Uit de Provincie KERKDIENSTEN Binnenlands nieuws Voor de Zondag Z0DAGDIENST ARTSEN Lof! Voor Terneuzense Muziekschool uit deskundige mond Het geheim van de zeven schoorstenen TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL ISRAËLISCHE ONTKENNING BIERVLIET. ST. JANSTEEN. Waarlyk Hij heeft onze krankheden op zich geno men en onze smarten heeft Hij gedragen door Zijn striemen is ons genezing ge worden. Jes. 53 4, 5b. Op hoe ontzaglijke wijze is deze profetie in en door de Man van Smarten vervuld! Zij brengt ons met onze gedachten naar het kruis van Golgotha. Daar werd het hoogtepunt der eeuwige ont ferming Gods bereikt. Daar werd der wereld zonde en smart gedragen door de Enige, die ze dragen kon voor de wereld. Daar werd het mysterie der verlossing geopenbaard en stelde de uit- nemendste liefde het leven voor ons, kranken, doodschuldigen vijanden Gods. Staan wij heden eens peinzend stil bij dat kruis. Wij zijn zo ge woon geraakt aan dat teken der verlossing, dat wij wel vaak voor bij zien wat het ons heeft te zeg gen. Zal het ons toch brengen de eeuwige vertroosting, die de Vader voor ons bestemd heeft, dan moet het kruis ons eerst hebben veroordeeld. Dan moet het ons eerst ons zelf hebben leren kennen als doemwaardigen, die de eeuwige toorn van de Hei lige hebben verdiend. Eerst dan, als zo het kruis over ons leven heeft geoordeeld, brengt het ons de volheid der vertroosting in leven en in sterven. Eerst dan kan de Man van Smarten Zijn werk aan ons doen. Eerst dan kunnen Zijn doorboorde handen ons genezend aanraken. Moge de gezegende Heiland al zo tot ons kunnen komen. Een gebroken en verslagen hart zal Hij aannemen. O Man van Smart, Dat ieder voor U kniel', Gij droegt aldus De krankheid onzer ziel. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") DE WONINGBOUW IN ZEELAND De directie van de wederop bouw en de volkshuisvesting in de provincie Zeeland heeft thans zijn jaarverslag over 1955 het licht doen zien. Kenmerkend voor de provincie Zeeland, aldus het verslag, was wel het feit, dat het aantal aan vragen voor de bouw met de zgn. halve premie meer woningen om vatte dan het gehele driejaarlijk se richtcontingent van de provin cie. De belangstelling voor de bouw in de particuliere sector iblijkt toe te nemen. In het verslagjaar- is de bouw gefinancierd van 180 woningwet woningen, 44 woningen met volle en 1037 woningen met halve pre mie; 464 woningen als herbouw oorlogsschade en 122 als herbouw watersnoodschade. Het herstel van de oorlogs- en watersnood- schade werd met kracht voortge zet, aldus het verslag. Aan het einde van 1955 restten nog 664 te realiseren herbouwgevallen. Drie (bejaardentehuizen zijn gereed ge komen; twee kwamen in uitvoe ring. HERVERKAVELING SCHOUWEN -DUIVEL AND De herverkaveling op Schou- wen-Duiveland heeft op admini stratief gebied een mijlpaal be reikt. De schatting van de percelen die bij de herverkaveling zijn be trokken, kwam gereeu en liet schattingsrapport ligt voor iedere belanghebbende ter inzage van 16 april tot 23 mei. Iedere belang hebbende wordt uitbetaald of krijgt grond terug naar wat hij op basis van de waarde van zijn grond voor 1 februari 1953 heeft ingeleverd. De gezamenlijke waarde van de geschatte percelen bedraagt OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 15 APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Doop). Hontenisse: 10 uur Dr. H. Bartels, van Amersfoort. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur Vicaris W. A. Bos, van Wieringerwerf. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. van der Vlugt; 3 uur Vicaris J. Lal- leman; 7 uur Ds. H. A. Visser, van Amsterdam. (Jeugddienst.) Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. EV AN GELIS ATIEDIENST. Othene: 7 uur Vicaris J. Lalle- man, van Terneuzen. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. L. Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. (Bed. H. Avondm.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. Zwiep, van Schiedam. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 u. leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur en 7 uur Sa menkomsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.30 uur, 7.30 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZATERDAG 14 APRIL. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 15 APRIL. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 11 uur Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Doop.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beuzekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur mej. I. C. Jansen, Vicaris. Schoondijke: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Bidstond voor het gewas.) IJzendijke: 10 uur Ds. C. Blom- aard (Bed. H. Doop)4 uur Ds. M. de Jong, van Groede. (Jeugd dienst.) Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. (Openb. Belijdenis en Doopdienst. WOENSDAG 18 APRIL. NED. HERV. KERK. Oostburg: 7 uur Avondgebed. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen te Terneu zen worden waargenomen door dokter Th. Bos, Tel. 2303. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. 52 miljoen. (29.342 ha verdeeld in ongeveer 22.000 percelen.) Door vertrek naar de N.O.P. of door aankoop om andere re den kwam 11.329 ha eigen grond en 703 ha pachtgrond ter beschik king van de stichting beheer landbouwgronden, die voor een groot deel zullen worden aange wend voor de sanering van klei ne landbouwbedrijven. Deze sa- neringsbedrijven zullen 9 tot 12 ha groot worden. In de polder Vier Bannen,, die voor de ramp al bezig was met een vrijwillige ruilverkaveling is al een aantal saneringsboerde rijen gereed gekomen, een ander deel is nog in aanbouw. Openbare vergadering P. v. d. A. De donderdagavond in 't Luxor- theater door de P. v. d. A. belegde openbare vergadering werd ge opend door de voorzitter van de plaatselijke afdeüng, de heer M. de Vos, cüe er zijn voldoening over uitsprak, dat ondanks het slechte weer toch nog zovelen gevolg hadden gegeven aan de oproep ter vergadering, waarop vier spr. het woord voerden en de Axelse Boerenkapel in originele kledij op niet onverdienstelijke wijze voor de muzikale omlijsting zorgde. Ais eerste spreker sprak de heer C. van Wingerden, 2e voor zitter van het N.V.V. Na opge merkt te hebben dat over het al gemeen bij de grote massa de po litieke belangstelling gering is te achten, stond spreker uitvoe rig stil bij het belang van verkie zingen. Als gewoon lid van de PvdA en tevens 2e voorzitter van het 50 jaar oude NVV interesseerde hem bijzonder wat er de laatste jaren op sociaal en economisch terrein is tot stand gekomen. Daarom schetste hij de toestand van 50 jaar geleden en thans. Het was met de anoeidsbescher- ming of sociale zekerheid in die dagen treurig gesteld. De socia listen stelden zich primair tor taak goede arbeidsvoorwaarden te scheppen en voorzieningen te treffen bij ouderdom en tegen slagen ais: werkloosheid, zieKte, invaliditeit enz. Elk stuk sociaal beleid is stuk voor stuk bevochten moeten wor den met als laatste bekroning, sinds enkele weken, de Ouder domswet. Geconstateerd mag worden dat thans, dank zij een progressieve koers, niet in 't minst bepaald door de sociaal-democraten, veel is tot stand gekomen. Spreker was er trots op dat socialistische ministers en volksvertegenwoor digers mede deze koers hebben bepaald. Aan de kiezers A'an straks de taak te bewijzen of zij verwerkelijking van een stuk sociaal verlangen naar waarde weten te schatten. Ir H. Vredeling, hoofdbestuurs lid van de Alg. Ned. Agrar. Bond, merkte op dat wij leven in een dynamisch tijdperK vol spannin gen, zowel op economisch, sociaal en cultureel gebied. Ook vroeger waren er spanningen, maar deze waren van een andere orde van grootte. Wij allen hebben haast en hebben nauwelijks tijd om na te denken wat wij doen en waar om wij het doen. Naar aanleiding van de motie Romme stond spreker uitvoerig stil bij het probleem van de vrije re loonpolitiek. Reeds vandaag is uit de krant gebleken, dat men bij de loonvorming per bedrijfs tak bij de landbouw op moeilijk heden is gestuit. Zelfs zó, dat in dien voor 1 mei a.s. geen over eenstemming kan worden bereikt in die bedrijfstak geen contrac ten afgesloten kunnen worden. Hij memoreerde de motie Von deling waarin betoogd wordt dat de landarbeiders niet de dupe van deze loonpolitiek mogen worden. Na de pauze sprak het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer M. J. van Poelje, die aandacht schonk aan de aspecten van het Deltaplan, van zo uitzonderlijke (grote betekenis voor Z.W. Neder- 'land en Zeeland. W „haast" vrijwel gemeen goed is geworden. Schaars IJ leven in een dynamische tijd, waarbij het woordje zijn helaas voor velen de rustpunten in 's mensen leven. Toch hebben wij gisteravond en naar wij menen velen met ons zo'n oase in onze jachtige woestijn meegemaakt. Evenals donderdagavond heeft ook vrijdagavond een tjokvol Concertgebouw intens genoten van zang en muziek, ten gehore gebracht door de 2e- en 3e-jaars leerlingen van de Stichting Terneuzense Muziekschool, onder leiding van de docenten. Dat de jeugd niet alleen „kattekwaad" uitvoert, is op deze openbare lessen wel duidelijk gebleken. Met volle overgave en gevoel voor rythme en techniek heeft de Ter neuzense jeugd op haar eigen ongekunstelde wijze op een verscheidenheid van instrumenten gemusiceerd. Dat was wel is waar niet altijd feilloos, maar voor velen toch een grote en blijde verrassing. Ongetwijfeld stond het gebodene op hoog niveau. Deze mening werd onderstreept door bij uit stek deskundigen als de rijksinspecteur voor het muziek onderwijs in Nederland Dr. J. Daniskas uit Rotterdam, en de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam uit Middelburg, die beiden gisteravond als gasten aanwezig waren en spontaan als hun oordeel te kennen gaven: „Onverdeeld gunstig Hoger lof èn voor het ijverige bestuur van de Terneuzen se Muziekschool èn voor directeur Meijers met zijn actieve staf van medewerkers, maar niet in 't minst voor de leer lingen, lijkt ons moeilijk denkbaar. Met vertrouwen ziet men dan ook de verdere ontwikkeling van de Terneuzense Muziekschool, met haar ruim 350 leer lingen, tegemoet. Hij was dankbaar voor de 1300 miljoen gulden van de regering ter leniging van de materiële schade geleden bij de februari- watersnood. Ook hier is in de laatste jaren een gemeenschaps zin gegroeid die voorheen niet mogelijk scheen. Dat twee socia listische ministers de portefeuille van Financiën 'beheerden toen dit bedrag werd gevraagd en ter ta fel kwam stemde hem tot voldoe ning. De meer specifieke Zeeuwse belangen onder het oog houden de, achtte spreker het noodzake lijk dat de Zeeuwen de kans die nen te krijgen in eigen provincie een boterham te verdienen. Sa menwerking van alle Zeeuwen moet bevorderd worden, waarbij de PvdA, als doorbraakpartij, stimulerend kan en dient te wer ken. Ook de»schaduwzijden bij de uitvoering van het Deltaplan stip te spreker aan i.v.m. de dreigen de gevaren voor de oester- en mosselcultures en de visserij. In het verkiezingsprogram van de PvdA is daarom opgenomen de vermelding dat schadeloos ge steld dienen te worden die groe pen, die in hun bestaan zullen worden getroffen. Naast de internationale aspec ten aangestipt te hebben verband houdende met het Deltaplan en de Westerschelde, stelde spreker als eis, dat de veren op de Wes terschelde verbeterd en de ver voerscapaciteit verhoogd moet worden, teneinde Zeeuws- Vlaanderen uit zijn geogra- grafisch isolement te verlossen. I.v.m. een interruptie uit de zaal merkte spreker op dat z.i. de eis om vrije veren een juiste ontplooiing van de veerdiensten niet in de weg zal mogen staan. Volgens spreker zullen de kansen voor Zeeuws-Vlaande- ren het best gediend zijn als de PvdA bij de a.s. verkiezingen de overwinning behaald. De algemeen voorzitter van de PvdA, de heer Evert Vermeer, sprak als laatste. Ook hij onder streepte de uitzonderlijke beteke nis van de a.s. verkiezingen. On danks het feit dat wij na 1945 nog materieel in staat zijn geweest de verschrikkelijke gevolgen van de watersnood te boven te komen, is er nog een groot vraagstuk ter oplossing over: de woning nood. Een nationale zaak, waar voor ons gehele volk zich in al zijn geledingen zal hebben in te zetten. Voor 1940 heeft men deze taak en plicht niet verstaan. Toen waren er tienduizenden werklo zen. steenfabrieken lagen stil, gelden waren aanwezig, maar de gave gulden werd verkozen bo ven de opruiming van krotwonin gen. Hij waarschuwde voor potver teren bij gestegen welvaart, om dat er nog andere taken om een oplossing vragen. In de afgelo pen koude periode is nog eens duidelijk gebleken, dat er nog tal lozen in ons land aan de rand van een bestaan leven. Extra kolen, dekens enz. moesten wor den aangesleept om in de nooddruften te voorzien. Wil een volk in gerechtigheid leven, dan is het een ere-taak voor deze groep te zorgen. Hij sprak over de bezitsvorming en bezitsspreiding, zowel natio naal als internationaal. Voor het eerst liepen de onder handelingen over de loonpolitiek in de Stichting van de Arbeid vast, nu het erom ging een stuk welvaart ten goede te brengen aan werkers van hoofd en hand, die toch samen aan deze verkre gen welvaart hadden samenge werkt. De PvdA stond voor 100 achter de gerechtvaardigde eisen van de georganiseerde arbeiders. Wil een volk in gerechtigheid leven, dan dient de welvaart mede aangewend te worden ter verkrijging van verbeteringen op sociaal terrein. De heer Vermeer besloot zijn rede met de opmerking: Werken voor en stemmen op Drees is kie zen voor een maatschappelijk be stel, waarbij elk mens kans heeft op een menswaardig bestaan. Veefrautle. Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier hebben In de Oosthoek 12 kalveren in beslag genomen. De kalveren, die een waarde vertegenwoordigen van ruim ƒ1200,—. waren bestemd om naar België te worden ge smokkeld. Van de drie hierbij betrokken personen kon er één worden aan gehouden en bekeurd, terwijl de beide overigen kans zagen te ont vluchten. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Herdenking 10-jarig bestaan van de afd. Axel Bond van Plattelandsvrouwen. Woensdag j.I. hield de afd. Axel van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen haar feestelijke bijeenkomst in „Het Centrum". De zaal was smaakvol in lente stijl versierd. In de middagvergadering, waar ongeveer 100 leden en afgevaar digden van diverse zustervereni gingen aanwezig waren, werd de oprichting en hetgeen deze afde ling in 10 jaar had gepresteerd, Een Israëlische militaire woord voerder heeft vrijdag de Egypti sche bewering ontkend dat don derdag bij een luchtgevecht bo ven het gedemilitairiseerde ge bied bij El Auja een Israëlisch vliegtuig is neergeschoten. De woordvoerder zei: „Er is een Is raëlisch vliegtuig aan- of neerge schoten en er is ook geen nood landing gemaakt door een Israë lisch vliegtuig'. 87) (Nadruk verboden). Opeens brak hij zijn verhaal .middenin af en keek om zich heen. Ze waren op een open plek vlak naast de brede oprijlaan, die een meter of vijftig verderop met een tamelijk scherpe bocht naar links afboog en achter een groep laag struikgewas verdween. Lemoine stond naar een voertuig te kijken, dat de oprijlaan van de kant van het huis kwam af rijden. Virginia volgde de richting van zijn ogen. „Dat is de bagage-auto,' zei ze. „De bediende en de bagage van Isaacstein worden, naar het sta tion gebracht." „Och, zo!" zei Lemoine. Hij raadpleegde zijn horloge en deed of hij schrok. „Sacré nom! Ik dacht niet, dat het al zó laat wasAls men zich ook in zulk bekoorlijk gezelschap bevindt! Denkt u, als ik het vraag, dat ze me naar het dorp zouden willen meenemen?" Hij ging midden op de oprijlaan staan en stak zijn arm op. De auto stopte en na een paar woor den met de chauffeur liep Le moine om de wagen heen en klom door AGATHA CHRISTIE achterin. Terwijl de auto zich in beweging zette nam hij nog, met zwierige beleefdheid, zijn hoed voor Virginia af. Van de plek waar ze stonden, bleven Bill en zijn metgezellin met lichtelijk verwonderde ge zichten de auto staan nakijken. Juist, toen deze om de hoek bij het bosje heenzwenkte, viel een bruin leren valies er af. De auto reed voort. „Ga mee!" zei Virginia tegen Bill. „Daar krijgen we iets te zien dat vast de moeite waard is. Dat valies hebben ze eruit gegooid!" „Niemand heeft het gemerkt," zei Bill. Zo snel ze konden, liepen ze naar 't bewuste valies toe. Juist toen ze het bereikt hadden, ver scheen Lemoine van de andere kant om de" hoek van de oprij laan. Hij zag er warm uit van het harde lopen. „Ik heb tot mijn spijt, terug moeten gaan," vertelde hij met een opgewekt gezicht. „Ik heb iets vergeten." „Dit?" vroeg Boill met een ge baar naar het valies. Het was een mooie, bruin-leren tas met de initialen „H. I." in één der hoeken. „Wat jammer!" zei Lemoine opeens ernstig. „Zeker er afge vallen. Zullen we het zolang op een veilig plaatsje neerzetten?" Zonder antwoord af te wach ten, tilde hij de tas op en droeg haar naar de kant van de weg. Daar zette hij zijn vracht neer, boog zich erover heenmaak te een paar vlugge bewegingen met iets, dat bij het hanteren glinsterde en.,., het slot sprong open. Tegelijk hiermee onderging de gehele man een verandering, van indolent werd hij actief; toen hij begon te spreken klonk zijn stem zelfs anders. „Vlug!" zei hij. „Kijk of de auto er aan komt. Ziet u haar?" Vii'ginia keek de oprijlaan in de richting van het huis af. „Nee," zei ze. „Goed." Vlug en handig pakte hij het valies uit. Een fles met zilveren dop, een zijden pyama, een col lectie sokken kwam op het mos te liggen. Opeens was het, of zijn gehele wezen verstrakte. Hij greep iets, dat er uitzag als een rol zijden ondergoed, van onder een smoking vandaan en rolde het vlug uit. Bill liet een half gesmoorde uitroep horen. Binnen in de rol zat een revolver! „Ik hoor de claxon," zei Vir ginia. Vliegensvlug pakte Lemoine de tas weer in. De revolver rolde hij in een grote zijden zakdoek, die hij uit zijn borstzakje trok en liet het pakje in zijn zak ver dwijnen. Daarna drukte hij het slot dicht en keerde zich tot Bill. „Neem die tas op. U bent met uw tweeën. Madame blijft bij u. Laat de wagen stoppen en zeg, dat het valies van de vrachtauto afgevallen is. Laat mij er bui ten." Bill gehoorzaamde. Met Virgi nia posteerde hij zich midden op de weg en geen halve minuut later zwenkte de grote Lanches- ter auto de hoek om. De chauf feur minderde vaart en stopte naast de groep midden op de weg. Bill zette het valles op de plaats naast de bestuurder en ging een stap achteruit. „Van de bagage-auto afgeval len", riep hij de man, toen de auto zich alweer in beweging zette, nog toe. „We zagen het toe. vallig en hebben je opgewacht." Even zagen ze voor het raam bij de achterste bank een breed, gelig gezicht, dat hen verschrikt- verbaasd aankeekdan schoot de wagen vooruit en verdween om de bocht uit het gezicht. Ze keerden zich om en gingen naar Lemoine terug. De Franse detective stond achter een boom, met de revolver in de hand. Hij bekeek zijn vangst genietend. „Eén kans op de honderd, dat het een treffer zou zijn," zei hij. „Maar het schot is toevallig raak geweest. Ik heb gewonnen." (Wordt vervolgd.) door de vroegere en huidige be stuursleden op aantrekkelijke wijze naar voren gebracht. Na deze betrekkelijk korte ver gadering werd een gezamenlijke koffiemaaltijd gebruikt, waarbij verschillende spreeksters het woord voerden. Mevrouw Baronesse Collot d'Escury van Kloosterzande bood namens de leden van deze afde ling een door de leden zelf gebor duurd kleed aan voor de be stuurstafel. Dit was een linnen kleed, waar in het midden het bondsinsigne was geborduurd, met aan elke kant het wapen van Zeeland en Axel. De rand werd gevormd door de in groen gebor duurde handtekeningen van de leden. Een sympathiek en waar devol geschenk. Ook werden talrijke bloemstuk ken het bestuur aangeboden. De avonds vond een gezellige avond in dezelfde zaal plaats, waarbij ook de echtgenoten of verloofden van de leden aanwe zig waren. Opgevoerd werd de door een der leden geschreven revue, geti teld „De Lift", waarin het leven en streven van de leden in deze afdeling verwerkt was, bestaande uit het naar voren brengen van de prestaties van de gehouden cursussen o.m. koken, samenstel ling en het laten zien van produc ten gevormd door de cursisten van de fijne keuken, lampekap- pencursus, cursus bloemschik ken en de cursus van het spre ken in het openbaar enz. Daarbij waren de gezellige uitstapjes en excursies naar fabrieken en be drijven niet vergeten. In deze revue, waarin vele leden voor het voetlicht traden, ont brak natuurlijk de vrolijke noot niet. Nadat door een drietal dames een Vlaamse schets was opge voerd volgde het toneelstukje „Aardappelen", dat de aanwezi gen meermalen deed schudden van het lachen. Tijdens de pauzes werd een lo terij gehouden zonder nieten, die erg in de smaak viel, terwijl te vens diverse versnaperingen wer den aangeboden. Het is een zeer geslaagde feest- vergadering geworden, waarvan men eerst laat hoogst voldaan huiswaarts keerde. Uitvoering toneelver. K.T.C. Voor een nagenoeg uitverkoch te concertzaal van „Het Cen trum" gaf de toneelvereniging K.T.C. haar laatste uitvoering van het seizoen. Deze dilettantenvereniging slaagt er steeds weer in veel be langstelling te trekken. Ook deze zeer goed geslaagde avond zal 'n aansporing zijn om zich weer ern stig voor te bereiden voor het volgend seizoen. Nu bracht zij het toneelspel „Wilde vaart" van Tom Dekker. Dit voor dilettanten lang niet gemakkelijk volksstuk werd door de daarin optredende dames en heren zeer goed vertolkt. Met volle aandacht werden de spannende taferelen gevolgd en het hartelijk langdurig applaus na elk bedrijf bewees hoe de aan wezigen hebben genoten. De heer Van Riel, de onver moeibare voorzitter van „K.T.C.", bracht aan het eind van de uit voering dank voor het gebodene en deed een beroep op de leden en donateurs om de toneelvereni ging van de Koestraat te blijven steunen. Een rectificatie. In ons nummer van j.I. donder dag meldden wij het verkeerson geval, waarbij de echtgenote van de landbouwer Q (niet L. zoals vermeld) was betrokken en waar uit een verkeerde conclusie zou kunnen worden getrokken. Wij wensen dit bericht in zoverre te rectificeren, dat mevr. Q. en de heer N. door de ter plaatse van het ongeval liggende hopen zand, geen voldoende uitzicht hadden op het verkeer, waardoor de per sonen wagens op de kruising van de Tweede Verkorting en de rijksweg Hulst—Axel in botsing kwamen. Uitvoering. De jeugdgroepen van de Ned. Hervormde gemeente te Biervliet gaven in. het nieuwe jeugdge- bouw hun eerste uitvoering. Na het zingen door de jeugd clubs van het Gezang „Staat op en strijdt de goede strijd," sprak ds W. S. Evenhuis een begroe- tings- en openingswoord, waarin hij vroeg om hetgeen deze avond geboden zou worden mild te wil len beoordelen. Immers de jeugd groepen hebben niet de pretentie toneelspelers te zijn. Meer ligt in de bedoeling de mensen te la ten zien wat het jeugdwerk is en wat hiermee bereikt kan worden. Als eerste nummer van het programma voerden de meisjes van de juniorenclub een volks dans op, waarna Paulientje Haak declameerde. Thea Dijk, 10 jaar, zei een door haar zelf gemaakt gedicht op, getiteld „De Braak man". Met een hartelijk applaus van de overvolle zaal werden zowel Paulientje als Thea hiervoor be loond. Achtereenvolgens traden nog voor het voetlicht de eerder ge noemde meisjes-junioren met een 2-tal schetsjes. Ook de jongens club voerde een tweetal schetsjes op, waarvan het laatste de bedoe ling had de hierop toepasselijke spreekwoorden te raden. Tijdens de pauze werden loten verkocht, welke grif van de hand gingen. De hoofdinzet was een taart en een prachtige cake. Na de pauze voerden de meis jes-senioren het sprookje „De to- verappels" in drie bedrijven op. Als laatste kwam de Jonge Kerk op de planken met een spel naar een IJslands verhaal „Wie zijn leven zal willen verliezen". Mej. De Die gaf voor elk der vier delen een toelichting. Hoe er van de opvoering van „De toverappels" en „Wie zijn leven zal verliezen" genoten is, bewezen wel de welverdiende bij valsbetuigingen der aanwezigen. Alvorens het dankgebed door ds Evenhuis werd uitgesproken werd gezamenlijk het eerste vers van Gez. 302 „Wilt heden nu tre den" gezongen. Na het dankge bed de beide andere verzen. IV" K Boterfraude. Wegens smokkelpoging naar België achterhaalde de douane alhier een Belgische personen auto met 900 kg roomboter. Van de drie hierbij betrokken personen konden er twee wor den gearresteerd en geverbali seerd, terwijl de derde voort vluchtig is. Het onderzoek duurt voort. Auto en boter vertegen woordigen een waarde van naar schatting 4500, AMMONIAKKETEL IN ZUIVEL FABRIEK ONTPLOFT Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is in de zuivelfabriek Hollandia te 't Zand (N.-H.) door onbekende oorzaak een ammo- niakketel ontploft. De ammoniak vloog door de fabriek, waardoor een persoon, de timmerman S. uit de grote keten bij Callants- oog, die in het gebouw werk zaamheden verrichtte, brandwon den opliep aan de keel en aan de ogen. Een passerende geneesheer heeft hem per auto naar het zie kenhuis te Den Helder vervoerd. De ontploffing veroorzaakte een kleine brand, die door het personeel kon worden geblust. Alle ruiten werden vernield. Het werk in de fabriek kon worden voortgezet. ZAL HET HELPEN? Donderdag is van de toonbank in een drogisterij in de Lodewijk van Deysselhofstraat te Amster dam een doos, inhoudende 72 Amerikaanse zogenaamde slank heidspastilles ter waarde van 6,50 ontvreemd. Men weet niet of deze pillen door een dame of een heer zijn meegenomen. In ieder geval zal degene op wie deze vermageringspillen zo een grote aantrekkingskracht uitoe fenden ze wel nodig hebben ge had, zo meent de politie. EERSTE AARDBEIEN GEVEILD Gisteren zijn op de groentevei ling te Roelofarendsveen de eer ste glasaardbeien aangevoerd, n.l. vier doosjes, ieder inhoudende ongeveer 150 gram aardbeien, waarmee fruitteler Jac. de Jong ter veiling kwam. De firma Oud hof uit Amsterdam werd eige naar van deze primeur voor de som van 41 cent pér aardbei. HARDNEKKIGE BINNEN BRAND IN CENTRUM VAN DEN HAAG Omstreeks één uur gistermid dag is een binnenbrand uitgebro ken in een boekhandel aan de Kneuterdijk in het centrum van Den Haag. Het vuur woedde in de kelderverdieping, waar het was ontstaan in een stapel hout, die achter de oven van de cen trale verwarming was opgenla- gen. Er ontwikkelden zich dikke rookwolken, die door het gebo uw naar boven trokken en uit «ille ramen ontweken. De brandweer rukte met groot materiaal uit en gaf water uit vier slangen. Een brandwacht, de heer N. van Steijn uit Loosdui nen, raakte in de kelder be dwelmd door de rook en w ;rd met een ambulance-auto wegge bracht. De brandweer had grote moei te om in de kelderruimte de eigenlijke plaats van de vuur haard te bereiken. Nadat met be hulp van schijnwerpers een on derzoek was ingesteld, hakte men in de vloer van de parterre een gat om daardoorheen het vuur te bereiken. Toen dat was ge beurd maakten de rookwolken al ras plaats voor wolken stoom. Aan de boekenvoorraad is wei nig schade aangericht, daar men deze, om ze tegen condenswater te beschermen, heeft afgedekt met zeilen. De brand trok, gezien het uur van de dag, grote toelangstelling. De politie moest het verkeer om leggen. Omstreeks kwart over twee was de brandhaard gedoofd. WIELRIJDER BIJ OVERSTEKEN GEGREPEN DOOR AUTO EN GEDOOD Te Nijtap nabij Drachten is donderdagavond de 73-jarige heer P. N. toen hij onverwacht per fiets de weg overstak door een vlak achter hem rijdende militai re auto geschept en een aantal meters meegesleurd. De nian was op slag dood. GRONINGS KUSTVAARTUPG AAN DE GROND Gistermiddag is het uit Gronin gen afkomstige kustvaartuig „Fenior" aan de grond gelopen op de landtong van Kroghage op Zuid-Falster. De „Senior", die 374 ton meet en in ballast (liter Nysted voer, verkeert niet in ge vaar. De zee is rustig. Er is ail sis ten tie gevraagd om het schip Wot te krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2