegtuigen zijn gebruikt voor het afwerpen van wapens, munitie of voorraden in Indonesië ten behoeve van opstandelingen, zoals door getuigen a charge is beweerd. Mevrouw Bouman kondigde aan, dat zij een verkla ring zal overleggen van de Amerikaanse schout-bij nacht W. R. Sheely, waarin wordt aangetoond, dat tus sen augustus 1951 en februari 1953 nooit een passagier genaamd Manoch, aan boord van een Dakota van de Amerikaanse ambassade is geweest en dat evenmin een piloot Kennedy dit toestel heeft gevlogen. De kroonge tuige Manoch heeft n.l. verklaard, dat een Dakota van de Amerikaanse ambassade, met als piloot Kennedy, gebruikt was voor droppings ten behoeve van opstan delingen. EGYPTISCH VOORSTEL Churchill optimistisch over het Midden-Oosten VON BRENTANO over: HET VOORLICHTINGSBUREAU VAN DE VOEDINGSRAAD MELDT AGENDA. Gemeente Terneuzen Toen mevrouw Bouman de ver klaring van de Britse ambassa deur voorlas, maakte de rechter hiertegen bezwaar, zeggende, dat in deze fase van het proces geen nieuw bewijsmiddel kan worden aangevoerd. Maar hij aanvaard de de verklaring van de ambas sadeur als inlichting. Na haar dupliek overhandigde mevrouw Bouman nog een docu ment aan de rechter, waarineen Nederlandse horlogemaker ver klaart, dat hij voor beklaagde een horloge heeft gerepareerd in de tijd, dat hij volgens de getui gen charge in Indonesië is ge weest. Beklaagde Jungschlaeger voel de zich op de zitting kennelijk niet goed. Hij zal heden een dok ter raadplegen daar hij te hoge bloeddruk heeft. Er was voor de zitting van gis teren weinig belangstelling. Er waren slechts enige kijkers bui ten het gerechtsgebouw, die niet demonstreerden, toen mevrouw Bouman mèt Jungschlaeger het gebouw binnengingen. De zitting werd bijgewoond door de politieke adviseur van 't hoge commissariaat, R. C. Kwantes, en door de Italiaanse consul G. Mariani en de directeur van de K. P.M. SAMENVATTING DUPLIEK. Bezwaar tegen aanvulling van tenlastelegging. 1. maakte mevr. Bouman be zwaar tegen het verzoek yan de officier van justitie in zijn re pliek om de tenlastelegging aan tq vullen met het element „opzet telijk"; Informanten. 2. trok zij uit de erkenning van de officier van justitie, dat noch konole Sutoko noch de po litie in Djambi, noch getuige De Bont iets had kunnen ontdekken bij een onderzoek naar subver sieve activiteit van Jungschlager. de conclusie: dat de inlichtingen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelden, onjuist zijn geweest; Veranderingen door getuigen in him verklaringen. 3. noemde zij het ten aanzien van veranderingen in getuigen verklaringen volkomen ontoe laatbaar, dat, wanneer getuige het totale beeld van een gebeur tenis of belangrijke details er van, die hij reds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat veranderen, nadat gebleken is, dat die gebeurtenis of die de tails onmogelijk waar kunnen zijn; Het dienstpaspoort. 4. bestreed verdedigster de mededeling van de officier van justitie, dat Jungschlager in 1953 „opnieuw het gebied van In donesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, omdat hij geen toestemming had van de Indonesische regering", toen hem dit paspoort ter bijwoning van een I. L. O.-conferentie op Ceylon werd verstrekt, bevond hij zich i n Indonesië. Pas twee maanden na zijn terugkeer werd bekend, dat Jungschlager geen vergunning kon krijgen om lan ger in Indonesië te blijven; Van hc/ren zeggen. 5. voerde zij aan, dat getuige- verklaringen op basis van horen zeggen, waaraan de officier van justitie wel bewijskracht had toegekend, niet toelaatbaar zijn, omdat de getuigenis volgens de Indonesische wet betrekking moet hebben op feiten, die ge tuige zelf gehoord, gezien of on dervonden heeft; De toepassing van het ketting bewf)s. 6. voerde mevr. Bouman aan, dat de officier van justitie het zgn. kettingbewijs onjuist had toegepast, omdat feiten, die niet behoorlijk zijn bewezen onmoge lijk als bewijs voor elkander kun nen worden beschouwd; Bewijsmiddelen. 7. betoogde mevr. Bouman, dat de uiteenzetting van de offi cier van justitie over „aanwijzin gen" bij de bewijsvoering niet in overeenstemming met de wet is. Een brief of een foto op zich zelf kan geen aanwijzing zijn; Jungschlagers verlofsperiode. 8. betoogde zij, dat op grond van overgelegde stukken van de met verlof in Nederland vertoef de, Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel ge- Amsterdamse Bank en van1 an dere verklaringen Jungschlager onomgelijk tijdens zijn verlof periode in Europa clandestien in Indonesië kan zijn geweest; Schuldigverklaring niet mogelijk. 9. viel mevrouw Bouman de interpretatie door de officier van Justitie van de wetsartikelen aan, op basis waarvan hij Jung schlager schuldig verklaart en zeide zij, veroordeling op grond hiervan niet mogelijk te achten; Ook medeplichtigheid niet mogelijk. 10. voerde zij aan, dat een ver oordeling als medeplichtige straf rechtelijk een onmogelijkheid is, daar er dan een ander moet zijn, die strafrechtelijk als hoofddader moet worden aangemerkt; Niet bewezen. 11. betoogde zij, dat beklaagde ook niet kan worden veroordeeld wegens het bezit en vervoeren van wapens zonder vergunning, daar ter terechtzitting niet be wezen is, zoals de wet vordert, dat geen vergunning verleend was; Een sterk argument. 12. achtte zij het niet voorko men van de Nigo en „Nederland zal herrijzen" op de lijst verbo den bewegingen een sterk argu ment, dat deze organisaties nim mer hebben bestaan; Vergelijking met moordzaak gaat mank. 13. betoogde zij, dat een verge lijking met een moordzaak, waar in het bewijs wettig is geleverd, niet opgaat. Er is geen spoor van bewijs voor de bewering van de officier van Justitie, dat als ge volg van de daden van Jungschla ger honderden of zelfs duizen den slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs niet één naam genoemd van iemand, die tengevolge van acties van Jungschlager om het leven is gekomen. BEKLAAGDE IS VOLMAAKT ONSCHULDIG. „Redelijkerwijze kan mijns in ziens niet meer ontkend worden, dat beklaagde gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad torpedeerd, aldus besloot mevr. Bouman haar dupliek in de zaak- Jungschlager, waaraan het land- gerecht te Djakarta vrijdag zijn 64ste zitting heeft gewijd. Zij vervolgde: wat door de ge tuigen a charge over deze perio de is verteld, is dus onwaar ge bleken. Op grond daarvan ver dienen hun verhalen over andere gebeurtenisen ook geen geloof. In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou heb ben schuldig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschul dig is. Na opgemerkt te hebben, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aange voerd, beëindigde de verdedig ster aldus: „Aan u, mijnheer de rechter, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak". KORT PLEIDOOI VAN BEKLAAGDE. Na de dupliek van mevrouw Bouman hield Jungschlager zelf een kort pleidooi. Hij zei tot de rechter: „Ik vertrouw, dat God u als handhaver van de wet de juiste weg zal wijzen". Jungschlager verklaarde voorts nadrukkelijk, dat hij tussen 3 juni 1950, toen hij voor verlof naar Holland ging, en tussen mei 1951 niet in Indonesië is geweest. Hij _zei, dat hij in Indonesië als een burger, die de wet respec teert, heeft gewerkt voor zijn maatschappij. Het was niet bij hem opgekomen zich tegen In donesië of zijn regering te wen den, aldus beklaagde. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Andes" 16 april Australië: s.s. „Waterman" 21 april Brazilië s.s. „Andes" 16 april Brits Oost-Afrika: s.s. „Europa" 19 april s.s. „Pierre Loti" 21 april Canada: s.s. „Maasdam" 16 april Chili: via New York 18 april Indonesië: m.s. „Oranje" 17 april Ned. Antillen: s.s. „Breda" 16 april Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" 17 april Nieuw Zeeland: s.s. „Waterman" 21 april Suriname: m.s. „Stentor" 18 april Unie van Z.-Afrika: s.s. „Rempang" 18 april Z.W.-Af rika m.s. „Winchester Castle" 21 april Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Kardinaal Van Roey heeft de slotrede gehouden op het con gres te Heverle van het Belgische Rooms-Katholieke middelbare on derwijs. De kardinaal verklaar de dat de huidige (socialistisch- liberale) Belgische regering „alle herhaaldelijk afgelegde beloften ten spijt, het land een onrecht vaardige en nadelige (schooi) wet heeft opgedrongen, dit niet tegenstaande krachtige protesten en betogingen door een groot ge deelte van het volk, terwijl deze wet door de besluiten op de uit voering ervan nog werd ver zwaard". Hij zei voorts: „Wij staan hier voor een diepe verdeeldheid der geesten, welke yooral voortspruit uit verschil van opvatting op het gebied van geweten en gods dienst. Op dit terrein zal de weer stand der katholieken onvermin derd blijven, ook al moet deze niet altijd in openbare betogingen tot uiting komen. Deze diepgaande verdeeldheid leidt onvermijdelijk tot een strijd om het kind. De staat streeft er met alle middelen naar zich een opvoedingsmonopolie te verwer ven. Doch de staats-opvoedings- methode is zeker niet die van de kerk". De kardinaal maakte gewag van de „krachtige staatspropa- ganda om leerlingen voor de openbare scholen aan te trekken", waaruit z.i. voor de Katholieken de plicht volgde „ook van onze kant een daadwerkelijke en niet aflatende propaganda te voeren voor onze vrije onderwijsinstel lingen". „Wij verwerpen de schoolpoli tiek der regering, omdat zij aan de ene kant het openbare onder wijs eenzijdig met voordelen over stelpt, en aan de andere kant er op uit is het vrije onderwijs zo veel mogelijk afbreuk te doen. Deze politiek doet onderscheid en ongelijkheid tussen ouders, leer- Egyptische leiders hebben voor gesteld dat de troepen van Israël en Egypte zich tot op een kilo meter afstand van de bestands lijn zullen terugtrekken, waar door langs de grens in het ge bied van Gaza een gedemilitari seerde zóne ter diepte van twee kilometer zou ontstaan. krachten en onderwijsinrichtin gen ontstaan", aldus de kardinaal, die vervolgens te spreken kwam over de plichten der christelijke leerkrachten. „Onder de huidige moeilijke omstandigheden staat de gehele Belgische R.K. gemeenschap achter hen. Houdt moed en be waar uw vertrouwen. De Belgi sche Katholieken zullen de chris telijke leerkrachten met hun ge hele vermogen blijven steunen, totdat uiteindelijk een schoolvre- de, gegrondvest op vrijheid, ge lijkheid en maatschappelijke rechtvaardigheid, tot stand zal zijn gekomen", aldus besloot kar dinaal Van Roey zijn toespraak. Winston Churchill heeft vrijdag verklaard dat hij erop ve rtrouwt, dat president Eisenhower tijdig de Amerikaanse wilskracht in het Midden-Oosten zal doen voe len. Hij zei dit in een toespraak voor 5000 leden van de „Primrose league", een conservatieve ver. „Ik geloof dat wij er volkomen zeker van kunnen zijn, dat zowel de Verenigde Staten als Groot- Brittannië tijdig tussenbeide zul len komen om agressie van een der beide zijden te voorkomen", verklaarde hij. „De noodzakelijk heid hiervoor zal waarschijnlijk niet komen, maar de mogelijkheid bestaat". De Deense volksvertegenwoor diging heeft met 153 tegen 9 stemmen, bij vijf onthoudingen, het voorstel der (sociaal-demo cratische) regering goedgekeurd, om aanvaarding door de stakers van de voorstellen der officiële bemiddelaars verplichtend te stellen. De voorstellen, die voorzien in loonsverhoging en andere verbe teringen der arbeidsvoorwaar den, en die de lonen voor de ko mende twee jaar bepalen, waren reeds door de werkgevers aan vaard, doch de vakverenigingen hadden ze, met een kleine meer derheid verworpen. De voorstel len zijn een compromis tussen de verlangens* van werkgevers en werknemers. 120.000 arbeiders zijn bij de stakingen in Denemarken, die thans bijna een maand geduurd hebben, betrokken. De kosten van de verbetering der arbeidsvoorwaarden van de Deense arbeiders bedragen 150.000.000 kronen (de waarde van de kroon is ongeveer 0,55). Meer dan 50.000 arbeiders heb ben vrijdag voor het parlements gebouw gedemonstreerd. Zij eis ten een algemene staking. Ook in andere plaatsen zijn be togingen gehouden. Het lucht verkeer op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup ondervond ver traging doordat vele arbeiders het werk hadden neergelegd om aan de demonstraties deel te ne men. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no heeft de Westerse mogendhe den vrijdag op een persconferen tie te Bonn gewaarschuwd tegen het sluiten van een ontwape ningsovereenkomst met de Sow- jet-Unie, die gegrondvest zou zijn op de verdeling van Duitsland. „Ik zeg niet, dat wij een derge- Er is in onze kennissenkring een jochie dat zó dol is op levertraan, dat z'n moeder de fles achter slot en grendel moet zetten, wil ze niet eensklaps tot de ontdekking komen, dat zoon lief de inhoud achter elkaar heeft opgedronken. U kent zulke gevallen misschien in Uw eigen omgeving. Maar U hebt ongetwijfeld ook heel wat kinderen ontmoet, die met intense afkeer voor hun lepel levertraan op de vlucht slaan. Ieder mens heeft zijn eigen smaak. Een smaak die voor een groot deel gevormd wordt in zijn ouderlijk huis. Wij werden daar vertrouwd ge maakt met bepaalde voedingsgewoonten en we leerden van bepaalde produkten meer houden dan van andere. Wat er in ons huisgezin gebeurt, geschiedt ook in groter verband: de streek-voedingsge- woonten zijn er een uitvloeisel van. Het is met gemakkelijk deze streek- en gezinsvoedingsge woonten te veranderen. De kinderen, vooral de meisjes - maar zeer zeker ook de jongens - voe ren ze later in hun eigen huishouding in en hun kinderen zullen ze op hun beurt weer verder uitdragen. Wie van traditie houdt, is bang deze keten van gewoonten te verbreken. Hierin ligt echter een gevaar, want oude gewoonten zijn niet al tijd goede gewoonten. Onze verantwoordelijkheid tegenover onze kinderen eist van ons, dat we ons erop bezin nen of de voedingsgewoonten in ons gezin wel de juiste zijn. Niet alleen wordt de gezondheid van ons en onze gezinsleden door een goede voeding bevorderd, we werken ook op langere afstand. Wie zijn kinderen door de praktijk begrip voor een goede en gezonde voeding mee geeft, schept voor hen de mogelijkheid later zelf in hun eigen gezin hun voordeel te doen met de kennis, die zij al etend bij moeder thuis hebben opgedaan. Nuttig en nodig is het daarbij, dat ze alles leren eten wat de pot schaft, want voorliefde voor bepaalde gerechten en tegenzin tegen an dere berger. als eraan wordt toegegeven het gevaar in zich van een eenzijdige voeding. Ouders moeten „alles eten" en kunnen pas dan van hun kinderen verwachten, dat zij het ook doen. De jeugd volgt graag het voorbeeld van de volwassenen na. Wanneer ouders laten merken, dat ze zelf zekere produkten allerminst waar deren, is het niet vreemd wanneer de kinderen er een afkeer van krijgen. Wanneer moeder en vader bij voorbaat alles wat nieuw is als onjuist of niet lekker van de hand wijzen, zullen hun kinderen dat later mis schien ook doen. Niet alleen vrees voor andere voedingsge woonten, ook overvoeding vindt in vele gevallen zijn oorsprong in thuis aangeleerde voedingsge woonten. Als men van jongsaf te veel heeft zien eten, gaat men met deze slechte gewoonte door tot in lengte van dagen. Help Uw kinderen, die op school les in voe dingsleer krijgen, door zelf ook van dit onder werp kennis te nemen en zo nodig Uw gewoon ten en/of menu's te veranderen. Geef Uw doch ter, die de huishoudschool bezoekt, de kans om dat, wat ze leert, thuis in praktijk te brengen. Wanneer U Uw kinderen goed voedt en hun alles leert eten, als U hun de kans geeft het geleerde in de praktijk te brengen, slaat U heel wat meer dan twee vliegen in een klap. U helpt mee de gezondheid van Uw kinderen nu en later te bevorderen. U leert hen wat een goede voeding is. U geeft hun daardoor de kans deze kennis later uit te dragen in het eigen gezin. U kunt verwachten, dat ze hun eigen kinderen in de toekomst tot goede eters in de ware zin van het woord zullen opvoeden. En zo werkt U in de gemeenschap van Uw gezin mee in het grote verband: de bevordering van de volksgezondheid. lijke overeenkomst zouden ver bieden, want daar missen wij het recht toe. Doch ik waarschuw wél tegen het sluiten van een ontwapeningsovereenkomst, die het zaad van nieuwe moeilijkhe den in zich zou bergen", verklaar de hij. De minister weer erop, dat het niet mogelijk was uitsluitend over ontwapening te spreken, en daarbij het tweeling-vraagstuk van Europese veiligheid en Duit se hereniging buiten beschou wing te laten. „Deze problemen moesten al thans gelijktijdig worden aange snedenverklaarde hij, hieraan toevoegend: „De Westduitse re gering is niet voornemens met nieuwe, opzienbarende voorstel len te komen betreffende de vraagstukken der Europese vei ligheid en hereniging van Duits land, doch zij zal niet ophouden suggesties aan de hand te doen, wanneer dit, door nieuwe ont wikkelingen, gerechtvaardigd zou zijn". Von Brentano zei ook nog dat het sluiten van 'n ontwapenings overeenkomst, zonder dat een oplossing was gevonden voor het vraagstuk der Duitse hereniging, „zeker ongeduld en teleurstelling bij het Duitse volk teweeg zal brengen", terwijl hij zich ook niet kon voorttellen dat er een West duitse regering te vinden zou zijn, die bereiü zou worden ge vonden toe te treden tot een ontwapeningsovereenkomst, zon der dat de grote mogendheden tevoren overeenstemming had den bereikt over hereniging van Duitsland. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A. zei Von Brentano, dat de bondsregering binnenkort aan Moskou haar standpunt in de kwestie van de hereniging zou uiteenzetten en suggesties zou doen. BONN BLIJFT STRIKT NEUTRAAL. De Westduitse regering heeft vrijdag bekend gemaakt strikt neutraal te zullen blijven bij alle geschillen tussen de verschillen de staten in het Midden-Oosten. Deze neutraliteit geldt in het bijzonder voor het konflict tus sen Israël en de Arabische sta ten. ZATERDAG 14 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De privé-oorlog van majoor Benson". Concertgebouw, 8 uur: „A. en C. en de mummie". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Helena van Troje". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: ..Jacht op Blond". ZONDAG 15 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De privé-oorlog van majoor Benton"; 2 uur: „A. en C. en de mummie"; 4.30 uur. „De privé-oorlog van majoor Benton". Terrein W. Bolwerk, 2.30 u.i Terneuzen 2-Zeeland Sport 9; 12.30 uur: Terneuzen A 1 Hulst A 2. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: „Helena van Troje"; 8 uur: „De overloper". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 u.: „George ver overt de vloot"; 5 en 8 uur: „Jacht op blond". AARZELENDE MARKT OP IETS LAGER NIVEAU In Amerika is donderdag het disconto verhoogd en op het Dam rak wist men gistermiddag nog niet goed hoe Wallstreet hierop zou reageren. Men nam dan ook een afwachtende houding aan waarbij de koersen der interna tionale soorten zich iets lager stelden. Kon. Olie ging voorop met een daling van ruim 11 pun ten tot 716. De andere internatio nale soorten noteerden ca 3 lager. Alles bij kalme handel. De zojuist gepubliceerde kwartaalcijfers van de AKU maakten in het geheel geen indruk. Ook op de scheepvaartsector viel uitermate weinig te beleven. Over het algemeen schommelden de prijzen rond de noteringen van donderdag. Stoomvaart Maat schappij Nederland was 2 punten beter op 218. De cultuursector had eveneens een zeer rustig verloop. Amster dam Rubber en Verenigde Deli lagen zo goed als onveranderd, HVA werd een fractie hoger ge adviseerd op de gunstige produk- tiecijfers. De beurs werd min of meer verrast door het bericht inzake de overneming van het bankiers kantoor Mendes Gans. In deze aandelen is echter zeer weinig te doen. De laatste notering van 135 dateert van einde februari. Zoals bekend wordt 170 procent gebo den exdividend 1955. Claims Drenthsch-Overijselsche houthandel werden geadviseerd op 120 tegen donderdag 110. Guldensbeleggingen openden lager maar wisten zich naderhand licht te herstellen. Prolongatie 3 pet. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINDICES 11/4 12/4 13/4 287.61 288.77 285.45 171.41 172.09 171.41 170.25 170.44 170.41 150.62 150.95 150.79 142.43 141.88 141.70 220.50 221.18 219.42 NABEURSKOERS. Kon. Olie: 718 slot 717 (716%), 41. Haastig breken de Noren op. Voor Orisia, die buiten bewustzijn is, wordt een primitie ve draagbaar op zij van een der buitge maakte paarden ge maakt en de boeien van Tugwal worden nog eens aan een on derzoek onderworpen. Svein heeft de bewa king van de koning met vreugde ter hand genomen. Hoewel de Noorman het niet laat merken, is hij verre van gerust. Hij begrijpt maar al te goed, wat de troep ruiters, die Erwin naar het Noor den zag rijden, te betekenen heeft. Zonder twijfel zijn de krijgers van Tugwal bezig hen te omsingelen. Vroeg of laat moeten Eric en zijn mannen hen zo in de armen lopen en dan is het een klein kunstje voor enkele bekwame boogschut ters om hen onverhoeds neer te schieten. De beste mogelijkheden voor zo'n hinderlaag biedt het bos zodat zij de wouden moeten ont wijken. -uw» IWi-V" UITBREIDINGSPLAN SLUISKIL- Het hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat de gemeen teraad in zijn vergadering van 11 april 1956 heeft besloten te bepa len, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor Sluiskil in voorbereiding is. Terneuzen, 12 april 1956. Het hoofd van het Gemeente, bestuur voornoemd, P. TELLEGEN. Eric betreurt het, dat de slaaf er niet meer is, want deze zou hen waarschijnlijk de weg hebben kun nen wijzen. Nu moeten ze het zelf maar uitzoeken en veel tijd heb ben ze niet te verliezen, want van de vijf dagen, die Moru aan Eric heeft gegeven, zijn er reeds twee bijna verstreken. Erwin en Axe gaan vooruit om de weg te verkennen en als ze in de vlakte zijn gekomen, sluit het kleine groepje weer dicht aaneen. Zij dragen er zorg voor op veilige afstand van de bosrand te blijven, doch ongemerkt veranderen ze daardoor van richting. Op zeker ogenblik bemerkt Eric dat zij bijna recht naar het Oosten rijden. Dat ze er zo nooit zullen komen, is duidelijk, en daar er zo ver het oog reikt geen onderbre king in de wouden te zien is, zit er niets anders op dan terug te keren en het langs de kust te pro beren. De wetenschap, dat ze bi) dit alles zonder twijfel door talloze scherpe ogen worden gadegesla gen, ergert Eric geducht. Hier en daar zien ze smalle open gedeel ten tussen de bossen, maar Eric vertrouwt het niet en Svein nog minder. Stilzwijgend staan ze een ogen blik bijeen op de verlaten vlakte en Eric wenkt Svein, waarna hij hem ter zijde neemt, buiten het gehoor van Tugwal. Je ziet het, fluistert de Noorman, als we naar het Noorden willen, zullen we toch het bos door moe ten. Maar daar zitten die kerels van Tugwal te wachten om ons een pijl ip de rug te jagen. Veel kans om er heelhuids door te komen hebben we niet. Dan, gromt Svein met een zijde lingse blik naar Tugwal, zitten we zogezegd met onze kiel in de modder vast! Burgemeester en Wethouder» brengen ingevolge artikel 75 van de Lager Onderwijswet 1920 het volgende raadsbesluit ter open bare kennis: De raad der gemeente TER NEUZEN; gezien een op 16 februari 1956 ingekomen verzoek van de Ver eniging voor Christelijk onder wijs te Terneuzen, houdende verzoek om ingevolge artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 gelden beschikbaar te willen stellen voor de inrichting van een lokaal voor het vertonen van onderwijsfilms, waarvoor zwarte verduisteringsgordijnen noodza kelijk zijn, ten behoeve van de school voor lager onderwijs aan de Jozinastraat, aldaar; overwegende dat voor boven vermelde doeleinden gelden uit de gemeentekas kunnen worden aangevraagd; dat is voldaan aan het bepaal de bij artikel 77, eerste lid, der lager onderwijswet 1920; gelet op artikel 72 e.v. van ge noemde wet; gehoord een voorstel Van Bur gemeester en Wethouders; besluit: zijn medewerking te verlenen. Terneuzen, 11 april 1956. De Gemeenteraad voornaemd, P. TELLEGEN, Voorzitter.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 7