»1 Gemeenteraad van Axel BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Eric de Noorman - De Romeinse Helm vm VOETBAL I dat extra cellofaan-huidje beschermt de pittige geuren houdt Nietneij er koffie branderij-vers Erkend de beste. m om» Zenuwrust. DE BRUYCKERE NAAK AUSTRALIË. Gemeente Terneuzen Nat King Cole neergeslagen Luiheid* "W" Niemeijer koffie, de eni^e in de nieuwe speciaal- verpakking, krijgt U steeds branderij-vers thuis! Maak zon pak open en ruik zelf die pittige koffiegeur. Alleen verse koffie kraakt en knispert zo gezellig in Uw koffiemolen. Wees gebrand op branderij-verse koffie, dus vraag steeds Niemeijer koffie! ON/.E MEI WE CADEAELIJST IS UIT. WIJ ZENDEN l DEZE GAARNE 01' AANVRAAG TOE. Niemeijer j... ut diiïdsdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad werden, nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelij ke wijze had geopend, de notulen der voorgaande vergadering on gewijzigd goedgekeurd. Afwezig waren weth. De Put ter wegens ziekte, de heer Ger- rits wegens familie-omstandighe den en de heer Tolienaar zonder kennisgeving. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, met uitzondering van het ingeko men verslag van de houtvester van de houtvesterij Zeeland en het markiezaat omtrent de uitge voerde werkzaamheden in het re- ereatiebos der gemeente over 1955 De heer Oggel was van mening dat aan het verscherpte toezicht in het bos niets is geuaan. De voorzitter antwoordde dat dit wel ter dege heeft plaats ge had. Het aanstellen van een spe ciale bewaker is echter kostbaar, het bos is daarvoor ook te klein en de middelen ontbreken hier voor. Het ligt echter in de bedoe ling om de boswachter geduren de de vacantietijd van andere werkzaamheden vrij te stellen. Ook het toezicht door de rijkspo litie is zeer intensief. Naar aanleiding van de beant woording door B. en W. van zijn in de laatste vergadering gestel de vraag qyer de verbetering van de Graafjansdijk vraagt de heer Oggel wat B. en W. voornemens zijn te doen. De voorzitter, verwijzende naar de desbetreffende mededeling, antwoordde dat het niet verant woord zou zijn indien B. en W. op het antwoord van Ged. Staten zouden vooruitlopen. De heer W. de Feijter drong aan om te besluiten zelf een be drag beschikbaar te stellen. De voorzitter gaf te kennen, dar dit, in verband met de finan ciële positie der gemeente, niet mogelijk is. Het enige wat B. en W in deze nog kunnen doen, is bij Ged. Staten op een spoedig antwoord aandringen. De heer Maas betreurde het. dat hij geen antwoord heeft ge kregen op zijn in de vorige ver gadering gemaakte opmei king betreffende het woningbouw bt- Op voorstel van B. en W. gaat de raad zonder discussie accoord met de door Ged. Staten toege zonden ontwerpen voor nieuwe bezoldigingsregelingen voor de cremeente-secretarissen en -ont: Axel. Heer Olivier, Ghistelle, Oostvaartstraat De voorzitter achtte het ver noemen van Karei V onaanvaard baar en stelde voor de heer Og gel te verzoeken een stel drage lijke en hanteerbare namen te vergaren en deze dan aan B. en W. te doen toekomen. De heer Oggel verzocht in ieder geval zijn idee thans in principe te aanvaarden. De raad ging hiermede echter niet accoord en wenste eerst het resultaat af te wachten. De behandeling van dit agenda punt werd hierna verdaagd tot de volgende vergadering. Het voorstel tot vaststelling van de grondprijzen in Plan Zuid voor de exploitatie van de perce len bouwgrond welke aldaar zijn aangekocht, ontmoette geen be zwaar bij de raad en B. en W. werden gemachtigd de in vakken verdeelde percelen van gegadig den te verkopen tegen de prijs van 5,75 en 5,25 per m2. Tevens werden B. en W. ge machtigd om de percelen bouw grond gelegen in Plan West te verkopen tegen de reeds door de raad vastgestelde prijzen. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. tot aankoop van enige percelen in de Oude Wijk, ten behoeve van de sanering van dat gedeelte der ge meente. Voor dit doel werd gevoteerd een bedrag van 9.000. Het be treft de percelen toebehorende aan G. M. Clauwaert, W. Penne- Verhelst, wed. A. J. Naije en A. Oppeneer. De raad ging eveneens, ten be hoeve van saneringsplannen, zon der discussie accoord met het voorstel van B. en W. tot aan koop van twee percelen aan de Kerkdreef, toebehorende aan de heer H. Smies, voor de som van 12.500. Zonder discussie en z.h.s. stem ming werden B. en W. gemach tigd'aan de heer A. Kalle te ver kopen 20 c.a. grond, gelegen voor diens pand in de Prins Hendrik straat, tegen de prijs van ƒ5,50 per c.a. Onbewoonbaar werd verklaard de woning plaatselijk gemerkt Sassing P 11. Naar aanleiding van een brief van de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid vestig den Ged. Staten er de aandacht op, dat de verordening op de keuring van waren in ondei - scheidene gemeenten niet meer overeenstemming is met de Bij de behandeling van het ver zoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen om een subsidie in de exploitatie van de helicopterdienst op Rotterdam voor het tijdvak 1 mei tot 1 no vember 1956, waarvan het exploi tatietekort geraamd wordt op 9500, deelde de voorzitter mede, dat het prae-advies niet precies het standpunt van B. en W. weergeeft. Het daarin genoemde subsidiebedrag van 3% cent per inwoner is bedoeld als een mini mum. Het staat echter wel vast, dat een bijdrage van 3% cent per inwoner niet toereikend zal zijn om het tekort te dekken. B. en W. zouden dan ook gaarne zien, dat de raad zijn goedkeuring verleende aan een subsidie van 8 cent per inwoner, waarmede dan de bijdrage zoals die voor de prodftijd werd toegestaan, werd gecontinueerd. De heer Oggel stelde voor een subsidie te verlenen, zoals nodig mocht blijken, echter met een maximum van 8 cent per inwo ner. De heer Kesbeke was voor het voorstel van B. en W. om de bij drage te bepalen op 8 cent per inwoner. De heer C. van Bendegem was bij het lezen van het prae-advies verheugd dat de gemeente er met 3V2 cent per inwoner van af zou komen. Hij is geen erge voor stander van dit soort luchtver keer. Bovendien heeft één vlucht per week op Rotterdam en Brus sel weinig te betekenen voor de ontsluiting van Zeeuws-Vlaande- ren. Spreker is overtuigd, dat de ze dienst nog de kinderziekten moet overwinnen en zal daarom zijn stem geven aan het voorstel om 8 cent per inwoner te geven. Men dient echter te bedenken, dat dit niet 8 cent per inwoner per jaar is, maar dat zulks in fei te neerkomt op 2 x 8 cent per inwoner. Nadat de voorzitter nog enige toelichtingen had gegeven over de exploitatie van deze luchtver- binding en daarbij had opge merkt dat men natuurlijk het be lang hiervan vreselijk kan over drijven, doCh evenzeer het belang voor de gemeente te laag kan aanslaan, werd z.h.s. besloten tot het verlenen van een bijdrage van 8 cent per 'inwonèr voor de periode meinovember. Overeenkomstig het voorstc-l van B. en W. werd op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920 aan hot bestuur der Chr. Nat. School vei meentelijke vergoeding verstrekt aan het bestuur der ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs ten behoe ve der lagere school Nieuwstraat 13.750; het bestuur hulpver. Geref. Onderwijs ten behoeve der lage re school te Spui 3.201 het R.K. Kerk- en Schoolbe stuur der lagere school Walstr. ƒ9.482; het bestuur der ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs ten behoeve van haar school voor U.L.O. 5.944,43, en een voorschot voor beloning vakonderwijs ten behoe ve der Chr. Nat. School Nieuw straat 1375; R.K. School Walstr. ƒ1426,85; Chr. U.L.O-school 2946,73. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een DODELIJKE ONGEVALLEN DOOR ELEKTRICITEIT. Dezer dagen heeft zich een do delijk ongeval voorgedaan door het gebruik van een verplaatsba re elektrische kachel in een bad kamer. Dit is het derde dodelijke ongeval, dat in ons land binnen het tijdsverloop van een jaar met 'n elektrische kachel in een bad kamer is gebeurd. Bovendien kwam nog een dodelijk ongeval voor in een douchecel met een elektrische haardroger. Élektrici- teitsverbruikers worden er daar om van officiële zijde opmerk zaam op gemaakt, dat het ge bruik van toestellen als boven- B ,/gv^Anb oruiK va kasgeldlening maximaal 500.000 genoemcj jn badkamers en dou en een kasgeldlening groot checellen gevaar oplevert en ƒ100.000, tegen een rente van daarom volstrekt moet worden mQYimaal 2 PU» 7.0 nOnlf? ££n i w4f maximaal 2 en zo nodig een provisie van zulks ter finan ciering van de volgende kapi nagelaten. Niet voor niets wordt voorgeschreven dat in badkamers -or- i en douchecellen geen stopcon- taalswerken; Riolering vak D, tacten mogen zijn aangebracht. Or\ crpHcioltp errnnt f 210.(X)U, vangers. Aan de hand van de daarbij Avpi--4e"de regeling blijkt, dat in de bezoldiging voor de secreta- verordening hiermede ln °Y,en ris d'°r gemeente Axel geen wijzi- 1 eenstemming te brengen stellen Stag komt, terwijl voor de ge- B. en W. voor een geheel nieuwe o f~> r^vV-»/-\nrin O edert ^vasSing^'daarin eniging een bedrag van ƒ1100 i wiMgde wettelijke bepalingen, i beschikbaar gesteld voor de aan- Ter.einde de thans geldende koop van meubelen en leermidde- len_ meente ontvanger een verhoging komt van 204 per jaar bij een minimum aantal dienstjaren en ƒ420 bij een maximaal aantal dienstjaren. Overeenkomstig het ingeko men verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken werd z.h.s. het voorstel van B. en W. aange nomen om aan het gemeenteper- soneel een uitkering van 3 over 1955 te verlenen en de va kantie-uitkering voor het ge- meentepersoneel te herzien over eenkomstig de regeling voor het rijkspersoneel. Adhaesie werd verleend aan de motie van de gemeenteraad te Terneuzen inzake de vrije veren en de passagiersaccomodatie voor de 2e klasse op de veerboten op de Westerschelde. Bii behandeling van het voor stel van B en W. om aan de stra ten in plan-Zuid namen van bo men te geven, gaf de heer Oggel te kennen, dat hij dit voorstel niet kan bewonderen. Namen van bomen zeggen totaal niets en worden alleen gegeven als men niets anders meer weet. In Axel kan men echter putten uit haai historie en het zou goed zijn in- dien men uit deze geschiedenis zou putten bij het geven a an straatnamen. Hij gaf in overw ging namen toe te passen van de genen, die Axel groot hebben ge- "^De voorzitter vroeg de heer Og gel dan eens wat namen te noe- mDe heer Oggel zeidezó wel en kele namen in gedachte te h ben en noemde: Graaf Thomas van Vlaanderen, Elzas, Maximr liaan Karei V, Jan Pikkevee, jae D'hondt, Heer Robert van CU o verordening volgens het door dit college gemaakt ontwerp vast te stellen. De raad verleende hieraan z.h.s. zijn goedkeuring. Eveneens zonder discussie en z h s werd een nieuwe verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting, ingaande het belastingjaar 1957, goedgekeurd. Z.h.s werden overeenkomstg de desbetreffende verzoeken de vol gende voorschotten op de ge- Zwaarmoedige gedachten, tobberij en angstgevoel verdrijft U door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. 2e gedeelte, groot 210.000, bouw- en inrichting nieuwe O.L. school 166.000, idem bijz. school te Spui ƒ73.000, het uitdiepen van de ijsbaan c.a. 61.000 en diverse kleine objecten. De raad ging z.h.s. akkoord met het voorstel van B. en W. tot het rioleren van het westelijk gedeelte van de Nieuwendijk, waarvan de kosten ongeveer ƒ13.000 zullen bedragen. Gewijzigd werden de gemeente begroting dienst 1955 en dienst 1956 en de vleeskeuringsdienst 1955. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd beschikt op de ingekomen reclames tegen aanslagen in de rioolbelasting. Rondvraag. Mevr. FolkersmaStaal infor meerde of de gemeentewoningen in Plan-West dit jaar geschil derd zullen worden. Wethouder Van Bendegem antwoordde hierop bevestigend. Mevr Folkersma-Staal vroeg voorts of B. en W. de mogelijk heid willen onderzoeken om een bepaling in de loonverordening op te nemen om werklieden in dienst van de gemeente bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd een bedrag ter hand te stellen in de vorm van een gra tificatie om de moeilijke tijd te overbruggen vóórdat de pen sioenuitkering plaats vindt. De heer Pijpeling wees op het feit, dat de school te Spui bijna gereed is, in verband waarmede hij B. en W. verzocht zo spoedig mogelijk aldaar een weg met rio lering aan te leggen, opdat de school op tijd geopend kan wor den. De voorzitter zeide de gevraag de medewerking toe. De grond, die daarvoor benodigd is, is nog niet van de gemeente, maar dit zal spoedig zijn beslag krijgen. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten door het uitspreken van het dank gebed. ruime tijd in het ziekenhuis wor den verpleegd) doch verdachte schrok zo van de gevolgen van zijn daad, dat hij wegliep zonder aan zijn voornemens om het huis binnen te dringen uitvoering te geven. De president, jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, noem de het optreden van verdachte bijzonder laf. Van een echte in breker kan men wel eens een zekere sportiviteit verwachten, maar dit geval getuigt alles be halve van sportiviteit. De officier van justitie, mr. C. L. van IJsen- dijk, achtte poging tot beroving bewezen. Deze laffe daad had het slachtoffer wel het leven kunnen kosten en misschien had het niet meer dan enkele tientjes opge leverd. De officier eiste één jaar jeugdgevangenisstraf. Mr. M. F. C. H. Bouwens noem de verdachte een typisch produkt van zijn milieu. Ongetwijfeld heeft hij laf gehandeld, maar de vraag is of hij zich wel bewust was van de ernst van zijn daad. Hij zat in financiële moeilijk heden en durfde niet meer thuis te komen. Het was de eerste keer dat hij met de justitie in aanra king kwam. JONGEN VERONGELUKT. Op de Populierweg te Limmel- Maastricht is dinsdag tegen vijf uur het 10-jarig zoontje van de heer Starren dat met een vriend je op een auto van de gemeente reiniging was geklommen, onder één der achterwielen van die auto gekomen en gedood. De jon gens sprongen van de wagen toen deze begon te rijden. De genoem de knaap viel en raakte er onder. VBO UW LEGDE UIT ANGST MEINEED AF. Tegen de 36-jarige vrouw A. B. uit Enschede is dinsdag voor de rechtbank te Almelo vier maan den gevangenisstraf geëist, waar van twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, we gens meineed. Op 16 februari j.l. had zij als getuige in de zaak te gen J. H. U. verklaard dat U. bij een vechtpartij niet de eerste klap had gegeven. Dit bleek na derhand onjuist te zijn. Zij gaf thans toe een onjuiste verklaring te hebben afgelegd uit angst voor U. Verdacht van uitlokking van meineed stond U. daarna terecht. Tegen hem werd vier maanden gevangenisstraf geëist met direc te gevangenneming. Dit laatste verzoek werd door de rechtbank ingewilligd. .MATROOS VERDRONKEN. De 25-jarige ongehuwde ma troos C. Mangelaars, afkomstig uit Dinteloord is dinsdagavond omstreeks kwart over tien op de rivier de Noord verdronken. Het schip, waarop hij voer, wil de aanleggen, waartoe de ma troos met een werpkabel over een ander schip naar voren liep. Toen hij lang weg bleef, ging een an üere matroos kijken. Nadat M. uit het water was ge haald werd kunstmatige ademha ling toegepast, evenwel zonder resultaat. SOK MET ZAND ALS WAPEN. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan de 21-jarige los arbeider E. J- G., die er van werd verdacht, op 30 december te hebben getracht 'een roofover val te plegen ten koste van de ruim 70-jarige heer J. F. C. Fran- zen te Arnhem. Hij belde bij genoemde heer aan en toen deze de voordeur opende, sloeg hij hem met een sok, gevuld met zand, op het hoofd. De oude heer viel bewus teloos neer (hij moest daarna ge- OOSTENRIJKSE VOETBAL BOND HEEFT FINANCIËLE ZORGEN. Het belangrijkste punt van de agenda tijdens de algemene ver gadering van de Oostenrijkse voetbalbond op 22 april a.s. in Salzburg zal de financiële toe stand van de bond zijn. Naar het blad „Die Presse" be richt, is het een publiek geheim, dat de Oostenrijkse voetbalbond schulden heeft tot een bedrag van rond 600.000 schilling (onge veer 87.000,De helft van dit bedrag zou op rekening moeten worden geschreven van de we reldkampioenschappen voetbal, in 1954 in Zwitserland gehouden, die door de buitengewoon hogespeel- premies veel van de kas van de Oostenrijkse voetbalbond hebben gevergd. Naar het blad schrijft, zou de bond zich ook bezig houden met de kwestie van de verdeling van de opbrengst van landenwedstrij- den. Tot nu toe was het zo dat de netto-winst volgens bepaalde richtlijnen over provinciale bon den en de staatsliga verdeeld werden. Men wil echter nu in de toekomst de onkosten van de ïe- turnwedstrijd van de netto-winst aftrekken. Daardoor zou verme den worden dat het geval „Wa les" zich zou kunnen hernalen, toen de Oostenrijkse voetbalbond uit eigen kas 17.500 moest be talen. Om de financiële toestand van de bond te saneren heeft de staatsliga. die de spelers voor het nationale elftal levert, voorge steld, dat de provinciale bonden in de toekomst een schilling (on geveer 14% cent) per speler jaar lijks aan de nationale bond zal afstaan. Diegenen, die er nog aan ge twijfeld hadden, weten het nu ze ker, Sjef de Bruyckere zal niet meer op de Nederlandse voetbal velden spelen. Woensdagmorgen vroeg is hij te Tilburg in de bus gestapt, op weg naar de „Johan van Oldenbarnevelt", die hem en zijn vrouw en zoontje naar Australië brengen. Bij zijn baga ge is een kostbaarheid, die hij zorgvuldig bewaart, het oranje shirt, dat hij zondag in de „hel van Deurne" gedragen heeft. De Bruyckere heeft zijn voetbal schoenen niet in Nederland ach tergelaten, want in Melbourne zit de Nederlandse kolonie om hem te springen. De Nederlandse emi granten hebben in Australië een voetbalvereniging die „Wilhelm i na" heet. Zij spelen in een oran je shirt en witte broek. Geen vreemde kleur dus voor De Bruy ckere. De vereniging speelt in de tweede klasse. De Bruyckere wordt hier speler-trainer. Voor het afscheid in Tilburg bestond grote belangstelling. Velen wa ren gekomen om De Bruyckere nog even de hand te schudden. De Willem Il-er had dinsdag avond al afscheid genomen van zijn clubmakkers. Terwijl de bus vertrok, loeiden de sirenes van de Tilburgse brandweer en ston den de brandweermannen in ge lid opgesteld. De Bruyckere heeft n.l. deel uitgemaakt van de Til burgse brandweer. De Tilburger gaat in Ringwood wonen, 15 km van Melbourne. 39. Orisia gaat wat rechtop zitten. Hij gend en met een lich te blos op de wangen begint ze: „Bij het terugtrek ken van de Romeinse legioenen uit de Noor delijke provincies van Brittannië was een grote waarde aan geld bestaande uit soldij voor de troepen, be nevens vele sieraden en andere kostbaarhe den in een der forten achtergebleven. Mijn vader Pertasus, centu- rio in het negende le gioen, kreeg opdracht met een handvol soldaten de ver zegelde fisci, waarin alles gebor gen was, te gaan halen. Hij slaag de daarin, doch werd op de terug weg achtervolgd door Pieten. Nog juist op tijd kon hij de schat begraven, waarna een gevecht ont stond Mijn vader was de enige overlevende Romein en zag kans J ^^nW.vie^ te vluchten. Hoewel hij ongeveer Tugwal die mijn va wist in welke landstreek hij de schat begraven had, grifte hij voor alle zekerheid dat kaartje in zijn helm, hopende de plaats later te rug te kunnen vinden. Kort daarop, in een gevecht tegen TU^WCll, Uic meenam en zijn helm als overwm- ningsbuit meenam. Mijn vader pro beerde zijn helm terug te nemen, doch dit mislukte. Gelukkig wist hij uit zijn gevangenschap te ont snappen en mij daarna alles te ver tellen. Ondertussen waren de Ro meinse legioenen uit Brittanme te ruggetrokken, maar mijn vader bleef achter om te trachten, ver trouwend op zijn geheugen, de schat weer in zijn bezit te krijgen. Hij keerde nimmer terug „Denkt ge," zegt Eric, „dat Moru Ja geeft Orisia ten antwoord. Ze hebben hem gemarteld, ge dood. Ik weet dit vrijwel zeker en ik zal U zeggen waarom." DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aan vraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uil spraak is gedagtekend 6 april 1956 ter secretarie van deze ge meente voor ieder ter inzage is gelegd. Tegen deze uitspraak kan iede re belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan voor zover het door deze in te stellén beroep be treft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen be slissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als on herroepelijk beschouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling militaire zaken van de secretarie dezer gemeente. Terneuzen, 11 april 1956. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. I WH -. De neger zanger-pianist Nat King Cole is dinsdagavond door een groep van zes blanken op het toneel neergeslagen. Cole gaf een concert voor blanken en zou la ter nog voor negers optreden. Bij zijn tweede lied stormden onge veer zes mannen op het toneel en sloegen hem en de microfoon tegen de grond. Een tiental poli tiemannen snelde hem te hulp. Enkele der aanvallers zijn naar het politiebureau overgebracht. Volgens Cole's manager is hij niet gewond. Vier mannen zijn aangehouden en twee werden ondervraagd over geweren en andere wapens, die na de aanval op Nat King Cole in hun auto's gevonden zijn. De politie was voorbereid -op mogelijke incidenten. In Birminghtm is een man tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens het verwaarlo zen van zijn drie kinderen. Op de rechtszitting werd van hem gezegd, dat hij te lui was om het geld op te halen als hij iets verdiende.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6