de Radio? Wat brengt Vraaggesprek tussen „limes" en premier Boelganin Wethouders nemen ontslag Blanka redde kind lustmoordenaar uit de handen van soep is de beste! Hij is de rijkste Thicken 11e jaargang no. 3739 Amerikaanse oliemaatschappijen willen met kernenergie voortbewogen tankschepen bouwen TUNESIE Lmsta h KtmMoutuoH* SOEf ZATERDAG 14 APRIL. HILVERSUM 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Koorzang; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw (9.359.40 Waterstan den); 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 „Ben je zestig?"; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole- ork. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmeded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. n^; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 44.10 Lichte mu ziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateursprogr.; 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten; 15.55 Gram.; 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.45 Musette orkest; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Joum. overz.; 18.25 Gram.; 18.30 Van het Binnenhof; 18.40 Gram.; 18.45 Regeringsuit zending; 19.00 Nws; 19.10 Kamer orkest; 22.00 Caus.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Ge- var. progr.; 22.00 Cabaret; 22.30 Fide-schaaktournooi; 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en liturg, kal.; 23.00/ Nws in Es peranto; 23.22 Dansmuziek; 23.50 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvr.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.;' 10.00 Caus.; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders i. d. continubedrijven; 11.35 Sopraan en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Gram.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Muzikale caus.; 14.50 Zang; 15.10 Boekbespreking; 15.25 Om roeporkest; 16.15 Het volle pond; 16.30 Muzikale caus.; 17.00 Week- joumaal; 17.30 Dansmuz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Gram.; 19.00 Aritstieke staalkaart; 19.30 Cau serie; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Nelis Volle Vaart; 20.10 Gevar. progr.; 22.00 Soc. comm.; 22.15 Weense muz.; 22.40 Hoor spel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.15 Ac- cordeonmuziek; 16.00 Omroepor kest; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturg, gezangen; 18.15 Madri gaalkoor; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.15 Om roeporkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Amus. orkest; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. if De Franse politie heeft dins dag het anarchistische weekblad „Le Libertaire" in beslag geno men naar aanleiding van artike len over Algerië en het weer in dienst roepen van reservisten. Twee grote oliemaatschappijen hebben naar de voorzitter van de federale maritieme commissie, Clarence IVferse, mededeelde, aan geboden twee tankschepen van 38.000 ton, die door kernenergie worden voortbewogen, te bou wen en te exploiteren, wanneer de Amerikaanse regering de kos ten willen dragen voor de ma chines. Morse voegde er aan toe, dat elk schip 7 a 8 miljoen dollar zou kosten en een atoominstalla tie 10 a 11 miljoen dollar. De ge bruikelijke stoomvoortbeweging zou omstreeks 3 miljoen dollar per schip kosten. Woensdagavond laat hebben de wethouders van Renkum na een langdurig en fel debat in de ge meenteraad hun portefeuilles ter beschikking gesteld. Er was onenigheid ontstaan tussen de raad en B. en W. over het toekennen van wachtgeld aan twee eervol ontslagen ambtena ren. Reeds in de gemeenteraads vergadering van 21 maart werd langdurig in besloten vergade ring over deze kwestie gespro ken. Woensdagavond kwam op voor stel van B. en W. wederom de kwestie van het verlenen van eervol ontslag met het toekennen van wachtgeld tot het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd aan de heren J. M. S. en J. K., heiden hoofdcommies ter secretarie (J. M. S. was tevens ambtenaar van de burgerlijke stand) ter sprake. Beiden vroe gen in december van het vorige jaar met ingang van 1 mei a.s., eervol ontslag. De heer Erkens, (factievoor zitter der K.V.P.), diende een mo tie in om het vereiste wachtgeld ten bedrage van 150.000 gulden te ramen door wijziging van de begroting 1956, zich beroepend op force majeure, onder uitdrukke lijke afwijzing echter van het be leid van B. en W. en de gevolgen van dien. Deze motie werd ver worpen met 15 tegen vier. Afzon derlijke moties tot toekenning van wachtgeld aan de twee ont slagen ambtenaren tezamen en aan de heer J. M. S. afzonderlijk werden eveneens verworpen. Burgemeester Matzer van Bloois zei, dat het ontslag van de amb tenaren voortvloeit uit een reor ganisatie van de secretarie. Hij achtte deze reorganisatie geheel een zaak van B. en W. Bijna de gehele raad was echter van me ning, dat pas thans na het ont slag, van deze reorganisatie ge wag wordt gemaakt. Gezien de financiële gevolgen ^jiad de raad van te voren moeten worden ge raadpleegd. Een aantal sprekers sprak van een „slechte geest onder de amb tenaren". Zo merkte een spreker op. dat tachtig procent van het aantal ambtenaren ontslag zou nemen, als daartoe de kans zou bestaan. De wethouders stellen nu hun portefeuilles ter beschikking. Chicken" - kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, VermiceMisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Tunesische opstandelingen heb ben maandagavond in Moulares, in het zuiden van het land, de vrouw en een kind van de plaat selijke leider van de gematigde nieuwe-grondswetpartij gedood. De moordenaars waren aanhan gers van de extremistische leider Salah Ben Poes^ef, die de wijk naar het buitenland heeft geno- men. In hetzelfde gebied staken 125 rebellen een marktgebouw in brand en zij waarschuwden plaat selijke arbeiders, niet voor „Euro peanen en Joden" te werken. Foto links: De chauffeur J. P. v. 8., die een der eersten was, die met Blanka aan de lijn in het kamp arriveerde. Rechts: Met meer dan gewone belang- stelilng leest een voorbijganger het drama in Kuventhal. BLANKA" speelt nu voor een een voudig huis in Eindbeck (Duits land). De trouwe herdershond geniet er van een welverdiend pensioen en maakt zich ook nu nog verdienstelijk door over de kinderen te waken. Ze waarschuwt de kinderen voor aanrijdende auto's, voor te wilde kameraadjes en grijpt in als het spel te gevaarlijk wordt. Blanka doet ook nog boodschappen voor haar meester, de slager Andreas Kellermann. Ze bezorgt nog vlees aan de klanten, verricht tal van andere werkzaamheden. Ook tijdens haar levensavond wil Blan ka zich gaarne verdienstelijk maken. Gewillig poseert ze voor de fotoverslag gevers, en even gewillig gaat ze in de rij staan om kaartjes te kopen voor de bioscoop. Aldus Kellermann, de trotse eigenaar, die ons dezer dagen het relaas gaf van zijn wonderdier, waarvoor hem tiendui zend pond sterling geboden werd, maar dat hij nog voor geen honderduizend kwijt wil. Trouwens, Blanka gehoor zaamt alleen hemzelf, waardoor hij al tijd zelf mee moet, als er een, voor een andere hond schier onmogelijke, op dracht wacht. Toch heeft Blanka maar zeer weinig commando's nodig: met haast menselijk „gevoel" bemerkt zij het kwaad en is dan meteen gereed met aanvalsplan en -uitvoering. maakt, steeds begeleid door haar mees ter, want van niemand anders nam ze een order aan. Ze spoorde vermisten en gewonden op en heeft honderden solda ten het leven gered. Toen een groep sol daten eens een brug wilde overtrekken stuurde men Blanka vooruit. Het dier greep twee agenten, die voornemens waren de brug de lucht in te laten springen. De hond werd hierbij zelf ge wond, doch met deze prestatie was ze tevens beroemd geworden. De watermolen ÏI/ÏAAR ONMIDDELLIJK na de oorlog oogstte Blanka het ene succes na het andere in haar strijd tegen de on derwereld. Ze werd de schrik van de Strijd tegen de onderwereld BLANKA lijkt uiterlijk op een dood gewone herdershond, zoals er twaalf in een dozijn gaan. Ze is niet eens op merkelijk mooi en vermoedelijk van niet volkomen zuiver ras. De kop is mis- Bij een mantelcostuum behoort een een voudige blouse. Wat vindt U van dit model f De blouse kan gemaakt worden van zijde, popeline, dunne stof, jersey. Het model is hooggesloten, met van achteren een opstaand boordje, dat van voren in puntjes uitloopt. De driekwart ingezette mouw met manchet wordt pl.m. h cm vanaf de zijnaad van het voorpand inge zet. De figuurplooien in voor- en rugpand tot de taille instikken. Dit patroon is uit gezet op maat kh. Benodigde stof: S m bij 90 cm breedte; 1.50 m bij ISO cm breedte; 1.S0 m bij 160 cm breedte. schien iets te groot en de poten iets te zw3cir Het' dier heeft echter een buitenge wone intelligentie en demonstreerde al spoedig onderscheid te weten tussen goed en kwaad en het boze te kunnen bestrijden. Blanka ruikt gevaar. Keller mann stond eens met z'n hond te schui len voor een onweer in een klein schuurtje. Het dier dwong hem verder te lopen en bleek tevreden toen ze een andere schuilplaats hadden gevonden, vijftig meter verder. Enkele ogenblik ken later sloeg de bliksem in het schuurtje. Blanka heeft ook de oorlog meege- booswichten in geheel Noord-Duitsland en Kellermann kreeg sommen geboden van tienduizend pond sterling, doch hij wilde het trouwe dier niet afstaan. Kellermann verklaarde bij deze gele genheid wel bereid de Engelse comman dant van de M.P. te helpen en zo ver zeilde Blanka in het vreselijke avontuur van de watermolen, waarover alle bla den hele kolommen nieuws brachten. De militaire politie was een geraffineer de bende op het spoor gekomen, die moordend en rovend door Noord-Duits land trok en telkens verdwenen was voor men kon ingrijpen. Men wist door mededelingen van een straatjongen, die een gesprek afluister de, dat in een bepaalde nacht de water molen bij Einbeck zou worden overval len. In een pantserwagen, waarin ook Kellermann en Blanka hadden plaats genomen raasde de Britse M.P. naar 't gehucht Kuventhal, waar de watermo len staat, doch men kwam reeds te laat om de bewoners te redden. Blanka sprong het eerst uit de wagen en stak haar neus in de koude lucht, snoof en sprong onmiddellijk een opstaand raam binnen. Kellermann en de politie volg den. Nog juist op tijd TVE MAAN verlichtte het vreselijke ATschouwspel; gelijkvloers lag de neer geschoten molenaar, reeds dood, badend in z'n bloed. Op de eerste verdieping vond men het lijk van zijn vrouw en het lichaam van de reeds stervende dochter. Op de tweede etage lagen twee andere dodelijke slachtoffers en verscheidene gewonden. Blanka behoefde niet gecommandeerd te worden. Het trouwe dier wist, wat er verwacht werd; ze snuffelde de vertrek ken rond en tenslotte ontdekte ze een pet, die niet aan één der bewoners toe behoorde. Aan de lange zoeklijn gebon den liep de hond het bos in. De bege leiders konden haar nauwelijks bijhou den. Ze liepen bijna drie uur. Niet één enkele keer verloor ze het spoor. In een kamp greep zij een der moordenaars bij de keel, terwijl de politie de andere vijf schuldigen arresteerde. Drie er van kre gen de doodstraf. Blanka redde een kind uit de handen van een lustmoordenaar Vanaf 1946 tot 1954 nam Blanka deel aan een dikke honderd jachten op mis dadigers en ze wees bijna tweehonderd verdachten aan, ze bracht schuldigen aan en rovers in de gevangenis, moor denaars en ordinaire dieven. Op een middag in 1954 was Blanka erg onrustig en Keilerman vroeg zich af, wat er aan de hand zou zijn. Toen hij de hond los liet sprong Blanka er van door, als een pijl uit de boog, het bos ïn. Door te blaffen gaf hij zijn meester de weg aan. Toen Kellermann een half uur later Blanka weer t*rug zag stond het trouwe dier beschermend over een tienjarig be- wusteloos meisje, dat door een bandiet in het bos was gelokt. Het kind leefde nog en dank zij de scherpe neus van Blanka was er nog niets onherstelbaars gebeurd. Thans wordt de herdershond een dag je ouder en wat trager, maar nog steeds probeert het sterke en verstandige dier zich verdienstelijk te maken; het knapt tientallen boodschappen op en past be ter op de kinderen dan welke kinderjuf frouw ook. Een straatjongen, die een gesprek tussen de bandieten had afgeluisterd, deelde dit een paar oudere mensen in het dorp met. Zij waarschuwden de politie, waardoor uiteindelijk de moordenaars gepakt konden worden. Het officiële persbureau „Tass" heeft de antwoorden uitgezonden op vragen, welke de Londense „Times" de Sowjet-premier, Boel ganin, heeft gesteld. Hij zegt o.m. van mening te zijn, dat persoonlijk contact tus sen leiders van verschillende lan den een effectief middel is om wederzijds begrip tot stand te brengen over omstreden en moei lijke vraagstukken. Boelganin zegt, dat de ervaring (Oosten rijk, het herstel der Zuidslavisch- Sowjetrussische betrekkingen en Sowjetbesprekingen met een aan tal andere landen) geleerd heeft, dat besprekingen het best ge- Wij hebben het vanzelfsprekend niet kunnen controleren, maar het is ons voldoende als de hele wereld het er over eens is, dat hij de rijkste is. En dan te denken, dat hij bovendien nog elk jaar zijn gewicht in zuiver goud krijgt uitbetaald- Bij het beoordelen van verpakte soepen speelt rijkdom geen rol. Dan gaat het uitsluitend om de soep die rijk is aan smaak, geur en kwaliteit. OXO soepen (U kunt uit 7 soor ten kiezen) verenigen al die goede eigenschappen in zich. Reeds bij de eerste lepel proeft U, dat OXO soep lekkerder van smaak en beter is en bij de laatste lepel zult U het met ons eens zijn, dat ook OXO soep zijn gewicht in goud waard is. schikt zijn voor de regeling van internationale vraagstukken. Het komende bezoek, aldus Boel ganin, zal zeker bijdragen tot vermindering der internationale spanning als de Britse leiders en de Sowjetleiders de vereiste be reidheid daartoe hebben. De „Times" heeft Boelganin on der meer naar zijn mening ge vraagd over „de in het buiten land geuite mening", dat de ver klaringen van de Sowjet-leiders in Afghanistan, India en Birma niet te rijmen zijn met die, wel ke thans afgelegd worden be treffende vriendschap met Groot- Brittannië. Boelganin antwoord de hierop, dat de Sow jet-Unie streeft naar vriendschap met alle 'anden. Groot-Brittannië inbe grepen. Het is niet in overeen- temming met de waarheid, dat le verklaringen in de drie ge- ïoemde Aziatische landen tegen /riendschap met Groot-Brittan- lië zijn gericht. De „Times" merkt dan op, dat in het buitenland de mening ge- aoord kan worden, dat het Sow- jet-bezoek ten doel heeft een wig te drijven tussen Amerika en Groot-Brittannië. Boelganin merkt naar aanlei ding hiervan op, dat de Sowjet- Unie naar vriendschap met alle landen streeft en dat zij niet wenst, dat enig land zijn vriend schap met een ander land ver breekt. „Ons land wil bevriend zijn met de vrienden van Groot- Brittannië en wij hebben het niet van node Engeland van zijn vrienden te beroven." Het volk van de Sowjet-Unie wenst, evenals het Amerikaanse volk, betrekkingen van goede na buurschap en deze worden door niets onoverkomelijks in de weg gestaan. Uitgebreide handel tus sen de Sowjet-Unie en Groot- Brittannië zou een belangrijke stimulans zijn tot uitbreiding van de samenwerking, ook op andere gebieden. „De kansen op uitbrei ding van de handel tussen onze landen zijn buitengewoon gun stig"- j j Boelganin zegt dan, dat de Sowjet-Unie gaarne een uitbrei ding zou zien van de Brits-Sow- jetrussische handel op basis van gelijkheid en wederzijds voor deel. Handel zou niet alleen bij dragen tot verhoging van het levenspeil doch zou ook bijdra gen tot verheldering van de po litieke horizon. Handelsbeperkin gen noemde hij „anachronistische overblijfselen uit het verleden". Een verbetering der betrekkin gen tussen beide landen zou een bijdrage betekenen voor de vre de in Europa en andere delen van de wereld. Bij het bezoek zullen kwesties besproken worden, die door bei de partijen in het midden wor den gebracht. Slechts die punten zullen niet ter sprake komen, waarvan de behandeling indirect of rechtstreeks een derde betrok ken partij bij afwezigheid zou benadelen. Men stelt zich in de eerste plaats voor te spreken over uitbreiding van de handel, ver groting van de samenwerking, over de vermindering van de in ternationale spanning en over de versterking van de vrede.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5