Oorlog RADIO? in Palestina weinig waarschijnlijk Vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer Najaarsteeit wijde van pootgoed perspectieven opent VOETBAL Twee Kamerleden over zaak JungschSager Het geheim van schoorstenen de zeven TWEEDE BLAD Woensdag 11 april 1956 Duizend kilomeier onbarmhartige woestijn machtige vredesfactor vVaf brengt de Regering wil nieuwe strafbepalingen Krachtige Kost voor het Kind! Militaire uitrustingstukken voor Libië V 11e jaargang no. 3737 Dreigt er werkelijk een nieuwe, grote Arabisch-Israëlische oor log? Incidenten, waarbij gemeen lijk mitrailleurs, maar soms ook zwaardere wapens een rol spelen, zijn aan de grenzen van Israel met Egypte en Syrië aan de orde van de dag. Engeland, dat het grootste be lang bij het behoud van de vrede in dit gebied heeft, houdt troe pen gereed om, wanneer het erg ste zou geschieden, een poging te ondernemen, de vechtende par tijen van elkaar te scheiden. Amerika doet hetzelfde, maar zijn gebaar is iets minder reso luut, doordat president Eisen hower, die tegenover de Arabi sche staten een wat welwillender politiek voert dan de Britten, heeft verklaard, dat hij zijn troe pen in geen geval zal gebruiken zonder toestemming van het par lement. In New York tenslotte heeft de Veiligheidsraad van de Vei'. Naties voor de zoveelste maal de Palestijnse kwestie be spréken en secretaris-generaal Hammerskjoeld als vredestichter naar het bedreigde gebied ge zonden. Het klinkt alles zeer onheil spellend, maar indien men nu eens de strategische positie, waar in de beide voornaamste tegen standers, Egypte en Israël en de militaire paraatheid van het met Egypte nauw verbonden Syrië bekijkt, moet men toch wel tot slotsom komen, dat al die onrust geenszins gerechtvaardigd is. ONDENKBARE AANVAL. Zou bijvoorbeeld Egypte Israël kunnen aanvallen? Het land van overste Nasser beschikt op het ogenblik nog niet over een leger, dat tot grote operaties in staat is. Israël heeft weliswaar een bijna 16M km lange grens, maar juist eeti} aanval van Egyptische zijde is binnen afzienbare tijd nauwe- DONDERDAG 12 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.1# Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; !t.#0 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuiribouwmeded.; 12.33 Wij van het land; 12.40 Gram.; 12.65 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Sopr. en piano; 13.50 Gram.; 14.00 Promenade- orttest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Koorzang; 15.35 Gram.; 15.00 Bij bellezing; 16.30 Klavecimbel en viool; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gr.; 17.40 Béursberichten17.45 Kamermuz.; 18.15 Kon. militaire kapel18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.1# Gram.; 19.20 Caus.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Periodieken parade; 22.10 Orgel- l'Obc.; 22.35 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportuitslagen; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de huisvrouw; 11.15 Lichte muz.; 11.45 Voor de vrouw; 12,00 Piano duo; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Gram.; 12.50 Uit 't bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded, of gram.; 13.20 Orgel en zang; 13.55 Beurs berichten; 14.00 Gevar. progr.; 14.60 Sopraan en piano; 15.20 Voor de zieken; 16.00 Gr.; 16.15 Voordracht; 16.30 Pianosp.; 16.45 Voör de jeugd; 17.30 Dansmuz.; 17,45 Regeringsuitz.; 18.00 Nws; 18.15 Sportpröblemen; 18.25 Lich te muziek; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleu ters; 19.05 Cabaret; 19.25 Lichte muz.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Radiophilharm. or kest; 21.05 Voordracht; 21.30 Ka mermuziek; 21.45 Discussie; 22.15 Dansmuz.; 22.40 Act.; 23.00 Nws; 23.15 Act. en gram.; 23.25 Jazz muziek. r BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. en Orgelconc.; 14.00 En gelse les; 14.15 Gram.; 15.00 Pia norecital met comm.; 16.00 Koer sen; 16.02 Kamermuziek; 16.35 Gram.; 16.40 Meisjeskoor; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Reportage; 19.40 Gram.; 20.00 Idem; 20.10 Klankbeeld; 20.30 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Koor zang; 22.55 Nieuws. lijks denkbaar. Theoretisch zou eeh aanval op de strook bij Gaza mogelijk zijn. Geen verantwoordelijke Egypti sche officier zou echter de daar aan verbonden risico's op zich durven nemen. Het gebied van Gaza gelijkt op een zak, die door een Israëlische tegenaanval ge makkelijk afgesnoerd zou kunnen worden. De naaste weg naar Je ruzalem wordt daardoor tot de onbegaanbaars te. Een aanval verder naar het zuiden zou stuiten op de nieuwe Israëlische nederzettingen, waar van iedere bewoner, man zowel vrouw, niet slechts het boeren vak verstaat, maar bovendien een uitstekend getrainde militair is. Ein in elk geval zou een aan val op het gebied van Gaza of verder naar het zuiden een bij zondere voorbereiding aan Egyp tische zijde tot voorwaarde moe ten hebben. Tussen Cairo en Alexandrië, de werkelijke bases van Egyptische kracht en een mogelijk front, liggen meer dan duizend kilometers woestijn. Er zou slechts een oorlog kunnen worden gevoerd, die vooral steunde op de operatiebasis van Ismail. Een dergelijke, tijdroven de en niet te verbergen voorbe reiding is echter door Egypte niet getroffen. Nasser's militaire bondgenoot Syrië beschikt weliswaar over een veel gunstigere uitgangsposi tie, maar kan slechts met een legertje van zes regimenten en vijf artillerie-afdelingen in het veld komen. Deze Syrische strijd krachten zijn bovendien niet voor de verdediging georganiseerd en gaan gebukt onder alle gebre ken, die gemotoriseerde eenhe den in economisch weinig ont wikkelde gebieden noodgedwon gen bezitten. EN ISRAËL Israël beschikt weliswaar over een uitstekend leger; het zou bliksemsnel en met succes grens correcties kunnen uitvoeren. Maar zijn enige werkelijke tegen stander, Egypte, zou het militair niet kunnen overwinnen. Een aanval op het centrum van de Egyptische macht, n.l. Cairo, zou op dezelfde moeilijkheden stui ten als omgekeerd een Egypti sche aanval op Jeruzalem: de on barmhartige woestijn vormt een zóne, die militair slechts door een reusachtig operatie-apparaat zou overwonnen kunnen worden. Politiek zou overigens een Is raëlische aanval op Egypte met zelfmoord gelijk staan. In de eerste plaats zou in dit geval het probleem van het overschrijden van het Suezkanaal en de reactie van de wereld daarop opduiken. En in de tweede plaats zou het Israëlische leger zich moeten af vragen, wat het militair kan ver wachten van een Cairo, dat het zeker een Stalingrad zou berei den. Vast staat wel, dat de op het ogenblik gevoerde kleine, lokale oorlog zich tot fets grotere ge bieden zou kunnen gaan uitstrek ken. Spanningen zijn er zeker genoeg aanwezig. Maar dat het tot de gevreesde grote explosie zou komen, mag men geluk kig betwijfelen. (Nadruk verboden). Stoere Hollandse knapen, sterk door: De regering beraadt zich over nadere wettelijke maatregelen tegen de deelnemers aan het wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef door liet gebruik van alcohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepalingen, waarin niet alleen de bekende „zodanige invloed"' een kriterium voor strafbaarheid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker pro-millage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstandigheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. De koninklijke Nederlandse maatsohappij ter bevordering der geneeskunst is bij dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie mr J. C. Tenkink, dinsdagmorgen te Utrecht meegedeeld bij de opening van het congres der vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer. De-Verenigde Staten zullen aan Libië militaire uitrustingstukken leveren teneinde dat land in staat te stellen zijn strijdkrachten met 1000 man uit te breiden, aldus is dinsdag te Washington bekend- Sinds 1951 is het rijden onder drankinvloed een misdrijf en de wetgever wenst dit feit niet meer als een overtreding, maar als een misdrijf gestraft te zien, zo zei mr Tenkink. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 procent van veroordeelde automobilisten, die onder invloed van alcohol hebben gereden, een onvoorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd, terwijl 42 procent er met een geldboete is afgekomen. Deze percentages bedragen bij de wiel rijders ongeveer 14 en 86. Dit deelde de secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr gemaakt. Verder is meegedeeld dat Libië vijf miljoen dollar in economi- J. C. Tenkink, gistermorgen mede V. 1 „,.1 1 Kcwf ,,r,v, L.~4- i'v, sche hulp zal krijgen tijdens het fiscale jaar dat 30 juni aanstaan de afloopt en nog even zoveel miljoen dollar in het fiscale jaar dat 1 juli aanstaande begint Een groep Amerikaanse mili taire deskundigen zal zich bin nenkort naar Libië begeven om vast te stellen welk militair ma teriaal het hardst nodig is. Het ziet er naar uit dat het se dert 1946 door particuliere en ambtelijke instanties verrichte uitgebreide proefveld-onderzoek over de mogelijkheid van poot- aardappelteelt in het najaar zeer wijde perspectieven opent voor de praktijk. Speciaal op de zandgrond en de lichtere zwavelgronden kun nen goede resultaten worden verkregen. Naarmate de gevoe ligheid voor aardappelziekte (phytophthora) geringer is, wor den de voordelen van de na jaarsteelt groter. De late rassen geven dan ook de beste resulta ten. De omstandigheid dat na de eerste week van augustus slechts zeer weinig bladluizen, de ver spreiders van het gevreesde blad- rolvirus, voorkomen, is 'n waar borg voor een zeer gezonde na- teelt. Onder gunstige weersom standigheden kunnen opbreng sten worden verkregen van meer dan 20 ton per ha, waarbij het aantal knollen dat in de poter- maat valt groot is. De heer J. A. Poos, verbonden aan het kweekbedrijf C.I.V. te Veghel heeft, steunend op de goede resultaten, reeds enkele rassen gekweekt die, wat betreft hun erfelijke eigenschappen, spe ciaal geschikt zijn voor de na jaarsteelt. Het kweekbedrijf hoopt nog dit jaar énkele zaailingen aan te bieden als stoppel- of najaars aardappel voor opname in de rassenlijst. Ruim een vijfde deel van het Nederlandse aardappelareaal wordt op het ogenblik gebruikt voor de teelt van pootaardappe- len. De „landwinst" die kan wor den verkregen door een gedeel telijke overschakeling van voor jaarsteelt op najaarsteelt kan aanzienlijk zijn, omdat een ge deelte van de 35.000 ha die thans wordt beteeld met pootaardappe- len, vrij komt voor andere ge wassen. Voor de boer biedt de teelt economische voordelen omdat hij of een extra pootgoedoogst of een extra graanoogst van de anders door pootgoed in beslag genomen land kan krijgen voor dezelfde pachtprijs. De boer derft slechts de inkomsten van een gewas stoppelknollen. Ook de bewaring van' de in het najaar geteelde aardappelen is veel goedkoper en eenvoudiger. De aardappelen hoeven niet in speciaal gecon strueerde koelhuizen of bewaar plaatsen te worden bewaard. Zelfs bij opslag in ouderwetse kuilen spruiten de aardappelen zeer moeilijk. Dit is zeer aan trekkelijk voor de teelt van eigen pootgoed. In Veghel is men zeer optimis tisch over de perspectieven van de najaarsteelt. Verwacht wordt dat binnen enkele jaren ook ae najaarsteelt van consumptie aardappelen mogelijk zal zijn ge worden. In de kringen van pootgoed- en aardappelhandel staat men nog sceptisch tegenover de vooruit zichten van de najaarsteelt. De vonden zal kunnen, worden voor_ de vergrote produktie speelt daarbij waarschijnlijk een be langrijke rol. Toch heeft de teelt van poot goed in het najaar ook voor de handel zeer belangrijke voorde len. Er kan zelfs een geheel nieu we afzetmarkt ontstaan voor Ne derlands pootgoed op het zuide lijk halfrond. Tot dusver stuit de export naar deze gebieden op ernstige bezwaren, omdat de po ters tijdens de bewaring en het transport snel in kwaliteit ach teruitgaan indien geen koelinstal laties worden gebruikt. De kor tere bewaarperiode en de zeer sterk vertraagde kieming van de najaarspoters heffen een groot deel van deze bezwaren op. VERMIST MEISJE BLIJKT TE ZIJN VERDRONKEN Het sedert 23 maart vermiste 5-jarige meisje Adriana Pijper te Alphen aan den Rijn, blijkt, zoals werd gevreesd in het Aarkanaal te zijn verdronken. De veerman Van den Berg, ont dekte het ontzielde lichaampje, REVOLVERSCHOTEN KNALDEN OP VOETBALVELD. Twee toeschouwei's werden ern stig gewond één door messte ken en een andere door revol verschoten twintig personen liepen kneuzingen op tijdens een massale vechtpartij op een voet balveld in de buurt van Bari. Er werd daar een wedstrijd voor een van de lagere afdelingen ge speeld. Toen het plaatselijke elftal van Carmiano met 20 voor stond, werden de talrijke supporters van de tegenpartij, die waren meege komen, woedend over een be slissing van de scheidsrechter. En zij koelden hun woede op de aanhangers van de thuisclub, waarbij van alle mogelijke wa penen, tot een revolver toe, ge bruik werd gemaakt. De politie slaagde er pas na verscheidene vergeefse pogingen in, de orde enigszins te herstellen met be hulp van traangasbommen. De toestand van de twee ern stig gewonden is zorgwekkend. maandagmiddag omstreeks vier uur drijvende in het Aarkanaal, ichten van ae najaarsreeu. ue bijna 2 km noordwaarts van de ■rees dat er geen afzetmarkt ge- ouderlijke woning. tijdens de opening van het in Utrecht gehouden congres van de vereniging voor alcoholbestrij ding. Mr Tenkink zeide, dat uit deze cijfers mag worden geconclu deerd, dat door de rechter het rijden onder drankinvloed, gezien ook de dikwijls zeer ernstige ge volgen, de automobilist veel ern stiger wordt aangerekend dan de wielrijder. Weliswaar is de duur der ge vangenisstraf voor de automobi list in vele gevallen korter dan een maand, maar 25 procent van de tot een vrijheidsstraf veroor deelde autorijders moest toch lan ger dan een maand gedetineerd worden. Over de genoemde jaren moest 50 procent van de tot een geld boete veroordeelde automobilis ten meer dan 100 boete betalen, terwijl de opgelegde geldboetes in de afgelopen jaren een tendens vertonen op te lopen, welke ten dens, naar de mening van mr Tenkink, zeker niet alleen op rekening van de waardevermin dering van de gulden moet wor den geschreven. In 1954 werd aan 88,6 procent der automobilisten, die tot gevan genisstraf werden veroordeeld een onvoorwaardelijke straf op gelegd. Slechts in 11,4 procent der gevallen luidde deze straf voorwaardelijk. De gemiddelde duur van de ontzeggingstermijnen van het rij bewijs is in 1955 langer geweest dan in voorgaande jaren. Mr Tenkink deelde voorts me de, dat de regering ook strenger is geworden met betrekking tot het gratiebeleid. De gratie aan veroordeelden wordt zelden meer verleend. Mr Tenkink, die op dit con gres het woord voerde bij ont stentenis van de minister van Ju stitie, dr J. van Oven, zeide voorts, dat het rijden onder in vloed van alcoholhoudende drank zonder meer momenteel nog niet een strafbaar feit is. Hieraan bestond destijds wel licht geen dringende behoefte, toen het gemotoriseerde wegver keer- minder dicht en de frequen tie van de verkeersongevallen dientengevolge ook minder groot was dan thans. In de tegenwoordige omstan digheden, zo zeide mr Tenkink, moet terwille van de algemene verkeersveiligheid in verband met de van dag tot dag toene mende dichtheid van het snelver keer, meer zelfbeperking voor wat betreft het gebruik van alco hol door bestuurders van rij- en voertuigen worden verlangd. Door het gebruik van alcohol vermindert men zijn rijvaardig heid, aldus mr Tenkink, die op merkte, dat vele onderzoekingen van de laatste jaren aan het licht hebben gebracht, dat het gebruik van een kleine hoeveelheid alco hol door bestuurders van motor rijtuigen reeds afwijkingen ver oorzaakt, die zeer grote gevol gen kunnen hebben. Dit geldt niet alleen voor de automobilis ten en de motorrijders, maar ook voor de bromfietser en de wiel rijders. Dr F. A. Nelemans, wetenschap pelijk hoofdambtenaar van de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak tijdens dit congres over „Bloed proef en snelverkeer". Hij was van mening, dat de bloedproef zonder enige twijfgl verplicht gesteld diende te wor den en wel om verschillende re denen. Als belangrijkste noemde hij, dat er medicamenten en andere stoffen zijn, zoals koolmonoxyde, die vergiftigingsbeelden geven, die vaak uiterst moeilijk van een alcohol-vergiftiging te onder scheiden zijn. Er komen volgens hem nogal wat gevallen voor, waarbij deze stoften of andere medicamenten gecombineerd met alcohol een rol spelen en waarbij zonder bloedalcohol bepa ling geen behoorlijk inzicht in deze factoren afzonderlijk te krij gen is. Hij noemde het voorts immo reel, iemand, die een zeker kr: tisch aenkvermogen mist een be slissing te vragen, die dergelijke belangrijke consequenties kan hebben. Een zeer belangrijk punt noem de dr Nelemans of men uit het bloedalcoholgehalte conclusies kan trekken over de rijbekwaam- heid. De grote moeilijkheid is. volgens hem, vast te stellen waai de rij-onbekwaamheid begint, d.w.z. hoeveel of liever hoe wei nig men van zijn normale rijbe kwaamheid mag missen om nog op de weg toegelaten te kunnen worden. Sommige onderzoekers geven een gehalte van 1 pro-mille aan. als grens waarboven iedereen on geschikt geacht moet worden 'n motorrijtuig naar behoren te be sturen, terwijl vele andere 1.5 pro-mille en enige nog hogere waarden aangeven. Maar ook wanneer men het over een laagste en een hoogste waarde eens zou kunnen worden, blijft men volgens dr Nelemans een grote middengroep houden, waar het subjectieve oordeel van politie, politie-arts en omge ving voor de Justitie een richi- snoer zal moeten zijn. Dr Nelemans betoogde tenslot te, dat iemand met een alcohol gehalte van meer dan een half pro-mille niet aan het verkeer mag deelnemen, niet, aldus spre ker, omdat niemand met meer dan een half pro-mille niet be hoorlijk zou kunnen chaufferen maar uit het oogpunt van pre ventie, een principe dat volgens dr Nelemans in onze rechtspraak meer en meer ingang vindt. Op deze wijze kunnen volgens hem de „sterken" de „zwakken" steu nen. Hij meend, dat uit praktische overwegingen dit wettelijk vast gelegd moet worden. GESCHENK VAN NEDERLANDSE REGERING Aan boord van de „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn zijn gisteren in New York aangeko men de bomen en sierplanten, die als geschenk van de Nederlandse regering aan zes Noordameri kaanse steden zijn aangeboden. Zij zijn ibestemd voor de herbe planting van de in augustus 1955 door overstromingen verwoeste parken in die staten. Deze Nederlandse zending is aan de Amerikaanse staten ge schonken als dank voor de Aime rikaanse hulp tijdens de overstro mingsramp in 1953. Op een openbare vergadering, in verband met de zaak-Jung- schlager, door de jongerenorga nisatie „Vrijheid en Democratie" maandagavond in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, heeft F. H. v. d. Wetering, C.H.-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, kritiek uitgeoefend op de uitlatingen van minister Luns, donderdag j.l., gedaan in Maas- door AGATHA CHRISTIE 84) (Nadruk verboden). „Dat de mensen, die weg wil den, weg mochten." „Nou," zei Bundie, „dan zul je wel in je schik zijn. Dat wou je toch?" „Ja, als dat het enige was. Maar daarna zei hij, dat hij, on danks dat, graag wou, dat ieder een vroeg om te blijven." „Daar begrijp ik niets van," zei Bundle met nadenkend gefronste wenkbrauwen. ,Ik ook niet," beklaagde lord Caterham zich. „Alles gewoon met elkaar in tegenspraak geen touw aan vast te knopen. En dat vóór je ontbijt!" ..Wat heb je geantwoord?" „Geantwoord! Ja gezegd, na tuurlijk. Tegensprekenals je met dat slag mensen te doen hebt geeft toch niets. Vooral vóór het ontbijt," herhaalde lord Cater ham zijn ergste grief, met een m artelaarsgezicht „En wie heb je tot dusver uit genodigd?" „Cade. Was toevallig heel vroeg op. Hij blijft. Vind ik helemaal niet erg. Het is een eigenaardig type, ik begrijp hem niet goed, maar ik mag hem, ik mag hem graag." .Virginia ook," zei Bundie, ter troon in het ontbijtservet gra veerde. „Hè?" „En ik ook. Maar dat telt niet." „En dan heb ik Isaacstein ge vraagd," ging lord Caterham voort. „En?" „Die moet, jammer genoeg, weg.Vergeet niet de auto voor de trein van 10.50 te bestel len." „Neen." „Als ik nu ook maar van Fish af kon komen," bedacht lord Ca terham hoopvol. „Ik dacht, dat je met die zo genoeglijk over die muffe boeken van je kon praten?" „Dat is ook zo. Maar het is ver- duivelend saai hoor, als je aldoor in je eentje moet praten. Fish stelt heel veel belang in boeken en zo, maar 'n eigen opinie heeft hij niet." „Beter aldoor te moeten pra ten dan aldoor te moeten luiste ren, zoals met Gaorge!" bedacht Bundie luid-op. „En Virginia," vroeg ze verder. „Moet die ook blijven?'' „Battle zei: allemaal!" „Allemaal!" met verheffing van stem. „Heeft u haar al gevraagd, om mijn stiefmoeder te worden?" „Neen dat geeft toch niets, ge- wijl ze met haar vork een pa- I loof ik," zei lord Caterham neer slachtig. „Ze heeft gisteravond wel schat! tegen me gezegd. Maar dat heb je met dat soort aantrek kelijke, jonge vrouwen. Ze zeg gen alles en ze bedoelen er niets mee.'' ,Neen," stemde Bundie toe. „Het was beter, of eigenlijk, veel belovender geweest, als ze je een schoen, naar je hoofd gegooid had of geprobeerd had, je te bijten." „Jullie moderne jonge vrouwen hebben zulke eigenaardige, on- pleizierige begrippen over 't hof- maken," zei lord Caterham uit zijn humeur. „Dat komt door het lezen van „De Sheik," zei Bundie. „Liefde in de woestijn.Hij trok haar met een ruk uit haar zadel en wierp haar over zijn schouder." „Wat is „De Sheik?" vroeg lord Caterham naïef. „Een gedicht?" Bundie keek hem medelijdend aan. Dan stond ze op, kwam op de tafel naar hem toe, en gaf hem een zoentje op het kruintje van zijn hoofd. „Goeie, ouwe vader," zei ze. Meteen liep ze naar het raam en sprong naar buiten. Lord Caterham begon, tevre den, opnieuw aan zijn verkoop artikel. „Goede morgen, lord ham." De eigenaar van „De Schoor stenen" sprong van zijn stoel op. Hij had mr. Fish niet horen bin nenkomen. „O, goede morgen!" zei hij. „Goede morgen. Mooi weer van daag." „Ja, het weer is heerlijk," zei mr. Fish. Hij schonk zich een kop thee in en nam twee stukjes geroosterd brood. „Is het waar, dat de quaran taine opgeheven is?" vroeg hij, na een paar minuten van stilte. „Dat we weg kunnen gaan, wan neer we willen?" „Ja, dat is te zeggen.... ja!" zei lord Caterham. „De kwestie- is, dat ik gehoopt had.ik be doel, zal me buitengewoon aan genaam zijn," zijn geweten dreef hem voort „als u nog wat wilt blijven." „Wel, lord Caterham...." „Een buitengewoon onpleizeirig bezoek geweest," ging lord Ca terham haastig voort, ,,'n Schan de, werkelijk. Ik zou het best kunnen begrijpen, als u weg zou willen „U beoordeelt de zaak ver keerd,'' vond Fish. „Natuurlijk zijn er onaangename dingen ge beurd, het zou dwaas zijn om dat te ontkennen. Maar het Engelse buitenleven.het verblijf in 'n huis als dit trekt me verbazend aan. Dat kennen wij in Amerika niet. Daarom neem. ik met het meeste genoegen uw vriendelijke uitnodiging aan." „O, zoals u wilt zoals u wilt," Cater- I zei lord Caterham. „Het doet me buitengewoon veel genoegen, bui tengewoon veel genoegen!" Met een niet bepaald gelukte imitatie van de joviale gastheer stond lord Caterham van tafel op mompelde iets over een bespre king met zijn rentmeester en ging de kamer uit. (Wordt vervolgd). tricht naar aanleiding van -4 J ungschlager-p reces. De bewindsman verklaarde toen in een rede voor het departement Limburg van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel o.m. dat het z.i. oppertuun moet werden geacht de zaak Jungschlager voor te brengen bij de algemene ver gadering van de Ver. Naties. Voorzover een verzoek om be handeling niet zou worden v.er- worpen, aldus de minister, zou dit er toe kunnen leiden dat de Ver. Naties zich gingen bezig houden met het geheel van de Indonesische-Nederlandse ver houdingen. De zaak-Jungsehlager zou dan op de achtergrond gera ken. De heer Van de Wetering be treurde de verklaring van de mi nister zeer. Dit, omdat hij meen de dat een dergelijke verklaring een te formeel karakter draagt. Zij kan onmogelijk de indruk wekken dat het de Nederlandse regering ernst is met haar strijd voor de rechten van Jungschla ger. Juist omdat hij de mening was toe gedaan dat de voorlichting inzake-de zaak-Jungschlager tot de- specifieke taak van de rege ring behoort, betreurde de heer Van de Wetering de woorden van de minister zonder portefeuille. Na de heer Van de Wetering sprak prof. mr. P. J. Oud, even eens lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal, en voorzit ter van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Hij oefende kritiek op de gang van zaken in het proces-Jung schlager, aan mevr. Bouman bracht hij hulde. De voorzitter van de vergade ring, mr. dr. Hj. Roethof, had aan het begin van de bijeen komst woorden van kritiek doen horen op het onlangs door de Nederlandse regering getekende vriendschapsverdrag met de Ver. Staten van Amerika. Dit in ver band met recente uitlatingen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les. naar aanleiding van zijn be zoek aan Indonesië.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5