Uit de Provincie 4 ypjtC r Van Sprang VAN SPRANG RIBBENS' HANDELSONDERNEMING BEURSOVERZICHT KANTOORBEDIENDE (vi.) IETS NIEUWSI IETS GOEDS! MASTBERICHTEN ATHLETIEK een Vrachtauio-Chaulfeur Schrijfbenodigdheden KOEWACHT. NIEUW NAMEN. OTHENE. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE Nalionale Vrouwenraad in Zeeland wil haar werkgebied belangrijk uitbreiden Zweeds schip in de Clyde gezonken ZAAMSLAG Berging wrak Brederode dit jaar niet meer mogelijk HAMMARSKJOELD IN CAIRO NABEURSKOKRS. KLEURENTELEVISIE UITGEZONDEN GRATIS KNIPPEN, RIJGEN en PASSEN FRANKEN-SMET Administratiekantoor L. S T O L K N.V. Fa P. J. van de Sande JONGENSHORLOGE 16,50 KIENZLE 20—, 23,85 JUNGHANS schokvrij 36,50 ZAKHORLOGE KIENZLE 13,65, 17,75 33,50 DAMESHORLOGE 27,50, 30,—, 32 PONTIAC - INDUS - OMEGA WEKKERS 7,—, 8,40 - JUNGHANS 9,30 BIMBAMKLOK 45,—, 52,50 REUMA-ONDERZOEK IN ZEELAND. Nog deze maand zal in Zeeland worden begonnen met het reuma- onderzoek. Daarvoor zijn uitge kozen de gemeenten Middelburg, Krabbendijke, Oud-Vossemeer en Sluis, plaatsen, die een sterk af wijkende beroepsbevolking heb ben. Het ten behoeve van de volks gezondheid door de gezondheids organisatie toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek is reeds twee jaar met het onderzoek in ons land bezig en hoopt einde 1957 hiermee gereed te zijn. Zeventig gemeenten krijgen hierbij een beurt, waarvan er veertig zijn afgewerkt. De ge meenten met minder dan 2000 in woners worden in haar geheel ge- ëinqueteerd, terwijl in de grote re gemeenten één op de twaalf inwoners wordt onderzocht. In Middelburg krijgt op 12 april een aantal Inwoners tussen 15 en 64 jaar een vragenformulier ter invulling toegezonden. In de week van 16 tot 21 april worden deze formulieren aan huis opgehaald en geselecteerd. Degenen, die last hebben van reuma worden daarna opgeroe- t>en. Daartoe zal een team onder leiding van dr. R. de Graaff zit ting houden op 14, 15 en 16 mei in het medisch centrum te Mid delburg. Op 7, 8 en 9 mei zal zitting wor den gehouden in Sluis; in Krab bendijke op 30 en 31 mei en 1 juni en op 18 en 19 juni in Oud- Vossemeer. Wielerwedstrij d. Zondag jl. werd alhier op Bel gisch Koewacht een wielerwed strijd verreden voor amateurs, waaraan 56 renners deelnamen. Op deze wedstrijd waren Belgi sche, Nederlandse en Luxem burgse renners. Na een felle wedstrijd wisten de renners Rol en v. d. Linden in de voorlaat ste ronde een voorsprong te ne men van 1 minuut. In de laatste ronde wisten zij deze nog op te voeren tot 1% minuut, waarna zij samen in de sprint arriveer den. De Nederlander Jan Rol wist deze gemakkelijk te winnen en liet zijn tegenstrever enkele lengtes achter zich. De uitslag was: 1. Jan Rol (Ne- derl.); 2. v. d. Linden, Assenede; 3. W. de Schepper, Beveren; 4. M. Verhelst, Axel; 5. G. Saelens, Stekene. Veefraude. De douane alhier heeft dezer dagen beslag weten te leggen op een vaars, die drijvers poog den naar België te smokkelen. De smokkelaars zelf wisten op het naburige Belgische grondge bied te ontkomen. De vaars vertegenwoordigt een waarde van naar schatting 700. Vergadering IJsclub. Nadat de voorzitter de verga dering met een woord van ver welkoming tot de aanwezigen had geopend, volgden de versla gen van de secretaris en de pen ningmeester over het afgelopen winterseizoen. Gezien de strenge en vrij langdurige ijsperiode had de ijsclub een zeer goed finan cieel jaar. De voorzitter bracht de beide functionarissen dank voor hun keurig verzorgde verslagen. Volgde thans de bestuursverkie zing. In de plaats van de heren W. de Zeeuw en J. de Braai, die als zodanig hadden bedankt, werden gekozen de heren A. de Ridder en Th. de Vos. Het be stuur is thans als volgt: Fr. de Vos, voorzitter; M. Maas, secre taris; M. de Kraker, penning meester; leden: J. de Bruijne, A. Dieleman, A. Faas, P. Maas, A de Ridder en Th. de Vos. Besloten werd de gezins-dona- teurskaarten, waarin begrepen de kinderen tot 16 jaar, van 1,— te brengen op 2,50 en voor kinderen boven de 16 jaar ƒ1,— extra. Na bespreking van enkele huis houdelijke zaken, werd de ver gadering door de voorzitter ge sloten. Zwin gesloten. Evenals vorig jaar is het Zwin thans weer voor de duur van het broedseizoen voor het publiek gesloten. Lijk aangespoeld. Op het Belgisch gedeelte van het strand tussen Knokke en Re- tranchement spoelde het lijk aan van een 40- 50-jarige man, ge kleed in groene overall, gestreep te sokken en zwarte schoenen. Lengte 1.70 meter, smal ge zicht, kaal voorhoofd. Vergadering 'K. V. P. Onder vrij grote belangstel ling werd door de K. V. P. een politieke bijeenkomst georgani seerd. Na een tweetal propagan da-films werd een politiek praat je gehouden door mej. A. H. Nol- te uit Amsterdam, candidate voor de Tweede Kamer. Onder de titel „Wat wordt op 13 juni beslist", werd het een ge zellige causerie, welke na afloop nog menige vraag aan de toe hoorders ontlokte. In zijn slotwoord deed de voor zitter mededeling van de nog te verwachten grootscheepse acti viteiten in het kader van de ver kiezingscampagne. I Vergadering V. V. V. In hotel „De vier emmers" werd de jaarvergadering gehou den van de plaatselijke V.V.V. De voorzitter, de heer A. G. Calon, heette de weinige belang stellenden hartelijk welkom. Hij betreurde de geringe belangstel ling van de middenstand voor deze vergadering. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek dat diverse evene menten in het afgelopen jaar met succes waren georganiseerd. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek, dat was ontvangen 7479,52, uitgaven 6862,02, goed slot van 617,50. De aftredende bestuursleden de heren A. C. Calon en C. Neijssen stelden zich niet meer beschik baar. In hun plaats werden ge kozen de heren P. van Reijen en E. Lievens. De scheidende voorzitter, de heer Calon, die 30 jaren lang midden in het verenigingsleven van IJzendijke heeft gestaan, dankte voor de grote medewer king van velen ondervonden. Hij bracht lof aan zijn bestuursleden voor de prettige samenwerking, vooral dankte hij de heren P. Retel en M. Wijffels voor het ontzaglijke werk dat zij voor de V.V.V. hebben verricht. De heer Neijssen, die met hem zijn be stuursfunctie beëindigde, noemde hij het werkpaard van de V.V.V. De heer Retel nam hierna het woord. In een gloedvolle rede schetste hij het vele dat de heer Calon voor de V.V.V. en vele an- In hotel de Eenhoorn te Oost burg kwamen leden van West Zeeuws-Vlaamse vrouwenvereni ging bijeen, onder auspiciën van de Plaatselijke Nationale Vrou wenraad Zeeland. De president van de afd. Zee land mevr. E. J. van der Broecke- de Man uit Aardenburg opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezi gen, in het bijzonder tot de heer H. Stam, directeur der Zeeuwse Muziekschool, en burgemeester H. P. Everwijn, die als afgevaar digde van de vereniging voor B. S. en O. in West Zeeuws-Vlaan- deren deze bijeenkomst bijwoon de. Mevr. Van der Broecke zette na haar welkomstwoord het doel der Nationale Vrouwenraad uiteen. De Nationale Vrouwenraad be weegt zich op velerlei terrein. Op het gebied van kinderbescher ming, huishoudelijk terrein, ge zondheidstoestand om maar en kele taken te noemen, die de Nat. Het 5409 ton metende Zweedse vrachtschip „Akka" is maandag avond ter hoogte van Dunoon in de Clyde op de rotsen gelopen en gezonken. Later werd gemeld dat 26 op varenden aan land zijn gebracht. Drie lijken zijn geborgen en vier mannen worden nog vermist. Vrouwenraad zich heeft aange trokken. Vervolgens sprak de heer H. Stam, directeur der Zeeuwse Muziekschool over muziek bij de opvoeding. Het instituut van de muziek scholen is nog niet zo oud. Parti culiere lessen kosten vaak te veel, zodat het nodig was, dat de overheid haar steentje bijdroeg. Het algemeen vormend muziek onderwijs is voor het kind van groot belang. De belangstelling voor muziek wordt daar gewekt, en naar de aanleg die het kind heeft meegekregen, kan het zich ontwikkelen. Iedereen heeft mu zikaal gevoel. De muziekschool ondergaat een enorme groei. Men ging twee jaar geleden uit van een 500 leer lingen. In de twee jaar dat de muziekschool bestaat is het leer lingen tal gegroeid tot 2438. Dit stelt de gemeenten, die de mu ziekschool gesticht hebben voor enorme financiële problemen. Er zijn 43 leerkrachten aan de school verbonden. Naar aanleiding van deze kor te inleiding volgde een enorm aantal vragen, die door de heer Stam naar genoegen der aanwe zigen werden beantwoord. Tenslotte beantwoordde mevr. Van der Broecke een aantal vra gen uit de vergadering over de Nationale Vrouwenraad, en de organisatie van deze raad in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen, waarna zij de bijeenkomst sloot. dere verenigingen heeft gedaan. Hij is er van overtuigd, dat het voor de nieuwe voorzitter niet mee zal vallen zijn voetsporen te volgen. Hij stelde de vergadering voor, de scheidende tot ere-voor- zitter te benoemen. Uit het dave rend applaus van de vergadering bleek, dat allen hiermee instem den. Daar zijn vrouw hem vele avonden heeft moeten missen, werd hem een geschenk aangebo den waar beiden wat aan zullen hebben, n.l. een mooie koekoek- klok. Hierna werd het programma voor 1956 onder de loupe geno men. Voor de statuten zal ko ninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Het bestuur is tans als volgt samengesteld: P. Retel, voorzit ter; P. van Rijen, secretaris; M. Wijffels, penningmeester; P. Tael- man en E. Lievens, leden. Verkoping woningen. Gistermiddag werd door nota ris Meyling uit Axel bij de heer R. J. van cle Veeke ten verzoeke van wed. J. Oppe-Dees in het openbaar verkocht een woning met erf, staande in de Polder straat en een woning met erf, staande in de Stoofstraat. Nadat oorspronkelijk het hoog ste bod op de woningen, resp. was 500 en 600, werden beiue woningen in combinatie verkocht voor 1900 aan de heer J. Bak- ker-Dees. Het bergen van het wrak van de Brederode", het admiraals schip van Witte de With, zal dit jaar niet meer mogelijk zijn. Het seizoen is thans al te ver gevor derd en bovendien is de Deense kikvorsman ir Jan Uhre, die het bergingswerk zou doen, op het ogenblik in West-Afrika. Zoals destijds door ons is be richt, is de „Brederode" op 8 no vember 1658 tijdens de Slag in de Sont ten onder gegaan. Het wrak ligt éen paar honderd meter in Deens territoriaal gebied, drie a vier kilometer van Elseneur. Berichten, die de laatste tijd de ronde doen, dat het wrak van de „Brederode" niet van dit schip maar van een ander is, achtten de deskundigen niet juist, omdat in deze berichten gesproken wordt van een wrak, dat op een diepte van 15 meter ligt. Het wrak van het Nederlandse admi raalsschip ligt nl op een diepte van negen meter. Verder wijst men erop, dat in 1909 een kanon uit het wrak is gehaald, dat zich thans in Brielle bevindt. Boven dien liggen in genoemde omge ving enige wrakken. Met een spuitinstallatie heeft ir Uhre het vorig jaar enige stuk ken hout van het wrak blootge legd. Hij dacht toen, dat er geen volledige romp aanwezig zou zijn, doch hoogstens een wrak tot de kim. De Deense kikvorsman acht te lichten, dat men zou willen doen door tegen het wrak aange brachte ballons op te pompen, wel mogelijk, tenminste wanneer voldoende financiële middelen aanwezig zouden zijn. DE UITVOER VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN WORDT STOPGEZET Met ingang van woensdag 11 april zullen nieuwe machtigingen voor de export van consumptie aardappelen niet meer worden verleend. Het ligt verder in de bedoeling na 21 april de export ook op vergunningen die eerder zijn afgegeven niet meer toe te staan. Dit heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening gisteren meege deeld. Hoewel de aardappelvoor- raden, die in ons land aanwezig zijn, nog ruim voldoende zijn om de behoefte van de Nederlandse bevolking te dekken, wil de mi nister voorkomen dat door een te grote uitvoer de voorziening van het eigen land in gevaar zou ko men. Het exportverbod geldt voor alle voor consumptie geschikte aardappelen met uitzondering van poot-aardappelen. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal der Ver. Naties, is dinsdag in Cairo aangekomen voor besprekingen met Egypti sche leiders over de spanning in het Midden-Oosten. DE BI JBEL OF BIJBELGEDEELTEN THANS VERTAALD IN 109-2 TALEN Het aantal talen waarin de ge hele bijbel is vertaald bedroeg tegen einde 1955 207. In 265 talen is tot dusver een uitgave van het complete nieuwe testa ment verschenen en in 620 talen een of ander volledig boek van de Heilige Schrift. Deze cijfers zijn vermeld in een overzicht van de bijbelvertalingen in 1955, opgemaakt door de biblio thecaresse van de United Bible Societies, mej. M. Hills. Voor de eerste maal zijn in het verslagjaar bijbels verschenen in talen of dialecten van de landen Mexico, Nieuw-Guinea (het Ka- pauku), Dahoymy, Angola, de Philippijnen en Guatemala. Voor het eerst verscheen het nieuwe testament ook in de inheemse talen van Sudan, Burma, Guate mala, Nigeria, Papua en Frans Equatoriaal Afrika. In meer dan 80 talen zagen voorts bepaalde publicaties over de bijbel het licht, vooral in die talen waarvan sedert kort een systhematisch grammatica is sa mengesteld. AARZELENDE STEMMING, AKU FRACTIONEEL HOGER Dinsdagmddag heeft de AKU emissieplannen bekendgemaakt. Het aandelenkapitaal wordt ver groot met 10 miljoen aandelen tegen 150 pet en voorts wordt een convertibele obligatielening uit gegeven van ruim 29 miljoen. Voor de meesten kwam dit nieuws als een volkomen verras sing en in het avond ver keer \4an maandag vormde dit een stimu lans voor de aandelen, die tijde lijk 6 punten stegen tot 330. Gis termiddag was hiervan echter weinig overgebleven. De aande len noteerden weliswaar een frac tie beter doch de notering kwam niet boven de 325, ook de handel had weinig om het lijf. Elders was de stemming enigs zins aarzelend mede gezien de voortdurende spanning in het Nabije Oosten. Kon. Olie, Philips en Unilever noteerden bij opening vier tot zes punten lager, doch wisten een gedeelte van dit ver lies in te halen. De slotnoteringen bleven per saldo slechts ca 2 pun ten bij maandag ten achter. De scheepvaartsector kon zich gisteren nog het beste handha ven. Deze afdeling opende goed prijshoudend en enkele soorten, o.a. Holland-Amerika Lijn noteer den zelfs een kleinigheid hoger. Aandelen Furness die maandag reeds een formidabele sprong maakten van 535 tot 600 stegen gistermiddag verder door tot 640. Het dividend-voorstel is hier dus wel zeer gunstig ontvangen, want in twee dagen tijds is de koers meer dan 100 punten gestegen. De cultuurafdeling had giste ren de wind tegen. De voornaam ste soorten openden ca 3 punten lager en van een noemenswaar dig herstel was hier geen sprake. Guldensbeleggingen stil en op nieuw fractioneel lager waarbij de 314 pet leningen zelfs verlie zen boekten van een Yt punt. Een en ander houdt nog ten nauwste verband met de jongste staats lening, die aantrekkelijk geacht wordt. De noteringen van de be staande leningen pasten zich gis teren dus nog verder aan. Prolongatie 3 pet. De Amsterdamse effectenko sen in het telefonisch verft», van dinsdagavond luiden at volgt. (Ter vergelijking is de off; ciële slotkoers van dinsdagnno dag ter beurze tussen haakjes er achter geplaatst.) Kon. Olie: 731—718 slot 720/722 (735%) Philips: 324.-325 slot 322 <326S Nw Philips: 319 slot 316 (32324) Unilever: 360—362 slot 361 <365V> Gistermiddag omstreeks vier uur is het eerste Nederlandse kleurentelevisieprogramma de ether ingegaan. Het was een uitzending be stemd voor de gedelegeerden van de C.C.I.R., een internationaal raadgevend lichaam dat de ver schillende systemen van kleuren televisie -overdracht en -ont vangst bestudeert om te zijner tijd tot een standaardisatie daar van te kunnen adviseren. Hier toe uitgenodigd door de Neder landse delegatie, hebben de afge vaardigden van de C.C.I.R., die behalve uit verschillende West- europese landen onder andere ook uit de Verenigde Staten, Japan en de Sowjet-Unie afkom stig zijn, gisteren bij Philips ver schillende systemen van over dracht en ontvangst bestudeerd. Daarbij werden ook kleuren- televisieibeelden vertoond van een formaat 2,5 bij 3 meter, zoals de afgevaardigden voordien tijdens hun bezoeken aan de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland nog niet hadden gezien. Tot slot van dit werkbezoek werd in de namiddag een kleur ent eleyisie- programma uitgezonden, waar voor de directie van de P.T.T. een speciale zendvergunning had verleend. De uitzending geschied de vanuit de kleurentelevisiestu dio, die voor dit doel in het na tuurkundig laboratorium van de N.V. Philips was gebouwd. De af gevaardigden volgden het pro gramma in Zeelst, een klein dorpje onder de rook van Eind hoven. Op enkele kilometers af stand van de plaats van uitzen ding. Heden zullen opnieuw de monstraties woden gegeven en zal het programma opnieuw op dezelfde tijd worden uitgezonden, aangezien het onmogelijk was de meer dan honderd specialisten allen tegelijkertijd in de gelegen heid te stellen de demonstraties en de uitzending bij te wonen. Aan het programma werkten mee het ensemble Max Woiski en het gezelschap „De Nederland se Pantomime" onder leiding van Jan Bronk. Volgens een officieel commu niqué is de strijd bij Djeurf in het Nementcha-gebergte geëin digd. Van de Franse troepen wa ren twintig man gesneuveld en dertig gewond. Bij de opstande lingen waren naar schatting 120 man gesneuveld. Verder wordt in het communiqué medegedeeld, dat vele wapens en belangrijke documenten zijn buitgemaakt. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdar- zijn in totaal 5912 stuks vee aar gevoerd, zijnde: 700 vette koeier en ossen; 1841 gebruiksvee, 1570 t.b.c.-vrij; 60 vette kalveren 316 graskalveren, w.o. 226 t-b.< vrij; 2558 nuchtere kalveren; 142- varkens; 245 biggen; 107,paar den; 9 veulens; 109 schapen of lammeren; 49 weide/zuiglamane ren en 47 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien 2,60 ƒ3,24; vet te kalveren 2,203,10; staefaa paarden ƒ2,26ƒ2,60. Alles per kg. Nuchtere kalveren 42ƒ32: graskalveren 285485; teg- gen ƒ4558; schapen /MD— ƒ155; lammeren 95ƒ140; ta re koeien 650 890; kalf- en melkkoeien 7501200; vaar zen 580825pinken 35d 525. Overzicht Vette koeien: aanvoer gewoon handel kalm, prijzen als maan dag, prima's boven notering; wet- te kalveren: aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen on veranderd; graskalveren: aar. voer groter, handel tamelijk, pri) zen ruim prijshoudend; nuchtere kalveren: aanvoer iets ruimer., handel kalm, prijzen wat stijve! in prijs; biggen aanvoer aaruner kelijk meer, handel goed. vast in prijs; slachtpaarden: aanvoer even groter, handel stroef, hoge prijzen; schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel vlot, tast in prijs; kalf- en melkkoeien: aan voer ruimer, handel williger, iets stijver in prijs; vare koeien: aan,, voer flink, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend; vaarzen er pinken: aanvoer tamelijk, handt' levendiger, iets stijver in prijs. GORDON PI RIK NEEMT „WRAAK" De Britse atleet Gordon Pitte heeft aan het einde van het tori |e jaar de Britse sportpers en lc bladen van Fleetstreet een niet correcte werkwijze verweten tori het aanwijzen van de „Sportman van het jaar"! Pirie werd door de sportpers niet gekozen, maar wel door de televisie. Hij is nu op zoek naar twaalf prominente sportlieden, die bereid zijn, zit ting te nemen in een jury, welke voortaan de „sportjournalist van het jaar" zou moeten kiezen. van alle bij ons gekochte Stoffen, in elk gewenst model, Vm 18 APRIL. X1EUWSTRAAT 9 Tel. 2639 TERNEUZEN Op ons bedrijf kan voor direct geplaatst worden Aanbiedingen mondeling of schriftelijk aan ons kantoor: Stationsweg 30, Temeuzen, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. J. SCHOENMAKERS N.V. Houthandel. MARGRIETSTRAAT 2, TERNEUZEN Gevraagd voor spoedige indiensttreding ft Reparatie aan alle uurwerken, goud en zilver. Wenst U een mooie vloer Gebruikt dan Cóunal o met het volgende resultaat: Het in- en uitwrijven is komen te vervallen. Vuil wordt nagenoeg niet meer opgenomen. Voetstappen laten geen afdrukken na. Uw vloer is waterafstotend geworden. Uw vloer wordt stroef, dus niet meer uitglijden. Het gaat veel vlugger. Uw vloer gaat veel langer mee. Speciaal voor: NOORDSTRAAT 16 I Linoleum - Rubber - Plastic - Astbestvezelvloeren enz. Ideaal voor:. Ziekenhuizen, Kantoren, Winkels, Hotels, Café's ewz. VRAAGT PROSPECTUS Het zeer gunstige rapport van onderzoek door het Rubberinstituut T.N.O. te Delft ligt bij ons te? inzage! Alleenverkoop voor Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZEN Telefoon 2272 Wederverkopers gevraagd

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3