Nederlandse straaljager stort op woningen Wat brengt de Radio? Belgen lagen te slapen naast gesmokkelde kalveren Soekarno uitgenodigd naar Sowjet-Unie Duurtebijslag (van 23 januari 1948) verhoogd Het geheim van de zevers schoorstenen TWEEDE BLAD Elonderdag 12 april 19 56 11e jaargang no. 3738 Kotelawala afgetreden? Vliegveld van Nicosia overgenomen door de R.A.F. Britse minister van Defensie naar Teheran vertrokken DE TOESTAND AAN ISRAELS GRENZEN Militaire overeenkomst tussen Jemen en Saoedi Arabië KOMEND ONDERHOUD mollet-Adenauer Duits schip in nood Bei van Tunis installeert Boerguiba DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA DE VRIJE ZEEUW Geen slachtoffers. Een straaljager van dte konöak- lijke Nederlandse luchtmacht, af- kem&tig van de vliegbasis Soes- todberg, is gistermiddag in de kom van de gemeente Wouden berg neergestort. Het vliegtuig viel op het kantoorgebouw van het waterschap „Heiligcrberger- lieek" aan de Stationsweg en ramde twee andere panden. Het gebouw van het waterschap werd totaal verwoest, een van de twee woonhuizen brandde af en het tweede raakte ook in brand doch kon gedeeltelijk worden behou den. Onder de bewoners vielen geen slachtoffer?}. Ook de be stuurder van het vliegtuig, een toestel van het type „Metoor" tweede luitenant-vlieger W. Old- lioff. wist er het leven van af te brengen. Hij maakte gebruik van zijn schietstoel en kwam aan zijn pa rachute behouden aan de grond, enkele honderden meters van de plaats van het ongeval. Hij lijdt aan shock. Omstreeks kwart over twaalf vloog boven Woudenberg een for matie van drie straaljagers. Een van de toestellen liet opeens een rookspoor achter zich en kwam omlaag. Het toestel ging vlak over de Stationsweg en boorde zich in het gebouw van het water schap waar het was lunchtijd niemand aanwezig was. De brokken van het toestel vlogen ver in het rond en ook stukken van het gebouw kwamen meters verder terecht. Het gebouw werd totaal vernield. De er naast ge legen villa raakte in brand, even als de er tegenover aan de ande re kant van de straat gelegen wo ning van een groentehandelaar. De vüla, die met riet gedekt was, brandde geheel af ondanks het ingespannen werk van de brand weren van Woudenberg en Scher- penzeel. Deze slaagden er wel |n het huis van de groentehandelaar althans gedeeltelijk te behouden. De bewoners van beide panden ■konden zionder letsel op te lopen Irun huizen verlaten. Er werden onmiddellijk ingrij pende maatregelen genomen. De Stationsweg werd voor het ver keer afgesloten en de hele rijks politiemacht in de omgeving werd te Woudenberg samengetrokken. De Commissaris der Koningin in Utrecht, mr C. Th. N graat van Lynden van Sandenburgh en de burgemeester van Woudenberg, de heer J. A. Hosang, waren spoe dig ter plaatse om zich op de hoogte te stellen. De ravage in de omgeving van het ongeluk is groot. Behalve de drie geraakte huizen kregen ook andere panden schade, zoals af gerukte dakpannen en gebroken ruiten. De branden trekken zeer grote publieke belangstelling, daar zij van vrij grote afstand zichtbaar zijn. Ten tijde van het ongeval was het op de Stationsweg niet druk. Een automobilist die er reed kon zich in veiligheid brengen door vol gas te geven, zodat het neerstortende toestel hem net miste. Naar voorlopige schatting loopt de schade in de tienduizen den guldens. Het pand van het waterschap was eigendom- van de Coöpera tieve Boerenleenbank en handels vereniging „Woudenberg-Maarn" te Woudenberg, evenals de be lendende villa, die bewoond werd door de directeur van deze bank, de heer A. J. Koudijs, wiens in boedel nog voor een groot deel kon worden gered. De bewoners van het pand aan de overkant, het gezin van de weduwe W. van den Berg, heb ben voor een groot deel zelf hun huis gered door met de blussing te beginnen. Daardoor is dit huis voor het grootste deel behouden gebleven. Ooggetuigen vertelden, dat liet ongeluk veel weg had van het inslaan van een bom in oorlogs tijd. De plaats van het ongeval ziet er dan ook uit als na een bominslag. Een wegenwachter van de A.N.W.B., de heer Blieken- daal, die tussen Leusden en Wou denberg reed, zag het ongeluk in de verte gebeuren. Hij gaf gas en reed op topsnelheid naar Wou denberg, waar hij als een der eer sten op de Stationsweg was. Hij nam direkt maatregelen om het verkeer op de weg te regelen. On der de automobilisten was de consternatie groot, want ver- scheidenen moesten plotseling stoppen. Het verkeer was spoe dig in de war, daar delen van het vliegtuig op straat lagen. Behalve met wrakstukken was de weg be zaaid met papieren van het wa terschap, voor zover die niet zijn verbrand. In de naast gelegen villa „Son- nevanck" zaten de vijf leden van het gezin Koudijs aan tafel, toen het dak Instortte, en brandend omlaag kwam. Naar wij nog ver nemen is luitenant-vlieger Old- hoff 24 jaar. Hij vloog in een Gloster Meteor 7. De Ceylonese premier, sir John Kotelawala, heeft woensdag de gouverneur van Ceylon, sir Oli ver Goonetilleke, bezocht, naar verluidt om het ontslag van zijn regering aan te bieden. Kotelawala's verenigde natio nale partij heeft, als gemeld, bij de recente algemene verkiezingen een zware nederlaag geleden. Solomon Bandaranaike, leider va nde verenigde volkspartij, die de verkiezingen heeft gewonnen, verklaarde later dat hij donderdag (heden) als premier wordt be ëdigd. VRIJDAG 13 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 ten woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Metro- pole ork.; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Zang en piano; 11.30 Gram.; 12.00 Salonorkest; 12.30 I .and- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjeskoor; 12.53 Gram. of act., 13,00 Nws; 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Zi- geunerkwihtet; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Radio Philh. orkest; 15.05 Gram.; 15.15 Voor dracht; 15.35 Vocaal ens.; 16.00 Tuinbonwpraatje; 16.15 Blaasen- semble; 17.00 Voordracht; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van overzee; 18.15 Mandoline orkest; 18.35 Cabaret; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 19.45 Radiokrant; 20.05 Opening algemene vergadering v. d. V.V.D.; 21.00 Radio Philh. orkest en groot koor; 21.30 Hoor spel; 22.00 Amus. muziek; 22.20 Klankbeeld; 22.45 Avondoverden- ldng; 23.00 Nws; 23.15 Langs we gen van kunst en schoonheid; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.19 Gram.; 8.45 Voor de huis vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Gram.; 10.50 Or gelspel; 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt; 11.40 Sopraan, bas en piano; 12.00 Theaterork.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Dansmuz.; 13.55 Beursberichten; 14.00 Strijkkwar tet 14.2514.45 Boekbespr.); 16.00 Muzikale caus.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale 'caus.; 17.40 Roemeens ork.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.45 Lezing; 19.00 Voor de kin deren; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Caus.; 19.45 Nws v. d. V.P.R.O.; 19.50 Ahoy-nws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voor dracht; 20.30 Benelux; 20.45 Cau serie; 21.00 Gevar. muz.; 21.40 Klankbeeld; 22.10 Buitenl. week overzicht; 22.25 Lichte muz.; 22.40 Caus.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Omroeporkest. BRUSSEL: 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.;. 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Idem; 14.20 Kamerorkest: 14.40 Vlaam se muziek; 15.00, 15.15, 15.35 en 15.45 Gram.; 16.02 Operamuziek; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 17.45 Kamermuz.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 19.45 Mozartprogr.; 20.00 Kamer orkest; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Symfonie ork.; 22.00 Nws; 22.15 Intern, radio-universiteit en clavecimbelrecital; 22.55 Nieuws. Nadat maandagavond door de' Britse veiligheidsdienst op Cy prus sabotageplannen van de verzetsstrijders en organisatie E.O.K.A. ontdekt waren, is het vliegveld van Nicosia dinsdag door de Britse luchtmacht over genomen. Deze plannen beston den uit een bevel van de leider van de E.O.K.A., Digenis, om vliegtugien op het vliegveld te vernietigen door middel van tijd bommen. Begin maart werd een „Her mes" lijnvliegtuig door een tijd bom vernietigd en sindsdien heeft het vliegveld onder strenge con trole gestaan. Met ingang van dinsdag is al het burgerperso neel door militairen van de luchtmacht vervangen. Douane-, gezondheids-, immigratie- en gronddienst worden alle door R.A.F.-personeel verricht en alle vracht en post worden door mid del van röntgenstralen onder zocht. De bewaking van de vlieg tuigen is verdubbeld en zelfs de plaatselijke hulppolitie wordt geweerd. Sir Walter Monckton, Brits minister van Defensie, heeft woensdagochtend op doorreis van Londen naar Bagdad op Schiphol, vertoefd. Sir Walter zal de con ferentie bijwonen van de deelne mers van het pact van Bagdad, die maandag in Teheran begint. Desgevraagd Vertelde de En gelse minister, dat niet alleen de economische-, politieke- en mili taire bondgenootschappen ter sprake zullen komen, maar dat er zeer zeker ook „zij het dan in de wandelgangen" gespro ken zal worden over Cyprus en de situatie in het Midden-Oosten. Er zijn in Bagdad reeds voor bereidende besprekingen gevoerd waarvan rapport zal worden uit gebracht op de conferentie in Teheran. Aan de grenzen van Israël met Libanon, Jordanië en Egypte heb- cen zich dinsdagavond enige in cidenten voorgedaan, waaroij ge schoten werd op Israëlische ne derzettingen. Er is niets bekend over slachtoffers, aldus is in Jeruzalem bekendgemaakt. Biaatselijke waarnemers gelo ven, dat de activiteit van Egyp tische commando's op Israëlisch gebied langzaam uitdooft en dat de meeste commando's terugge trokken zijn naar het gebied van Gaza of naar Jordaans gebied. Woensdagochtend is een Isra ëlische militair gewond toen een vrachtauto op een Egyptische landmijn reed nabij Nirim, ten oosten van de grens bij Gaza. Imam (koning) Seif el Islam Ahmad van jemen heeft een militaire overeenkomst met Saoedi Arabië getekend, aldus blijkt uit berichten die dinsdag uit Djedda in Cairo zijn ontvan gen. Hierdoor is Jemen één van de schakels geworden in de keten van militaire verdragen tussen Egypte, Syrië, Saoedi Arabië en Jordanië. RECHTSZAKEN. Vijf landbouwers en veehande laren uit Zeeuws-Vlaanderen moesten dinsdag voor de econo mische politierechter te Middel burg, mr. Van Empel, verschij nen op beschuldiging hun schu ren beschikbaar te hebben ge steld als „doorgangshuis" of stal voor kalveren, die door Belgen uit de omgeving van Sas van Gent over de Belgische grens werden gesmokkeld. De zaak was op een niet alledaagse manier Soekarno heeft dinsdag een of ficiële uitnodiging ontvangen om de Sowjet-Unie te bezoeken. Dit is door de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Djakarta, die de uitnodiging namens zijn regering heeft overhandigd, verklaard. Reeds enige dagen circuleerden in Djakarta in de lokale pers be richten, dat de president na zijn bezoek aan de Ver. Staten een bezoek aan de Sowjet-Unie zou brengen. Volgens welingelichte kringen zal Soekarno waarschijnlijk vol gend jaar naar Moskou gaan. Dezelfde kringen onthulden, dat informele besprekingen over een Sowjet-Russische invitatie aan het Indonesische parlement enige weken vóór het bezoek van Fos ter Dulles aan Djakarta zijn ge houden. Zoals bekend heeft Fos ter Dulles bij zijn bezoek aan Djakarta Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenig de Staten. Volgens berichten uit Palem- bang in Zuid-Sumatra, waar Soe karno thans verschillende op bouwwerken bezoekt, heeft de president officieel de uitnodiging tot een bezoek aan de Sowjet- Unie aanvaard. De datum van 't bezoek is nog niet bekend. Vol gens berichten uit Palembang zeide Soekarno te hopen, dat hij eind augustus van dit jaar na de installatie van de grondwetgeven de vergadering, naar Rusland zal kunnen vertrekken. De Sovjet-Unie heeft niet al leen het hoofd van de Indonesi sche staat en een parlementaire missie uitgenodigd voor een be zoek aan Rusland, maar heeft ook economische hulp aangebo den. De ambasadeur van de Sow jet-Unie in Djakarta, Zhukov, die kortgeleden in Djakarta is terug gekeerd van besprekingen' met zijn regering in Moskou, heeft verklaard, dat hij aan de Indone sische regering een concreet plan heeft voorgelegd betreffende eco nomische hulp. „Rusland is be reid aan alle landen die dit nodig hebben,- economische hulp te bie den en in overeenstemming hier mee heeft Rusland, evenals aan andere landen, zo'n aanbod aan Indonesië gedaan. Hij voegde hieraan toe, dat het aanbod ook hulp op het gebied van land bouw en industrie inhield. De woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken zei, dat de rege ring het aanbod thans bestudeert. Voorts verwees hij naar de re geringsverklaring van maandag j.l., waarin wordt gezegd, dat In donesië wenst samen te werken met Westerse en Oosterse lan den, „indien deze ons voeren tot emancipatie". Premier Ali Sastroamidjojo zei in die regeringsverklaring voorts, dat Indonesië bereid was gebruik te maken van de be- Waarschijnlijk voor eind april I Te Parijs is woensdag van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen dat de Franse premier Mollet en de Westduitse bonds kanselier dr Adenauer naar ver wachting eind mei a.s. een sa menkomst zullen hebben. Mollet heeft hierover woens dag met de Westduitse ambassa deur te Parijs, Von Maltzan, ge sproken. Voordien wordt een ontmoeting tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken en diens Westduitse ambtgenoot Von Brentano verwacht, aldus wordt nog van dezelfde zijde vernomen. Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft later mede gedeeld dat Pineau Van Brentano zal uitnodigen drie mei a.s. te Parijs met hem te beraadslagen. De twee voornaamste onder werpen van besprekingen in be raadslagingen tussen Mollet en Adenauer zijn de toekomst der Franse economische belangen in het Saargebied en het vraagstuk ener Duitse hereniging. De Fransen hebben te kennen gegeven dat in een wederopne ming van het Saargebied in het Duitse rijk nauw samenhangt met het aanvaarden door Duits land van het ontwerp tot kanali satie van de Moezel aan het rollen gegaan. Vier Bel gen waren n.l. enige tijd geleden in een schuur bij Sas van Gent, met hun smokkelwaar neerge streken om een tukje te doen. De eigenaar van de schuur had dc heren zelfs van een horloge en een staaflantaarn voorzien. Het plan was die nacht om twee uur over de grens te gaan. Of zij nu zo hard aan het snur ken zijn geweest is niet bekend, maar in ieder geval waren op een slecht moment enige douanebe ambten eens komen kijken in de schuur, waar de Belgen in diepe rust sluimerden. Spoedig waren de heren klaar wakker. En op vragen van de douaniers kwa men spoedig de antwoorden: De Belgen vertelden nauwkeurig de namen van de Nederlandse land bouwers, die hun schuren be schikbaar stelden. Het viertal was dinsdag wei gedagvaard, maar niet versche nen. Wel waren de landbouwers en veehandelaren gekomen. De man, in wiens schuur het slapen de viertal plus de kalveren wa ren aangetroffen, F. R., uit Sas van Gent, had niets gemerkt. Horloge en lantaarn, die hem werden getoond, kende hij niet. Een landbouwer-caféhouder uit dezelfde gemeente, D. de L. gaf toe, dat de bewuste Belgen één keer van zijn schuur gebruik ge maakt hadden. Hij kreeg toen voor iedere vaars (er waren er twee) een tientje. Een veehande laar uit Sas van Gent, P. F. V., zou vijfmaal onderdak hebben verleend, maar slechts van één keer gaf hij dit toe. Dan was er nog de veehandelaar H. J. L. C. uit IJzendijke, die van niets wist, evenmin als de landbouwer C. de G. uit IJzendijke. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, eiste tegen alle verdachten een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een boete van 400 of 80 dagen. De heren wer den verdedigd door mr. P. C. Adriaanse en mr. M. A. Terwoert. De verdachten waren zeer ver ontwaardigd, dat de Belgische „vrienden" maar in 't eigen land waren gebleven en de Zeeuws vlamingen de kastanjes uit het vuur lieten halen. Mr. Van Qn- pel veroordeelde tenslotte R., De L. en V. elk tot een maand voor waardelijk met twee jaar proef tijd en een boete van 200 subs. 40 dagen. Horloge en lantaarn werden verbeurd verklaard. De G. en C. werden vrijgespro ken. Het 1906 ton metende Duitse schip „Maria Schroeder" heeft geseind, dat het op een rots ge lopen is en lek is. Het bevindt zich in de Golg van Suez. De „Maria Schroeder" heeft vaartui gen in de buurt verzocht de be manning over te nemen. kwaamheid en bereidheid van communistische landen om aan andere landen bijstand te verle nen. Hij legde daarbij de nadruk er op. dat de goede betrekkingen met de Verenigde Staten konden worden gehandhaafd. De bei van Tunis heeft woens dagochtend Habib Boerguiba ge ïnstalleerd als premier. Boerguiba volgt Tahar Ben Ammar op, die is afgetreden om de vorming van een regering ge baseerd op de nieuwe grondwet gevende vergadering mogelijk te maken. Alle 98 zetels van de constituan te worden bezet door het „natio nale front", een organisatie waar van Boerguiba's „nieuwe-grond- wets-partij" de leiding heeft. Naar wij vernemen, heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mr J. F. M van Thiel, be sloten de duurtetoeslag, bedoeld in de bij beschikking van de ge committeerde voor Indische Za ken van 23 januari 1948, afd. B no 102, vastgestelde „regeling duurtebijslag op de uitkeringen verleend op de voet van de alge mene oorlogsongevallenregeling" met een procent te verhogen met dien verstande, dat a) de verhoogde duurtebijslag op de uitkeringen, bedoeld in art. 17 of art. 18 van de algemene oorlogsongevallenregeling een bedrag van 70 gulden per maand niet te boven mag gaan; b) de verhoogde duurtebijslag op de uitkeringen, bedoeld in art. 19 eerste lid, onder letter C, van OP IEDERE ROL VERKADE BESCHUIT EN OP ALLE VERKADE KOEKEN BON VOOR EEN KWARTETPLAATJE 85) (Nadruk verboden). In de hall zag hij Virginia de trap afkomen. „Zal ik je gezelschep houden bij het ontbijt?" vroeg hij galant. „Neen, dank u, ik heb in bed ontbeten. Ik was vanmorgen zó slaperig." Ze gaapte. „Misschien een slechte nacht gehad?" „Neen, niet wat je een slechte nacht noemt. In sommige opzich ten zelfs een zéér goede nacht. O, lord Caterham" ze stak haar arm door de zijne en kneep hem even in zijn hand „ik heb het hier toch zo heerlijk! U bent een schat, dat u me uitgenodigd heeft." „Dan blijf je dus nog 'n poosje, niet? Battle heeft dequaran taine opgeheven, maar ik zou dolgraag zien, dat jij nog wat bleef.Bundie ook!" „O, ik blijf natuurlijk. Lief van u, dat u me vraagt, hoor!" Lord Caterham zuchtte. „Wat scheelt eraan?" vroeg Virginia. „Heeft de één of ander u soms gestompt of gebeten?'' „Dat is het 'm juist," zei lord Caterham neerslachtig. Virginia keek hem verwonderd door AGATHA CHRISTIE „Je hebt, bij geval, geen zin om me een schoen naar mijn hoofd te gooien? Neen, ik zie het al. Enfin, niets aan te doen trou wens van geen belang." Lord Caterham schuifelde neer slachtig dwars de hall door naar zijn „sanctum". Virginia ver dween door een zijdeur naar de tuin. Op het terras bleef ze staan en ademde met volle teugen de fris se, pittige october-lucht in. Na een dergelijke nacht was dat een verkwikking. Opeens schrok ze. Hoofdrecher cheur Battle, stond naast haar. De man had er de laatste tijd een handje van om zich zonder be hoorlijke waarschuwing uit niets te materialiseren. „Goede morgen, mrs. Revel. Uitgerust, hoop ik." Virginia schudde haar hoofd. „Neen, maar het is de moeite waard geweest!" zei ze. „Wat is een beetje slaap in vergelijking met zulke emoties! Het enige is, dat het gewone leven nu een beetje saai lijkt.'' „Daar, onder die ceder, is het heerlijk rustig en koel," zei de politie-beambte, „zal ik daar een stoel voor u neerzetten?" „Ais u vindt, dat dat het beste is, wat ik kan doengaf Vir ginia met een ernstig gezicht ten antwoord. „U bent buitengewoon vlug van begrip, mrs. Revel. Ja het is zo, ik wou u graag even spreken.'' Hij tilde een lange rieten lig stoel op en droeg hem over het grasveld naar de bewuste ceder. Virginia ging hem, met een kus sen onder haar arm, achterna. „Een gevaarlijk plekje, dat ter ras," zei de detective, toen ze sa men in de schaduw zaten. „Dat wil zeggen, als je een gesprek wil voeren, waar het op aankomt." „U maakt me weer nieuwsgie rig, hoofdrechercheur." „O, deze keer is het niets bij zonders.'' Hij haalde een groot zilver horloge uit zijn vestzakje en raadpleegde het: „Half elf! Over tien minuten moet ik naar Wyvern Abbey om aan mr. Lo- max rapport uit te brengen. Dus nog tijd genoeg. Ik wou u alleen vragen of u me wat meer over mr. Cade wilt vertellen." „Over mr. Cade?" Virginia was bij die vraag ge schrokken, maar ze hield zich goed. „Ja, waar u hem voor het eerst ontmoet hebt en hoe lang u hem al kent, enz. enz. Battle stelde zijn .vraag heel gewoon. Zijn toon verschilde in niets van de conversatietoon van twee mensen, die genoeglijk met elkaar ergens in de schaduw zit ten. Maar hij keek haar niet aan. En juist die nietige bijzonderheid gaf Virginia te denken. „Die vraag is moeilijker te be antwoorden dan u denkt," zei Virginia, na een stilte van een minuut. „Hij heeft me een poos geleden een grote dienst bewe zen Battle viel haar in de rede. „Voor u verder gaat, mrs. Re- vel, heb ik u nog iets anders te zeggen. Gisterenavond, nadat mr. Everlegh en u weggegaan waren, heeft mr. Cade me alles vers teld. van die brieven van de man, die in uw huis doodgescho ten is." „Wat!" bracht Virginia er met j moei ie uit. „Ja en dat is zeer verstandig van hem geweest. Het voorkomt heej wat misverstand. Maar één ding heeft hij me niet verteld en dat is, hoe lang hij u gekend had. Nu heb ik, wat dat betreft, een soort theorie. En nu mag u zeggen, of ik het daarmee aan het rechte eind heb. Mijn theorie is, dat u hem die avond, toen hij aan Uw huis in Pont Street aanbelde, voor de eerste keer zag. O, ik zie a" dat het zo is. Virginia gaf geen antwoord. Voor het eerst voelde ze 'n soort van angst voor de man met zijn brede, stug gezicht in zich opko men. Nu begreep ze, wat Antho ny bedoeld had, toen hij, van hoofdrechercheur Battle beweer de, dat hij permanent wakker was. (Wordt vervolgd.) de algemene oorlogsongevaüen- regeling, slechts wordt verleend aan volle wezen (kinderen van een overleden oorlogsslachtoffe wier moeder niet of niet mee uitkeringsgerechtigd is of wier moeder overleden is). Indien de som van de uitkering bedoeld in art. 19 eerste lid or der letter A of letter B, vermeei derd met de reeds verleende duur tebijslag en de uitkering, bedoeld in art. 19, eerste lid, onder letter C, van de algemene oorlogsongr vallenregeling, vermeerderd mer de reeds verleende duurtebijslag tezamen gelijk is aan of meer be draagt dan 355 per maand, wordt de duurtebijslag niet ver hoogd. Evenmin Is dit het geva. wanneer bij uitkeringen aan volle wezen de som der uitke ringen, bedoeld in art. 19, eerste lid, onder letter C, van de alge mene oorlogsongevallenregeling en de vorenbedoelde duurtebij slag gelijk is aan of meer be draagt dan 355. Indien deze som als gevolg van de verhoging van de duurtObijslagen een bedrag 355 zou overschrijden, wordt de duurtebijslag of worden de duur- tebijslagen met het bedrag van die overschrijding verminderd. Indien de vermindering moet ge schieden op meer dan één oij- slag, geschiedt zij naar evenredig heid van de bedragen van die bij slagen. Deze verhoging, die toegekend wordt per 1 januari 1955, wórdt verleend uit de overweging, dat •de bestaande duurtebijslag" rege ling in de huidige omstandighe den in onvoldoende mate aan zijn doel beantwoord. In het gebied van Nedromah nabij de Marokkaanse grens zijn zware gevechten gaande tussen Franse ordetroepen en Algeri se opstandelingen, nadat Franse troepen in een hinderlaag waren geraakt die was gelegd door een grote bende rebellen. Voorzover bekend zijn 9 Fransen en 15 op standelingen gesneuveid. In Kabyiië hebben opstandelin gen postzakken waarvan er een verscheidene miljoenen franken bevatte, gestolen uit een post auto. In het gebied van Tizi-Ouzou en Dellys 20 km ten oosten van Algiers en te Oued el A Heug in het gebied van Blida is voor de duur van de Mohammedaanse vasten de avondklok ingesteld. In de kasjba van Algiers zijn 3 Mohammedanen aangehouden die verdacht worden van organ i satie van verzetsdaden. Volgens latere berichten zijn bij de gevechten jn het gebied van Nedromah 52 rebellen gesneu veld. De Fransen hebben veel wa pens buitgemaakt. De gevechten begonnen dinsdagavond toen een Franse eenheid, gelokt door re bellen die deden alsof zij zich wilden overgeven, in een hinder laag liep en beschoten werd, al dus berichten uit officiële bron

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5