fte Js Uit de Provincie 1 Eric de Noorman - De Romeinse Helm M Gevonden voorwerpen Kievietseieren en Spencer f De betrekkingen tussen Indonesië en Rusland. Vuinennen Het geheim van de zeven schoorstenen 5SP TERNEUZEN. TERNEUZEN AXEL AGENDA. Nieuwe premier van Ceylon. Nieuwe Amerikaanse landbouwwet door Congres goedgekeurd. Hammarskjoeld licht de Veiligheidsraad in. Rassenmoeilijkheden in gerechtskantine. 40. Na een korte pau ze vervolgt Orisia: ..Gedurende de tijd, dat ik op Tugwals burcht verbleef en probeerde zelf de helm in handen te krijgen, hebben Piclische krij gers tot driemaal toe een poging gedaan de helm te stelen. Het lijdt geen twijfel: Mo ra, de wrede Piet, heeft mijn arme vader door martelingen we ten te dwingen 't ge heim te verraden. Hij, een centurio, zou dit nimmer vrijwillig heb ben prijsgegeven! Het was tenslotte de zoon van de Pic- tenhoofdman. die de helm wist te bemachtigen". Eric knikt: „De jonge man, die mtj de helm gaf vóór hij stierf. Het komt er dus op neer, dat de Pie ten weten, dat er zich een geheim in de helm bevindt, terwijl de helm hij Tugwal was, die helemaal ifer,. .rJ Aggrfi van niets wist Toch is Tugwal waarschijnlijk gaan begrijpen, dat er iets bijzonders met die helm is. In de mCning, dat wij, Noren, er ook mee te maken hebben, nam hij Axe gevangen." Langzamerhand begint Eric zich te interesseren voor de geschiede nis. Hij vraagt aan Orisia waar ongeveer de plaats is, die haar vader op het koperen plaatje heeft getekend. Het meisje haalt haar schouders op. „Het moet ergens in het ge bied ten Oosten van Moru's burcht zijn. Daar, waar mijn vader door de Pieten werd overvallen, kort nadat hij de schat had begraven." Dan klinkt er hoefgetrappel en komen Erwin en Axe terug. De tijding, die ze meebrengen, is niet geruststellend. „Wij zijn in gevecht geraakt met enkele krijgers van Tugwal," ver tellen zij. „Axe heeft er een paar neergeschoten en de laatste ging er vandoor. We zijn hem een eind- weëgs gevolgd en zagen in de yer- te een grote troep ruiters noord waarts rijden." Eric knikt bezorgd. „Die voeren iets in hun schild," zegt hij. „Wij moeten hier weg en wel dadelijk." GOEDE VRAAG NAAR FRUIT Op op fruitveilingen zijn deze week de prijzen opnieuw opgelo pen en zij zijn thans op een peil gekomen dat wel een hoogtepunt is voor dit seizoen. Voornamelijk komt dit door het steeds gerim ger wordende aanbod en de vrij goede vraag. Op de Zeeuwse fruitveilingen was er deze week nog een tamelijk aanbod van golden delicious en jonathan. De goudreinette is nagenoeg ge ruimd. De golden delicious was aeer gevraagd voor de Franse markt en de prijs liep van 85 tot 95 ct per kg voor de goede kwali teiten. De jonathan werd spe- ,-iaai voor Belgische rekening ge kocht en de prijs van dit ras lag tussen 60 en 75 ct per kg al naar gelang de kwaliteit. De voorra den gaan. nu ook in Zeeland steeds minder worden. In Krab- bendijke werd deze week de laat ste fruitveiling gehouden. Hier is alles van de oude oogst ge ruimd In Goes en Kapelle-Bie- zelinge zal men nog wel enige weken achtereen een behoorlijk aanbod hebben maar toch wordt het ook hier minder. BRAMEN IN ZEELAND ZIJN BEVROREN In de omgeving van Kapelle- Siezelinge, het Zeeuwse bramen- centrum. zijn vele kwekers be- sponnen om ftun bramenstruiken ;e rooien of de stengels af te knip pen. Het blijkt namelijk dat het overgrote deel van de bxamenbe- plantingen is bevroren tijdens de strenge vorst van de afgelopen winter. Slechts enkele percelen die beschut lagen en goed waren afgedekt, vertonen een goed beeld. Over het algemeen echter zijn de stengels dood. Dit is voor velen een grote strop want alleen in Kapelle-Bie- zelinge wordt jaarlijks een kwan tum van rond 300.000 kg bramen geteeld. Bovendien zijn de bra men een typisch produkt van het kleine bedrijf. Het is een arbeids intensief gewas en het vormde steeds voor vele fruitkwekers met een klein bedrijf een belang rijke bron van inkomsten. Voor dit jaar zal de totale opbrengst slechts een fractie kunnen zijn van die van het vorig jaar. Paard op hol. Uitvoering Terneuzense Muziekschool. Terwijl gistermorgen te onge veer kwart over 11 de 19-jaiige groentenhandelaar G. R. Dees in de Rozenstraat zijn klanten aan het bedienen was, begon zijn voor de groentenwagen gespannen paard, dat naar zijn in de nabij heid gelegen stal verlangde, te lopen. D snelde daarop naar de wa- gen'om de leidsels te grijpen. Op het moment dat hij zich bukte sloeg het paard met een van zijn achterpoten do met ijzer besla een plank van de bok aan gruze tementen. D. Kreeg deze met zulk een kracht in het gezicht, dat zijn neusbeentje op drie plaatsen brak en zijn lip werd gescheurd Het paard sloeg daar na op hol. doch kwam nog in cle- zelfde straat in een der voortuin tjes tot stilstand. Nadat D. in een der woningen de eerste hulp was verleend, werd hij naar zijn woning ver voerd, waarna later de huisarts t»em naar het Juliana ziekenhuis liet overbrengen. In aanwezigheid van burge meester mr P. Tellegen en een groot aantal belangstellende ouders der leerlingen werd gis teravond in het Concertgebouw een openbare les gegeven waar bij de aanwezigen kennis hebben kunnen nemen van de vorderin gen die hun kroost heeft ge maakt sedert het vorige jaar, toen met het geven van „open bare lessen" een aanvang werd genomen. De voorzitter van de Stichting Terneuzense Muziekschool, de heer C. L. de Smidt, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de grote bloei van de mu ziekschool, daarbij mededelende, dat de school door meer dan 350 leerlingen wordt bezocht. Daar om konden gisteravond en van avond alleen de 2e en 3e klasse voor het voetlicht treden. Voor de leerlingen der le klasse zal bin nenkort een aparte avond geor ganiseerd worden. De voorzitter zeide het zeer op prijs te stellen, dat de burgemeester door zijn aanwezigheid zijn belangstelling wilde tonen en bracht dank aan het gemeentebestuur waarvan zoveel medewerking werd onder vonden. Onder leiding van de diverse docenten gaven de leerlingen hun nummers ten beste en het moet gezegd, dat èn door de leerkrach ten èn door de leerlingen met veel ijver en toewijding wordt gewerkt. De verschillende pianonum mers die ten gehore werden ge bracht onder leiding van de da mes Van Puyvelde en De Jonge deden het beste voor de toekomst verwachten, al bleek ook dat de ene leerling over meer aanleg be schikt dan de andere. De leerlingen, die viool stude ren, kwamen onder leiding van de heer Leo Riemens. Degenen, die deze docent gehoord hebben met het Rotterdams Kameror kest, zullen wel overtuigd zijn dat ook deze leerlingen aan goe de handen zijn toevertrouwd. Blokfluit onder leiding van mej. Van Puyvelde is bij het pu bliek een zeer gewaardeerd in strument. Het is opvallend, wel ke aardige melodieën op dit in strument kunnen worden ge speeld. De verschillende volks dansen vielen zeer in de smaak. Tot slot voor de pauze brach ten een aantal leerlingen num mers op guitaar en mandoline, onder leiding van de heer J. Tol lenaar. Na de pauze kwam de 3e klas aan de beurt, waarbij de blaas instrumenten, waarvan de lessen gegeven worden door de direc teur der Muziekschool, de heer J. Meijers, zich lieten horen. De „Harmonie Terneuzen" kan ge rust zijn! Het was hartverkwik kend wat door deze leerlingen ten gehore werd gebracht. In de 3e klas schroomt men zelfs niet voor Beethoven, Schubert, Bach, Bizet en Rubinstein. Enkele num mers op het harmonium met als docent de heer G. de Wijn, die ook de accordeonisten en de gui- taristen onder zijn hoede heeft, vielen ten zeerste in de smaak. Ook op de piano voldeden deze leerlingen uitstekend. Aan de finale, die een zeer kleurig beeld gaf door een hon derdtal leerlingen die hieraan deelnam, speelden en zongen de leerlingen onder leiding van hun directeur met veel enthousiasme het schoollied. Terneuzen kan trots zijn op zijn muziekschool. De leerlingen leren er de schoonheid van de muziek kennen en waarderen. Een kennis, waarvan zij later on getwijfeld nog zeer veel plezier zullen beleven. Lezing over beeld-philatelie. In de „lunchroom Koene" hiel den de postzegelverzamelaars van Terneuzen en omstreken on der voorzitterschap van de heer H. A. Lyppens een bijeenkomst, waarop het woord werd gevoerd door de heer J. Sporenberg uit Breda over het verzamelen van beeldpostzegels, de z.g. beeldphi- latelie. In zijn openingswoord gaf de heer Lyppens een kort historisch overzicht van het postzegelverza- melen, vanaf het begin toen in 1849 in Engeland de eerste post zegels verschenen, in 1852 In Ne derland en hoe in 1890 de eerste postzegelalbums ten behoeve van de verzamelaars verschenen. In de aanvang was het moge lijk, aldus de voorzitter, een col lectie aan te leggen van alle ze gels die werden uitgegeven. Er verschenen toen nog niet zoveel verschillende postzegels. Later werd dit anders. De staat zag in het uitgeven van postzegels voor allerlei doeleinden een niet ge ringe bron van inkomsten. Zo gingen de verzamelaars zich spe cialiseren op verschillende onder werpen zoals: Rode Kruis. Kin derzegels of zegels waar uitslui tend monumenten of schepen voorkwamen, en zo ontstond ge leidelijk aan hetgeen we nu noe men beeldphilatelie. In zijn helder en rustig betoog gaf daarna de heer Sporenberg een psychologische verklaring van hbt verzamelen in het alge meen en tenslotte van het verza melen van postzegels in het bij zonder. Hoewel het verzamelen van postzegels een persoonlijke liefhebberij is en blijft, mag men daar toch niet altijd een weten schappelijke waarde aan onthou den. De heer Sporenberg, zelf een sedert vele jaren enthousiast ver zamelaar beschikkende over een fraaie collectie postzegels is een overtuigd beeldphilatelist en het was uit zijn ervaringen hiermee duidelijk dat het verstandig en systematisch verzamelen van postzegels een grote algemene ontwikkeling van de verzamelaar helpen bevorderen. De heer Spo renberg b.v. verzamelt uitslui tend postzegels waarop de afbeel dingen van letterkundigen voor komen. Niet alleen dat hij deze zegels tracht in zijn bezit te krij gen en ze daarna opplakt, hij tracht van deze dichters of schrij vers allerlei bijzonderheden te weten te komen, wat altijd iukt en iets te lezen van hun werken. Dit kan men ook doen met zegels waarop uitsluitend dieren of planten voorkomen. Zo is het verzamelen een genoegen en zo kan een postzegelverzameling 'n precieuze lilliputspiegel zijn van het tijdsgebeuren. Na de interessante inleiding door de heer Sporenberg werd er door de voorzitter ruimschoots gelegenheid gegeven vragen te stellen en zo van gedachten te wisselen, waarbij de heer Sporen berg er nog de aandacht op ves tigde, dat het verzamelen van postzegels in het algemeen, maar van beeldpostzegels in het bij zonder was aan te bevelen voor de jeugd, die dan ook vaak blijk geeft van een verrassende kennis van zaken. De korpschef van de gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend, dat over de volgende gevon den voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Zwarte paraplu met lederen handvat, bakker Van der Linden, Axelsestraat 18; blauwe kinder- want met rode streepjes, Rietje Hofman, Tramstraat 32; kinder speelpopje, Saartje de Kam, Azaleastraat 42; metalen room- busje en rittenboekje, Verbrug- ge, Lange Kerkstraat 95; wit met zwarte vingerwant, T. de Zutter, Vlooswijkstraat 44; dubbele lede ren fietstas, J. Riemens, Boere- gat C 27; armband, M. Weterings, Geraniumstraat 10; geelkleurige bal, Karei Gijp, Havenstraat 3. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: Rode kinderwant, bril, bruine kinderwant, rechter dameshand schoen, sleutel nr 8, broodmand je, slabbetje en twee sokjes, bruine linker kinderhandschoen, Lipsslei: el nr 10002 en ceintuur van yin ntel. Saner ingswerkzaamheden Met bulldozer en dragline van de firma Mabuwat vallen de bouwvallen naast het gemeente huis ten offer aan de opruimings zin in Axel. Reeds jaren hebben de burgers, die het marktplein passeerden, zich min of meer ge- ergerd aan de ontsierende toe stand aldaar. Nu men met de werkzaamheden is begonnen, wordt met voortvarendheid aan gepakt en binnen enkele dagen zal het nieuwe parkeerterrein een toegangsweg bijgekregen hebben. De werkzaamheden op de markt trekken uiteraard veel be langstelling. Dinsdag a.s., wan neer de zoon van Axels bevrijder en ereburger kolonel Zijdlowsky een bezoek aan Axel zal brengen, zal het naar Axels bevrijder ge noemde parkeerterrein officiëel geopend worden. Ook in de Noordstraat-hoek Molenstraat zijn de werkzaamhe den begonnen, welke een brede re toegangsweg beogen. Ook hier worden oude bouwvallen ge sloopt en een nieuwe café zal het Molenstraatje afschermen. In Turn-Top Etu aëAUiT fevrRou.^ Spencer een genot dat een traditie werd urm.w TOIACCO COMPANY INDONESIË OVek 2>E KLEiN£ GeVoEGEWS DES LEVEN5 In <le middeleeuwen had de koning des lands recht op de eerste exemplaren run alle roorjaarslekkernijen. Dal recht is al lang in 'I vergeetboek geraakt. Maar de traditie is blijven leven in de jaarlijkse aanbieding van bet eerste kievietsci aan de Koningin. Gelukkig voor ons zijn de andere kie vietseieren eren lekker als het eerste. Dat hebben ze trouwens met Uw Spencer sigaretten gemeenook die zijn, dank zij de speciale controle (let op 't stem peltje: Quality controlledjaar in jaar uit onveranderlijk goed. En, net als de kievietseieren, een genot, dat een tradi tie werd. NIEUWE ARRESTATIES VAN STUDENTEN IN MADRID. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat sedert zondag j.l. in Madrig weer stu denten gearresteerd zijn, te we ten vier studenten, die op de uni versiteit opnieuw een manifest zouden hebben verspreid. Zoals bekend zijn in februari jl. bloedige incidenten voorgeko men, waarna een aantal studen ten was gearresteerd. In het hui dige manifest zou onder meer de invrijheidstelling van nog vast gehouden studenten worden ge ëist. Onder de vier studenten, die naar het schijnt niet de opstel lers van het manifest zijn, zou den zich onder andere een zekere Bustelo, neef van de schrijver Joaquin Calvo Sotelo, en 'n neef van de tijdens de burgeroorlog gefusilleerde Spaanse schrijver Federico Garcia Lorca bevinden. N.V. F». P. J. v. d Saide NEDERLANDSE SPOORWEGRAAD Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 juni a.s. voor een tijdvak van drie jaar in de Spoorwegraad benoemd jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, ter vertegenwoordi ging van de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N.W.B. Tot lid ter vertegenwoordiging van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zeeland is be noemd de heer K. van Everinge en tot plaatsvervangend lid de I heer H. A. M. A. de Meijer. Het aanbod van de Sowjet- Unie om economische hulp aan Indonesië te verlenen en de uit nodiging aan president Soekarno en het Indonesische parlement voor een bezoek aan Moskou, toont duidelijk, dat Rusland niet achter wenst te blijven bij de Verenigde Staten in het betonen van vriendschap en hulpvaardig heid aan de jonge republiek, al dus de mening van politieke kringen in Djakarta. Indonesië heeft kortgeleden met de Ver. Staten een overeenkomst gete kend, die voorziet in Indonesi sche aankopen uit Amerikaanse landbouwoverschotten tot een waarde van 97 miljoen dollar. Zoals bekend, zal president Soekarno volgende maand op uit nodiging van president Eisenho wer een bezoek brengen aan de Ver. Staten. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft giste ren gezegd, dat in het Russische aanbod niet gemeld was, wat voor soort economische hulp ver leend zal worden. Persstemmen. Het anti-communistische blad van de Masjumi, „Abadi", dringt er bij de regering op aan voor zichtig te zijn ten aanzien van het Russische aanbod. In een hoofdartikel herinnert het blad aan de hulp, die in het kader van het Colombo-plan is gegeven en dat volgens het blad reeds vol doende is. Het onafhankelijke en invloed rijke blad „Indonesia Raya" be schouwt het Russische aanbod als een „politieke stap na de mo rele nederlaag van de Indonesi sche communistische partij bij de VRIJDAG 13 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, uur: „De privé-oorlog van majoor Benton". Concertgebouw, 7.30 uur: Uitvoering door de Terneuzen se Muziekschool. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: Jacht op Blond. ZATERDAG 14 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De privé-oorlog van majoor Benson". Concertgebouw, 8 uur: „A. en C. en de mummie". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Helena van Troje". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: ..Jacht op Blond". 86) (Nadruk verboden). „Heeft hij u nooit iets van zijn verleden verteld?" vroeg de rus tige stem door. „Waar hij ge weest is, vóór hij in Zuid-Afrika was, bedoel ik. In Canada? Of nog daarvoor in de Soedan? Of van zijn kinderjaren?" Virginia schudde sprakeloos het hoofd. „En toch zou ik er mijn hoofd onder durven verwedden, dat hij heel wat te vertellen heeft. Dat gezicht van hem liegt niet en dat is het gezicht van een man, die een avontuurlijk leven heeft ge leid. Ja, als hij wou, zou hij u heel wat kunnen vertellen." „Als u iets over zijn verleden weten wilt," opperde Virginia, „waarom telegrafeert u dan niet aan die vriend van hem, James McGrath?" „Hebben we al gedaan. Maar die zit ergens in het binnenland. Kijk eens hier, mrs. Revel, dat verhaal over zijn verblijf in Boe- loewayo is waar. Maar ik zou zo graag willen weten, waar hij daarvóór geweest is. Die betrek king bij Castle had hij pas een maand." Hij haalde voor de twee de maal zijn horloge te voor schijn. „Tijd! Ik moet weg. De door AGATHA CHRISTIE auto zal wel al voor zijn." Virginia keek hem na tot hij in huis verdwenen was. Maar ook daarna bleef ze bijna onbeweeg lijk zitten. Ze had maar één wens: dat Anthony zou komen en dat die haar raad zou geven. Maar in plaats van Anthony kwam Ever- sleigh, een gapende, landerige Eversleigh. „Gelukkig, dat ik je eindelijk eens alleen tref," begon Ever sleigh verongelijkt. „Nu kunnen we eens rustig praten." „Waarom? Heeft iemand je on aangenaam behandeld?" „Neen, niet bepaald onaange naam. Mijn hersenen binnenste buiten gekeerd, anders niet. Maar ik voel meof een olifant op me is gaan liggen." „Battle toch niet?" „Battle wél. Wat een verschrik kelijk men's is dat!" „Kom, kom! Maar ik wou het eigenlijk niet over Battle hebben. Ik hou toch zó van je, schat, die je bent „Neen, spaar me, Bill! Ik voel me niet sterk genoeg. Hoe dik wijls heb ik je al gezegd, dat mannen, die weten hoe 't hoort, nóóit voor de lunch aanzoek om iemands hand doen?" „Genade!" zei Bill. „Ik zou het met plezier vóór 't ontbijt doen." Virginia rilde. „Bill, jongetje, wees nu eens een ogenblik redelijk.... Ik heb je raad nodig." „Als je maar niet langer aller lei uitvluchten zocht.... als je maar besloot het te doen en ja tegen me zei, dan zou je je veel en veel beter voelen. Gelukkiger en vooral rustiger." „Luister eens goed naar me, Bill. Dat aanzoek-doen begint zo langzamerhand een idee-fixe van je te worden. Alle mannen, die zich vervelen of niets bijzonders te beweren hebben, nemen vroeg of laat hun toevlucht tot een hu welijksaanzoek. Maar denk aan mijn aanstaande grijze haren en mijn weduwestaat en kies een jong, fris meisje als slachtoffer.' „Maar, mijn lieve schat.Wel verdraaid! daar heb je die Fran se idioot: lamme kerel. Hoe haalt hij het in zijn hoofd om op dit ogenblik hier te komen.'' De Franse idioot was monsieur Lemoine, die, zoals gewoonlijk, in c^e puntjes verzorgd, over het grasveld naar hen toekwam. Goede morgen, madame. Goed uitgerust, wil ik hopen. „O ja, zo goed als het maar kan." „Dat is uitstekend! Goede mor gen, mr. Eversleigh." Bill knikte stug. „Het is zulk schitterend weer! Hoe denkt madame over wat wandelen?'' stelde de Fransman voor. „Wat vind jij er van, Bill?" vroeg Virginia. „Ik? O, mij best," zei de onwil lige jonge man naast haar. Hij stond met luie bewegingen uit het gras op en zette zich slen terend in beweging. Virginia liep tussen de beide mannen in. Ze voelde dadelijk, dat de Franse detective opgewonden was. Ze reageerde altijd onmiddellijk op dergelijke gevoelsstromingen, maar ze had er geen idee van wat die toestand veroorzaakt kon hebben. Met haar gewone tact begon ze onmiddellijk aan de taak, hem op zijn gemak te brengen. Zc vroeg hem van allerlei, ze luis terde aandachtig naar zijn ant woorden en zó lokte ze hem, stukje bij beetje, uit zijn gereser veerdheid. Na een minuut of tien liep hij hun anecdoten van de be ruchte koning Victor te vertel len. Hij sprak gemakkelijk en de manier waarop hij vertelde, van de keren, dat de Süreté het on derspit had moeten delven, was onderhoudend en geestig. Maar ondanks Lcmoine's con centratie op zijn eigen verhaal, voelde Virginia, dat hij met die wandeling door het park het een of ander doel beoogde. Ze liepen maar .niet wat op goed geluk af. Terwijl hij hun geest met zijn anecdotische verhalen bezig hield leidde hij hen langs talloze paden en paadjes naar 'n speciale plek. (Wordt vervolgd). o Solomon Bandaranaike, de lei der van de verenigde volkspartij van Ceylon, die bij de verkiezin gen grote sucessen heeft behaald, is donderdagmiddag beëdigd als premier. Hij wordt tevens minis ter van Defensie en van Buiten landse Zaken. Bandaranaike volgt sir John Kotelawala op, die woensdag zijn ontslag aanbood. De verenigde nationale partij van Potelawala heeft bij de verkiezingen 46 van haar 54 zetels in het parlement verloren. Bandaranaikes partij is neu- tralistisch, die van Kotelawa is pro-Westers. Kotelawa had zelf de verkie zingen, die hij verloren heeft, uitgeschreven, omdat hij de goed keuring van het volk wilde krij gen om het Singalees de enige officiële taal te maken. Hij is 9 jaar aan het bewind geweest. Bandaranaike, die 57 jaar is, is het in beginsel eens met de neu traliteitspolitiek van premier Nehroe van India. Voorts is hij voorstander van een republikein se status voor Ceylon en ophef fing van de Britse bases op het eiland. kabinetsformatie". Het blad drukt de hoop uit, dat de Verenigde Staten haar economische hulp zullen vergroten. Volgens het socialistische blad „Pedoman" moet Indonesië het Russische aanbod aannemen, in dien er geen bepaalde voorwaar den aan verbonden zijn en zolang als de regering en het volk niet vergeten, dat de Russische hulp slechts een tijdelijke weerslag is van de Russische politiek, die zal duren totdat de koude oorlog weer een andere fase bereikt, waarbij Rusland zijn huidige „politiek van glimlachen" zal verlaten, aldus „Pedoman". De regering-Eisenhower heeft woensdag een belangrijke neder laag geleden. Het Congres heeft namelijk de omstreden land bouwwet goedgekeurd, welke in dit verkiezingsjaar de boeren bij na 3 miljard dollar aan nieuwe voordelen geeft. Het wetsontwerp, dat op ster ke tegenstand van president Eisenhower stuit, is door de Se naat met 50 tegen 35 stemmen goedgekeurd, nadat het Huis van Afgevaardigden het tevoren met 237 tegen 181 stemmen had aan vaard. Het wetsontwerp is thans naar het witte huis gezonden en pre sident Eisenhower zal er een be slissing over moeten nemen, wel ke van verstrekkende betekenis zal kunnen zijn op de houding van de boeren bij de komende verkiezingen in november. Vele republikeinse leiders voorspel den, dat president Eisenhowei zijn veto over de wet zou uit spreken maar de democraten en de republikeinen uit het land bouwgebied hebben een even sterk vertrouwen, dat de presi dent de wet wel zal onderteke nen. jv De Australische dr. Rees heeft een nieuw stelsel ontwor pen voor de omschrijving van de atoomstructuur van gekristalli seerde stoffen, waardoor on regelmatigheden in de atoom structuur in 't kort kunnen wor den aangegeven. Dr. Rees heeft op het internationale scheikun dige congres in Madrid de aan vaarding van zijn stelsel bepleit. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft de leden van de veiligheidsraad laten weten, dat Israël en Egypte dezer dagen er mee hebben inge stemd, zich „onvoorwaardelijk" te houden aan de bepalingen van het bestandsakkoord en zich bij gevolg onthouden van oorlogs handelingen jegens elkaar. De landen behouden zich echter het recht van zelfverdediging voor. De secretaris-generaal, die een vredesmissie vervult, bevindt zich op het ogenblik in Cairo, waar hij zaterdagochtend weet besprekingen zal voeren op het ministerie van Buitenlandse Za ken. Men verwacht, dat hij zater dagmiddag naar Beiroet, de hoofdstad van Libanon, reist. De kantine van het federale gerechtsgebouw van Houston (Texas) is gesloten, nadat er ru moer was ontstaan bij het bin nentreden van enkele negers. Dinsdag had de federale rechter opdracht gegeven, om de kantine ook voor negers open te stellen Als de kantine nu weer geopend wordt zal zij mogelijk nog slechts voor negers toegankelijk zijn, die bij het federale gerecht in dienst zijn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2